SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ukrajina Rusko Online: Proruské úrady bránia ľuďom z Chersonu prejsť na územie ovládané Ukrajincami

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 27/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v nedeľu.

Najnovšie | Najstaršie
28. 5. 2022
|
19:20
|
Svet

Proruské úrady uzavreli severné hranice Chersonskej oblasti. Utečencom tak znemožnili dostať sa na územie ovládané ukrajinskou vládou. Ako náhradné riešenie ponúkli alternatívne cesty cez územia obsadené ruskými jednotkami.

Agentúra DPA sa vo svojej správe odvolala na vyjadrenie zástupcu šéfa proruskej vojensko-civilnej správy Chersonskej oblasti Kirilla Stremousova, ktorý tvrdí, že hraničné priechody v smere do Mykolajivskej a Dnepropetrovskej oblasti sú vystavené systematickému ostreľovaniu ukrajinských ozbrojencov.

"Na Ukrajinu preto neodporúčame cestovať vôbec, pod žiadnou zámienkou. Dostávame veľa hlásení, že miznú muži, ktorých okamžite berú do ukrajinskej armády ako 'potravu pre delá'", hovorí Stremousov. Ako alternatívu ponúkajú trasy na Krymský polostrov alebo do tej časti Záporožskej oblasti, kde sú rozmiestnené ruské jednotky. (TASR)

Žena s ukrajinskou vlajkou sleduje z diaľky ruské jednotky zhromaždené v Chersone.
Zdroj TASR/AP
28. 5. 2022
|
18:30
|
Svet

Chceme vybudovať nový štát, oznámil ukrajinský premiér Šmyhaľ. Spresnil, že ruské sily od začiatku ofenzívy na Ukrajine zničili viac ako 25-tisíc kilometrov ciest, niekoľko stoviek mostov a 12 letísk.

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine podľa Šmyhaľa zničených alebo poškodených vyše sto vzdelávacích inštitúcií, viac než 500 medicínskych zariadení a 200 fabrík.

"Okolo 35 percent ekonomiky (na Ukrajine) je v súčasnosti nefunkčných," povedal premiér. Viac ako 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny je podľa jeho slov zamínovaných alebo kontaminovaných bombami.

"Nechceme len obnovovať tehly a betón. Chceme vybudovať nový štát," vyhlásil Šmyhaľ. Toto úsilie si bude, ako povedal, vyžadovať ukrajinské fondy, medzinárodnú pomoc a tiež ruské financie.

"Sme presvedčení, že agresor musí zaplatiť za deštrukciu, ktorú spôsobil," uviedol s tým, že na obnovu Ukrajiny by mali byť použité aj zmrazené ruské aktíva, ktoré boli skonfiškované a presunuté Ukrajine.

Šmyhaľ doplnil, že vláda v Kyjeve vyčlenila na okamžitú rekonštrukciu zničenej krajiny viac ako 50 miliárd dolárov. (BBC)

28. 5. 2022
|
18:01
|
Svet

Rusko zrušilo vekový limit pre pre vojakov vstupujúcich do armády. Legislatíva umožňuje, aby sa do armády hlásili aj ľudia nad 40 rokov. Očakáva sa, že to budú ľudia bežného pracovného veku.

Armáda mala predtým vekový limit 18 - 40 rokov pre Rusov a 18 - 30 rokov pre cudzincov. Krok dláždi cestu pre nábor ďalších civilných expertov do konfliktu na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Nový zákon uvádza, že špecialisti sú povinní obsluhovať vysoko presné zbrane a „skúsenosti ukazujú, že sa takými stanú vo veku 40 až 45 rokov“.

Do ozbrojených síl môže vstúpiť aj viac lekárov, inžinierov a odborníkov na komunikáciu. Putin sa zatiaľ vyhýba rozsiahlym odvodom do invázie na Ukrajine, ktorú Kremeľ označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. (BBC)

28. 5. 2022
|
17:51
|
Svet

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vyzval Kremeľ na sprísnenie zákona o zahraničných agentoch, ktorí "vykonávajú aktivity namierené proti Rusku". Doterajšiu kontrolu nad tzv. zahraničnými agentmi označil za "pomerne formálnu".

Medvedev zastáva názor, že ak tzv. zahraniční agenti v takom zložitom období ako teraz vykonávajú aktivity namierené proti svojej krajine a dostávajú za to peniaze od jej nepriateľov, "reakcia by mala byť rýchla a tvrdá, najmä počas špeciálnej vojenskej operácie a bezmedzných protiruských sankcií". Špeciálna vojenská operácia je termín, akým Rusi označujú vojnu na Ukrajine.

Medvedev sa vyslovil aj za presnejšiu klasifikáciu tzv. zahraničných agentov na legislatívnej úrovni i za sprísnenie trestnej zodpovednosti "ľudí pracujúcich v záujme cudzieho štátu". Vo svojom vyhlásení zverejnenom v aplikácii telegram dodal, že dolnej komore parlamentu už bol predložený návrh zákona, ktorý sprísnenie trestov umožní. (TASR)

28. 5. 2022
|
17:38
|
Svet

Stovky Litovčanov sa zapojili do fundraisingovej kampane, ktorej cieľom je nákup vojenského bezpilotného dronu Bayraktar TB2 pre Ukrajinu. Za tri dni vyzbierali už približne tri milióny eur. Potrebných je päť miliónov. (TASR)

Dron Bayraktar TB2
Zdroj SITA/AP
28. 5. 2022
|
15:07
|
Svet

Ukrajina požaduje, aby Nemecko zastavilo transport plynu cez Nord Stream 1. Plynovod mal zabezpečiť zásobovanie Európy plynom, Rusko však tieto princípy porušuje, uviedol šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU Serhij Makohon.

Makohon požaduje od nemeckého ministerstva hospodárstva a spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur, aby dodávky cez Nord Stream 1 zastavili alebo výrazne obmedzili. (SME)

28. 5. 2022
|
15:04
|
Svet

Rusko je pripravené pokračovať v mierových rokovaniach s Ukrajinou. V telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Macronom a nemeckým kancelárom Scholzom to mal povedať ruský prezident Vladimir Putin.

Putin zo zamrznutia rozhovorov obvinil Ukrajinu. Podľa agentúry TASS o tom informoval tlačový odbor Kremľa s tým, že Rusko je podľa Putina ochotné diskutovať o spôsoboch, ako umožniť Ukrajine vyvážať obilie z čiernomorských prístavov.

Putin zároveň lídrov Nemecka a Francúzska varoval pred navyšovaním dodávok zbraní pre Ukrajinu. Ďalšie vyzbrojovanie, ktoré označil za "nebezpečné", môže podľa slov šéfa Kremľa ešte viac destabilizovať situáciu na Ukrajine a zhoršiť humanitárnu krízu. (ČTK)

28. 5. 2022
|
14:04
|
Svet

Prezident Zelenskyj telefonoval s britským premiérom Johnsom. Hovorili o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, posilnení obrannej podpory, ako aj o dodávkach paliva a odblokovaní ukrajinských prístavov.

Ako informovala britská televízna stanica Sky News, Zelenskyj vo svojej správe na platforme twitter na margo telefonátu s Johnsonom zdôraznil: "Musíme spolupracovať, aby sme zabránili potravinovej kríze a odblokovali prístavy."

Ruská blokáda ukrajinských prístavov zabránila dodávkam obilia, ktorého sú obe krajiny významnými vývozcami. (SME)

28. 5. 2022
|
13:51
|
Svet

Poľsko prijalo už takmer 3,66 milióna ukrajinských utečencov. Poľská pohraničná stráž vykonala včera vyše 22-tisíc pohraničných kontrol ľudí. Pohraničná stráž tiež uviedla, že včera odišlo z Poľska na Ukrajinu 27 200 ľudí.

Od začiatku vojny odišlo z Poľskej republiky na Ukrajinu viac než 1,6 milióna jedincov.

Poľsko sa v súčasnom období stalo jedným z hlavných spojencov Ukrajiny. Cez túto stredoeurópsku krajinu prúdi na Ukrajinu humanitárna pomoc i zbrane, analyzuje merická tlačová agentúra AP. (TASR)

28. 5. 2022
|
13:44
|
Svet

Ukrajinskému exprezidentovi Porošenkovi údajne úrady nedovolili opustiť krajinu. Porošenko obvinil vládu v Kyjeve z porušenia tzv. politického prímeria vyhláseného v reakcii na inváziu ruskej armády.

Ukrajinský parlament po začiatku ruskej invázie vo februári zakázal viacero politických strán, ktoré vláda prezidenta Volodymyra Zelenského označila za proruské. Ostatné opozičné strany môžu na Ukrajine ďalej pôsobiť v tom prípade, ak odložia svoje politické nezhody a spoločne sa postavia proti vojne. Práve túto dohodu podľa Porošenka porušila ukrajinská vláda, keď mu bolo "zabránené prekročiť ukrajinské hranice".

Porošenko mal v pláne zúčastniť sa prebiehajúceho Parlamentného zhromaždenia NATO v Litve ako člen ukrajinskej delegácie, pripomína AFP s tým, že exprezident mal na túto cestu oficiálne povolenie. V Litve sa mal tiež stretnúť s tamojším prezidentom Gitanasom Nausedom a skupinou poslancov Európskeho parlamentu. (SME)

28. 5. 2022
|
12:48
|
Svet

Ukrajina začala dostávať protilodné rakety Harpoon z Dánska a aj samohybné húfnice zo Spojených štátov, informoval ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Pri zásielke z Dánska pomohli podľa neho "naši britskí priatelia".

Reznikov doplnil, že strely Harpoon pomôžu spolu s ukrajinskými raketami Neptun pri obrane pobrežia krajiny vrátane prístavu Odesa. (The Guardian)

28. 5. 2022
|
12:08
|
Svet

Dohodám s Ruskom sa podľa poradcu ukrajinského prezidenta nedá veriť. Mychajlo Podoľak na komunikačnej platforme telegram skonštatoval, že „akákoľvek dohoda s Ruskom nestojí za zlámaný groš“.

„Je možné rokovať s krajinou, ktorá vždy cynicky a propagandisticky klame?,“ pýtal sa poradca. Podoľak okrem iného uviedol, že inváziu Ruska možno zastaviť len silou. (SITA)

28. 5. 2022
|
11:32
|
Svet

Rusko vykonalo ďalší test hypersonickej strely Zirkon. Armáda ju vypálila z lode v Barentsovom mori do Bieleho mora. Test bol podľa ministerstva obrany úspešný a strela zasiahla cieľ vo vzdialenosti tisíc kilometrov.

Testom strely označovanej za zbraň novej generácie chce Rusko podľa agentúry Reuters ukázať svetu svoju silu a pokrok v raketovej technológii. Niektorí západní odborníci spochybňujú vyspelosť novej generácie ruských zbraní, no zároveň uznávajú, že kombinácia rýchlosti, výšky a ovládateľnosti hypersonických rakiet komplikuje ich zachytenie.

Vlani uskutočnila ruská Severná flotila najmenej 12 testov týchto hypersonických striel, ktoré sú podľa ruskej armády schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku.

Minulý mesiac Rusko oznámilo, že úspešne vyskúšalo aj novú medzikontinentálnu raketu Sarmat. Ruský prezident Vladimir Putin po teste vyhlásil, že táto jedinečná zbraň prinúti k zamysleniu všetkých, ktorí sa pokúšajú ohrozovať Rusko. (ČTK)

28. 5. 2022
|
11:18
|
Svet

Počet vojakov, o ktorých prišla na Ukrajine ruská armáda, dosiahol číslo 30-tisíc. Štatistiky o ruských stratách prinášajú ukrajinské ozbrojené sily. Nezávisle sa tieto čísla overiť nedajú, oficiálne ruské zdroje uvádzajú menšie straty. (SME)

Loading

...

28. 5. 2022
|
11:03
|
Domov

Školy dostali vyše 1,7 milióna eur pre žiakov z Ukrajiny. Výška príspevku je 200 eur na žiaka, príspevok bol teda doteraz poskytnutý pre 8934 žiakov (odídencov) z Ukrajiny.

Z celkovej sumy v mesiaci marec išlo o 354 600 eur, v apríli to bolo 970 600 eur a v máji 461 600 eur. "Príspevok je účelovo určený na zabezpečenie školských potrieb žiakov (odídencov) z Ukrajiny (školské tašky, peračníky, písacie potreby, zošity), prípadne na kúpu cestovných lístkov, ak žiaci na prepravu do školy využívajú verejnú dopravu, ktorá nie je poskytovaná bezplatne," priblížili z ministesrtva (TASR)

28. 5. 2022
|
10:08
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Братиславський міський пляж знову відкривається. Минуло 80 років відтоді, як словацькі та чеські солдати розпочали операцію «Антропоїд», Словаччина посіла восьме місце на чемпіонаті світу з хокею, видатного юриста оштрафували на 70 000 євро за корупцію.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

28. 5. 2022
|
09:50
|
Domov

Na nitrianskom sídlisku Klokočina niekto postriekal budovy písmenami Z aj nápismi Slava Russia. Mestská polícia vyčíslila, že bolo poškodených trinásť fasád. Písmeno Z je symbolom ruskej agresie na Ukrajine. (My Regióny)

Takéto zetko sa v Nitre objavilo ešte v marci.
Zdroj mh
28. 5. 2022
|
09:32
|
Domov

Na Slovensko prešlo včera z Ukrajiny 3 183 osôb. Z toho bolo 1 910 mužov, 554 žien a 719 detí. O dočasné útočisko požiadalo 196 žiadateľov. Na Ukrajinu sa vrátilo 3 112 osôb. (SITA)

28. 5. 2022
|
09:18
|
Regióny

Previezť auto na Ukrajinu nie je ľahké. S prešovskými dobrovoľníkmi z Podaj ďalej sme viezli humanitárnu pomoc. Na hranici sme strávili sedem hodín, kým sa podarilo dostať dodávku cez hranice. (Korzár)

28. 5. 2022
|
08:53
|
Svet

Ruské sily zrejme dobyli väčšinu mesta Lyman, napísalo v tradičnom reporte britské ministerstvo obrany. Lyman je strategicky dôležitým železničným uzlom a prístupovým bodom k dôležitým železničným a cestným mostom cez rieku Siverskij Donec.

„Predmostie pri Lymane by Rusku poskytlo výhodu v ďalšej potenciálnej fáze ofenzívy na Donbase, keď sa bude zrejme snažiť postúpiť smerom na kľúčové mestá ovládané Ukrajinou hlbšie v Doneckej oblasti: Slovjansk a Kramatosk,“ uvádza sa v správe. (The Guardian)

28. 5. 2022
|
08:47
|
Svet

V Luhanskej oblasti sa nachádza približne 10-tisíc ruských vojakov, uviedol gubernátor Serhij Hajdaj. Agentúra Reuters podotýka, že toto tvrdenie nedokáže nezávisle overiť.

„Toto sú jednotky, ktoré sú permanentne v Luhanskej oblasti a ktoré sa pokúšajú útočiť a dosiahnuť územné zisky v akomkoľvek smere,“ povedal Hajdaj v ukrajinskej televízii. (The Guardian)

28. 5. 2022
|
08:44
|
Svet

Putin si pochvaľuje, že desiatky západných spoločností opustili ruský trh. Hovorí, že ich môžu ľahko nahradiť domáce firmy. Odborníci však však nie sú takí optimistickí. (SME)

28. 5. 2022
|
07:28
|
Svet

Donbas zostane ukrajinský, odkázal vo svojom tradičnom videopríhovore prezident Zelenskyj. "Ak si okupanti myslia, že Lyman alebo Severodoneck budú ich, mýlia sa," dodal. Situácia v regióne je však podľa neho "veľmi náročná".

Zelenskyj uviedol, že ruské invázne sily sústredili do regiónu maximum delostrelectva a maximum záloh. "Nepriateľ podniká raketové útoky aj letecké útoky - všetko," vyhlásil Zelenskyj. „Chránime našu zem spôsobom, ktorý nám umožňujú súčasné obranné zdroje. Robíme všetko pre ich navýšenie. A budeme ich navyšovať." (The Guardian)

28. 5. 2022
|
06:05
|
Svet

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu vyzval Rusko, aby spolupracovalo na vyšetrovaní možných vojnových zločinov spáchaných počas invázie na Ukrajine. Moskva v roku 2016 stiahla podpis z Rímskeho štatútu, ktorým bol súd ustanovený.

"Moje dvere sú otvorené a budem aj naďalej klopať na dvere Ruskej federácie," povedal hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan. "Ak existujú obvinenia, ktoré má Ruská federácia; ak existujú informácie, ktoré má; ak uskutočňuje svoje vlastné vyšetrovanie alebo trestné stíhanie; alebo ak má relevantné informácie - zdieľajte ich s nami," dodal prokurátor.

Rusko obvinenia voči svojim vojakom odmieta z vojnových zločinov odmieta, tvrdí, že nie sú založené na pravde. (TASR)

27. 5. 2022
|
22:44
|
Svet

"Ťažké zbrane boli najdôležitejším bodom našej agendy a ďalšie sú už na ceste k nám," napísal Kuleba na Twitteri po rozhovore s americkým kolegom Antonym Blinkenom. Práve poskytnutie ťažkých zbraní bolo hlavnou témou. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 3. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 4. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 060
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 851
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 132
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 434
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 413
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 899
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 4 894
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 4 h
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


48m
Dole vodou so Samom Marcom

Nie je na ňom nič dobré, ale je to jedno.


3. júl

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu