SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajina Rusko Online: Európska únia udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín

Z Charkova ušla už väčšina ľudí.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 23/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, vojnu na Ukrajine budeme sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
23. 6. 2022
|
23:50
|
Svet

Ukrajina podala na Európsky súd pre ľudské práva sťažnosť na Rusko. Viní ho z hrubého porušovania ľudských práv počas vojny na Ukrajine. Ide však iba o symbolický krok, keďže Rusko odmieta rozhodnutia európskeho súdu rešpektovať.

Kyjev podľa vyhlásenia ukrajinského ministerstva spravodlivosti uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu je nezákonná z hľadiska základného dohovoru o ľudských právach Rady Európy, pod ktorú spadá Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Rada Európy však Rusko tri týždne po začiatku invázie na Ukrajinu vylúčila. Ruský prezident Vladimir Putin potom podpísal zákon, podľa ktorého sa Rusko nebude rozhodnutiami štrasburského súdu prijatými po 15. marci riadiť. (ČTK)

23. 6. 2022
|
22:00
|
Svet

Udelenie štatútu Ukrajine je veľmi silným signálom pre Rusko, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Priznal, že ide o politické rozhodnutie.

Macron rozhodnutie lídrov Únie privítal ako znak "silnej a zjednotenej Európy" tvárou v tvár ruskej agresii voči svojmu susedovi. Varoval však Kyjev, že prístupový proces bude "náročný".

Zároveň pripustil, že rozhodnutie udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny súvisí s ruskou inváziou. "Je to politické rozhodnutie, plne to uznávam," konštatoval šéf Elyzejského paláca. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:46
|
Svet

Ukrajina a Moldavsko si stále musia urobiť domáce úlohy, upozornila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Je však presvedčená, že obe krajiny pristúpia k implementácii potrebných reforiem čo najrýchlejšie.

"V týchto nepokojných časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," povedala počas summitu v Bruseli.

"Som hlboko presvedčená o tom, že naše rozhodnutie, ktoré sme dnes prijali, nás všetkých posilňuje. Posilňuje Ukrajinu, Moldavsko aj Gruzínsko tvárou v tvár ruskej agresii," dodala.

Podľa nej aktuálne rozhodnutie posilňuje aj Európsku úniu, pretože blok svetu opäť ukázal jednotu vo svetle "vonkajších hrozieb". (TASR)

Zdroj SITA/AP
23. 6. 2022
|
21:39
|
Svet

Žiadne mesto nie je pre obyvateľov bezpečné, boje sa zintenzívňujú, uviedol šéf vojenskej samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

"V Doneckej oblasti nie je miesto, žiadne mesto, kde by bolo bezpečné," povedal Kyrylenko pre Agence France-Presse s odvolaním sa na najnovšie spravodajské údaje.

„Pre obyvateľov je mimoriadne nebezpečné zdržiavať sa kdekoľvek v regióne,“ dodal vzhľadom na súčasný rozsah bojov. (The Guardian)

23. 6. 2022
|
21:33
|
Svet

Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Kyjeva , reagoval na udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Štatút kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko sa stal realitou. Dúfam, že Gruzínsko bude čoskoro nasledovať. Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Ukrajiny. Slovenská republika podporí všetky tri krajiny v ich úsilí splniť podmienky členstva v EÚ," napísal šéf slovenskej diplomacie. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:23
|
Svet

Ukrajina urobí všetko pre rýchle začatie prístupových rokovaní, reagoval vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.  

"Ďakujeme ukrajinskému ľudu a armáde za to, že ukázali, aké dôležité sú európske hodnoty. Platíme za to vysokú cenu a chceme sa stať členom Európskej únie. Pripravujeme sa na ďalšie potrebné reformy," napísal Jermak.

Vedúci Zelenského kancelárie dodal, že prezidentov tím "pracuje ako hodinky". Zároveň sa menovite poďakoval šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi za dosiahnutý pokrok. (TASR)

23. 6. 2022
|
21:22
|
Svet

Na Ukrajine je od začiatku ruskej invázie nezvestných 10-tisíc ľudí, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na Oleksija Serhejeva z ukrajinskej polície.

Od 24. februára dostali policajné zložky hlásenie o zmiznutí 20-tisíc ľudí, z ktorých sa takmer polovicu podarilo vypátrať, uviedol Serhejev. (ČTK)

23. 6. 2022
|
21:12
|
Svet

Štatút kandidátov pre Ukrajinu i Moldavsko je výsledkom jednoty EÚ, konštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. 

Priznanie štatútu kandidátskych krajín EÚ Ukrajine a Moldavsku i možnosť európskej perspektívy pre Gruzínsko je výsledkom spoločného úsilia a zároveň historickým momentom dokazujúcim jednotu únie, reagovala Čaputová. 

"Gratulujem obyvateľom Ukrajiny, Moldavska i Gruzínska, naším budúcim spojencom v EÚ," dodala prezidentka. (TASR)

23. 6. 2022
|
20:51
|
Svet

Do Francúzska v obmedzenej miere stále prúdi ruský plyn. V nasledujúcich dňoch bude Francúzsko plyn z Ruska dostávať naďalej, aj keď v kolísavom objeme, uviedla ministerka pre energetickú transformáciu Agnes Pannierová-Runacherová.

Gazprom minulý týždeň výrazne obmedzil dodávky plynovodom Nord Stream 1 do Nemecka. Dodávky cez Nemecko do Francúzska boli 15. júna úplne zastavené.

Nemecká vláda pre problémy s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, čo je druhý varovný stupeň. (ČTK)

23. 6. 2022
|
20:44
|
Svet
Dôležité

Zelenskyj ocenil rozhodnutie lídrov EÚ na summite v Bruseli, ktorí udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. 

"Je to jedinečný a historický moment vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ. Som vďačný (predsedovi Európskej rady) Charlesovi Michelovi, (predsedníčke Európskej komisie) Ursule von der Leyenovej a vedúcim predstaviteľom EÚ za podporu. Budúcnosť Ukrajiny je v rámci EÚ," uviedol ukrajinský prezident. (TASR)

23. 6. 2022
|
20:32
|
Svet
Dôležité

Európska únia udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel, podľa ktorého ide o historický moment. (TASR)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a nemecký kancelár Olaf Scholz počas summitu lídrov Európskej únie v Bruseli.
Zdroj TASR/AP
23. 6. 2022
|
20:07
|
Svet

V meste Lysyčansk na východe Ukrajiny už nezostalo nijaké bezpečné miesto, povedal šéf ukrajinskej regionálnej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Celý Lysyčansk bombarduje delostrelectvo veľkého kalibru a letectvo," povedal Hajdaj. Miestne úrady však pokračujú v evakuácii civilistov a v poskytovaní humanitárnej pomoci, dodal. Informuje o tom portál cnn.com.

Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré stále odoláva útokom. Ruské sily obsadili niekoľko dedín južne od mesta, ale utrpeli straty v dôsledku paľby ukrajinského delostrelectva. (SITA)

23. 6. 2022
|
19:52
|
Svet

Európska vysielacia únia potvrdila svoje rozhodnutie presunúť Eurovíziu 2023 z Ukrajiny. Rozhodnutie sa riadilo zodpovednosťou únie zabezpečiť splnenie podmienok na zaručenie bezpečnosti a ochrany každého, kto pracuje a zúčastňuje sa podujatia. (NEXTA)

23. 6. 2022
|
19:50
|
Ekonomika

EÚ a Nórsko sa dohodli, že ešte viac posilnia spoluprácu v energetickej oblasti. Podľa nórskeho ministerstva ropného priemyslu a energetiky to bude znamenať dodatočné dodávky zemného plyn na trh EÚ.

„Mali sme dobré a konštruktívne stretnutie, na ktorom sme sa dohodli na ešte užšej spolupráci v energetike. Pre ruskú inváziu na Ukrajinu sa užšia spolupráca stala nevyhnutnou," uviedol nórsky minister ropného priemyslu a energetiky Terje Aasland. (SITA)

23. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Svet si v piatok pripomína štyri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine. Boje sa ani zďaleka nekončia a trvať môžu ešte ďalšie mesiace, vojna aj roky. Zároveň je čoraz menšou záhadou, čo chce vlastne ruský prezident Putin dosiahnuť. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 23/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
23. 6. 2022
|
19:23
|
Svet

Zelenskyj kritizoval Izrael, ktorý sa nepripojil k sankciám proti Rusku. Izraelským občanom ale poďakoval za zaslanú humanitárnu pomoc.

Hoci podpora Ukrajiny je podľa Zelenského medzi ľuďmi v Izraeli viditeľná, neodráža sa to v konkrétnych krokoch izraelského kabinetu.

"Izrael sa bohužiaľ zatiaľ nepripojil k sankciám," konštatoval Zelenskyj vo svojom virtuálnom prejave k asi 20-tisíc izraelským vysokoškolským študentom a učiteľom. "Som vďačný vášmu ľudu, ale chceli by sme podporu od vašej vlády," podčiarkol. (ČTK)

23. 6. 2022
|
19:00
|
Svet

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 450 miliónov dolárov. Súčasťou poskytnutého vybavenia budú aj raketové systémy stredného doletu.

Informovala o tom agentúra AP, ktorej to potvrdil nemenovaný zdroj z Washingtonu.

V najnovšom balíku obrannej pomoci budú ďalšie salvové raketomety HIMARS. Prvé štyri batérie, ktoré USA poslali Kyjevu, sú už na Ukrajine. Túto informáciu potvrdil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. Súčasťou novej dodávky zbraní bude okrem raketometov aj munícia a ďalšie zásoby. (TASR)

23. 6. 2022
|
18:30
|
Svet

Británia je ochotná pomôcť s odmínovaním prístavov na juhu Ukrajiny a ponúknuť poistenie lodiam, aby bolo možné vyviezť milióny ton obilia, povedal britský premiér Boris Johnson na summite Spoločenstva v Rwande.

Ruská invázia na Ukrajinu a následná blokáda čiernomorských prístavov bráni Ukrajine, jednému z najväčších svetových vývozcov obilia, aby vyviezla väčšinu z asi 20 miliónov ton uskladneného obilia. (ČTK)

23. 6. 2022
|
18:22
|
Svet

Pre Slovensko je udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine významné z pohľadu bezpečnosti aj ekonomickej spolupráce. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger v Bruseli na úvod summitu EÚ.

 Ten má potvrdiť udelenie štatútu kandidátskej krajiny pre Ukrajinu a Moldavsko.

Premiér v tejto súvislosti skonštatoval, že je dôležité vyslať silný a rýchly signál pre Ukrajinu a aj pre Moldavsko. Krátko pred začatím summitu zdôraznil, že je pripravené všetko, aby k tomu došlo, Slovensko to určite podporí, a dodal, že žiadna členská krajina si to na poslednú chvíľu nerozmyslela.

"Dnešný deň je významný aj pre Slovensko, pretože sú tu dve otázky. Jedna je otázka bezpečnosti a druhá je otázka ekonomického rozvoja. Je kľúčové, aby Ukrajina zaznamenala tento posun. Bude do nej veľa investované a pre nás je dôležité, aby každý náš sused bol stabilný a prosperujúci. Z toho bude profitovať aj Slovensko," vysvetlil. (TASR)

Zdroj SITA/AP
23. 6. 2022
|
17:50
|
Svet

Česko v podstate vyčerpalo zásoby zbraní zo sovietskej éry, aké mohlo poslať na pomoc Ukrajine brániacej sa voči ruskej agresii. Povedal to český premiér Petr Fiala po rokovaní, ktoré v Bruseli absolvoval s generálnym tajomník NATO. (TASR)

23. 6. 2022
|
17:42
|
Domov

 Možnosti modernizácie protivzdušnej obrany Slovenska boli témou diskusie za okrúhlym stolom, za ktorým sa stretli odborníci Ministerstva obrany, Generálneho štábu Ozbrojených síl, vzdušných síl i zástupcovia odbornej verejnosti a priemyslu.

Stretnutie zorganizoval Inštitút pre centrálnu Európu.

"Slovensko sa zo dňa na deň stalo štátom, ktorý môže byť vzhľadom na prebiehajúcu vojenskú agresiu na Ukrajine v bezprostrednom ohrození. Téma riešenia protivzdušnej obrany sa tak stáva nevyhnutnou súčasťou modernizačných plánov ministerstva obrany," objasnil za organizátorov Martin Fedor, zdôrazňujúc takisto dôležitosť odbornej a verejnej debaty pri obrannom plánovaní.

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer prízvukoval, že v novej obranno-bezpečnostnej realite stúpa aj miera potenciálneho ohrozenia pre Slovenskú republiku. "Musíme preto pripraviť našu obranu tak, aby dokázala flexibilne reagovať na rôzne typy hrozieb - od bezpilotných vzdušných prostriedkov až po hypersonické rakety," upozornil. (TASR)

23. 6. 2022
|
17:39
|
Svet

Viac ako polovicu Doneckej oblasti na východe Ukrajiny má zjavne pod kontrolou Rusko. Len 45 percent oblasti kontrolujú ukrajinské sily. Informuje o tom televízia CNN.

„Je veľmi náročné povedať, či je zvyšok kontrolovaný nepriateľom, pretože tieto mestá nepriateľ ničí, sú len územiami,“ skonštatoval šéf vojenskej samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Ako tiež povedal, v Sloviansku a Lymane sa koncentrujú práporové taktické skupiny. Ukrajinské sily majú podľa neho pred sebou vážne bitky. (SITA)

23. 6. 2022
|
16:08
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj kritizoval Izrael za to, že odmietol zaviesť voči Rusku tvrdé sankcie. Vyjadril sa tak vo videopríhovore na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.

Bennett sa zdržal kritiky ruskej invázie a zdôraznil úzke vzťahy Izraela s Moskvou a Kyjevom, pričom jeho administratíva neuvalila sankcie na vládu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Niekoľko dní po začiatku invázie Lapid označil vpád Ruska za "porušenie svetového poriadku". Izraelskí komentátori uviedli, že ich protichodná rétorika bola koordinovaná s úmyslom zachovať izraelskú neutralitu.

Zelenskyj, ktorý má v Izraeli rodinu a ktorý túto krajinu niekoľkokrát navštívil, v prejave povedal, že má problémy s pochopením mäkkého prístupu židovského štátu k Rusku.

"Ako nemôžete pomôcť obetiam takejto agresie," povedal Zelenskyj a vyjadril poľutovanie na tým, že Izrael odmietol ponúknuť Ukrajine vojenskú pomoc.

"Neviem odpovedať na otázky, ktoré vždy dostávam o tom, ako Izrael pomohol a čo ešte môže Izrael urobiť. Som vďačný občanom Izraela. Som vďačný za úprimnú a emocionálnu podporu obyvateľov Ukrajiny... ale radi by sme získali podporu aj od vašej vlády," uviedol.

Izraelská vláda a veľké záchranné organizácie poslali na Ukrajinu humanitárnu a lekársku pomoc, krajina však dosiaľ dodávky útočných zbraní neposkytla.

"Prosím, nezabudnite, ako veľmi sme prepojení, aké úzke sú naše väzby, aká by mala byť úroveň porozumenia medzi nami... Prečo máme nedorozumenie s predstaviteľmi vlády, neviem," dodal ukrajinský prezident. (TASR)

23. 6. 2022
|
15:51
|
Ekonomika

Rusko uhradilo v rubľoch dve úrokové platby z dlhopisov denominovaných v dolároch. Tvrdí, že odoslaním kupónových platieb do Národného zúčtovacieho depozitára si splnilo svoje záväzky "v plnom rozsahu". 

Ministerstvo financií spresnilo, že platby sa týkali eurobondov vo výške 12,51 miliardy rubľov ( 222,89 milióna eur) splatných v rokoch 2027 a 2047.

Podľa ministra financií Antona Siluanova fakt, že platby sa neuskutočnili v mene, v ktorej boli dlhopisy denominované, neznamená, že Rusko nesplatilo svoj zahraničný dlh. (Reuters)

23. 6. 2022
|
15:41
|
Svet

Moskva vyhostila francúzskeho diplomata, krajinu má opustiť do 17. júla. Francúzske ministerstvo zahraničia uviedlo, že ide o "neopodstatnený krok". 

Ruské úrady ho podozrievajú, že sa podieľal na utajenom financovaní nezávislého spravodajského servera a mimovládnej organizácie na ochranu ľudských práv Memorial, ktorú úrady zakázali. (Reuters)

23. 6. 2022
|
15:30
|
Domov

"Ak by Rusko vyhralo, hrozil by nám vojenský konflikt. V takom prípade môžeme zabudnúť na modernizáciu alebo na investície do zdravotníctva. Všetko by sme investovali do armády," hovorí poradca premiéra pre Ukrajinu Alexander Duleba. (SME)

23. 6. 2022
|
14:58
|
Ekonomika

Nike úplne opúšťa Rusko tri mesiace po tom, ako tam pozastavil svoje aktivity. Jej prioritou je zabezpečiť plnú podporu zamestnancom a zároveň zodpovedne obmedziť operácie v Rusku v nasledujúcich mesiacoch. (Reuters)

23. 6. 2022
|
14:49
|
Svet

Europol identifikoval deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi zameriavajúcich sa na ukrajinských utečencov. Preverovali príspevky ponúkajúce pomoc s dopravou, ubytovaním a prácou - niektoré z nich ju opísali ako "fotografovanie".

Vyšetrovatelia monitorovali aj zoznamovacie a náborové stránky, ako aj platformy ponúkajúce sexuálne služby.

Ide o výsledok akcie, ktorá sa konala vo virtuálnom priestore 23. mája. Vyšetrovatelia vtedy monitorovali 125 on-line platforiem v 14 rôznych krajinách, pričom sa im podarilo identifikovať deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi, deväť potenciálnych obetí a 42 podozrivých platforiem. (TASR)

23. 6. 2022
|
14:09
|
Svet

Británia uvalila na Rusko dodatočné sankcie. Zahŕňajú zákaz obchodovania s tovarom a s technológiami súvisiacimi s chemickými a biologickými zbraňami, námorným sektorom a priemyslom spracovania ropy.

Spojené kráľovstvo taktiež zaviedlo zákaz vývozu libier a mien krajín EÚ do Ruska a ich používania v Rusku, ako aj zákaz sprístupnenia a dodávania takýchto peňazí osobám a subjektom spojeným s Ruskom. (SITA)

23. 6. 2022
|
14:04
|
Svet

Raketomety HIMARS z USA dorazili na Ukrajinu, informoval o tom minister obrany Oleksij Reznikov. "Toto leto bude pre ruských okupantov horúce, pre niektorých z nich posledné," napísal na twitteri.

Rezníkov množstvo zbraní nespresnil. V médiách sa však už skôr objavilo, že USA nakoniec schválili, že odovzdajú Ukrajine štyri moderné raketomety HIMARS, ktoré by mali doraziť do konca júna. (ČTK)

23. 6. 2022
|
13:30
|
Svet

Členovia europarlamentu jasnou väčšinou vyslovili súhlas s udelením Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny do Európskej únie. Stanovisko by mohli potvrdiť lídri členských krajín. 

Príslušné uznesenie podporilo 529 poslancov, zatiaľ čo 45 ich bolo proti a 14 sa zdržalo. Europarlament tak vyzval únijných lídrov, aby „okamžite“ udelili Ukrajine a Moldavskej republike štatút kandidátskych krajín EÚ.

V prípade Gruzínska by podľa europarlamenu mali rovnaký krok urobiť až po tom, ako vláda kaukazskej krajiny splní podmienky vytýčené komisiou v nedávnom stanovisku. (ČTK)

23. 6. 2022
|
13:07
|
Ekonomika

Rusko presmeruje obchod k „spoľahlivým medzinárodným partnerom“, ako sú Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika, keďže Západ sa podľa Putina pokúša o prerušenie ekonomických väzieb s Moskvou. (CNN)

23. 6. 2022
|
12:50
|
Svet

Ruská armáda prišla v priebehu stredy na juhu Ukrajiny o 20 vojakov, dva muničné sklady, časť vybavenia vrátane samohybnej húfnice a štyri vojenské vozidlá v Chersonskej oblasti ovládanej Ruskom, informovali ukrajinské ozbrojené sily.

Podľa Ukrajincov ruské sily dvakrát zaútočili na Odeskú oblasť, no obe rakety zničili nad morom jednotky protivzdušnej obrany. Ukrajinská armáda tiež tvrdí, že pokračuje operácia na zničenie nepriateľských síl na strategickom Haďom ostrove v Čiernom mori. (SITA)

23. 6. 2022
|
12:12
|
Svet

Na Ukrajine bolo úplne alebo čiastočne zničených 152 kultúrnych a historických pamiatok, informuje UNESCO. Patria medzi ne múzeá a pamätníky, kostoly a iné náboženské stavby, knižnice a iné výnimočné budovy.

"Tieto opakované útoky na ukrajinské kultúrne pamiatky musia prestať. Kultúrne dedičstvo vo všetkých svojich formách by nemalo byť za žiadnych okolností terčom útokov," uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

Konštatuje v nej tiež, že sedem pamiatok svetového dedičstva, ako napríklad Katedrála sv. Sofie a kláštorné budovy Kyjevsko-pečerskej lavry v ukrajinskej metropole je zatiaľ nepoškodených. (TASR)

23. 6. 2022
|
12:07
|
Svet

Vnímanie ruského prezidenta sa ocitlo na najnižšej úrovni za ostatných 20 rokov. Ako uviedol americký inštitút Pew Research Center, iba 9 percent opýtaných dôveruje tomu, že „robí vo svetových záležitostiach správnu vec“.

Výskum sa uskutočnil v 18 krajinách sveta, kde v priemere 90 percent ľudí tvrdilo, že Putinovi nedôverujú. Približne 85 percent opýtaných zároveň vyjadrilo negatívny názor na Rusko.

V každej skúmanej krajine malo negatívny názor na Rusko aspoň sedem z desiatich ľudí. Jedinou krajinou, kde to tak nebolo, bola Malajzia, kde mala negatívny názor na Rusko zhruba polovica opýtaných.

Najkritickejší voči Rusku boli ľudia v Poľsku. Rusko tam negatívne vníma až 97 percent  osôb. (TASR)

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj TASR/AP
23. 6. 2022
|
12:01
|
Svet

Tri hlavné inštitúcie Európskej únie zakázali prístup do svojich sídiel pre lobistov ruských firiem v Bruseli, napríklad Gazprom, Lukoil, Rosatom či Rusal. Ide o dodatočné opatrenie k šiestemu balíčku sankcií.

Lobisti ruských spoločností majú zákaz vstupu do Európskeho parlamentu, ktorý s touto iniciatívou prišiel ako prvý, do Európskej komisie i Európskej rady. (TASR)

23. 6. 2022
|
11:51
|
Svet

Na Ukrajine má dnes predbežným vypočutím začať prvý súdny proces s ruským vojakom obvineným zo znásilnenia Ukrajinky počas ruskej invázie. Podobných súdov by mohli nasledovať desiatky.

Podozrivý ruský vojak, 32-ročný Michail Romanov, nie je v ukrajinskom zajatí, a tak bude súdený v neprítomnosti. Je obžalovaný z toho, že 9. marca v dedine Bohdanivka pri Kyjeve opakovane znásilnil tridsaťtriročnú ženu po tom, ako spolu s ďalším ruským vojakom zastrelil jej manžela.

Potom obaja vojaci najprv odišli, ale neskôr sa dvakrát vrátili, aby ženu znásilnili opäť, uvádza súdny spis. Totožnosť druhého vojaka sa nepodarilo zistiť.

Ruské ministerstvo obrany doteraz neodpovedalo na žiadosť Reuters o vyjadrenie, obžalovaného vojaka sa nepodarilo zastihnúť. Moskva opakovane poprela, že by sa ruskí vojaci na Ukrajine dopúšťali vojnových zločinov.

Nie je jasné, ako bude Romanov na súde právne zastúpený. Proces sa má konať za zatvorenými dverami, teda s vylúčením verejnosti a médií.

Prokurátor pracujúci na prípadoch sexuálneho násilia povedal Reuters, že vyšetroval viac ako päťdesiatku takýchto prípadov, ale že skutočný počet násilností spáchaných ruskými vojakmi bude pravdepodobne oveľa vyšší.

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva k 3. júnu evidoval 124 obvinení zo sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom - 97 z nich sa týka žien a dievčat, 19 mužov, sedem chlapcov a v jednom prípade nie je pohlavie určené. Overovanie týchto prípadov pokračuje. (Reuters)

23. 6. 2022
|
11:35
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany vyzvalo na zdržanlivosť ohľadom informovania o pokračujúcej ukrajinskej ofenzíve pri Chersone. Šírenie akýchkoľvek správ pred koncom operácie podľa neho armáde škodí.

Oficiálne informácie sú zverejňované zámerne s oneskorením, aby neprezradili niektoré takticky dôležité detaily, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Reagovala na vyhlásenie dvoch bývalých a jedného súčasného ukrajinského poslanca, ktorí zverejnili, aké zbrane armáda použila v postupe smerom na Cherson, a informovali o tom, že v oblastnom meste už Ukrajinci "obsadili štyri ulice".

O prenesení bojov priamo do Chersonu doteraz neinformovali žiadne ukrajinské ani ruské oficiálne zdroje. Podľa niektorých vojenských blogerov sa Ukrajincom podarilo v minulých dňoch dobyť obec Kyselivka, ktorá predstavovala významný oporný bod ruskej obrany pred Chersonom. S postupom na priľahlú obec Klapaja sa priblížili k Chersonu na zhruba osem kilometrov. (ČTK)

Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.
Zdroj TASR/AP
23. 6. 2022
|
11:10
|
Domov

Slovenskými hranicami prešlo z Ukrajiny 3 195 ľudí, späť sa vrátilo 3 175 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 188 žiadateľov, celkovo ho dostalo 82 630 ľudí. Na Slovensko už prišlo spolu 538 451 odídencov z Ukrajiny, odišlo ich 285 304. (SME)

23. 6. 2022
|
10:26
|
Svet

Ruské jednotky dobyli v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny dve ďalšie obce nachádzajúce sa v blízkosti strategicky významného mesta Lysyčansk. S odvolaním sa na ukrajinské úrady o tom informovala CNN.

Náčelník vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa CNN uviedol, že obce Loskutivka a Raj-Olexandrivka v stredu obsadili ruské jednotky.

Generálny štáb ukrajinskej armády vo svojej aktualizácii situácie na bojiskách uviedol, že ruské a proruské jednotky sa teraz sústreďuje na obsadenie tejto diaľnice.

Rusi sa "snažia obsadiť dominantné výšiny v oblasti Berestove s cieľom získať kontrolu nad diaľnicou Bachmut – Lysyčansk", pričom tam prevelili ďalšiu taktickú prápornú skupinu," uvádza sa v raporte ukrajinského generálneho štábu.

Pokiaľ ide o mesto Severodoneck, Hajdaj uviedol, že ukrajinskej armáde sa naďalej darí "zadržiavať" ruské jednotky.

Dodal však, že ruskí "okupanti ničia (v meste) priemyselné zariadenia". "Ruská armáda 'oslobodzuje' Severodoneck od života a pracovných miest," povedal Hajdaj.

Hajdaj informoval, že mesto Lysyčansk bolo v stredu niekoľkokrát terčom ostreľovania.

Dodal, že leteckým a raketovým útokom bolo vystavených aj viacero obcí v okolí Severodonecka a Lysyčanska.

Informoval, že napriek ostreľovaniu bolo z Lysyčanska evakuovaných niekoľko civilistov a ukrajinským zložkám sa do mesta podarilo priviezť humanitárnu pomoc.

Ukrajinská armáda na základe vývoja na bojiskách uviedla, že "nepriateľ sústreďuje svoje hlavné úsilie na úplné ovládnutie mesta Severodoneck, vedie útočné operácie na obkľúčenie našich jednotiek v blízkosti mesta Lysyčansk a blokuje hlavné logistické trasy".

Dodala tiež, že ruské jednotky sa pripravujú aj na premostenie rieky Donec.

CNN konštatovala, že územie, ktoré bránia ukrajinské sily v mieste, kde sa stretávajú hranice Luhanskej a Doneckej oblasti, sa postupom ruských jednotiek ešte viac zmenšilo. Ruské útoky tam pokračujú z troch strán. (TASR, CNN)

23. 6. 2022
|
10:22
|
Svet

Plukovník ruskej tajnej služby FSO Vadim Zimin sa pokúsil o samovraždu. Nosieval prezidentský kufrík s kódmi na odpálenie jadrových zbraní, informujú médiá.

Bol pred pár dňami nájdený vážne zranený vo svojom byte, v súčasnosti je v kóme a lekári nehovoria o jeho prognóze optimisticky, uviedol denník Moskovskij komsomolec.

Zatiaľ čo ruské médiá zdôrazňujú, že Zimin býval strážcom prezidenta Borisa Jeľcina, zahraničné médiá kladú dôraz na to, že ako bodyguard nosieval jadrový kufrík prezidentovi Putinovi.

Naposledy sa príbuzným sťažoval, že nový náčelník od neho chcel, aby z práce odišiel "na vlastnú žiadosť". Keď odmietol, obvinili ho z prijatia úplatkov a ocitol sa v domácom väzení, predpokladal však, že ho súd očistí a zbaví viny, opísal denník Moskovskij komsomolec.

Ziminova partnerka, ktorá ako zdravotníčka teraz pôsobí pri ruských jednotkách na Ukrajine, podľa denníka uviedla, že sa jej partner v telefonátoch sťažoval na chudobu. Bývalý dôstojník ochranky prezidentov upadol po strate práce a príjme do depresie. Podľa brata, ktorý ho našiel zraneného v byte v okolí Moskvy, tiež pil. (ČTK)

23. 6. 2022
|
09:52
|
Svet

Ukrajina podnikla ďalší vzdušný útok na Hadí ostrov v Čiernom mori. Zničila pri ňom niekoľko kusov ruskej techniky, uviedlo v noci na dnes južné veliteľstvo ukrajinskej armády. Informácie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Hovorca veliteľstva Vladyslav Nazarov podľa serveru RBK Ukrajina uviedol, že stredajší útok zasiahol ďalší protiraketový systém Pancier-S1, radarovú stanicu, samohybnú húfnicu Msta-S a niekoľko kusov ďalšej automobilovej techniky.

Zničenie systému Pancier-S1 hlásila ukrajinská armáda aj po utorkovom útoku, ktorý potvrdilo aj Rusko. Tamojšie ministerstvo obrany ale podľa serveru BBC uviedlo, že žiadne z ukrajinských striel nezasiahli cieľ. Na troch miestach na ostrove boli podľa satelitných snímok americkej spoločnosti Maxar Technologies z 21. júna viditeľné tri vypálené miesta. (ČTK)

Na južnom konci ostrova je poškodená veža a na viacerých miestach je spálená vegetácia. Rusko v utorok 22. júna 2022 oznámilo, že odrazilo "šialený" pokus kyjevských síl znovu dobyť čiernomorský Hadí ostrov, ktorý Moskva obsadila na začiatku vojenskej invázie.
Zdroj TASR/AP
23. 6. 2022
|
09:37
|
Svet
Dôležité

Summit Európskej únie rozhodne o štatúte kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku. Zajtra prezidenti a premiéri okrem iného podporia odporúčanie o vstupe Chorvátska do eurozóny.

Včera ešte hrozilo, že summit s balkánskymi lídrami budú bojkotovať predstavitelia Albánska, Severného Macedónska a Srbska. Tí odmietali prísť na rokovania, kde budú aj lídri Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a Kosova, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s postojom Bulharska, ktoré blokuje začiatok prístupových rozhovorov s Albánskom a Severným Macedónskom.

Politici z Tirany, Skopje a Belehradu nakoniec svoju účasť potvrdili, no v stredu poobede bulharskej vláde, ktorá naznačovala ochotu na ústupky v tejto agende, vyslovili poslanci nedôveru a je otázne, ako to ovplyvní integračné šance Albánska a Severného Macedónska.

Všeobecne sa očakáva, že lídri EÚ zopakujú svoj "plný a jednoznačný" záväzok integračným vyhliadkam krajín západného Balkánu a vyzvú na urýchlenie prístupového procesu.

Tradičný summit EÚ má na programe viacero tém. Najočakávanejším momentom je rozhodnutie o udelení štatútu kandidátskych krajín pre Ukrajinu a Moldavsko a potvrdenie európskej perspektívy pre Gruzínsko, čo zodpovedá štatútu potenciálneho kandidáta.

V záveroch o Ukrajine sa uvádza, že lídri EÚ zopakujú svoju silnú podporu Kyjevu a prisľúbia aj naďalej poskytovať ekonomickú, vojenskú, sociálnu, finančnú a humanitárnu pomoc. Slovensko na dvojdňovom summite zastupuje predseda vlády Eduard Heger. (TASR)

23. 6. 2022
|
08:36
|
Svet

Rusko zrejme postúpilo o celých päť kilometrov až k južnému predmestiu Lysyčansku, tvrdí britské ministerstvo obrany. Časť obrancov sa musela stiahnuť, aby nebola obkľúčená.

Ruský postup je podľa neho dôsledkom posíl a sústredenej paľby. Ukrajinská obrana v Lysyčansku a Severodonecku sa ocitá pod zvýšeným tlakom, ruské snahy o širšie obkľúčenie západnej časti Doneckej oblasti však uviazli na mŕtvom bode.

"Ruské sily pokračovali južne od Lysyčansku a v nadchádzajúcich dňoch pravdepodobne dosiahnu mesto, aj keď je nepravdepodobné, že by sa im podarilo rýchlo dobyť oblasť Severodonecku a Lysyčansku," uvádza americký vojnový inštitút ISW.

Upozorňuje tiež na zlepšenie ruskej protivzdušnej obrany, ktorá Ukrajincom v Donbase bráni v efektívnom využití bojových dronov. (ČTK)

23. 6. 2022
|
08:36
|
Svet

Rusko obsadilo ďalšie dve osady pri Lysyčansku, uviedol ukrajinský generálny štáb. Ruská armáda sa snaží obkľúčiť obrancov. Podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny je rýchle obsadenie mesta nepravdepodobné.

"Nepriateľ obsadil Loskutivku a Raj-Oleksandrivku, ktoré sa nachádzajú blízko Lysyčanska a Severodonecka," uviedlo velenie ukrajinskej armády s tým, že cieľom súčasnej ruskej ofenzívy je obkľúčenie Lysyčanska.

To tvorí súmestie so Severodoneckom, na ktoré plné ovládnutie vynakladá ruská armáda podľa Kyjeva naďalej svoje hlavné úsilie.

Rusi sa rovnako nevzdávajú snáh obsadiť cestu vedúcu z Bachmutu do Lysyčanska, ktorá pre ukrajinských obrancov predstavuje jednu z posledných zásobovacích trás pre najvýchodnejšiu časť donbaského frontu.

Štáb ďalej uvádza, že ruské sily podnikajú ofenzívu v smere na Zolote. Podľa správ zo včera ukrajinské vojská túto oblasť z väčšej časti opustili, aby sa s ruským postupom južne od Lysyčanska vyhli obkľúčeniu.

Rusko podľa vedenia ukrajinskej armády tiež posilňuje svoje jednotky južne od Izjumu a pripravuje sa obnovenie ofenzívy na Bervinkov a Slavjansk. (ČTK)

23. 6. 2022
|
08:17
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина надасть Україні техніку, якщо отримає компенсацію від союзників. Чехословацькі солдати будуть поховані в Нідерландах, міністр юстиції Колікова позує зі страусом і де уникнути падіння каміння.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

23. 6. 2022
|
07:10
|
Svet

Zelenskyj opäť vyzval na urýchlenie dodávok ťažkých zbraní. Intenzívne vzdušné a delostrelecké útoky zo strany Ruska majú za cieľ zničenie celého regiónu Donbas na východe Ukrajiny, tvrdí ukrajinský prezident.

"Musíme oslobodiť našu krajinu a dosiahnuť víťazstvo, ale rýchlejšie, omnoho rýchlejšie," povedal Zelenskyj a zopakoval požiadavku svojej krajiny o silnejšie a rýchlejšie zbrane.

"V Donbase došlo k masívnym vzdušným i delostreleckým útokom. Cieľ okupantov je nezmenený, chcú zničiť celý Donbas, krok za krokom," podotkol.

"Preto znovu a znovu zdôrazňujeme zrýchlenie dodávok zbraní na Ukrajinu. Čo je rýchlo potrebné, je rovnosť na bojisku, aby sme zastavili túto diabolskú armádu a vytlačili ju za hranice Ukrajiny," uviedol ďalej ukrajinský prezident.

Na znak toho, že bitka o Donbas sa stáva čoraz ťažšou, citovala agentúra Tass promoskovských separatistov, ktorí tvrdili, že dobyli väčšinu dediny Vovčojarivka zhruba 12 kilometrov juhozápadne od mesta Lysyčansk. Ak by to bola pravda, Lysyčansku by hrozilo väčšie riziko odrezania, píše Reuters a pripomína, že tvrdenia nebolo možné bezprostredne overiť. (TASR)

23. 6. 2022
|
06:41
|
Svet

Estónsko požiadalo väčšie európske štáty, aby Ukrajine poskytli vojenskú pomoc. Premiérka Kaja Kallasová povedala, že jej krajina už pre ukrajinský ľud nedokáže urobiť viac.

"Verím však, že stále existujú možnosti z väčších členských štátov (EÚ), ako im pomôcť," dodala Kallasová.

Podľa estónskej vlády Tallinn doposiaľ poskytol Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote viac ako 230 miliónov eur.

O ďalšej podpore pre Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskému útoku od 24. februára, sa bude rokovať na summite EÚ v Bruseli, ktorý sa začne zajtra. (TASR)

23. 6. 2022
|
06:31
|
Svet

Ostreľovanie Luhanskej oblasti je peklom pre vojakov, tvrdí gubernátor. Zdôraznil, že obrancovia budú odolávať "tak dlho, ako to bude nevyhnutné". 

"Ruská armáda... jednoducho všetko ničí" aj v neďalekom meste Lysyčansk, napísal Serhij Hajdaj.

Proruskí separatisti tvrdia, že sú blízko k obkľúčeniu oboch týchto miest, píše AFP. Ich obsadením by Moskva ovládla celú Luhanskú oblasť, čo by Rusku umožnilo tlačiť sa ďalej do Donbasu.

Každodenné bombardovanie však pokračuje aj v iných častiach Ukrajiny. Severovýchodné mesto Charkov blízko hraníc s Ruskom bolo v stredu takmer prázdne, uviedla AFP s odvolaním sa na svojich reportérov. Ruské ostreľovanie v tomto meste deň predtým pripravilo o život päť ľudí.

Agentúra AFP citovala jedného z miestnych obyvateľov, podľa ktorého väčšina ľudí z mesta utiekla. "Zostali len babičky," uviedol. (TASR)

23. 6. 2022
|
06:21
|
Svet

Guterres by mal v Turecku rokovať s predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny. Generálny tajomník OSN chce dosiahnuť dohodu o sprostredkovaní vývozu obilia z blokovaných ukrajinských prístavov. 

Ukrajina bola pred začiatkom ruskej invázie štvrtým najväčším vývozcom pšenice na svete a pokrývala polovicu spotreby slnečnicových semien a oleja. Export z ukrajinských prístavov sa však v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu zastavil.

Tento fakt spoločne so západnými sankciami uvalenými na Rusko spôsobil zvýšenie cien potravín a vyvolal obavy z vypuknutia hladomoru na Blízkom východe a v Afrike.

O stretnutí predstaviteľov Ruska, Ukrajiny a OSN v Turecku v utorok informovali aj turecké médiá.

Diplomati OSN však upozornili, že k dohode o exporte obilia z ukrajinských prístavov cez Čierne more zatiaľ nedošlo. Moskva a Kyjev si stále nedôverujú a v rokovaniach je naďalej množstvo prekážok, dodali.

Podľa diplomatov je tiež otázkou, či Rusko myslí svoje zapojenie do rozhovorov o vývoze obilia z Ukrajiny úprimne. (TASR)

23. 6. 2022
|
00:18
|
Svet

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je na zahraničnej ceste v Iráne. Počas stretnutia s prezidentom Raísím vyhlásil, že Moskva sa prispôsobuje "agresívnej politike Západu".

"Vo všetkých krajinách, ktoré zažívajú negatívny vplyv sebeckej línie Spojených štátov a ich satelitov, vzniká objektívna potreba prekonfigurovať svoje ekonomické vzťahy tak, aby sa nemuseli spoliehať na rozmary a vrtochy našich západných partnerov," povedal Lavrov podľa ruského ministerstva obrany.

Lavrovova návšteva Teheránu prichádza v čase, keď sa Irán a svetové mocnosti usilujú oživiť jadrovú dohodu z roku 2015, rokovania však stagnujú, konštatuje Reuters.

Kým Moskva čelí západným sankciám v súvislosti so svojou vojenskou inváziou na Ukrajine, duchovní vodcovia Teheránu bojujú za udržanie iránskej ekonomiky napriek sankciám, ktoré boli na túto krajinu opätovne uvalené po vystúpení Washingtonu z jadrovej dohody s Iránom v roku 2018.

Iránske médiá v súvislosti s Lavrovovou návštevou v Teheráne uviedli, že rokovať sa bude o jadrovej dohode z roku 2015, posilnení bilaterálnej a energetickej spolupráce i o medzinárodných a regionálnych otázkach.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že návšteva Lavrova je zameraná na "rozšírenie spolupráce s eurázijským regiónom a Kaukazom".

Iránska štátna agentúra IRNA informovala, že Lavrov sa so svojím iránskym rezortným partnerom Hosejnom Amírom Abdollahjánom stretne vo štvrtok. (TASR)

22. 6. 2022
|
21:52
|
Svet

V Charkovskej oblasti zahynulo pri mínometnom ostreľovaní päť žien. Informoval o tom šéf miestnej správy Stepan Maselskyj, podľa ktorého ostreľovanie zasiahlo popoludní obec v Izjumskom okrese.

"Zomrelo päť civilistov. Všetko to boli ženy, ktoré sa nachádzali v dedine pri vchode do viacpodlažného bytu," spresnil Maselskyj.

Ruské invázne jednotky po týždňoch relatívneho pokoja v poslednom čase zintenzívnili ostreľovanie v Charkovskej oblasti, ktorá sa nachádza na severovýchode krajiny. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Fínsko je pripravené klásť Rusku tvrdý odpor, ak bude napadnuté Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 305
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 788
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 393
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 497
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 281
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 806
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 554
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Sagan v cieli druhej etapy Tour de France 2022.

Sagan finišoval v druhej etape Tour de France šiesty.


2 h
Advokát Tomáš Kamenec.

Rozhodnutia amerického súdu sú úžasné, hovorí.


29. jún
Ilustračné foto.

Kráľ pornobiznisu bol dlhé roky duchom, odhalili ho až škandály.


24. jún
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 21 h

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 9 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 15 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 21 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 22 h
SkryťZatvoriť reklamu