SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Ukrajina Rusko Online: Personál v Záporožskej jadrovej elektrárni pracuje v ťažkých podmienkach

Ukrajinské jednotky dostali rozkaz stiahnuť sa zo Severodonecka.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

24. 6. 2022
|
23:47
|
Svet

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že odhalila špionážnu sieť ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorej súčasťou bol aj ukrajinský poslanec Andrij Derkač, už v minulosti Spojenými štátmi obvinený z toho, že je ruský agent.

SBU uviedla, že Derkač vytvoril sieť súkromných bezpečnostných firiem, ktoré využíval na to, aby ruským jednotkám uľahčil pohyb v ukrajinských mestách po začiatku invázie.

Derkač v minulosti odmietol akékoľvek previnenie a vyhlásil, že sa stal terčom, lebo odkryl korupciu. Kde sa v súčasnosti nachádza, nie je známe.

SBU vo vyhlásení citovala svedectvo Derkačovho parlamentného asistenta Ihora Kolesnikova. SBU uviedla, že Kolesnikov bol zatknutý na začiatku vojny a obvinený z toho, že fungoval ako spojka medzi Derkačom a GRU.

Kolesnikov po zadržaní povedal, že Derkačove bezpečnostné firmy mali za úlohu zaistiť pokojný vstup ruskej armády do miest.

Podľa SBU vyčlenia ruská vojenská rozviedka každých niekoľko mesiacov sumu tri až štyri milióny dolárov na realizáciu svojich plánov. Značná časť týchto prostriedkov skončila u Derkača.

Ministerstvo financií USA uvalilo v septembri 2020 sankcie na Derkača za "pokusy o ovplyvnenie" amerických prezidentských volieb, ktoré sa konali v novembri toho istého roka. V oznámení ministerstva financií o uvalení sankcií sa vtedy uvádzalo, že Derkač je "aktívnym ruským agentom vyše desať rokov". (TASR)

24. 6. 2022
|
21:40
|
Svet

Odmínovanie Ukrajiny potrvá minimálne desať rokov. Platí to pre výbušniny na pevnine aj vo vode, oznámil hovorca ukrajinskej štátnej pohotovostnej služby Olexandr Chorunžij.

Ukrajina zatiaľ dokázala vyčistiť 620 štvorcových kilometrov súše posiatej tisíckami výbušných zariadení vrátane 2 000 bômb zhodených zo vzduchu, informoval Chorunžij na tlačovej konferencii.

Takmer 300 000 štvorcových kilometrov – zhruba polovica rozlohy ukrajinského územia – je stále vnímaných ako "zamorené", doplnil Chorunžij.

"O desať rokov, to je optimistické číslo. Pretože nevieme, čo sa deje na územiach, kde práve teraz prebieha aktívny boj. Len si predstavte to množstvo bômb, ktoré na nás zhodil nepriateľ," uviedol hovorca pohotovostnej služby.

Prvoradé bude odmínovať infraštruktúru, obytné oblasti a cesty a dlhšie potrvá, kým vyčistíme lesy, rieky a pobrežia, dodal Chorunžij. (TASR)

24. 6. 2022
|
21:01
|
Svet

Ukrajinská polícia zhabala obrovskú zbierku starožitností odcudzených z múzeí na Kryme. Majú hodnotu niekoľkých miliónov dolárov. 

V bližšie nešpecifikovanom úrade v Kyjeve sa našlo niekoľko tisíc artefaktov z bronzovej doby a zo stredoveku. Generálna prokurátorka Iryna Venediktovová uviedla, že polícia zhabala "viac než 6 000 historických predmetov vrátane mečov, šablí, prilieb, amfor a mincí".

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj uviedol, že zbierku objavili v rámci 13 razií uskutočnených počas piatich dní. Podľa jeho vyjadrenia sú tieto artefakty významné nielen pre Ukrajinu, ale aj pre celú východnú Európu.

"Ide o najväčší ilegálny súbor svojho druhu v dejinách Ukrajiny," doplnil ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko, ktorý tvrdí, že návrat tejto zbierky do ukrajinských rúk je veľmi symbolický – prichádza totiž štyri mesiace po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

Razie boli súčasťou vyšetrovania nezákonnej činnosti nemenovaného bývalého ukrajinského zákonodarcu, ktorý pôsobil aj ako vysoký úradník na Kryme pred anexiou.

Venediktovová ďalej uviedla, že Kyjev momentálne vyšetruje aj krádež súboru skýtskeho zlata z múzea v okupovanom meste Melitopol na juhu Ukrajiny. "Rusko sa snaží zničiť nielen náš štát a národ, snaží sa tiež ukradnúť našu históriu," zdôraznila. (TASR)

24. 6. 2022
|
20:53
|
Svet

EÚ poskytne Ukrajine pomoc vo výške 9 miliárd eur. „Ukrajina je krajina v stave vojny a nemá z čoho platiť za mnohé verejné služby, a preto sme jej schválili pomoc 9 miliárd eur,“ oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki. (TASR)

24. 6. 2022
|
20:50
|
Svet

Nemecká vláda plánuje posilniť ukrajinské delostrelecké sily dodávkou ďalších húfnic. Rokuje s Holandskom a ďalšou nešpecifikovanou európskou krajinou, aby pomohol tento plán zrealizovať, uviedli zdroje.

Ukrajina doteraz dostala sedem samohybných húfnic typu Panzerhaubitze (PzH) 2000 z Nemecka a päť z Holandska. Kyjev uviedol, že na vybavenie kompletného delostreleckého práporu bude potrebovať celkovo takýchto 18 húfnic.

Nemecko je podľa nemenovaných zdrojov odhodlané splniť požiadavku Ukrajiny a dodať ďalšie dve alebo tri húfnice typu PzH 2000, ak rovnakú techniku pošlú aj jeho partneri. Celkovo by malo ísť o šesť kusov tejto ťažkej bojovej techniky. (TASR)

24. 6. 2022
|
20:36
|
Svet

Rusko považuje rozširovanie EÚ za pokus o zásah do svojej sféry vplyvu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí tak odsúdilo rozhodnutie lídrov EÚ o udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku.

"Rozhodnutím udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín EÚ potvrdila, že aktívne pokračuje v cieli obmedzovať Rusko v geopolitickom priestore Spoločenstva nezávislých štátov," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová.

Podľa nej bude mať udelenie štatútu kandidátskych krajín "negatívne dôsledky".

Hoci môže trvať roky, kým sa Ukrajina a Moldavsko stanú oficiálne členmi európskeho bloku, rozhodnutie prijať ich za kandidátov je podľa Moskvy symbolom zámeru EÚ zasiahnuť hlboko do bývalého Sovietskeho zväzu, uviedla agentúra Reuters.

Zacharovová ďalej uviedla, že EÚ prisľúbením členstva Ukrajine a Moldavsku obetovala svoje demokratické ideály na úkor "neobmedzenej expanzie a politického a ekonomického zotročovania svojich susedov". (TASR)

24. 6. 2022
|
20:30
|
Svet

Rusko zneužilo na propagandu aj koncentračný tábor z 2. svetovej vojny. Múzeum Auschwitz-Birkenau dôkazmi dementovalo tvrdenie ruských štátnych agentúr, že sa pri pamätníku nachádzali nálepky, ktoré mali mať protiruské nápisy.

Príspevky na sociálnych sieťach nepravdivo tvrdili, že na mieste niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz boli okolo pamätníka nalepené protiruské nálepky, na ktorých bolo uvedené: „Rusko a Rusi, jediný plyn, ktorý si vy a vaša krajina zaslúžite, je Cyklon B.“

Práve tento plyn použili Nemci na masové vraždenie Židov a iných ľudí v tomto tábore, ktorý fungoval v rokoch 1940 - 1945.

Obrázky boli ďalej šírené oficiálnymi ruskými stránkami vrátane tamojšieho ministerstva zahraničných vecí a mali pravdepodobne za cieľ vykresliť Rusov ako terče krutej rusofóbie.

Niektoré príspevky tvrdili, že nálepky sú dielom Ukrajincov. Iné príspevky zasa uvádzali, že nálepky sa objavili 22. júna, čo je výročie invázie nacistického Nemecka do Sovietskeho zväzu v roku 1941.

Múzeum Auschwitz-Birkenau uviedlo, že na miestach zobrazených na obrázkoch sa nenašli žiadne nálepky a bezpečnostné kamery nezachytili nikoho, kto by čokoľvek prilepoval na tieto miesta 22. júna alebo skôr.

Múzeum dodalo, že „všetko nasvedčuje tomu, že fotografie sú skrátka manipulácia“, pričom to označilo za „primitívnu a sprostú propagandu“.

Keď Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, prezident Vladimir Putin povedal, že cieľom je „denacifikovať“ susedný štát, ktorého demokraticky zvolený prezident je Žid a stratil členov rodiny počas holokaustu. (TASR)

24. 6. 2022
|
20:23
|
Svet

Prepustenie ruského profesora zo zamestnania za odsúdenie vojny potvrdil súd. "Sudkyňa Tatiana Makarovová ma odmietla vrátiť do zamestnania," oznámil dotknutý profesor Roman Melničenko.

Profesora práva Melničenka (49), ktorého rodičia žijú neďaleko frontovej línie na Ukrajine, Štátna univerzita vo Volgograde na juhozápade Ruska prepustila v polovici apríla za "nemorálne správanie" po tom, čo na sociálnych sieťach zdieľal príspevky odsudzujúce vojenskú operáciu Moskvy.

Prepustili ho napriek tomu, že súhlasil s požiadavkou univerzity, aby tieto príspevky vymazal.

Melničenko dal proti obvineniam námietku na súde, pretože prepustenie zo zamestnania za nemorálne správanie mu bude brániť nájsť si iné učiteľské miesto v Rusku.

Agentúre AFP povedal, že prípad "veľa prezrádza" o situácii v Rusku a že zástupca univerzity neuviedol na súdnom procese žiaden dôvod jeho prepustenia.

Súd uznal v júni Melničenka za vinného a nariadil mu zaplatiť pokutu 30.000 rubľov (približne 500 dolárov), čo je zhruba jeho mesačný plat. (TASR)

24. 6. 2022
|
19:51
|
Svet

Kto chce zostať nažive, mal by opustil Mykolajiv. Na evakuáciu tak vyzval obyvateľov starosta prímorského mesta Oleksandr Senkevyč.

„Odporúčam každému, kto chce zostať nažive, aby opustil mesto. V Mykolajive momentálne zostáva asi 230-tisíc ľudí,“ povedal starosta.

Evakuačné cesty z Mykolajiva podľa Senkevyča vedú v smere na Odesu, Kryvyj Rih a Kyjev.

Situáciu opísal ako „vo všeobecnosti veľmi zlú“. „Mesto je ostreľované každý deň,“ dodal. Taktiež poznamenal, že v meste bolo zabitých 111 ľudí a 502 osôb utrpelo zranenia, vrátane šiestich detí. (SITA)

24. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Ukrajinu v piatok zasiahli dve veľmi odlišné správy. Jedna smeruje do budúcnosti a prináša nádej na európsku budúcnosť, druhá pripomína, že najprv sa krajina tej budúcnosti musí dožiť.

V čase, keď lídri členských štátov Európskej únie potvrdili kandidátsky štatút pre Ukrajinu aj Moldavsko, do Severodonecka mieril príkaz posledným obrancom mesta, aby sa stiahli. Nemá zmysel ostávať a nechať sa zničiť.

Ukrajinský spravodaj pripravili Ľubica Melcerová a Matúš Krčmárik. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 24/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
24. 6. 2022
|
19:00
|
Svet

Poľsko a pobaltské štáty chcú silnejšiu vojenskú prítomnosť NATO v Suwalskom koridore. Ide o oblasť, ktorá sa nachádza na hraniciach medzi Poľskom a Litvou a ktorá oddeľuje ruskú enklávu Kaliningrad od Bieloruska.  

"Počas rozhovorov s našimi partnermi z NATO budeme apelovať na posilnenie tohto koridoru. Poľsko, Litva a ostatné pobaltské štáty už dlho upozorňujú NATO na riziká, ktoré existujú v Suwalskom koridore," povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki v Bruseli po skončení summitu EÚ.

Morawiecki a spresnil, že na severovýchode Poľska už bola rozmiestnená mnohonárodná jednotka NATO. (TASR)

24. 6. 2022
|
19:00
|
Svet

Krajina, ktorá podľa ruského prezidenta Putina nemá právo na existenciu, je o krok bližšie k členstvu v Únii. Kandidatúru Ukrajiny na vstup do EÚ schválili európski lídri, proces však môže trvať roky. (SME)

24. 6. 2022
|
18:40
|
Svet

Personál v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine pracuje v ťažkých podmienkach. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu tvrdí, že situácia pod kontrolou ruských ozbrojených síl je jasne neudržateľná.

Generálny riaditeľ organizácie Rafael Mariano Grossi zdôraznil, že je nutná inšpekcia jadrového zariadenia..

„Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu si je vedomá nedávnych správ v médiách a inde, ktoré naznačujú zhoršujúcu sa situáciu ukrajinského personálu v najväčšej jadrovej elektrárni v krajine,“ vyjadril sa Grossi.

Ako pokračoval, organizácia má informácie, že „ukrajinský personál prevádzkuje zariadenie v mimoriadne stresujúcich podmienkach, zatiaľ čo miesto je pod kontrolou ruských ozbrojených síl“.

Nedávne správy sú „veľmi znepokojujúce a ďalej prehlbujú moje obavy o blaho tamojšieho personálu,“ dodal. (SITA)

24. 6. 2022
|
18:04
|
Svet

Rusko plánuje podľa ukrajinskej rozviedky zaútočiť na obytné oblasti v Bielorusku, aby ho vtiahlo do vojny. Podľa spravodajských služieb sabotážnici plánujú vyhodiť do vzduchu obytné domy v Mozyre.

Do mesta už podľa ukrajinskej spravodajskej služby prišli ruské sabotážne jednotky vydávajúce sa za civilistov, ktoré sú tvorené pracovníkmi ruských spravodajských služieb a žoldniermi.

Údajne chcú použiť rovnaký scenár so sériou teroristických útokov, aký použila Moskva, keď si potrebovala nájsť zámienku pre vojnu v Čečensku.

Podľa Ukrajincov chcú Rusi v Mozyre delostreleckými a raketovými útokmi zasiahnuť rafinériu a sídliská, a následne zvaliť vinu na Ukrajinu.

Dôstojníci bieloruskej armády na základe týchto informácií už vraj začali evakuovať svoje rodiny z Mozyru. (SITA)

24. 6. 2022
|
17:44
|
Svet

V Rusku sa odohral ďalší pokus o podpálenie vojenskej registračnej kancelárie. V meste Perm, ktoré leží zhruba 1 400 kilometrov východne od Moskvy, vhodili do administratívnej budovy niekoľko zápalných fliaš. (NEXTA)

24. 6. 2022
|
17:28
|
Svet

Rusko nie je zodpovedné za globálnu potravinovú krízu, povedal Putin a obviňoval Západ.

Ruský líder vo svojom prejave na virtuálnom summite Brics Plus, na ktorom sa zišli lídri 17 krajín vrátane Číny, Indie, Brazílie a Južnej Afriky, označil trh s potravinami za "najvážnejším spôsobom nevyvážený".

Putin obvinil západné krajiny, najmä USA, že "destabilizujú globálnu poľnohospodársku produkci“ obmedzením dodávok hnojív z Ruska a Bieloruska a "sťažujú" Moskve vývoz obilia.

Povedal, že rastúce ceny základných poľnohospodárskych produktov, ako je obilie, najviac ovplyvnili rozvojové krajiny, "kde sú chlieb a múka nevyhnutným prostriedkom na prežitie pre väčšinu populácie". (The Guardian)

24. 6. 2022
|
17:10
|
Svet

Čiernomorská flotila ruského námorníctva dostala rozkaz účinne blokovať ukrajinské prístavy Odesa a Očakiv, tvrdia USA. Referuje o tom  CNN s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.

Podľa neho spravodajské služby majú indície, že ruské sily rozmiestňujú míny v Čiernom mori a už predtým zamínovali rieku Dnipro.

„Môžeme potvrdiť, že napriek verejným tvrdeniam Ruska, že nezamínováva severozápadnú časť Čierneho mora, Rusko v skutočnosti rozmiestňuje míny v Čiernom mori neďaleko Očakiva,“ povedal americký predstaviteľ.

Pre ruskú blokádu ukrajinských prístavov nie je možné vyviezť 22 miliónov ton obilia. Ukrajina vytvorila dve cesty na vývoz obilia - cez Poľsko a Rumunsko. Rokuje tiež s pobaltskými štátmi. (SITA)

24. 6. 2022
|
16:26
|
Svet

Predstavitelia V4 rokovali v Budapešti o preprave obilia z Ukrajiny. Podľa štátneho tajomníka maďarského ministerstva zástupcovia krajín deklarovali, že urobia všetko pre to, aby pomohli Ukrajine dopraviť produkty do Afriky i Ázie.

Dávid Vitézy tiež konštatoval, že európske železničné kapacity nestačia na to, aby v požadovanom tempe prepravili na západ ukrajinské obilie doposiaľ vyvážané cez Čierne more.

"Rokujúce strany budú hľadať nové možnosti spolupráce v záujme rozšírenia existujúcich kapacít pri prechode hranicami Európskej únie, ale zmapujú napríklad aj možnosti prepravy po Dunaji," dodal Vitézy. (TASR)

24. 6. 2022
|
15:52
|
Svet

Lavrov obvinil EÚ a NATO z prípravy vojny proti Rusku. "Nemáme veľa ilúzií o tom, že súčasný protiruský náboj EÚ sa v dohľadom čase, a úprimne povedané aj dlhodobo, nejako rozplynie alebo zmení," povedal Lavrov počas návštevy Azerbajdžanu.

Podľa ruských médií šéf ruskej diplomacie uviedol, že sa nacistické Nemecko za Adolfa Hitlera na začiatku druhej svetovej vojny spojilo s ďalšími európskymi krajinami pri útoku na Sovietsky zväz.

"Teraz EÚ spolu s NATO tiež zostavuje takúto modernú koalíciu na boj a napokon na vojnu proti Ruskej federácii. Budeme to všetko veľmi pozorne sledovať," doplnil Lavrov. (TASR)

24. 6. 2022
|
15:44
|
Svet

Ukrajina nie je most ani nárazník medzi Západom a Ruskom, povedal Zelenskyj. Ukrajinský prezident privítal vo videopríhovore kandidátsky štatút Ukrajiny na členstvo v Európskej únii ako bod obratu.

"Ukrajina nie je most, nie je vankúšom medzi Západom a Ruskom, nie je nárazníkom medzi Európou a Áziou, nie je sférou vplyvu, ani sivou zónou, ani tranzitnou krajinou," konštatoval Zelenskyj.

Ukrajina je "budúcim rovnocenným partnerom pre najmenej 27 členských štátov EÚ", dodal s tým, že už nie je "treťou krajinou", ale stane sa členom Európskej únie.

Toto rozhodnutie lídrov EÚ na summite v Bruseli zmení dejiny, povedal vo videu predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. "Nemôžeme zmeniť zemepis. Rusko bude ďalej naším susedom. Ale v tomto prípade dejiny porazili zemepis," dodal. (TASR)

24. 6. 2022
|
15:40
|
Svet

Rusko postupne priškrcuje dodávky plynu a Európa sa vážne obáva úplného zastavenia dodávok. Taliansko požaduje zvolanie zasadnutia predstaviteľov EÚ, na ktorom by sa o tejto téme diskutovalo.

Ruský koncern Gazprom v priebehu uplynulých týždňov obmedzil dodávky plynu do Európy približne o 60 percent, čo spôsobilo, že Nemecko, Taliansko, Rakúsko a Holandsko signalizovali, že sa možno vrátia k uhliu.

EÚ, ktorá takmer 40 percent svojej spotreby pokrýva dodávkami z Ruska cez plynovody, sa snaží v reakcii na vojnu Moskvy proti Ukrajine urýchlene zmenšiť svoju závislosť od ruských uhľovodíkov.

"Rusko znižuje po troškách znižuje dodávky, do niektorých krajín takmer o 100 percent, do iných o 10 percent a 15 percent," uviedol pre CNBC vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell. "Nemyslím si, že zastavia plyn cez noc, predovšetkým keď sa blíži leto a plyn nie je počas leta strategickou zbraňou. Avšak zima môže byť ťažká a my v Európe musíme byť pripravení." (TASR)

24. 6. 2022
|
15:24
|
Svet

Stali sme sa krajinou vo vojenských čižmách, vyhlásil štyri mesiace po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ukrajinský prezident Zelenskyj.

"Pre Ukrajinu sa pred štyrmi mesiacmi všetko zmenilo. Stali sme sa krajinou vo vojenských čižmách. Krajinou v tankoch, lietadlách, lodiach. Krajinou v zákopoch a úkrytoch," napísal ukrajinský prezident.

"Zmenil sa náš spôsob života, no nie náš svetonázor. Zmenila sa cesta, po ktorej ideme do cieľa, ale ten cieľ zostal rovnaký," pokračoval. "Bojujeme za našu zem. Bojujeme za budúcnosť našich detí a vnúčat, za ich život a príležitosť vybudovať novú Ukrajinu," dodal Zelenskyj. (TASR)

24. 6. 2022
|
14:52
|
Svet

Ruské sily sa pokúšajú obkľúčiť mesto Lysyčansk na východe Ukrajiny a zintenzívňujú útoky na jeho sesterské mesto Severodoneck, aby získali úplnú kontrolu, píše agentúra Reuters.

Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanyk odmietol komentovať predchádzajúce vyjadrenia gubernátora, že ukrajinské jednotky "sa musia stiahnuť" zo Severodonecka.

Informácie neboli podľa neho pre verejnosť. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
14:07
|
Svet

Zelenskyj sa prihovoril davom na festivale v Glastonbury a požiadal ich, aby „šírili pravdu o ruskej vojne“ a „dokázali, že sloboda vždy víťazí“. Konštatoval, že ľudia na Ukrajine chcú žiť život ako kedysi, užívať si slobodu a leto. (The Guardian)

Zdroj SITA/AP
24. 6. 2022
|
13:50
|
Svet

Poľsko získalo pôžičku 450 miliónov eur na pomoc migrantom z Ukrajiny od Rozvojovej banky Rady Európy. Informujú o tom poľské médiá. (ČTK)

24. 6. 2022
|
13:33
|
Svet

Lekárka a hviezda ruskej televízie Prvý kanál Jelena Malyševová má firmu v Česku. Podporovateľka Putina prenajíma nehnuteľnosti, žiadne však nemá v českom katastri zapísané. Firma jej zrejme slúži len ako pokladnička.

Malyševová podľa zistení ruskej opozície vlastní luxusný 21-izbový dom v americkom New Jersey a dva byty v New Yorku za viac ako desať miliónov eur. Ako svoj hlavný príjem pritom označila televízne honoráre.

Opozičný politik Alexej Navaľnyj však tvrdí, že nie je jasné, odkiaľ na nehnuteľnosti vzala peniaze. Televíznu moderátorku označuje za súčasť prokremeľskej propagandy.

Firma Antistress, ktorú Malyševová v Česku vlastní s manželom, má sídlo v Chodove pri Karlových Varoch. Na schránkach alebo na zvončeku však podľa Českej televízie uvedená nie je a nič o nej nevedia ani obyvatelia domu. "Nikdy som o tom nepočula, bývam tu veľmi dlho," povedala jedna z obyvateliek bytovky, kde má firma sídlo.

Podobne ako tisícky ďalších firiem v ruskom vlastníctve, ani táto nevykazuje žiadnu aktivitu. V zbierke listín má 17 rokov starý notársky zápis a podpisové vzory. "Neslúžia na to, aby tu tí Rusi podnikali, ale slúžia im skôr ako také pokladničky," vysvetlil analytik spoločnosti Datlab Jiří Skuhrovec. (TASR)

24. 6. 2022
|
13:23
|
Svet

Ruské sily "plne obsadili" Hirske, mesto južne od strategicky dôležitého mesta Lysyčansk vo východnej Luhanskej oblasti, uviedla Ukrajina. Moskva tvrdila, že v oblasti obkľúčila približne dvetisíc ukrajinských vojakov.

Strata mesta Hirske spôsobuje, že Lysyčansk, posledné veľké mesto pod kontrolou Ukrajincov v Luhansku, je v nebezpečenstve. Z troch strán ho tak obkľúčia postupujúce ruské sily.

"Bohužiaľ, k dnešnému dňu... je celý okres Hirske obsadený," povedal v televíznom vysielaní prednosta mestskej časti Hirske Oleksij Babčenko.

"Na predmestí prebiehajú nejaké bezvýznamné miestne bitky, ale nepriateľ je tu," pokračoval.

"Nad mestskou správou (Hirske) veje červená vlajka," povedal agentúre Reuters telefonicky hovorca regionálnej správy. (Reuters)

24. 6. 2022
|
13:08
|
Svet
Dôležité

Ukrajina vstúpi do EÚ najskôr v roku 2029, uviedla šéfka Úradu pre európsku a euroatlantickú integráciu ukrajinskej vlády Natalia Forsjuk. (NEXTA)

24. 6. 2022
|
12:54
|
Svet

Ruská invázia na Ukrajinu bude stredobodom trojdňového summitu G7, ktorý sa v nedeľu začne v bavorskom zámku Elmau.

Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý kolegov z Británie, Francúzska, Talianska, Japonska, Kanady a USA tento rok hostí, pozval na rokovania aj zástupcov Indonézie, Indie, Juhoafrickej republiky, Senegalu a Argentíny.

Na G7 je tradične zastúpená aj EÚ. Cez telemost sa k účastníkom summitu prihovorí ukrajinský prezident Zelenskyj.

"Elmau by malo byť spoločným signálom silných demokracií, ktoré si uvedomujú svoju globálnu zodpovednosť. Signálom, ktorý je dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Summit by mal zdôrazniť jednotu a rozhodnosť skupiny G7, a ukázať, že žije svojimi hodnotami a zdieľa ich so svojimi blízkymi a silnými partnermi, "povedal Scholz o cieľoch summitu. (ČTK)

24. 6. 2022
|
12:28
|
Svet

Rozhodnutie EÚ udeliť Ukrajine štatút oficiálneho kandidáta je "domácou" záležitosťou, povedal hovorca Kremľa Peskov. 

"Je pre nás veľmi dôležité, aby nám všetky tieto procesy nepriniesli ďalšie problémy a ďalšie problémy vo vzťahoch týchto krajín s nami," konštatoval Peskov.

Pokiaľ ide o Moldavsko, ktorému bol tento týždeň tiež udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ, hovorca Kremľa uviedol, že bývalá sovietska krajina sa "chce stať Európanom viac ako samotní Európania".

Dodal, že sa " im zdá, že čím viac protirusky pôsobia, tým viac by ich mali mať Európania radi". (The Guardian)

24. 6. 2022
|
12:13
|
Domov

Slovensko nechce ísť cestou dlhodobého zastropovania cien plynu, uviedol predseda vlády Eduard Heger na úvod druhej časti samitu EÚ, ktorá je zameraná na ekonomické a finančné záležitosti.

Na otázky o možnom zastropovaní cien plynu, na čo v rámci samitu vyzvali niektoré juhoeurópske členské štáty EÚ, premiér odkázal, že treba pamätať na udržateľnosť verejných financií.

Pripomenul, že pandémia ochorenia covid bola veľkým náporom na rozpočty členských krajín, na druhej strane si však všetci uvedomujú, že treba pomáhať domácnostiam a aj podnikateľskému sektoru vystaveným vyšším cenám energií .

"Uvedomujeme si, že inflácia tu s nami bude najbližších niekoľko rokov, takže potrebujeme hľadať inteligentné riešenia," opísal situáciu.

Heger uviedol, že za správnu cestu, ktorou treba ísť, považuje to, čo sa podarilo na Slovensku s elektrickou energiou, keď sa podarilo dohodnúť sa s dodávateľmi, že na roky 2023 - 2024 nezastropujú cenu energií, ale bola s nimi možná dohoda na únosnej cene pre domácnosti.

"Stropovanie cien, ak trvá dlho, je škodlivé pre trh. Preto musíme hľadať dohodu s kľúčovými aktérmi na trhu, ako to uniesť," vysvetlil. Spresnil, že o tom majú byť aj diskusie na samite, aby bolo možné uniesť nové finančné tlaky a zároveň aj zaistiť pomoc na najbližšie dva roky. (TASR)

24. 6. 2022
|
12:10
|
Svet

Nemecko zvažuje premenu časti plynovodu Nord Stream 2 na prípojku pre terminál na skvapalnený zemný plyn na pobreží Baltského mora. Uviedol to magazín Der Spiegel.

Ministerstvo hospodárstva posudzuje podľa magazínu možnosť vyvlastnenia časti plynovodnej sústavy na nemeckom území a jej odrezania od zvyšku plynovodu.

Ak by Nemecko tento krok urobilo, bola by to v prvom rade záležitosť právnikov, reagoval Kremeľ prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova. (ČTK)

24. 6. 2022
|
11:53
|
Svet

Bombový útok na auto v okupovanom Chersone nebol „nič iné ako teroristický čin“, reagoval Peskov na správy o útoku, ktorý si podľa všetkého vyžiadal život Dmitrija Savlučenka, člena tamojšej ruskej vlády.

"Môžem len povedať, že je tam naša armáda a samozrejme, táto teroristická činnosť si vyžaduje osobitnú pozornosť. Nejde o nič iné ako o teroristické činy," vyhlásil hovorca Kremľa pre TASS. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
11:46
|
Svet

Ruské ozbrojené sily zničili časť ciest, ktoré vedú do mesta Lysyčansk. Uviedol to šéf regionálnej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Rusi s použitím vrtuľníkov ničia cesty a mosty vedúce do Lysyčanska," napísal Hajdaj na svojom oficiálnom účte na komunikačnej platforme Telegram.

Správa, súčasťou ktorej je videozáznam jedného z bombardovaných mostov, dodáva: „Most je poškodený, teraz cez neho budú môcť prejsť len osobné autá, nákladné vozidlo do mesta neprejde".

Ruské sily sa už niekoľko týždňov snažia prerušiť zásobovacie trasy do miest Lysyčansk a Severodoneck. (SITA)

24. 6. 2022
|
11:05
|
Svet

Macron a Michel požiadali Fialu o usporiadanie summitu pre nečlenské krajiny. Témou má byť širšia spolupráca EÚ s týmito štátmi, povedal český premiér pred začiatkom ďalšieho dňa summitu v Bruseli. 

"Blížiace sa predsedníctvo sa prejavilo pri včerajšom rokovaní o koncepte širšej Európy. Bol som požiadaný, aby som spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom pripravil koncept neformálneho summitu, ktorý by sa na túto tému mohol konať v Prahe," povedal novinárom Fiala.

Súčasťou by mohla byť aj Ukrajina. "Koncept širšej Európy, ktorý musíme ešte bližšie definovať – ale tá včerajšia myšlienka k tomu viedla –, by mal zahŕňať krajiny od Islandu po Ukrajinu," upresnil predseda českej vlády.

Koncept, ktorý navrhlo Francúzsko, má byť otvorený najmä krajinám, ktoré sa usilujú o členstvo v EÚ. Mal by im ponúknuť bližšiu spoluprácu, ale nemá byť náhradou samotného prijímacieho procesu. (TASR)

24. 6. 2022
|
11:00
|
Svet

Ruské námorníctvo stiahlo zo Sevastopoľa šesť lodí s raketami. Päť z nich sa pohybuje severozápadným smerom, uviedol šéf regionálnej vojenskej správy Odeskej oblasti Serhij Bratčuk. (NEXTA)

24. 6. 2022
|
10:57
|
Svet

USA neočakávajú, že nové zbraňové systémy nedávno dodané ukrajinským silám okamžite zmenia situáciu na bojiskách na Ukrajine. Príčinou je čiastočne to, že systémy zatiaľ posielané na Ukrajinu majú obmedzený dosah.

Zároveň majú aj obmedzený počet rakiet, aby sa zabezpečilo, že nebudú použité na útoky na ruské územie.

Pre CNN to uviedli dvaja americkí predstavitelia, ktorí sú priamo oboznámení s hodnoteniami spravodajských služieb USA.

Zdroje súčasne dodali, že ruské jednotky okrem toho pri svojich cielených útokoch dokázali zničiť i niektoré z nových zbraní dodaných Západom vrátane húfnic M777.

Podľa citovaných zdrojov ruská armáda na východe Ukrajiny získava výhodu, pretože sa učí z chýb, ktoré urobila počas predchádzajúcich fáz invázie na Ukrajinu. Je už schopná lepšej koordinácie leteckých a pozemných útokov a zlepšila aj logistiku a zásobovanie.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že ruská armáda plánuje na východe Ukrajiny pokračovať v intenzívnych útokoch, ktoré sa vyznačujú nasadzovaním ťažkého delostrelectva a raketovými údermi - so zámerom časom vyčerpať ukrajinské sily i odhodlanie NATO. (TASR)

24. 6. 2022
|
10:45
|
Svet

Európa musí zintenzívniť úsilie, aby znížila svoju závislosť od dovozu fosílnych palív z Ruska, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. 

„Všetci spolu sme veľmi, veľmi dobre pripravení na náročnú výzvu spojenú s ruským dovozom fosílnych palív. Toto je úsilie, ktoré teraz musíme ešte zrýchliť – a samozrejme to súvisí s veľkými výzvami, ale budeme sa navzájom podporovať,“ vyhlásil Scholz.

Konštatoval, že blok uvalil sankcie na ruské uhlie a ropu už v počiatočnom štádiu a tiež pracoval na úprave svojej infraštruktúry tak, aby európske krajiny mohli dovážať plyn aj z iných krajín. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
10:33
|
Svet

Moskovské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo USA z litovského zákazu prevozu sankcionovaného tovaru z Ruska do Kaliningradu.

Litva zabránila tomu, aby tovar, ktorý je zakázaný sankciami EÚ, bol prevážaný cez územie železničnou dopravou. Rusko pohrozilo následkami.

Ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že je „nemožné“ viesť s Washingtonom konzultácie na úrovni expertov o množstve bilaterálnych otázok, ktoré sa mali uskutočniť v blízkej budúcnosti. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
10:11
|
Svet

Ak budú dodávky ruského plynu pretrvávať na súčasnej nízkej úrovni, Nemecku hrozí jeho nedostatok. Uviedol to pre časopis Der Spiegel nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Pokračoval, že v prípade, že sa do zimy situácia nezlepší, v niektorých priemyselných sektoroch hrozí zatváranie podnikov.

"Firmy budú musieť zastaviť produkciu, začať prepúšťať zamestnancov, dodávateľské reťazce skolabujú, ľudia sa budú musieť zadlžiť, aby mohli platiť účty za teplo," povedal Habeck s tým, že je to súčasť stratégie ruského prezidenta Vladimira Putina rozdeliť krajinu.

Takýto stav vytvára podľa neho ideálnu živnú pôdu pre populizmus, ktorého cieľom je podkopať nemeckú liberálnu demokraciu. Zároveň dodal, že politici nesmú dovoliť, aby Putinovi jeho plány vyšli.

Habeck predpokladá ďalšiu pomoc pre firmy a domácnosti zasiahnuté súčasnými problémami v dodávkach plynu, upozornil však, že všetky dôsledky tejto situácie nebude možné absorbovať. (TASR)

24. 6. 2022
|
09:57
|
Svet

Ukrajina vyzvala Afriku, aby vyvinula tlak na Rusko v otázke ukrajinského obilia. "Stáť pri Ukrajine má pre africké krajiny zmysel," povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba novinárom z afrických krajín.

"Vyzývam svet a všetky africké štáty na spoluprácu a vyvinutie tlaku na Rusko s cieľom vytvoriť bezpečnú námornú trasu pre vývoz našich potravín," dodal.

Vývoz obilia a ďalších potravinárskych komodít z ukrajinských čiernomorských prístavov sa zastavil v dôsledku ruského vpádu na Ukrajinu. Obilie nie je možné vyvážať, keďže ukrajinské prístavy sú pre obavy z ruských útokov zamínované a súčasne blokované ruskými námornými silami.

V snahách o obnovenie exportu ukrajinského obilia sa angažujú Turecko, Británia i OSN.

"Je skutočne desivé, že Rusko sa zahráva so svetom a s hladom tým, že blokuje ukrajinský vývoz potravín, pričom sa na jednej strane snaží zvaliť vinu na Ukrajinu, na druhej strane hazarduje so zdrojmi, ako sú potraviny," podotkol Kuleba. (TASR)

24. 6. 2022
|
09:47
|
Svet

Pri výbuchu v aute utrpel smrteľné zranenia vysokopostavený predstaviteľ vedenia Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, ktorý bol dosadený Moskvou.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že ide o ďalší zo série útokov na prokremeľských úradníkov dosadených do vedenia ukrajinských regiónov obsadených ruskou armádou.

Nemenovaný zdroj podľa agentúry uviedol, že muž, ktorý sa stal terčom útoku, bol riaditeľom odboru mládežníckej politiky, rodiny a športu administratívy Chersonskej oblasti. (TASR)

24. 6. 2022
|
09:44
|
Svet

Výbor Senátu USA prijal rezolúciu, ktorou uznal Rusko za štátneho sponzora terorizmu. Ak to schváli minister zahraničných vecí, Rusko by sa stalo krajinou na zozname ministerstva zahraničných vecí, ktorý zahŕňa Kubu, Severnú Kóreu, Irán a Sýriu. (NEXTA)

24. 6. 2022
|
09:08
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина має виплатити олігарху компенсацію, постановив суд. Як перекладаються субтитри фільмів і закінчується ремонт на шахті, яка пофарбувала річку в помаранчевий колір. Дізнайтеся більше у сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

24. 6. 2022
|
08:53
|
Svet

Výstava v Kyjeve vzdáva hold zabitým a zraneným novinárom. "Vojna pokračuje, vojna sa neskončila. A je to vojna, v ktorej zomierajú naši občania, zomierajú v nej ukrajinskí i zahraniční novinári," uviedla riaditeľka PEN Ukraine.

"Z tohto dôvodu žiadame zahraničné médiá, aby pravdivo informovali o tejto vojne a naďalej svetu hovorili o zločinoch Ruska v našej krajine," dodala Terenová.

Portréty reportérov a zamestnancov médií, ktorí sa stali obeťami konfliktu, sú súčasťou panelov nainštalovaných v parku v parku v centre Kyjeva. Výstava má názov "Vojna sa ešte neskončila" a organizujú ju predstavitelia mesta Kyjev v spolupráci s organizáciami pre ochranu ľudských práv a slobody tlače.

"Ruskí okupanti zabili amerického novinára, režiséra a producenta Brenda Renauda," píše sa na jednom z panelov. Renaud, ktorý zomrel ešte 13. marca, bol prvým zahraničným žurnalistom, ktorého ruské jednotky zabili po začatí invázie 24. februára, uvádzajú organizátori.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc v stredu uviedla, že ruskí vojaci v marci zabili aj ukrajinského fotoreportéra Maxa Levina, ktorý bol pred smrťou pravdepodobne mučený. Organizácia uviedla, že od začiatku invázie na Ukrajine doposiaľ zahynulo deväť novinárov a 16 ďalších utrpelo zranenia. (TASR)

24. 6. 2022
|
08:00
|
Svet

V Doneckej oblasti už nie je mesto bezpečné pre civilistov, vyhlásil tamojší gubernátor. Dôvodom sú stupňujúce sa boje medzi ukrajinskými vojakmi a ruskými inváznymi jednotkami. 

"V Doneckej oblasti nie je miesto, nie je mesto, kde by to bolo bezpečné," povedal  Kyrylenko s odvolaním sa na najnovšie poznatky tajných služieb.

"Je extrémne nebezpečné pre obyvateľov, aby zostávali na ktoromkoľvek mieste v (Doneckej) oblasti," dodal v súvislosti s ťažkými bojmi v okolí miest Lysyčansk a Severodoneck.

Prvoradou prioritou je teraz podľa Kyrylenka zastaviť ruské jednotky v postupe na ukrajinské mestá Sloviansk a Kramatorsk, ktoré sa nachádzajú približne 80 kilometrov ďalej smerom na západ. Gubernátor poukázal na to, že v Kramatorsku zostáva zhruba 45-tisíc civilistov, približne jedna tretina z predvojnového počtu obyvateľov.

Kyrylenko ďalej uviedol, že evakuácie civilistov pokračujú, pričom v stredu z oblasti evakuovali 251 ľudí. Zásobovanie potravinami pokračuje v Doneckej oblasti napriek výpadkom elektriny a občasným prerušeniam zásobovania vodou a plynom, cituje AFP. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
08:00
|
Svet
Dôležité

„Strieľali vedľa mojich nôh a vyhrážali sa, že ma zabijú,“ spomína Maksim, ako si už na mol opití ruskí vojaci krátili chvíľu čakaním na veliteľa. Do oslobodených ukrajinských miest sa začína vracať život. Cesty stále lemuje jedna zničená budova za druhou. (SME)

24. 6. 2022
|
07:38
|
Svet

Ruské sily sa snažia obkľúčiť jednotky v Lysyčansku, tvrdia ukrajinskí predstavitelia. Bitka o dve kľúčové mestá na východe Ukrajiny sa blíži k „hrozivému vyvrcholeniu“, informovali.

Snahy Ruska dobyť Severodoneck a Lysyčansk, dve zostávajúce mestá pod ukrajinskou kontrolou v Luhansku, sa zmenili na krvavú vojnu, pričom obe strany si spôsobili ťažké straty. Moskve sa za posledné dva týždne podarilo dosiahnuť stabilné zisky.

"Boje vstupujú do akéhosi hrôzostrašného vyvrcholenia," povedal Oleksij Arestovyč. Ruské sily sa snažia obkľúčiť ukrajinské jednotky brániace Lysyčansk, uviedol vysoký predstaviteľ ukrajinskej obrany Oleksij Gromov.

Ruská štátna tlačová agentúra TASS citovala Ruskom podporovaných separatistov, že Lysyčansk bol obkľúčený a odrezaný od zásobovania po tom, čo Rusko dobylo cestu spájajúcu mesto s územiami ovládanými Ukrajinou. (The Guardian)

24. 6. 2022
|
07:31
|
Svet
Dôležité

Ukrajinskí obrancovia sa budú musieť stiahnuť zo Severodonecka a už dostali takýto rozkaz. Mesto je takmer úplne zničené. Posledný ruský útok na priľahlý Lysyčansk bol podľa Serhija Hajdaja odrazený, boje v okolí miest však pokračujú. (ČTK)

24. 6. 2022
|
07:12
|
Svet

Ruské jednotky sa podľa Inštitútu pre štúdium vojny pravdepodobne dostali na predmestie Lysyčanska a posilňujú pozície v Severodonecku, aby dokončili dobytie oboch miest. (SME)

24. 6. 2022
|
06:21
|
Svet

Tovar, ktorého tranzit cez Litvu do ruskej Kaliningradskej oblasti je pre sankcie zakázaný, je možné "rýchlo presmerovať na námorné trasy a prevážať loďami".

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru TASS. Tá citovala ministerku rozvoja infraštruktúry Kaliningradskej oblasti Jevgeniju Kukuškinu, podľa ktorej Litva blokuje približne 30 percent dovozu do Kaliningradu.

Tento tovar je podľa nej možné "rýchlo presmerovať na námorné trasy a prevážať loďami". Kaliningrad má prístav na pobreží Baltského mora. (TASR)

23. 6. 2022
|
23:50
|
Svet

Ukrajina podala na Európsky súd pre ľudské práva sťažnosť na Rusko. Viní ho z hrubého porušovania ľudských práv počas vojny na Ukrajine. Ide však iba o symbolický krok, keďže Rusko odmieta rozhodnutia európskeho súdu rešpektovať.

Kyjev podľa vyhlásenia ukrajinského ministerstva spravodlivosti uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu je nezákonná z hľadiska základného dohovoru o ľudských právach Rady Európy, pod ktorú spadá Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Rada Európy však Rusko tri týždne po začiatku invázie na Ukrajinu vylúčila. Ruský prezident Vladimir Putin potom podpísal zákon, podľa ktorého sa Rusko nebude rozhodnutiami štrasburského súdu prijatými po 15. marci riadiť. (ČTK)

23. 6. 2022
|
22:00
|
Svet

Udelenie štatútu Ukrajine je veľmi silným signálom pre Rusko, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Priznal, že ide o politické rozhodnutie.

Macron rozhodnutie lídrov Únie privítal ako znak "silnej a zjednotenej Európy" tvárou v tvár ruskej agresii voči svojmu susedovi. Varoval však Kyjev, že prístupový proces bude "náročný".

Zároveň pripustil, že rozhodnutie udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny súvisí s ruskou inváziou. "Je to politické rozhodnutie, plne to uznávam," konštatoval šéf Elyzejského paláca. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:46
|
Svet

Ukrajina a Moldavsko si stále musia urobiť domáce úlohy, upozornila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Je však presvedčená, že obe krajiny pristúpia k implementácii potrebných reforiem čo najrýchlejšie.

"V týchto nepokojných časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," povedala počas summitu v Bruseli.

"Som hlboko presvedčená o tom, že naše rozhodnutie, ktoré sme dnes prijali, nás všetkých posilňuje. Posilňuje Ukrajinu, Moldavsko aj Gruzínsko tvárou v tvár ruskej agresii," dodala.

Podľa nej aktuálne rozhodnutie posilňuje aj Európsku úniu, pretože blok svetu opäť ukázal jednotu vo svetle "vonkajších hrozieb". (TASR)

Zdroj SITA/AP
23. 6. 2022
|
21:39
|
Svet

Žiadne mesto nie je pre obyvateľov bezpečné, boje sa zintenzívňujú, uviedol šéf vojenskej samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

"V Doneckej oblasti nie je miesto, žiadne mesto, kde by bolo bezpečné," povedal Kyrylenko pre Agence France-Presse s odvolaním sa na najnovšie spravodajské údaje.

„Pre obyvateľov je mimoriadne nebezpečné zdržiavať sa kdekoľvek v regióne,“ dodal vzhľadom na súčasný rozsah bojov. (The Guardian)

23. 6. 2022
|
21:33
|
Svet

Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Kyjeva, reagoval na udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Štatút kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko sa stal realitou. Dúfam, že Gruzínsko bude čoskoro nasledovať. Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Ukrajiny. Slovenská republika podporí všetky tri krajiny v ich úsilí splniť podmienky členstva v EÚ," napísal šéf slovenskej diplomacie. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:23
|
Svet

Ukrajina urobí všetko pre rýchle začatie prístupových rokovaní, reagoval vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.  

"Ďakujeme ukrajinskému ľudu a armáde za to, že ukázali, aké dôležité sú európske hodnoty. Platíme za to vysokú cenu a chceme sa stať členom Európskej únie. Pripravujeme sa na ďalšie potrebné reformy," napísal Jermak.

Vedúci Zelenského kancelárie dodal, že prezidentov tím "pracuje ako hodinky". Zároveň sa menovite poďakoval šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi za dosiahnutý pokrok. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:22
|
Svet

Na Ukrajine je od začiatku ruskej invázie nezvestných 10-tisíc ľudí, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na Oleksija Serhejeva z ukrajinskej polície.

Od 24. februára dostali policajné zložky hlásenie o zmiznutí 20-tisíc ľudí, z ktorých sa takmer polovicu podarilo vypátrať, uviedol Serhejev. (ČTK)

23. 6. 2022
|
21:12
|
Svet

Štatút kandidátov pre Ukrajinu i Moldavsko je výsledkom jednoty EÚ, konštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. 

Priznanie štatútu kandidátskych krajín EÚ Ukrajine a Moldavsku i možnosť európskej perspektívy pre Gruzínsko je výsledkom spoločného úsilia a zároveň historickým momentom dokazujúcim jednotu únie, reagovala Čaputová. 

"Gratulujem obyvateľom Ukrajiny, Moldavska i Gruzínska, naším budúcim spojencom v EÚ," dodala prezidentka. (TASR)

23. 6. 2022
|
20:51
|
Svet

Do Francúzska v obmedzenej miere stále prúdi ruský plyn. V nasledujúcich dňoch bude Francúzsko plyn z Ruska dostávať naďalej, aj keď v kolísavom objeme, uviedla ministerka pre energetickú transformáciu Agnes Pannierová-Runacherová.

Gazprom minulý týždeň výrazne obmedzil dodávky plynovodom Nord Stream 1 do Nemecka. Dodávky cez Nemecko do Francúzska boli 15. júna úplne zastavené.

Nemecká vláda pre problémy s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, čo je druhý varovný stupeň. (ČTK)

23. 6. 2022
|
20:44
|
Svet
Dôležité

Zelenskyj ocenil rozhodnutie lídrov EÚ na summite v Bruseli, ktorí udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. 

"Je to jedinečný a historický moment vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ. Som vďačný (predsedovi Európskej rady) Charlesovi Michelovi, (predsedníčke Európskej komisie) Ursule von der Leyenovej a vedúcim predstaviteľom EÚ za podporu. Budúcnosť Ukrajiny je v rámci EÚ," uviedol ukrajinský prezident. (TASR)

23. 6. 2022
|
20:32
|
Svet
Dôležité

Európska únia udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel, podľa ktorého ide o historický moment. (TASR)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a nemecký kancelár Olaf Scholz počas summitu lídrov Európskej únie v Bruseli.
Zdroj TASR/AP

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Európska únia udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 681
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 858
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 511
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 457
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 800
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 476
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


2 h
Peter Tkačenko

Určite existuje človek, ktorý by robil menej hanby a neslúžil temným silám.


5 h
Niekdajší výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika na súde v Banskej Bystrici.

Súd počúval Kropila tri dni.


2 h
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 20 h
SkryťZatvoriť reklamu