WELLINGTON. Nezvyčajne žiarivé a jasné západy slnka, ktoré v posledných týždňoch pozorujú na Novom Zélande a v Austrálii, môžu súvisieť s januárovým sopečným výbuchom na súostroví Tonga.
Mnohí ľudia žiadajú Novozélandský inštitút vôd a atmosféry o vysvetlenie osobitného úkazu, napísal denník The Guardian.

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla 15. januára a následná prívalová vlna zmietla dedinu. Traja ľudia zomreli, mnoho obyvateľov zostalo bez domova, popol so slanou vodou znečistil pitnú vodu a prerušené bolo aj komunikačné spojenie.
Tím inštitútu sa spojil s kolegami z Paríža a novozélandskej univerzity v Otagu, aby pomohli potvrdiť domnienku o tom, že úkaz môžu spôsobovať aerosóly, ktoré sa po výbuchu dostali do stratosféry.
Výskumná stanica v Otagu oznámila, že jej prístroje zaznamenali nezvyčajný výskyt aerosólov v stratosfére vo výške 20 až 25 kilometrov nad Novým Zélandom.
Podľa satelitných údajov získaných parížskym ústavom Pierra-Simona Laplaca sa od apríla nad Novým Zélandom strojnásobila koncentrácia aerosólov v stratosfére.
Inštitút uvádza, že po výbuchu sa aerosóly rozptýlili nad celou zemeguľou a môžu spôsobovať úchvatné úkazy na nebi. Po výbuchu boli zaznamenané impozantné západy a úsvity v okolí Tongy, teraz sa aerosóly presúvajú k juhu.
"Keď sa pozeráte na západy alebo východy slnka, mraky väčšinou hýria živými farbami. V prítomnosti aerosólov uvoľnených sopečnou erupciou sa svetlo rozptyľuje a ohýba, ako slnko klesá alebo vychádza nad obzor, takže obloha žiari modrou, purpurovou a ružovou farbou, "oznámila Nava Fedaeffová z inštitútu.
Nový Zéland zažil podobné pohľady aj v minulosti. Žiarivé západy tam boli vidieť niekoľko mesiacov aj po výbuchu filipínskej sopky Pinatubo v roku 1991.
Fedaeffová sa domnieva, že aj tentoraz sa budú môcť Novozélanďania z úchvatných podhľadov tešiť dlhší čas.