SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Na Haďom ostrove opäť veje ukrajinská vlajka, Putin nariadil pokračovať v ofenzíve (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

4. 7. 2022
|
23:57
|
Svet

Ukrajina rokuje s Tureckom a OSN, snaží sa získať záruky na vývoz obilia z prístavov. "Je veľmi dôležité, že niekto garantuje bezpečnosť lodí pre tú či onú krajinu – okrem Ruska, ktorému neveríme," uviedol prezident Zelenskyj. (SME)

4. 7. 2022
|
22:09
|
Svet

Kremeľ varuje, že odpoveď na vyhostenie ruských diplomatov z Bulharska sa dotkne celej EÚ. Bulharsko vyhostilo 70 diplomatov.

"Spolitizované rozhodnutie Sofie neodôvodnene znížiť počet našich diplomatických zamestnancov v Bulharsku nezostane bez odozvy na bilaterálnej úrovni," povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Zacharovová.

Vyhostenie podľa nej "presahuje rámec diplomatických praktík". Bulharsko i EÚ vyzvala aby uvažovali "o zásade reciprocity, ktorá je základom diplomatických vzťahov". "EÚ by mala rozumieť, že nerozvážna podpora protiruských krokov jednotlivými členskými štátmi kladie zodpovednosť za ich dôsledky pre celú EÚ," dodala.

Ruská veľvyslankyňa v Bulharsku Eleonora Mitrofanovová v piatok avizovala, že požiada svoju vládu o úplné zatvorenie ambasády v Sofii a teda ukončenie diplomatických vzťahov. (TASR)

4. 7. 2022
|
20:44
|
Svet

Ukrajina zmrazila majetok ruských a bieloruských firiem za 12 miliónov dolárov. Ukrajinské orgány zaistili tristo železničných vagónov s umelými hnojivami, ktoré boli na Ukrajine údajne v rozpore s colnými predpismi.

Tento majetok je teraz na príkaz súdu zmrazený a po prešetrení prípadu môže byť skonfiškovaný, dodala generálna prokuratúra. (TASR)

4. 7. 2022
|
19:56
|
Svet

Fiala sa stretol so Šmyhaľom, hovorili o účasti Česka na obnove Ukrajiny. Český premiér a jeho ukrajinským náprotivok hovorili spolu o konkrétnych oblastiach pomoci.

"Je dôležité hovoriť už teraz o tom, ako bude postupovať obnova Ukrajiny, mať nejaký plán," povedal český premiér. Česko by sa podľa jeho slov mohlo podieľať na obnove železničnej a osobnej cestnej dopravy, zdravotníctva či jadrovej energetiky. Zopakoval, že je dôležité, aby sa pridali aj české firmy.

Pomoc Ukrajine musí byť podľa Fialu mnohostranná. Významnú rolu bude mať Európska únia, ale dôležitá je podľa neho tiež účasť USA, Kanady či Svetovej banky. Ocenil, že zástupcovia Ukrajiny prišli do Lugana s plánom, v ktorom načrtli konkrétne oblasti, kde treba pracovať.

Fiala pripomenul, že Česko v rámci predsedníctva v Rade EÚ pripravuje neformálne zasadnutie Európskej rady, ktoré sa v októbri uskutoční v Prahe. (TASR)

4. 7. 2022
|
19:09
|
Svet

Johnson hľadá alternatívy na vývoz ukrajinského obilia, jednou z nich je Dunaj. Britský premiér zdôraznil dôležitosť Turecka pri vyriešení problému.

"Turci sú na vyriešenie tohto problému absolútne nevyhnutní. Robia, čo môžu... Záleží však, či Rusi budú súhlasiť s tým, aby sa to obilie dostalo von," povedal britský premiér.  "Musíme intenzívnejšie hľadať alternatívne spôsoby na vývoz obilia z Ukrajiny, ak nebudeme môcť použiť námornú trasu, ak nebudene môcť použiť Bosporský prieliv," dodal.

Turecko v nedeľu pri svojom pobreží zadržalo ruskú nákladnú loď, aby preverilo oznámenie z Ukrajiny, že toto plavidlo preváža kradnuté obilie. (TASR)

4. 7. 2022
|
18:39
|
Svet
Dôležité

Únia vytvorí platformu na obnovu Ukrajiny, uviedla šéfka eurokomisie. Obnovu treba podľa von der Leyenovej vnímať ako "generačnú úlohu" a mala by byť zameraná na dobrú správu vecí verejných.

Takáto štruktúra bude musieť na jednej strane definovať investičné potreby Ukrajiny a na druhej strane koordinovať akcie a samotné financovanie, spresnila šéfka eurokomisie aj na svojom účte na Twitteri.

Pôjde o spoločnú prácu EÚ a Ukrajiny, pričom Kyjev by mal udávať tón rekonštrukčných potrieb. "Musíme dbať aj na externé rady od najbystrejších myslí a popredných svetových odborníkov na obnovu," uviedla Von der Leyenová.

Nezabudla oceniť doterajšie proreformné úsilie Kyjeva, keď Ukrajina ako jediný štát vo východnej Európe schválila legislatívu na obmedzenie moci oligarchov. Spomenula tiež úspešnú reformu štátnej správy, decentralizáciu a dobré výsledky v oblasti digitalizácie. Budúce reformy by mali byť spojené s investíciami. (TASR)

4. 7. 2022
|
17:23
|
Ekonomika

Británia zavedie proti Bielorusku ďalšie ekonomické, obchodné a dopravné sankcie pre jeho podporu ruskej invázie na Ukrajine.

Nový balík bude zahŕňať zákaz dovozu a vývozu tovaru v hodnote približne 60 miliónov libier vrátane vývozu produktov na rafináciu ropy, komponentov pokročilých technológií a luxusného tovaru a dovozu bieloruského železa a ocele.

Británia tiež zakáže viacerým bieloruským spoločnostiam vydávať dlhy a cenné papiere v Londýne, uviedla agentúra Reuters. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
16:52
|
Svet

Gazprom navrhol rozšírenie svojho systému platieb za dodávky plynu v rubľoch aj na skvapalnený zemný plyn. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na ruské médiá, citujúce manažéra plynárenskej firmy. (TASR)

4. 7. 2022
|
16:51
|
Svet

Obnovu Ukrajiny treba financovať zo zhabaného ruského majetku, vyhlásil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ s tým, že takto zaistené prostriedky môžu dosiahnuť 300 až 500 miliárd dolárov.

Podľa Šmyhaľa by mala povojnová obnova Ukrajiny mať tri fázy. V prvej je potrebné zabezpečiť základné potreby pre každodenný život obyvateľov, ako napríklad obnovu dodávok vody. Táto fáza už teraz podľa premiéra prebieha.

V druhej fáze, hneď po skončení bojov, by sa mala spustiť výstavba dočasných príbytkov pre ľudí a tiež nemocníc a škôl. Tretia fáza má znamenať transformáciu Ukrajiny z dlhodobého hľadiska, dodal Šmyhaľ. (TASR)

4. 7. 2022
|
16:21
|
Svet
Dôležité

Rekonštrukcia Ukrajiny má stáť trištvrte bilióna dolárov, povedal na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Obnova Ukrajiny je zároveň "spoločnou úlohou celého demokratického sveta", pretože prispeje k svetovému mieru, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom videoodkazu.

"Obnova Ukrajiny nie je lokálnou úlohou jedného národa. Je to spoločná úloha celého demokratického sveta," zdôraznil.

Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis, ktorý je spoluhostiteľom tejto konferencie, pripomenul dôležitosť podpory Ukrajiny "v tejto dobe hrôzy, svojvoľného ničenia a smútku". Ukrajine je podľa jeho slov nevyhnutné "poskytnúť perspektívu návratu k životu v mieri a k svetlej budúcnosti". (TASR)

4. 7. 2022
|
16:18
|
Svet

Zelenskyj uznal, že ukrajinské sily sa stiahli z Lysyčanska v Luhansku, aby ochránili životy, ale sľúbil, že obnovia kontrolu v oblasti vďaka novej a vylepšenej výzbroji. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
16:09
|
Svet

Putin vyhlásil víťazstvo ruských síl v Luhanskej oblasti. Urobil tak po tom, čo sa ukrajinská armáda stiahla z Lysyčanska, poslednej "bašty odporu" v regióne.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu na schôdzke Putinovi oznámil, že ruské sily prevzali kontrolu nad Luhanskou oblasťou, ktorá spolu so susednou Doneckou oblasťou tvorí ukrajinský priemyselný región Donbas.

Šojgu Putinovi povedal, že operácia bola dokončená, keď ruské jednotky obsadili mesto Lysyčansk.

Putin konštatoval, že vojenské jednotky, ktoré sa zúčastnili na aktívnych bojových akciách a dosiahli v Luhanskej oblasti víťazstvo, by si teraz "mali oddýchnuť a zvýšiť svoju bojaschopnosť".

Kremeľ stále nazýva inváziu na Ukrajinu špeciálnou vojenskou operáciou, ktorej cieľom je okrem iného Ukrajinu zbaviť nacistického vedenia.

Britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky uviedlo, že Rusko sa teraz takmer určite sústredí na dobytie Doneckej oblasti, ktorej veľká časť zostáva pod kontrolou ukrajinských síl. Za veľmi nepravdepodobné považuje, že by sa v najbližších týždňoch zmenil doterajší vyčerpávajúci spôsob bojov o Donbas. (ČTK)

4. 7. 2022
|
15:41
|
Svet

Turecko zadržalo ruskú nákladnú loď a preveruje, či nepreváža kradnuté obilie.  Ankara tak vyhovela požiadavke Kyjeva, ktorý ju minulý týždeň požiadal o zadržanie lode Žibek Žoly prevážajúcej ukrajinské obilie z okupovaného prístavu Berďansk.

Ukrajinský veľvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar uviedol, že loď zadržali turecké colné orgány. "Loď Žibek Žoly bola v dôsledku (ukrajinskej) žiadosti zastavená pri Karasu," uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ. "Obvinenia dôkladne preverujeme. Na obilí nie je napísané, komu patrí," dodal. (TASR)

4. 7. 2022
|
15:28
|
Svet

Austrália očakáva, že príjmy z jej exportu surovín a energií vzrastú v súčasnom obchodnom roku na rekordných vyše 400 miliárd austrálskych dolárov. Prognózu vlády podporujú rastúce ceny uhlia a plynu, ktoré tlačí vojna na Ukrajine.

Sankcie západných štátov voči Rusku za útok na Ukrajinu, čo Moskva označuje za špeciálnu vojenskú operáciu, vyhnali ceny skvapalneného plynu (LNG) a uhlia na rekordné úrovne. Pre Austráliu sú tieto suroviny dvojkou a trojkou z pohľadu surovinového exportu krajiny.

"Očakávame, že ceny energetických komodít zostanú na vysokej úrovni dlhšie, než sme pôvodne predpokladali, keďže západné štáty hľadajú alternatívy voči ruským energetickým dodávkam," uviedlo austrálske ministerstvo priemyslu v najnovšej štvrťročnej správe o vývoji ťažobného a energetického sektora. (TASR)

4. 7. 2022
|
15:06
|
Svet

Ostreľovanie škôl a nemocníc je súčasťou ruskej stratégie, povedal na úvod konferencie venovanej povojnovej obnove Ukrajiny vo švajčiarskom Lugane Zelenskyj.

"Pozrite sa na systematické ruské ostreľovanie obytných blokov. Prečo to (Rusi) robia?.. Dvetisíc. Chcú zabiť v ľuďoch pocit domova, "povedal ukrajinský prezident cez videohovor a pripomenul, že od začiatku invázie muselo svoje domovy opustiť na 12 miliónov Ukrajincov.

Zelenskyj upozornil, že nie je jasné, koľko z nich sa po vojne do zničených miest a dedín bude chcieť vrátiť. (ČTK)

4. 7. 2022
|
14:44
|
Ekonomika

Slovenský plynárenský priemysel stále dostáva od Gazpromu menej plynu. Počas minulého týždňa boli dodávky plynu nižšie o približne polovicu.

Aj dnes štátny podnik očakáva, že dodávky plynu budú nižšie o približne 50 percent. Uvedené krátenie nemá podľa SPP žiadny vplyv na zákazníkov.

„Zabezpečenie plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venujeme všetku svoju pozornosť,“ zdôraznil zástupca riaditeľa odboru regulácie a compliance SPP Juraj Adamica.

(SITA)

4. 7. 2022
|
14:04
|
Svet

Bielorusko sa nepripravuje na vojnu na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Podľa neho neexistuje žiadna vážna hrozba, že by bieloruské jednotky prekročili hranicu s Ukrajinou.

Budanov zároveň uviedol, že ruským tvrdeniam o tom, že sa zameriavajú na oblasť Donbasu, sa nedá veriť. Tvrdí, že Moskva chce „absolútne úplné zničenie Ukrajiny“. (SITA)

4. 7. 2022
|
13:53
|
Svet

Gazprom si nerezervoval tranzitnú kapacitu na export plynu cez plynovod Jamal-Európa na 12 mesiacov od 1. októbra 2022. Ukázali to výsledky aukcie. 

 Gazprom si tiež nerezervoval  dodatočnú kapacitu na tranzit plynu do Európy cez ukrajinskú stanicu Sudža na obdobie od októbra 2022 do septembra 2023 alebo cez Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici na rovnaké obdobie. (TASR)

4. 7. 2022
|
13:48
|
Svet

Kozmonauti na ISS sa odfotografovali s vlajkami "republík" na Donbase. Išlo o vlajky samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Oslavovali tak dobytie Luhanskej oblasti ruskými jednotkami.

Podľa Guardianu nie je jasné, ako sa vlajky separatistických republík na Donbase dostali na palubu. (TASR)

Zdroj ROSCOSMOS/Reuters
4. 7. 2022
|
13:31
|
Svet

Prezident Putin nariadil pokračovať v ofenzíve na Ukrajine po tom, čo ruské jednotky ovládli celú Luhanskú oblasť.

"Vojenské jednotky, vrátane skupín Východ a Západ, musia plniť svoje úlohy podľa predtým schválených plánov," povedal ministrovi Šojguovi. Agentúra Reuters označila ovládnutie Luhanskej oblasti ruskými jednotkami za významný míľnik vo vojenskom ťažení Moskvy na Ukrajine. (TASR)

Putin a Šojgu
Zdroj TASR/AP
4. 7. 2022
|
13:22
|
Svet

Stiahnutie sa z Lysyčanska bolo podľa regionálneho šéfa náročné, ale správne, vzhľadom na straty, ktoré by utrpeli, keby sa pokúsili ešte nejaký čas držať.

Serhij Hajdaj pre televíziu CNN povedal, že ruským silám by sa napokon podarilo obkľúčiť mesto a Kyjev by prišiel o všetkých tamojších bojovníkov.

„Je jasné, že je to veľmi bolestivé, veľmi ťažké, ale teraz sú chlapci nažive, vybavenie je neporušené, každý môže pokračovať v boji s ruskou armádou,“ pokračoval a vyzval na ďalšiu podporu zo Západu, pričom pripustil, že Rusko malo výhodu v množstve vybavenia, ktoré mohlo v oblasti umiestniť. (SITA)

4. 7. 2022
|
13:01
|
Svet

Pápež František uviedol, že má v pláne navštíviť Moskvu a Kyjev, aby tak prispel k ukončeniu vojny na Ukrajine.

Podľa vlastných slov by František mohol pocestovať do Ruska a na Ukrajinu po tom, ako 24.–30. júla absolvuje návštevu Kanady.

"Keď sa vrátim z Kanady, je možné, že sa mi podarí ísť na Ukrajinu. Najskôr sa musím vydať do Ruska, aby som mohol nejako pomôcť, ale chcel by som navštíviť obe hlavné mestá (Moskvu aj Kyjev)," uviedol pápež v exkluzívnom rozhovore, ktorý agentúre Reuters poskytol v vo svojej vatikánskej rezidencii.

Pápež taktiež odmietol špekulácie, že by mohol pre zdravotné problémy čoskoro odstúpiť z pápežského stolca. (TASR)

4. 7. 2022
|
12:58
|
Svet

Paríž zastavil vyhosťovanie utečencov z radov cudzincov študujúcich na Ukrajine. Vládny zdroj uviedol, že vláda zaviedla moratórium platné do septembra.

Išlo aj o reakciu na správy, že v posledných týždňoch sa začali množiť rozhodnutia prefektúr o vyhostení namierené proti študentom z Ukrajiny, avšak neukrajinského pôvodu.

Ako pre denník Le Monde vysvetlil vládny úradník Joseph Zimet, ktorý zodpovedá za prijímanie ukrajinských utečencov, rozhodnutie vlády v praxi to znamená, že do začiatku "nového akademického roku sa nebudú uplatňovať žiadne požiadavky na opustenie francúzskeho územia, ani sa nebude rozhodovať o žiadnych nových" podobných kauzách.

Dodal, že prichádzajúci budú musieť spĺňať "rovnaké kritériá ako študenti, ktorí žiadajú o víza vo Francúzsku". Tieto kritériá sa týkajú študijných plánov a finančných zdrojov. (TASR)

4. 7. 2022
|
12:47
|
Svet

Spálené lesy, mestá zrovnané so zemou a bojovníci s amputovanými končatinami. Bombardovanie tak neúprosné, že jedinou možnosťou je ležať v zákope, čakať a modliť sa. Ukrajinskí vojaci, ktorí sa vracajú z Donbasu, opisujú boje ako apokalypsu. (ČTK)

4. 7. 2022
|
12:47
|
Svet

Na Haďom ostrove v Čiernom mori opäť vztýčili ukrajinskú vlajku, uviedla ukrajinská armáda po tom, čo sa ruské jednotky minulý týždeň stiahli zo strategickej základne. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
12:47
|
Svet

Západní vyslanci v Číne kritizovali Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pričom americký veľvyslanec povedal, že Čína by nemala šíriť ruskú „propagandu“ počas nezvyčajného verejného fóra v krajine, ktorá odmietla odsúdiť útok Moskvy.

Americký veľvyslanec Nicholas Burns vo svojom prejave na Svetovom mierovom fóre organizovanom univerzitou Tsinghua označil ruskú vojnu na Ukrajine za „najväčšiu hrozbu pre globálny svetový poriadok“, uviedla agentúra Reuters.

Burns vyjadril nádej, že hovorcovia čínskeho ministerstva zahraničných vecí prestanú opakovať „ruskú propagandu“, ktorá z vojny obviňuje NATO.

„Dúfam, že aj hovorcovia ministerstva zahraničných vecí prestanú klamať o amerických laboratóriách na výrobu biologických zbraní, ktoré na Ukrajine neexistujú,“ povedal. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
11:42
|
Svet

Putin nezablahoželá americkému náprotivku Joeovi Bidenovi k oslavám Dňa nezávislosti USA pre „nepriateľské“ kroky Washingtonu voči Moskve, uviedol Kremeľ.

"Gratulácie v tomto roku možno len ťažko považovať za vhodné," uviedol hovorca Kremľa Peskov pre médiá počas svojho pravidelného denného konferenčného hovoru. "Dôvodom je nepriateľská politika Spojených štátov." (The Guardian)

4. 7. 2022
|
10:49
|
Svet

Ruské ministerstvo financií navrhuje v priebehu nasledujúcich troch rokov znížiť výdavky o 1,6 bilióna rubľov v oblasti rozvoja dopravných systémov, vedy a mnohých ďalších iniciatív. (Kyiv Independent)

4. 7. 2022
|
10:29
|
Svet

Vojna na Ukrajine sa skončí budúci rok, uviedol náčelník hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny Kyrylo Budanov. Žiadne iné scenáre sa podľa neho neberú do úvahy. (NEXTA)

4. 7. 2022
|
10:07
|
Svet

Rusko po dobytí Luhanska upriami svoj zámer na pokus zmocniť sa celej Doneckej oblasti, povedal pre agentúru Reuters guvernér Luhanskej oblasti.

Serhij Gajdaj povedal, že očakáva, že budú napadnuté mestá Sloviansk a Bachmut, keď sa Rusko pokúsi prevziať plnú kontrolu nad Donbasom na východe Ukrajiny. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
09:57
|
Svet

Kremeľ sa zrejme snaží rozšíriť vplyv na súkromné ruské spoločnosti pôsobiace v zbrojárskom sektore. Informuje o tom americký Inštitút pre štúdium vojny.

Ruská vláda nie je schopná zaplatiť ruským firmám podporujúcim vojnu na Ukrajine. To znižuje schopnosť Ruska opravovať poškodenú vojenskú techniku.

Ukrajinská spravodajská služba uviedla, že riaditelia ruských vojenských opravárenských podnikov už neprijímajú na opravu ďalšie vybavenie ruskej armády, pretože tá nezaplatila podnikom za predchádzajúce služby.

Ruskí zákonodarcovia preto minulý týždeň predložili v Štátnej dume návrh zákona, ktorý by oprávňoval Kremeľ zavádzať „špeciálne opatrenia v ekonomickej sfére“. Na základe toho by ruská vláda mohla prinútiť súkromné ruské spoločnosti, aby zabezpečovali služby pre ruské vojenské operácie. (SITA)

4. 7. 2022
|
09:35
|
Svet

Namiesto šarkanov kreslia stíhačky, potreby detí majú prednosť pred matematikou. Reportáž z Fínska, kde začleňujú ukrajinské deti vojny do učenia aj života. (SME)

4. 7. 2022
|
09:19
|
Svet

V okupovanom Severodonecku je približne 8-tisíc civilistov a v Lysyčansku 10-tisíc, informoval guvernér Serhij Hajdaj. "Bránime malú čas Luhanského regiónu, aby mala naša armáda čas na vybudovanie obrany," napísal na Telegrame. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
09:11
|
Svet

Moskva obvinila Ukrajinu z výbuchov, ktoré v nedeľu otriasli Belgorodom neďaleko ukrajinských hraníc. Podľa ruského ministerstva boli výbuchy dôsledkom ukrajinského raketového útoku, čo však Kyjev popiera.

Výbuchy v Belgorode podľa miestnych úradov spôsobili požiar, ktorý poškodil 11 bytoviek a 39 rodinných domov. Pri incidente prišli o život najmenej štyria ľudia a niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Podľa gubernátora Belgorodskej oblasti Viačeslava Gladkova explózie aktivovali v meste systém protivzdušnej obrany.

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko sa domnieva, že za útokmi na Belgorod stojí samotné Rusko, ktoré sa ich zároveň snaží využiť na propagandistické účely. (TASR)

4. 7. 2022
|
08:49
|
Svet

Ruské sily zasiahli strednú školu v Charkovskej oblasti. Podľa guvernéra Oleha Synyehubova došlo k útoku okolo štvrtej ráno a z miesta nehlásia žiadne obete.

Synyehubov tiež uviedol, že „nepriateľ počas dňa zaútočil na mestá a dediny okresov Charkov, Izium a Bohodukhiv. V dôsledku ostreľovania boli zničené obytné budovy, hospodárske budovy, garáže a iné stavby.“

Povedal tiež, že pri útoku na obec Bezruky zomreli traja zahynuli a šiesti boli zranení. (The Guardian)

4. 7. 2022
|
08:42
|
Svet

Na Slovensko prišlo 3 238 ľudí z Ukrajiny, 704 mužov, 1 759 žien a 775 detí. O dočasné útočisko požiadalo 19 žiadateľov. Zo Slovenska smerom na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 4 114 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od začiatku vojny na Ukrajine, je 575 350. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je 84 005. Počet ľudí, ktorí odišli zo Slovenska na Ukrajinu od vypuknutia vojny, je 326 289. (SME)

4. 7. 2022
|
07:44
|
Svet

Rusko sa takmer určite zamieria na dobytie východnej oblasti Donecka, informuje najnovšia správa britských tajných služieb. Ukrajinské sily z Lysyčanska pravdepodobne ustúpili do pripravených obranných pozícií. 

Ruská blokáda Odesy naďalej obmedzuje vývoz obilia z Ukrajiny. Poľnohospodársky export krajiny zrejme nebude viac ako 35 percent z objemu, ktorý dosiahla v roku 2021.

Po svojom ústupe z Hadieho ostrova Rusko tvrdí, že na ťahu je Ukrajina, aby zlepšila situáciu s vývozom. V skutočnosti však globálnu potravinovú krízu zhoršuje narušenie ukrajinského poľnohospodárskeho sektora Ruskom.  (SME)

4. 7. 2022
|
06:56
|
Svet

V Snižne v Doneckej oblasti bol zrejme zničený ruský sklad s muníciou. Mesto je od frontovej línie vzdialené asi 60 kilometrov. Video sa šíri na sociálnych sieťach, zatiaľ ho však nie je možné nezávisle overiť.  (SME)

4. 7. 2022
|
06:33
|
Svet

Ukrajina sa ničoho nevzdáva a územia, o ktoré prišla, získa späť, povedal v príhovore ukrajinský prezident. Zelenskyj dodal, že mu v tom pomôže taktika a dodávky moderných zbraní.

"Ak velenie našej armády evakuuje ľudí z určitých miest frontu, kde má nepriateľ najväčšiu palebnú prevahu — konkrétne to platí pre Lysyčansk — znamená to jediné: že sa vrátime vďaka našej taktike, vďaka k zvýšeniu dodávok moderných zbraní. Ukrajina sa ničoho nevzdáva," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinská armáda sa podľa neho postupne posúva vpred — tak v Charkovskej oblasti, ako aj v Chersonskej oblasti i na mori, čoho dobrým príkladom je Hadí ostrov. "Príde deň, keď to isté povieme o Donbase," konštatoval Zelenskyj. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 124
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 934
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 873
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 588
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 874
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 596
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu