SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Ukrajina Rusko Online: Turecký prezident trvá na blokovaní vstupu Švédska a Fínska do NATO

Vojna na Ukrajine pokračuje 95. deň.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
29. 5. 2022
|
23:13
|
Svet

Dobytie Donbasu je pre Moskvu bezpodmienečnou prioritou, povedal v rozhovore s francúzskou stanicou TF1 ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Priznal tiež, že boje trvajú dlhšie, ako Moskva pôvodne predpokladala.

Dôvodom pre dlhé trvanie bojových operácií je podľa Lavrova snaha ruskej armády ochrániť civilistov. Moskva aj napriek svedectvám a množstvu dôkazov západných odborníkov, médií i ukrajinských predstaviteľov opakovane trvá na tom, že na Ukrajine mieri iba na vojenské ciele.

"Oslobodenie Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré Ruská federácia považuje za nezávislé štáty, je bezpodmienečnou prioritou," vyhlásil Lavrov, podľa ktorého by si v ľudia z ostatných častí ukrajinského územia mali o svojej budúcnosti rozhodnúť sami. (ČTK)

29. 5. 2022
|
21:52
|
Svet

Pri Severodonecku sa naďalej tvrdo bojuje, informuje ukrajinské ministerstvo obrany. Podľa prezidenta Zelenského zničilo ruské ostreľovanie všetku kritickú infraštruktúru v oblasti a poškodilo 90 percent všetkých domov.

"Rusko sa k Severodonecku výrazne priblížilo. Na Donbase zhromaždilo príliš veľa síl," pokračoval prezident s tým, že ukrajinské sily robia všetko preto, aby útoky odrazili.

Hlavným cieľom ruského nepriateľa je podľa ukrajinského generálneho štábu obkľúčiť ukrajinských vojakov v okolí Lysyčanska a Severodonecka a zablokovať hlavné logistické cesty. (ČTK)

29. 5. 2022
|
20:58
|
Svet

Prezident Zelenskyj prepustil šéfa bezpečnostnej služby SBU v Charkovskej oblasti. Ako sám vysvetlil, Romana Dudina zbavil funkcie, lebo podľa neho od začiatku ruskej invázie nedostatočne bránil mesto Charkov.

Zelenskyj to oznámil po tom, ako navštívil frontové pozície v Charkovskej oblasti, kde sa stretol s vojakmi brániacimi krajinu a odovzdal im štátne vyznamenania a dary. Išlo o prvú verejnú cestu Zelenského mimo Kyjevskej oblasti od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

"Prišiel som, zistil som to a prepustil som šéfa ukrajinskej bezpečnostnej služby v Charkovskej oblasti za to, že od prvých dní rozsiahlej vojny nepracoval na obrane mesta, ale myslel len na seba," kritizoval Zelenskyj vo videopríhovore. Dodal, že to, prečo Dudin konal tak, ako konal, vyšetria úrady. (TASR)

29. 5. 2022
|
20:33
|
Ekonomika
Dôležité

Zástupcovia krajín Únie sa nezhodli ani na podpore nového návrhu protiruských sankcií. Komisia pritom predložila kompromisný návrh embarga na dovoz ruskej ropy, ktoré nezahŕňalo prepravu sieťou ropovodov. Výhrady má aj Slovensko. (ČTK)

29. 5. 2022
|
19:14
|
Svet

Jednota Európskej únie v otázke sankcií voči Rusku sa začína rozpadať, tvrdí nemecký minister. Habeck to uviedol deň pred začiatkom mimoriadneho summitu Európskej únie v Bruseli.

"Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sme videli, čo sa môže stať, ak je Európa zjednotená," vyhlásil Habeck na tlačovej konferencii. "Dúfajme, že s ohľadom na zajtrajší summit to bude tak naďalej pokračovať. Začína sa to však čoraz viac rozpadať," poznamenal minister v súvislosti s nedostatočnou jednotou eurobloku v prístupe k Rusku.

"Európa je stále obrovskou ekonomickou oblasťou s neuveriteľnou ekonomickou silou. A keď bude jednotná, dokáže túto silu využiť," povedal Habeck pri príležitosti otvorenia obchodného veľtrhu v Hannoveri.

Apeloval tiež na Berlín, aby na summite v Bruseli predstavil jednotný postoj a nezdržal sa hlasovania pre nezhody v rámci nemeckej vládnej koalície. Takýto jednotný prístup by mali podľa jeho slov zvoliť aj ostatné členské krajiny EÚ. (SME)

29. 5. 2022
|
19:02
|
Svet

Približne štyristo áut evakuovaných ľudí je zadržiavaných na ruskom kontrolnom stanovišti. Ruská strana zadržiava ľudí vo Vasylivke. V autách, ktoré idú hlavne z miest Cherson, Mariupoľ a Berďansk, je mnoho rodín s deťmi.

Vasylivka v Zaporižžskej oblasti je najväčšie Ruskom kontrolované stanovište, cez ktoré musia evakuovaní ľudia prejsť na územie pod kontrolou Ukrajiny.

Šéf vojenskej samosprávy v oblasti Oleksandr Staruh povedal, že ruské sily „pravidelne zatvárajú“ priechod, v dôsledku čoho tam rodiny uviaznu a čakajú v strašných podmienkach.

Do Berďansku odišlo mnoho ľudí z Mariupoľa, ktorý mesiace čelil intenzívnym útokom ruských síl. V súčasnosti sa však podľa Staruha mnohé rodiny usilujú dostať ďalej na západ, pretože podmienky v Berďansku sa zhoršili. (BBC)

29. 5. 2022
|
18:09
|
Svet

Erdogan trvá na blokovaní vstupu Švédska a Fínska do NATO. Turecký prezident tvrdí, že stretnutia s fínskymi a švédskymi delegáciami neboli „na očakávanej úrovni“ a krajiny nepodnikli žiadne kroky na zmiernenie bezpečnostných obáv Turecka.

„Pokiaľ je Tayyip Erdogan na čele Tureckej republiky, nemôžeme povedať ‘áno’ krajinám, ktoré podporujú terorizmus, aby sa pripojili k NATO,“ povedal prezident.

Odkázal pritom na rozhovor člena sýrskej kurdskej administratívy na severovýchode Sýrie Saliha Muslima vo švédskej štátnej televízii v deň, keď sa konalo stretnutie delegácií. Podľa jeho slov je to dôkaz švédskej podpory kurdských militantov v Sýrii, ktorých Ankara považuje za odnož zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá voči Turecku vedie od 80. rokov povstanie.

Erdogan vyhlásil, že severské krajiny nie sú úprimné a predstierajú. Zaviazal sa, že nedovolí vstup krajinám, ktoré „chovajú teroristov na prsiach, kŕmia teroristov na kolenách“. Zo spáchania rovnakej „chyby“ podporovania terorizmu obvinil aj Nemecko, Francúzsko a Holandsko. (TASR, SME)

29. 5. 2022
|
17:49
|
Svet

Ruská armáda na východe Ukrajiny zintenzívnila ofenzívu v snahe dobyť Severodoneck, v ktorom už ovládla niektoré predmestia. Podľa správy ukrajinského generálneho štábu však ukrajinské jednotky opäť zničili niekoľko ruských tankov a obrnených vozidiel. (SME)

29. 5. 2022
|
17:38
|
Svet

Rusko vyšetruje pre žoldnierstvo syna britskej poslankyne bojujúceho na Ukrajine. Ben Grant, ktorý niekoľko rokov slúžil v námornej pechote britských ozbrojených síl, je v médiách vo svojej vlasti vnímaný ako hrdina bojujúci od marca po boku ukrajinských síl.

Britská tlač často informuje o Grantových bojových aktivitách - naposledy médiá priniesli správu o tom, ako zachránil život zranenému spolubojovníkovi, ktorého počas paľby odniesol z bojiska.

Podľa ruských úradov Grant "viedol útok skupiny západných žoldnierov na ruskú vojenskú techniku na Ukrajine".

DPA pripomína, že v Rusku - ako v mnohých ďalších krajinách - je žoldnierstvo trestným činom. Ak by bol Grant súdený v Rusku, hrozí mu až do sedem rokov odňatia slobody. (SME)

29. 5. 2022
|
16:18
|
Ekonomika

Srbsko sa s Ruskom dohodlo na podmienkach nového dlhodobého kontraktu na dodávky plynu. Krajine zabezpečí dostatok plynu na budúcu zimu. Belehrad sa od ruského útoku útoku na Ukrajinu snaží opatrne lavírovať medzi západom a Moskvou.

Podrobnosti kontraktu budú zverejnené v najbližších dňoch, uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič, podľa ktorého má jeho krajina "zďaleka najlepšie podmienky v Európe". "V tejto chvíli je to takmer tretina z toho, čo hocikto iný v Európe bude platiť, a v zime to bude asi desatina toho, čo budú platiť ostatné krajiny." Dodal, že nová dohoda zabezpečí, aby Srbsko malo "bezpečnú zimu, pokiaľ ide o dodávky plynu".

Srbsko je aktuálne takmer úplne závislé od dodávok ruských energií a denne dováža z Ruska okolo šesť miliónov metrov kubických plynu. Moskva takisto vlastní väčšinový podiel v srbskej ropnej a plynárenskej spoločnosti NIS.

Vučič tiež uviedol, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnom rozšírení zásobníkov plynu v Srbsku. (TASR)

29. 5. 2022
|
16:13
|
Svet

Za štyri dni vyzbierali päť miliónov eur. Obyvatelia Litvy sa zapojili do verejnej zbierky, v ktorej zhromažďovali financie na nákup vojenského bezpilotného dronu Bayraktar TB2 pre ukrajinské sily. Zbierku ukončili v sobotu večer. (SME)

29. 5. 2022
|
16:06
|
Svet

Zelenskyj navštívil vojakov v Charkovskej oblasti. Ukrajinský prezident absolvoval prvú cestu mimo Kyjevskú oblasť od začiatku invázie. Oboznámil sa s operačnou situáciou v oblasti, zhováral sa s vojakmi a dal im štátne vyznamenania a dary. (TASR)

29. 5. 2022
|
15:18
|
Svet

Česká ministerka obrany požiada o ďalšie peniaze na vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Černochová plánuje požiadať vládu o uvoľnenie ďalších zdrojov v objeme okolo 600 až 700 miliónov korún

Podstatné je, aby bola pomoc kontinuálna, prízvukovala ministerka. Česko od začiatku ruskej invázie patrí medzi najväčších podporovateľov Ukrajiny. Dosiaľ Ukrajine poskytlo zbrane a vojenský materiál za viac ako 3,5 miliardy korún.

Černochová pripomenula, že ministerstvo tiež spolupracuje s ukrajinským veľvyslanectvom v Prahe na nákupe zbraní a vojenskej techniky za peniaze, ktoré posielajú ľudia na účet ambasády. Takto veľvyslanectvo získalo už približne 1,2 miliardy korún. (Novinky.cz)

29. 5. 2022
|
14:59
|
Svet

Patriarcha Kirill chápe postoj ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Po ruskej invázii Ukrajiny sa rozhodla prerušiť vzťahy s Moskvou a deklarovala svoju "úplnú nezávislosť".

"Plne chápeme, ako dnes ukrajinská pravoslávna cirkev trpí," povedal patriarcha v Katedrále Krista Spasiteľa v centre Moskvy.

"Chápeme, že Jeho Blaženosť metropolita Onufrij a episkopát by dnes mali konať čo najmúdrejšie, aby nekomplikovali život svojich veriacich," uviedol podľa AFP patriarcha.

Ide o Kirillov prvý komentár k piatkovému oznámeniu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Ukrajinské médiá i analytici pritom upozorňujú, že UPC oficiálne nevyhlásila svoju autokefáliu.

Snem, na ktorom padlo rozhodnutie ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, zároveň apeloval na ukrajinské úrady a orgány Ruskej federácie, aby pokračovali v mierových rokovaniach a hľadali spôsob, ako zastaviť krviprelievanie.

Hovorca UPC metropolita Kliment vysvetlil, že rozchod s ruským patriarchátom žiadali radoví členovia tejto promoskovskej cirkvi. "Cirkevný zbor cítil, že už nemôže ďalej mlčať," vysvetlil.

Kliment vyhlásil, že UPC odsudzuje vyhlásenia o ruskej agresii na Ukrajine, ktoré zazneli z úst patriarchu Kirilla, a úplne sa od nich dištancuje. "Prikázanie 'Nezabiješ' nemá iný výklad, vyhlásil Kliment. (TASR)

29. 5. 2022
|
14:33
|
Svet

Importéri ocele požadujú od ruských producentov obrovské zľavy. Ruské oceliarne preto predávajú niektoré svoje produkty so stratou.

Ruské oceliarne boli pred vojnou na Ukrajine globálne najziskovejšie v rámci odvetvia. Teraz však musia predávať s obrovskými zľavami, keďže sankcie obmedzili možnosť predaja na kľúčovom európskom trhu a zákazníci z iných regiónov sú čoraz opatrnejší pri obchodovaní s ruskými spoločnosťami. Ruskí producenti preto hľadajú alternatívnych kupcov. Tí, ktorí sú ochotní nakupovať ruskú oceľ, ale chcú platiť výrazne menej.

Importéri z Ázie napríklad požadujú od ruského koncernu Severstaľ zľavu na oceľ až 40 % v porovnaní s trhovou cenou, uviedli tri zdroje oboznámené so záležitosťou. Takisto zákazníci v Turecku požadujú nižšie ceny.

Niektoré produkty ruských oceliarní sa stali nerentabilnými. Negatívny vplyv na oceliarsky sektor v Rusku má aj silný rubeľ, rovnako ako zdraženie uhlia, transportu a poistenia prepravy, uviedli zdroje. (TASR)

29. 5. 2022
|
12:10
|
Ekonomika
Dôležité

Európska únia sa snaží dostať zo slepej uličky v rámci rokovaní členských štátov o novom balíku sankcií proti Rusku. Preto korigovala svoj návrh, ktorý aktuálne počíta so zákazom lodného dovozu ropy z Ruska. Reštrikcie na import cez kľúčový ropovod Družba sa majú odložiť. (TASR)

29. 5. 2022
|
11:44
|
Svet

Situácia okolo východoukrajinského mesta Lyman zostáva nejasná. Rusko koncom týždňa vyhlásilo, že tento dôležitý železničný uzol neďaleko Severodonecka dobylo. Námestníčka ukrajinského ministra obrany však tvrdí, že boje pokračujú. (TASR)

Ukrajinskí vojaci kráčajú okolo budovy zničenej ruským ostreľovaním mesta Bachmut.
Zdroj TASR/AP
29. 5. 2022
|
10:42
|
Ekonomika

V čase trvajúcej ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny sa zajtra stretnú prezidenti a premiéri krajín Európskej únie, aby sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe proti Moskve. Baviť sa budú o pomoci pre Ukrajinu a pre milióny ľudí, ktorí z nej už utiekli.

Témou mimoriadneho dvojdňového summitu bude aj čo najrýchlejšie ukončenie dovozu energií z Ruska, spoločné investície do európskej obrany či zabezpečenie dostatku potravín cez ruskú blokádu ukrajinskej úrody.

Najväčšiu pozornosť vyvoláva šiesty balík sankcií, na ktorom sa pre nesúhlas Maďarska s embargom na dovoz ruskej ropy nedokázala dvadsaťsedmička krajín za takmer mesiac od jeho navrhnutia Európskou komisiou zhodnúť. Šéf Európskej rady Charles Michel, ktorý summitom predsedá, tento týždeň naznačil, že vidí nádej na vyrokovanie kompromisu. Diplomati by mali ešte dnes zasadnúť nad novou verziu návrhu.

Podľa niektorých zdrojov by mohla Únia z embarga zatiaľ vyňať ropu prepravovanú sieťou ropovodov, čo by sa popri Maďarsku týkalo aj Slovenska alebo Česka. (ČTK)

29. 5. 2022
|
09:56
|
Svet

Poľsko prijalo už takmer 3,7 milióna ukrajinských utečencov. Poľská Pohraničná stráž vykonala včera 25 200 kontrol ľudí vstupujúcich do krajiny a v nedeľu k 07:00 dosiahol počet príchodzích osôb vyše šesť tisícok.

Pohraničná stráž tiež uviedla, že v sobotu odišlo z Poľska na Ukrajinu zhruba 30000 ľudí. Poľsko sa v súčasnom období stalo jedným z hlavných spojencov Ukrajiny. Cez túto stredoeurópsku krajinu prúdi na Ukrajinu humanitárna pomoc i zbrane. (TASR)

29. 5. 2022
|
09:30
|
Regióny

V Užhorode sú stále potrebné trvanlivé potraviny či letné oblečenie, no záujem o pomoc upadá. Podľa dobrovoľníkov sa na vojnu pomaly zvyká. „Na začiatku sme nosili všetko a týždeň nato sme zabudli. A to je zlé,“ vravia. (Korzár)

29. 5. 2022
|
09:19
|
Domov

Na Slovensko vstúpilo v sobotu z Ukrajiny 3 479 osôb. Z toho bolo 736 mužov, 2 153 žien a 590 detí. O dočasné útočisko požiadalo 95 žiadateľov. Naopak, zo Slovenska na Ukrajinu odišlo hraničnými priechodmi 3 669 osôb. (SITA)

29. 5. 2022
|
08:35
|
Svet

Ruská armáda zosilnila ofenzívu na východe Ukrajiny v snahe dobyť Severodoneck. Podľa správy ukrajinských ozbrojených síl už Rusi ovládli niektoré predmestia, Ukrajincom sa zas podarilo zničiť niekoľko ruských tankov a obrnených vozidiel.

"S použitím delostrelectva ruské jednotky pokračujú v útočných operáciách v oblasti mesta Severodoneck," oznámil generálny štáb ukrajinskej armády. Rusi podľa neho opäť ostreľovali ukrajinské obranné pozície pri mestách Bachmut a Soledar, ktoré sa nachádzajú na dôležitej ceste vedúcej na juhozápad.

Ukrajinská armáda za uplynulý deň odrazila sedem útokov, zničila jeden ruský tank a šesť vojenských vozidiel. Ruská armáda nahrádza straty podľa Kyjeva staršou vojenskou technikou, najmä tankami T-62 či sovietskymi vozidlami BMP-1. Podľa ukrajinského generálneho štábu úrady na okupovanom Kryme tiež nariadili zastaviť prijímanie neakútnych stavov v nemocniciach, aby sa uvoľnili lôžka pre zranených. Intenzívne tiež zháňajú darcov krvi.

Ukrajinský generálny štáb zároveň varoval, že pretrváva hrozba raketových útokov z územia Bieloruska. (ČTK)

29. 5. 2022
|
06:22
|
Svet

Prezident Zelenskyj neverí, že všetku pôdu, ktorú zabralo Rusko od roku 2014 vrátane Krymu, dokáže Ukrajina vojensky dobyť späť. Ozbrojeným silám sa poďakoval za vytrvalosť v bojoch na Donbase.

Zelenskyj deň predtým vyhlásil, že Donbas napriek útokom ruskej armády zostane ukrajinský. Vo svojom najnovšom videopríhovore vyjadril presvedčenie, že Moskvu dostane k rokovaciemu stolu, pokiaľ sa jeho krajine podarí získať všetky územia, ktoré Rusko obsadilo od začiatku svojej invázie z 24. februára. Vylúčil však, že by zašiel ešte ďalej a pokúsil sa násilím dobyť späť Krym a ďalšie územia stratené od roku 2014.

"Neverím, že dokážeme obnoviť celé naše územie vojenskými prostriedkami. Ak by sme sa rozhodli ísť touto cestou, stratíme státisíce ľudí," vyhlásil prezident.

Uznal, že situácia v Donbase je náročná. Rusko tvrdí, že prevzalo kontrolu nad strategicky dôležitým mestom Lyman a obkľúčilo Severodoneck. "Je to tam neopísateľné ťažké. A som vďačný všetkým, ktorí tento nápor vydržali," povedal Zelenskyj s tým, že budúci týždeň očakáva "dobré správy" o dodávkach zbraní. Podrobnosti neuviedol. (The Guardian)

29. 5. 2022
|
06:15
|
Svet

Rusko nepoužije na Ukrajine taktické jadrové zbrane, myslí si ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii Andrej Kelin. Zdôrazňuje, že podľa ruských vojenských pravidiel sa takéto zbrane v konfliktoch, ako je tento, nepoužívajú.

Rusko má podľa neho veľmi prísne pravidlá na ich použitie, najmä vtedy, keď je ohrozená existencia štátu. "So súčasnou operáciou to nemá nič spoločné," povedal Kelin. (TASR)

29. 5. 2022
|
06:10
|
Svet

Španielsko posiela batériu rakiet zem-vzduch a asi sto vojakov do predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku. Pripoja sa k svojim 500 krajanom. "Náš záväzok voči NATO je totálny," uviedla španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

"V súčasnosti máme jednotky v Lotyšsku a tiež v Litve, naše lode máme v Stredozemnom mori," dodala Roblesová a zdôraznila "maximálnu pripravenosť" Madridu zintenzívniť svoj príspevok k demonštrácii sily západnej vojenskej aliancie, ktorá má odstrašiť potenciálny ruský vpád do svojej bývalej zóny vplyvu zo sovietskej éry. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 13 384
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 723
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 356
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 801
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 767
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 808
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 794
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do vojny posielajú mladých z chudobných regiónov.


30. jún
Líder Tour de France Yves Lampaert.

Žltý dres na Tour prekvapivo získal Yves Lampaert.


53m

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


5 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu