SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ukrajina Rusko Online: Lídri podporili v Kyjeve postavenie kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu

Vojna na Ukrajine pokračuje 112. deň.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 16/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
16. 6. 2022
|
21:37
|
Svet

Západ nedodá Ukrajine útočné lietadlá a tanky, konštatoval Macron podľa ukrajinských médií. Francúzsky prezident pripustil, že existujú obmedzenia na dodávky určitých zbraní.

Západné krajiny sa na tom podľa Macrona dohodli z obavy, aby neboli vtiahnuté do vojny s Ruskom.

"Pomáhame Ukrajine brániť sa, ale nevstupujeme do vojny s Ruskom, a preto bolo dohodnuté, že určité zbrane - najmä útočné lietadlá či tanky - nebudeme dodávať. Prezident Zelenskyj si je tejto dohody vedomý, "povedal Macron podľa denníka Ukrajinska pravda. (ČTK)

16. 6. 2022
|
21:21
|
Svet

USA o dvoch nezvestných Američanoch na Ukrajine s Ruskom nerokovali. Uviedla to agentúra Reuters s tým, že sa objavili správy tiež o treťom nezvestnom občanovi USA.

"Ku dnešnému dňu sme o tom s Ruskou federáciou zatiaľ nerokovali... Nevideli sme od Rusov nič, čo by naznačovalo, že sú tieto dve osoby v ich zajatí," oznámil hovorca amerického ministra zahraničia Ned Price. (ČTK)

16. 6. 2022
|
20:54
|
Svet

Rusko oznámilo, že uvoľňuje vývoz obilia a olejnatých semien z Ukrajiny cez tranzitné miesta v Azovskom mori bez toho, aby prezradilo, kto poskytuje zdroje na vývoz.

Ruská vicepremiérka Viktoria Abramčenková povedala, že „Rusko zabezpečuje ‚zelený koridor‘ pre obilie a akékoľvek iné potraviny, ako sú olejnaté semená... aby sa mohli vyvážať z Ukrajiny bez prekážok.“

Ukrajina obvinila Rusko z krádeže obilia na jej územiach, ktoré ruské sily ovládli.

V rozhovore pre agentúru Reuters však Abramčenková povedala, že „Rusko neposiela obilniny z Ukrajiny“. (The Guardian)

16. 6. 2022
|
20:29
|
Svet

Holandská tajná služba odhalila ruského špióna, ktorý sa vydával za stážistu a chcel sa tak infiltrovať na Medzinárodný trestný súd v Haagu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny páchané ruskými vojakmi na Ukrajine. 

Sergejovi Vladimirovičovi Čerkasovovi z ruskej vojenskej rozviedky, ktorý používal falošné brazílske doklady na meno Viktor Muller Ferreira, v apríli nepovolili vstup do Holandska. Podľa  bezpečnostnej služby predstavoval "hrozbu pre národnú bezpečnosť".

Holandská tajná služba podľa agentúry AFP ešte pred očakávaným príchodom Čerkasova do krajiny upovedomila prisťahovalecký úrad. Ruského špióna následne poslali lietadlom späť do Brazílie. (TASR)

16. 6. 2022
|
20:20
|
Svet

Budúci týždeň sa lídri členských štátov zídu v Bruseli, aby z nich vypadla odpoveď ohľadom rozšírenia o Ukrajinu. Nejaká forma členstva povzbudí Zelenského, zamietnutie povzbudí Putina. Píše v komentári Zuzana Kepplová. (SME)

16. 6. 2022
|
20:17
|
Svet

Coca-Cola oznámila úplné stiahnutie z Ruska. Spoločnosť vyhlásila, že už nebude vyrábať a predávať Coca-Colu, a nápoje iných značiek v Rusku. Čo bude s 10 závodmi spoločnosti v Rusku, zatiaľ nie je jasné. (NEXTA)

16. 6. 2022
|
20:07
|
Svet

Biely dom uviedol, že „veľmi tvrdo pracuje na tom, aby sa dozvedel viac“ o dvoch občanoch USA, ktorí sú nezvestní na Ukrajine.

Alexander Drueke (39) a Andy Huynh (27) z Alabamy boli naposledy v kontakte so svojimi rodinami 8. júna.

Predpokladá sa, že dvojica bola zapojená do misie v oblasti Charkova na východnej Ukrajine, kde sa dobrovoľne prihlásili do boja, píše agentúra Reuters. Americkí predstavitelia uviedli, že neexistuje žiadny dôkaz, že dvoch mužov zajali ruské sily. (The Guardian)

16. 6. 2022
|
20:00
|
Regióny

Z Ruska odišli do Fínska ako tínedžerky. Ich známym po vypuknutí vojny písali, že sú vrahovia. Domov sa už vrátiť nechcú. Tam by som bola nikým, nemala by som žiadnu budúcnosť, hovorí jedna z nich. (Korzár)

16. 6. 2022
|
19:58
|
Svet

Rusko nenapadlo Ukrajinu, pohľad Západu už Moskvu vôbec nezaujíma, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore v BBC na okraj ekonomického fóra v Petrohrade.

Lavrov opäť obhajoval rozsudok smrti nad britskými občanmi slúžiacimi v ukrajinských ozbrojených silách a ako "klamstvá" popieral správy OSN o možných vojnových zločinoch spáchaných ruskými vojakmi.

"Viete, že sme nenapadli Ukrajinu. Ohlásili sme špeciálnu vojenskú operáciu, keď už nám nezostal žiadny spôsob, ako vysvetliť Západu, že sa zaoberá zločineckou činnosťou, keď vťahuje Ukrajinu do NATO, "vyhlásil Lavrov. (ČTK)

16. 6. 2022
|
19:36
|
Šport

Bývalý kapitán ruskej futbalovej reprezentácie Igor Denisov odsúdil násilie na Ukrajine. Prezidentovi Vladimirovi Putinovi napísal list, v ktorom ho požiadal, aby zastavil vojnu. (TASR)

16. 6. 2022
|
19:13
|
Ekonomika

Európske krajiny majú záujem o plyn z Azerbajdžanu, povedal prezident Alijev. Dodal však, že jeho krajina musí najskôr zvýšiť ťažbu, aby bola schopná zabezpečiť vyššie dodávky.

V súčasnosti Azerbajdžan predáva plyn Turecku, Gruzínsku, Grécku, Bulharsku a Taliansku, kam plyn dodáva prostredníctvom plynovodov obchádzajúcich Rusko.

EÚ tradične spoliehala na plyn z Ruska, ktorý pokrýva 40 percent jej potreby. Po ruskej invázii na Ukrajinu ale hľadá alternatívy. Rusko už prerušilo dodávky plynu do viacerých krajín EÚ po tom, čo odmietli platiť v rubľoch. (ČTK)

16. 6. 2022
|
19:01
|
Svet

Vojenská pomoc Ukrajine nie je provokácia, ale podpora nezávislého štátu, vraví generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Keď ho požiadali, aby sa vyjadril k poznámkam pápeža Františka zverejneným začiatkom tohto týždňa, že vojna na Ukrajine „bola možno nejakým spôsobom buď vyprovokovaná, alebo sa jej nezabránilo“, Stoltenberg povedal, že „NATO je obranná aliancia a vojna je vojnou prezidenta Putina“.

„Toto je vojna, ktorú sa rozhodol viesť proti nezávislému suverénnemu národu, a to, čo NATO robí už mnoho rokov, je podpora suverénneho nezávislého národa v Európe - Ukrajiny,“ dodal Stoltenberg na tlačovej konferencii v Bruseli po stretnutí s ministrami obrany.

„Toto nie je provokácia a v tom pokračujeme. Je to prezident Putin a Moskva, ktorí sú zodpovední za túto brutálnu agresiu proti nezávislej krajine,“ dodal Stoltenberg. (SITA)

16. 6. 2022
|
18:39
|
Svet

Západ nebude žiadať od Ukrajiny ústupky, povedal v Kyjeve Macron. Okolnosti mierových rozhovorov budú závisieť čisto od Ukrajiny, zdôraznil francúzsky prezident. (ČTK)

16. 6. 2022
|
18:30
|
Svet

Až po Petrovi Fialovi, Eduardovi Hegerovi či Zuzane Čaputovej sa na následky ruskej agresie voči Ukrajine prišli osobne pozrieť vrcholní predstavitelia troch najsilnejších štátov Európskej únie.

Z návštevy Emmanuela Macrona, Olafa Scholza a Maria Draghiho sa zásadnejší výsledok neočakával, no ukrajinskí politici hovoria o jasnom odkaze európskej podpory obrancom.

Ukrajinský spravodaj zo štvrtka 16. júna pripravili Ľubica Melcerová a Matúš Krčmárik. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 16/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
16. 6. 2022
|
18:04
|
Domov

Rafinéria Slovnaft nebude odstavená. Naopak, rokuje sa o financovaní potrebných úprav. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík počas rozpravy v Národnej rade k návrhu na jeho odvolanie z funkcie.

Poznamenal, že to, čo premiér Eduard Heger vyrokoval, vzniklo po vzájomnej konzultácii.

Sulík skonštatoval, že pre Slovensko sa v rámci šiesteho balíka sankcií voči Rusku podarilo získať trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy potrubím a trvalú výnimku na vývoz petrochemických produktov. Po prechodnej lehote osem, respektíve 18 mesiacov bude zakázaný vývoz ropných produktov, ako sú nafta, benzín a oleje. Podotkol, že slovenský trh je 70 percent kapacity Slovnaftu.

Prestavenie rafinérie bude podľa Sulíka stáť do 300 miliónov eur a bude kompletne trvať približne štyri roky. Zdôraznil, že experimentálna prevádzka bude možná už od februára budúceho roka.

Sulík pripustil, že pre vojnu na Ukrajine a politické následky je situácia extrémne neistá, treba sa preto pripraviť aj na úplne odstavenie ropovodu Družba. Zásobníky ropy a ropných produktov sú podľa neho naplnené na technické maximum, teda 97 percent kapacít. Spresnil, že strategické zásoby štátu plus pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu aktuálne dosahujú 126 dní. (TASR)

Zdroj SITA
16. 6. 2022
|
17:56
|
Ekonomika

Slovensko zvažuje využiť časť ropovodu Družba na dodávku palív na Ukrajinu. Pred poslancami Národnej rady to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

"Na Ukrajine je väčšina rafinérii zničených, oni potrebujú produkty. Hlavná rúra Družby sa používa na dovoz ropy, druhú rúru možno za pomerne rozumný peniaz prispôsobiť tomu, aby spätným tokom prúdil hotový produkt nafta alebo benzín. Takýto produktovod je aj v Maďarsku," povedal Sulík.

Dodal, že príslušnú analýzu zámeru vypracuje slovenský prepravca ropy Transpetrol. (ČTK)

16. 6. 2022
|
17:48
|
Svet
Dôležité

Ukrajina je pripravená pracovať na tom, aby sa stala členom EÚ, uviedol Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii s vrcholnými predstaviteľmi Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska.

Tí sa pri svojej návšteve krajiny postavili za to, aby Ukrajina čo najskôr získala pozíciu kandidáta na členstvo v EÚ. Ukrajinci si zaslúžili právo vydať sa touto cestou, konštatoval Zelenskyj. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
16. 6. 2022
|
17:33
|
Svet

Francúzsko dodá Ukrajine šesť samohybných delostreleckých jednotiek Caesar. Veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj povedal, že Caesar dokáže s vysokou presnosťou zasiahnuť nepriateľa vo vzdialenosti 20 km od frontu. (Hromadske)

16. 6. 2022
|
17:22
|
Svet

Rusko má veľkú delostreleckú prevahu, ale blíži sa čas vyrovnávania síl a šanca pre Ukrajinu na úspešný zvrat. Vyhlásil to britský minister obrany Ben Wallace na stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli.

Wallace uviedol, že Rusko v niektorých oblastiach prevyšuje Ukrajinu v delostreleckej paľbe o dvadsať k jednej. Povedal, že spojencami dodávané delostrelecké a raketové systémy s dlhým doletom umožnia ukrajinským silám dosiahnuť úspech.

V rámci tohto úsilia je podľa neho kľúčový aj výcvik ukrajinských vojakov v tom, ako používať tieto zložitejšie ťažké zbrane. Povedal, že to nie je len o číslach, ale o schopnostiach, ktoré môže priniesť správne využité zbraňové systémy zo Západu.

"Nie je to len o nákupnom zozname. Majú ingrediencie a kuchársku knihu, aby z toho urobili jedlo a my im s tým môžeme pomôcť," odpovedal Wallace na otázku Sky News, či si myslí, že spojenci dávajú Ukrajine dostatok zbraní na to, aby bola schopná vyhrať vojnu

"Myslím si, že Ukrajinci majú a v najbližších týždňoch budú mať vo svojich rukách schopnosti dosiahnuť významný pokrok na východe krajiny alebo dokonca brániť také miesta, ako je Odesa," doplnil britský minister. (Sky News)

Britský minister obrany Ben Wallace a admirál Anthony Radakin.
16. 6. 2022
|
17:00
|
Svet

Aby ste chápali, ako Thajčania vnímajú ruskú agresiu na Ukrajine, musíte porozumieť našej nedávnej histórii. Súčasný premiér Prajutch Čan-Oča sa k moci dostal prevratom. Píše thajská novinárka Narača Patanasofon. (SME)

16. 6. 2022
|
16:56
|
Ekonomika
Dôležité

Gazprom obmedzil dodávky plynu aj do Česka. Ruský koncern znížil dodávky zemného plynu energetickej spoločnosti ČEZ. Gazprom informoval ČEZ o obmedzení dodávok, uviedol hovorca firmy Ladislav Kříž.

Podľa neho však ide len o malú časť spotreby, ktorú ČEZ dokáže nahradiť z iných zdrojov. O koľko dodávky klesli, sa podľa Kříža nedá presne určiť.

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat bolo Česko v minulom roku úplne závislé od ruského plynu. Plynovody Česko spájajú s Nemeckom, Poľskom a Slovenskom. (TASR)

16. 6. 2022
|
16:45
|
Svet

Ukrajina by mala získať status kandidáta na členstvo v EÚ.  V Kyjeve sa na tom zhodli predstavitelia Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska. "Všetci štyria podporujeme okamžitý status kandidátskej krajiny do Únie," povedal Macron. (ČTK)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa objíma s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Zdroj TASR/AP
16. 6. 2022
|
16:07
|
Svet

Ukrajinci z miest Irpiň a Buča sa stali symbolom nepredstaviteľnej krutosti ruskej vojny, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz po návšteve kyjevského satelitného mesta.

Scholz pricestoval na Ukrajinu spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim, pričom priamo na mieste sa k nim pridala i rumunská hlava štátu Klaus Iohannis.

Scholz sa od vypuknutia vojny zdráhal prísť na Ukrajinu a veľakrát v súvislosti so svojou možnou návštevou vysielal nejasné signály. Po tom, ako zavítal do Irpiňu, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol: „Brutálna deštrukcia v tomto meste je pamätníkom, táto vojna sa musí skončiť.“

Iohannis na rovnakej platforme napísal, že chce, aby všetci ruskí páchatelia boli braní na zodpovednosť medzinárodnou justíciou. „Neexistujú slová, ktoré by opísali nepredstaviteľnú ľudskú tragédiu a strašnú deštrukciu, ktoré sme dnes videli v Irpini,“ poznamenal. (SITA)

16. 6. 2022
|
16:01
|
Ekonomika

Situácia na trhu s plynom sa v posledných hodinách dramaticky mení. Ceny rastú, dodávky klesajú a Rusko hrozí úplným zastavením dodávok cez kľúčový plynovod Nord Stream 1. Pokles dodávok hlásili aj slovenskí distribútori. (ČTK, SME)

16. 6. 2022
|
15:57
|
Svet

Na okupované územia na Ukrajine prichádzajú Rusi. Ruskí vojaci na obsadené územia, vrátane Chersonu, privážajú svojich príbuzných, ktorí zaberajú domy patriace Ukrajincom, oznámila námestníčka ministra obrany Hanna Maljarová. (Kyiv Independent)

16. 6. 2022
|
15:31
|
Ekonomika

Talianska spoločnosť Eni oznámila, že Gazprom dodáva len 65 percent požadovaného plynu. Gazprom tvrdí, že dôvodom sú problémy na kompresorovej stanici Portovaja. Európske ceny plynu pokračujú v prudkom raste.

Talianska firma požadovala o 44 percent viac plynu v porovnaní so stredou, keď boli dodávky znížené o 15 percent. "Gazprom ohlásil, že dodá len 65 percent požadovaného objemu," uviedol hovorca Eni.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa vo štvrtok na burze v Amsterdame posilnil o 24 percent a o 12.59 h SELČ sa obchodoval po 148,99 eura za megawatthodinu. (TASR)

16. 6. 2022
|
15:09
|
Svet

Pod ruskou paľbou bola popoludní aj Sumská oblasť na severovýchode Ukrajiny. Ukrajinská pohraničná stráž oznámila, že  nepriateľ spustil paľbu z raketometov z granátometov z ruskej Kurskej oblasti. Škody utrpela miestna farma a následky ostreľovania sa stále zisťujú.

Rusi ostreľovali sumský región aj včera večer. Na predmestie mestečka Hluchiv, ktoré leží zhruba desať kilometrov od hraníc, dopadlo päť rakiet. Zomrel jeden civilista, šesť ďalších utrpelo zranenia. (Ukrinform)

16. 6. 2022
|
14:52
|
Svet

Ruský nálet na Lysyčansk zabil najmenej tri osoby a sedem zranil. Okupanti zasiahli obytnú budovu, kde sa skrývali civilisti, informoval gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Haida s tým, že miesto zásahu ďalej prehľadávajú. (Kyiv Independent)

16. 6. 2022
|
14:47
|
Regióny

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prešlo cez Košice viac ako 100-tisíc utečencov. V súčasnosti je ich tam 5 500 až šesťtisíc. Zamestnať ich dlhodobo je problém, očakáva sa aj pribúdanie požiadaviek na dlhodobé ubytovanie. (TASR)

16. 6. 2022
|
14:46
|
Svet

Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska videli následky ruskej agresie v Irpini pri Kyjeve. Ruské jednotky v ňom útočili na civilistov aj civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy.  (SME)

16. 6. 2022
|
14:33
|
Svet

Rusko varovalo Západ pred poskytovaním ďalších zbraní Ukrajine. Túto podporu považuje za neúčinnú. Hovorca Kremľa Peskov vyhlásil, že by to bolo "úplne zbytočné a spôsobilo by to krajine ďalšie škody". 

Putinov hovorca sa vyjadril aj km návšteve lídrov Francúzska, Nemecka a Talianska v Kyjeve. "Chcem dúfať, že lídri týchto troch štátov a prezident Rumunska sa nebudú zameriavať na pomoc Ukrajine len ďalším pumpovaním zbraní Ukrajine." 

"Dúfajme, že budú povzbudzovať prezidenta Zelenského, aby sa naozaj dobre pozrel na to, ako sa veci majú," uviedol Peskov. (TASR)

16. 6. 2022
|
14:21
|
Svet

Od vypuknutia vojna na Ukrajine, sa do krajiny vrátilo približne 2,5 milióna Ukrajincov. Viac ako päť miliónov Ukrajincov sa k 14. júnu  zaregistrovalo v Európe na dočasnú ochranu alebo v podobnom systéme národnej ochrany.

Najmenej 7,5 milióna Ukrajincov už v dôsledku vojny opustilo svoju vlasť, oznámil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. (SITA)

16. 6. 2022
|
14:10
|
Svet

V masových hroboch v Mariupoli je pochovaných 20 až 22-tisíc ľudí. Vyhlásil to poradca starostu Petro Andrjuščenko.s tým, že počet obetí pod troskami budov sa ani odhadnúť nedá.

Dodal, že nikto z Rusov sa neobťažuje najprv hľadať telá mŕtvych a vynášať ich. "Väčšinou sa všetko jednoducho zvalcuje a odvezie na skládku. Povedzme si úprimne, nikdy nespoznáme počet tiel, ktoré takto odstránili. A nikdy ich nenájdeme," povedal Andrjuščenko.

Okrem toho poznamenal, že celý zdravotnícky systém okupantov, v Mariupoli obsluhuje denne menej ľudí, ako slúžilo na jednom z oddelení nemocnice pred vojnou.

"Všetko to hovorí o tom, že jednoducho neexistuje žiadny zdravotnícky systém. Nie sú tam žiadne lieky, žiadne vybavenie. To, čo fungovalo,  odviezli do Donecka alebo Ruska," dodal Petro Andrjuščenko. (Unian)

16. 6. 2022
|
13:46
|
Svet

Spojené kráľovstvo uvalí ďalšie sankcie na Rusko. Súvisia s núteným presunom a adopciami ukrajinských detí.

Medzi sankcionovanými je ruská komisárka pre práva detí Maria Ľvová-Belová, ktorú Londýn viní z „umožnenia násilného odobratia 2 000 zraniteľných detí z Luhanskej a Doneckej oblasti a vytvorenia novej politiky na uľahčenie ich nútených adopcií v Rusku“.

Sankcie sa tentoraz týkajú aj patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla za jeho výraznú podporu ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. Na sankčnom zozname sa tiež ocitli ďalší spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina, informuje spravodajský portál Sky News.

Ministerka zahraničia Liz Truss uviedla, že oznámené sankcie sa zameriavajú na „ľudí, ktorí umožnili a páchajú Putinovu vojnu a ktorí priniesli Ukrajine nevýslovné utrpenie, vrátane násilných presunov a adopcií detí“.

„Nepoľavíme pri obrane slobody a demokracie a neustálom tlaku na Putina, kým Ukrajina neuspeje,“ skonštatovala šéfka britskej diplomacie s tým, že Putinovi spojenci naďalej zatvárajú oči pred údajnými ruskými vojnovými zločinmi a krvavou ofenzívou. (SITA)

16. 6. 2022
|
13:35
|
Regióny

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prešlo cez Košice viac ako 100-tisíc  utečencov. V súčasnosti je ich v meste odhadom 5 500 až 6-tisíc. Mesto vidí problém v súvislosti s ich dlhodobým zamestnávaním aj s dlhodobým ubytovaním.

Vyplýva to zo správy o vývoji situácie s utečeneckou vlnou z Ukrajiny, ktorú odobrilo košické mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom štvrtkovom rokovaní.

Služby Centra prvého kontaktu (CPK) pri kúpalisku Červená hviezda využilo viac ako 40 000 ľudí, zaevidovali tu takmer 10.000 núdzových prenocovaní. Počet núdzových prenocovaní v ubytovacích kapacitách mesta dosiahol viac ako 8 200. Ku koncu mája evidovali 4 013 utečencov s dočasným útočiskom na území Košíc. (TASR)

16. 6. 2022
|
13:29
|
Domov

Treba pomáhať Ukrajine a prispieť k tomu, aby sa vojna nerozšírila a nenaberala na sile. Vyhlásil to slovenský minister obrany popri rokovaní ministrov štátov NATO v Bruseli.

Jaroslav Naď absolvoval stretnutie s rezortnými partnermi z Vyšehradskej štvorky (V4). Na rokovaní bol aj britský minister obrany Ben Wallace.

Stretnutiu ministrov dominovali aktuálne bezpečnostné témy. Diskutovalo sa aj o posilnených obranných pozíciách na východnom krídle NATO či o očakávaniach jednotlivých krajín od nadchádzajúceho summitu NATO v Madride.

"Ruská vojna proti Ukrajine podčiarkla opodstatnenosť silnejšieho angažovania sa na západnom Balkáne a potrebu integrácie krajín tohto regiónu do EÚ. Krajinám západného Balkánu musíme ukázať, že podporujeme ich euroatlantickú cestu a máme úprimný záujem o ich európsku budúcnosť," uviedol minister Naď.

Počas stretnutia v Bruseli ministri zhodnotili aktivity končiaceho sa maďarského predsedníctva v rámci V4 v oblasti obrany.

Keďže rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine prevezme od 1. júla Slovensko, Naď svojim partnerom predstavil obranné priority slovenského predsedníctva, pričom spomenul najmä rozšírenie spolupráce V4 s Ukrajinou, spoločný výcvik a cvičenia či prehĺbenie kooperácie obranných priemyslov. (TASR)

16. 6. 2022
|
13:11
|
Svet

Zbrane z USA pomôžu Ukrajine získať späť Rusmi okupované územia vrátane Krymu a Donbasu. "Chystáme sa oslobodiť všetky naše územia, všetko vrátane Krymu," uviedol ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

"Krym je pre Ukrajinu strategickým cieľom, pretože je to ukrajinské územie.. Ale budeme postupovať krok za krokom," povedal Reznikov v rozhovore pre CNN v Bruseli.

Ako ďalej priblížil, prvým krokom bude stabilizácia situácie, aby sa predišlo ďalším stratám na životoch. Druhou etapou je podľa neho zatlačenie ruských jednotiek naspäť na pozície, na ktorých boli pred inváziou z 24. februára.

Diskusie s ukrajinskými partnermi o tom, "ako oslobodiť územia vrátane Krymu", sa podľa Reznikova uskutočnia až v tretej etape. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že nezaútočia zbraňami voči Rusku, Ukrajina však nepovažuje Krym za ruské územie, píše CNN.

Na otázku, či by pokus o opätovné dobytie Krymu vojenskými prostriedkami Rusko, ktoré považuje tento polostrov za súčasť Ruskej federácie, ešte viac nevyprovokovalo, Reznikov odpovedal, že na tom nezáleží.

"To je jedno. Pretože (Rusi) budú toho svedkami v Chersone, uvidia to v Záporoží aj v Mariupoli, lebo to sú ukrajinské územia a Krym je tiež ukrajinský," dodal pre CNN. (TASR)

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov po príchode do Bruselu.
16. 6. 2022
|
12:53
|
Ekonomika
Dôležité

Rusko hrozí odstavením plynovodu Nord Stream 1. Ide o hlavnú trasu pre prepravu plynu do Únie. Jeho cena pre európsky trh sa od pondelka zvýšila zhruba o 70 percent, surovina sa predáva za viac ako 140 eur za megawatthodinu.

Ruský veľvyslanec pri Únii Vladimir Čižov povedal, že odstávka hrozí pre problémy s opravou zariadenia pre kompresorové stanice.

Takýto scenár by bol katastrofou pre Nemecko, ktoré je od dodávok plynu týmto potrubím závislé, povedal veľvyslanec na okraj ekonomického fóra v Petrohrade.

Ruská štátna spoločnosť Gazprom už dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 tento týždeň obmedzila celkovo asi o 60 percent.

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck zintenzívnil výzvu smerom k obyvateľom, aby šetrili energiou„

Ruský prezident Vladimir Putin robí to, čoho sa bolo treba od začiatku báť - znižuje objem plynu, nie naraz, ale krok za krokom,“ uviedol Habeck vo videu. (ČTK, SITA)

16. 6. 2022
|
12:46
|
Domov

Vláda zvýšila príspevky za ubytovanie pre odídencov. Chce motivovať poskytovateľov ubytovania k udržaniu kapacít, a tiež rozšíreniu ponuky zo strany súkromného aj neziskového sektora. Príspevok sa podľa nariadenia poskytuje od začiatku júna do konca septembra.

Ubytovacie zariadenia môžu dostať na ubytovanie odídenca z Ukrajiny príspevok 22 eur za jednu noc, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov. Suma 11 eur za jednu noc sa poskytne, ak ide o odídenca, ktorý nedovŕšil vek 15 rokov. Nariadenie vo štvrtok schválila vláda.

Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté od 1. júla 2022 najdlhšie do 30. septembra 2022. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté do 30. júna 2022 podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi.

Vládny kabinet 30. marca 2022 schválil, že ubytovacie zariadenia môžu dostať na ubytovanie odídenca z Ukrajiny v súvislosti s vojnovým konfliktom príspevok 7,70 eura za jednu noc, príspevok 3,85 eura za jednu noc ubytovania odídenca dostanú, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov. (TASR)

16. 6. 2022
|
12:41
|
Svet

Bilancia civilných obetí útokov ruskej armády v Černihivskej oblasti dosiahla 478. Ďalších 692 ľudí utrpelo zranenia. Oblasť na severe Ukrajiny pri hraniciach Ruska a Bieloruska bola pod okupáciou a útokmi vyše mesiac.

Väčšina obetí zahynula v dôsledku delostreleckého ostreľovania a leteckých útokov. (Hromadske)

16. 6. 2022
|
12:34
|
Svet

Litva dodala Ukrajine pásové obrnené transportéry typu M113 americkej výroby. Majú hodnotu približne 15,5 milióna eur. Presný počet strojov nebol špecifikovaný.

"Litva podporuje územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny a rôznymi prostriedkami vrátane vojenských, finančných a humanitárnych sa snaží Ukrajine pomôcť v boji proti ruskej agresii," uviedlo ministerstvo obrany.

Predstavitelia litovského silového rezortu uviedli, že od začiatku vojny na Ukrajine Vilnius poskytol Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote približne 115 miliónov eur.

Medzi skôr odoslanou technikou boli napríklad protilietadlové rakety typu Stinger, desať odmínovacích vozidiel a tiež desať nákladných áut. Litva dodala Ukrajine aj ručné zbrane, granátomety či drony. (TASR)

16. 6. 2022
|
12:15
|
Svet
Dôležité

Následky ruskej invázie v Irpini pri Kyjeve osobne videli lídri krajín EÚ. Mesto Irpiň, sa podobne ako Buča stalo symbolom krutosti ruských jednotiek. OSN tam zhromažďuje informácie o zabíjaní civilistov a ďalších zločinoch

Irpiň si prezrreli francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, taliansky premiér Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis v rámci spoločnej návštevy Ukrajiny.

"(Irpiň) je hrdinské mesto, poznačené stigmami barbarstva," povedal Macron novinárom a dodal, že na vlastné oči videl "stopy barbarstva" a že "odsudzuje masakre", ktoré majú na svedomí ruské sily.

Šéf Elyzejského paláca ďalej uviedol, že Ukrajina musí byť schopná ubrániť sa ruským jednotkám. Podľa vlastných slov bol jeho osobný postoj v otázke ruskej invázie "konzistentný" a Francúzsko vždy stálo po boku Ukrajiny. (TASR)

16. 6. 2022
|
11:58
|
Ekonomika

Dodávky ruského plynu do EÚ sú nižšie. Hlavná trasa Nord Stream 1 do Nemecka funguje s využitím 40 percent kapacity. Gazprom uvádza, že na vine je nedokončená oprava zariadenia nemeckej firmy Siemens Energy.

Nemecká vláda ale hovorí o zámere. Cena plynu pre európsky trh sa dnes ráno zvýšila až o 25 percent, neskôr sa ale cenový rast výrazne zmiernil.

Nižší objem dodávok vyvoláva obavy, či bude možné pred zimou naplniť zásobníky plynu tak, ako si vlády jednotlivých únijných krajín naplánovali.

Situácia prispieva k ďalšiemu prehĺbeniu diplomatickej roztržky medzi EÚ a Ruskom, pretože ruská plynárenská spoločnosť Gazprom tvrdí, že údržbu na plynovode znemožňujú západné sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. (ČTK)

16. 6. 2022
|
11:38
|
Ekonomika
Dôležité

Štátny distribútor plynu SPP očakáva, že ruský Gazprom mu dnes zníži dodávky plynu zhruba o 30 percent. Vychádza z informácií od spoločnosti Gazprom Export. SPP však zdôrazňuje, že tento krok nebude mať na jeho zákazníkov dopad.

"Na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export dnes očakávame, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie asi o 30 percent," oznámil slovenský štátny distribútor plynu v e-mailovej odpovedi na otázku agentúry Reuters. "Uvedené zníženie nemá žiadny vplyv na našich zákazníkov." (ČTK)

16. 6. 2022
|
11:28
|
Svet

Z obliehaného závodu Azot v Severodonecku by sa mal otvoriť humanitárny koridor, oznámil vodca luhanských separatistov. Mal by slúžiť len pre civilistov, ktorí sa skrývajú v tomto priemyselnom areáli. Podľa odhadov by ich malo byť približne 500.

Čo sa týka ozbrojených obrancov závodu, platí pre nich výzva na zloženie zbraní. (Sky News)

16. 6. 2022
|
10:59
|
Svet

Ukrajinská vicepremiérka Vereščuková označila stretnutie s významnými lídrami Únie v Kyjeve za historické, od návštevy však neočakáva zásadné oznámenia. Lídrom položila dve dôležité otázky - ako ukončiť vojnu a ako otvoriť Ukrajine cestu do Únie.

„Nie som si istá, či po stretnutí budú jasné oznámenia, ale bez ohľadu na to, ako sa skončí, bude to historické stretnutie, ktoré buď pripraví cestu k silnejšej Európe alebo k silnejšej Ukrajine. To, že traja európski lídri prišli na Ukrajinu priamo uprostred totálnej vojny, je veľkým signálom, ktorý posilňuje Ukrajinu a Európu,“ vyjadrila sa politička. (SITA)

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Zdroj SITA/AP
16. 6. 2022
|
10:49
|
Svet

Straty na ruskej strane sa podľa Ukrajincov zvýšili o 200 vojakov, deväť tankov aj 17 obrnených vozidiel. Velenie armády ďalej informovalo o zničení siedmich delostreleckých a troch raketových systémov a ďalších deviatich vojenských vozidiel. (SME)

16. 6. 2022
|
10:41
|
Svet

Zničenie hlavných mostov do Severodonecka komplikuje postup okupantov. Ruská armáda musí podľa britského ministerstva obrany nájsť cestu, ako sa dostať do mesta tak, aby "zmenila taktický zisk na operačnú výhodu".

Ruská armáda sa podľa Britov bude musieť buď pokúsiť o prekročenie rieky Severný Donec, alebo sa "pohnúť po krídlach, na ktorých sa jej postup v súčasnosti zastavil".

V aktualizácii spravodajských informácií o vojne ministerstvo obrany ďalej uviedlo, že Ukrajine sa pravdepodobne podarilo stiahnuť veľkú časť svojich bojových jednotiek, ktoré predtým bránili Severodoneck. Rezort však dodal, že „situácia bude naďalej mimoriadne ťažká pre ukrajinské sily a civilistov, ktorí zostali východne od rieky“. (SITA)

16. 6. 2022
|
10:32
|
Svet

Tri salvové raketomety, ktoré Nemecko sľúbilo Kyjevu, môžu byť doručené v júli alebo auguste. Ukrajinskí vojaci medzitým podľa nemeckej ministerky obrany Christine Lambrechtovej absolvujú výcvik.

"Výcvik na salvových raketometoch sa môže začať koncom júna, čo znamená, že tieto zbrane môžu byť doručené koncom júla alebo začiatkom augusta," povedala Lambrechtová, keď prišla na druhý deň rozhovorov so svojimi kolegami ministrami z členských štátov NATO v Bruseli. (TASR)

16. 6. 2022
|
10:28
|
Domov

V stredu prišlo z Ukrajiny na Slovensko 3 312 ľudí. Z toho bolo 797 mužov, 1 953 žien a 562 detí. O dočasné útočisko požiadalo 180 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 2 942 osôb. (TASR)

16. 6. 2022
|
10:24
|
Svet

V obliehanom Severodonecku uviazlo približne 10-tisíc civilistov. "Zo 100-tisíc obyvateľov zostáva približne 10-tisíc. Naše jednotky sa snažia čo najviac zadržať nepriateľa, " oznámil gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Vnútri chemickej továrne Azot v priemyselnej časti mesta, v ktorom ukrajinské sily už celé týždne odolávajú ruskému bombardovaniu a útokom, uviazlo podľa slov Hajdaja vyše 500 civilistov.

AFP píše, že situácia v závode Azot pripomína mariupoľské oceliarne Azovstaľ, kde sa takisto ukrývali tisíce civilistov a ukrajinské sily tam niekoľko týždňov odolávali prevahe ruskej armády, až napokon v máji utrpeli porážku.

Ak by Moskva dobyla Severodoneck, ruským silám by to umožnilo postupovať ďalej na západ na mestá Sloviansk a Kramatorsk. (TASR)

16. 6. 2022
|
10:14
|
Svet

Po príchode lídrov Francúzska, Talianska a Nemecka do Kyjeva vyhlásili letecký poplach. V meste sa pustili sirény.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko ich návštevu privítal a pre nemecký denník Bild uviedol, že je šťastný a hrdý. "Je to znak veľkej podpory v čase, keď navštíviť Kyjev je stále riskantné, pretože strely môžu opäť dopadnúť kedykoľvek," podotkol.

Návšteva troch európskych lídrov má podľa Klička "predovšetkým veľký symbolický význam a preukazuje Ukrajine podporu v čase vojny". "V Európe môže byť stabilita len vtedy, keď Putin ukončí túto krutú vojnu proti našej krajine," cituje Klička DPA. (TASR)

16. 6. 2022
|
09:52
|
Svet

Obyvatelia Mariupoľa sa stále búria proti okupácii. Poradca starostu Andriuščenko uviedol, že obyvatelia sa "nezmierili s okupáciou" a vyvolávajú nepokoje.

Ruské sily obliehali a bombardovali toto prístavné mesto celé týždne a stalo sa dejiskom najhoršej humanitárnej katastrofy na Ukrajine, nakoniec minulý mesiac padlo do rúk Moskvy.

Minulý týždeň boli na parkovisku pred kanceláriou ruského ministerstva pre mimoriadne situácie v Mariupoli podpálené dva kamióny a tri ďalšie veľké vozidlá, dodal Andriuščenko.

Takisto informoval, že v Mariupoli bol na smrť dobodaný zamestnanec nemenovaného ruského ministerstva, keď dav ľudí čakal na humanitárnu pomoc. (TASR)

16. 6. 2022
|
09:51
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Рада Європи закликає Словаччину більше підтримувати меншини. Вчителі протестують, у Татрах знову відкриваються пішохідні маршрути.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

16. 6. 2022
|
09:27
|
Svet
Dôležité

Macron, Scholz a Draghi dorazili do Kyjeva. Francúzsky prezident, nemecký kancelár a taliansky premiér odcestovali ráno z Poľska vlakom. Rumunský prezident Klaus Iohannis sa k nim pripojí v ukrajinskej metropole.

Traja lídri budú diskutovať o kandidatúre Ukrajiny do Európskej únie s ukrajinským prezidentom. Musia vyvážiť prirodzené ašpirácie Ukrajiny na členstvo v EÚ s ašpiráciami všetkých ostatných existujúcich kandidátskych krajín. Macron, Scholz a Draghi chcú zabezpečiť, aby Európska únia nebola destabilizovaná alebo rozbitá.

Francúzsky prezident po vystúpení z vlaku v Kyjive uviedol, že navštívia miesta, ktoré boli terčmi útokov. „Je to dôležitý okamih. Je to odkaz o európskej jednote vo vzťahu k Ukrajine,“ vyhlásil Macron a dodal, že lídri budú s ukrajinskými predstaviteľmi hovoriť „o prítomnosti aj o budúcnosti“.

"Chceme ukázať nielen solidaritu, ale aj uistiť Ukrajinu, že finančná, humanitárna, ale aj vojenská pomoc bude pokračovať, kým to bude potrebné," povedal Scholz po vystúpení z vlaku pre nemecký denník Bild. (The Guardian, SITA)

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková víta francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na železničnej stanici v Kyjeve.
Zdroj SITA/AP
16. 6. 2022
|
09:26
|
Svet

Zelenskyj ocenil ďalšiu vojenskú pomoc zo strany USA. Ukrajinský prezident uviedol, že je „vďačný" za miliardy dolárov, ktorú ohlásili USA.

Pomoc, ktorej súčasťou je delostrelectvo a moderné raketové systémy, bude osobitne dôležitá pre obranu Donbasu, povedal Zelenskyj. „Samozrejme, budeme robiť všetko, aby sme zatiaľ prekonali ich výhody," povedal o ruskej ofenzíve na východe Ukrajiny. „Každý deň bojujem, aby Ukrajina dostala nevyhnutné zbrane a vybavenie," dodal ukrajinský prezident.

Zelenskyj zároveň ocenil aj ďalšiu humanitárnu pomoc, ktorú v sume 225 miliónov dolárov pre Ukrajinu sľúbil americký prezident Joe Biden. (BBC)

16. 6. 2022
|
07:51
|
Svet

Macron, Scholz a Draghi sú na ceste do Kyjeva. Francúzsky prezident, nemecký kancelár a taliansky premiér odcestovali ráno z Poľska vlakom.

Scholza opakovane kritizovali za to, že počas vojny na Ukrajine nezaujal dostatočne dôrazný postoj proti Rusku a od začiatku ruskej vojenskej invázie ešte nenavštívil Kyjev.

Ukrajinský prezident Zelenskyj nemeckého kancelára v pondelok vyzval, aby Kyjevu prejavil viac podpory v boji proti ruskej invázii, a vyčítal mu, že sa priveľmi obáva možných reakcií Moskvy. (TASR, SME)

16. 6. 2022
|
07:25
|
Svet

Brinková prisľúbila Kyjevu podporu pri obrane pred ruskými hackermi. Americká veľvyslankyňa na Ukrajine hovorila o programe v hodnote 38 miliónov amerických dolárov.

Americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj spustila ešte v roku 2020 štvorročný program na vybudovanie ukrajinskej pracovnej skupiny v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Cieľom je zvýšenie odolnosti Ukrajiny voči hackerským útokom. Tento program sa stal obzvlášť dôležitým po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.. (TASR)

16. 6. 2022
|
07:09
|
Domov
Dôležité

Slovensko darovalo Ukrajine štyri vrtuľníky Mi-17 a jeden vrtuľník Mi-2, a tiež muníciu do systému Grad, informoval minister obrany Naď. Pomoc schválila vláda. Zásielku už dopravili na Ukrajinu. (TASR)

16. 6. 2022
|
06:52
|
Svet

Turecko chce v Istanbule rokovať s Ruskom, Ukrajinou a OSN o vývoze obilia. OSN podľa tureckého ministra zahraničných vecí predložila plán na uvoľnenie vývozu obilia z ukrajinských prístavov.

Pre plavidlá tak môžu byť vytvorené bezpečnostné koridory aj bez odmínovania čiernomorských prístavov, uviedol Čavušoglu. "Ak s tým bude Rusko súhlasiť, v Istanbule sa uskutoční štvorstranné stretnutie," povedal turecký minister.

Podľa hovorcu generálneho tajomníka OSN Stéphana Dujarrica zohráva Ankara dôležitú úlohu pri riešení tejto situácie, ktorá vyvoláva celosvetové obavy z nedostatku potravín.

Turecko na žiadosť OSN poskytlo svoje služby pri zabezpečovaní prechodu námorných konvojov z ukrajinských prístavov - aj napriek mínam umiestneným v Čiernom mori, ktoré sa údajne nachádzajú aj pri tureckom pobreží.

Čavušoglu minulý týždeň rokoval so svojím tureckým náprotivkom Lavrovom. Ruský minister garantoval bezpečnosť plavidiel z ukrajinských prístavov v spolupráci s Tureckom, ktoré sa budú plaviť cez Bosporský prieliv.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. (TASR)

16. 6. 2022
|
06:28
|
Svet

Američania varovali Peking pred ďalšou spoluprácou s Moskvou. "Čína tvrdí, že je neutrálna, ale jej správanie ukazuje, že stále vynakladá úsilie na udržanie úzkych vzťahov s Ruskom," uviedlo ministerstvo zahraničia.

"Krajiny, ktoré stoja na strane (prezidenta) Vladimira Putina sa nevyhnutne ocitnú na nesprávnej strane dejín... Toto nie je čas na vyčkávanie, čo sa stane ďalej. Je totiž jasné, čo sa deje," stálo vo vyhlásení.

Americké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo niekoľko hodín po tom, ako čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu počas telefonátu so svojím ruským náprotivkom Putinom uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa "suverenity a bezpečnosti".

Čína stále odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a je obviňovaná z poskytovania diplomatického krytia pre Rusko. Washington odkázal, že "úzko monitoruje aktivitu Číny". Podľa USA sa však Peking v kľúčových záležitostiach už rozhodol.

Stredajší telefonát medzi Putinom a Si Ťin-pchingom bol druhým oficiálnym rozhovorom lídrov od 24. februára, kedy ruské vojská vpadli na Ukrajinu, píše AFP. (TASR)

16. 6. 2022
|
06:15
|
Svet

Zelenská sa poďakovala Česku za prijatie 400-tisíc utečencov. Prvá dáma Ukrajiny zároveň žiadala, aby Česko počas svojho predsedníctva v Rade EÚ prispela k prijatiu Ukrajiny do Európskej únie.

Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského to uviedla na stretnutí, ktoré sa konalo pri príležitosti desiateho výročia založenia stredoeurópskej pobočky amerického Aspenského inštitútu (Aspen Institute).

Ukrajinský prezident Zelenskyj vystúpil v stredu na diaľku s prejavom k poslancom českého parlamentu. Pripomenul vetu "Sme s vami, buďte s nami", známu z okupácie Československa v roku 1968. Zelenskyj sa poďakoval Čechom za pomoc a zároveň varoval, že agresia na Ukrajine je len prvým krokom, ktorý má Rusku otvoriť cestu do Európy. Jeho prejav trval približne 12 minút.

Česká republika v stredu predstavila priority svojho predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré prevezme od 1. júla. Je medzi nimi zvládnutie utečeneckej krízy, povojnová obnova Ukrajiny či energetická bezpečnosť. (TASR)

15. 6. 2022
|
23:26
|
Svet

Rusko podľa britských médií zajalo v Charkove dvoch bývalých príslušníkov amerických ozbrojených síl. Má ísť o zrejme prvých Američanov v ruskom zajatí vo vojne na Ukrajine. (SME)

15. 6. 2022
|
23:02
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinské sily v Severodonecku z toho, že maria snahy o evakuáciu civilistov ukrývajúcich sa v chemickej fabrike. Podľa proruských separatistov sa v závode Azot ukrýva až 1200 ľudí, Ukrajina hovorí o piatich stovkách.

Rusko tvrdí, že zo závodu Azot otvorilo humanitárny koridor, aby ním mohli civilisti odísť na územie pod kontrolou ruských jednotiek. Ukrajinci však podľa Moskvy koridor nerešpektujú a civilistov využívajú ako ľudské štíty.

"Nič nebráni tomu, aby civilisti odišli (...), až na rozhodnutia, ktoré urobili úrady v Kyjeve," uviedlo ruské ministerstvo obrany. Tvrdenie ruskej strany nie je možné nezávisle overiť, Ukrajina však popiera, že civilistov využíva ako ľudské štíty.

V utorok Rusko odmietlo žiadosť Kyjeva, aby sa otvoril humanitárny koridor, ktorým by civilisti mohli odísť na územie ovládané Ukrajinou. (ČTK)

15. 6. 2022
|
21:55
|
Svet

Na rokovaniach o mieri by sa mali zúčastňovať ženy. Šéf OSN  Guterres v tejto súvislosti uviedol ako príklad situáciu na Ukrajine, ktorá sa podľa neho nevyvíja správnym smerom. 

António Guterres uviedol, že nedostatok žien v rokovaniach o riešení konfliktov ukazuje, ako "pretrvávajúca nerovnováha moci a patriarchát" v tomto smere zlyhávajú.

Ako povedal šéf OSN na stretnutí Bezpečnostnej rady, výsledkom sú "muži pri moci a vylúčené ženy", pričom práva a slobody žien sa stávajú terčom útokov.

Guterres zdôraznil, že účasť žien v rozhodovaní na všetkých úrovniach je nevyhnutná "na budovanie a udržovanie mieru".

Dodal, že v dôsledku ruskej ofenzívy na Ukrajine boli milióny žien nútené utiecť, čo ich "vystavuje vysokému riziku obchodovania a vykorisťovania všetkého druhu".

Dodal, že tie ženy, ktoré sa rozhodli na Ukrajine zostať, sú v prvej línii, čo sa týka poskytovania zdravotníckej starostlivosti a podpory. Ich vnímanie je preto podľa neho kľúčové pre pochopenie dynamiky celého konfliktu a jeho urovnanie. (TASR)

15. 6. 2022
|
21:40
|
Svet

Predstavitelia Ukrajiny sa zúčastnia na summitoch G7 a NATO. Pozvania prijal a poďakoval sa za ne prezident Zelenskyj. Pozvánky tlmočili Ukrajine nemecký kancelár Olaf Scholz a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zelenskyj sa v telefonickom rozhovore poďakoval aj prezidentovi Bidenovi za ďalšiu, "bezprecedentnú vojenskú pomoc" v hodnote miliardy dolárov.

„Podpora Spojených štátov nás približuje k spoločnému víťazstvu nad ruským agresorom,“ povedal Zelenskyj.

Summity sa uskutočnia tesne za sebou, najskôr od 26. do 28. júna v bavorských Alpách bude stretnutie najsilnejších ekonomík skupiny G7 a následne summit NATO v Madride od 28. júna.

Členmi skupiny G7 sú USA, Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko a Taliansko. Lídri budú počas summitu diskutovať o podpore Ukrajine, ale aj o potravinovej či energetickej kríze, ktorú spôsobila ruská agresia.

Počas summitu NATO v Madride sú lídri tejto Aliancie pripravení schváliť plány na jej transformáciu v nasledujúcom desaťročí vrátane posilnenia odstrašovania a obrany. USA sa budú usilovať o zabezpečenie vstupu do pre Fínsko a Švédsko. (SME, TASR)

15. 6. 2022
|
21:21
|
Svet

Ruská strela zasiahla železničný vagón s humanitárnou pomocou. Bol určený pre obyvateľov okupovaného Mariupoľa, uviedol poradca starostu Petro Andrujščenko. (NEXTA)

15. 6. 2022
|
20:39
|
Svet

USA dodajú Ukrajine salvové raketomety HIMARS s muníciou do konca júna. Dovtedy bude vycvičená aj ich obsluha, oznámil predseda zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl generál Mark Milley. 

Milley na zasadnutí ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli uviedol, že USA spolu so spojencami vycvičili na používanie systému HIMARS 60 ukrajinských vojakov a ďalších 420 na obsluhu húfnic M777.

Raketový systém HIMARS má dosah 70 kilometrov, čo je výrazne viac než delostrelectvo v súčasnosti používané ukrajinskou armádou.

Spojené štáty o dodaní systému Ukrajine rozhodli po získaní záruk od jej prezidenta Volodymyra Zelenského, že ukrajinské sily ho nepoužijú proti cieľom na ruskom území.

Západní spojenci podľa Milleyho dodali Ukrajine 97.000 protitankových systémov, čo je viac než celkový počet tankov na svete. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina podľa analytika začala protiofenzívu v Chersonskej oblasti Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 3. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 4. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 057
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 851
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 110
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 434
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 413
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 899
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 4 854
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 4 h
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


38m
Dole vodou so Samom Marcom

Nie je na ňom nič dobré, ale je to jedno.


3. júl

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu