Ministri financií krajín EÚ sa dnes na schôdzke v Bruseli zhodli, že musia zničiť všetky finančné zdroje pre teroristické skupiny.
Tak ako tu nebude žiadne bezpečné útočisko pre tých, ktorí páchajú teroristické činy, nebude tu ani miesto na skrývanie sa pre tých, ktorí terorizmus financujú, vyhlásil britský minister Gordon Brown, ktorého krajina od začiatku júla predsedá únii a boj proti terorizmu mala už pred londýnskymi útokmi medzi svojimi prioritami.
V celej Európe budeme konať jednotne, aby sme vyslali odkaz, že terorizmus bude vždy porazený demokraciou, povedal Brown.
EÚ už po útokoch v New Yorku a Washingtone v septembri 2001 a v Madride v marci 2004 prijala akčný plán boja proti praniu špinavých peňazí a bankovému tajomstvu, ktoré napomáha nelegálnym presunom peňazí.
Banky nemôžu už ďalej fungovať na princípe, že môžu služby poskytovať komukoľvek, zdôraznil britský minister.
Hoci britské predsedníctvo nechystá žiadne nové iniciatívy v tejto oblasti, bude sa snažiť najmä o väčší dôraz a urýchlenie práce pri uplatňovaní už existujúcich opatrení ako zoznamy podozrivých osôb, zhabanie ich majetku, zmrazovanie účtov či výmena informácií medzi finančnými inštitúciami.
Podľa Browna je prerušenie finančných tokov smerujúcich k teroristom kľúčovým preventívnym opatrením. Kritizoval však niektoré krajiny mimo EÚ, že v tejto oblasti nerobia dosť. Na pôde Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky chce otvoriť tému možných sankcií proti týmto krajinám, ktoré však nemenoval.
Únia chce po útokoch v Londýne zlepšiť boj proti terorizmu aj v ďalších oblastiach. V stredu sa v Bruseli uskutoční mimoriadne zasadnutie ministrov vnútra a spravodlivosti, na ktorom chce britský minister Charles Clarke presadiť spoločné európske pravidlá uchovávania údajov o telefonátoch, textových správach či elektronickej pošte.
Tieto údaje by uchovávali telekomunikačné spoločnosti a poskytovali by ich v prípade potreby policajným a bezpečnostným zložkám. Nešlo by o obsah rozhovorov či e-mailov, ale údaje o odosielateľovi, príjemcovi, dĺžke trvania, čase a mieste hovoru či odoslania správy.
Iniciatívu podporuje Európska komisia, hoci namiesto Londýnom navrhovaného uchovávania údajov počas 12 mesiacov presadzuje len šesť mesiacov.
Citlivý na uchovávanie takýchto údajov býva Európsky parlament, kde môžu členské štáty naraziť na nesúhlas. Šéf britskej diplomacie Jack Straw, ktorý bol dnes v zahraničnom výbore EP, vyzval europoslancov, aby takéto opatrenie podporili.
Návrhy na lepšiu koordináciu členských štátov v boji proti terorizmu má v stredu predložiť aj Európska komisia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed