BRUSEL. Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na summite Európskej únie v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín.
Na twitteri to oznámil predseda Európskej rady Charles Michel.
Viacero lídrov členských krajín, podobne ako Michel, označilo túto udalosť za "historický moment" a signál nádeje pre ukrajinský ľud.
Ukrajinu a Moldavsko čakajú úlohy
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že je presvedčená, že Ukrajina a Moldavsko pristúpia k implementácii potrebných reforiem čo najrýchlejšie.
"V týchto nepokojných časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," povedala novinárom s tým, že Ukrajina aj Moldavsko si stále "musia urobiť" domáce úlohy.
"Som hlboko presvedčená o tom, že naše rozhodnutie, ktoré sme dnes prijali, nás všetkých posilňuje. Posilňuje Ukrajinu, Moldavsko aj Gruzínsko tvárou v tvár ruskej agresii," dodala.
Podľa nej aktuálne rozhodnutie posilňuje aj Európsku úniu, pretože blok svetu opäť ukázal jednotu vo svetle "vonkajších hrozieb".
Reakcie z Ukrajiny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na rozhodnutie lídrov Európskej únie okamžite reagoval na twitteri, Michelovi aj von der Leyenovej sa poďakoval za podporu Ukrajiny.
Vedúci Zelenského kancelárie Andrij Jermak uviedol, že Kyjev urobí všetko pre rýchlu implementáciu plánu umožňujúceho začatie prístupových rokovaní do Únie.
"Ďakujeme ukrajinskému ľudu a armáde za to, že ukázali, aké dôležité sú európske hodnoty. Platíme za to vysokú cenu a chceme sa stať členom Európskej únie. Pripravujeme sa na ďalšie potrebné reformy," napísal Jermak na twitteri.
Dodal, že prezidentov tím "pracuje ako hodinky". Zároveň sa menovite poďakoval von der Leyenovej, Michelovi a šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi za dosiahnutý pokrok.
Reakcie z Moldavska a Gruzínska
“Ďakujeme ukrajinskému ľudu a armáde za to, že ukázali, aké dôležité sú európske hodnoty. Platíme za to vysokú cenu a chceme sa stať členom Európskej únie.
„
Moldavská prezidentka Maia Sanduová vyhlásila, že tento deň je historickým pre jej krajinu.
"Členské štáty Európskej únie nám udelili štatút kandidátskej krajiny. Je to jednoznačný a silný signál podpory pre našich občanov a európsku budúcnosť Moldavska. Sme vďační a odhodlaní napredovať na ceste reforiem," napísala Sanduová na twitteri.
Gruzínsko oznámilo, že je odhodlané podniknúť kroky požadované na získanie štatútu kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii.
"Sme pripravení nasledujúce mesiace s odhodlaním pracovať na tom, aby sme dosiahli štatút kandidátskej krajiny," napísala na twitteri prezidentka Salome Zurabišviliová po tom, ako lídri Únie vyhlásili, že Tbilisi musí splniť ešte mnoho podmienok, kým mu umožnia vydať sa cestou k oficiálnemu členstvu v Únii.
Heger: Je to aj výsledok úsilia Slovenska
Pre slovenských novinárov informáciu zo summitu potvrdil slovenský premiér Eduard Heger, ktorý pripomenul, že Slovensko od neoficiálneho summitu Únie v marci vo Versailles, kde presadzovalo myšlienku kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu, "prešlo dlhú cestu", aby dostalo všetkých partnerov z Európskej únie "na palubu".
Premiér dodal, že je to dobrá správa pre Ukrajinu, Slovensko a celú Európu, a rovnako zablahoželal aj Moldavsku.
Prezidentka Zuzana Čaputová považuje priznanie štatútu kandidátskych krajín aj možnosť európskej perspektívy pre Gruzínsko za výsledok spoločného úsilia a zároveň historický moment dokazujúci jednotu Európskej únie.
"Gratulujem obyvateľom Ukrajiny, Moldavska i Gruzínska, naším budúcim spojencom v Európskej únii," napísala prezidentka na twitteri.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok zdôraznil, že európske ašpirácie Kyjeva nezastaví ani ruská agresia.
"Štatút kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko sa stal realitou. Dúfam, že Gruzínsko bude čoskoro nasledovať. Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Ukrajiny. Slovenská republika podporí všetky tri krajiny v ich úsilí splniť podmienky členstva v Európskej únii," napísal šéf slovenskej diplomacie.
Čo bude nasledovať?
Do pohybu sa dá proces, ktorý bude pravdepodobne trvať roky, možno aj desaťročia.
Oba štáty musia splniť celú škálu detailných ekonomických a politických podmienok, vrátane záväzku uplatňovania právneho štátu a ďalších demokratických princípov.