SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Ukrajina Rusko Online: Humanitárnu pomoc potrebuje približne 16 miliónov Ukrajincov

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

30. 6. 2022
|
23:24
|
Svet

Zelenskyj opäť telefonoval s nemeckou hlavou štátu Frankom-Walterom Steinmeierom a ich rozhovor trval približne jednu hodinu. Steinmeier zablahoželal Ukrajine k získaniu štatútu kandidátskej krajiny Európskej únie.

Vyjadril tiež rešpekt voči Zelenského "hrdinskému boju proti ruskému agresorovi", spresnila Steinmeierova hovoryňa Cerstin Gammelinová.

Zelenskyj uviedol, že s nemeckým prezidentom hovorili o "narastajúcej obrannej podpore pre Ukrajinu". Zároveň poďakoval Steinmeierovi za kondolencie v súvislosti s "neľudským útokom" na nákupné centrum v Kremenčuku. (TASR)

30. 6. 2022
|
23:03
|
Svet

Satelitná spoločnosť Maxar zverejnila aktuálnu fotografiu Hadieho ostrova po tom, ako sa z neho stiahli ruské vojská. (The Guardian)

Hadí ostrov.
Zdroj Maxar Technologies
30. 6. 2022
|
21:51
|
Svet

Situácia v meste Lysyčansk je extrémne zložitá, keďže neustále ostreľovanie ruských síl znemožňuje evakuáciu civilistov, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

"Je tam veľa ostreľovania z viacerých smerov," konštatoval Hajdaj. Ruská armáda sa podľa neho blíži z rôznych smerov k mestu. Dodal, že ruské sily zostávajú na okraji mesta, kde v súčasnosti neprebiehajú žiadne pouličné boje.

Hajdaj odmietol tvrdenia proruských separatistov bojujúcich po boku ruských síl, ktorí tvrdia, že kontrolujú polovicu mesta ležiaceho na druhej strane rieky od susedného Severodonecka, ktorý minulý týždeň dobyla ruská armáda.

Hajdaj dodal, že ostreľovanie Lysyčanska je „veľmi silné, čo znamená, že už nie je možné evakuovať“ zvyšných 15-tisíc civilistov, ktorí sú stále v meste. (The Guardian)

30. 6. 2022
|
21:39
|
Domov

Ruská vláda schválila návrh zákona, ktorého cieľom má byť podpora vedenia vojenských operácií v zahraničí, najmä tej na Ukrajine.

Výkonná moc by získala osobitné právomoci v hospodárskej oblasti, mohla by okrem iného predĺžiť pracovný čas či prinútiť firmy k spolupráci so štátom.

"Za okolností, keď ruské ozbrojené sily (...) vykonávajú protiteroristické a iné operácie mimo územia Ruskej federácie, predovšetkým špeciálnu vojenskú operáciu na území Doneckej ľudovej republiky, Luhanskej ľudovej republiky a Ukrajiny, vzniká krátkodobá zvýšená potreba opráv zbraní a vojenskej techniky a zabezpečenia logistických prostriedkov, " citovala agentúra TASS z dôvodovej správy k novele zákona o obrane.

Teraz ju bude prerokúvať Štátna duma - dolná komora ruského parlamentu. (ČTK)

30. 6. 2022
|
21:33
|
Svet

Česko usporiada summit EÚ v októbri, Fiala tam chce aj Zelenského. Summit sa má zaoberať spoluprácou eurobloku s nečlenskými štátmi. Rozšírenie spolupráce s nečlenskými štátmi prednedávnom načrtol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Český premiér a predseda Európskej rady Charles Michel rokovali aj o pracovnom pláne polročného českého predsedníctva v Rade EÚ. Zhodli sa, že hlavými témami bude ekonomika a energetika, ale tiež pomoc Ukrajine.

"Európa podporuje Ukrajinu finančne, politicky aj ľudsky. Ukrajina toho však potrebuje viac," povedal Michel a dodal, že Kyjev žiada o väčšiu finančnú i vojenskú pomoc. (TASR)

30. 6. 2022
|
20:33
|
Svet

Francúzsko dodá Ukrajine šesť húfnic a obrnených vozidiel CAESAR, oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Macron dodal, že spojenci NATO na stretnutí v Madride „jednomyseľne rozhodli“ o zvýšení humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine pri jej pokusoch bojovať proti ruským silám. (The Guardian)

30. 6. 2022
|
20:31
|
Svet

Budeme si dávať pozor na vplyv Ruska a Číny v Afrike a na Blízkom východe, vyhlásil šéf NATO. Stoltenberg zároveň prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu.

"Moskva aj Peking využívajú ekonomický vplyv, nátlak a hybridné postupy na presadzovanie svojich záujmov v týchto krajinách," uviedol Stoltenberg na summite aliancie v Madride.

Dodal, že tieto záujmy sú politické, vojenské aj ekonomické. Lídri krajín NATO diskutovali aj o tom, ako túto situáciu riešiť a ako lepšie podporiť svojich tamojších partnerov. (TASR)

30. 6. 2022
|
20:17
|
Svet

Turecko vyzvalo na zintenzívnenie úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine. Po skončení summitu NATO v Madride to uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. 

"Mali by sme zintenzívniť naše diplomatické úsilie o dlhotrvajúce prímerie," povedal Erdogan. Podľa neho pri dosiahnutí "spravodlivého mieru neexistujú porazení".

Ankara sa pri riešení tohto konfliktu snaží presadzovať "vyváženú politiku", pretože je od Moskvy energeticky závislá, dodal turecký prezident.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara vyslovila podporu Kyjevu, no zároveň odmieta zaviesť sankcie voči Moskve. (TASR)

30. 6. 2022
|
19:54
|
Svet

Ruská veľvyslankyňa v Sofii Elena Mitrofanovová pohrozila uzavretím ambasády, ak Bulharsko bude trvať na vyhostení z krajiny 70 ruských diplomatov a zamestnancov zastupiteľského úradu.

Uviedlo to bulharské ministerstvo zahraničia po rokovaní s diplomatkou. Bulharský premiér Kiril Petkov dal najavo, že na rozhodnutí o vyhostení diplomatov nič meniť nebude, a po veľvyslankyni chce, aby svoje slová odvolala.

Na zmenu postoja dalo Rusko Bulharsku čas do piatkového poludnia, uviedla agentúra Reuters. (ČTK)

30. 6. 2022
|
19:51
|
Svet

Na konferencii o obnove Ukrajiny sa zúčastní 100-členná ukrajinská delegácia, povedie ju ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Medzinárodná konferencia sa bude konať vo švajčiarskom Lugane. 

Ukrajinský veľvyslanec vo Švajčiarsku Artem Rybčenko uviedol, že pôjde vôbec o najväčšiu ukrajinskú delegáciu, ktorá vycestuje do zahraničia od februárového začiatku ruskej invázie.

Okrem Šmyhala budú jej členmi šiesti členovia ukrajinskej vlády vrátane šéfa diplomacie Dmytra Kulebu, ako aj početní poslanci a regionálni predstavitelia.

Na konferencii o obnove Ukrajiny sa zúčastnia zástupcovia 38 krajín sveta a 14 medzinárodných organizácií. Medzi účastníkmi by mali byť aj premiéri Poľska a Česka, ako aj šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová. (TASR)

30. 6. 2022
|
19:20
|
Svet

Nemecko a Španielsko rokovali o dodávkach tankov pre Ukrajinu. Začiatkom júna sa objavili správy, že Berlín vetoval návrh Madridu na dodanie ťažkých zbraní Ukrajine, pripomína agentúra DPA.

Dohody o zbraniach často obsahujú klauzulu, že ak chce kupujúci predať zbrane tretej strane, musí svoje plány konzultovať s predávajúcim.

Plánovaná vojenská pomoc Madridu by zahŕňala okolo 40 zo 108 tankov typu Leopard 2 A4, ktoré Nemecko v roku 1995 predalo Španielsku. Má ísť o zakonzervované tanky, ktoré je potrebné najskôr pripraviť na nasadenie v teréne.

Christine Lambrechtová však v rozhovore pre noviny El Mundo povedala, že od vlády v Madride oficiálnu žiadosť ohľadom dodávok tankov nedostala. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva DPA, z rokovania ministeriek vyplynulo, že Madrid sa zatiaľ nerozhodol, či chce Ukrajine tanky dodať. (TASR)

30. 6. 2022
|
19:17
|
Svet

 Indonézsky prezident odovzdal šéfovi Kremľa Putinovi odkaz od ukrajinského prezidenta Zelenského. Uviedol to samotný Joko Widodo po tom, ako v Moskve rokoval s Putinom. 

Widodo povedal, že je pripravený pomôcť sprostredkovať komunikáciu medzi ruským a ukrajinským prezidentom. O obsahu Zelenského odkazu žiadne podrobnosti neposkytol.

"Hoci je situácia stále komplikovaná, je dôležité smerovať k urovnaniu sporu a otvorenému dialógu," uviedol indonézsky prezident, ktorý si podľa vlastných slov želá skoré ukončenie vojny na Ukrajine.

Všetkých svetových lídrov zároveň vyzval, aby "oživili ducha" vzájomnej spolupráce.

Putin označil rozhovor s Widodom za produktívny. "Som presvedčený, že dnes dosiahnuté dohody ešte viac posilnia rusko-indonézske partnerstvo," dodal.

Rusko sa v súčasnosti snaží posilniť spoluprácu s krajinami v Ázii a Afrike, aby vyvážilo vplyv sankcií, ktoré naň Západ uvalil pre rozpútanie vojny na Ukrajine. (TASR)

30. 6. 2022
|
19:04
|
Svet

Bielorusko začalo podľa správ médií vo väčšej miere vydávať povolávacie rozkazy. Ukrajinský generálny štáb v tejto súvislosti hovorí o "skrytej mobilizácii", napísala agentúra DPA.

Vojna na Ukrajine trvá už viac než štyri mesiace, pričom sa opakovane objavujú obavy, že by sa bieloruská armáda mohla priamo zapojiť do konfliktu na strane Ruska.

Opozičné bieloruské online noviny Zerkalo uvádzajú, že obyvatelia Homeľskej oblasti na juhu Bieloruska pri hraniciach s Ukrajinou už niekoľko dní hlásia zvyšujúci sa počet povolávacích rozkazov.

Príkaz nastúpiť do vojenského útvaru podľa portálu dostali aj osoby, ktoré boli predtým uznané za nespôsobilé vykonávať vojenskú službu. Za neuposlúchnutie rozkazu hrozia rôzne tresty. (TASR)

30. 6. 2022
|
19:00
|
Svet

Jeden zo symbolov prvých dní vojny na Ukrajine je znovu v rukách Kyjeva. Aj ruská armáda priznala, že opustila Hadí ostrov. Dôvodom je vraj snaha odblokovať námorné trasy pre vývoz obilia z ukrajinských prístavov.

Najväčšie boje sa aj dnes odohrávali pri meste Lysyčansk, poslednom veľkom meste Luhanskej oblasti, ktoré je pod ukrajinskou kontrolou.

Ruský prezident Vladimir Putin zopakoval, že jeho armáda neútočí na civilistov, za čím si stojí aj po pondelňajšom raketovom útoku na preplnené nákupné centrum v Kremenčuku.

Vypočujte si poslednú epizódu Ukrajinského spravodaja, súhrnu toho najpodstatnejšieho z diania na Ukrajine.

Cez leto sa dôležité správy z Ukrajiny dozviete v našom rannom podcaste Dobré ráno. Text dnešného spravodaja napísal Matúś Krčmárik, načítala ho Jana Maťková. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 30/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
30. 6. 2022
|
18:47
|
Svet

Grécke úrady sú pripravené poskytnúť svoje lode na odvoz ukrajinského obilia z prístavov v Čiernom mori, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. (NEXTA)

30. 6. 2022
|
18:35
|
Svet

Putin poprel, že Moskva blokuje ukrajinský vývoz obilia a bagatelizoval vplyv chýbajúceho ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru na svetový potravinový trh.

Na spoločnej tlačovej konferencii po rozhovoroch s hosťujúcim indonézskym prezidentom Jokom Widodom ruský prezident konštatoval, že sa nebránia vývozu ukrajinského obilia.

"Ukrajinská armáda zamínovala prístupy k ich prístavom, nikto im nebráni v odmínovaní a my garantujeme bezpečnosť prepravy obilia," povedal Putin.

Namiesto toho ruský líder obvinil západné sankcie za problémy na globálnom trhu s potravinami a rastúce ceny. (The Guardian)

Zdroj SITA/AP
30. 6. 2022
|
18:27
|
Svet

Moskva si predvolala britskú veľvyslankyňu pre poznámky premiéra Borisa Johnsona na adresu ruského prezidenta. (AFP)

30. 6. 2022
|
18:15
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí prerušilo diplomatické styky so Sýriou, po tom, čo sýrske predsedníctvo oficiálne uznalo „nezávislosť“ dvoch odštiepeneckých regiónov Luhansk a Doneck na východe Ukrajiny.

Ministerstvo "dôrazne odsudzuje rozhodnutie Sýrskej arabskej republiky uznať takzvanú "nezávislosť" dočasne okupovaných území v Doneckej a Luhanskej oblasti," uvádza sa vo vyhlásení rezortu. (The Guardian)

30. 6. 2022
|
17:21
|
Svet

Medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová "železná opona", vyhlásil šéf ruskej diplomacie Lavrov po rokovaniach so svojím rezortným partnerom z Bieloruska. Ďalej deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu.

"Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov," vyhlásil. "Zaujíma sa o to, o čom sa rozhodlo v Bruseli. A v Bruseli sa rozhoduje tak, ako sa rozhodlo vo Washingtone," dodal.

Lavrov tiež poznamenal, že Rusko od roku 2014, keď Moskva anektovala Krymský polostrov, vzťahy s EÚ ako celkom neudržiava. (TASR)

30. 6. 2022
|
17:04
|
Svet

Humanitárnu pomoc podobe vody, potravín a zdravotnej starostlivosti potrebuje približne 16 miliónov Ukrajincov. Uviedla humanitárna koordinátorka OSN pre Ukrajinu Osnat Lubraniová.

Podľa Lubraniovej sa od začiatku vojny muselo v rámci krajiny presídliť až šesť miliónov Ukrajincov, hoci až päť miliónov z nich sa medzitým vrátilo do svojich domovov. Dodala však, že mnohí z nich zrejme budú "musieť utekať opäť". Ďalších 5,3 miliónov obyvateľov Ukrajiny pred vojnou utieklo do zahraničia.

Aj skutočný počet vojnových obetí môže byť výrazne vyšší, ako uvádzajú oficiálne štatistiky OSN. "Naše údaje, ktoré hovoria o 5000 zabitých civilistoch a rovnakom počte zranených, sú len zlomkom skutočných čísel," upozornila Lubraniová.

Dodala, že dostať sa do oblastí, ktoré nie sú kontrolované Kyjevom, je "extrémne náročné, ba až nemožné". Zároveň vyzvala Rusko aj Ukrajinu, aby urobili viac pre ochranu civilného obyvateľstva a aby uľahčili prácu OSN na ukrajinskom území. (TASR)

Zasiahnutý obytný dom v Kyjeve.
Zdroj TASR/AP
30. 6. 2022
|
16:31
|
Svet

Pápež František nepriamo obvinil Rusko z "ozbrojeného dobývania, expanzionizmu a imperializmu" na Ukrajine, kde podľa neho rozpútalo krutú a nezmyselnú agresívnu vojnu. Vojna podľa neho stavia proti sebe dva kresťanské národy.

"Uzmierenie rozdelených kresťanov... je v týchto dňoch nanajvýš aktuálne. Náš svet narušila krutá a nezmyselná vojna, v ktorej proti sebe bojujú mnohí, mnohí kresťania," uviedol pápež.

František so zjavným odkazom na Rusko dodal, že všetci musia uznať, že "ozbrojené dobývanie, expanzionizmus a imperializmus nemajú nič spoločné s kráľovstvom, ktoré ohlasoval Ježiš". (TASR)

30. 6. 2022
|
16:29
|
Svet

Nový zákon ruskej Štátnej dumy uľahčí obmedzenie alebo zakázanie zahraničných aj domácich médií. Ide o odvety "za nepriateľské kroky iného štátu voči ruským médiám v zahraničí".

Činnosť médií, ktoré budú šíriť "nebezpečné a nespoľahlivé" informácie, prejavovať nedostatok rešpektu voči ruskej spoločnosti, štátu a ústave a diskreditovať ruské ozbrojené sily, bude môcť prokuratúra pozastaviť až na tri mesiace. V prípade opakovaných prehreškov bude takéto médium zakázané úplne.

Schváliť ho musí ešte horná komora parlamentu, potom pôjde na podpis šéfovi Kremľa Putinovi, čo by sa malo stať čoskoro.

V Rusku je v súčasnosti zakázaná akákoľvek kritika ruskej "špeciálnej operácie" na Ukrajine. Okrem iného nie je povolené používať pojmy "vojna" a "invázia". (TASR)

30. 6. 2022
|
16:11
|
Svet

Nemecký kancelár odmietol tvrdenia Putina, ktorý obvinil NATO z imperiálnych ambícií. Scholz zdôraznil, že Aliancia nepredstavuje pre nikoho žiadnu hrozbu. Naopak, Putin agresívnou politikou ohrozuje medzinárodný poriadok.

"Vedúci predstavitelia krajín NATO chcú... presadiť svoju nadradenosť, svoje imperiálne ambície," povedal v stredu ruský prezident.

Vyjadril sa tak po tom, čo lídri NATO vo vyhlásení účastníkov summitu v španielskej metropole konštatovali, že Ruská federácia predstavuje najvážnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov združených v NATO a tiež pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore.

"NATO preto posilňuje svoju obranyschopnosť, najmä čo sa týka bezpečnosti svojich členov vo východnom krídle," poznamenal.

NATO sa tiež podľa Stoltenbergových slov zaviazalo, že sa bude usilovať o to, aby Ukrajina zostala "nezávislým, suverénnym štátom". Vyzval preto Putina na stiahnutie ruských vojsk z územia Ukrajiny. (TASR)

30. 6. 2022
|
16:04
|
Svet

Summit v Madride bol podľa Čaputovej jedným z najdôležitejších stretnutí NATO. Rozhodlo sa na ňom o pristúpení Fínska a Švédska a posilnení východného krídla Aliancie.

Prijala sa tiež nová strategická koncepcia NATO, ktorá definuje výzvy a hrozby a tiež spôsob reakcie spojencov.

Ako upozornila prezidentka, lídri členských krajín NATO reagovali aj na hrozbu, ktorú predstavujú hybridné útoky a dezinformácie. Za "silnú dezinformačnú vlnu" pritom označila tvrdenia, že Európska únia a NATO blokujú vývoz potravín z Ukrajiny.

Čaputová zdôraznila, že v Aliancii v súčasnosti panuje jednota, a to aj v jednotlivých praktických krokoch, najmä pri poskytovaní pomoci Ukrajine, ktorá v súčasnosti čelí ruskej agresii.

Počas summitu sa Čaputová tiež bilaterálne stretla s viacerými predstaviteľmi členských krajín vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého pozvala na budúci rok na Slovensko.

Rokovala aj so šéfmi vlád Nemecka a Holandska Olafom Scholzom a Markom Ruttem, a to o predsunutej prítomnosti ich vojakov na Slovensku v rámci misie NATO. So švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou hovorila o chystanom vstupe Švédska do NATO a tiež obrannej spolupráci a boji proti klimatickej kríze. (TASR)

30. 6. 2022
|
15:41
|
Svet

Sankcie voči Moskve môžu byť za určitých okolností vnímané ako akt agresie a dôvod na vyhlásenie vojny, uviedol podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý prezident Dmitrij Medvedev. Dodal, že Rusko má právo na sebaobranu.

Západné krajiny uvalili na Moskvu tvrdé ekonomické sankcie po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin 24. februára spustil "špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine.

V utorok vyhlásil, že akýkoľvek zásah súvisiaci so situáciou na polostrove Krym zo strany členského štátu Severoatlantickej aliancie sa rovná vyhláseniu vojny Rusku, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne. (TASR, Reuters)

30. 6. 2022
|
15:30
|
Svet

Spojené štáty oznámia ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 800 miliónov dolárov. Prezident Biden sľúbil, že podpora potrvá, kým to bude potrebné.

Biden vo svojom prejave na summite NATO povedal, že súčasťou budú nové pokročilé západné systémy protivzdušnej obrany, protibatériové radarové systémy, dodatočná muníciu pre viacnásobný raketový systém HIMARS a ďalšie HIMARS systémy z iných krajín.

Podľa neho je väčšina členov NATO na dobrej ceste prekročiť záväzok aliancie vynaložiť 2 percentá HDP na obranu. "Ide o globálne úsilie na podporu Ukrajiny," povedal.

"Neviem, ako sa to skončí, ale neskončí sa to ruskou porážkou Ukrajiny," dodal s tým, že Ukrajine bude USA pomáhať tak dlho, ako to bude potrebné. (Sky News)

30. 6. 2022
|
15:21
|
Svet

Stiahnutie ruských vojakov z Hadieho ostrova dokazuje, že Ukrajina môže vo vojne s Ruskom zvíťaziť. Vyhlásil britský premiér Johnson po summite NATO v Madride, ktorému dominovali dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu.

"Pre Putina bude napokon nemožné udržať si krajinu, ktorá neprijme jeho vládu," vyhlásil Johnson, ktorý zároveň poukázal na jednotný Severoatlantickej aliancie voči agresívnym krokom Ruska.

"Myslíme si, že (Ukrajinci) majú naozaj silu na to, aby zahnali Rusov a dostať ich späť na pozície spred 24. februára," cituje Johnsona denník The Guardian.

Johnson zároveň zdôraznil, že s akoukoľvek budúcou mierovou dohodou bude musieť súhlasiť samotná Ukrajina.

"Najdôležitejší záver, ktorý musí urobiť Vladimir Putin z dneška a z predchádzajúcich pár dní (summitov) NATO a G7 vziať je, že sme úplne jednotní v odsúdení toho, čo urobil na Ukrajine," vyhlásil Johnson.

Vyzval pritom Putina, aby namiesto konfrontačných vyjadrení pouvažoval nad "dôsledkami svojho barbarského konania", medzi ktoré patrí aj plánovaný vstup Fínska a Švédska do Aliancie.

Britský premiér zároveň na tlačovej konferencii privítal záväzok mnohých členov NATO navýšiť svoj obranný rozpočet. Súčasne oznámil, že Británia zvýši do konca tohto desaťročia zvýši svoje výdavky na obranu z dvoch percent HDP na 2,5 percenta. (TASR)

30. 6. 2022
|
13:46
|
Svet
Dôležité

Švédsko a Fínsko podpíšu na budúci týždeň v utorok prístupové protokoly s NATO, oznámil generálny tajomník Jens Stoltenberg. Protokoly potom musia ratifikovať parlamenty všetkých 30 členských krajín Aliancie. (ČTK)

30. 6. 2022
|
13:10
|
Regióny

Na hraničných priechodoch v Ubli a Vyšnom Nemeckom sa tvoria kolóny. Zdržanie pri vstupe na Ukrajinu je asi 30 hodín. Pri vstupe na Slovensko sa zdržia vodiči asi pol hodinu. (TASR)

30. 6. 2022
|
12:57
|
Svet

Ukrajina bude môcť exportovať elektrinu na európsky trh. Oznámila predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová na Twitteri s tým, že ide o výhodu pre obidve strany.  (SME)

30. 6. 2022
|
12:49
|
Svet

Moskva je otvorená rozhovorom o nešírení jadrových zbraní a kontrole zbrojenia, tvrdí Putin. Ruský prezident dodal, že toto úsilie si bude vyžadovať "spoločnú prácu". (Reuters)

30. 6. 2022
|
12:37
|
Svet

Rusko tvrdí, že počas invázie na Ukrajine zajalo alebo sa mu vzdalo viac ako šesťtisíc ukrajinských vojakov. Kyjev sa k vyhláseniu zatiaľ nevyjadril. Ruské ministerstvo obrany potvrdil výmenu 144 zajatcov.

Podľa Konašenkova sa odohrala "na priamy rozkaz vrchného veliteľa ruských ozbrojených síl," teda prezidenta Vladimira Putina. Výmena bola podľa agentúry Unian doteraz najväčšia od začiatku ruskej invázie.

Väčšinu navrátilcov na ruskej strane tvoria bojovníci Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, uviedol Konašenkov s odvolaním sa na dva neuznávané proruské separatistické útvary na východe Ukrajiny. "Prakticky všetci oslobodení sú zranení alebo ťažko zranení," dodal hovorca. (ČTK)

30. 6. 2022
|
11:42
|
Domov

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sa poďakoval Slovensku za pomoc. "Nikdy na to nezabudneme," uviedol na stretnutí s ministrom obrany Naďom na summite NATO. Varoval tiež, že ak Putin vyhrá, výsledky budú hrozné nielen pre Ukrajinu.

Minister obrany Naď zároveň ubezpečil, že Slovensko robí správnu vec a urobia všetko pre to, aby Slovensko priamo nespoznalo krutosť vojny.

"Je to však snaha, ktorá si vyžaduje úsilie nás všetkých, zmier v rodinách, ochotu medzi priateľmi či pochopenie medzi kolegami," skonštatoval. (SME)

30. 6. 2022
|
11:41
|
Svet

Prvá loď vezúca 7000 ton obilia vyplávala z juhoukrajinského prístavu v meste Berďansk, ktorý v súčasnosti okupuje ruská armáda, do "spriateľnených krajín". Oznámil to Balytskyj, Ruskom dosadený šéf správy Záporožskej oblasti.

Ruské lode podľa neho "zaisťujú bezpečnosť" tejto cesty a dodal, že zmienený ukrajinský prístav sa podarilo odmínovať.

Ukrajina obviňuje Rusko a jeho spojencov z krádeže svojho obilia, čím prispeli k celosvetovému nedostatku potravín spôsobenému zastavením vývozu obilia cez ukrajinské prístavy v dôsledku ruskej invázie.

Chersonská a Záporožská oblasť na juhu Ukrajiny sú od prvých týždňov vojenskej intervencie Moskvy z veľkej časti ovládané Ruskom a aktuálne sú násilne integrované do ruskej ekonomiky, dodáva AFP. (TASR)

30. 6. 2022
|
11:33
|
Domov

Ministerka kultúry Milanová navštívila Ľvov, kde spoločne s európskymi rezortnými partneri rokovala s ukrajinským ministrom kultúry Tkačenkom.

"Včera som pracovne navštívila Ukrajinu. Od začiatku vojny som v kontakte s ministrom Tkačenkom iba telefonicky a konečne sme sa mohli stretnúť aj osobne. Po týždňoch plánovania sa podarilo zorganizovať stretnutie ministrov kultúry desiatich krajín Európy," uviedla Milanová na sociálnej sieti Facebook.

Ukrajinský minister kultúry a informačných technológií pozval svojich kolegov na spoločné zasadnutie s cieľom prediskutovať aktuálne výzvy v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a vytvoriť stratégiu boja proti ruskej agresii a propagande v oblasti kultúry.

"Diskutovali sme o doterajšej pomoci Ukrajine i o ďalších možnostiach podpory umelcov a umelkýň, mladých talentov, o záchrane kultúrneho dedičstva a taktiež o ochrane mediálneho prostredia pred propagandou," spresnila Milanová.

Slovenský rezort kultúry tvrdí, že SR kontinuálne podniká potrebné kroky v oblasti kultúry s cieľom poskytnúť pomoc vojnou zasiahnutej Ukrajine. Slovensko napríklad ponúklo Kyjevu pomoc vo forme dočasného bezpečného uloženia predmetov kultúrnej hodnoty.

Ministerstvo kultúry zároveň oslovilo UNESCO, aby bolo Ruskej federácii pozastavené členstvo v tejto organizácii OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Najnovšou iniciatívou ministerstva kultúry je organizácia dobročinného júnového turné ukrajinského národného baletu na Slovensku. (TASR)

Ministerka kultúry Milanová v ukrajinskom Ľvove.
Zdroj Facebook/Natália Milanová - ministerka kultúry
30. 6. 2022
|
11:26
|
Svet

Putin odmietol výrok britského premiéra o tom, že vojna na Ukrajine by sa nezačala, ak by bol Putin ženou. Moskva kritizuje vojenské intervencie Západu v bývalej Juhoslávii či Iraku a snaží sa tak ospravedlniť vojnu na Ukrajine.

"Chcem len pripomenúť udalosti nedávnej histórie, keď sa (vtedajšia britská premiérka) Margaret Thatcherová rozhodla začať vojenské ťaženie proti Argentíne o Falklandské ostrovy. Rozhodla sa teda žena, že začne vojenskú akciu," povedal šéf Kremľa počas tlačovej konferencie v Ašchabade. (Reuters)

30. 6. 2022
|
11:23
|
Svet

Ukrajinské sily po stiahnutí sa zo Severodonecka držia obranné pozície v Lysyčansku. Boje sa momentálne sústreďujú okolo tamojšej ropnej rafinérie, ktorá sa nachádza približne desať kilometrov od mesta.

Rozviedka Spojeného kráľovstva tvrdí v najnovšej správe uvádza, že Rusi v tejto oblasti dosahujú iba minimálny pokrok.

„Schopnosť Ukrajiny pokračovať v zdržiavacích bitkách a potom v správnom momente stiahnuť jednotky predtým, ako budú obkľúčené, bude vo výsledku naďalej kľúčovým faktorom,“ uviedlo britské ministerstvo obrany. (SITA)

30. 6. 2022
|
11:11
|
Svet

Moskva potvrdila stiahnutie vojakov z ukrajinského Hadieho ostrova. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že armáda na ostrove splnila všetky úlohy a stiahnutie označila za akt dobrej vôle pre vývoz obilia z Ukrajiny. (SME)

30. 6. 2022
|
10:58
|
Svet

Európsky súd pre ľudské práva žiada od Ruska, aby zabezpečilo, že nebude vykonaná poprava dvoch Britov, ktorí boli zajatí počas bojov na Ukrajine. Má tiež zabezpečiť primerané podmienky ich zadržania, lekársku pomoc a lieky.

Začiatkom júna súd v samozvanej Doneckej ľudovej republike na východe Ukrajiny odsúdil britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera na trest smrti po tom, ako ich obžalovali zo "žoldnierskych aktivít". Rodiny odsúdených mužov popierajú, že dvojica bola najatá ukrajinskými ozbrojenými silami.

Aslin padol do zajatia počas bojov v Donbase spolu so 48-ročným Pinnerom. Obaja Briti majú ukrajinské partnerky, žili na Ukrajine a slúžili v ozbrojených silách Ukrajiny ešte pred ruskou inváziou, ktorá sa začala 24. februára. (TASR, Reuters)

Dvaja britskí občania, 28-ročný Aiden Aslin (vľavo), 48-ročný Shaun Pinner (vpravo) a Maročan Bráhím Saadún (uprostred) sedia za mrežami v súdnej sieni v Donecku na východe Ukrajiny.
Zdroj TASR/AP
30. 6. 2022
|
10:53
|
Svet

Švédsko dodá Ukrajine ďalšie protitankové zbrane a guľomety. Piata dodávka zbraní, ktorá zahŕňa aj odmínovacie zariadenia, má hodnotu asi 46,8 miliónov eur. Podľa ministra obrany ide o pomoc, ktorú si Ukrajina konkrétne vyžiadala. (ČTK)

30. 6. 2022
|
10:39
|
Svet
Dôležité

Ruské jednotky pravdepodobne opustili Hadí ostrov v Čiernom mori, informuje server RBK-Ukrajina s odvolaním sa na Južné veliteľstvo ukrajinských síl. Na ostrove v súčasnosti horí a ozývajú sa tam výbuchy, tvrdí ukrajinská armáda.

Ukrajina uviedla, že ruská strana z ostrova urýchlene evakuovala motorovými člnmi zvyšky svojej posádky po tom, čo Ukrajina podnikla v noci na ostrov raketové a delostrelecké údery. (ČTK)

30. 6. 2022
|
10:38
|
Svet

Putin uviedol, že vidieť nahých lídrov G7 by bolo nechutné. Reagoval tak na žarty lídrov G7, ktorí v nedeľu počas summitu vtipkovali o "záľube" šéfa Kremľa v pózovaní bez vrchného dielu oblečenia.

"Neviem, ako sa (lídri G7) plánovali vyzliecť, či už od pása hore alebo dole," povedal Putin novinárom počas návštevy Turkménska a dodal, že "v oboch prípadoch by to bol odpudivý pohľad".

DPA ďalej citovala ruskú tlačovú agentúru TASS, ktorá uviedla, že Putin lídrom G7 poradil, že na dosiahnutie harmónie medzi telom a dušou je potrebné "cvičiť a menej piť".

Nemecká tlačová agentúra pripomenula, že poznámky šéfa Kremľa boli reakciou na slová britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý sa v nedeľu počas rokovania za okrúhlym stolom opýtal, či by si mal nechať na sebe sako.

Potom odvetil, že "všetci musíme ukázať, že sme tvrdší než Putin". Kanadský premiér Justin Trudeau potom zavtipkoval, že na dosiahnutie tohto dojmu bude potrebná "jazda na koni s odhalenou hruďou", odkazujúc na Putinove oficiálne fotografie, na ktorých jazdí na koni bez trička. (TASR)

30. 6. 2022
|
10:25
|
Svet

Správy pre ľudí z Ukrajiny: У Братиславі відкриється посольство Канади. Два кандидати на посаду майбутнього генерального директора RTVS і довгий велосипедний маршрут зі Словаччини до Польщі.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

30. 6. 2022
|
10:07
|
Svet

Ruské sily spáchali „jasný vojnový zločin“, keď v marci zaútočili na divadlo v ukrajinskom Mariupoli a zabili pritom desiatky ľudí. Takýto záver prinieslo rozsiahle vyšetrovanie Amnesty International.

Tím Amnesty International vypočul množstvo ľudí, ktorí prežili ruský útok, a zhromaždil dôkazy v digitálnej podobe, pričom dospel k záveru, že ho takmer určite vykonali ruské stíhačky, ktoré na divadlo zhodili dve 500-kilogramové bomby. Tie dopadli blízko seba a vybuchli súčasne.

Mariupoľ sa stal symbolom devastácie spôsobenej ruskými silami a odporu Ukrajiny. Pri útoku na divadlo zo 16. marca zahynulo podľa vyšetrovania agentúry AP približne 600 ľudí, no mnohí preživší uvádzajú ešte vyšší počet mŕtvych.

Aj viacerí zahraniční pozorovatelia uviedli, že útok na divadlo bol cielený, čo by znamenalo, že to bol vojnový zločin. Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo „deti“.

Rusi tvrdili, že divadlo zbombardovali ukrajinské sily a slúžilo ako ukrajinská vojenská základňa. Nikto zo svedkov však nevidel ukrajinských vojakov operujúcich vo vnútri budovy, ani nikto nepochyboval o tom, že divadlo bolo zničené pri presne namierenom ruskom vzdušnom útoku na divadlo, o ktorom všetci vedeli, že je to najväčší protiletecký kryt v meste. (TASR)

Zbombardované divadlo v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP
30. 6. 2022
|
09:48
|
Domov

Slovenskými hranicami prešlo z Ukrajiny 3 425 ľudí z Ukrajiny. Späť sa ich vrátilo 3 604. O dočasné útočisko požiadalo 167 žiadateľov, celkovo ho dostalo 83 661 ľudí. Spolu prišlo z Ukrajiny 561 914 ľudí a späť sa vrátilo 310 040. (SME)

30. 6. 2022
|
09:20
|
Svet

Počas ruskej invázie na Ukrajine utrpelo zranenia 631 detí. Z nich 341 zraneniam podľahlo, oznámila Generálna prokuratúra Ukrajiny. Podľa gubernátora Doneckej oblasti boli dvaja civilisti zabití v Krasnohorivke a Sydorove. (Kyiv Independent)

30. 6. 2022
|
08:52
|
Svet

Británia prisľúbila Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 1,16 miliardy eur. Pomoc zahŕňa systémy protivzdušnej obrany, bezpilotné lietadlá, inovatívne vybavenie pre elektronický boj a tisíce balíčkov pre vojakov.

Táto pomoc je podľa Británie prvým krokom, ktorý umožní Ukrajine ísť nad rámec jej úsilia pri "statočnej obrane" a posunúť sa smerom k "začatiu ofenzívnej operácie", aby získala späť stratené územie, vyjadrilo sa ministerstvo obrany.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že útoky šéfa Kremľa Vladimira Putina proti Ukrajine "sú stále viac barbarské", keďže ruský líder "nezískal to, v čo dúfal a čo očakával, a každému začína byť jasné, že táto vojna je zbytočná".

"Britské zbrane, vybavenie a tréning pretvárajú ukrajinskú obranu proti tomuto útoku," citoval Downing Street Johnsona vo vyhlásení.

"Budeme naďalej stáť priamo za ukrajinským národom, aby sme zaistili, že Putin na Ukrajine neuspeje," vyhlásil britský premiér. (TASR)

30. 6. 2022
|
08:30
|
Domov

Jedna vec sa Putinovi statočne podarila: získať si pozornosť sveta. Pomyselný vysielací hlavný čas. Nie dlho pred inváziou totiž veľkí hráči žili inými starosťami. Pandémiou či klimatickou zmenou. Píše v komentári Zuzana Kepplová. (SME)

30. 6. 2022
|
07:58
|
Svet

Okupanti utrpeli najväčšie straty v smere na Bachmut. Prišli o ďalších 150 vojakov, v priebehu vojny o 35 600, tvrdí ukrajinské velenie s tým, že zničili aj ďalší tank, šesť obrnených vozidiel aj deväť delostreleckých systémov. (SME)

30. 6. 2022
|
06:56
|
Svet

Ruský nálet na divadlo v Mariupoli bol jasným vojnovým zločinom. V budove sa zdržiavali civilisti a najmenej desať z nich zahynulo, uviedla ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ktorá útok prešetrovala. (TASR)

30. 6. 2022
|
06:17
|
Svet

Ukrajina ukončila diplomatické vzťahy so Sýriou. Prezident Zelenskyj tak reagoval na oficiálne uznanie nezávislosti dvoch samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny zo strany Sýrie.

"Medzi Ukrajinou a Sýriou už nebudú nijaké vzťahy," povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na platforme Telegram. Dodal, že Sýria bude v dôsledku tohto kroku čeliť "ešte väčšiemu sankčnému tlaku".

Režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada podľa analytikov vďačí za svoje "prežitie" ruskej vojenskej intervencii, ktorá zvrátila priebeh občianskej vojny v Sýrii v prospech Damasku.

Agentúra AFP pripomína, že sýrska vláda ako spojenec Ruska už v minulosti obdobne podporila separatistické regióny, ktorých nezávislosť uznala Moskva.

V roku 2018 takto Damask uznal nezávislosť gruzínskych odštiepeneckých regiónov - Južného Osetska a Abcházka. Gruzínsko vtedy taktiež zareagovalo ukončením diplomatických vzťahov so Sýriou. (TASR)

30. 6. 2022
|
06:12
|
Svet

Ruský právnik je vo väzbe za informovanie o útokoch ruskej armády na Ukrajine. Dmitrija Talantova zadržali v jeho dome v Ižhevsku na Urale, 1 300 kilometrov od Moskvy. Súd nariadil, aby bol do 21. augusta vo vyšetrovacej väzbe.

Dôvodom je, že údajne zverejňoval "nepravdivé informácie" o činnosti ruskej armády na Ukrajine. Ak ho z tohto činu usvedčia, za mrežami môže stráviť až desať rokov.

Podľa vyšetrovateľov zverejnil Talantov na svojej facebookovej stránke protizákonné informácie o činnosti ruskej armády v ukrajinských mestách Buča, Irpiň, Charkov a Mariupol.

Dmitrij Talantov je predsedom advokátskej komory ruskej Udmurtskej republiky a od augusta minulého roka zastupoval väzneného novinára Ivana Safronova, ktorého v Rusku v súčasnosti súdia za vlastizradu.

Medzinárodná právnická komora odsúdila Talantove "svojvoľné zadržanie" a vyzvala na jeho okamžité prepustenie na slobodu.

Ruská federácia odsúdila či trestne stíha desiatky osôb, ktoré sa vyjadrili proti ruskej invázii na Ukrajinu. Tú Kremeľ označuje len ako "špeciálna vojenská operácia". Väčšine z nich boli uložené pokuty, viacerým ďalším však hrozia väzenské tresty. (TASR)

30. 6. 2022
|
00:05
|
Svet

Putin odmietol obvinenia, že ruské sily sú zodpovedné za útok na preplnené obchodné centrum v Kremenčuku, pri ktorom bolo zabitých 18 ľudí. "Nikto z nás nestrieľa len tak, náhodne," povedal ruský prezident.

„Naša armáda neútočí na žiadnu civilnú infraštruktúru. Máme všetky možnosti, aby sme vedeli, čo sa kde nachádza,“ dodal Putin na tlačovej konferencii v turkménskom hlavnom meste Ašchabad.

"Zvyčajne sa to robí na základe spravodajských údajov o cieľoch a pomocou vysoko presných zbraní. Som presvedčený, že tentoraz bolo všetko vykonané presne týmto spôsobom," povedal Putin. (The Guardian)

29. 6. 2022
|
22:57
|
Svet

Rusko sa neobáva vstupu Fínska a Švédska do NATO, ale na nasadenie vojenských jednotiek aliancie do týchto škandinávskych krajín zrkadlovo odpovie, vyhlásil Putin. (ČTK)

29. 6. 2022
|
22:22
|
Regióny
29. 6. 2022
|
22:17
|
Svet

Frekvencia ostreľovania Lysyčanska je "obrovská", informoval gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Boje pokračujú na okraji mesta. Evakuácia civilistov môže byť podľa neho momentálne nebezpečná.

"Rusi priviezli veľké množstvo vozidiel a obrovské množstvo ľudí. Ostreľovanie a útoky neustávajú,“ povedal Hajdaj. Z takmer 100-tisícovej predvojnovej populácie zostalo podľa neho v meste len asi 15-tisíc civilistov. (The Guardian)

Súvisiaci článok SME Minúta: Z ruského zajatia sa vrátilo 144 vojakov, sú medzi nimi aj obrancovia z Azovstaľu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 19 263
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 401
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 077
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 721
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 986
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 749
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 665
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinci pochovávajú obete ruskej agresie už štyri mesiace.

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 17m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


2 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 3 h
Hasiči zasahujú pri požiari v Egypte.

Presná príčina požiaru ešte nie je známa.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu