SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Osud ukrajinských vojakov z oceliarne Azovstaľ vzbudzuje obavy (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje 88. deň.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Najnovšie | Najstaršie
22. 5. 2022
|
23:02
|
Svet

Ukrajinci nasadili české raketomety RM-70 do bojov proti ruským invazným silám, napísal server Defense Express.

O nasadení českých raketometov do bojov podľa serveru svedčí aj rastúci počet videí. Správy o ich odovzdaní ukrajinským silám sa objavili približne pred mesiacom, no doteraz sa nevie, koľko týchto vozidiel má Ukrajina k dispozícii.

Hoci RM-70 a BM-21 využívajú rakety rovnakej kalibru 122 milimetrov, český raketomet má podľa ukrajinského serveru niektoré výhody. Hlavne ide o podvozok, ktorý namiesto šasi kamióna Uralu využíva podvozok Tatra v usporiadaní pohonu 8x8, čo spolu s lepším motorom dáva isté výhody.

Ale ešte dôležitejšia je skutočnosť, že tento podvozok umožňuje k raketometu umiestniť systém automatického nabíjania, a to celým palebným priemerom, teda ďalšími 40 raketami. Ich nabitie do raketometu trvá len pár minút, zatiaľ čo ručné nabíjanie BM-21 pokojne zaberie aj hodinu.

Raketomety RM-70 vznikli ešte v bývalom Československu, pôvodne na šasi T-813 Kolos, v modernejších verziách využíva podvozok T-815. Raketomety sa vyrábali v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku neskôr vznikla aj modifikácia, ktorá využíva americké rakety. (ČTK)

Raketomet RM-70.
Zdroj Twitter
22. 5. 2022
|
21:50
|
Svet

Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, iniciatívu na ich obnovenie očakáva od Kyjeva, tvrdí poradca prezidenta Putina Vladimir Medinskij.

"Sme pripravení pokračovať v dialógu," povedal Medinskij v rozhovore pre bieloruskú televíziu. Zmrazenie rozhovorov bolo podľa jeho slov výhradne "iniciatívou Kyjeva" a "lopta sa teraz nachádza na ukrajinskej strane".

Medinskyj, ktorý je vedúci ruskej delegácie na rusko-ukrajinských rokovaniach, dodal, že "Rusko rozhovory nikdy neodmietlo".

Prvé kolo mierových rokovaní sa uskutočnilo 28. februára v Bielorusku. Predstavitelia Kyjeva a Moskvy sa potom stretávali osobne; prípadne rokovali prostredníctvom videokonferencie. Naposledy sa fyzicky stretli 29. marca v Istanbule. (TASR)

22. 5. 2022
|
20:55
|
Svet

Zelenskyj plánuje zákon o postavení poľských občanov. Poskytne im práva, aké Poľsko poskytuje ukrajinským utečencom, povedal prezident. Od začiatku ruskej invázie prijalo takmer 3,5 milióna utečencov. (TASR)

22. 5. 2022
|
19:18
|
Svet

Prezident Zelenskyj odmietol výzvy na zrušenie zákazu odchodu mužov v brannom veku z Ukrajiny. Rozhodnutie obhajoval tým, že denne v bojoch na východe krajiny zomiera 50 až sto ľudí. Kyjev straty vo vojne nezverejňuje. (ČTK)

22. 5. 2022
|
18:24
|
Svet

Vojna bude ešte krvavá, ale aj tak skončí podľa Zelenského za rokovacím stolom a Ukrajina si vezme späť všetko, čo stratila, vrátane Krymu. Ako sa vyvíja dianie na Ukrajine? (SME)

22. 5. 2022
|
17:39
|
Svet

Rusi v Mariupoli kontrolujú pohyb ľudí. Vyžadujú povolenia pre vjazd a výjazd áut, tvrdí poradca starostu s tým, že pribúdajú deportácie z regiónu.

Podľa obmedzení zavedených v sobotu potrebujú autá a pasažieri pri vstupe do mesta jednorazové preukazy vydané ruským veliteľom v mestách Manhuš alebo Vynohradné ležiace neďaleko Mariupoľa, povedal Petro Andriuščenko.

Preukazy na opustenie mesta je potrebné získať od separatistického ministerstva vnútra Doneckej ľudovej republiky podporovanej Ruskom. Na priepustku sa podľa Andriuščenka čaká niekoľko týždňov.

Andriuščenko povedal, že Rusi deportovali z Mariupoľa takmer 50-tisíc ľudí a ukrajinské úrady sa snažia zistiť, kam ich poslali. „Dúfame, že sa nám podarí dostať aspoň časť našich ľudí späť na Ukrajinu alebo do slobodných krajín,“ povedal Andriuščenko. (SITA)

22. 5. 2022
|
17:35
|
Svet

Štátna propaganda vymyla Rusom mozgy. Keby poznali pravdu, vojnu by nepodporovali, vyhlásila členka ruskej punk-rockvej skupiny Pussy Riot a kritička Kremľa Lucia Steinová, ktorá koncom marca ušla do Litvy.

Steinová bola vyše roka v domácom väzení v Moskve za to, že podporila demonštráciu za prepustenie uväzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Koncom marca, po napadnutí Ukrajiny Ruskom, si Steinová povedala, že je najvyšší čas z vlasti odísť.

Napriek tomu, že pred jej malým bytom v centre Moskvy hliadkovala na ulici polícia, podarilo sa jej ujsť v zelenej uniforme doručovateľskej služby, ktorá rozváža jedlo.

Spolu s ďalšími aktivistami okolo umeleckej skupiny Pussy Riot, ktorí už z Ruska odišli, sa teraz Steinová a Maša Aľochinová vydali na sériu vystúpení po celej Európe, aby vyzbierali peniaze pre ukrajinských utečencov, píše portál britského denníka The Guardian.

"Budem ďalej robiť svoju prácu, aj mimo svojej krajiny. Chcem byť nejako užitočná," dodala Steinová. (TASR)

22. 5. 2022
|
16:52
|
Ekonomika

Z vedenia ruského ropného gigantu Rosnefť odišlo päť zahraničných viceprezidentov. Dôvodom sú sankcie, ktoré zakazujú európskym občanom alebo Rusom žijúcim v Únii pracovať v ropnej spoločnosti.

Uviedlo to šesť zdrojov oboznámených s touto záležitosťou, ktoré nechceli byť menované.

Podľa nich z vedenia Rosnefti odišli Didier Casimiro, Eric Liron, Željko Runje, Avril Conroy a Otabek Karimov, a to pár dní pred zavedením nového balíka sankcií EÚ za ruský útok na Ukrajinu, ktorý nadobudol platnosť 15. mája.

Šéf Rosnefti Igor Sečin, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, vždy vyhlasoval, že chce, aby ropný gigant dokázal konkurovať zahraničným spoločnostiam, ako je Exxon Mobil. Najal preto zahraničných manažérov, aby využil to najlepšie zo západných technológií a odborných znalostí.

Experti očakávajú, že po odchode zahraničných manažérov a sprísnení sankcií sa spomalí rast Rosnefti a sťaží sa rozvoj nových ložísk vrátane vlajkového projektu Vostok Oil vo východnej Sibíri, jedného z najväčších od pádu Sovietskeho zväzu. (TASR)

22. 5. 2022
|
16:23
|
Svet

Ukrajinskí vojaci zničili Rusom prvý ťažký samohybný mínomet 2S4 Tulpan. "ide o prvé potvrdené zničenie samohybnej zbrane tejto triedy, a to nielen v tejto vojne, ale v moderných dejinách," tvrdí armáda.

Rusi, ktorí svoje sily sústreďujú predovšetkým na dobytie Severodonecka, touto zbraňou kalibru 240 milimetrov, touto zbraňou zničili most medzi Severodoneckom a Lysyčianskom, než sa ju obrancom podarilo lokalizovať v blízkosti mesta Rubižne a zničiť.

Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že na zameranie miesta, kde sa ťažký samohybný mínomet nachádzal, "pomohli" svojimi zábermi ruskí propagandisti.

"Vďaka ruským propagandistom za pomoc pri zameraní. Predviedli sa a teraz už nie je ani, čo zbierať do vriec. Tak dopadne každý!" ohlásil Hajdaj v narážke na skutočnosť, že ruská armáda svojich mŕtvych balí do vriec.

Po tom, čo Ukrajinci pri Rubižnom jednu zbraň zničili ich v nasadení v bojoch zostáva deväť. Ďalších 410 kusov má ale ruská armáda v skladoch.

"Tulipán" bol za komunizmu zavedený aj do výzbroje československej armády, zrejme len v počte štyroch kusov. Do bojov bol nasadený v Afganistane a v Čečensku. Pred niekoľkými rokmi prešli modernizáciou. (ČTK)

2S4 Tyulpan.
Zdroj wikipedia/Vitaly V. Kuzmin
22. 5. 2022
|
16:05
|
Svet

Rusko stratilo podľa Ukrajiny ďalšie bojové lietadlo Suchoj 25. Stíhačku podľa armády zneškodnili výsadkári z Ľvova. Kyjev tvrdí, že Moskva prišla už o dvesto lietadiel. (SME)

22. 5. 2022
|
16:00
|
Domov

Záujem generálnej prokuratúry o miesta vo vyšetrovacom tíme EÚ pre Ukrajinu trvá. Eurokomisár pre justíciu Didier Reynders navštívil Slovensko ešte 28. apríla a požiadal o našu účasť v tomto tíme.

Prokurátorka generálnej prokuratúry začala 8. marca v súvislosti s vojnou na Ukrajine trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.

Generálna prokuratúra tak urobila v spolupráci s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojust-om, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách.

Účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami. (SITA)

22. 5. 2022
|
15:25
|
Svet

Ukrajina nevstúpi do Európskej únie skôr ako o 15 až 20 rokov, tvrdí štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Clément Beaune.

Francúzsky politik schladil nádeje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina sa po invázii Ruska rýchlo začlení do Únie.

"Musíme byť úprimní. Ak niekto povie, že Ukrajina sa stane členom Únie o šesť mesiacov, alebo o rok či o dva, klame. Bude to zrejme o 15 či 20 rokov, bude trvať dlho," povedal Beaune pre rozhlasovú stanicu Radio J. (TASR)

22. 5. 2022
|
15:12
|
Ekonomika

Rusko predpovedá rekordnú úrodu pšenice. Od augusta do konca roka bude schopné vyviezť 25 miliónov ton obilia cez prístav Novorossijsk.na pobreží Čierneho mora, tvrdí to ruské veľvyslanectvo v Británii.

Ambasáda sa odvoláva na Vasilija Nebenziju, ruského veľvyslanca pri OSN. Rusko pritom blokuje vývoz obilia z Ukrajiny s odôvodnením, že ide o zdroj príjmov, ktoré by mohla použiť na vyzbrojovanie. (Sky News)

22. 5. 2022
|
14:55
|
Svet

Ukrajina predĺžila o 90 dní stanné právo, ktoré platí od  konca februára. Parlament odhlasoval aj predĺženie všeobecnej mobilizácie rovnako do 23. augusta.

Poslanci hlasovali o návrhu zákona, ktorý bol zverejnený už skôr v priebehu týždňa na návrh prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten vyhlásil stanné právo po prvý raz 24. februára niekoľko hodín po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Odvtedy ho dvakrát predĺžili o 30 dní.

Stanné právo je osobitný právny režim, ktorý dáva armáde rozšírené právomoci a obmedzuje občianske slobody, ako je právo na zhromažďovania. Počas jeho platnosti nemôžu krajinu dočasne opustiť muži vo veku 18 až 60 rokov.

Zelenskyj vyhlásil v deň ruskej invázie tiež všeobecnú mobilizáciu, a to s platnosťou na 90 dní pre celú Ukrajinu.

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč ešte v stredu odôvodnil relatívne dlhé predĺženie stanného práva tým, že vojna, ktorú začalo Rusko, bude trvať do jesene.

Podľa jeho slov sa obyvateľstvu dáva len falošná nádej, keď sa stanné právo predĺži ako doposiaľ len o 30 dní. Vo vojne je potrebná úprimná komunikácia so spoločnosťou, zdôraznil poradca, ktorý sa vyjadruje najmä k vojenským otázkam. (TASR)

22. 5. 2022
|
14:37
|
Svet

Ukrajina spresnila škody a úmrtia spôsobené ruskou armádou. V priebehu 24 hodín ostreľovali 45 obcí v Doneckej a Luhanskej oblasti, pričom deväť ľudí zabili a 13 zranili. Zničili a poškodili zhruba 100 civilných objektov. (Ukrinform)

22. 5. 2022
|
13:56
|
Svet

Vojna roztrhla aj rodinu prezidenta Zelenského. "Žije v práci, sotva ho vidíme. Dva a pol mesiaca sme sa s ním vôbec nestretli. Iba sa telefonicky rozprávame," povedala prvá dáma Olena Zelenská.

Zelenská dala interview ukrajinskej televízii RADA TV spolu so svojím manželom Volodymyrom Zelenským, ktorý si 20. mája pripomínal tri roky pôsobenia v prezidentskom úrade.

Televízne interview, odvysielané v sobotu, bolo iba druhou príležitosťou, keď mohli byť manželia od začiatku vojny na Ukrajine spolu - Zelenská sa totiž z bezpečnostných dôvodov zdržiava na utajenom mieste.

V interview povedala: "Najväčším utrpením je táto vojna, ktorá sa začala. Nemôžem povedať, že sa (manžel) od začiatku vojny nejako veľmi zmenil. Bol a stále je spoľahlivý muž a človek. Jeho názory sa nezmenili."

Dodala: "Naša rodina, tak ako všetky ukrajinské rodiny, je teraz roztrhnutá."

Moderátor zareagoval: "Vojna vám prakticky vzala manžela."

Zelenská odpovedala: "Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna."

"Žije v práci, sotva ho vidíme. Dva a pol mesiaca sme sa s ním vôbec nestretli. Iba sa telefonicky rozprávame," pokračovala.

"Zatiaľ sme mali pár príležitostí stretnúť sa. A som vám vďačná za túto možnosť, pretože teraz spolu trávime čas," uviedla Zelenská moderátorovi počas interview. (TASR)

22. 5. 2022
|
13:47
|
Svet
Dôležité

Poľský prezident vystúpil v ukrajinskom parlamente. V prejave prisľúbil Kyjevu ďalšiu pomoc v boji za slobodu a vstupu do Únie. Duda je prvým lídrom, ktorý osobne vstúpil v ukrajinskom parlamente od začiatku invázie. (TASR)

Poľský prezident Duda počas prejavu v ukrajinskom parlamente.
Zdroj TASR/AP
22. 5. 2022
|
13:36
|
Svet

Litva sa úplne odstrihla od ruských energií. „Je to mimoriadne dôležitý míľnik na ceste k energetickej nezávislosti aj vyjadrenie našej solidarity s Ukrajinou,“ povedal minister energetiky Dainius Kreivys.

„Musíme prestať financovať ruskú vojnovú mašinériu,“ dodal Kreivys.

Oznámenie Litvy ocenil Oleksandr Kornijenko, prvý podpredseda ukrajinského parlamentu. „Litva oficiálne prestáva dovážať ruský plyn, ropu a elektrinu. Skvelý príklad pre ostatných spojencov, ako získať nezávislosť od ruských energetických zdrojov,“ napísal Kornijenko na Twitteri. (TASR)

22. 5. 2022
|
13:29
|
Svet

Život do Mariupoľa by sa mohol vrátiť o dva roky, ale Rusko nemá na obnovu zdroje. Ak by mesto zostalo pod správou Ruska, jeho obnova by nebola reálna, povedal poradca primátora Petro Andrjuščenko.

"Predpokladáme, že sa v meste objavia nejakí špecialisti na obnovu, ale je nemožné zaviesť normálny život v najbližších dvoch rokoch," povedal Andrjuščenko.

V meste sú zničené komunikácie, úplne od začiatku sa bude musieť vybudovať plynofikácia. "Nebude fungovať žiadna kotolňa. Na jeseň a v zime nastanú problémy s kúrením. Nikto sa tým nezaoberá. Mesto sa dá obnoviť, ale vyžaduje si to plán, špecialistov, zdroje a hlavne čas. A nič z toho okupačná moc nemá,“ povedal Andrjuščenko.

 

Podľa oficiálnych ukrajinských údajov ruské jednotky zabili desaťtisíce miestnych obyvateľov. Nie je možné určiť konečný počet obetí, pretože okupanti odstraňujú trosky budov, ktoré bombardovali.

Občanov, ktorí chcú opustiť zničené mesto, posielajú Rusi do „filtračných“ táborov, odkiaľ sú deportovaní do Ruska. (Unian)

22. 5. 2022
|
13:00
|
Svet

Pri explózii v Enerhodare utrpel zranenie okupantmi dosadený šéf správy mesta Andrij Ševčyk. Výbuch pri vchode do domu zranil okrem Ševčyka aj dvoch jeho ochrancov a všetci traja boli prevezení do nemocnice. 

Informáciu o udalosti zverejnil na sociálnej sieti Telegram Kyjevom uznávaný starosta Enerhodaru Dmytro Orlov.

Okolnosti udalosti sa podľa Orlova vyšetrujú, ale zrejme išlo o akciu odboja. "Nikto z obyvateľov domu nebol zranený. Z toho môžeme vyvodiť zrejmý záver, že čakali práve na kolaboranta a trafili sa presne a cielene," napísal starosta.

Agentúra RBK-Ukrajina poznamenala, že Ševčyk sa vyhlásil šéfom úradov Enerhodaru tretí deň po vpáde Rusov do mesta. Oznámil pritom vytvorenie takzvanej národnej rady, ktorá je fakticky okupačnou správou.

Enerhodar sa nachádza pri rieke Dnipro asi 40 kilometrov južne od hlavného mesta oblasti Záporožie, ktoré zatiaľ odoláva útokom okupantov. (ČTK)

22. 5. 2022
|
12:37
|
Svet

Medzi zajatcami z oceliarní Azovstaľ boli cudzinci aj ženy. Šesť bojovníkov tam zahynulo, keď sa ešte pred zajatím pokúšali vyhodiť do vzduchu zásoby munície, uviedol veliteľ proruských separatistov v Doneckej oblasti Denis Pušilin.

Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že medzi stovkami bojovníkov zajatých v obliehaných oceliarňach Azovstaľ bolo 78 žien aj cudzinci. Pušilin ich počet nespresnil.

"Mali dostatok potravín a vody, mali aj dostatok zbraní," vyhlásil Pušilin. "Problémom bol nedostatok liekov," doplnil.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo aj video zachytávajúce ruských vojakov, ako odvádzajú do väzby Serhija Volynského, veliteľa ukrajinskej 36. brigády námornej pechoty, ktorá dlho a v ťažkých podmienkach pomáhala s ďalšími bojovníkmi brániť priemyselný komplex v Mariupoli. (TASR)

22. 5. 2022
|
12:26
|
Svet

Plytké masové hroby a poškodená kanalizácia sú ďalšou hrozbou pre Mariupoľ. Starosta okupovaného mesta vyhlásil, že môžu spôsobiť epidémie.

Vadym Bojčenko vyhlásil, že letné dažde môžu kontaminovať vodné zdroje, pričom naliehal na ruské sily, aby dovolili obyvateľom bezpečne z mesta odísť. (TASR)

22. 5. 2022
|
12:07
|
Svet

Vladimir Putin sa snaží cielene vyvolať potravinové krízy na Blízkom východe a v Afrike. Zámerom je destabilizovať Európu masovými pohybmi utečencov, uviedol bývalý nemecký veľvyslanec v Rusku Rüdiger von Fritsch.

"Putin počíta s tým, že po kolapse dodávok obilia budú hladujúci ľudia utekať z týchto regiónov a pokúšať sa dostať do Európy – ako predtým milióny Sýrčanov, ktorí utekali pred hrôzami vojny," povedal von Fritsch pre periodikum Tagesspiegel.

Rusko podľa neho z tohto dôvodu bráni Ukrajine vo vývoze obilnín a bombarduje obilné silá. "Novými prílevmi utečencov chce destabilizovať Európu a vytvoriť politický tlak, aby sa západné štáty vzdali svojho tvrdého postoja voči Rusku. To je jeho nová hybridná vojna," tvrdí von Fritsch. (TASR)

22. 5. 2022
|
12:03
|
Svet

Ruská armáda vypálila rakety na Záporožskú oblasť. Regionálna vojenská správa uviedla, že útok zasiahol civilnú infraštruktúru v jednej z dedín v oblasti Vilnianšina a spôsobil zranenia trom osobám. (Kyiv Independent)

22. 5. 2022
|
11:51
|
Svet

Okupanti kladú míny na únikové trasy z Chersonskej oblasti. Ich cieľom je zabrániť civilistom v úteku na územie kontrolované Ukrajinou. Pri útokoch na obec Bilozerka v tejto južnej oblasti zomreli traja miestni obyvatelia.

Obyvatelia údajne povedali: „Počuli sme dva výbuchy. Poškodili plynové potrubia." Údaje o zranených nie sú známe. (Kyiv Independent, Sky News)

22. 5. 2022
|
11:41
|
Svet

Ruská armáda poškodila ďalších 58 civilných objektov v Doneckej oblasti. Útočila vzduchom aj po zemi, použila rakety Grad. Pokúsila sa preniknúť do mesta Severodoneck zo štyroch smerov, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Podľa jeho slov boli tieto pokusy neúspešné, ostreľovanie obytných oblastí však pokračuje. 

Hajdaj dodal, že ruské sily zničili most, ktorý spája Severodoneck s neďalekým mestom Lysyčansk a cez ktorý prepravovali do regiónu humanitárnu pomoc.

Oblasť, kde sa nachádzajú tieto dve mestá, je poslednou časťou Luhanskej oblasti, ktorú neovládajú ruské jednotky alebo proruskí separatisti. (TASR, Ukrinform)

22. 5. 2022
|
11:12
|
Svet

Ruská armáda nasadila do bojov o Severodoneck ťažké obrnené vozidlá typu BMP-T Terminator. Tvrdí to správa britkého rezortu obrany s tým, že predtým utrpela jednotka straty pri operácii východne od Kyjeva.

Oblasť Severodonecka zostáva jednou z taktických priorít Ruska. S maximálne desiatimi nasadenými Terminatormi však pravdepodobne nenastane významný zlom v prospech okupantov.

Rusko vyvinulo Terminatora ako podporu pre tanky, ktorým chýbala ochrana počas nasadenia v Afganistane a Čečensku. (SME)

22. 5. 2022
|
10:53
|
Svet

Ruské straty narástli. Ukrajinské velenie tvrdí, že okupanti stratili vo vojne 29 050 vojakov, 1 285 tankov, 3 141 obrnených vozidiel, 599 delostreleckých a 93 protivzdušných systémov, 204 lietadiel aj 170 helikoptér. (SME)

22. 5. 2022
|
10:15
|
Domov

V sobotu prekročilo prišlo na Slovensko 3 722 osôb z Ukrajiny. Z toho 838 mužov, 2 236 žien a 648 detí. O dočasné útočisko požiadalo 75 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 4 133 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 61 policajtov, 68 hasičov, 92 colníkov, 156 vojakov, 87 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 15 autobusov, ktoré prepravili 291 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 34 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu prekročilo viac ako 446-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 77-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 188-tisíc osôb, informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. (SITA)

22. 5. 2022
|
09:41
|
Svet

Počet civilných obetí ruskej okupácie v Kyjevskej oblasti sa priblížil k 1300. Miestna polícia o tom informovala v súvislosti s objavením ďalších dvoch tiel civilistov.

"K dnešnému dňu polícia v oblasti Kyjeva objavila a preskúmala 1290 tiel občanov, ktorí zomreli počas bojov v regióne. Strážcovia zákona pokračujú vo vyšetrovaní vojnových zločinov okupantov," oznámila oblastná polícia.

V sobotu vyšetrovatelia a kriminalisti exhumovali telá dvoch obyvateľov obce Buzova, ktorá leží zhruba 20 kilometrov od Kyjeva. Obeťami sú postaršia žena, ktorá zomrela koncom februára na dvore svojho domu, a jej 27-ročný vnuk, ktorého okupanti zabili v marci. Príbuzní ich pochovali na miestnom cintoríne. (ČTK)

22. 5. 2022
|
09:04
|
Svet

Osud ukrajinských vojakov z oceliarne Azovstaľ vzbudzuje obavy. Moskvou podporovaný vodca separatistov v Doneckej oblasti Denis Pušilin vyhlásil, že budú čeliť tribunálu.

Rodinní príslušníci viac ako dvetisíc bojovníkov, ktorí patrili k rôznym vojenským a poriadkovým jednotkám, žiadajú, aby im boli priznané práva vojnových zajatcov a aby sa nakoniec vrátili na Ukrajinu.

Ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková v sobotu povedala, že Ukrajina „bude bojovať za návrat“ každého z nich.

Pušilin uviedol, že medzi zajatými bojovníkmi boli aj niektorí cudzí štátni príslušníci. Neuviedol však podrobnosti, no povedal, že určite budú čeliť tribunálu. Ruskí predstavitelia a štátne médiá sa snažia vykresliť bojovníkov z Azovstaľu ako neonacistov a zločincov. (SITA)

Ruskí vojaci prehľadávajú ukrajinských vojakov z oceliarni Azovstaľ po tom, čo dostali príkaz, aby prestali klásť odpor.
Zdroj TASR/AP
22. 5. 2022
|
08:38
|
Svet

Poľský prezident Andrzej Duda pricestoval na neoznámenú návštevu Kyjeva, vystúpi s prejavom pred ukrajinským parlamentom ako prvý zahraničný líder od začiatku ruskej invázie. (TASR)

22. 5. 2022
|
08:21
|
Svet

Ruskí vojaci sa pripravujú na obsadenie zvyšku Chersonskej oblasti, tvrdí ukrajinská armáda s tým, že ich cieľom je potom postúpiť do Záporožia.

Generálny štáb na svojom facebookovom účte napísal, že sa Rusko pripravuje obsadiť zatiaľ neokupované časti Chersonskej oblasti. Veľké množstvo ruských vojakov sa sústredí južne od záporožského mesta Huljajpole.

Rusi sa môžu pripravovať k ofenzíve, pri ktorej chcú obsadiť sever Chersonskej oblasti a posunúť sa smerom k mestu Záporožie, uvádza tiež americký Inštitút pre výskum vojny, aj keď v sobotu nebola ruská ofenzíva smerom na juh viditeľná. (ČTK)

22. 5. 2022
|
07:49
|
Svet

Bieloruská armáda zintenzívnila prieskum na hraniciach s Ukrajinou, v oblasti Volyne a Polesí, oznámila ukrajinská armáda.

"Jednotky bieloruskej armády posilnili prieskum, rozmiestnili ďalšie elektronické pozorovacie zariadenia do pohraničných častí Homelskej oblasti," citovala z pravidelného ranného vyhlásenia ukrajinského generálneho štábu agentúra Unian.

Podľa armády stále existuje nebezpečenstvo raketových útokov a náletov z Bieloruska na ciele v Ukrajine. Hovorca ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk povedal, že na pozíciách na hranici, v Brestskej a Homelskej oblasti, je sedem bieloruských práporov. (ČTK)

22. 5. 2022
|
06:15
|
Svet

Situácia v Donbase na východe Ukrajiny je mimoriadne ťažká, povedal Zelenskyj v pravidelnom prejave k národu.

Ruská armáda v posledných dňoch eskalovala útoky na mestá Sloviansk a Severodoneck. Podľa Zelenského ukrajinské sily odrážajú útoky v tejto oblasti "každý jeden deň".

Ako pripomína AP, gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že jediná funkčná nemocnica v meste Severodoneck má len troch lekárov a zásoby na desať dní.

Zelenskyj ďalej povedal, že ruská ekonomika za pokračujúcu agresiu platí vysokú cenu. "Rusko poslalo prakticky všetky svoje zdroje, aby nás zničilo," dodal. (TASR)

21. 5. 2022
|
23:50
|
Svet

Postoj Kyjeva je čoraz nekompromisnejší. Ukrajina opäť vylúčila prímerie s Ruskom, pri ktorom by sa musela vzdať časti svojho územia.

Ústupky by sa podľa Zelenského poradcu Mychajla Podoľaka obrátili proti Ukrajine. Rusko by podľa neho po akomkoľvek prerušení bojov zasiahlo tvrdšie.

"Vojna sa nezastaví (po akýchkoľvek ústupkoch), len sa na nejaký čas pozastaví," povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko blokuje v prístavoch 22 miliónov ton obilia, tvrdí Zelenskyj Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 4. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 053
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 850
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 075
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 434
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 412
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 899
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 4 766
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 4 h
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


18m
Dole vodou so Samom Marcom

Nie je na ňom nič dobré, ale je to jedno.


3. júl

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu