SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Ukrajina Rusko Online: Turecko podporí vstup Fínska a Švédska do NATO, oznámil fínsky prezident

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 28/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

28. 6. 2022
|
22:52
|
Svet

Fínsko a Švédsko sa zaviazali spolupracovať v boji proti Strane kurdských pracujúcich, ktorú považujú za teroristickú organizáciu okrem Turecka i západné krajiny. Vyhlásilo to komunikačné riaditeľstvo Turecka. (TASR)

28. 6. 2022
|
21:35
|
Svet

Na Ukrajine zatkli bývalého agenta sovietskej tajnej služby KGB za pomoc pri navádzaní rakiet. Mal byť zapojený do marcového útoku na vojenskú základňu Javoriv v Ľvovskej oblasti. Pri útoku zomrelo viac ako 50 vojakov.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zistila, že bývalý dôstojník KGB zaslal presné súradnice cieľov vo vojenskom výcvikovom stredisku Javoriv svojim kontaktom v nešpecifikovanej ruskej agentúre pomocou aplikácie na odosielanie správ Telegram.

Ľvovská oblastná prokuratúra v utorok spresnila, že podozrivý bol vzatý do väzby bez možnosti prepustenia na kauciu.

Podľa ukrajinských médií je ním údajne 71-ročný obyvateľ Ľvova, ktorý je teraz stíhaný za vlastizradu.

Okrem toho príslušníci kontrarozviedky SBU skúmajú, či mohol zadržaný odovzdávať informácie o dislokácii cudzineckej légie na území vojenského cvičiska Javoriv vzdialeného len 25 kilometrov od poľských hraníc. (TASR)

28. 6. 2022
|
21:22
|
Svet

Nemecko a Holandsko dodajú Ukrajine ďalších šesť samohybných húfnic typu Panzerhaubitze 2000.V Madride to oznámili nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová a šéfka holandského rezortu obrany Kajsa Ollongrenová. 

Prvých sedem nemeckých samohybných húfnic prišlo na Ukrajinu minulý týždeň. Išlo o prvú dodávku ťažkých zbraní z Nemecka od vypuknutia vojny na Ukrajine.

Lídri členských štátov Severoatlantickej aliancie budú na summite NATO v Madride diskutovať o ďalšej podpore pre Ukrajinu v strednodobom až dlhodobom horizonte, vrátane ďalšieho výcviku ukrajinských vojakov, píše DPA. (TASR)

28. 6. 2022
|
20:48
|
Svet
Dôležité

Turecko súhlasí s členstvom Fínska a Švédska v NATO. Vyhlásil to fínsky prezident Sauli Niinistö.

Prielom na madridskom summite aliancie podľa Niinistöa prišiel po tom, čo táto trojica krajín podpísala spoločné memorandum, ktoré rieši obavy Turecka zo vstupu oboch škandinávskych krajín do NATO. (ČTK)

28. 6. 2022
|
20:16
|
Svet

Rusko zverejnilo súradnice budov, v ktorých sa rozhoduje o krokoch Západu počas vojny na Ukrajine. Vesmírna agentúra Roskosmos tak urobila pred začiatkom summitu NATO v Madride.

"Dnes začína v Madride summit NATO, na ktorom západné krajiny vyhlásia Rusko za svojho najväčšieho nepriateľa," napísal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin v príspevku v aplikácii Telegram.

Roskosmos sa preto rozhodol zverejniť "družicové zábery dejiska summitu a samotných 'rozhodovacích centier', ktoré podporujú ukrajinských nacionalistov". "Taktiež uvádzame súradnice týchto budov. Keby niečo," dodal Rogozin.

Zverejnené boli snímky miesta konania summitu NATO v Madride, ministerstva obrany USA (Pentagónu), Bieleho domu vo Washingtone, britského ministerstva obrany v Londýne, sídla nemeckého kancelára a budovy parlamentu v Berlíne, veliteľstva NATO v Bruseli, sídla francúzskeho prezidenta a ďalších vládnych budov v Paríži, spresňuje Reuters.

Rogozin zároveň obvinil súkromných západných satelitných operátorov, že poskytujú svoje dáta Severoatlantickej aliancii, ktorá ich odovzdáva ukrajinskej armáde.

"Celý konglomerát súkromných a štátnych firiem teraz pracuje výlučne pre nášho nepriateľa," povedal Rogozin pre ruskú agentúru RIA Novosti.

Americká spoločnosť Maxar, ktorej klientom je aj americké ministerstvo obrany, niekoľkokrát zverejnila družicové zábery územia Ruska a Ukrajiny ešte pred vypuknutím vojny, píše Reuters.

Patrili medzi nich aj zábery zhromažďujúcej sa ruskej armády pri ukrajinských hraniciach v čase, keď Moskva popierala akýkoľvek úmysel napadnúť svojho suseda. (TASR)

28. 6. 2022
|
20:05
|
Svet

Rusko zablokuje obnovenie mandátu stálej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na Ukrajine, Tá tam pôsobí už 23 rokov.

 Rusko má právomoc zablokovať mandát na konci júna a povedalo, že to urobí, vysvetlil Henrik Villadsen, ktorý je od roku 2018 koordinátorom projektov organizácie (OBSE) na Ukrajine. 

Villadsen tak potvrdil skoršie vyhlásenie rotujúceho poľského predsedníctva OBSE, v ktorom oznamovalo ukončenie pôsobenia misie OBSE na Ukrajine "v dôsledku ruského veta".

Misia OBSE pomáha Ukrajine zosúladiť jej právne predpisy, inštitúcie a postupy s demokratickými normami. Zamestnáva 110 ľudí, väčšinou Ukrajincov, ktorí pracujú na približne 40 projektoch. Ich práca zahŕňa zlepšenie kvality vody, odmínovacie práce, boj proti obchodovaniu s ľuďmi, korupcii a domácemu násiliu, priblížil Villadsen, ktorý mal na projekty na Ukrajine ročný rozpočet 3,6 milióna eur.

OBSE tiež podporovala Ukrajinu pri digitalizácii voličských zoznamov s cieľom vytvoriť jednotný register, ktorý by zabránil podvodom.

Rusko už zablokovalo rozšírenie monitorovacej misie OBSE na Ukrajine, ktorá od roku 2014 monitorovala ozbrojený konflikt medzi armádou bojujúcou na strane vlády v Kyjeve a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. OBSE bola jediným medzinárodným orgánom monitorujúcim situáciu na mieste. (TASR)

28. 6. 2022
|
19:22
|
Svet

Ruský prezident sa osobne nezúčastní na summite G20 v Indonézii. Jeho účasť vylúčila Indonézia, ktorá novembrový summit hostí,  vyhlásil taliansky premiér Mario Draghi. Moskva jeho tvrdenie poprela. 

"(Indonézsky) Prezident Widodo to vylúčil. Bol kategorický: Nepríde," povedal Draghi. Podľa jeho slov sa tak Putin na summite G20 možno zúčastní len na diaľku, cez videospojenie. Zoskupeniu G20 vlani predsedalo Taliansko, pripomína AP.

Poradca ruského prezidenta pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov ešte v pondelok informoval, že Putin prijal oficiálnu pozvánku na summit a plánuje sa na ňom zúčastniť osobne.

V reakcii na utorňajšie Draghiho vyjadrenie Ušakov povedal, že "Draghi o tejto veci nerozhoduje". "Dostali sme pozvánku a reagovali sme kladne", zopakoval poradca ruského prezidenta. Ušakov podľa agentúry AFP dodal, že Draghi "určite zabudol, že už nie je usporiadateľom" summitu G20, ktorému vlani predsedalo Taliansko.

Widodo má vo štvrtok navštíviť Rusko, kde stretne sa s Putinom. Následne odcestuje aj na Ukrajinu, kde bude rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (TASR)

28. 6. 2022
|
18:42
|
Ekonomika

USA uvalili sankcie na viac než sto firiem a jednotlivcov a zakázali dovoz zlata z Ruska. Ministerstvo financií zaviedlo sankcie na 70 firiem, z ktorých mnohé sú kriticky dôležité pre ruský zbrojný priemysel, a na 29 osôb.

Cieľom je obmedziť možnosti Ruska vyvíjať a vyrábať zbrane a technológie používané pri invázii na Ukrajinu.

"Zacielenie na ruský zbrojársky priemysel zníži Putinove možnosti a bude ďalšou prekážkou pri jeho vojne proti Ukrajine, ktorú už marí slabá morálka, narušené dodávateľské reťazce a logistické zlyhania," uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová.

Sankcie zasahujú aj ruský letecký a zbrojársky konglomerát Rostec. Podľa amerického ministerstva financií Rostecu patrí viac než 800 firiem z rôznych odvetví a sankcie platia na všetky firmy, ktoré priamo alebo nepriamo vlastní alebo v nich má viac než 50 percent.

USA tiež uvalili sankcie na spoločnosť United Aircraft Corporation, ktorá vyrába stíhačky MiG a Suchoj, rovnako ako na výrobcu bombardérov Tupolev. (TASR)

28. 6. 2022
|
18:30
|
Svet

Bulharsko vyhostí 70 ruských diplomatov a zamestnancov ambasády. Premiér Kiril Petkov povedal, že inštitúcie týchto ruských občanov identifikovali ako ľudí, ktorí pracovali proti záujmom Bulharska.

Ide o zatiaľ najväčší počet diplomatov jednorazovo vyhostených Bulharskom, píše agentúra AFP. Zdroje blízke ruskému ministerstvu zahraničných vecí uviedli, že Rusko podnikne odvetné opatrenia. (TASR)

28. 6. 2022
|
18:21
|
Svet

Ukrajina premieňa „druhú najväčšiu armádu sveta“ na muzeálne exponáty. Tak znie slogan netradičnej výstavy, na ktorej od pondelka vo Varšave vystavujú kusy zničenej ruskej vojenskej techniky. (SME)

Výstava poškodenej ruskej techniky vo Varšave. Výstava poškodenej ruskej techniky vo Varšave. (zdroj: TASR/AP)
28. 6. 2022
|
18:15
|
Svet

Okupanti zadržali starostu juhoukrajinského mesta Cherson Ihora Kolychajeva. Zároveň prehľadali jeho pracovné priestory. Starosta otvorene odmietol spoluprácu s "okupačnou mocou", oznámila stanica Rádio Slobodná Európa.

Prokyjevský gubernátor Chersonskej oblasti Hennadij Lahuta potvrdil Kolychajevovo zadržanie. Žiadne ďalšie podrobnosti o prípade nie sú nateraz k dispozícii.

Kolychajevovo zadržanie potvrdil aj Kirill Stremousov, ktorého Moskva označuje za zástupcu šéfa "civilno-vojenskej regionálnej správy" v Chersone. (TASR)

28. 6. 2022
|
18:00
|
Svet

Po ruskom útoku na nákupné centrum v Kremnčuku hlásia najmenej 20 mŕtvych, Rusko žiada kapituláciu Ukrajiny a Nato posilní svoju obranu aj na východ. Vypočujte si prehľad najdôležitejších informácii z diania na Ukrajine z 28. júna. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 28/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
28. 6. 2022
|
17:58
|
Svet

Zničenie Ukrajiny by bolo kolosálnou chybou aj pre Rusko. Zároveň je zbytočné čakať na zmenu moci v Rusku. Na to neexistujú politické, ani ekonomické predpoklady, vyhlásil ruský oligarcha a hlinikárenský magnát Oleg Deripaska.

Na Moskovskej štátnej univerzite počas verejnej prednášky Deripaska uviedol, že v Rusku "neexistuje žiadny potenciál na zmenu režimu".

Vysvetlil, že opozícia sa z verejného života stiahla, alebo jej predstavitelia odišli do exilu do iných európskych krajín, aby sa vyhli trestnému stíhaniu.

Dodal, že sotva možno očakávať od podnikateľov ako Michail Fridman, Piotr Aven alebo Michail Chodorkovskij, že sa "chopia zbraní a vojdú na tankoch Brianska" - mesta, ktoré leží približne 100 kilometrov na sever od ukrajinských hraníc.

Deripaska tiež vyhlásil, že západní lídri, ktorí stavili na zvrhnutie režimu Vladimira Putina, naďalej vyvíjajú tlak na Rusko, pretože "teraz nemajú na výber".

Agentúra Reuters podotkla, že Deripaskov komentár sa zväčša sústredil na ekonomické dôsledky konfliktu na Ukrajine, pričom povedal, že je "zrejmé", že sankcie zo strany Západu "teraz Rusku škodia viac ako Európe".

Tieto reštrikcie však Deripaska označil "za produkt rýchlo podliehajúci skaze" a vyhlásil, že o rok a pol sa obráti proti krajinám, ktoré sankcie na Rusko uvalili.

Reuters poznamenal, že takéto tvrdenia Deripasku, zakladateľa ruského hlinikárenského gigantu Rusal, sú v kontraste s argumentmi, ktoré opakovane vyslovuje Putin: že sankcie majú dôsledky pre západné ekonomiky, vyvolávajú najvyššiu infláciu za posledné desaťročia a že Rusko bude silnejšie a sebestačnejšie.

Deripaska, na ktorého USA, Británia a EÚ uvalili sankcie, konštatoval, že Rusko "prišlo o všetko", čo v ekonomickej oblasti dosiahlo v rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu. "A teraz sedíme a čakáme na víťazstvo. Víťazstvo čoho? Čie víťazstvo?" dodal.

Deripaska je jedným zo skupiny podnikateľov známych ako oligarchovia, ktorí v Rusku ovládajú veľkú časť hospodárstva, najmä v oblasti energetiky a komodít, a dokázali si udržať svoj majetok pod podmienkou, že sa budú držať mimo politiky - tú im stanovil Kremeľ.

Putin hovorí o invázii ruskej armády na Ukrajinu ako o špeciálnej vojenskej operácii na "demilitarizáciu a denacifikáciu" Ukrajiny, čo Kyjev a Západ odmietajú ako ničím nepodloženú vojnovú propagandu. Kremeľ v utorok zopakoval svoje tvrdenia, že operácia ruskej armády na Ukrajine ide podľa plánu, dodal Reuters. (TASR)

Oleg Deripaska.
Zdroj TASR/AP
28. 6. 2022
|
17:22
|
Svet

USA zakázali dovoz nového ruského zlata, a uvalili sankcie na viac ako 100 cieľov. Sankcie boli uvalené na 70 subjektov, z ktorých mnohé sú kritické pre ruskú obranu, okrem 29 ľudí, uviedlo americké ministerstvo financií.

Medzi týmito sankciami bol ruský štátny letecký a kozmický konglomerát Rostec a výrobca ruských bojových lietadiel United Aircraft Corporation.

Oznámenie prichádza v čase, keď Ministerstvo zahraničných vecí USA uvalilo sankcie na ďalších 45 subjektov, 29 jednotlivcov a viac ako 500 vojenských dôstojníkov Ruskej federácie a na predstaviteľov federácie „zapojených do potláčania nesúhlasu“. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
16:18
|
Ekonomika

Rusko je v paradoxnom postavení dlžníka, ktorý má peniaze, chce platiť, ale nemôže. Napriek sankciám a vysokým výdavkom na vojnu je na tom ruská vláda finančne celkom dobre. Píše ekonóm Vladimír Baláž. (SME)

28. 6. 2022
|
16:15
|
Svet

V Madride sa začína summit NATO, jeho témy určuje najmä vojna na Ukrajine. Očakáva sa schválenie nového balíka pomoci alebo rozhodnutie posilniť počet aliančných vojakov schopných rýchleho nasadenia na viac ako 300-tisíc.

Lídri G7 útok na Ukrajinu označili za ďalší ruský vojnový zločin a vyhlasovali, že vývoj len upevní podporu Ukrajiny. Svetové médiá však v posledných dňoch hovoria o tom, že v jednote západnej koalície stojacej proti Rusku sa začínajú objavovať trhliny a že zachovanie tejto jednoty bude jednou z hlavných výziev summitu.

Za ďalšie kľúčové otázky označuje spravodajská spoločnosť BBC ochranu Pobaltia, navyšovanie výdavkov na obranu či odblokovanie prijímacieho procesu so Švédskom a Fínskom.

Prezidenti a premiéri budú okrem toho hovoriť aj o postoji voči Číne, píše agentúra AFP. (ČTK)

Zdroj SITA/AP
28. 6. 2022
|
16:08
|
Svet

Rusko v deň začatia summitu NATO v Madride zverejnilo súradnice Pentagonu a niekoľkých ďalších úradov západných krajín. Protestuje proti tomu, že Západ podporuje Ukrajinu pomocou svojej satelitnej technológie. 

"Celý konglomerát súkromných a štátnych orbitálnych zoskupení teraz pracuje výlučne pre nášho nepriateľa," povedal agentúre RIA Novosti šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. (ČTK)

28. 6. 2022
|
15:56
|
Svet

 Whirlpool úplne odíde z Ruska. Americký výrobca a predajca domácich spotrebičov sa dohodol na predaji svojich ruských operácií tureckému konkurentovi Arcelik.

Dôvodom je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá spôsobila, že západné štáty prijali rozsiahle sankcie proti Rusku a väčšina západných firiem sa stiahla z ruského trhu.

Súčasťou dohody je tiež predaj operácií Whirlpoolu v Kazachstane a niektorých ďalších krajinách zo Spoločenstva nezávislých štátov. (TASR)

28. 6. 2022
|
15:54
|
Svet

Turecký výrobca bojových dronov Bayraktar TB2 venuje ukrajinskej armáde tri svoje stroje. Bezpilotné lietadlá Bayraktar boli vyslané do akcie hneď v prvých hodinách ruskej invázie na Ukrajinu a podľa Kyjeva sa dobre osvedčili, uviedla agentúra AFP.

Na nákup niekoľkých dronov TB2 zhromaždila prostriedky ukrajinská nadácia, ktorá pomáha  ozbrojeným silám. Firma ale oznámila, že prostriedky neprijme a stroje daruje. Predtým Baykar Kyjevu niekoľko svojich bezpilotných lietadiel predal. (ČTK)

28. 6. 2022
|
15:48
|
Svet

Ruská hackerská skupina Killnet pokračuje vo veľkom kybernetickom útoku na Litvu, uviedla skupina pre agentúru Reuters.

Ide o odvetu za rozhodnutie Vilniusu zastaviť tranzit niektorých tovarov v rámci sankcií EÚ  do ruskej exklávy Kaliningrad.

Litovská premiérka Ingrida Šimonytéová povedala, že jej vládne inštitúcie pracujú 24 hodín denne, aby „vyriešili problémy hneď, ako sa objavia“.

"Toto nie je prvý útok. Zažili sme veľa kybernetických útokov počnúc 24. februárom,“ povedala s odkazom na deň, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. Skoršie útoky zahŕňali intenzívne skenovanie zraniteľných miest vo vládnych počítačoch. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
15:44
|
Svet

Rusko bombarduje mesto Charkov „každú hodinu“, povedal starosta mesta. „Charkov bombardujú ráno, cez deň, v noci. Všetko to bombardovanie prichádza z územia Ruskej federácie, z Belgorodskej oblasti,“ konštatoval Ihor Terechov.

Cieľom je podľa jeho slov „zničiť nás ako národ“. Intenzita ostreľovania sa podľa starostu v posledných dňoch zvýšila. Dodal, že terčom bombardovania sú priemyselné zóny a podniky, ktoré nemajú nijaké spojenie s armádou. Informuje o tom portál cnn.com. (SITA)

28. 6. 2022
|
15:40
|
Svet

USA chcú dlhodobo posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Európe, najmä na východe kontinentu. Konkrétne vyhlásenie urobí Washington na summite NATO v Madride.

 Informoval o tom podľa agentúry AFP poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Nové záväzky, ktoré sa budú týkať "krajiny, mora i vzduchu" majú trvať aj po skončení súčasnej krízy, uviedol Sullivan s odvolaním sa na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu.

Americký prezident Joe Biden podľa Sullivana okrem iného oznámi zvýšenie počtu torpédoborcov na americkej vojenskej základni v meste Rota na juhu Španielska.

V Európe je teraz v dôsledku zvýšeného bezpečnostného rizika kvôli vojne na Ukrajine vyše 100-tisíc amerických vojakov. USA nevylúčili, že v nasledujúcich mesiacoch vyšlú permanentne ďalších vojakov. (ČTK)

28. 6. 2022
|
15:34
|
Svet

Ukrajina a Rusko si vymenili zajatcov, do vlasti sa vracia 16 ukrajinských vojakov a jeden civilista a tiež 15 ruských zajatcov. Rusko o výmene neinformovalo, uviedla ruskojazyčná služba BBC.

Medzi ukrajinskými zajatcami sú dvaja dôstojníci. Päť z oslobodených má ťažké zranenia a potrebuje akútnu lekársku starostlivosť.

Okrem zajatcov si ukrajinská a ruská strana v Záporožskej oblasti vymenili tiež telá padlých vojakov, uviedlo ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu dočasne okupovaných území.

Do neobsadenej časti Ukrajiny sa tak vrátilo 46 padlých Ukrajincov, z ktorých 21 patrilo k obrancom mariupoľských oceliarní Azovstaľ. (ČTK)

28. 6. 2022
|
15:26
|
Svet

Lysyčansk naďalej odráža ruské útoky, informoval gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. "Našou hlavnou úlohou je vydržať čo najdlhšie," dodal.

Z 95-tisíc ľudí, ktorí žili v meste pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ich zostalo približne 15-tisíc. Hajdaj súčasne upozornil, že pre miestne obyvateľstvo je mimoriadne nebezpečné zostávať v Lysyčansku, pretože ruské jednotky "robia všetko pre to, aby zabili čo najviac civilistov". Poukázal na to, že jedna zo štvrtí "je posiata protipechotnými mínami".

Hajdaj odhaduje, že mesto má zásoby potravín a liekov na niekoľko týždňov. V posledných dňoch nebolo možné doviezť žiadnu humanitárnu pomoc, pretože je pod neustálou paľbou.

"Rusi sa naďalej snažia Lysyčansk odrezať a ovládnuť diaľnicu Bachmut-Lysyčansk," uviedol Hajdaj s odkazom na kľúčovú zásobovaciu trasu do mesta. (TASR)

28. 6. 2022
|
14:06
|
Svet

Rusko bude pravdepodobne ešte väčšou hrozbou pre bezpečnosť v Európe po vojne na Ukrajine, ako bolo predtým, vyhlásil armádny generál a nový náčelník britského generálneho štábu Patrick Sanders.

Armáda musí podľa neho byť bojaschopná a pripravená odvrátiť konflikt. Generál tak nepriamo apeloval na modernizáciu armády a zvýšenie obranného rozpočtu, napísala agentúra Reuters.

"Hoci bude ruská konvenčná vojenská kapacita aspoň na čas výrazne obmedzená, Putinove vyhlásenia o úmysle získať späť historické územie Ruska znamenajú, že úľava bude krátka a hrozba naliehavá," povedal Sanders vo svojom prvom prejave po uvedení do funkcie tento mesiac. (ČTK)

28. 6. 2022
|
13:53
|
Svet

Ak by Západ zaviedol cenový strop na ruský plyn, spoločnosť Gazprom by mohla usilovať o zmenu súčasných zmlúv, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

G7 na summite v Nemecku možnosť zavedenia cenového stropu podľa informácií agentúry Bloomberg prerokovala. Lídri krajín skupiny sa chystajú poveriť jednotlivých ministrov, aby takýto krok zvážili.

"Záleží to od rozhodnutia, ktoré prijme Gazprom," povedal hovorca ruského prezidenta.

Agentúra DPA uviedla, že cieľom prerokúvaného stanovenia cenového stropu je zabrániť, aby Rusko, ktoré vedie vojnu na Ukrajine, neprofitovalo z celosvetového rastu cien energií. Opatrenie zatiaľ nemá jednoznačnú podporu EÚ. (ČTK)

28. 6. 2022
|
13:42
|
Svet

Rusko "nemôže a nesmie vyhrať" vojnu na Ukrajine, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron po skončení summitu G7.

Macron potvrdil, že  G7 bude naďalej podporovať Ukrajinu a nepoľaví v sankciách "tak dlho, ako to bude potrebné.

"Je to jasné, útok Ruska na územie Ukrajiny má len jeden cieľ a tým je kapitulácia Ukrajiny," vyhlásil Macron.

Podľa francúzskeho prezidenta budú nasledujúce týždne kľúčové, pokiaľ ide o situáciu v oblasti exportu ukrajinského obilia, ktorý vážne narušilo ruské vojenské ťaženie.

"Najbližších pár týždňov bude kľúčových," povedal Macron a dodal, že pred tohtoročnou žatvou je potrebné uvoľniť svetové zásoby surovín, aby sa predišlo potravinovej kríze v chudobných krajinách sveta. (TASR)

28. 6. 2022
|
13:30
|
Svet

Charkov zažíva za posledné mesiace jedno z najintenzívnejších ostreľovaní. „Naučila som sa, že žiť sa dá aj vtedy, ak na vaše mesto padajú bomby,“ hovorí sedemnásťročná študentka Anastasia Fylová. (SME)

Na Charkov znovu dopadajú bomby.
Zdroj PRE SME - MICHAL BURZA
28. 6. 2022
|
13:30
|
Svet

Ludmyla Mychajletsová práve nakupovala, keď ju výbuch vymrštil do vzduchu. „Letela som hlavou napred. Celá budova sa rútila,“ hovorí. „Bolo to peklo,“ dodal jej manžel. Útok na nákupné centrum v Kremenčuku neprežilo 18 ľudí. (SME)

Hasiči v troskách po útoku.
Zdroj TASR/AP
28. 6. 2022
|
13:22
|
Svet

Lídri G7 sa dohodli na preskúmaní stropu pre cenu ruskej ropy.  „Vyzývame všetky podobne zmýšľajúce krajiny, aby zvážili pripojenie sa k nám v našich akciách,“ uviedli lídri.

Cenový strop by bol spôsob, ako zabrániť Rusku profitovať z invázie na Ukrajinu, ktorá raketovo vystrelila ceny energií.

Vysoký predstaviteľ americkej administratívy uviedol, že cenový strop stlačí Putinove zdroje a „zvýši stabilitu a bezpečnosť dodávok na svetových trhoch s ropou“. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
13:15
|
Svet
Dôležité

Rusko zastaví ofenzívu, ak sa Ukrajina vzdá, uviedol Kremeľ a zároveň vyzval Kyjev, aby nariadil svojim vojakom zložiť zbrane.

"Ukrajinská strana môže všetko zastaviť ešte pred koncom dnešného dňa. Potrebné je k tomu vydať príkaz pre nacionalistické jednotky, aby zložili zbrane a splniť podmienky Ruskej federácie," vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ukrajinský prezident Zelenskyj pritom naliehal na svetové mocnosti, aby spravili všetko preto, aby sa vojna na Ukrajine skončila do konca tohto roka. Zelenskyj tiež podľa nemenovaného francúzskeho predstaviteľa uviedol, že ešte nenastal čas pre rokovanie s Ruskom, keďže Kyjev sa snaží najskôr upevniť svoju pozíciu. (TASR)

28. 6. 2022
|
12:48
|
Svet

Lídri v skupine G7 odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu ako nezákonnú a neospravedlniteľnú a zhodli sa na tom, že Rusku za rozpútanie vojny spôsobia "vážne a okamžité ekonomické škody". Oznámil to hostiteľ summitu, nemecký kancelár Olaf Scholz. (TASR)

Zdroj TASR/AP
28. 6. 2022
|
12:43
|
Domov

Vláda odsúhlasila pristúpenie Švédska a Fínska do NATO. Prezidentke Čaputovej odporučila podpísať protokoly. Následne ich má kabinet ratifikovať.

Vstupom krajín do Aliancie sa podľa predkladateľov posilní bezpečnosť severoatlantického priestoru, a teda aj Slovenskej republiky.

Švédsko i Fínsko zdôvodnili žiadosť o vstup do NATO zásadnými zmenami v bezpečnostnom prostredí v Európe a potrebami posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajine. (TASR)

28. 6. 2022
|
12:15
|
Svet

Predstavitelia Bieleho domu strácajú istotu, že sa Ukrajine podarí získať späť celé územie, o ktoré prišla za štyri mesiace vojny s Ruskom.

Tento názor medzi americkými predstaviteľmi podľa spravodajskej stanice CNN prevláda, aj keď USA a spojenci Ukrajine dodávajú modernejšie a výkonnejšie zbrane.

Poradcovia amerického prezidenta Bidena v súkromí diskutujú, ako a či by ukrajinský prezident Zelenskyj nemal zmeniť definíciu "víťazstva" a priznať možnosť, že sa územie Ukrajiny nenávratne zmenšilo.

Tento pesimistický názor podľa zdrojov CNN neznamená, že USA chcú Ukrajinu nútiť k územným ústupkom Rusku za účelom ukončenia vojny. Je tiež možné, že sa ukrajinskej armáde v protiofenzíve podarí časť strateného územia získať späť.

"To, či sa im podarí územie dobyť späť čiastočne alebo úplne, závisí od toho, akú podporu im poskytneme," uviedol jeden z poradcov pôsobiacich v Kongrese. Ukrajina podľa neho požiadala USA minimálne o 48 raketových systémov, zatiaľ získala prísľub ôsmich. (ČTK)

28. 6. 2022
|
11:12
|
Svet

Francúzsky výrobca pneumatík Michelin opúšťa Rusko. Spoločnosť oznámila zámer previesť svoju ruskú divíziu pod miestny manažment do konca tohto roka. (NEXTA)

28. 6. 2022
|
11:03
|
Svet

Rusko uvalilo sankcie na manželku a dcéru amerického prezidenta. Jill Bidenová a Ashley Bidenová patria medzi 25 amerických občanov na rozšírenom sankčnom zozname podľa ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
10:51
|
Svet

Ukrajina potrebuje silné raketové systémy, aby zamedzila ruským útokom, povedal Zelenskyj v telefonáte s generálnym tajomníkom NATO Stoltenbergom. 

Telefonát najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny a šéfa NATO sa uskutočnil pred nadchádzajúcim začiatkom summitu NATO v Madride.

"Telefonoval som s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Skoordinovali sme svoje pozície v predvečer summitu NATO v Madride. Upozornil som na to, aký dôležitý je pre Ukrajinu silný obranný raketový systém, aby sa zabránilo ruským teroristickým útokom," napísal Zelenskyj. 

Lídri 30-člennej obrannej aliancie sa stretávajú v španielskom hlavnom meste, aby prijali novú strategickú koncepciu a dohodli sa na posilnení východného krídla NATO vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu. (TASR)

28. 6. 2022
|
10:27
|
Svet

Požiar v nákupnom centre v Kremenčuku spôsobila „detonácia uskladnenej munície pre západné zbrane“, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Kremeľ zároveň nepredložil žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili tieto tvrdenia. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
10:16
|
Svet

Ruská armáda sa na východe Ukrajiny sústredí na pokračovanie v postupe na mesto Slovjansk v Doneckej oblasti, uviedlo vo svojej správe o vývoji bojov velenie ukrajinskej armády.

Rusi pokračujú v útokoch na Lisičansk v Luhanskej oblasti a snažia sa ho odrezať, uviedol na sociálnej sieti telegram miestny gubernátor Serhij Hajdaj.

V Lisičansku podľa Hajdaja nepriateľské sily ďalej ničia infraštruktúru a útočia aj na civilné ciele - ostreľovali napríklad tri benzínové pumpy alebo trhoviská, kde mohli očakávať zoskupenie ľudí.

Niektoré ulice v meste podľa gubernátora čelili ostreľovaniu opakovane a záchranári hľadajú v domoch obete. Lisičansk je posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti, ktoré ukrajinská armáda po stiahnutí z priľahlého Severodonecka stále drží. (ČTK)

28. 6. 2022
|
09:55
|
Svet

Rusko používa zbrane určené na ciele strategického významu, ukrajinské sily narúšajú ruské velenie a riadenie údermi hlboko za ruskými líniami, uviedlo ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva. 

Rusko  naďalej vo veľkom využíva spomínané zbrane na taktickú výhodu. Podobne nasadilo základné prvky šiestich rôznych armád, no v Severodonecku dosiahlo iba taktický úspech. 

Ukrajinské sily pokračujú v upevňovaní svojich pozícií  v meste Lisičansk po ústupe zo Severodonecku. Mesto je aj napriek úspešnému ruskému postupu stále pod kontrolou Kyjeva.

Medzi 24. a 26. júnom však Rusko použilo strely dlhého doletu na sériu útokov naprieč Ukrajinou, pripomína britský rezort obrany. Medzi zbraňami podľa rezortu pravdepodobne boli strely Kh-22 a Ch-101, ktoré odpálili z ruského a bieloruského vzdušného priestoru.

Napriek tomu sú ruské sily čoraz viac zdrojovo vyčerpané a akceptujú „úroveň zníženej bojovej účinnosti“, ktorá nebude dlhodobo udržateľná. (The Guardian)

28. 6. 2022
|
09:42
|
Svet

Hraničnými priechodmi prešlo včera 2621 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 770 mužov, 1491 žien a 360 detí. O dočasné útočisko požiadalo 311 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo včera 3257 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od začiatku vojny na Ukrajine, je 555.190. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je 83 306. Počet ľudí, ktorí odišli zo Slovenska na Ukrajinu od vypuknutia vojny, je 302 846. (TASR)

28. 6. 2022
|
09:39
|
Svet
Dôležité

Rusko sa ocitlo v platobnej neschopnosti, veritelia nedostali platbu úrokov, potvrdila agentúra Moody 's. Moskva zlyhanie doteraz odmietala, odvolávala sa na to, že peniaze odoslala, ale veritelia ich nedostali kvôli sankciám.

Rusko malo 27. mája zaplatiť úroky z dvoch emisií zahraničných dlhopisov v celkovom objeme približne sto miliónov dolárov. (ČTK)

28. 6. 2022
|
09:30
|
Svet

"Nikto sa nechce postaviť na stranu ruského režimu, nikto nechce byť spájaný s masakrami civilistov," hovorí v rozhovore Damon Wilson, prezident americkej Národnej nadácie pre demokraciu. (SME)

28. 6. 2022
|
09:00
|
Svet

Poľsko očakáva, že NATO označí Rusko za agresora a bezpečnostnú hrozbu. Uviedol to šéf poľského Úradu pre národnú bezpečnosť Pawel Soloch.

Soloch včera rokoval s prezidentom Dudom a vojenskými predstaviteľmi pred začiatkom summitu NATO v Madride. "Očakávame, že nová strategická koncepcia NATO jasne definuje Moskvu ako agresora a že Rusko bude označené za štát, ktorý ohrozuje bezpečnosť členov NATO," povedal Soloch.

Na otázku o včerajšom uistení šéfa Aliancie Jensa Stoltenberga, že lídri na stretnutí v Madride odsúhlasia posilnenie východného krídla NATO, Soloch povedal, že takéto rozhodnutia sa dajú od summitu očakávať. (TASR)

28. 6. 2022
|
08:57
|
Svet
Dôležité

Ruský útok na nákupné stredisko v Kremenčuku si vyžiadal už najmenej 18 obetí. Zranenia utrpelo ďalších 60 osôb, nezvestných je stále viac než 40 ľudí, uviedla ukrajinská prokuratúra.

Požiar strediska hasiči zlikvidovali ešte v pondelok večer. V noci na mieste pokračovali záchranné práce.

Ukrajina tvrdí, že okupanti použili pri útoku raketové strely Ch-22 Burja typu vzduch-zem, ktoré na stredisko v Kremenčuku vypálili zo strategických bombardérov s dlhým doletom Tu-22M. (TASR)

Hasiči odpratávajú trosky z budovy nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk.
Zdroj TASR/AP
28. 6. 2022
|
08:28
|
Svet

Zásah na Kryme zo strany krajiny NATO by znamenal tretiu svetovú vojnu, tvrdí ruský exprezident. "Pre nás je Krym súčasťou Ruska, a to navždy. Akákoľvek snaha o zásah na Kryme je vyhlásením vojny našej krajine," vyhlásil Medvedev.

"Ak by toto spravila krajina, ktorá je členom NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou alianciou, tretiu svetovú vojnu – totálnu katastrofu," uviedol Medvedev, ktorý tak reagoval na otázku, prečo vstup Ukrajiny do organizácie NATO vníma Rusko ako väčšie nebezpečenstvo než začlenenie Fínska a Švédska do Aliancie.

"Pričlenenie Švédska a Fínska k NATO nás ničím novým neohrozuje... V súčasnosti s týmito krajinami nemáme ani neočakávame žiadne teritoriálne spory a ani dôvody na ne. Ak sa budú cítiť lepšie a pokojnejšie v NATO, tak nech sa páči," pokračoval Medvedev.

Zároveň však uviedol, že Rusko sa aj napriek tomu bude pripravovať k zavedeniu odvetných krokov a k posilneniu hraníc s týmito krajinami, čo môže zahŕňať aj rozmiestnenie balistických rakiet typu Iskander "na prahu" Švédska a Fínska. "Bezjadrový status Baltského mora sa stane minulosťou," vyhlásil ruský exprezident. (TASR)

28. 6. 2022
|
08:15
|
Svet

Ukrajinské televízie sa museli prispôsobiť. „Robím si iba svoju prácu. Môj plač nikomu nepomôže. Musím povedať svetu ich príbehy, musia byť počuté,“ hovorí novinárka Iryna Uchinová. Ako vojnu zvládajú ukrajinskí novinári? (SME)

Iryna Uchinová
Zdroj PRE SME - MICHAL BURZA
28. 6. 2022
|
07:22
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Голова ЄС похвалила Словаччину за гарну роботу. Розпочалася нова хвиля коронаврусної інфекції. Toblerone вироблятиме шоколад у Словаччині.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

28. 6. 2022
|
06:38
|
Svet

Turecká spoločnosť Baykar oznámila, že daruje Ukrajine tri bezpilotné lietadlá. Baykar uviedla, že cez crowdfunding sa podarilo nazbierať dostatok peňazí na niekoľko dronov Bayraktar TB2. Tie má Ukrajina použiť na obranu.

Baykar však podľa svojich vyjadrení platby za drony TB2 neprijme a pošle tri takéto bezpilotné lietadlá bezplatne. "Žiadame, aby vyzbierané prostriedky boli namiesto toho prerozdelené občanom Ukrajiny, ktorí čelia ťažkostiam," uviedla táto spoločnosť z oblasti obranného priemyslu. V jej vedení pôsobí aj zať tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecko ešte neoznámilo žiadnu vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Dodávku dronov by však boli náročné uskutočniť bez súhlasu prezidenta Erdogana. (TASR)

28. 6. 2022
|
06:26
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku v Kremenčuku stúpol na šestnásť. Najmenej 59 ľudí utrpelo zranenia. Útok už odsúdili západní spojenci aj prezident Zelenskyj, ktorý ho označil za teroristický čin.

S odvolaním sa na ukrajinské úrady o tom informovala agentúra Reuters.

Hasiči a vojaci pokračujú v pátraní po preživších. Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že je príliš skoro hovoriť o konečnom počte obetí. (ČTK)

Hasiči na mieste ruského útoku v Kremenčuku.
Zdroj SITA/AP
28. 6. 2022
|
06:24
|
Svet

Lídri G7 označili ruský útok v Kremenčuku za vojnový zločin. "Voči ruskému prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi a zodpovedným bude vyvodená zodpovednosť," uviedli v spoločnom vyhlásení lídri.

Útoky bez rozmyslu na nevinných civilistov podľa predstaviteľov týchto krajín predstavujú vojnový zločin.  Lídri G7 sú v súčasnosti na summite  na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

Ruský útok na nákupné centrum v meste Kremenčuk si vyžiadal najmenej 15 obetí na životoch a ďalších 59 utrpelo zranenia. (TASR)

27. 6. 2022
|
23:46
|
Svet

Ukrajinský prezident označil raketový útok Ruska na nákupné centrum za "teroristický čin". "Dnešný ruský útok na nákupné centrum v Kremenčuku je jedným z najbezočivejších teroristických činov v európskych dejinách," povedal Zelenskyj . (TASR)

27. 6. 2022
|
23:37
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku na nákupné centrum v Kremenčuku stúpol na 13, nezvestných je asi 40 ľudí. Zranenia má takmer šesťdesiat ľudí, vo vážnom stave je asi polovica, uviedli z kancelárie ukrajinskej generálnej prokuratúry. (SME)

27. 6. 2022
|
23:01
|
Svet

Ukrajina požiadala po ruských útokoch na civilistov o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, oznámilo predsedajúce Albánsko.

Rada má zasadnúť v utorok v New Yorku o deviatej večer stredoeurópskeho času a hlavnou témou zasadnutia má byť podľa hovorcu misie Albánska pri OSN raketový útok na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Pri pondelkovom útoku na nákupné centrum v tomto meste v Poltavskej oblasti zahynulo najmenej 13 ľudí a viac než 40 osôb utrpelo zranenia.

Hovorca albánskej misie dodal, že členské krajiny budú rokovať aj o nedeľňajších útokoch na ukrajinské hlavné mesto Kyjev a okolie. (TASR)

27. 6. 2022
|
22:28
|
Svet

Ruské ostreľovanie Charkova si vyžiadalo päť obetí a 22 zranených, vrátane detí. "Všetci z nich sú civilisti z Charkova. Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách," uviedol gubernátor oblasti Oleh Synehubov.

Rusko sa k incidentu zatiaľ nevyjadrilo. Ukrajinský prezident Zelenskyj minulý týždeň upozornil, že Rusko zhromažďuje svoje sily s cieľom útočiť na mestá Charkov a Záporožie. (TASR)

Zdravotníci nakladajú do auta telo muža zabitého počas ostreľovania na dvore bytového domu v Charkove.
Zdroj TASR/AP

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Bielorusko naďalej poskytuje Rusku vojenskú podporu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 28 786
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 649
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 851
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 519
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 5 256
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 4 156
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 645
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 2 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milan Uhrík predstavuje nového člena Republiky Jána Rejdu (vľavo)

Rejdu preveruje tím Gorila.


16 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


17 h
Peter Schutz.

Zaujímavé je, že z Vazovovej polícia vyšetruje iba nového člena Republiky.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.


a 3 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Liz Cheneyová.

Prehru označila za začiatok novej kapitoly vo svojej politickej kariére.


TASR 2 h
Prezident Joe Biden podpisuje zákon o klimatickej zmene, zdravotnej starostlivosti a daniach.

Biely dom označuje zákon za najväčší záväzok s cieľom zmierniť klimatickú zmenu.


TASR 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.


a 3 ďalší 2 h
Volodymyr Zelenskyj

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu