LONDÝN, BRATISLAVA. Dvadsaťpäťročný Zahir z Iraku strávil minulý mesiac zatvorený v kufri dodávky a následne v migračnom tábore na pobreží Francúzska. Zo svojej rodnej krajiny utiekol v apríli tohto roka po hádke s rodinným známym s napojením na tamojšiu vládu, ktorý sa mu vyhrážal zabitím.
Koncom mája zaplatil prevádzačovi, ktorý ho na nafukovacom člne spolu s kamarátom preplavil z francúzskeho mesta Calais do Británie. Keďže sa do krajiny dostali nelegálne, už o pár dní im britské úrady oznámili, že ich deportujú do 6500 kilometrov vzdialenej Rwandy.
„Sme veľmi, veľmi nervózni a veľmi, veľmi nešťastní. Nevieme, čo robiť. Nevieme, prečo sme tu,“ povedal reportérovi britskej televízie Sky News, s ktorým sa spojil telefonicky z detenčného zariadenia blízko londýnskeho letiska Heathrow. Pre obavy o jeho bezpečnosť mu televízia zmenila meno.

Boj proti nezákonnej migrácii
Spomínaní utečenci majú byť v utorok večer súčasťou prvého letu zo série deportácií, ktoré britská vláda predstavila v apríli ako najnovší krok v boji proti nelegálnej migrácii.
Londýn chce týmto spôsobom zakročiť proti nezákonným prevádzačom ľudí, ktorí posielajú utečencov na nebezpečnú plavbu cez Lamanšský prieliv oddeľujúci Francúzsko od Británie. Utečenci často cestujú len na preplnených nafukovacích člnoch a riskujú utopenie.
Každoročne sa po mori do Británie preplavia tisícky utečencov. Za rok 2022 zatiaľ takýmto spôsobom do krajiny prišlo viac ako desaťtisíc ľudí, píše BBC.
Ministerka vnútra Priti Patelová, z ktorej rezortu návrh pochádza, na twitteri napísala, že Rwanda je bezpečnou krajinou, ktorá už v minulosti preukázala, že dokáže byť útočiskom pre utečencov.