SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ukrajina Rusko Online: Putin opäť obhajoval ruskú inváziu na Ukrajinu

Eurokomisia odporučila udeliť Ukrajine kandidátsky štatút.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 17/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobne sledovať od rána.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
17. 6. 2022
|
23:05
|
Svet

Je absolútne nevyhnutné hovoriť s Vladimirom Putinom. V rozhovore pre agentúru DPA to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Dodal, že tak bude naďalej robiť, rovnako ako francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Podľa Scholza je tiež potrebné, aby boli tieto rozhovory s ruským prezidentom jasné. "Ja napríklad hovorím rovnaké veci, aké hovorím vám," povedal Scholz novinárke a spresnil, čo ruskému vodcovi oznamuje: "Pochopte, prosím, že nebude žiadny nadiktovaný mier. A ak si myslíte, že môžete ukradnúť územie a potom dúfať, že sa časy zmenia a veci sa opäť vrátia k normálu, je to omyl."

Scholz tiež povedal, že Putina vyzýva na stiahnutie jednotiek z Ukrajiny a k takej dohode s Ukrajinou, ktorá bude pre Kyjev prijateľná a správna. (ČTK)

17. 6. 2022
|
22:19
|
Svet

Ruské médiá zverejnili zábery dvoch mužov, ktorých označili za zajatých amerických občanov bojujúcich za Ukrajinu. Alexander Drueke a Andy Huynh sú nezvestní už týždeň a ich rodiny sa obávajú, že boli zajatí.

Ruský denník Izvestija zverejnil krátky rozhovor s mužom, ktorý bol identifikovaný ako 27-ročný Andy Huynh pochádzajúci z mesta Hartselle v štáte Alabama. Ruská štátna televízia RT zasa zverejnila fotografiu muža, ktorého identifikovala ako 39-ročného amerického občana Alexandra Druekeho z Tuscaloosy tiež v Alabame.

V aplikácii Telegram bolo zverejnené iné šesťsekundové video, v ktorom muž s americkým prízvukom hovorí: " Volám sa Alexander Drueke, som proti vojne." Slová "som proti vojne" následne zopakoval aj v ruskom jazyku.

V inom dvojsekundovom videu muž, ktorého Izvestija identifikovala ako Huynha, povedal po rusky "som proti vojne".

Ruské ministerstvo obrany sa k týmto záberom pre Reuters doposiaľ nevyjadrilo.

Drueke a Huynh išli na Ukrajinu ako dobrovoľníci, aby sa zapojili do bojov proti Rusku. Americká armáda uviedla, že obaja muži v minulosti vo svojej vlasti slúžili v armáde. (TASR)

17. 6. 2022
|
22:09
|
Svet

Putin možno čakal s útokom na Ukrajinu, kým už nebudem kancelárkou, vyhlásila Merkelová.  Bývalá nemecká kancelárka priznala, že ku koncu jej funkčného obdobia sa jej vplyv na Putina oslaboval.

"Bolo jasné, že už dlho nebudem v úrade a teda musím jednoducho skonštatovať, že rôzne pokusy za posledný rok (môjho úradovania) už nič neovplyvnili," povedala Merkelová.

"Mohol k tomu prispieť môj odchod (z funkcie), alebo napríklad aj (prezidentské) voľby vo Francúzsku, stiahnutie vojsk (NATO) z Afganistanu a viaznuca realizácia minských dohovorov" o urovnaní konfliktu v Donbase, povedala Merkelová.

Merkelová pripomenula, že Putin už ku koncu jej vlády nebol ani ochotný zúčastniť sa na summite v rámci takzvaného normandského formátu pozostávajúceho zo zástupcov Nemecka, Ruska, Ukrajiny a Francúzska. 

Na otázku, či by bola ochotná pôsobiť ako sprostredkovateľka riešenia v konflikte medzi Moskvou a Kyjevom, Merkelová podotkla, že v aktuálnej situácii nad tým neuvažuje.

Hoci Merkelová tvrdo odsúdila ruskú agresívnu ofenzívu na Ukrajine, takisto konštatovala, že nebolo možné vytvoriť bezpečnostnú architektúru, ktorá by vojne zabránila. (TASR)

17. 6. 2022
|
22:06
|
Svet

Ťažké zbrane z Nemecka prídu na Ukrajinu včas, tvrdí nemecký kancelár. Scholz uviedol, že Nemecko musí upraviť svoj poradovník dodávok nemeckých zbraní tak, aby ich Ukrajina dostala rýchlejšie.

"Viete, že existuje dlhý zoznam zákazníkov, ktorí čakajú na získanie (nemeckých zbraní) aj dva či tri roky," povedal nemecký kancelár.

"Konkrétne veci, ktoré môžeme poslať už teraz, budú odoslané po výcviku (ukrajinských vojakov)... bez výcviku by tieto zbrane nevedeli využívať," uviedol Scholz. "(Ukrajine) dodáme protiraketový systém, ktorý je schopný ochrániť Odesu či Kyjev," pokračoval.

Ukrajina opakovane vyzýva Berlín, aby jej čo najskôr dodal prisľúbené ťažké zbrane na obranu pred ruskou ofenzívou, napríklad tanky typu Leopard a bojové vozidlá pechoty typu Marder. (TASR)

17. 6. 2022
|
21:39
|
Svet

Ukrajina nesúhlasí s odobratím práva na organizovanie hudobnej súťaže Eurovízie 2023. Európska vysielacia únia sa odovolala na bezpečnostné dôvody súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajinu.

"Budeme požadovať zmenu tohto rozhodnutia, pretože veríme, že budeme schopní splniť všetky záväzky... Požadujeme dodatočné rokovania o usporiadaní Eurovízie 2023 na Ukrajine," uviedol vo svojom vyhlásení zverejnenom na Facebooku ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko.

Vysvetlil, že usporiadanie Eurovízie 2023 na Ukrajine by bolo silným signálom, že svet podporuje Ukrajinu.

Právo organizovať túto súťaž Ukrajina dostala po tom, ako ukrajinská skupina Kalush Orchestra v máji triumfovala na Eurovízii v talianskom Turíne s piesňou "Stefanija". Podľa tradície hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže je vždy víťaz z predchádzajúceho roka.

Európska vysielacia únia sa obrátila na britskú spoločnosť BBC, aby hostila Eurovíziu 2023, keďže v májovom finále na druhom mieste skončil Brit Sam Ryder so skladbou "Space Man". (TASR)

17. 6. 2022
|
19:54
|
Svet

Putin údajne nemá nič proti členstvu Ukrajiny v Európskej únii. "Na rozdiel od NATO nie je EÚ vojenská organizácia, ani politický blok," vyhlásil ruský prezident.

"Nevadí nám to. Je suverénnym rozhodnutím každej krajiny vstúpiť alebo nevstúpiť do ekonomických aliancií," povedal Putin počas diskusie na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

"Ekonomická situácia Ukrajiny je taká, že bude potrebovať veľmi veľké dotácie," povedal Putin, ktorý vedie už takmer štyri mesiace vojnu proti tomuto susednému štátu. (TASR)

17. 6. 2022
|
19:41
|
Svet

Holandsko zmenilo postoj, podporilo kandidátsky štatút EÚ pre Ukrajinu. "Toto vysiela signál: Ukrajinu neopustíme," vyhlásil minister zahraničných vecí Hoekstra.

Ide o zmenu postoja Holandska, ktoré dosiaľ zastávalo v tejto otázke skôr kritický postoj a argumentovalo, že udelenie štatútu kandidáta EÚ musí byť spojené s prísnymi podmienkami.

"Musíme vziať do úvahy to, čo sa deje v Európe a vo svete," uviedol s tým, že holandská vláda sa v piatok dohodla na podpore stanoviska Európskej komisie (EK), ktorej členovia hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine aj Moldavsku.

Návrh EK je podľa slov šéfa holandskej diplomacie vyvážený a predstavuje dobrý kompromis, pričom zohľadňuje osobitnú situáciu Ukrajiny. Dodal, že je dôležité, že EÚ podporuje európsku krajinu, ktorá je vo vojne s Ruskom. Hoekstra však odmietol špekulovať, kedy by sa Ukrajina mohla stať riadnym členom EÚ. "Táto krajina má pred sebou ešte veľa domácich úloh," povedal. (TASR)

17. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Prúd ruského plynu na Slovensko je nespoľahlivý, no zásobníky si na zimu pripravujeme. Ruskí oligarchovia medzitým presúvajú svoje aktivity mimo Ruska.

Ruské jednotky, ktoré operujú v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, zároveň podľa Inštitútu pre štúdium vojny plánujú podniknúť operácie pod falošnou vlajkou, aby zlomili podporu miestneho ukrajinského obyvateľstva pre protiofenzívu ukrajinskej armády. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 17/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
17. 6. 2022
|
18:15
|
Svet

Premiér víta, že Európska komisia odporučila udeliť Ukrajine aj Moldavsku kandidátsky štatút. "Ako Slovensko sme to presadzovali už v marci na summite vo Versailles a toto dnešné odporúčanie je výsledkom aj nášho niekoľkotýždňového úsilia," povedal Heger.

Premiér zároveň verí, že sa európski lídri počas budúcotýždňovej vrcholnej schôdzky v Bruseli s týmto odporúčaním stotožnia.

Členovia EK v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie na reformy, preto EK navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút. (TASR)

17. 6. 2022
|
17:25
|
Svet

Britský premiér navrhol spustenie veľkej výcvikovej operácie pre ukrajinských vojakov. Cieľom by bolo vycvičiť 10-tisíc vojakov každých 120 dní, urýchliť ich nasadenie, prebudovať sily a zvýšiť odpor voči Rusku.

Ak by Ukrajina ponuku prijala, cvičenie by prebiehalo v zahraničí. Johnson povedal, že plán „zmení rovnicu tejto vojny“. (Sky News)

17. 6. 2022
|
16:42
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson je druhýkrát v Kyjeve, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Zelenským. (SME)

17. 6. 2022
|
16:34
|
Domov

Slovensko v súvislosti s následkami vojny na Ukrajine požiadalo o núdzovú pomoc z európskych zdrojov. Uchádza sa o vyčlenených 6,5 milióna eur a z Nástroja pre finančné riadenie hraníc a vízovú politiku o ďalších 9,3 milióna eur.

"Finančné prostriedky núdzovej pomoci boli rozdelené medzi relevantné členské štáty na základe štatistických údajov dostupných ku koncu marca," vysvetlilo ministerstvo.

O rozdelení pomoci na podporu členských štátov, ktoré sú najpostihnutejšie hromadným prílevom osôb z Ukrajiny, informovala Európska komisia v máji. Podmienkou pre udelenie prostriedkov je naplnenie ukazovateľov stanovených Európskou komisiou. (TASR)

17. 6. 2022
|
16:32
|
Svet

Ukrajinská bezpečnostná služba oznámila, že neutralizovala rozsiahlu ruskú spravodajskú sieť, ktorá podľa nej zhromažďovala a odovzdávala informácie o ukrajinskej armáde. SBU uviedla, že zatkla 19 ľudí, ktorí podľa nej sú ruskými agentmi.

Zatknutia boli v mestách Kyjev, Charkova a Odesa a tiež v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti. (SITA)

17. 6. 2022
|
15:42
|
Svet

Rozhodnutie začať "špeciálnu operáciu" na Ukrajine bolo ťažké, ale nevyhnutné, povedal ruský prezident Putin na ekonomickom fóre. Jeho prejav mal začať už pred dvomi hodinami, ale stránka čelila kybernetickému útoku.

Putin počas prejavu povedal, že ruskí vojaci bránia práva Ruska na bezpečný vývoj. Dodal, že operácia je určená na obranu ľudí v Donbase a všetky jej úlohu budú splnené.

Ruský prezident ďalej vyhlásil, že skončil jednostranný svetový poriadok, podriadený vraj Spojeným štátom, ktoré sa podľa neho cítia vyslancom Boha na Zemi, nemajú žiadne povinnosti, ale len svoje vlastné "posvätné záujmy". Tvrdil tiež, že Európska únia stratila globálnu konkurencieschopnosť aj politickú zvrchovanosť. (Sky News, ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj TASR/AP
17. 6. 2022
|
15:26
|
Svet

Ruské ministerstvo zahraničia obvinilo Brusel z manipulácie Ukrajiny . Stalo sa tak po tom, ako eurokomisia podporila udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine

"Vidíme, ako západné spoločenstvo už mnohé roky manipuluje myšlienkou nejakého spôsobu zapojenia Ukrajiny do jeho integračných štruktúr," povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ktorú citovali ruské štátne tlačové agentúry. Situácia na Ukrajine sa však podľa jej slov len zhoršuje a nesmeruje k lepšej budúcnosti. (TASR)

17. 6. 2022
|
15:16
|
Svet

Ruská vojnová loď v Baltskom mori narušila dánske výsostné vody. Incident sa odohral blízko ostrova Bornholm, uviedol šéf dánskej diplomacie Jeppe Kofod. Kodaň si podľa neho predvolala na ministerstvo zahraničia ruského veľvyslanca v krajine.

Podľa vyhlásenia dánskeho námorníctva vplávala v ranných hodinách dvakrát do dánskych výsostných vôd ruská korveta. Krátko nato ich zakaždým opustila. Na Bornholme sa v týchto dňoch koná každoročné debatné stretnutie politikov s občanmi, takzvaný Folkemödet.

Nie je to prvýkrát, čo sa ruské sily priblížili k Bornholmu v čase konania tradičného politického stretnutia na ostrove. V roku 2014 vykonávali ruské bojové lietadlá simulovaný nálet na Bornholm, pripomenul list Jyllands Posten. (ČTK)

17. 6. 2022
|
15:02
|
Svet

Vedecké laboratórium CERN zastaví spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom.  Stane sa tak pre "pokračujúcu nezákonnú vojenskú inváziu na Ukrajine, ktorá viedla k rozsiahlej humanitárnej kríze a značným stratám na životoch".

Ako podľa televízie RAI vysvetlila generálna riaditeľka organizácie CERN Fabiola Gianottiová, rozhodnutie rady CERN potvrdzuje "dôrazné odsúdenie invázie Ruskej federácie na Ukrajinu s podporou Bieloruska". Zároveň ale "ponecháva otvorené dvere pre pokračovanie vedeckej spolupráce, ak to podmienky v budúcnosti umožnia".

Dohody o medzinárodnej spolupráci, ktoré uzatvára CERN, sa zvyčajne uzatvárajú na päť rokov a sú automaticky predlžované na rovnaké obdobie, pokiaľ niektorá zo strán nepredloží písomné oznámenie o vypovedaní zmluvy najmenej šesť mesiacov pred dátumom predĺženia.

Platnosť ICA s Ruskou federáciou sa končí v decembri 2024 a ICA s Bieloruskou republikou v júni 2024. (TASR)

17. 6. 2022
|
14:52
|
Ekonomika

Ruskej ekonomike by mohlo trvať aj desať rokov, kým sa zotaví zo sankcií, povedal šéf najväčšej ruskej banky Sberbank German Gref, ktorý bol v minulosti ruským ministrom hospodárstva.

Podľa Grefa sa západné sankcie dotýkajú 56 percent ruského vývozu a 51 percent ruského dovozu. "To predstavuje hrozbu pre 15 percent hrubého domáceho produktu krajiny," uviedol Gref na ekonomickom fóre v Petrohrade.

"V dôsledku toho, ak nič nepodnikneme, budeme potrebovať zhruba jedno desaťročie, kým sa ekonomika vráti na úrovne z roku 2021," dodal. Zároveň vyzval na štrukturálne reformy v ruskom hospodárstve. (ČTK)

17. 6. 2022
|
14:28
|
Svet

Bezpečnosť summitu NATO v Madride zaistí vyše 10-tisíc ozbrojencov. Pôjde o najväčšie takéto nasadenie zložiek v nedávnych dejinách. Summit sa uskutoční od 29. do 30. júna.

Táto operácia Eirene, nazvaná podľa starogréckej bohyne mieru, sa zameriava na zabezpečenie nenásilného a pokojného priebehu summitu. V pohotovosti bude 6550 príslušníkov štátnej polície, 2400 členov Občianskej gardy (Guardia Civil) a príslušníkov mestskej polície, hasičov, civilnej ochrany a ďalších zložiek vrátane súkromnej ochranky kráľovskej rodiny a španielskej vlády. K nim sa pridajú bezpečnostné zložky každej z delegácii jednotlivých členských krajín a samotnej Severoatlantickej aliancie.

Úrady určili oblasti s vysokým rizikom, kde bude posilnená policajná prítomnosť. Ide najmä o konferenčné centrum IFEMA, kráľovský palác, Museo del Prado či madridské letisko Barajas a hotely, kde budú účastníci ubytovaní.

Na summit príde podľa RTVE štyridsať delegácii s celkovo dvetisíc delegátmi a dvetisíc novinárov. (TASR)

17. 6. 2022
|
13:51
|
Svet

Ukrajina zavedie od júla pre občanov Ruska víza, oznámil prezident Zelenskyj. Ten nariadil zrušenie doterajšieho bezvízového cestovania pre ruských občanov ešte koncom mája, čo odôvodnil potrebou posilniť bezpečnosť hraníc.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal začiatkom mája dekrét obmedzujúci vydávanie víz pre obyvateľov krajín, ktoré Rusko považuje za nepriateľské. Medzi tieto štáty pritom spadá aj Ukrajina, pripomenula Sky News. (TASR)

17. 6. 2022
|
13:14
|
Svet

Rusko pozorne sleduje snahy Ukrajiny stať sa členom Európskej únie, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na odporučenie kandidátskeho statusu.

"Tento problém si vyžaduje našu zvýšenú pozornosť, pretože si všetci uvedomujeme zintenzívnenie diskusií o posilnení obrannej zložky EÚ," povedal Peskov. (The Guardian)

17. 6. 2022
|
12:54
|
Svet

Ruský útok na Mykolajiv si vyžiadal dve obete a 20 zranených, uviedol gubernátor oblasti Vitalij Kim. Podľa jeho predchádzajúcich vyjadrení bolo medzi zranenými aj dieťa.

V dôsledku ranného raketového útoku na Mykolajiv boli podľa neho poškodené štyri výškové obytné budovy a objekt infraštruktúry. V oblasti pokračovali záchranné práce.

Mesto drží obranu južnej Ukrajiny, pretože leží na ceste k strategickému čiernomorskému prístavu Odesa. Mykolajiv sa nachádza zhruba sto kilometrov severozápadne od Chersonu, ktorý padol do rúk ruských jednotiek počas prvých týždňov vojny. (TASR)

17. 6. 2022
|
12:51
|
Svet

Ruská divízia Google vyhlásila bankrot. Uviedla agentúra Interfax, ktorá sa odvoláva na súdne záznamy. Divízia tento krok následne potvrdila. Informovala o tom už v máji s tým, že ruské úrady jej obstavením bankového účtu znemožnili vykonávať platby. (ČTK)

17. 6. 2022
|
12:49
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Молоді Словаччини тяжко з’їхати від батьків. Незважаючи на збільшення кількості повідомлень про зустріч ведмедів, не було зафіксовано зростання нападів. Дізнайтеся більше у сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

17. 6. 2022
|
12:45
|
Svet

Prezident Zelenskyj je spokojný s odporučením kandidátskeho statusu Ukrajine. "Je to prvý krok na ceste členstva v Európskej únii. Som vďačný každému členovi eurokomisie za ich historické rozhodnutie," napísal na Twitteri.

Dodal, že budúci týždeň očakáva pozitívny výsledok aj od Európskej rady. (SME)

17. 6. 2022
|
12:37
|
Svet

Estónsko dokončilo prvý opevnený úsek svojej hranice s Ruskom. (NEXTA)

17. 6. 2022
|
12:20
|
Šport

Ruské basketbalové kluby sa v budúcej sezóne nepredstavia v prestížnej mužskej Eurolige. Organizátori súťaže ako dôvod uviedli obmedzenia v leteckej doprave či týkajúce sa vydávania víz občanom Ruska. (Sportnet)

17. 6. 2022
|
12:13
|
Svet
Dôležité

Eurokomisia odporučila kandidatúru Ukrajiny do Európskej únie, oznámila von der Leyenová. S prijímacím procesom bude spojené množstvo reforiem. Kyjev by sa mal zamerať na nedostatky v otázkach právneho štátu či boja s korupciou. (ČTK, SME)

17. 6. 2022
|
12:13
|
Ekonomika
Dôležité

Plynárenský gigant Gazprom kráti dodávky plynu aj na Slovensko. Podľa šéfa Slovenského plynárenského podniku Richarda Prokypčáka stále existuje riziko aj úplného zastavenia dodávok plynu z Ruska. (Index)

17. 6. 2022
|
11:43
|
Svet

Humanitárna situácia na východe Ukrajiny je mimoriadne alarmujúca a ďalej sa zhoršuje, upozorňuje OSN. Situácia je obzvlášť znepokojujúca vo vnútri a v okolí Severodonecka, kde už niekoľko týždňov zúria krvavé boje medzi ukrajinskými a ruskými jednotkami.

V meste podľa predpokladov uviazli stovky civilistov. OSN upozornila, že tam je "obmedzený prístup k čistej vode, hygiene a elektrine". Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že kým "pokračuje eskalácia aktívnych nepriateľských akcií", vojna "si berie enormný počet obetí v radoch civilistov vrátane humanitárnych pracovníkov". (TASR)

17. 6. 2022
|
11:22
|
Svet

Evakuáciu civilistov z továrne Azot v Severodonecku umožní iba úplné prímerie, oznámil gubernátor oblasti Serhij Hajdaj. "Z dôvodu neustáleho ostreľovania a bojov je nemožné a telesne nebezpečné vyjsť z tejto továrne," napísal na Telegrame.

V úkryte sa nachádza 568 ľudí vrátane 38 detí. Rusko podľa Hajdajových vyjadrení pokračuje v ničení infraštruktúry v okolí továrne. Ruské sily obliehajú Severodoneck už niekoľko týždňov. Dobytie tohto mesta by im umožnilo postupovať ďalej na západ na mestá Sloviansk a Kramatorsk. (TASR)

17. 6. 2022
|
10:45
|
Svet

Počas ruského obliehania Mariupoľa zahynulo najmenej 1 348 civilistov vrátane 70 detí, informuje OSN. Podľa komisárky pre ľudské práva Michelle Bacheletovej je však skutočný počet obetí pravdepodobne o tisíce vyšší.

„Tieto úmrtia boli spôsobené náletmi, tankovým a delostreleckým ostreľovaním a ručnými a ľahkými zbraňami počas pouličných bojov,“ poznamenala Bacheletová a dodala, že v Mariupoli bolo od začiatku vojny zničených až 90 percent obytných budov.

Tvrdí, že od vypuknutia vojny do apríla bol Mariupoľ „pravdepodobne najsmrteľnejšie miesto na Ukrajine“. V súčasnosti podľa nej nie je možné zistiť presný počet obetí. „Telá boli nájdené v improvizovaných individuálnych alebo masových hroboch na dvoroch, uliciach a v parkoch, domoch a bytoch... Mnohé ešte treba pochovať,“ dodala. (SITA)

17. 6. 2022
|
10:38
|
Ekonomika
Dôležité

Do Francúzska už cez potrubie neprúdi žiadny ruský plyn, informoval o tom prevádzkovateľ siete. Taliansky energetický gigant Eni zas informoval, že ruský Gazprom znížil dodávky plynu o 50 percent. (AFP)

17. 6. 2022
|
10:24
|
Svet
Dôležité

Ukrajina tvrdí, že zasiahla ruskú loď prevážajúcu muníciu a zbrane. Na Telegrame o tom informoval guvernér Odesy Maksym Marčenko. Ukrajinské sily podľa jeho slov zasiahli vlečný čln čiernomorskej flotily Vasilij Bech, ktorý smeroval na Hadí ostrov.

Video, ktoré sa šíri na sociálnych sieťach sa nepodarilo overiť. Neexistuje jasný údaj o tom, keby bolo natočené, ale zachytáva to, čo tvrdí guvernér, píše The Guardian.

Ukrajinské ministerstvo obrany neskôr pridalo tweet, ktorý naznačuje, že loď sa im podarilo potopiť. Píše v ňom, že krížnik Moskva, ktorý bol potopený v apríli, už nikdy nebude na dne mora sám.

Riaditeľstvo pre strategickú komunikáciu ukrajinských ozbrojených síl uviedlo, že vlečný čln zasiahli dve rakety Harpoon. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že ide o prvý raz, čo Ukrajina zasiahla ruské plavidlo dodanými západnými protilodnými zbraňami. (The Guardian)

17. 6. 2022
|
10:07
|
Svet

Cesta Ukrajiny do Európskej únie môže trvať veľmi dlho, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Dodal, že to úsilie však stojí za to. "Robíme to, čo je nevyhnutné, a robíme to opatrne," uviedol spolkový kancelár. (TASR)

17. 6. 2022
|
09:53
|
Ekonomika
Dôležité

Rusko oznámilo plynárňam SPP krátenie dodávok zemného plynu na dnes o polovicu, povedal na konferencii ITAPA riaditeľ SPP Richard Prokypčák. Nižšie dodávky oproti plánu zaznamenali SPP už skôr, neboli však také výrazné. (ČTK)

17. 6. 2022
|
09:38
|
Svet

Rusko už "strategicky prehralo" svoju vojnu s Ukrajinou, utrpelo ťažké straty a posilnilo Severoatlantickú alianciu, uviedol rozhovore najvyššie postavený britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin.

"Toto je hrozná chyba Ruska. Rusko Ukrajinu nikdy neovládne," povedal Radakin. "Rusko už strategicky prehralo. NATO je silnejšie, Fínsko a Švédsko sa snažia pripojiť," spresnil pre britskú agentúru Press Association.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Radakina môže v nasledujúcich týždňoch dosiahnuť "taktické úspechy", obetoval však štvrtinu sily armády svojej krajiny za "malé" zisky; navyše sa mu míňajú vojaci a moderné rakety.

Radakin dodal, že "ruský stroj" namáhavo pracuje a získava "pár kilometrov denne – dva, tri, päť". "Prezident Putin použil 25 percent sily svojej armády na získanie malej časti územia a zomrelo alebo utrpelo zranenia 50-tisíc ľudí," podotkol s tým, že "Rusko zlyháva".

Zároveň vzdal hold "odvážnemu" ukrajinskému ľudu a sľúbil, že Spojené kráľovstvo bude Kyjev "dlhodobo" podporovať ďalšími zbraňami. (TASR)

17. 6. 2022
|
09:31
|
Domov

Na Slovensko prišlo včera hraničnými priechodmi z Ukrajiny 2 833 ľudí, odišlo ich 3 138. O dočasné útočisko požiadalo 158 žiadateľov, celkovo ho dostalo 81 788 ľudí. Na Slovensko spolu vstúpilo 519 200 ľudí a vystúpilo 266 279.
(SME)

17. 6. 2022
|
09:24
|
Svet

Na Honolulu priplávala zhabaná ruská superjachta Amadea, ktorá je spájaná s ruským oligarchom Sulejmanom Kerimovom. Súd Fidži odobril jej vydanie americkým orgánom, po aprílovom zadržaní v súvislosti so sankciami proti Rusku.

Nasledoval zdĺhavý právny spor, v rámci ktorého registrovaný vlastník motorovej jachty – spoločnosť Millemarin Investments – popierala, že by Kerimov bol majiteľom plavidla.

Tvrdila tiež, že fidžijský zákon, na základe ktorého bola jachta Amadea zadržaná, neumožňuje Spojeným štátom, aby ju skonfiškovali. Za skutočného majiteľa označovala Eduarda Chudajnatova – bohatého Rusa, na ktorého sa západné sankcie nevzťahujú.

Fidžijský súd však potvrdil platnosť amerického zatykača a nariadil vydanie jachty Spojeným štátom.

Americký federálny vyšetrovací úrad však v elektronickej komunikácii objavil dôkazy, že na palube jachty sa tento rok nachádzali Kerimovove deti. Posádka údajne používala pre ruského oligarchu a jeho rodinu krycie mená – G0 pre Kerimova, G1 pre jeho manželku či G2 pre jeho dcéru.

Na jachte Amadea, ktorá má dĺžku 106 metrov, sa podľa AP nachádza ručne maľovaný klavír, akvárium s homármi, bazén a heliport. (TASR)

Superjachta Amadea zmenila vlajku.
Zdroj SITA
17. 6. 2022
|
06:39
|
Svet

Európsky súd pre ľudské práva vyzval Rusko, aby zabránilo poprave Maročana Bráhíma Saadúna, ktorého v proruskej separatistickej oblasti na východe Ukrajiny odsúdili na smrť za to, že bojoval na strane ukrajinských síl. 

Saadún (22) bol odsúdený na smrť spolu s dvoma Britmi, Aidenom Aslinom a Shaunom Pinnerom, súdom v samozvanej Doneckej ľudovej republike po tom, ako sa všetci traja vzdali ruským silám.

ESĽP však v mimoriadnom rozsudku vydanom na základe žiadosti, ktorú podal právny zástupca Saadúna, uviedol, že Rusko "by malo zabezpečiť, že trest smrti, ktorý bol uložený žiadateľovi, nebude vykonaný".

V prípade tohto rozhodnutia ESĽP ide o mimoriadné predbežné opatrenie, ktoré tento súd vydáva len zriedkavo, a to v prípadoch, keď žiadateľovi "hrozí skutočné riziko neodvrátiteľnej ujmy". (TASR)

17. 6. 2022
|
06:36
|
Svet

Spojené štáty ešte nehovorili s Ruskom o dvoch amerických občanoch, ktorých údajne zajali po tom, ako išli na Ukrajinu bojovať proti ruským silám. Obaja muži sú už týždeň nezvestní.

Oznámil to hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price, ktorý zároveň vyzval Rusko, aby sa správalo k americkým dobrovoľníkom bojujúcim na strane Ukrajiny ako k vojnovým zajatcom a zaobchádzalo s nimi ľudsky. Správy o zajatí dvoch amerických občanov opísal ako nepotvrdené.

"Existujú správy o ďalšom Američanovi, o ktorom nie je známe, kde sa nachádza... Chápeme tomu tak, že ako dobrovoľný bojovník išiel na Ukrajinu," uviedol Price s tým, že tretí Američan bol vyhlásený za nezvestného v uplynulých týždňoch.

Americká armáda poprela, že boli na Ukrajinu vyslaní americkí vojaci, pričom veteránom povedala, že existujú aj lepšie spôsoby, ako pomôcť Ukrajine, než tam ísť bojovať, píše Reuters. (TASR)

17. 6. 2022
|
06:35
|
Svet

Ukrajina sa môže významne priblížiť pozícii kandidátskej krajiny Európskej únie. Európska komisia zverejní hodnotenie, či a ako je ruskou inváziou sužovaná krajina pripravená stať sa uchádzačom o členstvo.

Z viacerých vyjadrení únijných činiteľov vyplýva, že komisia kandidatúru odporučí. Vysloviť sa má aj k rovnakému zámeru Gruzínska a Moldavska. Rozhodujúce slovo budú mať o týždeň lídri členských krajín na summite v Bruseli. (ČTK)

17. 6. 2022
|
06:16
|
Svet

Rusko je také, aké je, a nehanbí sa ukázať, aké v skutočnosti je, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre televíziu BBC. Od začiatku vojny poskytol len pár rozhovorov.

"Nepodnikli sme inváziu na Ukrajinu. Vyhlásili sme špeciálnu vojenskú operáciu, keď už neexistoval žiaden iný spôsob, ako vysvetliť Západu, že sa dopúšťa trestnej činnosti, keď ťahá Ukrajinu do NATO," uviedol Lavrov.

Novinár BBC preto šéfovi ruskej diplomacie pripomenul správu Organizácie Spojených národov o tom ako, ruské vojská v obci Jahidne v Černihivskej oblasti takmer mesiac zadržiavali vyše 70 ľudí v nevhodných podmienkach v podzemí školy, čo napokon viedlo k smrti desiatich z nich.

"Toto je bojovanie s nacistami?" spýtal sa reportér.

"Viete, nanešťastie sú medzinárodní predstavitelia vrátane vysokej komisárky OSN pre ľudské práva... generálneho tajomníka OSN a mnohých ďalších predstaviteľov OSN pod tlakom Západu. Veľmi často sú preto hlasnou trúbou falošných správ, ktoré šíri Západ," uviedol Lavrov.

Zároveň obvinil BBC z toho, že neodkrýva pravdu v súvislosti s tým, čo zažívajú civilisti v separatistických oblastiach na východe Ukrajiny, kde podľa Lavrova civilné obyvateľstvo už osem rokov čelí útokom kyjevských vojakov.

Lavrov reprezentuje Rusko na medzinárodnej scéne už 18 rokov. USA ho však obvinili, že presadzuje falošný naratív o tom, že agresorom je Ukrajina. Západné krajiny pritom uvalili na Lavrova i jeho dcéru sankcie pre ruskú inváziu na Ukrajinu, píše BBC. (TASR, BBC)

17. 6. 2022
|
06:11
|
Svet

Francúzsky prezident Macron je pripravený za určitých podmienok rokovať s Putinom. Hovoril by o humanitárnych záležitostiach, o ochrane väzňov, o potravinovej bezpečnosti a o nájdení riešenia.

"Myslím si, že dnes si cesta do Ruska vyžaduje kladenie podmienok, to znamená gesto od prezidenta Putina. Nepôjdem tam len tak," uviedol Macron pre francúzsku spravodajskú televíziu TF1 počas návštevy ukrajinskej metropoly Kyjev.

Macron zároveň uviedol, že takéto prípadné konanie bude transparentné voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Na otázku novinárov, či si myslí, že Ukrajina by mala spraviť teritoriálne ústupky Rusku, šéf Elyzejského paláca odpovedal: "Myslím si, že dnes je našou povinnosťou postaviť sa na stranu našich hodnôt a medzinárodného práva, a teda na stranu Ukrajiny."

"Nie ja však našou úlohou rozhodnúť namiesto Ukrajiny o tom, aké budú podmienky ukončenia vojny," dodal Macron s tým, že v nejakom štádiu konfliktu bude musieť buď nastať vojenské víťazstvo, alebo sa začať rokovania. (TASR)

16. 6. 2022
|
21:37
|
Svet

Západ nedodá Ukrajine útočné lietadlá a tanky, konštatoval Macron podľa ukrajinských médií. Francúzsky prezident pripustil, že existujú obmedzenia na dodávky určitých zbraní.

Západné krajiny sa na tom podľa Macrona dohodli z obavy, aby neboli vtiahnuté do vojny s Ruskom.

"Pomáhame Ukrajine brániť sa, ale nevstupujeme do vojny s Ruskom, a preto bolo dohodnuté, že určité zbrane - najmä útočné lietadlá či tanky - nebudeme dodávať. Prezident Zelenskyj si je tejto dohody vedomý, "povedal Macron podľa denníka Ukrajinska pravda. (ČTK)

16. 6. 2022
|
21:21
|
Svet

USA o dvoch nezvestných Američanoch na Ukrajine s Ruskom nerokovali. Uviedla to agentúra Reuters s tým, že sa objavili správy tiež o treťom nezvestnom občanovi USA.

"Ku dnešnému dňu sme o tom s Ruskou federáciou zatiaľ nerokovali... Nevideli sme od Rusov nič, čo by naznačovalo, že sú tieto dve osoby v ich zajatí," oznámil hovorca amerického ministra zahraničia Ned Price. (ČTK)

16. 6. 2022
|
20:54
|
Svet

Rusko oznámilo, že uvoľňuje vývoz obilia a olejnatých semien z Ukrajiny cez tranzitné miesta v Azovskom mori bez toho, aby prezradilo, kto poskytuje zdroje na vývoz.

Ruská vicepremiérka Viktoria Abramčenková povedala, že „Rusko zabezpečuje ‚zelený koridor‘ pre obilie a akékoľvek iné potraviny, ako sú olejnaté semená... aby sa mohli vyvážať z Ukrajiny bez prekážok.“

Ukrajina obvinila Rusko z krádeže obilia na jej územiach, ktoré ruské sily ovládli.

V rozhovore pre agentúru Reuters však Abramčenková povedala, že „Rusko neposiela obilniny z Ukrajiny“. (The Guardian)

16. 6. 2022
|
20:29
|
Svet

Holandská tajná služba odhalila ruského špióna, ktorý sa vydával za stážistu a chcel sa tak infiltrovať na Medzinárodný trestný súd v Haagu , ktorý vyšetruje vojnové zločiny páchané ruskými vojakmi na Ukrajine

Sergejovi Vladimirovičovi Čerkasovovi z ruskej vojenskej rozviedky, ktorý používal falošné brazílske doklady na meno Viktor Muller Ferreira, v apríli nepovolili vstup do Holandska. Podľa  bezpečnostnej služby predstavoval "hrozbu pre národnú bezpečnosť".

Holandská tajná služba podľa agentúry AFP ešte pred očakávaným príchodom Čerkasova do krajiny upovedomila prisťahovalecký úrad. Ruského špióna následne poslali lietadlom späť do Brazílie. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina chce oslobodiť všetky svoje územia vrátane Krymu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 342
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 793
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 395
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 532
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 325
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 808
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 634
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 10 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 16 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 24 h
SkryťZatvoriť reklamu