SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ukrajina Rusko Online: V Doneckej a Luhanskej oblasti prestal prúdiť plyn, Rusi poškodili plynovod

Vojna na Ukrajine pokračuje 89. deň.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Najnovšie | Najstaršie
23. 5. 2022
|
23:45
|
Svet

Moskva ešte zváži, či bude mať záujem obnoviť vzťahy so Západom, uviedol šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Rusko sa chce ešte intenzívnejšie orientovať na spoluprácu s Čínou, ktorá "neskáče, ako ostatní pískajú," dodal.

"Ak budú chcieť (západné krajiny) niečo navrhnúť, pokiaľ ide o obnovenie vzťahov, budeme vážne zvažovať, či to potrebujeme, alebo nie," upozornil Lavrov.

"Budeme sa spoliehať iba na seba a na tie krajiny, ktoré preukázali svoju spoľahlivosť a ktoré neskáču tak, ako ostatní pískajú," povedal Lavrov.

"Teraz, keď Západ zaujal pozíciu diktátora, budú naše ekonomické väzby s Čínou rásť ešte rýchlejšie," uzavrel.

Lavrov dodal, že keď západní politici tvrdia, že Rusko musí byť porazené, tak preukazujú veľmi zlú znalosť histórie. Odsúdil tiež "rusofóbne prejavy", ktoré sú podľa neho znepokojujúce. (ČTK)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Zdroj TASR/AP
23. 5. 2022
|
22:34
|
Svet

Metro v Charkove na severovýchode Ukrajiny obnoví prevádzku po niekoľkých mesiacoch, keď slúžilo ako kryt pre tamojších obyvateľov unikajúcich pred ruským bombardovaním. (TASR)

23. 5. 2022
|
21:05
|
Svet

Približne 20 krajín ponúklo Ukrajine nové balíky bezpečnostnej pomoci, oznámil americký minister obrany USA Lloyd Austin. Česko súhlasilo s vyslaním "významnej podpory" vrátane "bojových vrtuľníkov, tankov a raketových systémov".

"Dnešné stretnutie bolo veľmi úspešné. Mnohé krajiny darujú kriticky potrebnú delostreleckú muníciu, systémy pobrežnej obrany, tanky a iné obrnené vozidlá. Ďalšie krajiny prisľúbili výcvik ukrajinských ozbrojených síl a udržiavanie ich vojenských systémov," uviedol Austin, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

V poradí druhé stretnutie kontaktnej skupiny pre Ukrajinu sa uskutočnilo virtuálne a zúčastnilo sa na ňom celkovo 47 krajín. Tretie stretnutie skupiny sa podľa spravodajskej stanice CNN uskutoční 15. júna v Bruseli za osobnej účasti zástupcov jednotlivých krajín, pričom hostiť ho bude opäť Austin.

Austin vyhlásil, že "celková stratégia" ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s vojenským ťažením na Ukrajine je "neznáma".

Podľa neho Putin na začiatku vojny "predpokladal, že použije ohromnú silu, rýchlosť a moc, aby veľmi rýchlo" dobyl Kyjev a vymenil vládu, ale to sa mu nepodarilo. (TASR)

23. 5. 2022
|
20:44
|
Svet

USA zvažujú vyslanie špeciálnych jednotiek na stráženie ambasády v Kyjeve.  Administratíva Bidena sa nachádza v počiatočnej fáze diskusií o vyslaní takýchto jednotiek a návrhy doposiaľ neboli predstavené prezidentovi na rozhodnutie.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve a jeho obmedzený počet zamestnancov v súčasnosti chránia predstavitelia diplomatickej bezpečnosti amerického ministerstva zahraničných vecí, pripomína The Guardian.

Americkí vojaci spravidla strážia veľvyslanectvá, existuje však zhoda, že vzhľadom na neistú bezpečnostnú situáciu na Ukrajine by to nemuselo byť vhodné, uviedli predstavitelia pre CNN.

USA sa nedomnievajú, že by Rusko otvorene zaútočilo na ich veľvyslanectvo, existujú však obavy, že by sa mohlo neúmyselne zamerať na objekt a situácia by mohla dramaticky eskalovať, dodali. (TASR)

23. 5. 2022
|
20:22
|
Svet

Ukrajinský súd vydal zatykač na bývalého prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý bol v neprítomnosti obvinený z vlastizrady. Obvinenie súvisí s dohodou z roku 2010, ktorá predĺžila ruský prenájom námorných zariadení na Kryme.

Dohoda, na Ukrajine všeobecne známa ako Charkovská zmluva, umožnila Rusku ponechať v krymskom prístave Sevastopoľ svoju Čiernomorskú flotilu, zvýšiť počet vojakov a obsadiť a anektovať tak Krym.

Janukovyč svojím konaním podľa prokuratúry porušil ústavu a "na úkor zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti obrany, štátnej a ekonomickej bezpečnosti Ukrajiny, poskytol pomoc cudziemu štátu".

Agentúra Reuters uviedla, že sa jej nepodarilo s Janukovyčom spojiť, aby sa vyjadril. Predtým akékoľvek obvinenia, ktoré voči nemu boli vznesené, odmietal.

Janukovyč po hromadných protestoch v roku 2014 ušiel do Ruska. Exprezident už raz bol za vlastizradu odsúdený v neprítomnosti, a to na 13 rokov. Tento prípad bol spojený so žiadosťou, ktorú poslal v marci 2014 Putinovi, aby na obnovenie poriadku na Ukrajine použil ruské armádne a policajné sily. (Reuters)

23. 5. 2022
|
19:51
|
Svet

Za vojnové zločiny bude Ukrajina súdiť ďalších 48 ruských vojakov. Podľa generálnej prokurátorky sa v súčastnosti vyšetruje asi 13-tisíc prípadov podozrenia z ruských vojnových zločinov.

Ukrajinskí predstavitelia majú podľa nej zoznam približne 600 podozrivých, o ktorých sa predpokladá, že boli zapojení do vojnových zločinov. Dva prípady týkajúce sa troch jednotlivcov už riešili súdy, cituje jej vyjadrenie The Guardian.

Venediktovová uviedla, že rozsah sťažností na Rusko naznačuje systémovú toleranciu alebo podporu vojnových zločinov proti Ukrajincom.

"Všetky dôkazy naznačujú, že ruská vojenská a politická elita sa bezpodmienečne vrátila k brutálnej vojnovej taktike násilia," povedala.

Násilnosti zo strany ruských síl, ktoré jej tím zdokumentoval, predstavujú podľa nej "nevýslovnú úmyselnú krutosť a násilie voči civilistom". (TASR)

23. 5. 2022
|
19:30
|
Svet

Vojna na Ukrajine trvá už tri mesiace, Rusom nepriniesla zásadné zisky, no stratili už toľko vojakov, ako počas deviatich rokov v Afganistane, tvrdia britskí tajní.

Podľa hovorkyne ruskej diplomacie v kultovom románe 1984 George Orwell neopisuje totalitné režimy, ale úpadok liberalizmu.

Za smrť civilistu si verdikt doživotného väzenia vypočul prvý ruský vojak, nepomohlo mu ani ospravedlnenie a obhajoba, že len počúvol príkazy.

Ukrajinský spravodaj pripravili Ľubica Melcerová a Matúš Krčmárik. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 23/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
23. 5. 2022
|
19:19
|
Domov

Na vojnu na Ukrajine reagovalo Slovenské národné divadlo aj novou inscenáciu. Autorské dielo 24 vznikalo rýchlo, ak je niečo pridanou hodnotou, sú to osobné monológy hercov a herečiek. (SME)

23. 5. 2022
|
19:17
|
Svet

Rozhovory Švédska a Fínska s Tureckom o NATO pokračujú. Nájdenie riešenia však môže istý čas trvať. Povedali švédska premiérka Anderssonová a fínsky minister zahraničných vecí Haavisto. 

Dvojstranné a trojstranné rozhovory budú podľa Andersseonovej slov v blízkej budúcnosti pokračovať v nadväznosti na "dobrú konverzáciu", ktorú počas víkendu absolvovala s tureckým prezidentom.

Haavisto sa pre fínsku verejnoprávnu televíziu YLE vyjadril optimisticky, že riešenie je možné nájsť. Takisto dodal, že to môže istý čas trvať. Summit NATO v Madride koncom júna by podľa jeho slov mohol byť kľúčovým bodom v rozhovoroch o vstupe. (TASR)

23. 5. 2022
|
19:05
|
Svet

Litva od júna stiahne svojho veľvyslanca z Ruska, jeho nástupca nebol menovaný. Krajina minulý mesiac znížila úroveň diplomatických vzťahov s Ruskom, vyhostila ruského veľvyslanca a uzavrela ruské konzuláty. (Reuters)

23. 5. 2022
|
18:45
|
Svet

V Doneckej a Luhanskej oblasti prestal prúdiť plyn po tom, čo ruské ostreľovanie poškodilo hlavný plynovod. Obnoviť prepravu plynu kvôli pokračujúcim bojom v súčasnosti nie je možné. Dodávky boli prerušené od 14.00 h miestneho času. (Unian)

23. 5. 2022
|
18:15
|
Svet

Vojna priťahuje neonacistov, ale viac ich využíva Rusko. Kým Rusi poukazujú na neonacistickú minulosť pluku Azov, ktorý prešiel očistou, čoraz viac informácií prichádza o tom, že krajne pravicoví extrémisti bojujú na ruskej strane. (SME)

23. 5. 2022
|
18:04
|
Svet

Prvá dáma Ukrajiny vyzvala WHO, aby pomohla vyriešiť rozsiahlu krízu súvisiacu s duševným zdravím v jej krajine. Olena Zelenská zároveň varovala, že dôsledky vojny, môžu pretrvávať celé desaťročia. 

"WHO sa zaviazala chrániť najdôležitejšie ľudské práva na život a zdravie. Na Ukrajine sú teraz obe porušované," uviedla ukrajinská prvá dáma v prejave na výročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení v Ženeve prostredníctvom videospojenia.

Ďalej hovorila o tom, ako nebezpečenstvo vojny zaťažuje každodenný život civilistov i ukrajinské zdravotníctvo. V súčasnosti podľa nej "žiadny Ukrajinec, ani dospelý, ani malé deti, si nemôže byť istý, že sa zajtra zobudí a do jeho domu nevletí raketa".

Olena Zelenská tiež poukázala na ľudí, ktorí sa ukrývajú pred bombami a ostreľovaním v charkovskom metre, pričom niektorí odtiaľ neodišli od začiatku invázie pred tromi mesiacmi. "Nielenže sa schovávajú, žijú tam s deťmi a domácimi zvieratami," povedala. (SITA)

23. 5. 2022
|
17:20
|
Svet

Kremeľ obvinil Ukrajinu z "teroristických útokov" na funkcionárov dosadených Ruskom na južnej Ukrajine. Andrej Švečnik, ktorého Rusi dosadili za starostu Energodaru, bol zranený pri výbuchu spolu so svojimi dvoma ochrankármi.

K výbuchu došlo v čase, keď Švečnik vstupoval do budovy. Podľa Kremľa utrpel "popáleniny a zranenia", ale životy jeho aj jeho ochrankárov nie sú v ohrození. Výbušné zariadenie malo byť umiestnené v skrini s elektrickými rozvodmi.

Energodar leží v regióne Záporožie, v ktorom sa nachádza aj najväčšia jadrová elektráreň v Európe. (BBC)

23. 5. 2022
|
15:52
|
Svet

Turecký prezident vyzval Štokholm, aby podnikol "konkrétne kroky" na zmiernenie bezpečnostných obáv Turecka. "V žiadnom prípade nemôžeme ignorovať skutočnosť, že Švédsko voči nám zavádza sankcie," povedal Erdogan.

"Oprávnené požiadavky Turecka v spojitosti s podporou terorizmu a sankciami musia byť splnené," dodal turecký prezident.

Erdogan vo svojom prejave nespomenul Fínsko, píše AP. Agentúra takisto pripomína tvrdenia, na základe ktorých sa turecký pocit krivdy vzťahuje na Švédsko, kde žije v exile veľký počet Kurdov. (TASR)

23. 5. 2022
|
15:49
|
Ekonomika

Americký kaviarenský reťazec Starbucks po takmer 15 rokoch odchádza z ruského trhu. Nasleduje ďalšie západné firmy, ktoré sa takýmto spôsobom rozhodli zareagovať na ruskú inváziu na Ukrajinu. Naposledy tak urobil McDonald's.

Starbucks v Rusku prevádzkuje 130 reštaurácií, podrobnosti o finančných dopadoch svojho rozhodnutia neoznámil. Svojim takmer dvetisíc zamestnancom v Rusku bude počas šiestich mesiacov naďalej vyplácať mzdu. (ČTK)

23. 5. 2022
|
15:10
|
Svet

Bieloruská armáda začala s kontrolou svojej výzbroje a logistického vybavenia. Ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že sa chce uistiť, že je jeho vybavenie pripravené na boj. Takéto kontroly vraj vykonáva dlhodobo.

"Inšpekcia určí stav zariadenia a jeho pripravenosť vykonávať svoje úlohy," odkázalo ministerstvo obrany. (The Guardian)

23. 5. 2022
|
15:03
|
Svet

Predstaviteľ ruskej misie pri OSN v Ženeve odstúpil pre nesúhlas s vojnou na Ukrajine. V liste, ktorý podľa stanice Rádio Sloboda zverejnil na sociálnej sieti LinkedIn, napísal, že sa za svoju krajinu nikdy nehanbil viac. (ČTK)

23. 5. 2022
|
14:44
|
Svet

Minulotýždňový ruský nálet v Černihivskej oblasti zabil dovedna 87 ľudí, oznámil prezident Zelenskyj. Telá našli pod troskami vo výcvikovom stredisku ukrajinskej armády v Desne na severovýchode Ukrajiny. (SITA)

23. 5. 2022
|
14:33
|
Svet

Pre ruskú inváziu utieklo z Ukrajiny už viac ako 6,5 milióna ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov. Ďalších viac ako osem miliónov ľudí je vysídlených vnútri krajiny. (SITA)

23. 5. 2022
|
14:27
|
Svet

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že overila už 248 útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia. Od začiatku vojny pri týchto útokoch zahynulo dovedna 75 ľudí.

"K týmto útokom došlo medzi 24. februárom a 19. májom a zapríčinili 75 úmrtí a 59 zranených. Zdravotníctvo by nikdy nemalo byť terčom (útokov)," uviedla organizácia na Twitteri. Od poslednej takejto bilancie zverejnenej 16. mája sa počet potvrdených útokov na zdravotnícke objekty na Ukrajine zvýšil o tri desiatky. (TASR)

23. 5. 2022
|
14:17
|
Svet

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko obvinil Západ, že si chce rozdeliť Ukrajinu. Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s ruským prezidentom Putinom. Poľsko sa podľa Lukašenka pokúša zmocniť západnej časti Ukrajiny.

Lukašenkove vyjadrenia televízia BBC interpretovala tak, akoby sa bieloruský líder snažil naznačiť, že Kyjev nakoniec bude musieť požiadať Rusko alebo Bielorusko o pomoc, aby tomuto rozdeleniu krajiny zabránil.

Putin sa na druhej strane vyjadril k snahe Ruska prinútiť zahraničné spoločnosti platiť za nákup ruského plynu v rubľoch. Tvrdí, že to posilní menu jeho krajiny. (BBC)

23. 5. 2022
|
13:57
|
Ekonomika

Globálnu potravinovú krízu vyvolal podľa Ruska Západ. Spôsobil to uvalením najprísnejších sankcií v moderných dejinách na Rusko, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Vojna a pokus Západu izolovať za trest Rusko spôsobili prudký nárast cien obilia, kuchynského oleja, hnojív a energií.

Podľa Kremľa prezident Vladimir Putin súhlasí s hodnotením OSN, že svet čelí potravinovej kríze, ktorá môže spôsobiť hladomor. "Rusko bolo vždy pomerne spoľahlivým vývozcom obilia," povedal Peskov. "My nie sme zdrojom problému. Zdrojom problému, ktorý vedie k hladu vo svete, sú tí, ktorí proti nám uvalili sankcie, a sankcie samotné," dodal. (TASR)

23. 5. 2022
|
13:43
|
Svet

Na ruského prezidenta Vladimira Putina bol v začiatkoch vojny na Ukrajine spáchaný atentát. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Nedávno sa podľa neho uskutočnil druhý pokus o zlikvidovanie Putina. „Je to neverejná informácia. Absolútne neúspešný pokus, ale naozaj sa uskutočnil. Bolo to pred asi dvoma mesiacmi,“ citovala Ukrajinská pravda útržok z rozhovoru s Budanovom, ktorý by mali čoskoro zverejniť. (SITA)

23. 5. 2022
|
13:34
|
Svet

Prokremeľský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk svedčí proti exprezidentovi Petrovi Porošenkovi v prípade vlastizrady. Obaja boli obvinení z vlastizrady v prípade dodávok uhlia. Porošenkova obhajoba tieto obvinenia odmieta.

Medvedčuk tvrdí, že Porošenko nariadil v roku 2015 súdne rozhodnutie o prevode spoločnosti Prikarpatzachidtrans, ktorá vlastní ukrajinský ropovod, z ukrajinskej vlády na ruský štátny monopol Transnefť.

Medvedčuk tiež povedal, že ho exprezident požiadal, nech vyrokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby Transnefť o rok neskôr predal Prikarpatzachidtrans spoločnostiam kontrolovaným Porošenkom. Medvedčuk takisto tvrdí, že Porošenko organizoval dodávky uhlia na Ukrajinu z Rusmi okupovaných oblastí na Donbase v rokoch 2014 - 2015. (SITA)

23. 5. 2022
|
13:28
|
Svet

Ukrajina rokuje o vytvorení potravinových koridorov na vývoz obilia, informoval prezident Zelenskyj. Rusko zároveň obvinil z krádeže obilnín určených na vývoz.

V prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol, že už s niekoľkými krajinami rokoval o vytvorení trás na export pšenice, iných druhov obilia a slnečnicových semien.

Zelenskyj v prejave vyhlásil, že na prepravu zásob potravín by sa mohli využiť prístavy v Baltskom mori, pričom zopakoval obvinenia, že Rusko na okupovaných územiach Ukrajiny kradne tisíce ton obilia.

Informoval tiež, že Ukrajina navrhuje vytvoriť medzinárodnú organizáciu zodpovedných vývozcov potravín, aby sa zabránilo hladu v mnohých krajinách. "Hlad treba zastaviť preventívne, keď sa ešte nezačal. Teraz svet takýto nástroj nemá. Preto navrhujeme vytvoriť organizáciu zodpovedných a demokratických štátov vyvážajúcich potraviny, ktoré môžu konať s rešpektom k ľudským právam a pravidlám svetového obchodu," uviedol Zelenskyj. (TASR)

23. 5. 2022
|
12:14
|
Svet

Zelenskyj v príhovore účastníkom Svetového ekonomického fóra v Davose vyzval na maximum sankcií proti Rusku. Rusko by podľa Zelenského na Ukrajinu nezaútočilo, keby svet už po anexii Krymu v roku 2014 prijal oveľa tvrdšie sankcie.

Zelenskyj v príhovore opätovne vyzval na úplné embargo na ruskú ropu, na vyradenie všetkých ruských bánk bez výnimiek z medzinárodného platobného systému, prerušenie vzťahov s ruským IT sektorom a takisto na ukončenie obchodovania s Ruskom. Prezident tiež ponúkol spoločnostiam, ktoré odišli z Ruska, možnosť usídliť sa na Ukrajine, kde by podľa jeho slov mohli profitovať zo slobodného trhu.

"Ponúkame svetu šancu vytvoriť precedens pre prípad, že sa nejaká krajina pokúsi zničiť svojho suseda. Pozývam vás, aby ste boli súčasťou tejto obnovy," povedal Zelenskyj o masívnych výzvach na obnovu Ukrajiny.

Obnova Ukrajiny by podľa jeho slov mohla byť čiastočne financovaná nájdením ruských aktív ukrytých v zámorí, ich zmrazením a zaradením do špeciálneho fondu na pomoc tým, ktorí boli zasiahnutí vojnou. (The Guardian)

23. 5. 2022
|
12:07
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský súd odsúdil ruského vojaka Vadima Šišimarina na doživotie. Šišimarin bol obvinený z vojnových zločinov a zabitia neozbrojeného civilistu. K zabitiu sa minulý týždeň priznal. (TASR)

Vadim Šišimarin počúva prekladateľku počas súdneho pojednávania.
Zdroj TASR/AP
23. 5. 2022
|
11:39
|
Ekonomika

Príhovor ukrajinského prezidenta Zelenského k účastníkom Svetového ekonomického fóra v Davose. (SME)

23. 5. 2022
|
11:37
|
Svet

Medzinárodný výbor Červeného kríža preverí podmienky a zaobchádzanie s vojakmi, ktorí sa vzdali v oceliarňach Azovstaľ. Podľa hovorkyne výboru práve registrácia zo strany Červeného kríža môže vojakov ochrániť pred tým, že zmiznú bez stopy.

Hovorkyňa Mirella Hodeibová zároveň dodala, že informácie o počte a osobných údajoch ukrajinských bojovníkov, ktorí opustili oceliarne, "zostanú dôverné a nebudú zverejnené". Rodiny, ktoré pátrajú po nezvestných príbuzných, sa môžu obrátiť na kanceláriu Centrálnej pátracej agentúry Medzinárodného výboru Červeného kríža. (TASR)

23. 5. 2022
|
11:10
|
Svet
Dôležité

Všetci vojnoví zajatci z oceliarní Azovstaľ sa postavia pred súd. Píše o tom britský Guardian s odvolaním sa na správy ruskej tlačovej agentúry Interfax, podľa ktorej to mal oznámiť líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

"Zajatci z Azovstaľu sú zadržiavaní na území Doneckej ľudovej republiky. V pláne je zorganizovanie medzinárodného tribunálu na území republiky," vyhlásil líder proruských separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike Denis Pušilin. (SME)

Ruský vojak (vľavo) prehľadáva ukrajinského bojovníka z obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP
23. 5. 2022
|
11:02
|
Svet
Dôležité

Poľsko vypovedalo medzivládnu dohodu s Ruskom o plynovode Jamal. Jej ukončenie bolo podľa poľskej ministerky pre klímu prirodzeným krokom po tom, ako Rusko zastavilo dodávky do Poľska. Varšava to považuje za porušenie zmluvy. (SME)

23. 5. 2022
|
10:54
|
Svet

Nový Zéland vyšle do Británie 30 vojakov, ktorí budú učiť 230 príslušníkov ukrajinskej armády používať húfnice. Podľa novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej ide o ďalší spôsob, ako podporiť Ukrajinu v boji proti ruskej agresii.

Novozélandskí vojaci budú svojich ukrajinských kolegov cvičiť v používaní ľahkého poľného dela typu L119 kalibru 105 milimetrov. "Jasne sme sa vyjadrili, že ruský útok na Ukrajinu – takýto do očí bijúci útok na nevinné životy a suverenitu samostatného štátu – je nesprávny. Našou odpoveďou je nielen odsúdenie Ruska, ale aj praktická pomoc Ukrajine," uviedla premiérka Ardernová.

Dodala, že novozélandskí vojenskí inštruktori zostanú v Británii do konca júla. Podľa jej slov však ani jeden z vyslaných príslušníkov novozélandských ozbrojených síl, ktorí sa zúčastnia na tejto výcvikovej misii, nevstúpi na územie Ukrajiny. (TASR)

23. 5. 2022
|
10:31
|
Svet

Prezident Zelenskyj podpísal zákon o sankciách, ktorý umožní zabavovať majetky prívržencov ruskej invázie. S odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta o tom informuje BBC. (ČT24)

23. 5. 2022
|
10:28
|
Svet

Ruskí vojaci začali odstraňovať míny a trosky z areálu oceliarní Azovstaľ v Mariupoli. Jeden z vojakov tvrdí, že za dva dni zničili viac ako sto výbušných zariadení. Odhaduje, že sú pred nimi ešte zhruba dva týždne práce.

"Je to obrovská úloha, nepriateľ nastražil svoje vlastné nášľapné míny, zatiaľ čo my sme voči nepriateľovi nastražili aj protipechotné míny," povedal ruský vojak. (TASR)

23. 5. 2022
|
10:21
|
Domov

Pred poštou v Kyjeve sa tvorí dlhý rad. Dôvodom je, že sa začína predaj pamätnej známky pri príležitosti 40 dní od potopenia ruského krížnika Moskva. Hoci predaj spustia až o druhej popoludní, už teraz stoja v rade stovky ľudí. (SME)

23. 5. 2022
|
09:56
|
Svet

Ukrajina prichádza počas bojov na východe každý deň o 50 až 100 príslušníkov ozbrojených síl, odhaduje prezident Zelenskyj. Jeho slová zazneli v nedeľu na spoločnom brífingu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Zelenskyj takto reagoval na otázku, či vedenie jeho štátu nemá v pláne zrušiť zákaz opustiť územie Ukrajiny, ktorý platí pre mužov schopných vojenskej služby. Žiadajú to signatári petície, ktorú podpísalo viac než 25-tisíc ľudí. Zelenskyj vyjadril názor, že bojaschopní muži by z Ukrajiny nemali odchádzať - najmä nie v situácii, keď na východe zomiera "50 až 100 ľudí denne".

Televízia Sky News pripomenula, že Zelenskyj v polovici apríla uviedol, že vo vojne s Ruskom zahynulo 2500 až 3000 ukrajinských vojakov a ďalších 10-tisíc ich bolo zranených. (TASR)

23. 5. 2022
|
09:48
|
Ekonomika
Dôležité

Nemecký minister hospodárstva je sklamaný z toho, že Európskej únii sa doteraz nepodarilo dohodnúť na uvalení embarga na ruskú ropu. Nemecko je podľa Roberta Habecka ochotné rokovať aj bez Maďarska, ktoré je najväčším kritikom tohto kroku.

"Ak by predsedníčka Európskej komisie oznámila, že k zákazu dovozu ropy z Ruska pristúpi 26 krajín Únie, teda bez Maďarska, takéto riešenie by som určite podporil. Zatiaľ som však takýto návrh nezaznamenal," povedal Habeck pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk pred začatím rokovaní s politickými lídrami a priemyselníkmi na výročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose. (TASR)

23. 5. 2022
|
09:40
|
Svet

V procese s ruským vojakom Vadimom Šišimarinom, ktorého na Ukrajine súdia za zabitie civilistu, by dnes mal padnúť rozsudok. Šišimarin sa minulý týždeň k zabitiu priznal. Prokurátor mu navrhuje doživotný trest. (BBC)

23. 5. 2022
|
09:30
|
Domov

V nedeľu prišlo na Slovensko viac ako 3-tisíc osôb z Ukrajiny. Z toho 726 mužov, 1 782 žien a 569 detí. O dočasné útočisko požiadalo 122 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 400 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 36 policajtov, 60 hasičov, 91 colníkov, 156 vojakov, 87 dobrovoľníkov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených deväť autobusov, ktoré prepravili 167 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 28 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu prekročilo viac ako 449-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 77-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 192-tisíc osôb, informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. (SITA)

23. 5. 2022
|
09:24
|
Svet

Britský premiér Johnson napísal ukrajinským deťom otvorený list, v ktorom vyzdvihol ich húževnatosť, pričom ich označil za "príklad pre dnešné deti a dospelých".

"Neviem si ani len predstaviť, aký musel byť tento rok pre vás náročný," píše Johnson. Dodal, že deti museli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu opustiť svoje domovy, rodiny, kamarátov, domáce zvieratá, hračky a všetko známe a hľadať útočisko v staniciach metra, vzdialených mestách či iných krajinách.

"Mnoho z vás zažilo veci, ktoré by nikdy nemalo zažiť žiadne dieťa. Napriek tomu nás ukrajinské deti deň čo deň učia, čo to znamená byť silnými a dôstojnými a mať hlavu hore aj v týchto najťažších časoch. Neviem si predstaviť lepší príklad pre dnešné deti a dospelých," napísal Johnson. (TASR)

23. 5. 2022
|
09:12
|
Svet

Ruské jednotky pri Severodonecku uplatňujú prístup spálenej zeme, konštatuje Hajdaj. Gubernátor Luhanskej oblasti dodal, že ruské jednotky sa "zámerne snažia zničiť mesto".

Britská televízia Sky News poznamenala, že tento postup ruskej armády je súčasťou jej snáh obsadiť väčšiu časť Donbasu na východe Ukrajiny.

Na doneckom fronte sa ruské jednotky naďalej pokúšajú prelomiť obranu ukrajinských jednotiek a dosiahnuť administratívne hranice Luhanskej oblasti.

Útočné operácie síce ruskí vojaci nepodnikali, ale pokračovali v ostreľovaní lokalít Lyman, Ozerne a Dibrove, konštatoval hovorca generálneho štábu ukrajinskej armády.

Ukrajinská armáda súčasne zaznamenala zníženie intenzity bojových operácií v oblasti lokalít Avdijivka, Kurachove, Novopavlivsk a Záporožie.

Ruské jednotky sa v tejto oblasti snažia upevniť svoje pozície a ostreľujú obranné posty ukrajinskej armády. Ukrajinská strana však hlási aj poškodenie civilnej infraštruktúry v oblastiach Avdijivka, Novoselivka II, Novomychajlivka a Mykiľske.

V oblasti mesta Slobožanske sa ruské jednotky snažia udržať si pozície v smere na mesto Charkov. Stavajú tam aj zátarasy na cestách a opevňujú si pozície. (TASR)

23. 5. 2022
|
08:18
|
Svet

Rusko sústredí sily pri Severodonecku a chystá útok na Slovjansk, uvádza Kyjev. Severodoneck je podľa skoršieho vyhlásenia ukrajinských úradov pod neustávajúcou paľbou ruských jednotiek.

Podľa generálneho štábu ruskej sily podnikli útočné operácie pri obci Toškivka, ktorá sa nachádza južne od Severodonecka.

Južne od Izjumu sa Rusko pokúsilo o útočnú operáciu v okolí obce Dovhenke, ktorú však ukrajinské sily odrazili, píše ďalej v rannom hlásení ukrajinská armáda. Intenzita útokov na východnom fronte sa ale v posledných 24 hodinách znížila, píše s odvolaním sa na hlásenie BBC. (ČTK)

23. 5. 2022
|
08:15
|
Svet

Počet utečencov vo svete prekročil hranicu 100 miliónov. Dôvodom je konflikt na Ukrajine a iné vojny. Vyplýva to z najnovších informácií Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov. 

 Podľa nových údajov vojna na Ukrajine z domovov vyhnala viac ako osem miliónov ľudí.

„Sto miliónov je pochmúrne číslo, v rovnakej miere smutné aj alarmujúce. Ide o rekord, ktorý sme nikdy nemali dosiahnuť,“ povedal vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. (SITA)

23. 5. 2022
|
08:01
|
Domov

Ukrajinci sa museli z priestorov, ktoré im poskytla košická župa, vysťahovať. Mali na to dva dni. V Košiciach si už našli prácu, deti tam chodia do škôl. Ponúknutý presun do Čane či Tatier preto odmietli. (Korzár)

23. 5. 2022
|
07:50
|
Svet

Prvý štvrťrok vojny na Ukrajine stál Rusov podobný počet mŕtvych ako deväť rokov v Afganistane, píše britské ministerstvo obrany. Toto číslo pre ofenzívu na Donbase nie je konečné a môže medzi Rusmi vyvolať nespokojnosť s vojnou. (SME)

23. 5. 2022
|
06:43
|
Svet

Autor ruského prekladu románu 1984 odmietol tvrdenia Marije Zacharovovej, ktorá za "globálnu lož" označila názor, že Orwell písal o Sovietskom zväze. Podľa diplomatky autor opisuje súmrak liberalizmu.

"Mnoho rokov sme sa domnievali, že Orwell popisoval totalitu. Je to jedno z globálnych klamstiev. Orwell písal o konci liberalizmu. Napísal, ako liberalizmus zavedie ľudstvo do slepej uličky. Nepísal o Sovietskom zväze, písal o spoločnosti, v ktorej žil, o krachu myšlienky liberalizmu. Ale vám nahovorili, že písal o vás. Preto povedzte, že nepísal o nás, ale o nich. To vy v cudzine žijete vo fantastickom svete, kde možno zrušiť človeka."

Zacharovová tak odpovedala na otázku jedného zo študentov, že priatelia a príbuzní žijúci v cudzine vnímajú realitu v dnešnom Rusku ako odraz Orwellovho románu a čo by im mal odpovedať. (ČTK)

Ilustračné foto.
Zdroj SME - Jozef Jakubčo
23. 5. 2022
|
06:26
|
Svet

Boris Johnson telefonoval s Volodymyrom Zelenským o blokáde mesta Odesa ruskými vojskami a o potrebe zvýšiť objem potravinovej a inej humanitárnej pomoci.

"Lídri rokovali o Putinovej ohavnej blokáde Odesy, najväčšieho ukrajinského námorného prístavu," uviedla Downing Street vo vyhlásení. Podľa textu sa Johnson rozhodol znásobiť "úsilie v poskytovaní životne dôležitej potravinovej a humanitárnej pomoci obyvateľom Ukrajiny a zabezpečiť, aby krajina bola schopná vyvážať do zvyšku sveta".

Johnson sa so Zelenským podľa vyhlásenia zhodol na tom, že je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo zostalo jednotné "v odsudzovaní Putinovho barbarstva". Britský premiér zároveň ukrajinskému prezidentovi povedal, že "každá krajina má povinnosť pomôcť Ukrajine v jej boji za slobodu, a to tak teraz, ako aj v dlhodobom horizonte". (ČTK)

23. 5. 2022
|
06:23
|
Svet

Nový Zéland ponúkne väčšiu podporu pri výcviku ukrajinských síl, uviedla premiérka Jacinda Ardernová. Krajina nasadí do Spojeného kráľovstva ďalších 30 príslušníkov obranných síl na podporu výcviku. (CNN)

22. 5. 2022
|
23:02
|
Svet

Ukrajinci nasadili české raketomety RM-70 do bojov proti ruským invazným silám, napísal server Defense Express.

O nasadení českých raketometov do bojov podľa serveru svedčí aj rastúci počet videí. Správy o ich odovzdaní ukrajinským silám sa objavili približne pred mesiacom, no doteraz sa nevie, koľko týchto vozidiel má Ukrajina k dispozícii.

Hoci RM-70 a BM-21 využívajú rakety rovnakej kalibru 122 milimetrov, český raketomet má podľa ukrajinského serveru niektoré výhody. Hlavne ide o podvozok, ktorý namiesto šasi kamióna Uralu využíva podvozok Tatra v usporiadaní pohonu 8x8, čo spolu s lepším motorom dáva isté výhody.

Ale ešte dôležitejšia je skutočnosť, že tento podvozok umožňuje k raketometu umiestniť systém automatického nabíjania, a to celým palebným priemerom, teda ďalšími 40 raketami. Ich nabitie do raketometu trvá len pár minút, zatiaľ čo ručné nabíjanie BM-21 pokojne zaberie aj hodinu.

Raketomety RM-70 vznikli ešte v bývalom Československu, pôvodne na šasi T-813 Kolos, v modernejších verziách využíva podvozok T-815. Raketomety sa vyrábali v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku neskôr vznikla aj modifikácia, ktorá využíva americké rakety. (ČTK)

Raketomet RM-70.
Zdroj Twitter

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 4. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 060
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 851
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 132
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 434
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 413
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 899
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 4 894
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 4 h
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


58m
Dole vodou so Samom Marcom

Nie je na ňom nič dobré, ale je to jedno.


3. júl

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu