KYJEV, BRATISLAVA. Už v apríli varoval, že ruská armáda nemá vo svojej snahe uspieť na Ukrajine šancu, ak sa v krajine nespustí mobilizácia. Znamenalo by to, že sa aj oficiálna propaganda musela vzdať klamstva, že agresia je len špeciálnou vojenskou operáciou, a do krvavej vojny začne posielať aj čerstvých brancov alebo Rusov v zálohe.
O Igorovi Girkinovi, ktorý si rád hovoril Strelkov a v roku 2014 viedol na strane proruských separatistov operácie na Donbase, vtedy web Politico písal, že si vďaka svojej pozícii môže dovoliť oznamovať veci skôr ako oficiálne kanály Kremľa.

K oficiálnemu vyhláseniu mobilizácie však neprišlo, Girkin pokračuje v kritizovaní krokov ruskej armády na Ukrajine, ktorej stále vyčíta to, že nepovoláva na bojisko dostatok vojakov. Najnovšie sa Kremeľ a Girkin nezhodujú vo výklade posledných bojov v Luhanskej oblasti.
Prečítajte si zhrnutie posledných dní vojny na Ukrajine.
- Putin nariadil oddychovať
- Girkin: Pristúpili sme na ukrajinskú taktiku
- Rusi hľadajú nových vojakov. Siahnu na Krym?
- Anexia, samostatné štáty alebo ľudová republika?
- Čo povedal Putin Macronovi krátko pred vojnou?
- Kde uspela Ukrajina, kde Rusko
- Koľko má ešte Rusko rakiet?
Putin nariadil oddychovať
Správou posledných dní bolo to, že ruská armáda dobyla po Severodnecku aj Lysyčansk a získala tak kontrolu nad celou Luhanskou oblasťou.
Spolu s dobytím prístavného Mariupoľa ide asi o najväčší doterajší úspech ruskej armády, no rovnako ako pri Mariupoli preberá pod správu absolútne zničené mestá.
Ruský prezident Vladimir Putin priznal dobytie na pondelkovom stretnutí s ministrom obrany Sergejom Šojgum a udelil ocenenie Hrdina Ruska veliteľom operácií v Lysyčansku, ktorých taktikou bolo najmä neustále bombardovanie vojenských aj civilných cieľov.

Putin potom nariadil, aby jednotky, ktoré sa na dobýjaní mesta zúčastňovali, nejaký čas oddychovali.
To je v súlade s tvrdeniami odborníkov, podľa ktorých sú veľké straty aj medzi ruskými vojakmi a nejaký čas nebudú mať dosť síl na to, aby pokračovali v ofenzíve na susednú Doneckú oblasť.
„Putinove slová môžu tiež potlačiť správy, že sa nezaujíma o podmienky ruských vojakov,“ píše v analýze Inštitút pre štúdium vojny.
Girkin: Pristúpili sme na ukrajinskú taktiku
Girkina na telegrame, ktorý ešte na rozdiel od západných sociálnych sietí nie je v Rusku zakázaný, sleduje približne 400-tisíc ľudí. Na tomto fóre komentuje dianie na Ukrajine a najnovšie ruskej armáde vyčíta, že v bitke o Severodoneck a Lysyčansk prijala ukrajinské podmienky boja.