KYJEV, BRATISLAVA. Až po Petrovi Fialovi, Eduardovi Hegerovi či Zuzane Čaputovej sa na následky ruskej agresie proti Ukrajine prišli osobne pozrieť z troch najsilnejších štátov Európskej únie - Francúzska, Nemecka a Talianska.
Z návštevy Emmanuela Macrona, Olafa Scholza a Maria Draghiho sa zásadnejší výsledok neočakával, no ukrajinskí politici hovoria o jasnom odkaze európskej podpory obrancom.
Na samotnú vojnu budú mať väčší dosah ďalšie sľúbené dodávky pomoci zo Spojených štátov a ďalších západných krajín vrátane Slovenska. Ukrajinský minister obrany už vyhlásil, že aj vďaka nim získa jeho armáda pod kontrolu celé ukrajinské územie vrátane Krymu, ktorý už osem rokov za svoj považuje Rusko.
Pozrite si hlavné štvrtkové správy z vojny na Ukrajine.
- Obrancovia Severodonecka sa nevzdávajú
- V Severodonecku uviazli civilisti
- Koľko ľudí zomrelo v Mariupoli?
- Európska trojka navštívila Ukrajinu
- Zbraňami k oslobodeniu území
- Američania varujú Peking
- Rusko sa vyhráža odstavením Nord Streamu
- Turecko chce doriešiť obilie
Obrancovia Severodonecka sa nevzdávajú
Ruská armáda ovláda už 80 percent mesta Severodoneck v Luhanskej oblasti, agresor zničil všetky mosty vychádzajúce z mesta a vojaci sú tam de facto obkľúčení, no nevzdávajú sa. Odmietli ruskú výzvu, aby ukončili „nezmyselný odpor a zložili zbrane“.
Zničenie mostov však je podľa britského ministerstva obrany komplikáciou pre Rusov pri ďalšom posune na Donbase, keďže sa budú musieť pokúsiť o prekročenie rieky Severnyj Donec, pri čom sa môžu stať pomerne ľahkým terčom ukrajinského delostrelectva.
Briti tiež uvádzajú, že Ukrajine sa zrejme podarilo stiahnuť veľkú časť svojich bojových jednotiek, ktoré predtým bránili Severodoneck. Rezort však dodal, že „situácia bude naďalej mimoriadne ťažká pre ukrajinské sily a civilistov, ktorí zostali východne od rieky“.
Vo štvrtok sa pod ruskú paľbu dostala aj Sumská oblasť na severovýchode Ukrajiny, ktorú zasiahla paľba z ruskej Kurskej oblasti. Strely zasiahli miestnu farmu. Na tomto území Rusi útočili aj v stredu, keď v mestečku Hluchiv asi desať kilometrov od hraníc zabili jedného civilistu.
V Severodonecku uviazli civilisti
V obliehanom Severodonecku z pôvodných stotisíc obyvateľov uviazlo asi desaťtisíc civilistov, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Asi 500 z nich sa nachádza v chemickom závode Azot, odkiaľ proruskí separatisti pripravujú humanitárny koridor, únik však údajne umožnia iba smerom na Ruskom ovládané územia.
Situácia v Azote pripomína mariupoľské oceliarne Azovstaľ, kde sa takisto ukrývali tisíce civilistov a ukrajinské sily tam niekoľko týždňov odolávali prevahe ruskej armády, až napokon v máji utrpeli porážku.
Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajicov, že maria snahu o evakuáciu ľudí. Humanitárny koridor vraj nerešpektujú a civilistov využívajú ako ľudské štíty. „Okrem rozhodnutia kyjevských orgánov nič nebráni tomu, aby civilisti odišli,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.
Bolo to pritom práve Rusko, ktoré v utorok odmietlo žiadosť Kyjeva o otvorenie koridoru, ktorým by sa mohli civilisti dostať na územie ovládané ukrajinskou vládou.

Koľko ľudí zomrelo v Mariupoli?
V masových hroboch v Mariupoli je pochovaných 20- až 22-tisíc ľudí, vyhlásil poradca starostu mesta Petro Andrjuščenko s tým, že počet obetí pod troskami budov sa ani odhadnúť nedá. Dodal, že nikto z Rusov sa neobťažuje hľadať telá mŕtvych a vynášať ich.