KYJEV, BRATISLAVA. Bol síce unavený, ale usmieval sa. S obviazanou rukou, ktorú znehybnili kovovou konštrukciou.
Keď 10. mája pluk Azov zverejnil fotografiu námorníka Mychajla, jeho sestra Aljona sa konečne dozvedela, že jej brat je nažive. Na konci mesiaca ho videla na videu, v ktorom ruská armáda ukazovala, ako v konvoji odváža obrancov Azovstaľu.
„Na tom krátkom videu sme aspoň videli, že vie chodiť po vlastných. Ten kov však mal ešte stále na ruke, takže ho považovali za vážne zraneného vojaka,“ povedala Aljona pre web ukrajinskej televízie Hromadske. „To sú všetky správy, ktoré o bratovi mám. Nikto sa s nami nekontaktoval.“

Život s plesňami
Juhoukrajinský prístav Mariupoľ sa stal terčom ruskej invázie už v prvých dňoch, ukrajinská armáda, konkrétne príslušníci známeho pluku Azov, mesto bránila viac ako osemdesiat dní, pričom Rusi ho neustále bombardovali. Teraz je Mariupoľ, ktorý mal pred vojnou takmer pol milióna obyvateľov, v troskách.
V posledných týždňoch ruského obliehania sa obrancovia a civilisti ukryli v obrovskom komplexe oceliarne Azovstaľ. Odolávali len dočasne, pred mesiacom začali komplex evakuovať, ruskej armáde sa vzdalo aj niekoľko tisíc bojovníkov vrátane Mychajla.
Priateľka ďalšieho člena pluku Tamara Procenková s Oleksandrom Kalašnykom naposledy hovorila 18. mája, keď ho evakuovali z továrne. Príbuzným ďalších vojakov telefonovali zástupcovia armády a oznámili im, že bojovníkov presunuli do zariadenia v Olenivke.
„Je tam nedostatok jedla. Nedodržiavajú sa ani základné pravidlá hygieny, keďže na cele je priveľa ľudí. Je tam nedostatok liekov, oblečenia aj zubných kefiek,“ hovorí Procenková správy, ktoré sa o tomto zariadení dozvedela.