SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

SME Minúta: Ak Rusko porazí Ukrajinu, ďalšie na rade bude podľa Hegera Slovensko

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 25/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
25. 5. 2022
|
22:45
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by sa mal 15. júna prihovoriť českým poslancom a senátorom. Oznámila to predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. (SME)

25. 5. 2022
|
22:35
|
Svet

Rusko zničilo či poškodilo najmenej 56 ukrajinských škôl takým spôsobom, ktorý naznačuje možný vojnový zločin. Ukrajina uvádza, že Rusko ostreľovalo vyše tisíc škôl a z nich 95 zničilo. Tento počet zrejme nie je konečný.

Učiteľka zemepisu Elena Kudriková ležala mŕtva na dlážke v škole vo východoukrajinskom meste Horlovka. Medzi troskami okolo nej boli rozhádzané knihy a papiere s krvavými škvrnami.

V rohu bolo ďalšie telo bez života, ohnuté na kancelárskej stoličke, s otvorenou ranou na boku - patrilo zástupkyni riaditeľa Elene Ivanovovej.

"Je to pre nás tragédia... je to tragédia pre deti," povedal riaditeľ školy Sergej But, ktorý stál krátko po útoku pred tehlovou budovou školy.

O niekoľko kilometrov ďalej v meste Ochtyrka v Sumskej oblasti zničila kazetová bomba predškolské zariadenie Sonečko a zabila dieťa. Pred vchodom ležali v kalužiach krvi dve ďalšie telá.

Napriek rozsiahlemu ničeniu a skaze vzdelávacej infraštruktúry odborníci na vojnové zločiny tvrdia, že dokázať zámerné útočenie ruských síl na jednotlivé školy je ťažké. (TASR)

25. 5. 2022
|
21:15
|
Svet

Putin nariadil vláde zvýšiť dôchodky a minimálnu mzdu o 10 percent s cieľom zmierniť dôsledky vysokej inflácie na obyvateľstvo. Zároveň však odmietol spájanie všetkých ekonomických problémov krajiny s vojnou na Ukrajine. 

Medziročná miera inflácie dosiahla v apríli takmer 18 % a Putin priznal, že rok 2022 bude pre ruskú ekonomiku "náročný". Ako však dodal, "keď poviem náročný neznamená to, že všetky problémy súvisia so špeciálnou vojenskou operáciou".

Poukázal pritom na iné krajiny vrátane západných štátov, ktoré podľa neho majú porovnateľnú infláciu ako v Rusku. Tá je však podľa agentúry Reuters čiastočne dôsledkom práve invázie Ruska na Ukrajinu a z toho vyplývajúceho prudkého rastu cien energií a potravín.

Dôchodky sa v Rusku zvýšia od 1. júna, zatiaľ čo minimálna mzda od 1. júla. Podľa analytikov však toto zvýšenie nezabráni prudkému poklesu reálnych príjmov Rusov. Minimálna mzda v Rusku dosahuje v súčasnosti 13.890 rubľov (necelých 235 eur) a starobný dôchodok predstavuje v priemere 18.521 rubľov.

Analytici banky VEB odhadujú, že aj po zvýšení dôchodkov a minimálnej mzdy o 10 % reálne mzdy klesnú tento rok o takmer 6 % a reálny disponibilný príjem o 7,5 %. Ruský minister financií Anton Siluanov uviedol, že opatrenia budú stáť štátny rozpočet v tomto roku približne 600 miliárd rubľov (9,85 miliardy eur) a v roku 2023 zhruba 1 bilión rubľov. (TASR)

25. 5. 2022
|
20:53
|
Svet

Kuleba obvinil NATO z toho, že "nerobí doslova nič", aby zastavilo Rusko. Zároveň však vyzdvihol "revolučné" rozhodnutie Európskej únie podporiť Kyjev, ktoré podľa Kulebu ani samotný Brusel neočakával, že príjme.

Kuleba tiež uviedol, že po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, verejnosť predpokladala, že Ukrajine na pomoc príde NATO a nie Európska únia.

"Na začiatku vojny prevládala verejná mienka, že NATO je mocná sila a EÚ je schopná iba vyjadriť rôzne stupne znepokojenia. No vojna je vždy testom, ktorý strháva masky," pokračoval šéf ukrajinskej diplomacie.

Agentúra AFP však upozorňuje, že Kuleba svoje vyjadrenie objasnil a dodal, že niektorí spojenci NATO pomáhajú Ukrajine.

Kyjev sa pritom dlhodobo sťažuje na nejasné vyjadrenia NATO v súvislosti so vstupom Ukrajiny do tejto vojenskej aliancie. Proti tomuto kroku pritom ostro protestovalo Rusko, pripomína AFP. (TASR)

25. 5. 2022
|
20:28
|
Svet

Bieloruských bojovníkov z Vagnerovej skupiny obvinili zo zabíjania civilistov neďaleko Kyjeva. Ide o prvých zahraničných žoldnierov, ktorí na Ukrajine čelia obvineniam z vojnových zločinov.

Ukrajinská prokuratúra v utorok zverejnila mená a fotografie ôsmich mužov, ktorí sú hľadaní za údajné vojnové zločiny vrátane vrážd a mučenia. Mali sa ich dopustiť v dedine Motyžyn v Kyjevskej oblasti, v ktorej sa nachádza aj mesto Buča.

Piati z hľadaných sú ruskí vojaci, jeden je ruský žoldnier z Vagnerovej skupiny a dvaja sú bieloruskí žoldnieri, píše The Guardian. Viacerí z nich údajne bojovali aj v Sýrii.

Denník pripomína, že už v minulosti písal o údajnej účasti týchto vojakov na systematickom mučení a vraždení civilistov na Ukrajine. Takisto sa do bojov na Ukrajine mali zapojiť aj členovia Vagnerovej skupiny. Toto je však prvý prípad, keď boli vznesené obvinenia proti údajným zahraničným žoldnierom, píše The Guardian. (TASR)

25. 5. 2022
|
20:24
|
Svet

Laureátkou Ceny Václava Havla za ľudské práva sa stala ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorá v marci protestovala proti ruskému vpádu na Ukrajinu narušením živého vysielania ruskej štátnej televízie Prvý kanál.

Ovsiannikovová si ocenenie prevzala na ceremónii, ktorá sa konala v nórskom hlavnom meste Oslo, informuje stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Ovsiannikovová vtrhla 14. marca do vysielacieho štúdia spravodajskej relácie Vremia na ruskom Prvom kanáli, pričom v ruke držala plagát s nápisom "Zastavte vojnu. Neverte propagande. Klamú vám". Zakričala tiež: "Zastavte vojnu. Nie vojne."

Hoci to vyvolalo vlnu podpory na celom svete, Kremeľ jej konanie odsúdil. Bola obvinená z "diskreditácie" ozbrojených síl. Novinárka následne odišla do Nemecka a v apríli sa zamestnala ako nezávislá korešpondentka denníka Die Welt.

Cena Václava Havla za ľudské práva je medzinárodné ocenenie za mimoriadny prínos jednotlivca alebo mimovládnej inštitúcie k ochrane ľudských práv. Ocenenie udeľujú každoročne od roku 2013 a jeho súčasťou je prémia 60-tisíc eur. (TASR)

25. 5. 2022
|
20:04
|
Svet

Z prístavu v Mariupoli má vyplávať prvá loď odvtedy, ako sa mesta zmocnili Rusi. Loď má podľa nemenovaného ruského predstaviteľa prevážať tritisíc ton kovov do ruského Rostovu nad Donom.

Ruské ministerstvo obrany predtým oznámilo, že z mariupoľského prístavu a jeho okolia už odstránilo všetky míny a že prístav už "normálne funguje". The Guardian upozorňuje, že tieto tvrdenia nie je možné nezávisle overiť.

Ruský rezort obrany zároveň podľa agentúry TASS informoval, že v tamojšom prístave a jeho okolí sa našlo celkovo 12-tisíc výbušných zariadení, ktoré boli zneškodnené, uvádza stanica BBC.

Ruský generálplukovník Michail Mizincev informoval, že sa chystá "humanitárny koridor", ktorý povedie z Mariupoľa smerom k Čiernemu moru, pričom bude dlhý 185 a široký dva kilometre.

Ukrajina sa k tejto informácii dosiaľ nevyjadrila, pričom BBC podotýka, že nie je zrejmé, či sa v tejto oblasti už nenachádzajú žiadne míny. (TASR)

Príslušníci ministerstva pre mimoriadne situácie samozvanej Doneckej ľudovej republiky pracujú na zneškodnení míny v oblasti námorného prístavu v Mariupoli 29. apríla 2022. Táto fotografia bola urobená počas výlet organizovaný ruským ministerstvom obrany.
Zdroj TASR/AP
25. 5. 2022
|
19:16
|
Svet

Švajčiarsko spustí súdne konanie zamerané na zhabanie majetku Jurijovi Ivaniuščenkovi, blízkemu spolupracovníkovi bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Majetok v hodnote asi 97,38 milióna eur by vrátili Ukrajine.

Švajčiarska vláda, Spolková rada, uviedla, že poskytuje pomoc Ukrajine, pretože Kyjev vo svojom úsilí skonfiškovať peniaze čelí "určitým ťažkostiam", ktoré súčasná vojna ešte zhoršila. Vláda však dodala, že tento jej krok nesúvisí so sankciami uvalenými na Rusko za napadnutie Ukrajiny.

Vláda uviedla, že majetok Janukovyčovho spolupracovníka Ivaniuščenka a členov jeho rodiny bol vo Švajčiarsku zmrazený po zosadení prokremeľského prezidenta Janukovyča v roku 2014. (TASR)

25. 5. 2022
|
18:49
|
Svet

Premiér Heger vystúpil na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Európskej únii vyčítal priveľkú závislosť od ruských energetických zdrojov, aj keď práve Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú od ruských energií najzávislejšie. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 25/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
25. 5. 2022
|
18:29
|
Svet

Rusko porušuje medzinárodné právo udeľovaním ruského občianstva Ukrajincom žijúcim v oblastiach pod kontrolou Ruska, oznámila ukrajinská vláda, ktorá Kremeľ obvinila zo zločineckého správania. 

"Nezákonné vydávanie pasov... je donebavolajúcim porušením zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, ako aj (porušením) noriem a princípov medzinárodného humanitárneho práva," uviedlo vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Putinov dekrét rozširuje systém dostupný už od roku 2019 pre obyvateľov proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny – Donecka a Luhanska. Kyjev už vtedy ostro odsúdil zrýchlené vydávanie ruských pasov pre obyvateľov týchto samozvaných "ľudových republík". (TASR)

25. 5. 2022
|
18:25
|
Svet

Británia odmietla návrh Ruska, že povolí potravinové koridory na Ukrajine, ak budú zrušené protiruské sankcie. Britský minister obvinil Rusko z krádeže obilia, keď ho nedovolilo vyviezť a ohrozuje hladomorom štáty po celom svete.

Minister obrany Ben Wallace vyhlásil, že Rusko musí urobiť "správu vec", odísť z Ukrajiny a uvoľniť obilie pre krajiny, ktoré ho potrebujú.

Wallace upozornil, že väčšinu obilnín potrebujú krajiny ako Líbya a Jemen.

"Vyzývam Rusko, aby urobilo správu vec v duchu ľudskosti a dovolilo obilie vyviezť z Ukrajiny. Prestaňte kradnúť obilie," vyhlásil britský minister obrany na tlačovej konferencii v Madride. "A nerozprávajte už o sankciách," dodal. (TASR)

25. 5. 2022
|
17:40
|
Svet

Najdôležitejšie je, aby Putin a jeho armáda na Ukrajine utrpeli porážku. Potom už Putina dokážu zastaviť Rusi, hovorí dcéra zavraždeného ruského opozičného lídra Borisa Nemcova Žanna. Dnes navštívila v Bratislave ulicu pomenovanú po jej otcovi. (SME)

Žanna Nemcovová.
Zdroj SME/Marko Erd
25. 5. 2022
|
17:38
|
Svet

Maďarsko sa ohradilo voči Zelenského kritike za postoj k embargu na ruské palivá. Minister zahraničia Szjjártó mu pripomenul pomoc, ktorú Maďarsko poskytuje ukrajinským utečencom.

Šéf maďarskej diplomacie napísal, že ak to, čo Zelenskyj v Davose povedal, po ukrajinsky znamená: "Ďakujeme Maďarom, že prijali vyše 720.000 utečencov, že sa starajú o nich, že im dávajú prácu, ďakujeme im, že ponúkli liečenie 130 ukrajinských detí, že ponúkli nemocničné ošetrenie ranených ukrajinských vojakov, že sú pripravení poskytnúť štipendium 1000 ukrajinským študentom, že sú pripravení obnoviť jednu ukrajinskú školu a škôlku, a ďakujeme im, že pomáhajú ubytovať vnútorných utečencov," tak odpoveď Maďarov je: "Rado sa stalo, pomôžeme aj nabudúce!"

Zelenskyj vyhlásil, že krajiny Západu nie sú jednotné, čo sa týka rozsahu podpory pre Ukrajinu. Konkrétne v tejto súvislosti spomenul Maďarsko.

Ako konkrétny príklad menoval Maďarsko, ktoré nesúhlasí napríklad so zavedením embarga EÚ na ruskú ropu. "Maďarsko nemá jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ," povedal ukrajinský prezident. (TASR)

25. 5. 2022
|
17:31
|
Svet

Približne 73 percent Poliakov si myslí, že vojna je hrozbou pre ich bezpečnosť. Z týchto ľudí 29 percent uviedlo, že vojna je určite hrozbou, a 44 percent odpovedalo, že je pravdepodobne hrozbou.

Ukázal to prieskum Centra pre výskum verejnej mienky.

Okolo 18 percent respondentov povedalo, že vojna pravdepodobne nie je pre Poľsko hrozbou, a tri percentá opýtaných sú presvedčené, že vôbec nie je hrozbou.

Šesť percent opýtaných nemalo na túto záležitosť názor.

Podobný prieskum uskutočnený koncom februára a začiatkom marca, čoskoro po napadnutí Ukrajiny Ruskom, však ukázal, že až 85 percent opýtaných vníma inváziu Kremľa ako nebezpečnú pre Poľsko. O mesiac neskôr tento údaj klesol na 79 percent.

Spomínaný nový prieskum prebehol v období 2. – 12. mája na vzorke 1087 Poliakov. (TASR)

25. 5. 2022
|
17:26
|
Ekonomika

Ukrajina potrebuje uvoľniť skladové kapacity pre nasledujúcu úrodu obilia. Potrebuje vyviezť 22 miliónov ton komodity „Máme možno mesiac a pol do začiatku zberu novej úrody," uviedla ukrajinská poslankyňa Jevhenija Kravčuková.

Ukrajina očakáva, že jej tohtoročná žatva bude len na úrovni zhruba 70 percent vlaňajšej, keďže niektoré polia sú teraz pod ruskou kontrolou alebo boli zamínované. (SITA)

25. 5. 2022
|
17:21
|
Svet

Rusko pozbieralo telá mŕtvych vojakov a vybavenie z potopeného krížnika Moskva. Krížnik sa podarilo Rusom dostať do Sevastopoľa. Operácia trvala viac ako dva týždne, oznámil Vadym Skibickyj z ukrajinskej rozviedky.

„Zapojilo sa do toho päť až sedem lodí, ktoré odniesli telá, vzali všetko vybavenie a vyčistili krížnik,“ poznamenal Skibickyj.

Potopenie krížnika Moskva 14. apríla je jednou z doterajších významných udalostí vojny na Ukrajine. Loď sa potopila v polovici po výbuchu a požiari, ktorý podľa Kyjiva spôsobil ich zásah raketami. Rusko zase tvrdí, že na lodi vybuchla munícia. (SITA)

25. 5. 2022
|
17:15
|
Svet

Prezident Putin sa stretol s ranenými vojakmi v moskovskej nemocnici. Šéf Kremľa v sprievode ministra obrany Šojgua navštívil vojakov po prvý raz od začiatku ruskej invázie.

"Prezident neustále kontroluje podmienky zaobchádzania s tými, ktorí boli zranení počas špeciálnej vojenskej operácie. V stredu sa mohol ísť na tieto podmienky pozrieť osobne," povedal o návšteve zdravotníckeho zariadenia hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

"Všetci účastníci špeciálnej vojenskej operácie na ochranu Donbasu sú hrdinovia a malo by sa s nimi ako s hrdinami zaobchádzať," uviedol Putin. (TASR)

Vladimir Putin
25. 5. 2022
|
17:00
|
Ekonomika

Česká automobilka Tatra potrebuje zamestnancov v súvislosti so zbrojením. "Výrazne rastie objem objednávok, pričom viacero kľúčových zamestnancov dosahuje dôchodkový vek," uviedol hovorca firmy Andrej Čírtek.

Firma sa preto podľa neho rozhodla spustiť náborovú kampaň pod názvom "Tatra hľadá 500 zamestnancov".

"Zhruba polovicu by mali tvoriť kvalifikovaní obrábači kovov, automechanici, lakovači, elektromechanici, konštruktéri a programátori. Druhú potom nekvalifikovaní zamestnanci na pozície vo výrobe a logistike, ktorých si Tatra vychová," vysvetlil hovorca.

Rast Tatry podporuje aj fakt, že v reakcii na boje na Ukrajine sa rozhýbal trh s armádnymi vozidlami. O plánovanom nákupe nákladných vozidiel pre českú armádu sa zástupcovia Tatry už niekoľkokrát zmienili, dodávky na Ukrajinu sú však stále zahalené tajomstvom.

Skúsenosti s dodávkami pre ukrajinskú armádu pritom už Tatra má. Práve na podvozkoch z Kopřivnice je inštalovaný napríklad protilodný systém Neptun, ktorý je spájaný s potopením krížnika Moskva. O podobné podvozky môže byť teraz omnoho väčší záujem, a nielen na Ukrajine. (TASR)

25. 5. 2022
|
16:49
|
Svet

Rozhodnutie o embargu na ruskú ropu v EÚ sa  zrodí do konca mája. Vyhlásil to predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že to vyžadovať veľa dialógu. „Veľmi tvrdo pracujeme, aby sme zostali jednotní,“ zdôraznil Michel. (SITA)

25. 5. 2022
|
16:43
|
Ekonomika

Nórsky ropný koncern Equinor oznámil odchod z ropných a plynárenských projektov v Rusku. Aktíva presunul na štátnu ropnú spoločnosť Rosnefť. Tá bola dlhoročným partnerom Equinoru na ruskom trhu.

Nórska spoločnosť predstavila plán odchodu z Ruska už 27. februára, tri dni po invázii Rusov na Ukrajinu. Equinor vtedy uviedol, že za daných okolností je jeho pozícia v Rusku neudržateľná. V súčasnosti spoločnosť proces dokončila.

"Odchod zo všetkých spoločných podnikov sme dokončili v súlade so sankčnou legislatívou Nórska aj Európskej únie voči Rusku," uviedla nórska ropná spoločnosť.

Ako dodala, svoje podiely v štyroch ruských spoločných podnikoch presunula na najväčšiu ruskú ropnú spoločnosť Rosnefť, čím sa uvoľnila zo všetkých budúcich záväzkov.

Equinor, v ktorom väčšinový podiel vlastní nórsky štát, pôsobil na ruskom trhu viac než 30 rokov a v roku 2012 uzatvoril s Rosnefťou dohodu o strategickej spolupráci.

Vtedajšie plány nórska firma po anexii polostrova Krym Ruskom v roku 2014 výrazne okresala, zostala však pôsobiť vo viacerých spoločných podnikoch.

Produkcia Equinoru v Rusku však nebola vysoká. Pred inváziou Ruska na Ukrajinu dosahovala približne 25.000 barelov ropného ekvivalentu denne (1 barel = 159 litrov), zatiaľ čo celková produkcia nórskej firmy dosahuje denne zhruba 2 milióny barelov ropného ekvivalentu. (TASR)

25. 5. 2022
|
16:25
|
Šport

Futbalový klub FC Chelsea definitívne odkúpilo konzorcium Todda Boehlyho. Finálna kúpna čiastka prekoná doterajší rekord za kúpu športového tímu, doterajší majiteľ Roman Abramovič nedostane ani libru. (Sportnet)

25. 5. 2022
|
16:11
|
Ekonomika

V Dubaji pribúda ruských podnikateľov, ktorý im ponúka únik pred sankciami. Emiráty, najmä Dubaj, už dlho vítajú Rusov, či už sú milionári alebo zo strednej triedy, keďže majú diplomatické a ekonomické vzťahy s USA aj Ruskom.

Podnikatelia, právnici či obchodníci s umením patria medzi tých, ktorí sa hrnú do finančného centra Spojených arabských emirátov bohatých na ropu. Tie frustrovali Washington a ďalších západných spojencov, keď sa odmietli pripojiť k hlasovaniu Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúcemu ruskú vojnu.

Počet ruských podnikateľov a start-upov sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil desaťnásobne, uviedol Jochen Knecht, generálny riaditeľ medzinárodného úradu slobodných zón, jednej z mnohých dubajských oblastí voľného obchodu zriadených s cieľom prilákať zahraničné investície.

Podľa neho sa to začalo IT a softvérovými spoločnosťami, ale teraz dochádza k presunu všetkých typov firiem vrátane umeleckých galérií či dodávateľov náhradných dielov. "Prichádzajú so zamestnancami, požadujú kancelárske priestory a sklady," poznamenal.

Podľa Knechta sú ruskí investori v SAE "veľmi vítaní", cudzinci tu tvoria väčšinu z približne 10-miliónovej populácie. (SITA)

25. 5. 2022
|
16:01
|
Svet

Ruská pravoslávna cirkev sklamala otcov pravoslávneho kresťanstva. Spravila chybu, že neodsúdila inváziu na Ukrajinu, odkázal z Istanbulu do Moskvy konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej I. 

Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill je dlhoročným podporovateľom Kremľa. Svetová rada cirkví Kirilla požiadala, aby "intervenoval a vyjednával" a pomohol tak ukončiť vojnu na Ukrajine.

Bartolomej podľa vlastných slov od patriarchu Kirilla očakával, že sa postaví proti rozhodnutiu Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu. Domnieval sa tiež, že Kirill následne odstúpi zo svojej funkcie hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi.

"Nie je možné, aby cirkvi neodsúdili násilie a vojnu. Ruská cirkev nás sklamala, nechcel som, aby práve ona a brat Kirill boli výnimkou. Neviem, ako si to môže vo vlastnom svedomí ospravedlňovať," uviedol Bartolomej.

Patriarcha Bartolomej od Kirilla očakával, že "v tomto historickom momente obstojí, a ak to bude potrebné, zriekne sa svojej funkcie. Mal prísť za Putinom a povedať mu: Pán prezident, nesúhlasím s Vami, odstupujem".

Pravoslávny ekumenický patriarchát so sídlom v Istanbule (Konšantínopole) sa už štyri roky sporí s ruskou pravoslávnou cirkvou pre rozhodnutie Ukrajiny, ktorá sa v roku 2018 odštiepila od Moskvy a založila si vlastnú nezávislú vetvu pravoslávnej cirkvi. (TASR)

Bartolomej I. na archívnej snímke z roku 2013.
Zdroj TASR/Pavel Neubauer
25. 5. 2022
|
15:51
|
Svet

Boje dosiahli už hranice kľúčového mesta Severodoneck. "Ruskí vojaci postúpili dostatočne ďaleko na to, aby mohli na mesto páliť mínometnými granátmi," napísal gubernátor Serhij Hajdaj.

Hajdaj situáciu označil za veľmi ťažkú a dodal, že včera už prebiehali boje na predmestiach. (TASR)

25. 5. 2022
|
15:43
|
Svet

Vojna sa môže dostať do patovej situácie. Čo bude nasledovať potom, sa predpovedá ťažko, vyhlásil bývalý britský veliteľ Richard Barrons s tým, že v bojoch ešte nenastala prestávka, pretože Rusi pomaly napredujú.

Dodal však, že toto napredovanie by mohlo istým spôsobom kulminovať ešte počas jari alebo v lete, napríklad po prípadnom obsadení mesta Kramatorsk.

„Nevieme, či to bude koniec konfliktu,“ povedal Richard Barrons. Naznačil, že by mohlo nastať prímerie, pričom by sa Ukrajina vzdala územia, čo by bolo pre mnohých „nespravodlivé“, alebo len pauza v bojových akciách, kým si obranné sily nevybudujú palebnú silu, aby „vážne uvažovali o získaní územia naspäť“. (SITA)

25. 5. 2022
|
15:33
|
Ekonomika

Britský odevný reťazec Marks & Spencer opúšťa ruský trh. V marci zastavil dodávky tovaru a uviedol, že svojich 48 obchodov s približne tisíc zamestnancami nemôže zatvoriť, pretože mu v tom bránia zmluvy s miestnym partnerom.

Firma problém medzitým vyriešila a v stredu uviedla, že franšízovú zmluvu v Rusku ukončí. Ako dodala, odchod z ruského trhu ju bude stáť približne 36,15 milióna eur. (SITA)

25. 5. 2022
|
15:29
|
Ekonomika

Rusko začne platiť svoj zahraničný dlh v rubľoch. Reaguje tak po tom, ako USA ukončili výnimku, ktorá mu umožňovala uskutočňovať platby v dolároch.

"S poznamenaním, že ​​odmietnutie predĺžiť túto licenciu znemožňuje pokračovať v splácaní zahraničného dlhu vlády v amerických dolároch, platby sa budú vykonávať v ruskej mene," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

"Súčasná situácia nemá nič spoločné s rokom 1998, keď Rusko nemalo dostatok financií na zaplatenie svojich dlhov," uviedol minister financií Anton Siluanov s odkazom na rok, keď Rusko neuhradilo svoje záväzky v hodnote približne 40 miliárd USD (37,31 miliardy eur).

Oznámenie z Moskvy prišlo deň po tom, ako USA potvrdili ukončenie výnimky, čo spôsobí ďalšie problémy Rusku, ktoré sa snaží získať prostriedky pre investorov a vyhnúť sa vyhláseniu platobnej neschopnosti.

Rusko čelí "umelej situácii vytvorenej nepriateľským národom," povedal Siluanov. "Máme peniaze a ochotu zaplatiť," dodal. (TASR)

25. 5. 2022
|
15:19
|
Svet

Poslanci dolnej komory ruského parlamentu schválili zrušenie vekového limitu pre vstup do armády. Na vojenskú službu sa podľa súčasného zákona môžu prihlásiť ruskí občania vo veku 18 až 40 rokov a cudzinci vo veku 18 až 30 rokov.

Predseda obranného výboru ruského parlamentu Andrej Kartapolov uviedol, že nové opatrenie uľahčí najať špecializovaných vojakov. "Pre používanie veľmi presných zbraní a obsluhovanie zbraní a vojenskej techniky sú potrební špecialisti na vysoko profesionálnej úrovni. Prax nám ukazuje, že nimi sa ľudia stanú vo veku 40 až 45 rokov," vysvetľuje sa v návrhu zákona. Z návrhu zverejneného na webstránke parlamentu vyplýva, že starší vojaci by mohli obsluhovať presne navádzané zbrane alebo zastávať ženijné či medicínske funkcie. (TASR)

25. 5. 2022
|
15:08
|
Svet

Ukrajina potrebuje najmä raketomety a granátomety. Bez raketometov MLRS nebude môcť oslobodiť Cherson a situácia v Donbase sa ešte zhorší, povedal minister zahraničia Kuleba v Davose na ekonomickom fóre.

Dmytro Kuleba tak odpovedal otázku, aké zbrane ukrajinská armáda najviac potrebuje a aký by mal byť časový rámec ich dodania.

"Sú rôzne druhy zbraní, ktoré potrebujme, a existuje určitý harmonogram dodávok. Situácia s dodávkami zbraní je teraz oveľa lepšia ako pred mesiacom. Spojené štáty si zaslúžia rešpekt za koordináciu, “ zdôraznil Kuleba. a dodal, že ak Ukrajina zvíťazí, tak zvíťazí celá Európska únia. (Unian)

25. 5. 2022
|
14:41
|
Svet

Bielorusko dodá zbrane Rusku. Premiér Golovčenko povedal, že ide o spoluprácu po skúsenostiach s vývojom vojny na Ukrajine. Priznal, že sankcie znemožňujú vyvážať zbrane a tak posilnili vzťahy s ruskými výrobcami.

Golovčenko povedal, že po bieloruských zbraniach je dopyt nielen doma, ale aj v Rusku, pričom obe krajiny vytvorili spoločný systém, aby dokázali fungovať pod vplyvom západných sankcií, ktoré komplikujú predaj zbraní.

„Obmedzenia týkajúce sa dovozu sú veľmi veľké. Nie je žiadnym tajomstvom, že sme používali západné komponenty,“ povedal Golovčenko. Dodal, že Bielorusko nečelí sankciám prvý rok, a preto krajina posilnila väzby s ruskými výrobcami.

Ukrajina zaznamenala v Bielorusku pohyb rakiet typu Iskander k hraniciam V regióne Brest sa nachádza technika ruskej armády, ktorá je súčasťou kolóny bieloruskej armády. (Unian, SITA)

25. 5. 2022
|
14:23
|
Svet

Zábery oceliarní Azovstaľ v Mariupoli po ukončení bojov. Video pôvodne uverejnili ruské štátne médiá. (Associated Press)

25. 5. 2022
|
14:07
|
Svet

Rusko zjednoduší udeľovanie ruského občianstva Ukrajincom. Nariadenie podpísané prezidentom Putinom platí pre obyvateľov Záporožskej a Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. (SITA)

25. 5. 2022
|
13:50
|
Svet

Európa musí zastaviť Rusko a odmietnuť ústupky, aby si Putin mohol zachovať tvár. Naopak, treba vynaložiť maximálne úsilie, aby Ukrajina odolala ruskej invázii, uviedla predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.

„Čoraz častejšie počúvam od novinárov frázy ako ‚záchrana tváre‘, a ‚pacifikácia‘, ako možnosti ukončenia vojny. Moja odpoveď je takáto: Rozhovory o záchrane tváre Ruska sú neaktuálne. Teraz nie je čas hovoriť o tomto postupe. Teraz je čas, keď musíme vynaložiť maximálne úsilie na pomoc Ukrajine, povedala 43-ročná politička z Malty v rámci ekonomického fóra v Davose.

Metsolová poznamenala, že európski politici by mali robiť čo najviac v prospech Ukrajiny a nemali by sa odvolávať na právne argumenty, nedostatok politickej vôle a nehľadať dôvody, prečo Ukrajina podľa nich nemôže vyhrať túto vojnu.

„Takúto rétoriku považujem za hrozbu. Na zasadnutí Európskej rady v budúcom týždni nechcem počuť tieto slová ani hovoriť o tom, čo potrebujeme urobiť pre zachovanie Putinovej tváre. A už nikdy nechcem počuť slovo 'pacifikácia'," vyhlásila Metsolová. (Ukrinform)

25. 5. 2022
|
13:18
|
Svet

Ak Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude ďalšie na rade. Aj preto musí Rusko prehrať, vyhlásil počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose premiér Heger. 

Heger počas svojho vystúpenia skritizoval členské štáty EÚ za to, že sú príliš závislé od ruských energií a vyzval lídrov, aby „prestali robiť kompromisy“ vo svojich zásadách. „V podstate sme na príliš dlho vymenili naše zásady za lacný plyn a ropu. Kompromisy s Putinom spôsobili vojnu na Ukrajine. Agresívnu vojnu, ľudia zomierajú,“ povedal premiér s tým, že Ukrajinci „prelievajú vlastnú krv za naše hodnoty, aby sme my nemuseli“.

Premiér zároveň vyzval EÚ, aby pracovala s Ukrajinou a krajinami na západnom Balkáne na „štandardizovaných pravidlách, aby mohli vstúpiť do EÚ“.

Ukrajina aj balkánske štáty sa chcú pripojiť k eurobloku, no to trvá niekoľko rokov, keďže krajiny musia splniť prísne kritériá, predtým, než sa začnú príslušné rokovania.

Niektorí súčasní lídri v EÚ však odmietli návrhy, že by sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu mohol zrýchliť proces udelenia členstva. (SITA)

25. 5. 2022
|
13:13
|
Svet

Ruské rakety údajne zasiahli továreň na výrobu motorov. Útoky zasiahli železničné stanice. "Rakety odpálené zo súše aj z mora zničili výrobné haly továrne Motor Sič, " uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

V továrni sa podľa Ruska vyrábajú lietadlové motory pre ukrajinské ozbrojené sily, vrátane motorov pre bezpilotné drony,

Rakety zasiahli aj železničnú stanicu v meste Pokrovsk v Dnepropetrovskej oblasti. Cieľom útoku na civilnú železničnú stanicu bol transport záložníkov ukrajinskej armády, ktorý smeroval do Donbasu, tvrdil hovorca rezortu obrany v Moskve. (TASR)

25. 5. 2022
|
13:08
|
Ekonomika

EÚ chce znemožniť ruským oligarchom manévrovanie pri vyhýbaní sa sankciám. Európska komisia preto predstavila nové pravidlá, ktoré by otvorili by cestu ku konfiškácii ich finančných aktív, ktoré by sa mohli použiť na obnovu Ukrajiny. (SITA)

25. 5. 2022
|
12:28
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: У Словаччині ув'язнили та оштрафували колишнього спецпрокурора. Міністр фінансів Матович має намір обмежити свободу ЗМІ.

Словаччина пробилася до хокейного чвертьфіналу у Фінляндії. Детальніше читайте у сьогоднішньому дайджесті. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

25. 5. 2022
|
12:06
|
Svet

Prezident Zelenskyj upozornil na nejednotnosť Európy pri podpore Ukrajiny. V tejto súvislosti spomenul Maďarsko počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Zelenskyj uviedol, že je vďačný za podporu od amerického prezidenta Joea Bidena; nedostatočné odhodlanie k pomoci Ukrajine je však podľa vlastných slov evidentné v rámci Európy.

"Sme na európskom kontinente a potrebujeme podporu zjednotenej Európy," apeloval ukrajinský líder.

Táto jednota by sa mala týkať aj dodávok zbraní Kyjevu a Západ podľa jeho slov v tejto otázke jednotný nie je. "Našou obrovskou výhodou voči Rusku by bolo, ak by sme boli (my v Európe) skutočne zjednotení," zdôraznil.

Zelenskyj tiež poukázal na nedostatočný konsenzus, čo sa týka žiadosti Švédska a Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie. S týmto bezprecedentným krokom oboch severských krajín totiž nesúhlasí Turecko.

"Ukrajina bude bojovať, až kým nezíska späť celé svoje územie," citovala slová Zelenského agentúra DPA.

Ako dodal, je pripravený rokovať s Moskvou v prípade, že Rusko stiahne svoje sily z ukrajinského územia. Povedal takisto, že so šéfom Kremľa Putinom by hovoril len osobne a priamo, bez sprostredkovateľov.

"V tomto okamihu Rusko seriózne nerokuje," ale snaží sa dobyť čo najviac ukrajinských území, konštatoval Zelenskyj. (TASR)

25. 5. 2022
|
11:57
|
Domov

Slováci sú jedni z najnáchylnejších veriť dezinformáciami v rámci EÚ. Plne to potvrdili prvé tri mesiace konfliktu na Ukrajine, keď hoaxov z prokremeľských zdrojov dodávaných na slovenský trh cez takzvaných trolov výrazne pribudlo.

Polícia zverejnila na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na Ukrajine. Zverejnili ich prevažne na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti Facebook.

Niekoľko statusov bolo publikovaných aj na hlavnom profile polície, v priemere to vychádza na 3,8 statusov denne o téme dezinformácií v súvislosti s vojnou. 

„Polícia zaznamenala viacero kont, ktoré majú spoločnú intenzívnu aktivitu zverejňovania prokremeľských príspevkov v takej miere a kvalite, že nie je možné, aby za nimi stál jeden konkrétny, obyčajný človek, ako sa snažia navonok pôsobiť,“ opísala polícia pôsobenie trolov. (TASR)

25. 5. 2022
|
11:41
|
Svet

Luhanská oblasť zostala bez svetla, vody a už aj bez plynu. V regióne zasiahnutom ruskou ofenzívou prestala fungovať posledná distribučná stanica plynu, informoval šéf regionálnej vojenskej správy Serhij Hajdaj.

Hajdaj dodal, že k 24. máju zostalo v Luhanskej oblasti v troch mestách 36 000 odberateľov plynu a v hlavných potrubiach by vystačil na mesiac a pol.

"Teraz nie je plyn nikde. V dôsledku ostreľovania v oblasti poslednej zachovanej rozvodne plynu došlo k zraneniu zamestnanca, ktorý nastavoval automatizáciu. Po ostreľovaní sa prerušilo centralizované zásobovanie,“ dodal predstaviteľ oblasti s tým, že vodou sa občanov snažia zásobovať záchranné zložky. (Unian)

Obyvatelia Lysyčanska v Luhanskej oblasti si napúšťajú nádoby pitnou vodou.
Zdroj SITA/AP
25. 5. 2022
|
11:24
|
Ekonomika

Rusko už nedokáže uhradiť splátky zahraničným investorom. USA zatvorili pre Rusko poslednú cestu na zaplatenie jej miliardových dlhov, pretože neobnovia licenciu, ktorá umožnila Rusku splácať dlhy cez americké banky.

Tento krok znamená, že vyhlásenie platobnej neschopnosti Ruska po prvý raz od boľševickej revolúcie bude nevyhnutné.

Od prvých kôl sankcií americké ministerstvo financií udelilo bankám licenciu na spracovanie akýchkoľvek platieb dlhopisov z Ruska v dolároch. Licencia vypršala po polnoci na stredu 25. mája. (SITA)

25. 5. 2022
|
11:18
|
Svet

Litva pošle Ukrajine 20 obrnených transportérov typu M113. V zásielke sú aj vojenské nákladné autá a odmínovacie vozidlá za približne 15,5 milióna eur. Litva už predtým poskytla vojenskú podporu v hodnote zhruba 100 miliónov eur.

"Koordinovaná pomoc od nás a našich spojencov je rozhodujúcim faktorom pre víťazstvo Ukrajiny," uviedol šéf litovského silového rezortu Arvydas Anušauskas. (TASR)

25. 5. 2022
|
11:05
|
Svet

Ruská armáda sa vzdala snahy o široké obkľúčenie obrancov. Novým cieľom je obkľúčiť menšie bunky ukrajinských jednotiek v Doneckej a Luhanskej oblasti a dosiahnuť tak menšie, ale istejšie územné zisky.

Správa amerického Inštitútu pre výskum vojny o situácii na Ukrajine opisuje spôsob, ako chce ruská armáda dosiahnuť menšie, ale istejšie územné zisky.

Rusko sa podľa odborníkov nijako zásadne nepriblížilo k svojmu cieľu zabezpečiť hranice Doneckej oblasti alebo obsadiť celý Donbas.

Ruské sily sa podľa inštitútu snažia znovu dobyť dedinu Ternova na severe Charkovskej oblasti a upevniť svoje obranné pozície neďaleko hraníc s ruskou Belgorodskou oblasťou.

Moskva v utorok sústredila svoje sily skôr na Lyman ako na Slovjansk, pravdepodobne preto, aby podporila obkľúčenie ukrajinských síl severozápadne od Severodonecka.

Proruské vojenské kanály na telegrame uvádzajú, že ruské sily prijali novú stratégiu - namiesto ofenzívy smerom na Slovjansk a Barvinkove šetria sily na bitku o Severodoneck, všíma si Inštitútu pre výskum vojny, podľa ktorého Moskva urýchlila postup týmto smerom na úkor operácií v okolí Izjumu.

V prípade, že sa ruským silám podarí obkľúčiť Severodoneck a ďalšie veľké mestá ako Bachmut, budú pravdepodobne čeliť dlhotrvajúcim mestským bojom, s ktorými majú od začiatku vojny ťažkosti, píše Inštitútu pre výskum vojny. (ČTK)

25. 5. 2022
|
10:56
|
Svet

Rusko vytvorí koridor pre ukrajinský export potravín výmenou za zrušenie sankcií. "Vyžadujeme komplexný prístup vrátane ukončenia sankcií na ruský vývoz a obchodné transakcie," vyhlásil Andrej Rudenko z ruského rezortu zahraničia.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí tiež uviedol, že Moskva bude s Kyjevom diskutovať o možnosti výmeny zajatých vojakov až potom, keď tí, čo sa sami vzdali, budú odsúdení.

Dodal, že na zriadenie ruskej vojenskej základne v okupovanej Chersonskej oblasti je ešte príliš skoro. (TASR)

25. 5. 2022
|
10:47
|
Svet

V utorok prišlo z Ukrajiny 2 451 osôb. Z toho bolo 636 mužov, 1 470 žien a 345 detí. O dočasné útočisko požiadalo 187 ľudí. Na Ukrajinu odišlo 2 924 osôb. Osem autobusov prepravilo 181 osôb. Vlakmi previezli 28 ľudí.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie Slovenska 454 023 utečencov. Dočasné útočisko v SR získalo od marca 77 834 žiadateľov.

"Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 67 policajtov, 60 hasičov, 94 colníkov, 135 vojakov, 111 dobrovoľníkov, 230 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu," uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu vnútra. (TASR)

25. 5. 2022
|
10:41
|
Svet

Ruské útoky spôsobili úmrtia najmenej 238 detí. Ďalších 433 utrpelo zranenia, oznámila ukrajinská generálna prokuratúra s tým, že čísla budú vyššie, pretože nezahŕňajú detské obete v oblastiach bojov a v okupovaných oblastiach. (Kyiv Independent)

25. 5. 2022
|
10:28
|
Regióny

V bratislavskom Starom Meste pribudla ulica a chodník Borisa Nemcova. Zámer pomenovať ulicu, na ktorej sídli ruské veľvyslanectvo, po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi, ohlásila starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová.

„Dnes je zámer realitou, časť Godrovej ulice sa odteraz volá Ulica Borisa Nemcova a chodník pozdĺž ambasády má názov Chodník Borisa Nemcova," uviedol hovorca mestskej časti Matej Števove.

„Nechceme umelo prepisovať naše dejiny, preto značná časť ulice bude ďalej niesť meno slovenského spisovateľa a kňaza Samuela Godru," dodala starostka.

Slávnostné odhalenie novej uličnej tabule a pamätnej tabule na chodníku sa uskutoční dnes popoludní a osobne sa ho zúčastní aj dcéra zavraždeného ruského politika Žanna Nemcovová.

Názvoslovné zmeny sú súčasťou reakcií Starého Mesta na vojnu, ktorú vo februári rozpútalo na Ukrajine Rusko. Mestská časť pristúpila aj k zrušeniu vyhradených parkovacích miest veľvyslanectva.

„Verejný priestor pred ambasádou sa tak uvoľnil pre pohyb ľudí a rovnako pre pamätné stretnutia, ktoré tu na počesť obetí režimu Vladimira Putina pravidelne organizujú aktivisti," vysvetlil Števove s tým, že na pôvodne parkovacích miestach dnes nie je možné parkovať a chodníky slúžia v plnej miere chodcom. (SITA)

25. 5. 2022
|
10:06
|
Svet

Záporožie zasiahli ruské rakety. Jeden človek zomrel a traja utrpeli zranenia, informujú ukrajinské úrady. Pri útoku leteli na mesto krátko po 5:00 miestneho času štyri rakety. Jednu zachytil systém protivzdušnej obrany.

Regionálna administratíva uviedla, že pri útoku bolo poškodené nákupné centrum a najmenej 62 domov. Ruské sily majú pod kontrolou časť Záporožskej oblasti vrátane jadrovej elektrárne, ktorá leží na južnom brehu rieky Dneper.

Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko uviedol, že v stredu ráno zasiahli priemyselnú časť mesta Kryvyj Rih tri ruské rakety. Obete neboli bezprostredne hlásené.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že Rusko zoskupilo tri svoje práporové taktické skupiny vo Vasylivke zhruba 50 kilometrov južne od Záporožia, ale zatiaľ nie je jasné, či plánujú na mesto spustiť. (SITA, TASR)

25. 5. 2022
|
09:54
|
Svet

Ruská armáda nemá dostatočné zásoby vysoko presných raketových zbraní. Preto sa pripravuje častejšie využitie letectva na podporu pozemných jednotiek, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Pokračujú ruské delostrelecké útoky na mesto Severodoneck na severe Luhanskej oblasti.

"Vzhľadom na nedostatočné zásoby vysoko presných raketových zbraní hľadá nepriateľ iné spôsoby, ako zničiť kritické a vojenské zariadenia na území Ukrajiny," uvádza ukrajinská armáda.

V oblasti Volyne a Poľasí bieloruská armáda ďalej plní úlohy na posilnenie svojich síl na hraniciach s Ukrajinou.

"Hrozba raketových a bombových útokov na civilnú a vojenskú infraštruktúru z územia Bieloruskej republiky pretrváva," varovalo velenie ukrajinskej armády.

Na severe Ukrajiny ruské jednotky posilňujú svoje pozície pri ukrajinsko-ruských hraniciach.

Pokračuje tiež delostrelecké a mínometné ostreľovanie ukrajinských jednotiek a civilnej infraštruktúry v prihraničnej Sumskej oblasti na severovýchode z územia Ruska.

Pri Charkove sa ruské jednotky sústredia na udržanie pozícií a opäť ostreľovali mesto Rubižne. (ČTK)

25. 5. 2022
|
09:43
|
Svet

Ruská armáda stratila v priebehu včerajších bojov ďalších sto vojakov. Od začiatku invázie 29 450. Vyplýva to zo štatistiky ukrajinského velenia, ktoré tvrdí, že obrancovia zneškodnili ďalšie tri tanky a 19 obrnených transportérov. (SME)

25. 5. 2022
|
09:00
|
Svet

Nórka Sandra Andersen Eirová je jednou zo žien, ktoré bojujú na Ukrajine. Vstúpila do medzinárodnej légie, ktorú zriadil ukrajinský prezident Zelenskyj. „My nie sme tí, čo prekročili hranicu, oni áno,“ hovorí. (SME)

25. 5. 2022
|
08:00
|
Svet

Druhá údajne najmocnejšia armáda sveta nemá na dobytie ďalších častí Ukrajiny dosť sily. Môže Putin stratiť viac, ako už stratil? Isté je, že vpádom na Ukrajinu sa Rusi odpísali na veľa rokov, píše v komentári Peter Schutz. (SME)

25. 5. 2022
|
07:30
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin sa v posledných rokoch správa čoraz opatrnejšie. Obáva sa vraj atentátu, najmä jedom. O atentátoch na Putina sa veľa hovorí a málo vie. Možno však odstúpi zo zdravotných dôvodov. (SME)

25. 5. 2022
|
07:25
|
Svet

Moskva sa snaží zničiť priemyselný Donbas, varoval ukrajinský prezident. V regióne aktuálne prebiehajú intenzívne boje. Zelenskyj v pravidelnom videu dodal, že všetka zostávajúca sila ruskej armády je teraz sústredená práve tu.

Skutočnosť, že Ukrajina dokáže už tri mesiace odolávať ruskej vojenskej agresii, je podľa jeho slov prekvapením a zdrojom inšpirácie pre celý svet. Zelenskyj zároveň požiadal Západ o ďalšie ťažké zbrane vrátane tankov.

Okrem toho sa zasmial vyhláseniu ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, že Rusko zámerne spomaľuje ofenzívu na Ukrajine, aby poskytlo obyvateľom obkľúčených miest čas na evakuáciu. Spomalenie ruského postupu je podľa Zelenského dôsledkom toho, že ukrajinskí obrancovia kladú Rusom veľmi tvrdý odpor. (SITA)

25. 5. 2022
|
07:11
|
Svet

V ukrajinskom Mariupoli zomrelo najmenej 22-tisíc ľudí, informoval poradca starostu Petro Andriuščenko. Dodal, že počty sa zakladajú na kontaktoch s ľuďmi, ktorí v meste uviazli. Môžu však byť oveľa vyššie. (SITA)

Zničené domy na pobreží Azovského mora v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP
25. 5. 2022
|
06:17
|
Svet

Za tri mesiace vojny na Ukrajine bolo nahlásených približne 20-tisíc podozrení z vojnových zločinov. Len policajní vyšetrovatelia evidujú 13 500 takýchto prípadov, povedal minister vnútra Denys Monastyrskyj. (TASR)

25. 5. 2022
|
00:14
|
Svet

Ukrajina sa nakoniec stane súčasťou Európskej únie, vyhlásil štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Clément Beaune. Dodal však, že to ešte nejaký čas potrvá.

"Som presvedčený, že Ukrajina bude súčasťou Európskej únie," povedal Beaune novinárom. "Môžeme čestne povedať, že to nejaký čas potrvá a v tom čase si nemôžeme dovoliť len čakať. Musíme živiť európsku nádej."

Beaune sa vyjadril v reakcii na návrh prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento mesiac navrhol vytvorenie Európskeho politického spoločenstva, ktoré by bolo akousi novou organizáciou a umožnilo by užšiu spoluprácu Únie s krajinami snažiacimi sa o vstup. Slová Beauna, ktorý minulý týždeň uviedol, že Ukrajine bude trvať 15 až 20 rokov, kým sa stane členom Európskej únie, majú byť ubezpečením pre Kyjev, že Macronov návrh nemá byť náhradou za ich skutočné členstvo. (TASR)

24. 5. 2022
|
23:16
|
Svet

Situácia v Luhanskej oblasti sa zhoršuje, ruskí vojaci postupujú, tvrdí miestny gubernátor Serhij Hajdaj. Ostreľovanie je podľa neho čoraz intenzívnejšie, pričom Rusi sa sústreďujú na kľúčové mesto Severodoneck.

"Mesto je bombardované letectvom, ostreľované raketovými systémami, delostrelectvom, mínometmi, tankami," povedal Hajdaj. "Jednoducho, Rusi vymazávajú Severodoneck zo zemského povrchu."

„Situácia je veľmi zložitá a bohužiaľ sa len zhoršuje. Zhoršuje sa to každým dňom a dokonca aj každou hodinou,“ uzavrel Hajdaj. (The Guardian)

24. 5. 2022
|
23:09
|
Svet

Ruská armáda pravdepodobne prišla o ďalšieho generála. Generálmajor Kanamat Botašev zrejme zomrel po zostrelení lietadla, ktoré pilotoval, tvrdí ukrajinský generálny štáb.

Šesťdesiattriročný Botašev by bol v prípade potvrdenia úmrtia najvyššie postaveným ruským pilotom, ktorý vo vojne na Ukrajine zahynul.

Ruská verzia BBC informovala, že Botašev už dávnejšie odišiel do dôchodku a desať rokov nelietal v lietadle. Nebolo jasné, prečo sa ocitol naspäť v kokpite ruského lietadla Su-25. (Sky News)

24. 5. 2022
|
22:40
|
Svet

Počas "hromadných útokov" v Luhanskej a Doneckej oblasti bolo zabitých najmenej 14 civilistov, tvrdí ukrajinská armáda. Rusi podľa nej pri útokoch použili lietadlá, raketomety, delostrelectvo, tanky, mínomety a rakety.

Ďalších 15 ľudí podľa ukrajinskej armády utrpelo zranenia. (Sky News)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 330
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 793
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 394
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 524
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 312
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 807
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 608
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 9 h
Ilustračné foto

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie.


TASR 16 h
Ruské jednotky strážia vchod do vodnej elektrárne Kachovka, prietokovej elektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
Americký raketový systém HIMARS.

Pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov.


TASR 23 h
SkryťZatvoriť reklamu