SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajina Rusko Online: Putin má strach, že iskra demokracie preskočí do jeho krajiny, vyhlásil Scholz

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
20. 6. 2022
|
22:46
|
Svet

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval Európsku úniu, aby udelila Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny, pri Gruzínsku sa však zdržal.

"Verím, že je čas uznať európsku perspektívu Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," uviedol Michel vo videu zverejnenom na Twitteri.

„Budúcnosť týchto krajín – a ich ľudí – leží v rámci EÚ. Presnejšie povedané, mojím zámerom je, aby sme sa rozhodli udeliť štatút kandidáta Ukrajine a Moldavsku," dodal. (The Guardian)

20. 6. 2022
|
21:58
|
Svet

Nemá zmysel viesť rozhovory so Spojenými štátmi o obmedzení jadrových zbraní, myslí si bývalý ruský prezident Medvedev. Podľa neho by Moskva mala radšej počkať, kým Američania "budú prosiť" o rokovania. 

"Teraz je všetko mŕtva zóna. Teraz nemáme žiadne vzťahy so Spojenými štátmi. (Vzťahy) sú na nule Kelvinovej stupnice," napísal Medvedev na sociálnej sieti Telegram.

Medvedev je v súčasnosti podpredsedom Ruskej bezpečnostnej rady. V roku 2010, keď bol ešte ruským prezidentom, podpísal v Prahe zmluvu START 3 (Strategic Arms Reduction Treaty).

Signatárom za USA bol vtedajší prezident Barack Obama. Platnosť tohto dokumentu bola vo februári 2021 predĺžená o päť rokov, do roku 2026.

Rusko a Spojené štáty vlastnia asi 90 percent všetkých jadrových hlavíc, pričom každá z týchto dvoch krajín má okolo 4000 kusov tejto munície, uvádza Reuters na základe prepočtov Federácie amerických vedcov. (TASR, Reuters)

20. 6. 2022
|
21:36
|
Svet

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil dvoch Američanov zajatých na Ukrajine za žoldnierov, na ktorých sa nevzťahujú ženevské konvencie. Zúčastnili sa nezákonných aktivít, povedal pre americkú stanicu MSNBC.

"Podieľali sa na ostreľovaní našich vojakov. Ohrozili ich životy a mali by niesť zodpovednosť za zločiny, ktoré spáchali," povedal Peskov.

Reportér stanice sa ho vzápätí opýtal, aké zločiny spáchali a následne argumentoval tým, že na základe Ženevských dohovorov nemôžu byť vojaci súdení za to, že bojujú vo vojne.

Peskov odvetil, že zajatých Američanov nepovažuje za členov ukrajinskej armády. "Ženevské dohovory sa na ne teda nevzťahujú," vyhlásil. (ČTK)

20. 6. 2022
|
20:31
|
Svet

Putin má strach, že "iskra demokracie" preskočí do jeho krajiny, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Ruský prezident sa podľa neho snaží rozdeliť Európu a vrátiť sa k politike vplyvových zón. "V tom neuspeje," povedal Scholz.

"Putin musí pochopiť, že existuje komunita demokratických krajín s vládou práva v jeho susedstve, ktoré k sebe majú bližšie ako predtým," dodal nemecký kancelár.

Scholz hovoril aj o energetike. Uviedol, že ruské vysvetlenie obmedzenia dodávok plynu do Európy cez potrubie Nord Stream 1 považuje za "nepravdepodobné".

Gazprom tvrdí, že na vine sú prieťahy v návrate zariadenia, ktorého opravu v Kanade zabezpečovala nemecká spoločnosť Siemens Energy. Scholz tiež varoval, že ceny energií pravdepodobne zostanú dlho vysoké. (ČTK)

Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Zdroj TASR/AP
20. 6. 2022
|
19:20
|
Svet

Pri ruskom raketovom útoku na Odesu bol zničený sklad potravín, oznámila ukrajinská armáda, podľa ktorej k stratám na životoch civilistov nedošlo. Ukrajinské operačné velenie uviedlo, že ruské sily vypálili 14 rakiet na juh Ukrajiny.

Ruská armáda tieto správy bezprostredne nekomentovala.

Odesou otriasli explózie po tom, ako predstaviteľ proruských úradov na Kryme Sergej Axionov prostredníctvom aplikácie Telegram informoval, že ukrajinská armáda údajne zasiahla vrtné plošiny v Čiernom mori.

Podľa Axionova sa v čase údajného útoku na plošinách nachádzalo celkovo 12 ľudí, z ktorých päť sa podarilo zachrániť a traja boli zranení.

Ukrajinská strana sa k vyhláseniam o útoku na vrtné plošiny v Čiernom mori zatiaľ nevyjadrila. Agentúra Reuters upozornila, že správu o útoku nedokázala závisle overiť. (Reuters, TASR)

20. 6. 2022
|
19:06
|
Svet

EÚ doteraz zmrazila ruským oligarchom aktíva vo výške 12,5 miliardy eur, potvrdil hovorca Európskej komisie. Medzi zmrazené aktíva patria luxusné jachty, nehnuteľnosti, helikoptéry či rôzne umelecké diela.

 Wigand spresnil, že celková suma zmrazených aktív sa za dva mesiace takmer zdvojnásobila – zo 6,7 miliardy eur v apríli na 10 miliárd eur koncom mája a súčasných 12,5 miliardy eur.

Celková suma však nezahŕňa zmrazené aktíva centrálnej banky Ruska.

Zdroje eurokomisie uvádzajú, že tento nárast je spôsobený predovšetkým tým, že v posledných týždňoch bolo odhalených a zmrazených niekoľko väčších aktív, najmä v Nemecku.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prijala EÚ šesť kôl sankcií zameraných na ruskú ekonomiku, finančný systém, centrálnu banku, najvyšších vládnych predstaviteľov, ako aj na prezidenta Vladimira Putina a jeho úzky okruh spolupracovníkov.

Podľa agentúry DPA v apríli exekutíva EÚ uvádzala, že celkové zmrazené aktíva sú približne vo výške 30 miliárd eur, Wigand však vysvetlil, že táto suma zahŕňa už aj aktíva centrálnej banky, na ktoré sa tiež vzťahujú sankcie EÚ. (TASR)

20. 6. 2022
|
18:53
|
Svet

Americký prezident Biden pravdepodobne nenavštívi Ukrajinu počas svojej cesty do Európy, ktorá sa začne tento týždeň. Vo všeobecnosti podľa neho jeho cesta do Kyjeva závisí od toho, či by nepriniesla komplikácie pre Ukrajinu.

Americký prezident zároveň spresnil, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským intenzívne komunikuje. "Hovorím s ním takmer štyrikrát do týždňa," povedal Biden.

Najvyšší predstaviteľ Spojených štátov sa koncom júna zúčastní na summite krajín G7 v nemeckom Elmau, po ktorom odcestuje na summit Severoatlantickej aliancie do Madridu. Prezident USA plánuje v polovici júla cestovať aj do Izraela a Saudskej Arábie. (TASR)

20. 6. 2022
|
18:46
|
Svet

Africký kontinent je rukojemníkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá spôsobuje nedostatok potravín a vyvoláva obavy z potravinovej krízy, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj predstaviteľom Africkej únie.

Svetová potravinová kríza potrvá podľa jeho slov tak dlho ako ruská "koloniálna vojna". "Vedieme komplexné rokovania na viacerých úrovniach s cieľom odblokovať ukrajinské prístavy. Zatiaľ však pokrok nenastáva," povedal Zelenskyj. (TASR)

20. 6. 2022
|
18:44
|
Svet

Ukrajinu čaká aj podľa prezidenta Zelenského "historický" týždeň. Koncom týždňa sa totiž v Bruseli rozhodne o tom, či Európska únia udelí Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Priniesť to môže aj viac ruských útokov.

Boje o Severodoneck a okolité obce stále pokračujú, ukrajinská strana v uplynulých dňoch prišla o kontrolu nad ďalšou obcou. Rusko zase obviňuje Ukrajinu, že zaútočila na vrtné plošiny na Krymskom polostrove.

Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine. Text pripravila Barbora Paľovčíková, načítala Jana Maťková. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 20/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
20. 6. 2022
|
18:20
|
Svet

Iniciatíva Trojmorie ponúka Ukrajine štatút partnerskej krajiny. Členské krajiny okrem strategického partnerstva udeľujú Ukrajine aj partnerstvo spojené s aktívnou účasťou.

"Rozhodli sme sa vytvoriť špeciálny, nový typ partnerstva s Iniciatívou Trojmorie," povedal poľský prezident Duda na siedmom summite tejto iniciatívy zameranej na rozvoj spolupráce a infraštruktúry medzi južnou a severnou časťou Európy v lotyšskej Rige.

Duda sľúbil, že ak by Ukrajina chcela postaviť svoj úsek cestnej komunikácie Via Carpathia, ktorá spája južnú a severnú Európu, alebo rozvíjať železničné spojenia medzi krajinami, Iniciatíva Trojmorie bude na týchto projektoch spolupracovať.

Duda o partnerstve Ukrajiny s iniciatívou predtým hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten sa na Twitteri Dudovi poďakoval za "neochvejnú pomoc" v oblasti obrany a podporu v úsilí získať štatút kandidátskej krajiny na vstup do EÚ.

Takýto typ partnerstva však podľa poľského prezidenta nie je vyhradený len pre Ukrajinu. Budú oň môcť podľa jeho slov požiadať aj ďalšie krajiny v strednej Európe, "ktoré členskými krajinami EÚ nie sú, ale usilujú sa o to".

Iniciatíva Trojmorie zahŕňa 12 členských krajín EÚ s cieľom zlepšiť prepojenie medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom, píše táto iniciatíva na svojej oficiálnej webovej stránke. Jej partnermi sú aj Spojené kráľovstvo, USA a Európska komisia. (TASR)

20. 6. 2022
|
17:46
|
Svet

Nemecko po prvý raz na základe sankcií proti Rusku skonfiškovalo ruskému manželskému páru tri byty v Mníchove. Doteraz úrady Rusom majetok iba blokovali.

"Podľa súčasného stavu vedomostí ide o prvý celoštátny prípad, v ktorom došlo nielen k zmrazeniu majetku v dôsledku sankcií, ale aj k skonfiškovaniu nehnuteľností," uviedla v Mníchove vrchná prokurátorka Anne Leidingová.

Okrem nehnuteľností ruskému manželskému páru skonfiškovali aj bankový účet, na ktorý prichádzalo nájomné z bytov vo výške zhruba 3 500 eur mesačne. Príjem z prenájmu nehnuteľností bude odteraz putovať okresnému súdu v Mníchove.

Identitu ruskej manželskej dvojice bavorská prokuratúra nezverejnila. Uviedla však, že muž je členom ruskej Štátnej dumy. Nemecká verejnoprávna televízia Bayerischer Rundfunk (BR) spresnila, že meno dotknutého poslanca sa začína na písmeno L. Jeho manželka má nahlásený pobyt v Mníchove.

Dvojica čelí obvineniu, že aj po nadobudnutí právoplatnosti protiruských sankcií mala naďalej príjem z prenájmu nehnuteľností, čo je v rozpore so zákonom.

Podľa názoru prokuratúry je konfiškácia bytov a prevzatie spomínaného účtu možné, pretože ruský poslanec je od 23. februára na sankčnom zozname. V ruskej Štátnej dume hlasoval za rezolúciu vyzývajúcu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby uznal separatistické oblasti na východne Ukrajiny za nezávislé republiky. (TASR)

20. 6. 2022
|
17:40
|
Ekonomika

Poľsko chce zrýchliť export ukrajinských komodít. Zriaďuje päť dodatočných expedičných miest pre nákladné automobily na hranici s Ukrajinou.

Počet doteraz fungujúcich expedičných miest sa tým zdvojnásobil, uviedol v pondelok hovorca poľskej vlády Michal Dworczyk. Nové zariadenia otvorili na hraničnom priechode Korczowa-Krakovec na juhovýchode krajiny.

Cieľom je vyhnúť sa zápcham a skrátiť časy potrebné na čakanie pre nákladnú dopravu na oboch stranách hranice.

Ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov povedal, že toto opatrenie prispieva aj k celosvetovej potravinovej bezpečnosti, píše DPA.

Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk nedávno oznámil, že jeho krajina sa usiluje dosiahnuť mesačne objem 1,5 milióna ton vyvezeného obilia. Ukrajina požaduje až päť miliónov ton, na čo však Poľsko nie je technicky pripravené. (TASR)

20. 6. 2022
|
17:16
|
Svet

Trvalo mesiac, kým okupanti získali jednu z hlavných ulíc mesta Rubižne. Zajatý vojak opísal, ako prebiehali boje o okolie Severodonecka v Luhanskej oblasti. Jeho jednotka tam prišla o 70 percent vojakov.

Bezpečnostná služba Ukrajiny získala nové dôkazy o tom, že ruskí útočníci utrpeli na východe Ukrajiny obrovské straty. Informoval o nich vo videu zajatý rodák z Luhanska, ktorý bol zmobilizovaný z radov takzvaných „ľudových milícií samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

Vo svojom svedectve útočník spomína najmä mesto Rubižne, kde 70 percent členov jeho jednotky zahynulo v bojoch o jedinú ulicu. Trvalo takmer mesiac, kým ju ovládli.

Zajatec tvrdí, že Rusi svoje straty doplnili zmobilizovanými regrútmi. Keď už bola brigáda takto „posilnená“, bola z Rubižne vyslaná do Severodonecka.

Tam narazila na tuhý odpor v boji o priemyselnú zónu mesta. To podnietilo útočníkov vzdať sa, aby si aspoň zachránili životy.

V správe sa uvádza, že on a ďalší zajatí členovia ozbrojených skupín, vypovedajú pred vyšetrovateľmi Bezpečnostnej služby Ukrajiny. (Ukrajinská pravda)

20. 6. 2022
|
16:46
|
Svet

Ruské tanky zničené na Ukrajine budú súčasťou výstavy vo Varšave. Otvoria ju koncom júna v poľskej metropole s názvom "Neporaziteľná armáda". Neskôr sa presunie aj do ďalších európskych miest.

"Výstava bude otvorená koncom tohto mesiaca na varšavskom Hradnom námestí a potom, dúfam, poputuje aj do ďalších miest," oznámil vedúci kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk na hraničnom priechode Korczowa na juhovýchode Poľska.

Ďalej priblížil, že výstavu pripravili na základe dohody medzi úradom predsedu vlády a ukrajinským ministerstvom obrany.

"Na jednej strane ukážeme zverstvá páchané ruskou armádou na Ukrajine a na druhej strane hrdinské úsilie ukrajinských ozbrojených síl a dôsledky týchto bojov, teda poškodenú vojenskú techniku," dodal Dworczyk.

V nedeľu ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov oznámil, že zmienená výstava poputuje aj do hlavných miest Španielska a Portugalska – Madridu a Lisabonu. (TASR)

20. 6. 2022
|
16:22
|
Svet

 

Premiér Ukrajiny rokoval s premiérom Rakúska o podpore integrácie. Témami telefonického rozhovoru boli aj koridory pre export produktov a následky ruskej agresie. "Ďakujeme za pomoc pre našu armádu," napísal Denys Šmyhal. (SME)

20. 6. 2022
|
16:05
|
Svet

Maďarsko ponúka svoje územie na prevoz ukrajinského obilia. V Luxemburgu to na stretnutí ministrov zahraničia krajín EÚ oznámil maďarský minister Szijjártó.

Šéf maďarskej diplomacie ponuku zdôvodnil skutočnosťou, že na zvyčajných prepravných trasách prechádzajúcich Čiernym morom sú v dôsledku ruskej invázie prekážky.

Pred odletom do Luxemburgu maďarský minister uviedol, že Maďarsko je aj naďalej pripravené zohrať úlohu v predchádzaní povojnovej globálnej potravinovej kríze. "Chceme tak zabrániť ďalším migračným tokom z Afriky," dodal Péter Szijjártó.

Szijjártó tiež povedal, že jeho krajina neráta s problémami v dodávkach ruského zemného plynu. (TASR)

20. 6. 2022
|
15:59
|
Svet

Ukrajinský súd v pondelok zakázal najväčšiu proruskú politickú stranu. Zhabal aj jej majetok na celoštátnej úrovni v súvislosti s obvinením z podkopávania suverenity krajiny.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj v marci podpísal dekrét zakazujúci činnosť politickým stranám, ktoré tajné služby označili za naklonené Moskve.

Ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maľuska vo vyhlásení na sociálnej sieti uviedol, že odvolací súd "zakázal činnosť politickej strany Opozičná platforma – Za život". Súd podľa neho rozhodol o prevode všetkého majetku, finančných prostriedkov a ďalších aktív tejto strany do vlastníctva štátu.

Maľuska dodal, že celkovo bolo zakázaných desať proruských politických strán, ktorých činnosť bola považovaná za podkopávanie národnej bezpečnosti Ukrajiny.

Opozičnú platformu – Za život založil v roku 2018 ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk, ktorý je považovaný za hlavného spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v Kyjeve, píše AFP. V ukrajinskom parlamente mala okolo 30 poslancov, kým ju v marci po začatí ruskej invázie nezakázal Zelenskyj. Medvedčuka zadržali v polovici apríla a obvinili ho z vlastizrady a sprenevery. (TASR)

20. 6. 2022
|
15:46
|
Svet

Rusko sa usiluje o dosiahnutie hraníc Luhanskej oblasti do 26. júna. Na Severodoneck a okolie preto sústreďuje takmer všetky svoje sily v snahe prelomiť ukrajinskú obranu a obkľúčiť ju, oznámil ukrajinský rezort obrany.

„Naši vojaci robia všetko, čo je v ich silách, aby udržali tieto územia a zabránili obkľúčeniu,“ oznámila námestníčka ministra obrany Hanna Maliarová. (Kyiv Independent)

20. 6. 2022
|
15:25
|
Svet

V Mariupoli prebieha exhumácia tiel civilistov. Poradca starostu tvrdí, že okupanti sa tak snažia utajiť skutočný počet obetí a rozsah útokov ruských síl na ukrajinské prístavné mesto. (NEXTA)

20. 6. 2022
|
15:19
|
Ekonomika
Dôležité

Útlm v dodávkach ruského plynu na Slovensko pokračuje. Situácia nemá žiadny vplyv na zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu, uviedol hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta.

"Dnes očakávame, na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie, podobne ako cez víkend, približne o polovicu," spresnil Šebesta.

Dodal, že plynárňam sa v uplynulých mesiacoch podarilo diverzifikovať dodávateľov plynu podpisom zmluvy na dodávky zo Severného mora, a tiež dovozom skvapalneného plynu lodnými tankermi. To pokryje približne 65 percent potrieb zákazníkov.

Dodávky ruského plynu cez Nemecko a Česko na Slovensko sa postupne znižovali už počas minulého týždňa.

Gazprom pokles odôvodňuje technickými problémami spojenými so sankciami voči Rusku, čo viacerí analytici odmietli. Znížené množstvá ruského plynu prúdia na Slovensko aj z Ukrajiny. (TASR)

20. 6. 2022
|
15:15
|
Svet

Hrozba napadnutia Ukrajiny z Bieloruska zatiaľ nie je vysoká. Keď budú obavy opodstatnené, budeme vás informovať, odkázali poradcovia ukrajinského prezidenta Arestovič a Podoľak s tým, že sa armáda na prípadný útok pripravuje.

Jeden z poradcov Mychajlo Podoľak vo videu poznamenáva, že v Bielorusku sú čudní ľudia, ktorí majú rôzne predstavy o realizácii útoku na Ukrajinu.

Oleksyj Arestovyč upokojoval Ukrajincov. Zdôraznil, že keď bude reálne hroziť útok, budú včas informovaní. Podoľak vyzval Ukrajincov, aby nepočúvali „vynikajúcich odborníkov, ktorí všetko presne vedia“. Arestovyč žartoval, že narážka sa týkala jeho, no Podoľak to vtipne poprel.

O nízkej pravdepodobnosti útoku na Ukrajinu z bieloruského územia už skôr informoval šéf kancelárie prezidenta Andrij Jermak. Ako dôvod uviedol veľmi nízku podporu účasti vo vojne. (Unian)

20. 6. 2022
|
14:52
|
Svet

EÚ predĺžila sankcie voči Rusku za anexiu Krymu o ďalší rok do 23. júna 2023. Opatrenia boli prvýkrát zavedené v júni 2014 a zahŕňajú zákazy zamerané na dovoz výrobkov a investície do infraštruktúry  a cestovného ruchu.

Obmedzeniam EÚ podlieha aj vývoz určitého tovaru a technológií krymským spoločnostiam alebo na použitie na protiprávne anektovanom Kryme v odvetviach dopravy, telekomunikácií a energetiky alebo pri vyhľadávaní, prieskume a ťažbu ropy, zemného plynu a nerastných surovín. (TASR)

20. 6. 2022
|
14:44
|
Svet

Herec Ben Stiller navštívil mesto Irpiň. Na Ukrajinu, kde chce upozorniť na zaobchádzanie s utečencami, pricestoval ako veľvyslanec dobrej vôle OSN pri príležitosti Svetového dňa utečencov. (SME)

Herec Ben Stiller na Ukrajine.
Zdroj TASR/AP
20. 6. 2022
|
14:26
|
Svet

Rusko opäť sprísnilo kontrolu nad dodávkami zemného plynu do Európy. Odmietlo totiž ponuku Ukrajiny na rezerváciu väčšej tranzitnej kapacity cez jej územie, aby tým kompenzovalo znížené toky cez plynovod Nord Stream do Nemecka. (TASR)

20. 6. 2022
|
14:01
|
Svet

Zajatý ruský pilot priznal, že je členom Vagnerovej skupiny a je žoldnier. Po zostrelení svojho Su-25 priznal, že je platený a radšej počas letu uprednostnil vlastné navigačné zariadenie pred vybavením lietadla.

O výpovedi majora Andreja Fedorčuka, ktorý za mesiac služby dostával viac ako tritisíc eur, informoval šéfredaktor ukrajinského portálu Censor Jurij Butusov.

Lietadlo Su-25 zostrelili prenosnou protilietadlovou strelou Igla nad Svitlodarskom na východe Ukrajiny v priebehu predchádzajúceho víkendu. Pilot sa katapultoval a zajali ho, poznamenal denník Ukrajinska pravda.

Fedorčuk pri výsluchu uviedol, že jeho cieľom bol oporný bod roty ukrajinských síl. Predtým bombardoval ukrajinské mestá. Dúfa, že ho vymenia, hoci si uvedomuje, že ako žoldnier sa možno do skupiny zajatcov určených na výmenu nedostane.

Ruské letectvo má podľa neho veľké problémy s navigáciou. O tom svedčí aj fakt, že Fedorčuk si do kabíny vzal vlastný navigačný prístroj značky Garmin a mobil s navigačným programom, aby mal k dispozícii presnejšie údaje o svojej polohe.

Podľa ukrajinského žurnalistu je to dôkaz o tom, že ruský pilot neverí ruskému navigačnému satelitnému systému Glonass a viac dôveruje americkému systému GPS, o ktorý sa opiera navigácia Garmin.

„Bolo by zaujímavé zistiť, koľko garminov používajú ruské ozbrojené sily a či Američania môžu sledovať ich pohyb. Boli by to cenné dáta,“ poznamenal s tým, že kvôli veľkým stratám už Rusko začína najímať aj pilotov. (Idnes.cz)

20. 6. 2022
|
13:44
|
Svet

Ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve nebude mať prístup do parlamentuZákaz, ktorý sa vzťahuje aj na akreditovaných ruských diplomatov a úradníkov, neformálne platí od začiatku vojny, teraz je oficiálne platný až do odvolania. (Sky News)

20. 6. 2022
|
13:30
|
Svet

Dvaja ruskí vojaci zahynuli po streľbe v kaviarni v okupovanom Chersone. Ďalší ruský vojak utrpel zranenie, informovalo ukrajinské velenie. (Kyiv Independent)

20. 6. 2022
|
13:04
|
Svet

Rusko zatiaľ nevidí význam v rokovaní s USA o kontrole jadrových zbraní. "Treba počkať, kým sa nestiahnu z Ukrajiny a sami nepožiadajú o rozhovory na tému obmedzenia jadrových zbraní," vyhlásil Dmitrij Medvedev.

Ten ako prezident podpisoval s Barackom Obamom novú zmluvu START v roku 2010. Dokument mal zabezpečiť riadené obmedzenie strategických zbraní. Vo februári 2021 bola predĺžená na päť do roku 2026.

Medvedev tiež uviedol, že "teraz so Spojenými štátmi nemáme žiadne vzťahy. Sú na nule. Zatiaľ nie je potrebné s nimi rokovať." (Sky News)

20. 6. 2022
|
12:49
|
Svet

Kremeľ odsúdil blokádu Kalinigradskej oblasti, ktorú zaviedla Litva. "Je to bezprecedentné porušenie úplne všetkého", vyhlásil Putinov hovorca Peskov

Ak sa blokáda neskončí čím, skôr Rusko si vyhradzuje právo chrániť svoje národnej záujmy, odznelo na ruskom rezorte zahraničia, kam prišiel na predvolanie zástupca litovského veľvyslanectva.

V sobotu vstúpil do platnosti zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. (NEXTA, TASR)

20. 6. 2022
|
12:35
|
Svet

Ruská armáda naďalej ostreľuje oblasti na okraji Charkova. Pokusy o postup okupantov po zemi obrancovia nezaznamenali, viedol šéf miestnej vojenskej správy Oleh Synjehubov.

Ostreľovanie zosilnelo, nevyžiadalo si obete, no niektorí ľudia boli zranení. Podľa Synjehubova sa nepriateľ sústreďuje hlavne na obranu a nepokúsili sa narušiť pozície ukrajinskej armády. (SITA)

20. 6. 2022
|
12:30
|
Svet

Ukrajina zaútočila na vrtné plošiny na Kryme. Má ísť o zariadenia spoločnosti Čornomornaftogaz v Simferopole, tvrdí Ruskom dosadený líder okupovaného polostrova Sergej Axionov.

Agentúra AFP poznamenala, že ide o prvý hlásený zásah proti pobrežnej energetickej infraštruktúre na Kryme od 24. februára, keď Rusko odštartovalo inváziu na Ukrajinu.

Ukrajinská strana sa k vyhláseniam o útoku na vrtné plošiny v Čiernom mori zatiaľ nevyjadrila. Používatelia aplikácie Telegram však od rána zverejňujú správy o ostreľovaní Hadieho ostrova v Čiernom mori, ktorý pred časom obsadili ruské jednotky.

Podľa Axionova sa v čase údajného útoku na plošinách nachádzalo celkovo 12 ľudí, z ktorých päť sa podarilo zachrániť a traja boli zranení.

Pátranie po ostatných pokračuje aj v spolupráci s ruským ministerstvom obrany a Federálnou bezpečnostnou službou dodal Axionov. Podľa neho ministerstvo obrany uskutočňuje záchrannú operáciu, do ktorej sú zapojené hliadkovacie člny a lietadlá.

Axionov nešpecifikoval, ktoré plošiny boli útokom postihnuté. Spoločnosť Černomorneftehaz ťaží plyn a ropu v deviatich ložiskách nachádzajúcich sa v Čiernom a Azovskom mori, ako aj na Kryme. (NEXTA, TASR)

20. 6. 2022
|
12:16
|
Ekonomika

Utečenci z Ukrajiny by mohli zmierniť nedostatok pracovnej sily v eurozóne. Je totiž pravdepodobné, že sa mnohí v EÚ natrvalo usadia,  uviedla Európska centrálna banka.

Od začiatku ruskej invázie utieklo približne sedem miliónov ľudí, väčšinou žien a detí. A každý deň odchádzajú ďalší, pričom mnohí dúfajú, že nájdu trvalé pracovné príležitosti.

Európska centrálna banka vo svojom ekonomickom bulletine na základe výpočtov, ktoré sa opierajú o dostupné údaje a analýzy, predpokladá strednodobý nárast pracovnej sily v eurozóne o 0,2 až 0,8 percenta.

"To zodpovedá nárastu počtu pracovnej sily v eurozóne o 300 000 až 1,3 milióna ľudí v dôsledku ukrajinskej utečeneckej krízy," dodala banka.

Eurozóna s rekordne nízkou nezamestnanosťou zápasí s rastúcim nedostatkom pracovnej sily. Prílev utečencov by mohol "trocha zmierniť" napätie na trhu práce, uviedla Európska centrálna banka.

Banka však zároveň skonštatovala, že vzhľadom na administratívne prekážky môže byť ťažké dostať týchto ľudí do práce.

"Bariéry na trhu práce a iné problémy zostávajú významnými prekážkami pre utečencov, čo im sťažuje integráciu na pracovné trhy hostiteľských krajín, najmä z krátkodobého hľadiska," dodáva správa Európska centrálna banka. (TASR)

20. 6. 2022
|
12:07
|
Svet

V Chersonskej oblasti podnikli ukrajinské jednotky úspešné akcie a narušili prvú líniu nepriateľa. Okupanti sa ale opevňujú v ďalších dvoch líniách, oznámil poradca vedenia Chersonskej vojenskej správy Sergej Chlan.

Dodal, že ukrajinská armáda zasiahla sklady v tyle ruskej armády. "V Novej Kachovke zasiahli muničné sklady tri strely." Obec sa nachádza na východnej strane rieky Dneper.

Operácie armády prebiehali aj v blízkosti Sofiyivky, západne od Chersonu. Protiofenzíva sa uskutočnila aj pri dedine Davydiv Brid severovýchodne od Chersonu) .

"Tam je nepriateľ konsolidovaný na brehoch rieky Ingulec," povedal Chlan a dodal, že v Chersonskej oblasti majú obrancovia výhodu v porovnaní s okupačnými silami. (Unian)

20. 6. 2022
|
11:02
|
Svet
Dôležité

Ukrajina nemá kontrolu nad dedinou Meťolkine, ktorá leží severovýchodne od Severodonecka. V obci už niekoľko týždňov prebiehajú ťažké boje s ruskými jednotkami.

"Žiaľ, nad Meťolkine už nemáme kontrolu. A nepriateľ naďalej posilňuje svoje rezervy," uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vo vyhlásení na Telegrame. V uvedenej obci žilo pred začiatkom vojny približne tisíc obyvateľov.

Ruské ministerstvo obrany už v nedeľu hlásilo, že prebralo kontrolu nad Meťolkine, pripomína agentúra DPA. Ukrajinský generálny štáb vtedy ešte hovoril o čiastočnom úspechu ruských síl.

Hajdaj uviedol, že severodonecká chemická továreň Azot, kde sa ukrývajú stovky civilistov, je neustále pod paľbou ruských síl.

Šéf vojenskej správy Severodonecka Olexandr Striuk pre ukrajinskú televíziu povedal, že ruská armáda ovláda väčšinu rezidenčných oblastí v meste. "Ak hovoríme o celom meste, naše ozbrojené sily stále kontrolujú vyše tretinu. Rusi kontrolujú zvyšok," povedal.

"V uliciach nepretržite prebiehajú boje," dodal s tým, že Rusko nasadzuje do bojov čoraz viac vojakov a snaží sa ukrajinské jednotky vytlačiť z mesta.

Evakuácia zo Severodonecka už niekoľko dní nie je možná, keďže bol zničený aj posledný most spájajúci toto mesto s Lysyčanskom. (TASR)

20. 6. 2022
|
11:00
|
Regióny

Krízu na Ukrajine treba vnímať ako príležitosť na rozvoj východu Slovenska, upozorňuje poradca premiéra Eduard Buraš. Vie o ukrajinských firmách, ktoré chcú prísť k nám, problémom je infraštruktúra. (Korzár)

20. 6. 2022
|
10:55
|
Svet

Ruskí vojaci mali rabovanie v civilných objektoch dovolené z najvyšších miest. Ukrajinskou rozviedkou odpočúvaný okupant v rozhovore s manželkou tvrdí, že rabovanie im umožňuje oficiálny dekrét.

Vojak závidí dôstojníkovi, ktorý obchodoval s ukradnutými televízormi, pračkami, grilmi. "Skrátka, nie je trestné, že rabujeme. Je to dovolené. Putin to dovolil. V dekréte sa uvádzalo, že rabovanie je povolené," povedal.

Okupant spomenul, že už pracuje na „podnikateľskom pláne“. Najskôr chce ukradnúť vojenskú techniku a výstroj, pretože uniformy na „špeciálnu operáciu“ si musia vojaci zabezpečovať z vlastných zdrojov. (Unian)

20. 6. 2022
|
10:37
|
Svet

V závode na spracovanie železnej rudy v Zaporoží, ktorý ovládajú ruské sily, hrozí kontaminácia podzemných vôd. Tvrdí to gubernátor Zaporožskej oblasti Oleksandr Staruch.

Tvrdí, že ak by spomenutá továreň prestala prečerpávať vodu, existuje riziko, že okolité podzemné vody budú kontaminované železnou rudou. Závod na spracovanie železnej rudy ukončil svoju činnosť v marci, krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. (SITA)

20. 6. 2022
|
10:29
|
Svet

Ruská blokáda ukrajinského obilia je vojnový zločin, povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, ktorý Rusko vyzval na zrušenie blokády.

"Vyzývame Rusko, aby deblokovalo ukrajinské prístavy. Je nepredstaviteľné, že milióny ton pšenice zostanú zablokované na Ukrajine, zatiaľ čo vo zvyšku sveta ľudia trpia hladom. Toto je skutočný vojnový zločin a neviem si predstaviť, že to bude trvať oveľa dlhšie," povedal Borrell po príchode do stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.

Odhaduje sa, že 22 miliónov ton obilia sa nachádza v silách a čaká na export do celého sveta. (Sky News)

20. 6. 2022
|
09:57
|
Svet

Ruské vzdušné sily podávajú slabé výkony. Ich neschopnosť dôsledne poskytovať vzdušnú silu je pravdepodobne jedným z najdôležitejších faktorov veľmi obmedzeného úspechu ruskej kampane, tvrdí britské ministerstvo obrany.

Ruské letectvo podľa Londýna nedokáže získať na Ukrajine plnú vzdušnú prevahu, pričom sa vyhýba rizikám a len zriedka prenikne hlboko za ukrajinské línie, píše sa ďalej v dennej situačnej správe britských spravodajských služieb, ktoré uverejnilo ministerstvo obrany.

„Po celé roky bola veľká časť ruského leteckého bojového výcviku s vysokou pravdepodobnosťou silne napísaná a navrhnutá tak, aby zapôsobila na vyšších predstaviteľov a nie na rozvoj dynamickej iniciatívy medzi leteckými posádkami," pripomína britský rezort obrany.

"Zatiaľ čo Rusko má pôsobivý zoznam relatívne moderných a schopných bojových lietadiel, letectvo takmer určite zlyhalo v rozvoji inštitucionálnej kultúry a zručností potrebných pre jeho personál, aby splnilo túžbu Ruska zabezpečiť modernejšiu leteckú kampaň západného štýlu,“ konštatuje britský rezort obrany.

To podľa neho viedlo k tomu, že na pozemné jednotky, ktoré sa vyčerpávajú, a na pokročilé riadené strely, ktorých zásoby sa pravdepodobne míňajú, dopadlo viac úsilia, ako bolo v pláne. (SITA)

20. 6. 2022
|
09:51
|
Svet

Austrália dodala Ukrajine prvé štyri zo 14 prisľúbených obrnených transportérov, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Táto dodávka sa uskutočnila v rámci balíka pomoci, na ktorý austrálska vláda vyčlenila 285 miliónov dolárov.

Dodávku obrnených transportérov typu M113AS4 a ďalších 20 bojových vozidiel pechoty typu Bushman prisľúbil Ukrajine ešte v máji bývalý austrálsky minister obrany Peter Dutton.

"Budeme sa snažiť nájsť spôsoby, ako najlepšie pomôcť obyvateľom Ukrajiny. Austrália stojí pri Ukrajine a opätovne vyzýva Rusko, aby zastavilo svoju nevyprovokovanú, nespravodlivú a protizákonnú inváziu na Ukrajinu," vyhlásil súčasný austrálsky minister obrany Richard Marles.

Ukrajinský veľvyslanec v Austrálii Vasyľ Myrošnyčenko zároveň požiadal o ďalšiu vojenskú pomoc najmä v podobe striel dlhého doletu, ktoré vedia zasiahnuť objekty až v 150-kilometrovej vzdialenosti, a munície, keďže jej zásoby sa podľa jeho slov stenčujú.

Ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdil aj nový austrálsky premiér Anthony Albanese, pričom prisľúbil ďalšiu podporu. Albaneseho pozval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštevu Kyjeva, Austrália však zatiaľ prijatie tohto pozvania nepotvrdila. (TASR)

20. 6. 2022
|
09:48
|
Svet

Ruská armáda prišla v priebehu nedele o ďalších 200 vojakov. Od začiatku vojny už o 33 800, oznámilo ukrajinské velenie. Okupanti stratili aj deväť ďalších tankov, 11 obrnených vozidiel aj štyri delostrelecké systémy. (SME)

20. 6. 2022
|
09:43
|
Domov

Z Ukrajiny na Slovensko prišlo v nedeľu takmer 3 400 osôb. Z toho bolo 902 mužov, 1 776 žien a 701 detí. O dočasné útočisko požiadalo 11 žiadateľov. Na Ukrajinu prešlo takmer 3 300 osôb. 

Činnosti v súvislosti s utečencami zabezpečovalo šesť policajtov, 19 hasičov, 82 colníkov, 90 vojakov, sedem dobrovoľníkov, 10 zamestnancov migračného úradu a 25 príslušníkov zahraničných zložiek.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 530-tisíc osôb, udelených bolo takmer 82-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 276-tisíc osôb, informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. (SITA)

20. 6. 2022
|
09:15
|
Svet

Cynická obluda: Putinovi chýbajú vojaci do mlynčeka, ale mobilizáciu sa vyhlásiť bojí a sami od seba sa Rusi do armády akosi prestali hrnúť. (SME)

Cynická obluda Cynická obluda
20. 6. 2022
|
08:31
|
Svet

Ruskí vojaci sa snažia zabrániť preskupeniu ukrajinských jednotiek v piatich smeroch, vrátane Záporožia a Lymanu či Avdijivky v Doneckej oblasti. V tradičnom hlásení o bojoch to uviedol ukrajinský generálny štáb.

Podľa správy ruskej Brjanskej oblasti, ktorá s Ukrajinou susedí, ukrajinské sily ráno ostreľovali tamojšiu dedinu Suzemka. Gubernátor oblasti Alexander Bogomaz uviedol, že jeden človek utrpel zranenia. Tieto tvrdenia však nie je možné nezávisle overiť.

Ruská armáda sa naďalej snaží úplne obsadiť mesto Severodoneck. Okolité dediny a mestá vrátane priľahlého Lysyčanska sú podľa ukrajinského generálneho štábu pod delostreleckou paľbou Ruska. (ČTK)

20. 6. 2022
|
08:23
|
Svet

Ukrajina podľa von der Leyenovej získa štatút kandidátskej krajiny EÚ. Šéfka Európskej komisie to povedala to pred kľúčovým summitom, ktorý sa uskutoční počas štvrtka a piatka a bude sa na ňom rozhodovať o štatúte Ukrajiny.

Som pevne presvedčená, že dostaneme pozitívne rozhodnutie a získame podporu na to, aby toto smerovanie mohlo byť stanovené, povedala šéfka EK.

"Samozrejme, je to tiež historické rozhodnutie, ktoré teraz musí spraviť Európska rada, ale prípravy sú dobré," dodala s tým, že pevne verí, že Ukrajina kandidátsky štatút získa.

Von der Leyenová zdôraznila, že rozhodnutie Európskej komisie podporiť Ukrajinu v tejto záležitosti je založené na dátach, faktoch a prípravnej práci tejto krajiny za posledné roky. "Ukrajina spravila v uplynulých rokoch mimoriadne kroky vpred," uviedla. "Chceme vidieť ešte viac reforiem," dodala. (TASR)

20. 6. 2022
|
06:25
|
Ekonomika

Rakúsko pre kroky Ruska opäť otvorí odstavenú uhoľnú elektráreň. Urobí tak pre obavy z možného nedostatku elektrickej energie, ktoré súvisia s obmedzením dodávok plynu z Ruska.

Plán na oživenie odstavenej elektrárne Mellach bol ohlásený po nedeľňajšom krízovom zasadnutí vlády kancelára Karla Nehammera. Celý proces, na ktorom budú úrady spolupracovať s najväčším rakúskym dodávateľom elektriny - spoločnosťou Verbund - by mal pravdepodobne potrvať niekoľko mesiacov. Elektráreň by mala byť potom opäť schopná vyrábať elektrinu, ak si to bude vyžadovať nepriaznivá energetická situácia, uviedlo ministerstvo životného prostredia vo Viedni.

"Naším prvým cieľom je zaistiť (energetické) dodávky krajiny. Ide o to, aby sa chýbajúci ruský plyn nahradil s pomocou iných zdrojov alebo dodávateľov," uviedol v nedeľu večer kancelár Nehammer, ktorý upozornil na to, že Rakúsko dostáva až 80 percent plyn z Ruska.

Opätovný návrat k používaniu uhlia na výrobu elektriny - v súvislosti s obmedzením ruských dodávok plynu - ohlásilo v nedeľu aj Nemecko. "Aby sme znížili spotrebu, musíme používať menej plynu na výrobu elektriny. Namiesto toho budeme musieť viac používať uhoľné elektrárne," uviedlo spolkové ministerstvo hospodárstva, ktoré to označilo za "bolestivý ale nevyhnutný krok". (TASR)

19. 6. 2022
|
23:20
|
Svet
Dôležité

Dočasné velenie nad plukom Azov prebral Nykyta Nadtočij. Nie je jasné, kde sa nachádza veliteľ Denys Prokopenko, ktorý padol do zajatia pri obrane Azovstaľu, píše BBC. Nadtočij bránil Mariupoľ, ale utrpel zranenie a koncom marca sa ho podarilo z oceliarní evakuovať. (ČTK)

19. 6. 2022
|
23:05
|
Ekonomika

Americký softvérový gigant Microsoft znemožnil užívateľom v Rusku inštalovať si v počítačoch operačný systém Windows 10 a 11 zo svojej internetovej stránky. Firma v reakcii na inváziu v marci oznámila, že pozastavuje predaj a služby v Rusku. (ČTK)

19. 6. 2022
|
22:45
|
Svet

Zelenskyj očakáva, že Rusko zintenzívni útoky na Ukrajinu, keďže krajina čaká na rozhodnutie Únie udeliť jej štatút kandidátskej krajiny. "Tento týždeň by sme mali očakávať od Ruska zintenzívnenie nepriateľských aktivít," povedal. (SME)

19. 6. 2022
|
22:20
|
Svet

Ukrajinskí vojaci odrážajú ruské útoky pri Berestove, meste vzdialenom asi 70 kilometrov od Slavjansku, v smere na ktorý podľa ukrajinskej armády Rusi pripravujú ofenzívu. (SME)

SkryťVypnúť reklamu

Súvisiaci článok SME Minúta: Ukrajinský parlament zakázal v médiách a na verejnosti ruskú hudbu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 330
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 793
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 394
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 524
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 312
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 807
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 608
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 9 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 16 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 23 h
SkryťZatvoriť reklamu