SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajina Rusko Online: Rusko posiela do Severodonecka množstvo záložných jednotiek, tvrdí luhanský guvernér

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 17/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Najnovšie | Najstaršie
18. 6. 2022
|
22:48
|
Svet

Z ukrajinských oblastí sa od začiatku vojny "evakuovali" do Ruska takmer dva milióny ľudí, z toho necelých 30-tisíc za posledný deň, informovalo ruské ministerstvo obrany. Kyjev tvrdí, že ruské úrady odvliekajú ukrajinských občanov do Ruska násilím.

Celkovo už ruské ministerstvo obrany eviduje 1 936 911 občanov Ukrajiny, ktorí od začiatku vojny presídlili do Ruska. Z toho bolo 307 423 detí. Údaje nebolo možné nezávisle overiť.

Kyjev obviňuje Moskvu, že ľuďom z okupovaných oblastí neumožňuje vstup na územie kontrolované Ukrajinou. Z pohľadu Ukrajiny ide preto o nútené deportácie do Ruska. Mnoho Ukrajincov zavlečených do Ruska sa podľa agentúry DPA snaží opustiť túto krajinu cez tretie krajiny. (ČTK)

18. 6. 2022
|
22:30
|
Ekonomika

Ruskej ekonomike môže trvať desaťročie, kým sa zotaví zo zdrvujúcich sankcií uvalených Západom po začiatku invázie na Ukrajinu, povedal šéf najväčšej ruskej banky Sberbank German Gref.

Návrat na úroveň obdobia pred sankciami môže trvať takmer desať rokov, keďže Rusko prišlo o polovicu svojho obchodovania, spresnil Gref podľa stanice Sky News.

Šéf Sberbanky odhadol, že krajiny, ktoré prerušili vzťahy s Ruskom, sa podieľali na jeho vývoze 56 percentami a na jeho dovoze 51 percentami, čo ochromuje ruskú ekonomiku.

"Toto ohrozuje 15 percent hrubého domáceho produktu Ruska, väčšina ekonomiky je pod paľbou," povedal výkonný riaditeľ Sberbanky Gref na výročnom Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. (TASR)

18. 6. 2022
|
21:29
|
Svet

Ukrajinský prezident navštívil Odeskú oblasť, členom Národnej gardy odovzdal vyznamenania. V samotnej Odese prišiel Zelenskyj k obytnému domu, ktorý zasiahla ruská raketa. Zomrelo pritom osem ľudí, vrátane trojmesačného dieťaťa.

„Chcem sa vám poďakovať za Ukrajincov, za náš štát, za skvelú prácu, ktorú robíte, za vašu hrdinskú službu. Je dôležité, aby ste boli nažive. Kým žijete, je tu silný ukrajinský múr, ktorý chráni našu krajinu,“ povedal Zelenskyj vojakom. (ČTK)

18. 6. 2022
|
18:44
|
Domov

O preplatení výdavkov za vojenskú pomoc Ukrajine z fondu Únie sa ďalej rokuje, potvrdilo ministerstvo obrany.

"Výsledok bude predstavovať konsenzus, ktorý bude reflektovať možnosti a obmedzenia jednotlivých krajín. Naším záujmom je získať čo najväčší objem finančných prostriedkov, a to v čo najkratšom možnom čase," uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

Začiatkom júna rezort obrany zverejnil, že Slovensko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc už vo výške približne 154 miliónov eur. Išlo napríklad o systém protivzdušnej obrany S-300, ale aj rôzny vojenský materiál. (TASR)

18. 6. 2022
|
18:32
|
Svet

Rusko posiela do Severodonecka veľké množstvo záložných jednotiek z iných oblastí, pokúša sa získať plnú kontrolu nad mestom na východe frontovej línie, tvrdí guvernér Luhanskej oblasti.

"Dnes, zajtra alebo pozajtra vyhodia všetky rezervy, ktoré majú... pretože ich je tam už naozaj veľa, sú na kritickom množstve," povedal Serhij Gajdaj v národnej televízii. Ruské sily už podľa neho kontrolovali väčšinu mesta, ale nie celý Severodoneck. (The Guardian)

18. 6. 2022
|
18:24
|
Svet

V Kyjeve sa zišli stovky ľudí na spomienke za známeho aktivistu, ktorý zomrel v boji proti ruským okupantom. Roman Ratušnyj mal iba 24 rokov. Bol známy ako ekologický aktivista, bránil kyjevský lesopark.

Ratušnyj tiež ako tínedžer niekoľko mesiacov demonštroval proti vláde Viktora Janukovyča, protesty v roku 2014 nakoniec viedli pádu proruského prezidenta. (The Guardian)

Zdroj SITA/AP
18. 6. 2022
|
17:53
|
Svet

V rámci výmeny väzňov s Ruskom v pomere päť na päť došlo k vráteniu ukrajinských civilistov, uviedlo Hlavné riaditeľstvo spravodajstva Ministerstva obrany Ukrajiny.

Riaditeľstvo neuviedlo, či vymenení Rusi boli bojovníci. Štyria z piatich ukrajinských civilistov boli zajatí počas ruskej okupácie oblasti Kyjeva, odkiaľ sa ruské sily stiahli koncom marca.

Uviedlo tiež, že pri výmene bolo nájdené mŕtve telo ukrajinského civilistu. (The Guardian)

18. 6. 2022
|
17:36
|
Svet

Rusko blokádou vývozu ukrajinského obilia a obmedzovaním vlastného exportu vystavuje svet riziku vypuknutia hladomoru, uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

"V spolupráci s OSN a našimi partnermi sme pripravení zabrániť nechcenému dopadu na medzinárodnú potravinovú bezpečnosť," konštatoval Borrell v príspevku na svojom blogu.

Podľa jeho slov sa Rusko vedome rozhodlo urobiť z vývozu obilia zbraň, ktorú teraz "využíva ako nástroj na vydieranie každého, kto je proti jeho agresii".

"Rusko premenilo Čierne more na vojnovú zónu, čím blokuje dodávky obilia a hnojív z Ukrajiny," pokračoval šéf diplomacie EÚ. Dodal, že Rusko tiež uplatňuje kvóty a dane na vývoz svojho obilia.

Podľa jeho slov je nevyhnutné, aby Ukrajina svoje produkty vyvážala lodnou dopravou. "Dúfame, že riešenie nájdeme už v najbližších dňoch. Ak tak neurobíme, hrozí celosvetová potravinová katastrofa," upozornil Borrell. (TASR)

18. 6. 2022
|
17:23
|
Domov
Dôležité

Diplomatické úsilie Slovenska sa vypláca, reagoval Heger na odporúčanie eurokomisie, aby Ukrajina získala status kandidátskej krajiny. Premiér rozhodnutie označil sa dobré správy pre Európu. Uviedol, že Slovensko urobilo náčrt krokov, ako by malo ukrajinské približovanie sa k Únii. (SME)

18. 6. 2022
|
16:53
|
Svet

S manželom sa už môžeme aspoň vídať, povedala ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská v rozhovore pre The Guardian. Vzhľadom na zločiny, ktoré páchajú ruské invázne jednotky v jej krajine, je podľa nej možné, že sú schopné všetkého.

Zelenská tak reagovala na skoršie slová svojho manžela, že terčom číslo jeden bol pre ruské sily on a druhým cieľom jeho rodina.

Po začiatku invázie musela Zelenská s deťmi odísť do bezpečia a s manželom sa jej podarilo prehovoriť, aj keď nie cez obvyklý komunikačný prístroj, upozorňuje denník. Ochranka jej povedala, aby si nebrala žiadnu elektroniku a neprihlasovala sa na žiadne siete. Dni boli podľa nej dlhé; čas si krátila napríklad tým, že pomáhala synovi s úlohami do školy.

Na verejnosti sa prvýkrát od začiatku ruskej invázie objavila po desiatich týždňoch, keď sa na západe Ukrajiny stretla s americkou prvou dámou Jill Bidenovou.

Ruské jednotky sa medzitým zo severu Ukrajiny začiatkom apríla stiahli a vďaka upokojeniu situácie v tejto oblasti sa mohla aspoň na čas vrátiť do metropoly, píše The Guardian. Zároveň nechce prezrádzať, kde teraz žije. S manželom to vraj nie je, ale aspoň sa teraz môžu stretávať. (ČTK)

18. 6. 2022
|
16:33
|
Svet

Litva zakázala prevážať vlakmi do ruského Kaliningradu tovar zo sankčného zoznam. Informuje o tom agentúra Reuters.

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov už skôr uviedol, že zákaz sa týka 40 až 50 percent tovaru, ktorý sa po železnici dovážal do tejto ruskej exklávy vkliesnenej medzi Litvu a Poľsko.

Sankcie EÚ sa okrem iného vzťahujú na dovoz uhlia, kovov, stavebných materiálov a vyspelých technológií. "Tento krok považujeme za najvážnejšie porušenie práva na slobodný tranzit do Kaliningradskej oblasti aj z nej," uviedol Alichanov.

Dodal, že ak Litva zákaz nezruší, bude musieť rokovať o posilnení dopravy tovaru po mori. (ČTK)

18. 6. 2022
|
16:04
|
Domov

Dva vrtuľníky Mi17 prevážali ukrajinské ťahače z prešovského letiska na Ukrajinu, v piatok krátko pred polnocou ich nakrútil štáb televízie JOJ. To, či ide o súčasť vojenskej techniky, ktorú pre Ukrajinu schválila vláda, zatiaľ nie je jasné.

Minister obrany Jaroslav Naď 15. júna informoval o tom, že Slovensko darovalo Ukrajine štyri vrtuľníky Mi17, jeden vrtuľník Mi2 a 122 milimetrovú muníciu do systému Grad.

Naď zároveň dodal, že vojenská pomoc bola v tej chvíli Ukrajine odovzdaná. „Darovanie Ukrajine schválila vláda, sú už po bezpečnom odovzdaní a v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny," napísal Naď s tým, že ním spomenuté vrtuľníky boli z Ozbrojených síl vyradené a nahradené modernými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk. (SITA)

18. 6. 2022
|
15:10
|
Svet

Ukrajinský prezident navštívil prvýkrát od začiatku ruskej invázie Mykolajiv na juhu krajiny. Zelenskyj prišiel na návštevu deň po ruskom útoku na obytnú štvrť, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia.

"Naši statoční chlapci a dievčatá. Všetci robia, čo je v ich silách. Určite vydržíme! A určite vyhráme! "napísal prezident na sociálnej sieti telegram.

Za "hrdinov s veľkým a dobrým srdcom" označil zdravotníkov v miestnej nemocnici. Navštívil tiež sídlo miestnej správy, kde koncom marca pri ruskom raketovom útoku prišlo o život 37 ľudí. (ČTK)

Zelenskyj počas návštevy Mykolajiva.
Zdroj Twitter
18. 6. 2022
|
14:33
|
Svet

Nemecko vyšetruje niekoľko sto prípadov možných vojnových zločinov na Ukrajine, vrátane podozrení zo spojenia politických a armádnych predstaviteľov s takýmito činmi.

"Doteraz sme dostali trojciferný počet stôp," povedal prezident Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch pre noviny Welt am Sonntag.

"Je to najťažšia časť nášho vyšetrovania, zložitá skladačka," priblížil. "Naším cieľom je identifikovať osoby zodpovedné za zverstvá, dokázať ich činy prostredníctvom nášho vyšetrovania a postaviť ich pred súd," a to aj v Nemecku, doplnil šéf nemeckých kriminalistov. (TASR)

18. 6. 2022
|
14:19
|
Svet

Boris Johnson vyzval, aby sa Eurovízia 2023 konala na Ukrajine. „Ešte je pred nami celý rok. Pred začiatkom Eurovízie bude všetko v poriadku a ja dúfam, že to Ukrajinci dostanú,“ povedal britský premiér. (NEXTA)

18. 6. 2022
|
14:14
|
Svet

Scholz prisľúbil Ukrajine ďalšiu podporu v boji proti ruským jednotkám. "Budeme pokračovať v poskytovaní financií. Pomôžeme pri obnove. Budeme pokračovať v dodávkach zbraní, ktoré sú naliehavo potrebné na obranu nezávislosti Ukrajiny," povedal.

Nemecký kancelár to uviedol vo videu s názvom "Kanzler kompakt". Vláda uviedla, že takýto príhovor Scholza na ústrednú tému prostredníctvom videa bude uverejňovaný každý týždeň.

Scholz vo videu pripomenul, že spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim navštívil Ukrajinu. "Pozreli sme sa na skazu v meste Irpiň pri Kyjeve. Strašné," uviedol. (TASR)

18. 6. 2022
|
13:24
|
Svet

Južný okraj ukrajinského mesta Kryvyj Rih zasiahli rakety, o život prišli najmenej dvaja ľudia, uviedli miestne úrady. (The Guardian)

18. 6. 2022
|
13:05
|
Svet

Poľsko vyzýva EÚ na zavedenie ďalšieho balíka sankcií voči Rusku. Uviedol to hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina. 

"Z nášho pohľadu musí byť siedmy balík sankcií zavedený čo najskôr. Musíme pokračovať v tlaku (na Moskvu)," povedal Jasina pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Luxemburgu.

Dodal, že Poľsko si v tomto smere váži podporu pobaltských partnerov a dúfa, že ostatné členské štáty EÚ budú tiež súhlasiť so sprísnením sankcií voči Rusku. (TASR)

18. 6. 2022
|
12:30
|
Svet

Sankcie nútia ruských oligarchov meniť pôsobiská. Namiesto nákupov v Ženeve či v Miláne dnes presúvajú firmy na Blízky východ. (SME)

18. 6. 2022
|
11:59
|
Ekonomika

Gazprom oznámil pokles dodávok ruského plynu cez Ukrajinu do Európy. Dodávky cez tranzitný bod Sudža klesli z piatkových 41,9 milióna metrov kubických za deň na 41,4.

Žiadosť o prepravu plynu cez ďalší bod Sochranivku Ukrajina zamietla, uviedol Gazprom podľa agentúry Reuters.

Ruský gigant Gazprom v posledných dňoch výrazne znížil dodávky plynu najmä do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1, čo spôsobilo prudký nárast cien. (ČTK)

18. 6. 2022
|
11:43
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Росія продовжує скорочувати поставки природного газу до Словаччини. Братислава пропонує багато місць щоб охолодитися в спекотні вихідні, Міністерство оборони зазнало масштабної кібератаки.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

18. 6. 2022
|
11:28
|
Svet

Premiér Boris Johnson tvrdí, že je dôležité, aby Británia ďalej dokazovala, že dlhodobo podporuje Ukrajinu. Zároveň varoval pred rizikom  "únavy", keď sa vojna natiahne.

"Rusi postupujú vpred kúsok po kúsku a je dôležité, aby sme ukázali to, o čom vieme, že je pravda: že Ukrajina môže vyhrať a vyhrá," povedal Johnson novinárom po svojom návrate z návštevy Kyjeva.

Niektorí členovia jeho Konzervatívnej strany ho kritizovali za to, že podnikol cestu namiesto toho, aby sa zúčastnil konferencie v severnom Anglicku, uviedla agentúra Reuters. (The Guardian)

Britský premiér Boris Johnson sa v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Zdroj TASR/AP
18. 6. 2022
|
11:11
|
Svet

Rusko prepustilo ukrajinskú zdravotníčku, ktorá natáčala utrpenie v Mariupole. Julija Pajevská, ktorú ruské sily v polovici marca zajali, je po troch mesiacoch na slobode. Oznámil to prezident Volodymyr Zelenskyj.

 Pajevská je na Ukrajine známa pod prezývkou Tajra a v minulosti odovzdala agentúre AP videozáznamy, ktoré obstarala počas dvoch týždňov, keď sa jej tím snažil zachraňovať ranených, medzi ktorými boli ukrajinskí aj ruskí vojaci. (ČTK)

18. 6. 2022
|
11:02
|
Svet

Takmer 100 baníkov uviazlo v uhoľnej bani v Donecku po prerušení dodávky elektriny. Ruská tlačová agentúra RIA obvinila z incidentu Ukrajinu a pripisuje jej útoky vo východnom regióne, ktoré spôsobili výpadok elektriny.

„V dôsledku ostreľovania (ukrajinskými silami) bola prerušená dodávka elektriny do bane Zasyadko v Donecku a 77 baníkov zostáva v podzemí,“ uviedla RIA.

Agentúra Reuters nemohla správu okamžite overiť a Ukrajina zatiaľ nevydala reakciu. (The Guardian)

18. 6. 2022
|
10:38
|
Ekonomika

India, Čína a ďalšie ázijské krajiny sa pre Moskvu stávajú čoraz dôležitejším zdrojom príjmov z ropy. A to aj napriek silnému tlaku zo strany USA, aby nezvyšovali svoje nákupy po invázii Ruska na Ukrajinu. 

Predaje v Ázii zvyšujú príjmy z ruského exportu v čase, keď sa USA, EÚ a ich spojenci snažia obmedziť finančné toky podporujúce vojnové úsilie Moskvy. Západ zaviedol bezprecedentné sankcie proti Moskve za vojnu na Ukrajine.

Dodávky do iných ázijských krajín, ako je Čína, sa v uplynulých mesiacoch zvýšili tiež, ale v menšom rozsahu.

Aj Srí Lanka, ktorá zápasí s vážnou hospodárskou krízou, uviedla, že môže byť nútená nakupovať viac ropy z Ruska, pretože sa zúfalo snaží udržať ekonomiku v chode. (TASR)

18. 6. 2022
|
10:36
|
Svet

Ukrajina plánuje obnoviť mierové rozhovory s Ruskom až koncom augusta po tom, ako vykoná protiútoky. V tom čase už bude v lepšej pozícii pre rokovania, uviedol hlavný vyjednávač Kyjeva Davyd Arachamija.

"Myslím si, že uskutočníme operáciu s protiútokmi na rôznych miestach," vyhlásil Arachamija v interview pre stanicu Hlas Ameriky. 

Rokovania o ukončení vojny sa začali krátko po invázii Ruska na Ukrajinu. Rusko však od susednej krajiny žiada aj demilitarizáciu a vzdanie sa časti územia. Okrem Krymu, anektovaného v roku 2014, sa to týka tiež okrem iného Doneckej a Luhanskej oblasti.

Mierové rozhovory sa neskôr zastavili. Rokovalo sa už len o detailných otázkach ako výmeny zajatcov, nie však zásadnom riešení konfliktu. (TASR)

18. 6. 2022
|
09:40
|
Svet

Ruské rakety zasiahli ropnú rafinériu v Kremenčuku a ďalšiu infraštruktúru, tvrdí gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin. Nikto podľa neho nebol zranený. Rafinéria zrejme nebudú v prevádzke do konca roka. (ČTK)

18. 6. 2022
|
09:25
|
Svet

Ruské invázne jednotky zrejme obnovili úsilie o postup južne od Izjumu, uviedlo v správe o vývoji bojov na Ukrajine britské ministerstvo obrany. Cieľom Rusov je podľa neho postúpiť hlbšie do Doneckej oblasti a obkľúčiť Ukrajincov pri Severodonecku zo severu. (SME)

18. 6. 2022
|
07:00
|
Svet

Ruské ostreľovanie obcí v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny si vyžiadalo životy štyroch civilistov. Zabití boli podľa gubernátora Pavla Kyerylenka dvaja civilisti v obci Pantelejmonivka, jeden v Bachmute a jeden v Krasnohorivke. Ďalších šesť ľudí bolo zranených. (ČTK)

18. 6. 2022
|
06:43
|
Svet

Vstup Ukrajiny do Európskej únie by bol podľa Zelenského pre euroblok prínosom. "Naše zbližovanie s Európskou úniou nie je pozitívom len pre nás," povedal s tým, že prípadný vstup by bol "najväčším prínosom pre budúcnosť Európy za mnoho rokov".

Podľa prezidenta si Únia môže zabezpečiť svoju nezávislosť, silu a budúci rozvoj, iba ak sa Ukrajina stane súčasťou bloku. "Sme krok od začiatku plnej integrácie do Európskej únie," povedal. Zdôraznil, že ukrajinské hodnoty sú európskymi hodnotami. "Ukrajinské inštitúcie zostávajú stabilné aj v okolnostiach vojny," poznamenal.

Členovia eurokomisie v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny Únie Ukrajine a Moldavsku. Rozhodnutie o udelení štatútu kandidátskej krajiny týmto dvom krajinám sa očakáva počas budúcotýždňového summitu Únie v Bruseli. (TASR)

17. 6. 2022
|
23:05
|
Svet

Je absolútne nevyhnutné hovoriť s Vladimirom Putinom. V rozhovore pre agentúru DPA to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Dodal, že tak bude naďalej robiť, rovnako ako francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Podľa Scholza je tiež potrebné, aby boli tieto rozhovory s ruským prezidentom jasné. "Ja napríklad hovorím rovnaké veci, aké hovorím vám," povedal Scholz novinárke a spresnil, čo ruskému vodcovi oznamuje: "Pochopte, prosím, že nebude žiadny nadiktovaný mier. A ak si myslíte, že môžete ukradnúť územie a potom dúfať, že sa časy zmenia a veci sa opäť vrátia k normálu, je to omyl."

Scholz tiež povedal, že Putina vyzýva na stiahnutie jednotiek z Ukrajiny a k takej dohode s Ukrajinou, ktorá bude pre Kyjev prijateľná a správna. (ČTK)

17. 6. 2022
|
22:19
|
Svet

Ruské médiá zverejnili zábery dvoch mužov, ktorých označili za zajatých amerických občanov bojujúcich za Ukrajinu. Alexander Drueke a Andy Huynh sú nezvestní už týždeň a ich rodiny sa obávajú, že boli zajatí.

Ruský denník Izvestija zverejnil krátky rozhovor s mužom, ktorý bol identifikovaný ako 27-ročný Andy Huynh pochádzajúci z mesta Hartselle v štáte Alabama. Ruská štátna televízia RT zasa zverejnila fotografiu muža, ktorého identifikovala ako 39-ročného amerického občana Alexandra Druekeho z Tuscaloosy tiež v Alabame.

V aplikácii Telegram bolo zverejnené iné šesťsekundové video, v ktorom muž s americkým prízvukom hovorí: " Volám sa Alexander Drueke, som proti vojne." Slová "som proti vojne" následne zopakoval aj v ruskom jazyku.

V inom dvojsekundovom videu muž, ktorého Izvestija identifikovala ako Huynha, povedal po rusky "som proti vojne".

Ruské ministerstvo obrany sa k týmto záberom pre Reuters doposiaľ nevyjadrilo.

Drueke a Huynh išli na Ukrajinu ako dobrovoľníci, aby sa zapojili do bojov proti Rusku. Americká armáda uviedla, že obaja muži v minulosti vo svojej vlasti slúžili v armáde. (TASR)

17. 6. 2022
|
22:09
|
Svet

Putin možno čakal s útokom na Ukrajinu, kým už nebudem kancelárkou, vyhlásila Merkelová.  Bývalá nemecká kancelárka priznala, že ku koncu jej funkčného obdobia sa jej vplyv na Putina oslaboval.

"Bolo jasné, že už dlho nebudem v úrade a teda musím jednoducho skonštatovať, že rôzne pokusy za posledný rok (môjho úradovania) už nič neovplyvnili," povedala Merkelová.

"Mohol k tomu prispieť môj odchod (z funkcie), alebo napríklad aj (prezidentské) voľby vo Francúzsku, stiahnutie vojsk (NATO) z Afganistanu a viaznuca realizácia minských dohovorov" o urovnaní konfliktu v Donbase, povedala Merkelová.

Merkelová pripomenula, že Putin už ku koncu jej vlády nebol ani ochotný zúčastniť sa na summite v rámci takzvaného normandského formátu pozostávajúceho zo zástupcov Nemecka, Ruska, Ukrajiny a Francúzska. 

Na otázku, či by bola ochotná pôsobiť ako sprostredkovateľka riešenia v konflikte medzi Moskvou a Kyjevom, Merkelová podotkla, že v aktuálnej situácii nad tým neuvažuje.

Hoci Merkelová tvrdo odsúdila ruskú agresívnu ofenzívu na Ukrajine, takisto konštatovala, že nebolo možné vytvoriť bezpečnostnú architektúru, ktorá by vojne zabránila. (TASR)

17. 6. 2022
|
22:06
|
Svet

Ťažké zbrane z Nemecka prídu na Ukrajinu včas, tvrdí nemecký kancelár. Scholz uviedol, že Nemecko musí upraviť svoj poradovník dodávok nemeckých zbraní tak, aby ich Ukrajina dostala rýchlejšie.

"Viete, že existuje dlhý zoznam zákazníkov, ktorí čakajú na získanie (nemeckých zbraní) aj dva či tri roky," povedal nemecký kancelár.

"Konkrétne veci, ktoré môžeme poslať už teraz, budú odoslané po výcviku (ukrajinských vojakov)... bez výcviku by tieto zbrane nevedeli využívať," uviedol Scholz. "(Ukrajine) dodáme protiraketový systém, ktorý je schopný ochrániť Odesu či Kyjev," pokračoval.

Ukrajina opakovane vyzýva Berlín, aby jej čo najskôr dodal prisľúbené ťažké zbrane na obranu pred ruskou ofenzívou, napríklad tanky typu Leopard a bojové vozidlá pechoty typu Marder. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Putin opäť obhajoval ruskú inváziu na Ukrajinu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 364
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 794
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 395
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 553
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 341
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 808
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 707
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 10 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 17 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 23 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu