SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Ukrajina Rusko Online: Severodoneck je pod úplnou kontrolou Rusov, bojuje sa o Lysyčansk

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 24/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobnejšie sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
25. 6. 2022
|
23:40
|
Ekonomika
Dôležité

Rusko smeruje k vynútenej platobnej neschopnosti. Do nedeľného večera má zaplatiť zhruba 100 miliónov dolárov ako úroky zo zahraničných dlhopisov. Peniaze na zaplatenie síce má, západné krajiny mu ale kvôli invázii na Ukrajinu platbu nechcú umožniť. (ČTK)

25. 6. 2022
|
22:52
|
Svet

Ukrajina získa späť všetky mestá, ktoré na jej území zabrali Rusi. Povedal to prezident Zelenskyj v tradičnom videopríhovore. Jeho vyjadrenie prišlo po tom, ako sa ruské sily po dlhej ofenzíve definitívne zmocnili Severodonecka.

Ukrajinský prezident v príhovore okrem Severodonecka spomenul aj Doneck a Luhansk, ktoré sú od roku 2014 pod kontrolou Ruskom podporovaných separatistov. Po februárovej invázii potom Rusi z väčších miest dobyli aj Cherson a Mariupoľ na juhu Ukrajiny.

Zelenskyj zároveň informoval, že Rusi útočili na viacerých miestach krajiny. Podľa prezidenta na Ukrajinu dopadlo 45 ruských rakiet. Kyjev predtým uviedol, že útok bol čiastočne vedený z bieloruského územia.

Moskva tvrdí, že pri útoku na východoukrajinskú Kosťantinivku zahynulo až 80 poľských žoldnierov, neposkytla však v tomto smere veľa podrobností. Ruská armáda tiež ostreľovala vojenskú základňu v Javorive blízko poľskej hranice, pri čom štyria ľudia utrpeli zranenia. Strely zasiahli tiež dedinu Desna v Černihivskej oblasti, kde je výcvikové stredisko ukrajinskej armády. (ČTK)

25. 6. 2022
|
21:14
|
Svet

V uliciach Varšavy sa konal pochod aktivistov za práva komunity LGBTQ. Medzi desiatkami tisíc návštevníkov boli aj Ukrajinci, vrátane organizátorov pochodu Kyiv Pride. Ten sa tento rok pre vojnu nekoná, preto ich prizvali do Poľska.

Organizátori Kyiv Pride sa poďakovali usporiadateľom pochodu vo Varšave a komunite LGBTQ v Poľsku za to, že do svojho sprievodu prizvali aj ukrajinských LGBTQ aktivistov. Časť z nich ušla pre vojnu z vlasti.

"Pochodujeme za politickú podporu Ukrajiny a za základné ľudské práva ukrajinského ľudu," uviedol jeden z vystupujúcich organizátorov Kyiv Pride. "Nie je to oslava. S oslavami si počkáme na víťazstvo," dodal.

Varšavský pochod sa začal minútou ticha na pamiatku dvoch ľudí, ktorí v sobotu v skorých ranných hodinách zahynuli pri streľbe v blízkosti gay baru v nórskom hlavnom meste Oslo.

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra AFP, nórska polícia v súvislosti s týmto útokom zatkla muža podozrivého z islamistického terorizmu. K útoku došlo v deň, keď sa aj v Osle mal konať pochod na podporu komunity LGBTQ. Organizátori ho však na odporúčanie polície zrušili.

Nórsky veľvyslanec v Poľsku Anders Eide vo svojom príhovore k účastníkom pochodu Warsaw Pride v súvislosti s tragédiou v Osle vyjadril presvedčenie, že láska a spravodlivosť napokon zvíťazia.

Pochod za práva a na podporu komunity LGBTQ sa koná s plnou podporou liberálneho primátora mesta Rafala Trzaskowského. Agentúra AFP však pripomenula, že viných častiach krajiny, kde sú pri moci vláde naklonené úrady, sú k rodovým a sexuálnym menšinám menej ústretoví. (TASR)

Zdroj TASR/AP
25. 6. 2022
|
19:58
|
Svet

Starostovia Berlína, Viedne a Madridu sa stali obeťami podvodu, keď namiesto kyjevského starostu Vitalija Klička hovorili s iným mužom. Zatiaľ čo starostovia Berlína a Madridu vytušili, že niečo nie je v poriadku, starosta Viedne si nič nevšimol. (TASR)

25. 6. 2022
|
19:17
|
Svet

Ruské ostreľovanie poškodilo zariadenie jadrového výskumu v Charkove, niektoré budovy a infraštruktúru v areáli, informoval ukrajinský Štátny úrad pre jadrový dozor s tým, že útok nepoškodil oblasť, kde sa nachádza jadrové palivo.

Úrad dodal, že úrovne radiácie v oblasti zostali v normálnom rozmedzí. 

„Pravdepodobnosť nových škôd, ktoré môžu priamo ovplyvniť stav jadrovej a radiačnej bezpečnosti, zostáva pre ostreľovanie ruskými jednotkami vysoká,“ uviedol úrad. (Sky News)

25. 6. 2022
|
18:21
|
Svet
Dôležité

Rusko poskytne Bielorusku raketové systémy Iskander-M, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Po stretnutí s Lukašenkom to v ruskej televízii povedal Putin. Bielorusko systémy dostane v najbližších mesiacoch.

Iskander-M je mobilný raketový systém s dosahom až 500 kilometrov. Navádzané strely môžu niesť konvenčné aj jadrové hlavice. Rusko tento systém pred rokmi vyvinulo ako odpoveď na budovanie amerického protiraketového štítu. (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.
Zdroj TASR/AP
25. 6. 2022
|
18:00
|
Domov
25. 6. 2022
|
17:19
|
Svet
Dôležité

Severodoneck je pod úplnou okupáciou ruských síl. Potvrdil to tamojší starosta Oleksandr Strjuk. Zároveň varoval Ukrajincov, ktorí sú stále v meste, že už nie je možné odísť na územie kontrolované Ukrajinou. (Sky News)

25. 6. 2022
|
16:53
|
Svet
Dôležité

Ruské jednotky a ich spojenci zo samozvanej Luhanskej ľudovej republiky vstúpili do mesta Lysyčansk. Tvrdí to zdroj z radov proruských separatistov na východe Ukrajiny s tým, že v meste vypukli pouličné boje.

Lysyčansk leží neďaleko strategicky dôležitého mesta Severodoneck, ktorý je už niekoľko týždňov terčom útokov ruskej armády. Velenie ukrajinských ozbrojených síl v piatok vydalo rozkaz, aby sa obrancovia mesta stiahli a presunuli sa na bezpečnejšie pozície.

Predstaviteľ proruských separatistov podplukovník Andrej Maročko vo svojom statuse v aplikácii Telegram napísal: "Niektoré podniky v meste (Lysyčansk) už boli obsadené. Teraz tam prebiehajú pouličné boje".

Toto oznámenie, ktoré zatiaľ nebolo nezávisle potvrdené, prichádza v nadväznosti na spomínané stiahnutie ukrajinských jednotiek zo Severodonecka, čím sa ruským jednotkám de facto otvorila cesta do Lysyčanska. Tieto dve mestá sa rozprestierajú v tesnej blízkosti - ležia oproti sebe, na opačných brehoch rieky Severný Donec. (TASR)

Zničený dom v Lysyčansku.
Zdroj TASR/AP
25. 6. 2022
|
14:47
|
Svet
Dôležité

Ukrajinské jednotky sa takmer úplne stiahli z týždne obliehaného Severodonecka, potvrdil starosta mesta Strjuk. Už v piatok gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že ukrajinskí vojaci dostali rozkaz mesto opustiť.

"Žiaľ, už mesto takmer úplne opustili," povedal Strjuk ukrajinskej televízii ohľadom pohybu ukrajinských obrancov. Nepotvrdil ale, že sa jednotky stiahli úplne.

Podľa serveru BBC dnes čečenský vodca Ramzan Kadyrov oznámil, že fabriku Azot opustilo asi 800 civilistov a že areál je pod kontrolou ruských jednotiek. Jeho tvrdenia však nemožno nijako overiť.

Obsadením Severodonecka a Lysyčanska by sa Rusko priblížilo splneniu jedného zo svojich deklarovaných vojnových cieľov, a to získaniu plnej kontroly nad Luhanskou oblasťou. Jej územie Moskva krátko pred februárovou inváziou uznala ako samostatnú republiku. (ČTK)

Zničený Severodoneck.
Zdroj TASR/AP
25. 6. 2022
|
14:20
|
Svet

Námietky Ruska voči tomu, že Európska únia rozhodla o udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku, poukazujú na slabosť Moskvy, vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Po desaťročiach politiky založenej na agresii, nátlaku a nedostatku rešpektu je jediné, čo Rusko v súčasnosti dokáže, vyhrážať sa iným štátom, uviedol na sociálnej sieti Twitter šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba.

"Jediné, čo (Rusko) robí, je, že ukazuje svoju slabosť," zdôraznil. Dodal, že Kyjev je na strane vlády a obyvateľov Moldavska, ktoré opätovne čelí hrozbám zo strany Moskvy.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odsúdilo rozhodnutie lídrov EÚ, ktorí na summite v Bruseli odsúhlasili udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsku bola na summite ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová tento krok označila za pokus o zásah do sféry vplyvu Moskvy v rámci Spoločenstva nezávislých štátov tvoreného bývalými sovietskymi republikami. (TASR)

25. 6. 2022
|
13:33
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: культова аптека Сальватор відновить свою роботу. У Братиславі відзначають 280-ту річницю коронації Марії Терезії, що робити з непотрібними книгами, а також виведення з експлуатації колишньої АЕС може зайняти більше запланованого часу.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

25. 6. 2022
|
12:44
|
Svet

Ukrajinské spravodajské služby v uviedli, že Rusko chce Bielorusko vtiahnuť do vojny. Vyjadrili sa tak po tom, čo boli skoro ráno z územia Bieloruska vypálené rakety na severoukrajinskú Černihivskú oblasť. (TASR)

25. 6. 2022
|
12:43
|
Svet

Ruská vláda odstránila poľskú zástavu z pamätníka v Katyni, pripomínajúceho si tisícky Poliakov zabitých Sovietskym zväzom.

"Na ruských pamätníkoch nemôžu byť poľské vlajky. A už rozhodne nie po otvorene protiruských vyjadreniach poľských politických lídrov," napísal smolenský starosta.

"Ministerstvo kultúry Ruskej federácie sa správne rozhodlo odstrániť poľskú zástavu. Katyň je ruský pamätník," tweetoval Borisov.

Katynský pamätník bol postavený na pamiatku 25-tisíc Poliakov, väčšinou armádnych dôstojníkov považovaných za protikomunistické živly, ktorých v lese neďaleko Smolenska na príkaz Josifa Stalina zmasakrovala v roku 1940 politická polícia Sovietskeho zväzu, Ľudový komisariát vnútra.

Sovietsky zväz dlho odmietal zodpovednosť za tento čin a obviňoval z neho nacistické Nemecko. Moskva oficiálne priznala pravdu o Katyni až v roku 1990. (TASR)

25. 6. 2022
|
12:25
|
Svet

Ruská armáda vyhlásila, že na východe Ukrajiny zabila 80 poľských bojovníkov v radoch ukrajinských ozbrojených síl počas raketového útoku na zinkovú továreň Megatex v meste Kosťantynivka v Doneckej oblasti.

Vyhlásil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Správy nebolo možné nezávisle overiť.

DPA približuje, že Rusko označuje všetkých dobrovoľných bojovníkov na strany Ukrajiny za žoldnierov. Konašenkov dodal, že zničených bolo pri tomto útoku aj 20 obrnených bojových vozidiel a osem raketometov typu Grad.

Konašenkov okrem toho spomenul raketový útok na juhoukrajinské mesto Mykolajiv, pri ktorom podľa neho zahynulo 300 vojakov. Ukrajina podľa jeho slov za posledných 24 hodín utrpela v dôsledku vzdušných, raketových a delostreleckých útokov straty 780 "nacionalistov". (TASR)

25. 6. 2022
|
12:00
|
Šport
25. 6. 2022
|
11:57
|
Šport

Predstavitelia ruských futbalových klubov odsúdili rozhodnutie FIFA, ktorá umožnila zahraničným hráčom a trénerom dočasne prerušiť zmluvy s ruskými tímami. Podľa nich je to v rozpore s princípom, aby sa "politika nemiešala do športu" (Sportnet)

25. 6. 2022
|
11:43
|
Svet

Moskva pre spor v Kaliningradskej oblasti spochybnila zákonnosť hraníc Litvy. Povedal to generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin pre ruskú štátnu televíziu v súvislosti so sporom s vládou vo Vilniuse.

Tá pred týždňom zakázala cez svoje územie prepravovať tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ, do ruskej Kaliningradskej oblasti.

Rogozin tvrdí, že umožnenie železničnej prepravy tovaru cez Litvu bez obmedzení je podmienkou, aby Moskva uznala hranice Litvy, bývalej sovietskej republiky. "Litva týmto v zásade sama spochybnila svoje hranice," povedal Rogozin. Dodal, že si týmto krom "nestrelila len do nohy, ale do hlavy".

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov uviedol, že kroky Litvy zasiahli 40 až 50 percent všetkých prepravovaných tovarov do ruskej exklávy v Baltskom mori vrátane stavebných materiálov a kovov.

Rusko zákaz prepravy tovaru cez Litvu do Kaliningradskej oblasti označilo za "nelegálne" a pohrozilo protiopatreniami, ako napríklad odpojením Litvy od spoločnej elektrickej siete. DPA poznamenala, že zrušenie dohody medzi Ruskom a Litvou ohľadom štátnej hranice by ich vzájomný spor ešte viac eskalovalo. (TASR)

25. 6. 2022
|
11:31
|
Svet

Z Bieloruska vypálili 20 rakiet na severoukrajinskú Černihivskú oblasť, smerovali na dedinu Desna, informovalo operačné vedenie ukrajinskej armády "Sever". Ozbrojené sily dodali, že nateraz neboli hlásené žiadne obete týchto útokov. (TASR)

25. 6. 2022
|
10:42
|
Svet

Ruské sily uskutočnili delostrelecké a letecké útoky na Severodoneck a Lysyčansk, pričom zasiahli aj chemickú továreň Azot, v ktorej sa ukrývajú stovky civilistov, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Hajdaj priblížil, že ruské jednotky zaútočili na severodoneckú priemyselnú zónu a pokúsili sa tiež vstúpiť do mesta Lysyčansk a o jeho blokádu.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti nespomenul, či pri útoku na továreň Azot došlo k obetiam. Reuters informácie o útoku nedokázala nezávisle overiť. (Reuters, TASR)

25. 6. 2022
|
10:00
|
Domov

Cez slovenské hranice prišlo z Ukrajiny 3 590 ľudí, odišlo ich 3 432. O dočasné útočisko požiadalo 166 žiadateľov, celkovo ho dostalo 82 965 odídencov. Spolu prišlo na Slovensko  545 316 ľudí a odišlo späť 292 053. (SME)

25. 6. 2022
|
09:51
|
Svet

Ruská armáda ostreľovala vojenskú základňu v ukrajinskom Javorive blízko poľskej hranice. Štyria ľudia pri tom utrpeli zranenia. Rusi podľa ľvovského gubernátora vypálili šesť striel, z ktorých štyri vojenskú základňu zasiahli.

Boje stále pokračujú v niektorých oblastiach Severodonecka, informoval generálny štáb ukrajinskej armády. V piatok pritom ukrajinské jednotky dostali rozkaz sa z takmer úplne zničeného mesta stiahnuť, aby zabránili ďalším stratám a preskupili sa.

Boje pri Severodonecku sa teraz podľa agentúry Reuters sústredia na priľahlé mesto Lysyčansk, ktoré sa podľa piatkového oznámenia Moskvy podarilo ruským silám zablokovať z juhu. Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa proruských povstalcov uviedla, že potrvá ešte týždeň a pol, kým ruská armáda získa nad Lysyčanskom kontrolu.

Podľa ukrajinskej strany sťahovanie sa zo Severodonecka neznamená prehru, keďže Moskve sa nepodaril plán na dobytie východného Donbasu do 9. mája.

Britské ministerstvo obrany dodalo, že Rusko pravdepodobne tento mesiac stiahlo viacero generálov z kľúčových operatívnych pozícií. (ČTK)

25. 6. 2022
|
07:47
|
Domov
24. 6. 2022
|
23:47
|
Svet

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že odhalila špionážnu sieť ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorej súčasťou bol aj ukrajinský poslanec Andrij Derkač, už v minulosti Spojenými štátmi obvinený z toho, že je ruský agent.

SBU uviedla, že Derkač vytvoril sieť súkromných bezpečnostných firiem, ktoré využíval na to, aby ruským jednotkám uľahčil pohyb v ukrajinských mestách po začiatku invázie.

Derkač v minulosti odmietol akékoľvek previnenie a vyhlásil, že sa stal terčom, lebo odkryl korupciu. Kde sa v súčasnosti nachádza, nie je známe.

SBU vo vyhlásení citovala svedectvo Derkačovho parlamentného asistenta Ihora Kolesnikova. SBU uviedla, že Kolesnikov bol zatknutý na začiatku vojny a obvinený z toho, že fungoval ako spojka medzi Derkačom a GRU.

Kolesnikov po zadržaní povedal, že Derkačove bezpečnostné firmy mali za úlohu zaistiť pokojný vstup ruskej armády do miest.

Podľa SBU vyčlenia ruská vojenská rozviedka každých niekoľko mesiacov sumu tri až štyri milióny dolárov na realizáciu svojich plánov. Značná časť týchto prostriedkov skončila u Derkača.

Ministerstvo financií USA uvalilo v septembri 2020 sankcie na Derkača za "pokusy o ovplyvnenie" amerických prezidentských volieb, ktoré sa konali v novembri toho istého roka. V oznámení ministerstva financií o uvalení sankcií sa vtedy uvádzalo, že Derkač je "aktívnym ruským agentom vyše desať rokov". (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Personál v Záporožskej jadrovej elektrárni pracuje v ťažkých podmienkach Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 165
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 934
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 865
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 588
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 873
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 571
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu