SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajinský parlament zakázal v médiách a na verejnosti ruskú hudbu (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Najnovšie | Najstaršie
19. 6. 2022
|
23:20
|
Svet
Dôležité

Dočasné velenie nad plukom Azov prebral Nykyta Nadtočij. Nie je jasné, kde sa nachádza veliteľ Denys Prokopenko, ktorý padol do zajatia pri obrane Azovstaľu, píše BBC. Nadtočij bránil Mariupoľ, ale utrpel zranenie a koncom marca sa ho podarilo z oceliarní evakuovať. (ČTK)

19. 6. 2022
|
23:05
|
Ekonomika

Americký softvérový gigant Microsoft znemožnil užívateľom v Rusku inštalovať si v počítačoch operačný systém Windows 10 a 11 zo svojej internetovej stránky. Firma v reakcii na inváziu v marci oznámila, že pozastavuje predaj a služby v Rusku. (ČTK)

19. 6. 2022
|
22:45
|
Svet

Zelenskyj očakáva, že Rusko zintenzívni útoky na Ukrajinu, keďže krajina čaká na rozhodnutie Únie udeliť jej štatút kandidátskej krajiny. "Tento týždeň by sme mali očakávať od Ruska zintenzívnenie nepriateľských aktivít," povedal. (SME)

19. 6. 2022
|
22:20
|
Svet

Ukrajinskí vojaci odrážajú ruské útoky pri Berestove, meste vzdialenom asi 70 kilometrov od Slavjansku, v smere na ktorý podľa ukrajinskej armády Rusi pripravujú ofenzívu. (SME)

19. 6. 2022
|
21:20
|
Svet

Ukrajinský parlament zakázal dovoz publikácií z Ruska a Bieloruska. Poslanci schválili viaceré zákony, okrem iné aj podporu pre vydavateľom predávajúcich knihy na Ukrajine. (SME)

19. 6. 2022
|
19:10
|
Šport
19. 6. 2022
|
17:00
|
Svet

Ukrajinský parlament zakázal v médiách a na verejnosti ruskú hudbu. Naopak rozhlas a televízia musia podiel ukrajinskej hudby vo vysielaní zvýšiť z 35 na 40 percent. (ČTK)

19. 6. 2022
|
15:01
|
Svet

Pri Kyjeve zostrelili bližšie nešpecifikovaný ruský objekt. Referuje o tom spravodajský web BBC s tým, že severne od mesta bolo počuť výbuchy.

Ukrajinci neuviedli podrobnosti o zostrelenom objekte. V ostatnom období však západná i centrálna časť Ukrajiny čelili mnohým riadeným strelám ruských síl.

Podľa regionálnej vojenskej správy v Kyjevskej oblasti zostrelenie objektu nespôsobilo žiadny požiar a neevidujú ani žiadne obete. (TASR)

19. 6. 2022
|
15:00
|
Svet

Nový veliteľ britskej armády Patrick Sanders vyzval svojich vojakov, aby boli pripravení čeliť hrozbe z Ruska po tom, ako Moskva vojensky napadla susednú Ukrajinu. 

V liste adresovanom všetkým hodnostiam a štátnym zamestnancom Sanders vyzdvihol hrozbu, ktorú predstavuje Rusko. Poznamenal, že je prvým náčelníkom generálneho štábu od roku 1941, ktorý prevzal velenie nad armádou v tieni možnej vojny v Európe s účasťou významnej kontinentálnej mocnosti.

„Ruská invázia na Ukrajinu podčiarkuje náš hlavný cieľ - chrániť Spojené kráľovstvo a byť pripravený bojovať a vyhrať vojny na súši,“ povedal Sanders. „Svet sa od 24. februára zmenil. Teraz je tu naliehavá potreba vytvoriť armádu schopnú bojovať po boku našich spojencov a poraziť Rusko,“ dodal. (SITA)

19. 6. 2022
|
13:48
|
Svet

Na Kyjev opäť zaútočili zo vzduchu, hlavným mestom Ukrajiny sa ozývali poplachy a výbuchy. „V okrese Vyšhorod bolo ráno počuť výbuchy. Protivzdušná obrana strieľala na nepriateľské ciele,“ uviedol vojenský guvernér Kyjevskej oblasti Oleksij Kuleba.

Povedal, že ostreľovanie nespôsobilo v meste škody ani zranenia, ale požiadal obyvateľov Kyjeva, aby sa naďalej uchýlili do prístreškov. (The Guardian)

19. 6. 2022
|
12:36
|
Svet

Po ruskom raketovom útoku na palivový sklad v Dnepropetrovskej oblasti zomreli dvaja ľudia, informuje server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na oblastného gubernátora Valentyna Rezničenka.

Približne desiatka ľudí utrpela zranenia. Zariadenie v meste Novomoskovsk podľa ukrajinských úradov zasiahli v sobotu tri strely, neskôr tam explodovala palivová nádrž. (ČTK)

19. 6. 2022
|
11:52
|
Svet

Ukrajinskí vojaci odrazili útoky na dediny neďaleko mesta Severodoneck na východe krajiny, kde už týždne zúria krvavé boje, uviedli kyjevské ozbrojené sily.

OSN tento týždeň varovala, že zostávajúcim civilistom v meste vo východnom regióne Donbasu dochádza čistá voda, jedlo a hygienické zariadenia.

"Naše jednotky odrazili útok rusov v oblasti Toškivka," uviedla ukrajinská armáda, "Nepriateľ ustúpil a preskupuje sa."

Útok ruských síl, ktoré sa zamerali na dedinu Orichiv, bol taktiež odrazený.

Väčšina Severodonecku je podľa ukrajinských predstaviteľov pod ruskou kontrolou, no nie však úplne, informuje agentúra AFP. „Všetky vyhlásenia Rusov, že ovládajú Severodoneck, sú lži. V skutočnosti majú pod kontrolou väčšinu mesta, ale neovládajú ho úplne,“ povedal tvrdí guvernér Luhanskej oblasti Serhij Gajdaj. (The Guardian)

19. 6. 2022
|
11:45
|
Svet

Skupina G7 bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné, tvrdí nemecký kancelár Scholz. V rozhovore pre agentúru DPA povedal, že chce využiť budúcotýždňové stretnutie na diskusiu.

„Budeme pokračovať v podpore Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné. Chceme sa uistiť, že kalkulácie ruského prezidenta Vladimira Putina sú nesprávne,“ povedal nemecký kancelár.

„Putin očividne dúfa, že všetko zapadne na svoje miesto, keď si podmaní dostatok územia a medzinárodné spoločenstvo sa vráti k normálnemu chodu. To je ilúzia,“ dodal Scholz. (TASR)

19. 6. 2022
|
11:11
|
Svet
Dôležité

Ukrajina ponúka možnosť virtuálne nahliadnuť do Buče, Irpine či Boroďanky, ktoré sú ťažko zasiahnuté ruskou agresiou.

Online múzeum pripomínajúce konflikt je dostupné na turistickom portáli Kyjevskej oblasti, ktorá ho pred časom spustila v spolupráci s projektom Vojna je blízko.

Na webe je možné si v 3D pozrieť dôsledky ruskej invázie v mestách Buča, Irpiň, Hostomel, Boroďanka, Stojanka a Horenka. (ČTK)

Irpiň.
Zdroj Reprofoto SME
19. 6. 2022
|
10:40
|
Svet

Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu do Európy mierne vzrástli, uviedol Gazprom. Ruská  plynárenská spoločnosť oznámila, že dodáva ruský plyn do Európy cez tranzitný bod Sudža v objeme 41,7 milióna metrov kubických za deň.

Žiadosť o prepravu plynu cez ďalší veľký vstupný bod Sochranivku Ukrajina zamietla, konštatoval Gazprom. (ČTK)

19. 6. 2022
|
09:07
|
Svet

Ruské sily zaznamenali menšie zisky na predmestí Severodonecka, no na väčšine iných miest sa ich postup zastavil, píše v analýze americký Inštitút pre štúdium vojny. Rusi zrejme čelia rastúcim stratám a degradácii vojakov a vybavenia.

Podľa inštitútu budú ruské jednotky v najbližších týždňoch zrejme schopné obsadiť Severodoneck, ale za cenu sústredenia väčšiny svojich dostupných síl v tejto malej oblasti. Menší pokrok zaznamenali ruské sily v ostatných dvoch týždňoch aj v okolí miest Bachmut a Slavjansk.

Ruské vojská sa snažili vytlačiť ukrajinské jednotky od okupovaných hraníc severne od Charkova, ale nedosiahli významné úspechy, čím sú zraniteľné voči ukrajinskej protiofenzíve a partizánskemu tlaku. Ich zásobovacie trasy sú navyše v delostreleckom dosahu ukrajinských jednotiek.

Ruská armáda naďalej čelí problémom v súvislosti s morálkou a disciplínou svojich jednotiek na Ukrajine. Hlavné ukrajinské riaditeľstvo spravodajskej služby zverejnilo informácie o zachytených telefonátoch zo 17. a 18. júna, v ktorých sa ruskí vojaci sťažovali na podmienky v prvej línii, zlé vybavenie a celkový nedostatok personálu. Jeden z vojakov tvrdil, že v jednotkách slúži vyčerpaný personál a niektoré taktické skupiny majú v službe iba 10 až 15 vojakov. (SITA)

19. 6. 2022
|
08:15
|
Svet
Dôležité

Veliteľov obrancov Mariupoľa previezli do Ruska na vyšetrovanie. S odvolaním sa na zdroj z bezpečnostných zložiek píše agentúra TASS, podľa ktorej ide o zástupcu veliteľa pluku Azov Svjatoslava Palamara a veliteľa 36. brigády námornej pechoty Serhija Volynského.

Osud stoviek bojovníkov zajatých ruskými silami v máji po niekoľkomesačnom obliehaní Mariupolu sprevádza neistota, podotkla agentúra Reuters.

"Do Ruska boli prevezení aj ďalší dôstojníci rôznych ukrajinských jednotiek," cituje TASS svoj zdroj. Do ktorého regiónu Ruské federácie ich odviezli, nespresnil.

Odvezení boli z územia samozvanej proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DNR), kam boli podľa Moskvy presunutí po tom, ako zložili zbrane. Agentúra Reuters poznamenala, že informácie o prevoze ukrajinských vojakov nemohla overiť a Kyjev zatiaľ nereagoval. (ČTK)

19. 6. 2022
|
06:26
|
Ekonomika

Nemecký minister hospodárstva plánuje pre krátenie dodávok ruského plynu ďalšie opatrenia, ktoré znížia spotrebu. V krajine je po obmedzení dodávok napätie a Habeck chce predísť zhoršeniu situácie v zime.

Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na päťstránkový dokument, ktorý má k dispozícii. Okrem iného sa má znížiť využívanie plynu na výrobu elektriny a v priemysle a má sa podporiť plnenie zásobníkov. Spolková vláda na tento účel poskytne miliardy a chce tiež viac využívať uhoľné elektrárne.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v minulých dňoch výrazne obmedzila dodávky plynovodom Nord Stream 1. Dôvodom bolo meškanie pri oprave kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Habeck označil toto konanie za politicky motivované.

Zásobníky plynu sa stále podľa Habecka plnia, aj keď za vysoké ceny. Bezpečnosť dodávok je v súčasnosti zaručená, mala by sa však znížiť spotreba plynu v elektrárni a priemysle a urýchliť plnenie zásobníkov.

V závislosti od vývoja situácie by mala vláda prijímať ďalšie opatrenia. Podľa zdrojov medzi ne patrí poskytnutie úveru 15 miliárd eur prostredníctvom štátnej banky KfW na zabezpečenie skladovania plynu. Vláda by mala pôžičku poskytnúť čoskoro a úver už bol prerokovaný s ministerstvom financií.

Habeck tiež plánuje v lete predstaviť model aukcie plynu. Cieľom je motivovať priemyselných odberateľov k úsporám plynu. Menej plynu sa tiež bude využívať na výrobu elektriny. Na výrobu elektriny sa budú viac používať uhoľné elektrárne. (Index)

19. 6. 2022
|
06:12
|
Svet

Vojna Ruska na Ukrajine môže trvať roky, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore s nemeckým listom Bild am Sonntag. Preto by sa podľa neho nemalo poľaviť v podpore Ukrajiny.

"Musíme sa pripraviť na skutočnosť, že to bude trvať roky. Nesmieme poľaviť v podpore Ukrajiny, "povedal Stoltenberg. "Aj keď náklady sú vysoké, nielen kvôli vojenskej podpore, ale aj kvôli rastu cien energií a potravín. "To sa však podľa neho nedá porovnávať s cenou, ktorú Ukrajina denne platí mnohými ľudskými životmi," napísala agentúra DPA.

Stoltenberg už tento týždeň uviedol, že na summite NATO v Madride by mal byť podľa očakávania schválený balík pomoci pre Ukrajinu, ktorý krajine pomôže s prechodom zo starej, sovietskej výzbroje k štandardnému vybaveniu NATO. Summit sa uskutoční tento mesiac.

Šéf NATO očakáva, že Ukrajina bude schopná znovu vytlačiť ruské jednotky z Donbasu za pomoci ďalších dodávok zbraní zo Západu. "Ukrajinci statočne vzdorujú ruským okupantom," povedal denníku. Dodal ale, že NATO nebude zasahovať do samotných bojov. "Pomáhame tejto krajine, ale vojakov NATO na Ukrajinu nepošleme. " (ČTK)

18. 6. 2022
|
22:48
|
Svet

Z ukrajinských oblastí sa od začiatku vojny "evakuovali" do Ruska takmer dva milióny ľudí, z toho necelých 30-tisíc za posledný deň, informovalo ruské ministerstvo obrany. Kyjev tvrdí, že ruské úrady odvliekajú ukrajinských občanov do Ruska násilím.

Celkovo už ruské ministerstvo obrany eviduje 1 936 911 občanov Ukrajiny, ktorí od začiatku vojny presídlili do Ruska. Z toho bolo 307 423 detí. Údaje nebolo možné nezávisle overiť.

Kyjev obviňuje Moskvu, že ľuďom z okupovaných oblastí neumožňuje vstup na územie kontrolované Ukrajinou. Z pohľadu Ukrajiny ide preto o nútené deportácie do Ruska. Mnoho Ukrajincov zavlečených do Ruska sa podľa agentúry DPA snaží opustiť túto krajinu cez tretie krajiny. (ČTK)

18. 6. 2022
|
22:30
|
Ekonomika

Ruskej ekonomike môže trvať desaťročie, kým sa zotaví zo zdrvujúcich sankcií uvalených Západom po začiatku invázie na Ukrajinu, povedal šéf najväčšej ruskej banky Sberbank German Gref.

Návrat na úroveň obdobia pred sankciami môže trvať takmer desať rokov, keďže Rusko prišlo o polovicu svojho obchodovania, spresnil Gref podľa stanice Sky News.

Šéf Sberbanky odhadol, že krajiny, ktoré prerušili vzťahy s Ruskom, sa podieľali na jeho vývoze 56 percentami a na jeho dovoze 51 percentami, čo ochromuje ruskú ekonomiku.

"Toto ohrozuje 15 percent hrubého domáceho produktu Ruska, väčšina ekonomiky je pod paľbou," povedal výkonný riaditeľ Sberbanky Gref na výročnom Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko posiela do Severodonecka množstvo záložných jednotiek, tvrdí luhanský guvernér Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 305
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 788
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 393
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 497
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 281
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 806
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 554
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Sagan v cieli druhej etapy Tour de France 2022.

Sagan finišoval v druhej etape Tour de France šiesty.


2 h
Advokát Tomáš Kamenec.

Rozhodnutia amerického súdu sú úžasné, hovorí.


29. jún
Ilustračné foto.

Kráľ pornobiznisu bol dlhé roky duchom, odhalili ho až škandály.


24. jún
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 9 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 15 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 21 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 23 h
SkryťZatvoriť reklamu