SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajina Rusko Online: Ukrajina zaradila do výzbroje nemecké húfnice

Boje o Severodoneck pokračujú.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravoda: Súhrn dňa 21/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. V monitorovaní vojny na Ukrajine budeme pokračovať opäť ráno.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
21. 6. 2022
|
22:05
|
Svet

Ruské bojové lietadlo Su-25 havarovalo počas cvičného letu v Rostovskej oblasti na juhozápade Ruska. Na palube bol len pilot, ktorý zahynul. Lietadlo podľa predstaviteľov armády nenieslo výzbroj a zrútilo sa v neobývanej oblasti.

Príčinou pádu bola podľa predbežných informácii technická porucha. Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie na mieste začali s vyšetrovaním.

Iné lietadlo typu Su-25 havarovalo počas cvičného letu aj v piatok 17. júna v Belgorodskej oblasti na západe Ruskej federácie. Príčinou bola podľa úradov takisto technická porucha. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:58
|
Svet

Záväzok voči Litve je podľa USA neotrasiteľný, chcú ju brániť pred Ruskom. Išlo o reakciu na litovský zákaz tranzitu tovaru do Kaliningradskej oblasti.

"Stojíme pri našich spojencoch v rámci NATO a tým pádom stojíme aj pri Litve," povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.

"Konkrétne náš záväzok k článku päť Severoatlantickej zmluvy, že útok proti jednému alebo viacerým členským štátom sa bude považovať za útok proti všetkým - tento záväzok je zo strany Spojených štátov neotrasiteľný," dodal Price.

Litva podľa AFP patrí medzi štáty Európskej únie, ktoré sa najostrejšie postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Vláda vo Vilniuse v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. Spojené štáty toto opatrenie privítali. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:44
|
Svet

Poľsko dodalo Ukrajine vyše 240 tankov a sto obrnených vozidiel. Poľsko celkovo Ukrajine poskytlo vojenské vybavenie a materiál v hodnote viac ako 1,5 miliardy eur. 

"Ukrajine sme poslali okrem iného vyše 240 tankov, 100 obrnených vozidiel, raketové systémy, obrovské množstvo munície a pušiek, ako aj rôzne druhy vybavenia. Ide napríklad o nepriestrelné vesty či kevlarové prilby," povedal prezident Duda.

"Veľmi úzko spolupracujeme s našimi ukrajinskými susedmi, aby sme mohli naplniť akúkoľvek ich potrebu," dodal najvyšší predstaviteľ Poľska. Prezident ďalej uviedol, že jedným z najdôležitejších prvkov poľskej zahraničnej politiky by mala byť podpora Ukrajiny nie len dodávkami zbraní, ale aj prijímaním utečencov. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:37
|
Svet

Ruské jednotky obsadili niekoľko obcí pri Severodonecku a Lysyčansku, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinské úrady. Už predtým sa objavili správy, že Rusi kontrolujú celý Severodoneck okrem chemického závodu Azot.

Oblastný gubernátor spresnil, že ruskí vojaci obsadili obec Toškivka, ktorá sa nachádza južne od Severodonecka. Ukrajinský generálny štáb vo svojej večernej správe zasa oznámil, že sa ruské vojsko zmocnilo aj dedín Pidlisne a Myrna Dolyna, ktoré ležia viac na západ.

"Bohužiaľ, nepriateľ na ňu vyslal obrovské množstvo výzbroje a vojakov a Toškivku obsadil," povedal podľa Reuters gubernátor Serhij Hajdaj v ukrajinskej televízii, čím potvrdil predchádzajúce správy o jej okupácii. Proruskí separatisti o dobytí Toškivky informovali už v pondelok.

Ukrajinský generálny štáb zároveň pripustil, že ruské invázne jednotky zaznamenali čiastočný úspech v oblasti pri obci Hirske.

V Lysyčansku podľa Hajdaja ukrajinské jednotky držia svoje pozície, napriek tomu, že čelili intenzívnemu ostreľovaniu ťažkým ruským delostrelectvom. (ČTK)

21. 6. 2022
|
21:14
|
Svet

Ruské ostreľovanie v okolí Charkova si počas utorka vyžiadalo 15 mŕtvych vrátane dieťaťa, uviedol tamojší gubernátor Oleh Synjehubov. "Pätnásť ľudí zahynulo a 16 utrpelo zranenia. Toto sú strašné dôsledky denného ostreľovania v Charkovskej oblasti," napísal.

Spresnil, že k obetiam na životoch i zraneniam došlo počas štyroch separátnych útokov. Ruské jednotky ostreľovali mesto Čuhujiv 30 kilometrov juhovýchodne od Charkova, pričom zahynulo šesť ľudí a ďalší štyria utrpeli zranenia.

Ďalších päť ľudí prišlo o život a 11 utrpelo zranenia v samotnom meste Charkov. Osemročné dieťa zomrelo na predmestí Charkova počas útoku, pri ktorom utrpela zranenia aj jeho matka. Traja ďalší ľudia zahynuli pri útoku mestečku Zoločiv 40 kilometrov severne od Charkova.

"Toto je terorizmus. Toto sú zločiny proti ľudskosti, ktoré musia byť potrestané," uviedol Synjehubov. (TASR)

21. 6. 2022
|
20:15
|
Svet

Zažívame ďalšiu geopolitickú hru na to, kto dlhšie vydrží. Nakoniec prehrá ten, kto uverí vo svoju porážku, píše v komentári Matúš Krčmárik o potrebe pokračovať vo všestrannej podpore Ukrajiny v boji proti ruskému agresorovi. (SME)

21. 6. 2022
|
20:00
|
Domov

Na Slovensku až 24 percent ľudí stále vníma prezidenta Putina pozitívne. Mnoho Slovákov si myslí, že Rusko je akási alternatíva k nášmu spojenectvu v NATO a v Európskej únii. Píše Martin Brezina. (SME)

21. 6. 2022
|
19:37
|
Svet

Fínsky prezident pochybuje, že sa spor s Tureckom vyrieši do summitu NATO. Niinistö povedal, že aj keby Turecko nezmenilo svoj postoj, stále je pokrokom, keď krajiny medzi sebou rokujú.

Švédsko a Fínsko požiadalo o členstvo v obrannej aliancii v polovici mája. Turecko je v súčasnosti jedinou členskou krajinou NATO, ktorá blokuje začiatok prístupových rokovaní s oboma krajinami.

Ankara svoju pozíciu obhajuje s tým, že Fínsko a Švédsko podporujú "teroristické organizácie", akou je v Turecku zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK).

Summit NATO sa začína v Madride 29. júna, pripomína DPA. O napätí s Tureckom sa hovorilo aj na utorkovom stretnutí medzi generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži. (TASR)

21. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Európske sankcie na dovoz a vývoz tovarov nahnevali Rusko. Dotkli sa ich exklávy na pobreží Baltského mora, Kaliningradu. Moskva sa teraz vyhráža Litve a sľubuje tvrdú reakciu.

Na Donbase medzitým prebiehajú najzásadnejšie boje o mestá Severodoneck a Lysyčansk. Ruská armáda má totiž rozkaz získať celú Luhanskú oblasť pod svoju kontrolu do konca tohto týždňa.

Intenzívnejšie je aj bombardovanie viacerých miest - rakety v utorok zasiahli Charkov, okolie Odesy či Mykolajiv. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravoda: Súhrn dňa 21/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
21. 6. 2022
|
18:49
|
Svet

Kyjevu pomôžeme vypátrať vojnových zločincov, vyhlásil minister spravodlivosti USA. Garland sa neďaleko Ľvova stretol s ukrajinskou generálnou prokurátorkou Irynou Venediktovovou a potvrdil vytvorenie pracovnej skupiny.

"Spojené štáty vysielajú jasné posolstvo. Nie je sa kam schovať. My a naši partneri budeme presadzovať všetky dostupné právne cesty, aby sme zabezpečili, že tí, ktorí sú zodpovední za tieto zverstvá, sa postavia pred spravodlivosť," povedal Garland novinárom.

Ministerstvo spravodlivosti USA spresnilo, že novovytvorený tím bude pomáhať Ukrajine s trestným stíhaním, zhromažďovaním dôkazov a forenznou analýzou dôkazov o spáchaní vojnových zločinov a iných zverstiev či o porušovaní ľudských práv. Hlavným poradcom tímu je dlhoročný zamestnanec ministerstva spravodlivosti USA Eli Rosenbaum, ktorý kedysi viedol úsilie o vypátranie nacistov. (TASR)

21. 6. 2022
|
18:38
|
Svet

Nemecký minister hospodárstva označil obmedzenie dodávok ruského zemného plynu za útok. Ruský koncern Gazprom minulý týždeň oznámil, že obmedzí dodávky plynu do Nemecka z dôvodu zdržania opráv.

"Redukcia dodávok cez (plynovod) Nord Stream 1 sa rovná útoku na nás," povedal Habeck na konferencii nemeckého priemyslu.

Nemecká vláda však rozhodnutie tejto plynárenskej spoločnosti označila za politické, píše AFP. Nemecko, Rakúsko a Holandsko sa v reakcii rozhodli opätovne uviesť do prevádzky uhoľné elektrárne s cieľom znížiť svoju spotrebu plynu. Nemecko takisto začalo plniť zásobníky zemného plynu.

Ruský prezident Vladimir Putin sa podľa Habecka usiluje vytvoriť na európskych trhoch s plynom chaos odstavením dodávok do Poľska, Bulharska a ďalších európskych krajín. (TASR, SME)

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.
Zdroj TASR/AP
21. 6. 2022
|
18:30
|
Svet

Čajkovskij áno, ruský rap nie. Ukrajinský parlament cez víkend schválil zákony, ktoré zavádzajú zákazy na ruskú literatúru a hudbu. Ukrajina pre to čelí kritike. (SME)

21. 6. 2022
|
17:12
|
Svet

Turecká vojenská delegácia tento týždeň odcestuje do Ruska, aby prediskutovala podrobnosti o možnom koridore v Čiernom mori pre ukrajinský vývoz obilia, uviedli zdroje z tureckého predsedníctva.

Haberturk uviedol, že do 10 dní sa v Istanbule uskutoční štvorstranné stretnutie medzi Tureckom, Ukrajinou, Ruskom a Organizáciou Spojených národov, na ktorom by sa mohli zúčastniť prezident Tayyip Erdogan a generálny tajomník OSN Antonio Guterres. (Reuters)

21. 6. 2022
|
16:41
|
Svet

Rusko zablokovalo web britského denníka The Telegraph, dôvodom sú "nepresné informácie" o ruských vojenských operáciách na Ukrajine publikované na webe. Ruský cenzúrny úrad Roskomdohľad konal na žiadosť generálneho prokurátora.

The Telegraph je prvým britským listom, ktorý bol v Rusku zablokovaný.

Minulý týždeň zakázalo ruské ministerstvo zahraničných vecí vstup do krajiny 29 britským novinárom vrátane moderátorov staníc BBC a Sky News a šéfredaktorom listov The Guardian, The Times, The Daily Telegraph a serveru denníka The Independent. Ministerstvo uviedlo, že išlo o odpoveď na západné sankcie a "šírenie dezinformácií o Rusku". (Reuters)

21. 6. 2022
|
16:35
|
Svet

Ukrajina do svojej výzbroje zaradila nemecké húfnice Panzerhaubitze 2000. Ide o prvé ťažké zbrane z Nemecka, ktoré dorazili na Ukrajinu, oznámil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

Takisto ocenil úsilie nemeckej ministerky obrany Christine Lambrechtovej. Úspešné dodanie týchto húfnic potvrdil aj ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Melnyk.

Nemecká vláda ešte začiatkom mája sľúbila Ukrajine dodanie siedmich húfnic typu Panzerhaubitzen 2000 zo skladov nemeckej armády, napísala minulý týždeň na svojej webovej stránke spravodajská televízia n-tv.

Ďalších päť kusov dodáva Holandsko. Ukrajinskí vojaci začali v Nemecku 11. mája výcvik na obsluhu týchto zbraní, ktorý má trvať približne 40 dní.

Na obsluhu jednej takejto húfnice sú potrební traja až piati vojaci. Tieto zbrane majú veľkú palebnú silu a slúžia na poskytovanie tzv. "nepriamej podpory" vojsku.

Dokážu sa pohybovať rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu, majú dostrel 30 až 40 kilometrov a sú schopné vypáliť až desať delostreleckých granátov za minútu. (TASR)

21. 6. 2022
|
15:52
|
Ekonomika

Ukrajinská ekonomika sa postupne zotavuje,  povedal viceprezident tamojšej národnej banky Serhij Nikolajčuk. Podľa neho gastrosektor na Ukrajine funguje so 65 až 70-percentným obratom v porovnaní s predvojnovým obdobím. (SITA)

21. 6. 2022
|
15:46
|
Svet

Požiar, ktorý vypukol v dôsledku ostreľovania ropných plošín pri Kryme, sa blíži k ropnému vrtu, uviedla poslankyňa ruskej Rady federácie za Krym Oľga Kovitidiová.

Z ostreľovania ropných plošín, ku ktorému došlo v pondelok, obvinil Moskvou dosadený gubernátor ukrajinskú armádu. Dodal, že po tom, čo bola zasiahnutá jedna plošina, sú traja ľudia zranení a sedem ich zostalo nezvestných.Traja zranení sú v nemocnici a ich stav nie je kritický, spresnila senátorka.

Kovitidiová okrem toho informovala, že ďalšie dve ropné plošiny, ktoré boli vystavené ostreľovaniu, neboli vážne poškodené.

Poradca proruského vedenia Oleg Kriučkov priznal, že z vrtných plošín štátneho podniku sa nepodarilo zachrániť všetky osoby, ktoré sa tam nachádzali. (TASR)

21. 6. 2022
|
15:19
|
Svet

Vojnou zničené predmestie ukrajinskej metropoly Kyjev, Boroďanka, je symbolom "nezmyselnej krutosti a násilia", povedal počas návštevy Ukrajiny luxemburský premiér Xavier Bettel. 

Boroďanka "trpela až do bodu úplnej deštrukcie ruskou agresiou a dnes je symbolom nezmyselnej krutosti a násilia. Nič nedokáže vyjadriť hrôzu toho, čo sa tu udialo," napísal luxemburský premiér na sociálnej sieti Twitter.

Bettel zverejnil aj fotografie zo svojej návštevy, na ktorých vidno, ako sa rozpráva s miestnymi obyvateľmi neďaleko ich zničených domov. Na jednej z fotografií objíma ženu v čiernej šatke, píše AP.

Predtým oznámil, že do Kyjeva prišiel ukázať "solidaritu Luxemburska s ukrajinským ľudom". "Pretože kým bude trvať ruská vojna, Luxembursko stojí pri Ukrajine," napísal.

Buča, Boroďanka, Irpiň a ďalšie predmestia Kyjeva sa stali symbolom údajných ruských zločinov po tom, čo tam po stiahnutí ruských vojakov začiatkom apríla zostali zničené celé obytné oblasti a našli sa stovky tiel zabitých civilistov, pripomína AFP.

Úrady v Kyjeve v utorok oznámili, že v oblasti naďalej nachádzajú telá obetí pokusu Ruska obsadiť ukrajinskú metropolu. Doposiaľ ich našli 1333, pričom 300 ďalších ľudí je naďalej nezvestných. (TASR)

21. 6. 2022
|
15:08
|
Svet

Orbán ubezpečil Zelenského, že Maďarsko podporí kandidatúru Ukrajiny na členstvo v Európskej únii a že jeho krajina je za čo najskoršie odstránenie byrokratických prekážok pred vstupom Ukrajiny do EÚ.

Orbán podotkol, že Maďarsko už prijalo takmer 800-tisíc utečencov z Ukrajiny a že Budapešť je pripravená na pokračovanie spolupráce s Kyjevom v energetickej oblasti, že Maďarsko ponúka možnosť prevozu ukrajinského obilia po železnici a že chce prijať ďalších ukrajinských študentov.

Zelenskyj pozval Orbána na návštevu Kyjeva. Zatiaľ nie je známe či Orbán pozvanie príjme. (TASR)

21. 6. 2022
|
14:54
|
Svet

V okupovanej Chersonskej oblasti začali vysielať kremeľské propagandistické televízne kanály. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusi prekonfigurovali poslednú zo siedmich televíznych veží v celom regióne.

Rusk tak vysiela 24 svojich televíznych kanálov na celom území Chersonskej oblasti.

Rusko v nej už zaviedlo rubeľ a začalo distribuovať svoje pasy. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 25. mája dekrét o zjednodušenom postupe prijímania ruského občianstva pre obyvateľov Zaporižžskej a Chersonskej oblasti na Ukrajine.

Kancelária prezidenta Ukrajiny to však označila za „právne bezvýznamný“ dokument, ktorý Putin potrebuje výlučne ako „prvok totálneho propagandistického vplyvu“ na domáce publikum. (SITA)

21. 6. 2022
|
14:47
|
Ekonomika

Slovensko chce tiež prepravovať ukrajinské obilie cez svoje územie. Ministerstvo dopravy navrhuje vytvoriť dopravný koridor z Ukrajiny po železnici do riečneho prístavu v Bratislave a ďalej po Dunaji až do rumunského prístavu.

Odtiaľ by obilie mohlo pokračovať do Afriky.

„Je to omnoho kratšia, lacnejšia a ekologickejšia cesta ako ďalšie alternatívy," uviedol na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva Kmeť.

„Prístav Konstanca je tiež súčasťou novej Hodvábnej cesty z Ázie, ktorá sa prepisuje aj kvôli vojne na Ukrajine," poznamenal.

Slovensko má podľa Kmeťa výbornú logistickú polohu, veľmi dobré napojenie na európsku železničnú, cestnú aj riečnu sieť.

„Prístav Bratislava leží v strede vodnej cesty Rýn - Mohan - Dunaj. Železničná sieť má dostatočné kapacity na zvýšenie objemov prepravovaného tovaru ako v smere juh - sever, tak aj v smere východ - západ," poznamenal štátny tajomník.

Kmeť diskutoval o nových cestách na prepravu tovarov, ktorých súčasťou bude aj Slovensko, so štátnym tajomníkom ministerstva dopravy a infraštruktúry Rumunska Gabrielom Constantinom Bunducom a riaditeľom odboru vodnej dopravy českého ministerstva dopravy Evženom Vydrom v rámci dopravnej a logistickej konferencie „Rumunský čiernomorský prístav Konstanca - strategický uzol pre Európu“.

Maďarsko tiež ponúklo svoje územie ako možnú prepravnú trasu pre export ukrajinského obilia v dôsledku toho, že ruská invázia narušila zvyčajné trasy cez Čierne more. (TASR)

21. 6. 2022
|
14:43
|
Svet

Ruským vojakom sa podarilo zmocniť obce Toškivka, neďaleko kľúčových miest Severodoneck a Lysyčansk, kde už celé týždne bojuje. Oznámil šéf severodoneckého okresu. Dodal, že boje o Donbas sú momentálne "v plnom prúde". (SITA)

21. 6. 2022
|
14:14
|
Svet
Dôležité

Slovensko zabrzdilo plán, podľa ktorého malo poslať na Ukrajinu 30 tankov typu T-72, pričom z Nemecka malo za to dostať ako náhradu 15 tankov Leopard-2A4. Slovenské ministerstvo obrany nemeckú náhradu považuje za nedostatočnú.

Úrad nemeckého kancelára po prvýkrát informoval o chystanom pláne ešte pred dvoma mesiacmi. Hovorkyňa slovenského ministerstva obrany však v pondelok pre Business Insider upozornila, že iné krajiny vrátane Českej republiky v rámci podobných výmen dostávajú viac, než Nemecko núka Slovensku.

"Na Ukrajinu dodajú jedno zariadenie a za to dostanú z Nemecka alebo inej krajiny dve zariadenia. Slovensko vlastní 30 tankov T-72. Takže 15 tankov Leopard pre nás nie je riešením, keďže pre tankový prápor potrebujeme 30 tankov," cituje Business Insider hovorkyňu slovenského ministerstva.

Tá dodala, že SR v súčasnosti rokuje so spojencami o ďalších spôsoboch podpory pre Ukrajinu. Magazín k tomu dodáva, že aj keď podľa expertov NATO možno očakávať pokračovanie vojny na Ukrajine ešte prinajmenšom niekoľko mesiacov, v niektorých oblastiach sa môže situácia na bojisku rozhodnúť už v priebehu leta.

Okrem rôznych zbraní v celkovej hodnote 150 miliónov eur Slovensko darovalo Ukrajine aj svoj jediný systém protivzdušnej obrany S-300, píše magazín. Ako náhradu za systém S-300 umiestnili spojenci na Slovensko štyri systémy protivzdušnej obrany Patriot z Nemecka, Holandska a USA. Slovensko tiež hodlá Ukrajine poslať svoje stíhačky MiG-29, pričom jeho vlastný vzdušný priestor by potom mali chrániť poľské a české sily. (TASR)

Zdroj TASR
21. 6. 2022
|
14:01
|
Svet

Ruský vrtuľník pohraničnej stráže MI-8 narušil estónsky vzdušný priestor na juhovýchode krajiny, neďaleko ruského mesta Pskov. Tallinn si predvolal ruského veľvyslanca, ktorého informovali o incidente.

Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.

Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát. (SITA)

21. 6. 2022
|
13:50
|
Ekonomika

Na obnovu po vojne bude Ukrajina zrejme potrebovať finančnú pomoc až vo výške bilión eur. Vyhlásil to na brífingu vo Frankfurte nad Mohanom šéf Európskej investičnej banky Werner Hoyer. (Reuters)

21. 6. 2022
|
13:35
|
Svet

Dvaja Američania, ktorí boli zajatí na Ukrajine, sú údajne v zadržiavacom centre v meste Doneck na území samozvanej Doneckej ľudovej republiky na vchode Ukrajiny. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z bezpečnostných služieb.

Ak sa správa potvrdí, Andyho Huynha a Alexandra Druekeho pôvodom z amerického štátu Alabama by mohli stíhať v tomto separatistickom regióne.

Správu o mieste, kde sa občania USA momentálne nachádzajú, si agentúra Reuters nemohla bezprostredne overiť. Hovorkyňa príslušných úradov v Donecku totiž záležitosť odmietla komentovať. (TASR)

21. 6. 2022
|
13:26
|
Svet

Nemecko zverejnilo podrobný zoznam vojenskej techniky a zbraní, ktoré poskytlo ukrajinskej armáde a ktoré na dodanie pripravuje. Hovorca nemeckej vlády oznámil, že Nemecko tak robí po vzore spojencov, okrem iného Spojených štátov.

Berlín dlhodobo čelí kritike, že sa k vojenskej pomoci Kyjevu stavia zdráhavo. To ale kancelár Olaf Scholz odmietol a vyhlásil, že Nemecko pomáha rovnako ako USA, Francúzsko či Británia.

Medzi dokončenými zásielkami sú okrem iného 500 kusov prenosného protilietadlového kompletu Stinger a 2700 kusov prenosných raketových systémov Strela, 16 miliónov munície do ručných strelných zbraní, 100-tisíc ručných granátov, 178 nákladných vozidiel, mikrobusov či terénnych vozidiel, 10-tisíc spacích vriec, 345 okuliarov pre nočné videnie, 10 ton chemikálie AdBlue pre naftové motory či nespresnené náhradné diely pre stíhačky MiG-29.

Pri pripravovaných alebo uskutočňovaných dodávkach sú 53-tisíc kusov munície pre protiletecké kanóny, 10-tisíc kusov delostreleckej munície, sedem kusov húfnic PzH 2000, 30 samohybných protileteckých systémov Gepard so 6000 kusmi munície, systém protivzdušnej obrany IRIS-T, desať obrnených vozidiel, 54 obrnených transportérov M113 alebo 22 nákladných vozidiel. (ČTK)

21. 6. 2022
|
13:23
|
Svet

Rusko bude ďalej posilňovať ozbrojené sily, vyhlásil Putin pri tradičnom stretnutí s absolventmi vojenských škôl. Pripustil, že Rusko prechádza ťažkými skúškami, ale je presvedčený, že to krajina prekoná.

"Budeme pokračovať v rozvíjaní a posilňovaní našich ozbrojených síl, s prihliadnutím na možné vojenské hrozby a riziká," povedal Putin v prejave vysielanom naživo televíziou.

"Niet pochýb, že budeme ešte silnejší," zdôraznil.

Jednotky podľa Putina už začali dostávať nové systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany S-500 a do konca roka bude do bojovej pohotovosti zaradená prvá nová medzikontinentálna raketa Sarmat. Oba tieto zbraňové systémy nemajú podľa Putina vo svete obdoby. (ČTK)

Vladimir Putin
Zdroj TASR/AP
21. 6. 2022
|
13:18
|
Svet

Ukrajina zadržala vysokého vládneho predstaviteľa a obchodného lídra podozrivých zo špionáže pre Rusko, uviedla bezpečnostná služba Ukrajiny bez mien podozrivých. Rusko vyhlásenie nekomentovalo.

Má ísť o vysokého úradníka na sekretariáte kabinetu ministrov a vedúceho oddelenia v Obchodnej a priemyselnej komore, obchodnej lobby.

"Títo predstavitelia odovzdávali nepriateľovi rôzne spravodajské informácie: od stavu našej obranyschopnosti až po opatrenia na štátnej hranici a osobné údaje ukrajinských policajtov."

Dvaja hlavní podozriví boli na videu znázornení, ako sedia pred ukrajinskou vlajkou a hovoria, že spolupracovali s Moskvou. Bezprostredne nebolo jasné, či hovorili pod nátlakom.

Bezpečnostná služba uviedla, že Rusko zaplatilo podozrivým od 2-tisíc do 15-tisíc dolárov za úlohu v závislosti od stupňa utajenia a dôležitosti informácií. Jeden z mužov na videu uviedol, že za svoje aktivity dostal celkovo 33-tisíc dolárov a druhý uviedol, že dostal 27-tisíc dolárov.

Jeden, ktorý mal krycie meno "Kireev", uviedol, že spolupracoval od roku 2016. Druhý uviedol, že tak robil od roku 2019. (Reuters)

21. 6. 2022
|
12:54
|
Svet

Európska komisia navrhla mobilizáciu 600 miliónov eur z rezerv na riešenie súčasnej krízy potravinovej bezpečnosti, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. Podporia africké, karibské a tichomorské krajiny. 

Na humanitárnu pomoc by podľa komisie malo smerovať 150 miliónov eur, na podporu udržateľnej produkcie a odolnosti potravinových systémov ďalších 350 miliónov eur a na makroekonomickú podporu 100 miliónov eur.

„Ruská agresívna vojna si vyberá vysokú a nezmyselnú daň nielen na ukrajinskom obyvateľstve ale aj na tých najzraniteľnejších vo svete," uviedla šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila nové podporné opatrenia.

„Rusko stále blokuje milióny ton zúfalo potrebného obilia. S cieľom pomôcť našim partnerom zmobilizujeme dodatočných 600 miliónov eur, aby sme sa vyhli potravinovej kríze a ekonomickému šoku," dodala šéfka eurokomisie. (TASR)

21. 6. 2022
|
12:49
|
Svet

Tri silné explózie otriasli mestom Mykolajev na juhu Ukrajiny, po pondelkových raketových útokoch Ruska na región, uviedla regionálna administratíva, ale podrobnosti o obetiach a miestach výbuchov nezverejnili. (CNN)

Požiare v meste Mykolajev po pondelkových útokoch.
Zdroj TASR/AP
21. 6. 2022
|
12:32
|
Svet

Krym začal realizovať integračné projekty s Chersonskou a Záporožskou oblasťou, ktoré sú okupované ruskými jednotkami, tvrdí podpredseda krymskej rady ministrov Georgij Muradov. Región sa snaží zlepšiť dopravné spojenia.

"Vytvorenie dopravných trás zabezpečí nepretržité dodávky potravín, liekov a humanitárnej pomoci na oslobodené územia. Posilnia sa tým aj medziregionálne väzby v rôznych oblastiach," vyhlásil Muradov, ktorý je stálym predstaviteľom Krymu pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie.

Televízia al-Arabíja citovala vyjadrenie zástupcu šéfa proruskej vojensko-civilnej správy Chersonskej oblasti Kirilla Stremousova, ktorý vyhlásil, že na jeseň sa bude konať referendum o pristúpení tohto regiónu k Rusku.

Poznamenal tiež, že Chersonská oblasť sa vracia do Ruskej federácie podľa príkladu Krymu, kde anexii tiež predchádzalo referendum. Medzinárodné spoločenstvo však toto referendum považuje za zmanipulované a neuznáva jeho výsledky.

Dosadení činitelia už v tejto záležitosti avizoval usporiadanie referenda. Prednedávnom tiež oznámili, že v oblasti sa zavádza ruská mena rubeľ a začali tiež distribuovať ruské pasy.

Príslušníci ruských síl ovládajú veľkú časť Chersonskej oblasti vrátane oblastnej metropoly Cherson. Ukrajinské jednotky sa tam v posledných týždňoch pokúšajú o ofenzívu, ktorej cieľom je znovudobytie tohto územia. (TASR, The Guardian)

21. 6. 2022
|
11:29
|
Domov

Zelenskyj telefonoval s premiérom Hegerom o podpore Ukrajiny aj o doručení húfnic Zuzana 2. Heger v predvečer stretnutia Európskej rady pripomenul, že Slovensko podporuje vstup do Ukrajiny do EÚ a že panuje medzi lídrami "dobrá nálada". (SME)

21. 6. 2022
|
11:27
|
Svet
Dôležité

V severodoneckej priemyselnej zóne sa podľa Hajdaja odohrávajú prudké boje. Rusi zasiahli vstupnú halu závodu Azot a ostreľovali aj okolie troch už zničených mostov spájajúcich Severodoneck s Lysyčanskom.

Podľa generálneho štábu Ukrajinci úspešne čelia útokom v okolí dediny Syrotyne a tiež Bilej Hory, ktorá leží na južnom brehu rieky a prilieha k Lysyčansku. Toto mesto podľa gubernátora Hajdaja čelí posledný deň a pol masívnemu ostreľovaniu, pričom úrady sa snažia stanoviť počet obetí.

"Použili sa lietadlá. Zničených bolo viac ako desať viacpodlažných budov, rodinné domy a budova policajnej stanice. Zatiaľ bolo nájdené telo jednej obete. Zranená žena bola okamžite evakuovaná do Kramatorska. Konečný počet obetí sa zisťuje, pretože včera (v pondelok) bolo takmer nemožné sa po meste bezpečne pohybovať," napísal Hajdaj.

Intenzívnej paľbe, ktorý spôsobila škody na civilnej infraštruktúre, sú podľa Hajdaja vystavené aj mestá Hirske a Vrubivka.

Ruskí vojaci zničili aj školu v meste Avdiivka. (ČTK)

21. 6. 2022
|
10:22
|
Svet

Rusko zadržiava vo svojich väzniciach vyše 1 500 ukrajinských civilistov, tvrdí ukrajinská vicepremiérka Vereščuková. Podľa nej sú v Rostove a Kursku, "vo väzení, sú držaní ako vojnoví zajatci, hoci by nemali byť vojnovými zajatcami...". (The Guardian)

21. 6. 2022
|
10:17
|
Domov

Cez Slovenské hranice prišlo z Ukrajiny 2 523 ľudí, naspäť ich odišlo 2 790. O dočasné útočisko požiadalo 330 žiadateľov, spolu ho dostalo 82 298 ľudí. Celkovo od začiatku vojny prišlo na Slovensko 532 440 ľudí a odišlo 279 366 ľudí. (SME)

21. 6. 2022
|
09:27
|
Svet

Najmenej traja ľudia zahynuli pri ruskom ostreľovaní ukrajinskej Charkovskej oblasti, oznámil gubernátor Oleh Synehubov. Pri ostreľovaní mesta Balaklija zahynuli 61-ročná žena a 49-ročný muž a v obci Kutuzivka pri Charkove zomrela 65-ročná žena. (TASR)

21. 6. 2022
|
09:17
|
Svet

Televízne veže v Chersonskej oblasti boli prekonfigurované tak, aby mohli vysielať ruské programy. Rusko dodalo, že toto vysielanie bude zdarma.

Chersonská oblasť leží severne od Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Bola jedným z prvých regiónov, ktoré ruské jednotky ovládli po svojej invázii začatej 24. februára. Príslušníci okupačných síl ovládajú veľkú časť Chersonskej oblasti vrátane oblastnej metropoly Cherson. Ukrajinské sily sa tam v posledných týždňoch pokúšajú o ofenzívu, ktorej cieľom je znovudobytie tohto územia.

V utorok jeden z promoskovských lokálnych predstaviteľov, Kyrylo Stremousov, povedal, že Chersonská oblasť by sa mohla pripojiť k Rusku "pred koncom roka". Dosadení činitelia už v tejto záležitosti avizoval usporiadanie referenda. Prednedávnom tiež oznámili, že v oblasti sa zavádza ruská mena rubeľ a začali tiež distribuovať ruské pasy. (TASR)

21. 6. 2022
|
09:17
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Рівень безробіття в Словаччині є найнижчим з початку Covid-19. Кошице програло пам'ятник бразильським власникам та інтерв’ю з міністром юстиції Марією Коліковою.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

21. 6. 2022
|
09:00
|
Svet

Ukrajinu už opustili milióny ľudí. Podstatná časť Ukrajincov však uteká pred vojnou vo vnútri krajiny. „Do Ruska nikdy. Je to otroctvo. Ukrajina je sloboda,“ hovorí Stepanida, ktorá ušla z Kramatorska na severe Doneckej oblasti. (SME)

21. 6. 2022
|
08:59
|
Svet

Ukrajina podľa Británie hlási prvé úspešné použitie západných striel proti Rusom. Cieľom útoku by mal byť remorkér ruského námorníctva. Udalosť podľa Londýna ukazuje na ťažkosti ruského námorníctva v Čiernom mori.

"Zničenie ruského plavidla pri jeho zásobovacej misii ukazuje na ťažkosti, ktorým Rusko čelí vo svojej snahe podporiť svojich vojakov okupujúcich Hadí ostrov," uviedlo ministerstvo.

Schopnosti ukrajinskej pobrežnej obrany podľa Británie do veľkej miery obmedzili možnosti Ruska získať kontrolu nad morom a nasadzovať námorné sily v severozápadnej časti Čierneho mora. "To zhatilo pôvodný ruský operačný plán pre inváziu, ktorý zahŕňal ohrozovanie Odeskej oblasti z mora," dodalo ministerstvo. (ČTK)

21. 6. 2022
|
08:11
|
Svet

Ukrajinský režisér Ihor Ivanko dostal povolenie, aby sa v Bratislave mohol zúčastniť premiéry filmu. „Prišiel som, aby som mohol povedať, čo sa u nás deje. Keď sa táto vojna skončí, Rusi to poprú," hovorí. (SME)

Ihor Ivanko mal vzor vo svojom starom otcovi, bol to slávny ukrajinský kameraman.
Zdroj SME/Jozef Jakubčo
21. 6. 2022
|
07:51
|
Svet

Ukrajina smeruje k tomu, aby sa stala súčasťou Európskej únie, povedal prezident Zelenskyj. "Krok za krokom prechádzame týmto kľúčovým týždňom, takže nikto nepochybuje, že Ukrajina si zaslúži kandidatúru," povedal v každodennom príhovore. 

"Denne dokazujeme, že sme súčasťou Únie," dodal. Zelenskyj tiež povedal, že armáda tento týždeň očakáva zvýšenú ruskú aktivitu, ako reakciu na to, že EÚ rozhoduje o udelení kandidátskeho statusu Ukrajine. (SME)

21. 6. 2022
|
07:14
|
Svet

Obyvatelia Odesy si zariaďujú staré katakomby pre prípad ruského útoku. Dovážajú tam zásoby vody, potravín, spacákov a dokonca zaviedli aj wi-fi.

Odeské katakomby sú najrozsiahlejším komplexom tunelov na svete, dĺžka chodieb predstavuje asi 2 500 kilometrov. Nachádzajú sa zhruba 18 metrov pod povrchom zeme.

Katakomby vznikli podľa BBC pred viac ako 200 rokmi pri výstavbe mesta, ide o bývalé lomy. Labyrint tunelov využívali už počas druhej svetovej vojny partizáni v odboji proti nacistickému Nemecku. (ČTK)

21. 6. 2022
|
07:08
|
Svet

Herec Ben Stiller sa v Kyjeve stretol s prezidentom Zelenským. Stiller mu povedal, že je jeho hrdina, a zložil kompliment jeho predchádzajúcej hereckej kariére. Americký herec navštívil Ukrajinu ako veľvyslanec OSN pre utečencov. (SME)

21. 6. 2022
|
07:03
|
Svet

Ruské sily majú v okolí Severodonecku dostatok rezerv na rozsiahlu ofenzívu, povedal vojenský šéf regiónu Serhij Hajdaj. Podľa jeho slov ruská armáda do oblasti dopravila desiatky kusov ťažkej techniky a už ich nasadila na bojisko. (SITA)

21. 6. 2022
|
06:54
|
Svet

Na Ukrajine zabili minulý mesiac 52-ročného Američana, ktorý pomáhal v obrane proti ruskej invázii. Stephen Zabielski pochádzal z New Yorku, mal manželku, päť nevlastných detí a vnúča.

Podľa nekrológu zverejneného listom The Recorder bol Stephen Zabielski zabitý v bojoch 15. mája. Správy o jeho smrti sa v amerických médiách objavili v pondelok.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí vo vyhlásení potvrdil Zabielskeho úmrtie a uviedol, že úrad je v kontakte s rodinou zosnulého muža, ktorej poskytol "všetku možnú konzulárnu pomoc".

Hovorca tiež zopakoval skoršie varovanie, že občania USA by nemali cestovať na Ukrajinu kvôli konfliktu, pretože by sa na nich ruská vláda mohla zamerať. Dodal, že všetci americkí občania na Ukrajine by mali z krajiny okamžite odísť.

Napriek varovaniam sa viacerí Američania dobrovoľne prihlásili na boj po boku ukrajinských síl. Na Ukrajine bol ku koncu apríla zabitý 22-ročný bývalý člen americkej námornej pechoty. Na Ukrajine sa tiež momentálne nezvestní viacerí americkí dobrovoľníci. (ČTK)

21. 6. 2022
|
06:49
|
Svet

Ukrajinské zdroje podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny potvrdili, že ruské sily kontrolujú celý Severodoneck okrem chemického závodu Azot. Tento týždeň by podľa Ukrajincov mal byť rozhodujúci pre ruské snahy o dobytie mesta.

Ruské jednotky tiež zintenzívnili delostrelecké útoky na hranici Mykolajivsko-Chersonskej oblasti, pravdepodobne v reakcii na nedávne ukrajinské protiútoky.

Aj podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja pokračujú v Severodonecku boje v priemyselnej zóne. Ukrajinské jednotky kontrolujú len územie závodu Azot. (SME)

21. 6. 2022
|
06:11
|
Svet

Ruský nezávislý novinár Dmitrij Muratov vydražil svoju Nobelovu medailu za 103,5 milióna dolárov. Peniaze chce darovať deťom, ktoré boli vysídlené kvôli vojne na Ukrajine. Medaila bola predaná anonymnému telefonickému záujemcovi. (TASR)

20. 6. 2022
|
22:46
|
Svet

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval Európsku úniu, aby udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny, pri Gruzínsku sa však zdržal.

"Verím, že je čas uznať európsku perspektívu Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," uviedol Michel vo videu zverejnenom na Twitteri.

„Budúcnosť týchto krajín – a ich ľudí – leží v rámci EÚ. Presnejšie povedané, mojím zámerom je, aby sme sa rozhodli udeliť štatút kandidáta Ukrajine a Moldavsku," dodal. (The Guardian)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina stratila kontrolu nad dedinou Meťolkine pri Severodonecku Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 353
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 794
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 395
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 537
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 332
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 808
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 670
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 10 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 16 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 23 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 24 h
SkryťZatvoriť reklamu