WASHINGTON, BRATISLAVA. Pre Spojené štáty je teraz dôležitejšie chrániť zbrane ako práva žien. Takto kritizovala minulotýždňové rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý po takmer 50 rokoch ohrozil právo na potrat, Elizabeth Warrenová, demokratická senátorka za štát Massachusetts.
Zatiaľ čo v Massachusetts tamojší guvernér Charlie Baker podpísal nariadenie o ochrane zariadení a ľudí, ktorí vykonajú interrupciu osobám z iných štátov, minister spravodlivosti štátu Texas Ken Paxton oznámil, že potraty sú v jeho štáte od oznámenia rozsudku súdu nezákonné a deň rozsudku chce vyhlásiť za sviatok.
Okamžite po vyhlásení verdiktu do určitej formy obmedzilo či úplne zakázalo umelé prerušenie tehotenstva desať štátov, píše web televízie CNN. Ďalších 26 má v najbližších dňoch sprísniť svoju potratové zákony. Pripravené ich mali už dlhšie, ich platnosť však zakazoval rozsudok Roe verzus Wade z roku 1973.
Mnoho žien zastihlo rozhodnutie v čakárňach potratových kliník. Zdravotníci im oznámili, že už pre ne nemôžu nič urobiť, iba odporučiť články, v ktorých sa dočítajú ako obísť systém.

Zákaz aj napriek incestu či znásilneniu
Najvyšší súd minulý piatok nezrušil priamo právo na potrat, no presunul rozhodnutia v tejto otázke na jednotlivé štáty. Mnohé z nich pritom vedú konzervatívci z Republikánskej strany, ktorí za sprísnenie potratov alebo ich úplný zákaz lobujú už dlho.
Viaceré štáty sa pripravujú na to, že zakážu potraty od počatia, iné zas po šiestom alebo trinástom týždni tehotenstva, píše BBC.
Jedinou výnimkou na povolenie potratu sa stane vážne ohrozenie života matky. V niektorých štátoch teda žena bude musieť donosiť dieťa, aj keď bude tehotenstvo výsledkom znásilnenia či incestu.