SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Ukrajina Rusko Online: Tureckí colníci zadržali ruskú nákladnú loď prevážajúcu obilie

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

3. 7. 2022
|
19:23
|
Svet

Ukrajinské jednotky boli nútené stiahnuť sa z Lysyčanska. Vojaci sa stiahli z posledného veľkého mesta pod ukrajinskou kontrolou v Luhanskej oblasti, oznámilo velenie.

"Po tvrdom boji za Lysyčansk boli ukrajinské obranné sily donútené stiahnuť sa zo svojich pozícií a línií. Vzhľadom na to, že ruské okupačné sily mali prevahu z hľadiska delostrelectva, letectva, raketometov MLRS, munície aj vojakov, by pokračovanie obrany mesta dopadlo fatálne. Aby sme zachránili životy ukrajinských obrancov, padlo rozhodnutie sa stiahnuť, "uviedol vo vyhlásení ukrajinský generálny štáb. (SME, ČTK)

3. 7. 2022
|
18:43
|
Svet

Ukrajinu navštívil austrálsky premiér Anthony Albanese. „Ide o prvú návštevu šéfa austrálskej vlády u nás. Oceňujeme a sme vďační za Vašu prítomnosť tu s nami v tomto čase vojny Ruska proti ukrajinskému ľudu,“ povedal Zelenskyj.

Albanese okrem iného vyhlásil, že Austrália uvalí sankcie na 16 ruských ministrov a zakáže dovoz ruského zlata. (Ukrinform)

Zľava austrálsky premiér Anthony Albanese a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
Zdroj SITA/AP
3. 7. 2022
|
16:32
|
Svet

Tureckí colníci zadržali ruskú nákladnú loď prevážajúcu obilie. Ukrajina tvrdí, že ide o ukradnuté obilie. "Loď momentálne stojí, zadržali ju colné orgány Turecka," povedal veľvyslanec Ukrajiny Vasyľ Bodnar.

Nákladnú loď Zhibek Zholy, plávajúcu pod ruskou vlajkou, zadržali v sobotu popoludní neďaleko čiernomorského prístavu Karasu približne 100 kilometrov východne od Istanbulu.

Bodnar povedal, že o osude lode sa rozhodne v pondelok po stretnutí vyšetrovateľov. Ukrajina v piatok vyzvala Turecko, aby loď zadržalo, pretože údajne obsahuje zásielku obilia odvezeného z okupovaného prístavu Berďansk. (Sky News)

3. 7. 2022
|
16:23
|
Svet

Česká ministerka obrany Jana Černochová navštívila v sobotu Ukrajinu. V Ternopilskej oblasti si s miestnymi predstaviteľmi uctila pamiatku padlých československých legionárov pri príležitosti 105. výročia bitky pri Zborove.

Informáciu priniesla tlačová agentúra Ukrinform a spätne o ceste informovala aj samotná ministerka.

Černochová po návrate z Ukrajiny uviedla, že návštevu pamätníka bitky pri Zborove mala v pláne už pred začiatkom vojny, ktorú proti Ukrajine vedie Rusko.

"Putinov barbarský útok bol dôvodom navyše, aby som nielen vzdala hold našim hrdinom, ale aj symbolicky podporila boj Ukrajincov proti okupantom," uviedla.

Jej návštevu ocenil líder ternopilskej oblastnej správy Volodymyr Tuš.

"Česko je solidárne s Ukrajinou. Návšteva našej oblasti delegáciou Českej republiky na čele s ministerkou obrany Janou Černochovou je toho ďalším dôkazom," vyhlásil.

Česká výprava podľa neho tiež s miestnymi predstaviteľmi rokovala o podpore ukrajinskej armády a ľudí, ktorí z dôvodu ruskej invázie prišli o domov, dopĺňa spravodajská stanica ČT24.

Bitka pri Zborove bola prvým významným vystúpením československých légií na východnom fronte počas prvej svetovej vojny. Odohrala sa 1.-2. júla 1917 a podľa historikov mala dôležitý vplyv pri formovaní samostatného Československa.

Československé jednotky pri Zborove zvíťazili nad dvojnásobnou presilou rakúsko-uhorských plukov. Boj si vyžiadal životy viac ako 350 Čechoslovákov. (TASR)

3. 7. 2022
|
15:59
|
Svet

Ak sa obnoví vyjednávanie o mieri, Ukrajina bude musieť súhlasiť so všetkými ruskými požiadavkami. Vyhlásil to hovorca Kremľa. Má ísť o uznanie polostrova Krym za ruské územie a odtrhnutie Doneckej a Luhanskej oblasti.

Zároveň Dmitrij Peskov obvinil západné krajiny z toho, že bránia mierovým rokovaniam.

"Teraz je ten čas, keď západné krajiny vsádzajú všetko na pokračovanie vojny" uviedol Peskov.

Podľa Peskova západné krajiny pod vedením Spojených štátov nedovolia Ukrajine "ani myslieť, ani hovoriť, ani diskutovať o mieri".

Hovorca Kremľa takto podľa agentúry DPA narážal na vyjadrenia niektorých západných politikov, ktorí uviedli, že nechcú Ukrajinu tlačiť do mierových rozhovorov. (NEXTA, TASR)

3. 7. 2022
|
15:14
|
Svet

Ruská armáda ostreľuje aj mesto Kramatorsk, ktoré susedí so Slavjanskom. Starosta Oleksandr Hončarenko oznámil, že okupanti už druhý deň po sebe útočili raketovými systémami BM-30 Smerč. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete. (Kyiv Independent)

3. 7. 2022
|
14:35
|
Svet

Nemecko si v rámci privítania utečencov z Ukrajiny počínalo lepšie ako počas prílevu utečencov z vojnou zmietanej Sýrie v roku 2015. V rozhovore pre agentúru DPA to uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Nemecko od začiatku ruskej vojenskej invázie (24. februára) prijalo viac ako 850 000 ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, väčšinu z nich tvoria ženy a deti.

Krajina sa však dostala pod paľbu kritiky za to, že sa k európskym utečencom správa inak ako k ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Blízkom východe alebo z iných častí sveta.

"Mnohé veci sme urobili oveľa lepšie ako počas poslednej veľkej utečeneckej vlny v roku 2015," skonštatovala Faeserová s tým, že k snahám vlády sa pripojil aj "neuveriteľne vysoký počet občanov".

Rýchle prijatie vojnových utečencov z Ukrajiny bez byrokratických prieťahov vo všetkých európskych štátoch označila za "historický úspech". "Bol to veľký úspech a tiež jednomyseľný. Bolo to ťažké dosiahnuť," poznamenala ministerka.

V tejto súvislosti dodala, že v Nemecku sa pre utečencov podarilo zaistiť prístup k integračným kurzom a za dôležité považuje odovzdávania nemeckých hodnôt a jazyka aj tým, ktorí v krajine zostávajú len dočasne. To už bolo podľa nej umožnené Afgancom, ktorí utiekli do Nemecka. (TASR)

3. 7. 2022
|
14:33
|
Svet

Okupanti spustili masívne bombardovanie mesta Slavjansk. Mesto leží 30 kilometrov západne od už dobytého Severodonecka. Primátor mesta vyhlásil, že je veľa mŕtvych a zranených a v meste horí minimálne v 15 lokalitách.

Ukrajinské zdroje informovali zatiaľ o šiestich obetiach. (Hromadske)

3. 7. 2022
|
13:57
|
Svet

Lysyčansk nie je pod úplnou kontrolou ruskej armády. Ukrajinské ministerstvo obrany tak reagovalo na šéfa ruského rezortu obrany Šojgua, ktorý uviedol, že mesto kontroluje ruská armáda.

Hovorca ukrajinského rezortu obrany Jurij Sak pre BBC povedal, že boje sú „teraz už dosť dlho veľmi intenzívne". (SITA)

Okupanti v Lysyčansku.
Zdroj SITA/AP
3. 7. 2022
|
13:14
|
Svet

Ak Rusko ovládne Donbas, vojna sa stane hlboko zamrznutým konfliktom. „Vtedy sa budú musieť začať zmysluplné vyjednávania," vyhlásil bývalý náčelník generálneho štábu britskej armády Richard Dannett.

Rusi nezvíťazia, Ukrajinci neprehrajú a v tom okamihu sa vojna fakticky stane hlboko zamrznutým konfliktom," povedal Dannett. a dodal, že „novou realitou" pre Ukrajinu je to, že pravdepodobne zhruba 20 percent jej územia bude okupovaných ruskými vojakmi.

Bývalý náčelník generálneho štábu britskej armády ďalej uviedol, že pre krajiny susediace s Ukrajinou existuje „pretrvávajúca hrozba" autoritárskeho Ruska. Dodal, že v tomto kontexte je „šialenstvom", že Veľká Británia zredukovala počet svojich vojakov. (TASR)

3. 7. 2022
|
12:46
|
Svet

Keď ruské jednotky v sobotu vstupovali do ulíc Lysyčansku, na veľký odpor ukrajinských obrancov nenarazili. Z leteckých záberov sa zdá, že Ukrajinci sa z mesta stiahli. O Lysyčansk sa intenzívne bojovalo už niekoľko týždňov. (SME)

3. 7. 2022
|
12:07
|
Svet

Ruské sily obsadili mesto Lysyčansk a celú Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny. Oznámil v nedeľu ruský minister obrany Sergej Šojgu.

"Sergej Šojgu informoval vrchného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimira Putina o oslobodení Luhanskej ľudovej republiky," uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Rezort obrany vo vyhlásení dodáva, že ruským silám sa podarilo získať kontrolu nad mestom Lysyčansk i nad niekoľkými priľahlými obcami. "Celková plocha oslobodeného územia dosahuje 182 štvorcových kilometrov," uvádza sa vo vyhlásení. (TASR)

3. 7. 2022
|
10:50
|
Svet

Výbuch ruskej námornej míny v Odeskej oblasti jedného civilistu zabil a ďalšieho zranil. Mína údajne explodovala v Čiernom mori pri turistickom mestečku Karolino-Buhaz, ktoré leží 60 kilometrov juhozápadne od Odesy.

Pre Kyiv Independent to povedala Natalia Humenjuková, hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády.

Návšteva pláží v tejto oblasti je zakázaná. (TASR)

3. 7. 2022
|
10:23
|
Svet

Ukrajinská armáda zasiahla ruskú vojenskú základňu v okupovanom Melitopoli. Moskvou dosadený predstaviteľ Jevhen Balyckyj uviedol, že mesto pri Azovskom mori zasiahli ukrajinské strely, ale že nikoho nezabili ani nezranili.

"O tretej hodine (02: 00 SELČ) a o piatej hodine (04: 00 SELČ) zasiahlo viac ako 30 striel výlučne vojenskú základňu," uviedol vo videu na komunikačnej platforme Telegram melitopoľský starosta Ivan Fedorov, ktorý sa v súčasnosti nachádza na území ovládanom Ukrajinou. Dodal, že úder základňu "vyradil z prevádzky".

Ukrajinským obranným jednotkám sa tiež v sobotu pri Melitopoli podarilo vykoľajiť ruský obrnený vlak prevážajúci muníciu, uviedol Fedorov.

Ukrajinské sily zasiahli časť Melitopolu, v ktorej sa nachádza letisko, oznámila bez ďalších podrobností ruská agentúra RIA Novosti.

Člen rady okupačnej vojensko-civilnej administratívy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov agentúre oznámil, že na Melitopoľ dopadlo dnes ráno asi 16 až 18 ukrajinských rakiet. Podľa šéfa proruskej správy Balyckého útok poškodil niekoľko obytných domov v blízkosti letiska.

Tvrdenia jednotlivých strán vojnového konfliktu zvyčajne nemožno bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

3. 7. 2022
|
09:50
|
Svet

Okupanti utrpeli najväčšie straty pri Kramatorsku a Bakchmute. Prišli o ďalších približne sto vojakov, vrtuľník, dva tanky, sedem obrnených vozidiel a delostrelecký systém,  informovalo velenie ukrajinskej armády. (SME)

3. 7. 2022
|
09:43
|
Domov

O štatút dočasného útočiska v sobotu požiadalo päť odídencov z Ukrajiny. Prišlo spolu 3 440 osôb, z toho 700 mužov, 1 994 žien a 746 detí. Naopak, smerom na Ukrajinu hranicu prešlo 4 565 osôb.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo šesť policajtov, 14 hasičov, 85 colníkov, 86 vojakov, 19 dobrovoľníkov, jeden duchovný a sedem zamestnancov migračného úradu," uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Od začiatku ruskej invázie z Ukrajiny na Slovensko vstúpilo 572 112 osôb, opačným smerom sa zase vrátilo 322 175. O štatút dočasného útočiska na Slovensku požiadalo spolu 83 986 odídencov. (SITA)

3. 7. 2022
|
09:21
|
Svet
Dôležité

Ukrajinské ozbrojené sily sa zrejme zámerne stiahli z Lysyčanska v Luhanskej oblasti, čo viedlo k tomu, že mesto obsadili ruské invázne jednotky. Rusi zrejme v najbližších dňoch získajú kontrolu nad zvyšnou časťou Luhanskej oblasti.

Vo svojej najnovšej analýze sumarizujúcej vývoj ruskej invázie na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre výskum vojny (ISW).

Ukrajinskí vojenskí predstavitelia verejne neoznámili stiahnutie vojsk, ale ani neinformovali o žiadnych obranných bojoch v okolí Lysyčanska, tvrdia analytici amerického inštitútu. Hovorca ukrajinskej Národnej gardy Ruslan Muzyčuk odmietol správy o obkľúčení Lysyčansku ruskými silami, ale tieto popretia sú podľa ISW pravdepodobne zastarané alebo mylné.

Lokalizačné zábery ukázali, ako sa ruské sily uvoľnene prechádzajú po štvrtiach na severe a juhovýchode Lysyčansku, čo naznačuje, že v sobotu nezostávali v meste žiadni ukrajinskí obrancovia, alebo ich bolo len málo, píše Inštitút pre výskum vojny.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov podľa ruskojazyčnej BBC v sobotu vyhlásil, že proruské sily Lysyčansk obkľúčili. Zástupca proruskej separatistickej Luhanskej ľudovej republiky Rodion Mirošnik podľa agentúry Reuters v ruskej televízii povedal, že Lysyčansk je pod kontrolou, ale zatiaľ nebol oslobodený.

Ukrajinská armáda následne uviedla, že sa o mesto v Luhanskej oblasti tvrdo bojuje, ale že je stále pod ukrajinskou kontrolou a nie je v obkľúčení. (ČTK)

3. 7. 2022
|
07:17
|
Svet

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč pripustil, že mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti by mohlo padnúť. Arestovyč uviedol, že ruské jednotky prekročili rieku Severný Donec a blížia sa k mestu zo severnej strany. (TASR)

3. 7. 2022
|
07:07
|
Svet

Najmenej traja ľudia prišli o život a desiatky ďalších utrpeli zranenia v dôsledku výbuchov, ktoré dnes ráno otriasli ruským mestom Belgorod pri ukrajinských hraniciach.

Oznámil to gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov. TASR správu prevzala zo spravodajskej stanice BBC a agentúry Reuters.

Gladkov na sociálnej sieti Telegram vyhlásil, že výbuchy spôsobili požiar, ktorý poškodil 11 bytoviek a 39 rodinných domov, pričom päť z nich úplne zničil. Dodal, že výbuchy aktivovali v meste systém protivzdušnej obrany.

Podľa agentúry Reuters nateraz nie je možné tieto tvrdenia nezávisle overiť. Ukrajina sa k incidentu zatiaľ nevyjadrila.

Rusko už v máji hlásilo sériu útokov na mesto Belgorod a iné oblasti nachádzajúce sa na juhu krajiny pri hraniciach s Ukrajinou, pričom z týchto útokov obvinilo ukrajinské sily. (TASR)

3. 7. 2022
|
06:53
|
Svet

Príslušníci ukrajinskej štátnej pohraničnej služby oznámili, že v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny našli pevný disk, na ktorom sa nachádzali údaje o ruskej armáde. Niektoré dokumenty na disku boli označené ako "tajné".

Ukrajinská pohraničná služba uviedla, že na pevnom disku sa nachádzali súbory vo veľkosti približne 100 gigabajtov. Obsahovali zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany vrátane ich biografických údajov a podrobností o ruských zbraniach a vojenských cvičeniach.

"Ukrajinské orgány teraz disponujú fotografiami, charakteristikami, kópiami cestovných dokladov a iných dokumentov ruských útočníkov," uviedla ukrajinská pohraničná služba. (TASR)

3. 7. 2022
|
06:08
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore požiadal o medzinárodnú pomoc s povojnovou obnovou. Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina by mala spôsobiť Rusom čo najviac škôd, aby si "každý Rus zapamätal, že Ukrajina sa nedá zlomiť".

"Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný," vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že tento plán si vyžaduje "veľké investície, nové technológie a inštitúcie a v neposlednom rade reformy".

Volodymyr Zelenskyj sa virtuálne zúčastní na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny, ktorá sa bude konať 4.-5. júla vo švajčiarskom Lugane. Okrem 100-člennej delegácie z Ukrajiny pod vedením ukrajinského premiéra Denysa Šmyhala sa na nej zúčastnia aj zástupcovia 38 krajín sveta a 14 medzinárodných organizácií. Medzi účastníkmi by mali byť aj premiéri Poľska a Česka, ako aj šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Pripravované podujatie v Lugane nebude darcovskou konferenciou. Jeho cieľom bude načrtnúť základné princípy a priority procesu obnovy Ukrajiny. (TASR)

2. 7. 2022
|
23:33
|
Svet

Bielorusko tento týždeň zostrelilo ukrajinské rakety. Uviedol to Lukašenko, podľa ktorého sa strely podarilo zastaviť, no pre svoje tvrdenia nepredložil žiadne dôkazy. Ukrajinská armáda záležitosť zatiaľ nekomentovala. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 19 203
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 390
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 055
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 721
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 994
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 758
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 682
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinci pochovávajú obete ruskej agresie už štyri mesiace.

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 7m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


1 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 2 h
Hasiči zasahujú pri požiari v Egypte.

Presná príčina požiaru ešte nie je známa.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu