LONDÝN. Kráľovná Alžbeta II., ktorá tento rok oslávila 96 rokov a zavŕšila 70 rokov na britskom tróne, je nielen najdlhšie vládnucou britskou kráľovnou v dejinách, ale aj najstarším panovníkom na svete.
Oslavy platinového jubilea sa začali vo štvrtok vojenskou prehliadkou, ktorú nasledovali ďalšie náboženské aj kultúrne akcie. Vystúpia na nich napríklad aj kapela Queen či operný spevák Andrea Bocelli.
Oslavy výročia kráľovnej Alžbety II. však otvárajú nielen v britskej spoločnosti otázku monarchistického zriadenia krajiny, ktoré najmä medzi mladšou generáciou stráca na popularite. Jeho kritici poukazujú napríklad na problematickú koloniálnu minulosť monarchie či britské elitárstvo.
Potom, ako sa táto veľká etapa skončí, sa novým britským panovníkom pravdepodobne stane jej syn, princ Charles, alebo vnuk, princ William.
21. apríla 1926
Elizabeth Alexandra Mary Windsorová sa narodila v Londýne. Jej otec bol bratom následníka trónu Eduarda VIII. a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa z Alžbety raz mohla stať kráľovná. Na svet prišla až ako tretia nástupníčka v poradí.
Pri jej narodení bol podľa tradície prítomný aj vtedajší minister vnútra Sir William Joynson-Hicks.
Lilibet, ako ju familiárne volali, od malička milovala kone. Prvú jazdeckú lekcii mala v troch rokoch a svojho prvého poníka Peggy dostala, keď mala štyri.
Bývalá guvernantka Marion Crawford v článku v časopise Ladies’ Home Journal napísala, že malá princezná si uväzovala šnúrky od županu k stĺpikom postele ako opraty, aby mohla poháňať svoje neviditeľné kone. Asi 30 hračkárskych koníkov každý večer kŕmila, napájala a potom ustajnila na chodbe.
Spoločne so svojou jedinou sestrou, o štyri roky mladšou Margaret, mali zabezpečenú domácu školu, vyučovanie sa sústreďovalo na históriu, jazyky, literatúru a hudbu.
12. decembra 1936
Alžbetin strýko Eduard VIII. sa nečakane rozhodol abdikovať a jej otec Juraj VI. sa zrazu stal kráľom, čo spravilo z desaťročnej Alžbety budúcu kráľovnú.
Keď mal Eduard VIII. prevziať panovnícke povinnosti po kráľovi Jurajovi V., Alžbetinom starom otcovi, odmietol sa vzdať svojej americkej priateľky, dvakrát rozvedenej Wallis Simpsonovej. Čo bolo v tej dobe ešte škandalóznejšie, netajil sa úmyslom vziať si ju za ženu.
Juraj VI. sa necítil byť pripravený na úlohu kráľa a predsavzal si, že jeho dcéra bude mať ľahší štart vďaka dôkladnej príprave a vzdelaniu. Nebolo pochýb, že precízna Alžbeta mala všetky predpoklady stať sa dobrou panovníčkou.
Alžbetu neobklopovalo veľa kamarátov rovesníkov a aby mala aspoň nejaké detské kontakty, rodičia na statku zriadili skautský krúžok, do ktorého dochádzali aj iné deti.
Júl 1939
13-ročná Alžbeta navštívila so svojim otcom námornú školu v Dartmouthe. Tu prvý raz uvidela vzdialeného bratranca Philipa Mountbattena, poručíka námorníctva pôvodom z Grécka. Philip mal v tom čase o päť rokov viac ako Alžbeta.