BRATISLAVA. Od začiatku mája sa začala krajinami Európy šíriť nákaza opičích kiahní. Vo svete bolo podľa dát Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb k 31. máju celkovo nahlásených 557 potvrdených prípadov, v Európskej únii ich bolo 321 a to v pätnástich členských štátoch.
Šírenie ochorenia
Na Slovensku zatiaľ nie je zaznamenaný žiaden prípad opičích kiahní. Najväčší výskyt ochorenia je v Spojenom kráľovstve, kde informovali o 179 infikovaných.
Dosiaľ nedošlo v Európe k žiadnym úmrtiam. Je to prvýkrát, čo sú v Únii hlásené prípady prenosu bez známych kontaktov so západnou alebo strednou Afrikou, kde je toto ochorenie endemické.
Prvé dva takéto prípady sa objavili v Británii 14. mája. Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť informovala, že tieto nákazy nesúviseli s prípadom infikovanej osoby, ktorá docestovala z Nigérie, ktorý bol nahlásený 7. mája. V nasledujúcich dňoch niekoľko ďalších členských štátov EÚ oznámilo prenos ochorenia, ktoré nesúviselo s cestovaním do krajín, kde sú kiahne rozšírené.
Prívlastok „opičie“ dostala nákaza podľa prvého zaznamenaného prípadu u laboratórnych makakov.

Prenos opičích kiahní
K nákaze môže dôjsť, ak človek príde do kontaktu s telesnými tekutinami, chrastami či respiračnými kvapôčkami nakazenej osoby. Je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným, vysvetľuje doktorka Júlia Adamčíková z Úradu verejného zdravotníctva.
Častý je prenos na človeka zo zvieraťa. Napriek názvu, oveľa častejšie ako opice sa vírusom nakazia hlodavce, napríklad potkany či veverice.
Do tela človeka sa dostane cez ranu (aj neviditeľnú) na koži, pri vdýchnutí či cez sliznice. Nakaziť sa dá aj cez posteľnú bielizeň či oblečenie nakazenej osoby.
Hoci lekári opičie kiahne nepokladajú za sexuálne prenosnú chorobu, prenášať sa môžu aj pri pohlavnom styku s nakazeným. V tomto prípade však môže prenos nastať pri samotných dotykoch či bozkoch.
Príznaky ochorenia
Prvé symptómy opičích kiahní sú podobné chrípke. Pacientovi sa po pár dňoch zjavia vyrážky či pľuzgiere zvyčajne na hlave, genitáliách, rukách a nohách.
Pľuzgiere neskôr prasknú a objaví sa chrasta. Ďalšími príznakmi sú zväčšené lymfatické uzliny, bolesť hlavy a svalov, horúčka.
V Európe sa v súčasnosti šíri západoafrický kmeň, ktorý spôsobuje nižšiu úmrtnosť ako kmeň zo strednej Afriky, ktorý zabíja desať percent nakazených.