SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Rusko blokuje v prístavoch 22 miliónov ton obilia, tvrdí Zelenskyj (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minúta po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

21. 5. 2022
|
23:50
|
Svet

Postoj Kyjeva je čoraz nekompromisnejší. Ukrajina opäť vylúčila prímerie s Ruskom, pri ktorom by sa musela vzdať časti svojho územia.

Ústupky by sa podľa Zelenského poradcu Mychajla Podoľaka obrátili proti Ukrajine. Rusko by podľa neho po akomkoľvek prerušení bojov zasiahlo tvrdšie.

"Vojna sa nezastaví (po akýchkoľvek ústupkoch), len sa na nejaký čas pozastaví," povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. (SME)

21. 5. 2022
|
21:32
|
Svet

Ukrajina exhumovala telá ruských vojakov v Charkovskej oblasti. V jednom hrobe bol pochovaný vysokopostavený ruský dôstojník.

Ukrajinskí predstavitelia vybrali telá najmenej šiestich príslušníkov ruskej armády, vrátane podplukovníka.

Telá boli uložené do hrobov a označené len ručne vyrobenými krížmi, napísal predstaviteľ oblastnej polície Serhij Bolvinov. Miestni ich pochovali z úcty k náboženstvu, dodal.

Polícia odkryla hroby v obci Zoločiv, "aby identifikovala pochovaných a prepravila ich v súlade s medzinárodnými postupmi", vysvetlil Bolvinov.

Ukrajinci už od prvých dní ruskej invázie vravia, že ruská armáda necháva obrovské počty svojich padlých vojakov opustených a nepochovaných.

Rusko mlčí o počtoch svojich vojakov zabitých v bojoch na Ukrajine, pričom naposledy zverejnilo takýto údaj v marci - údajne ich padlo 1300. Spojené štáty, Ukrajina a NATO odhadujú, že straty ruských vojakov sú oveľa vyššie. (TASR)

21. 5. 2022
|
21:05
|
Svet

Moskva uvažuje o výmene ukrajinských vojakov zajatých v oceliarňach Azovstaľ v Mariupoli, povedal ruský zákonodarca Leonid Sluckyj.

Ruský odborník na zahraničnú politiku Sluckyj povedal, že prebieha diskusia o prípadnej výmene ukrajinských bojovníkov zajatých v Azovstale za proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka.

"Preskúmame túto možnosť výmeny Medvedčuka za bojovníkov z pluku Azov," vyhlásil Sluckyj, ktorého citovala ruská tlačová agentúra Interfax.

Jeho tvrdenie je rovnaké, aké pred niekoľkými týždňami o Medvedčukovi vyslovil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Medvedčuka zatkli Ukrajinci v polovici apríla a obvinili ho z vlastizrady a sprenevery. Pokladajú ho za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. (TASR)

21. 5. 2022
|
20:31
|
Svet

Do Poľska prišlo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu asi 3,5 milióna ľudí, oznámila poľská pohraničná stráž. Ukrajinský veľvyslanec Děščyća povedal, že Ukrajina je vďačná za prijatie miliónov utečencov. (ČTK)

21. 5. 2022
|
19:01
|
Svet

Zelenskyj odmieta Macronove úvahy o širšom zoskupení okolo Únie. Ukrajina sa podľa neho musí stať jej riadnym členom. "Nepotrebuje žiadne alternatívy," povedal ukrajinský prezident.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň načrtol vytvorenie širšieho politického spoločenstva demokratických štátov okolo Únie, ktorého členom by sa mohli stať Ukrajina, Moldavsko i Gruzínsko. Podľa jeho slov je naliehavou záležitosťou, aby mali tieto štáty svoje miesto vo vnútri Európy. Do radov tohto spoločenstva by mohlo zavítať napríklad aj Spojené kráľovstvo, dodal.

Macron tvrdí, že môže trvať celé "desaťročia", kým sa Ukrajina stane členom Únie. Ukrajina by totiž pred prijatím do Únie musela spĺňať prísne kritéria.

Zelenskyj však trvá na tom, že Ukrajine by malo byť umožnené začať proces smerujúci k plnohodnotnému členstvu v EÚ. "Verte mi, nebude to kompromis pre Ukrajinu v Európe, bude to ďalší kompromis medzi Európou a Ruskom," pokračoval Zelenskyj.

Podľa ukrajinského prezidenta ide o "politický a diplomatický tlak ruských predstaviteľov a lobistov na rozhodnutie určitej európskej krajiny, či podporiť Ukrajinu, alebo nie". Európska rada preskúma ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ na svojom júnovom zasadnutí. (TASR)

21. 5. 2022
|
18:47
|
Svet

Tadžikistan, jedna z bývalých sovietskych republík, je na Rusko stále silne naviazaný. Aj preto sa ruský útok na Ukrajinu Tadžikov bytostne dotýka. Pri hodnotení krokov Ruska je krajina veľmi opatrná. Nechce dráždiť Moskvu ani si pohnevať Západ, píše Anora Sarkorova. (SME)

21. 5. 2022
|
18:35
|
Svet

Rusko blokuje v ukrajinských prístavoch 22 miliónov ton obilia, uviedol prezident Zelenskyj. Rusi podľa neho obilie aj kradnú. Pre ochromený vývoz hrozí nedostatok potravín v chudobných krajinách, tvrdí OSN. (ČTK)

21. 5. 2022
|
17:44
|
Svet

Prezident Erdogan hovoril s lídrami Fínska a Švédska o členstve v NATO. Turecko žiada, aby krajiny ukončili spoluprácu s kurdskými organizáciami.

Recep Tayyip Erdogan vyjadril obavy z toho, že Štokholm a Helsinki podporujú "teroristické organizácie".

Erdogan vyzval Magdalenu Anderssonovú aby podnikla "konkrétne kroky" na ukončenie podpory "teroristických" organizácií. Švédsko musí podľa jeho slov skončiť s finančnou, politickou a zbrojnou podporou týchto "teroristov".

Turecký prezident žiada, aby Švédsko zrušilo embargo na vývoz zbraní do Turecka, ktoré na Ankaru uvalilo po tom, ako sa Turecko zapojilo do vojenského konfliktu v Sýrii.

Anderssonová rozhovor s Erdoganom ocenila, píše Reuters. "Tešíme sa na posilnenie našich bilaterálnych vzťahov, vrátane oblasti mieru, bezpečnosti a boja proti terorizmu," napísala švédska premiérka v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Ergodan absolvoval aj telefonický rozhovor s fínskym prezidentom. Tomu povedal, že neschopnosť Fínska vysporiadať sa s teroristickými organizáciami, ktoré predstavovali hrozbu pre NATO, by nezodpovedalo duchu Aliancie.

Niinistö uviedol, že s Erdoganom viedol "otvorený a priamy" rozhovor. Obaja lídri sa dohodli na pokračovaní spoločných rozhovorov.

Turecko v stredu zablokovalo začiatok prístupových rokovaní Fínska a Švédska. Erdogan obviňuje Štokholm a Helsinki z toho, že poskytli útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko považuje za teroristickú organizáciu. Švédsko podľa tureckého prezidenta odmietlo do Turecka vydať 30 "teroristov". (TASR)

21. 5. 2022
|
17:16
|
Svet

Netvora Putina nebudem nikdy milovať, aj keď tak Ježiš káže, hovorí v rozhovore český vojenský kaplán Ruml. (SME)

21. 5. 2022
|
17:15
|
Svet

Šéf NATO rokoval s prezidentom Turecka o členstve Fínska a Švédska. "Zhodujeme sa, že je potrebné brať do úvahy obavy o bezpečnosť všetkých spojencov a rozhovory musia pokračovať s cieľom nájsť riešenie," uviedol Jens Stoltenberg.

Politika otvorených dverí NATO vychádza z článku 10 Severoatlantickej zmluvy, píše sa v dokumente dostupnom na oficiálnej webovej stránke NATO. "Zmluvné strany môžu na základe jednomyseľného súhlasu vyzvať ktorýkoľvek iný európsky štát, ktorý je schopný napomáhať rozvoj zásad tejto zmluvy a prispieť k bezpečnosti v severoatlantickej oblasti, aby pristúpil k tejto zmluve," uvádza sa v texte zmluvy. (TASR)

21. 5. 2022
|
17:05
|
Svet

Prezident Ukrajiny prijal v Kyjeve portugalského premiéra Antónia Costu. Zelenskyj stretnutie označil za "dôležité a zmysluplné". S Costom diskutoval o obrannej pomoci, šiestom balíku sankcií EÚ a stíhaní vojnových zločincov.

"Ďakujem, priateľské Portugalsko, za tvoju podporu!" napísal prezident. Costa na Twitteri uviedol, že Portugalsko "jednoznačne" stojí pri Ukrajine a je "odhodlané ďalej prehlbovať svoju humanitárnu, finančnú a vojenskú podporu" tomuto štátu napadnutému Ruskom. (TASR)

21. 5. 2022
|
16:56
|
Svet

 

Vo filtračných táboroch v okupovanej Doneckej oblasti je takmer 4-tisíc mužov z Mariupoľa. Rusi tvrdia, že budú mobilizovaní do radov ilegálnych ozbrojených skupín, tvrdí Ukrajina.

Komisárka ukrajinskej Najvyššej rady pre ľudské práva Ľudmila Denisová oznámila, že muži sa nachádzajú v obciach Bezymene a Kozatske pri Novoazovsku.

"Okupanti zvyšujú mieru deportácií mužov z bombardovaného Mariupoľa do filtračných táborov. Ich počet sa len za posledné dva týždne zdvojnásobil. Nikto zo zadržaných sa nevrátil do táborov,“ povedala Denisová.

Muži sú podľa nej v hrozných podmienkach: spia na podlahe v nehygienických podmienkach, sú vystavení mučeniu a zneužívaniu. Okupanti tvrdia, že v júli až auguste budú  „mobilizovaní“, aby sa pripojili k vojskám separatistov. Nútia ich vypisovať žiadosti o občianstvo samozvanej pseudorepubliky alebo Ruska.

"Vzatie a mučenie rukojemníkov porušuje Dohovor Rady Európy o predchádzaní terorizmu a vojnovým zločinom činy okupantov spĺňajú článok 8 Medzinárodného trestného súdu o terorizme," napísala Denisová.

Apelovala na Vyšetrovaciu komisiu OSN pre porušovanie ľudských práv počas ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, aby zohľadnila tieto skutočnosti vojnových zločinov a porušovania ľudských práv. (Hromadske)

21. 5. 2022
|
16:40
|
Svet

Rusi previezli vybavenie z mariupoľských nemocníc do okupovaného Donecka. "Ukradli ho pre Kalininovu kliniku v Donecku. V rámci pomoci pre „spojené Rusko“ tam majú novú ordináciu vďaka ukrajinským daňovým poplatníkom,“ uviedol poradca starostu Mariupoľa Petro Andruščenko. (Ukrinform)

21. 5. 2022
|
16:06
|
Svet

Azovstaľ neobnoví výrobu pod nadvládou Ruska. Vyjadril sa tak Jurij Ryženkov, šéf firmy Azovstaľ Metinvest, ktorá priemyselný komplex v okupovanom Mariupoli vlastní.

„Rusi sa snažia mesto vyčistiť, aby zakryli svoje zločiny. Obyvatelia sa snažia, aby mesto fungovalo, aby opäť tiekla voda, ale kanalizačný systém je poškodený a môžu sa vyskytnúť infekcie," povedal Ryženkov pre talianske noviny Corriere della Sera.

Ďalej povedal, že ak Rusi budú vyžadovať obnovenie výroby v oceliarni a ďalšom závode, ktorý spoločnosť vlastní, Ukrajinci sa odmietnu vrátiť do práce. "Nikdy nebudeme pracovať pod ruskou okupáciou," povedal Ryženkov. (Sky News)

21. 5. 2022
|
15:34
|
Svet

Ukrajina zlomila chrbtovú kosť jednej z najsilnejších armád sveta. Vyhlásil to prezident Zelenskyj a dodal, že Rusi sa v najbližších niekoľkých rokoch nepostavia na nohy.

Varoval však pred veľkými očakávaniami o tom, čo môže Ukrajina dosiahnuť na bojisku. 

Zelenskyj zdôraznil, že návrat k stavu z 23. februára, čiže spred začiatku ruskej invázie, by pre Ukrajinu predstavoval „víťazstvo“. Znamenalo by to podľa neho koniec „prvej fázy vojny“. Podotkol, že konflikt možno úplne vyriešiť iba diplomaciou.

V približne 75-minútovom vopred nahranom videu po boku svojej manželky Oleny Zelenskej ukrajinský prezident poznamenal, že Ukrajina bola na inváziu dostatočne pripravená a naznačil, že Rusko to podcenilo. „O viacerých veciach nevedeli,“ skonštatoval Zelenskyj. (SITA)

21. 5. 2022
|
15:05
|
Svet

Prezident Zelenskyj sa zaviazal postaviť nové lietadlo Mrija. Obrovský stroj Antonov An-225 zničila ruská armáda koncom februára počas bojov o letisko Hostomeľ pri Kyjeve.

Líder Ukrajiny hovoril o znovuzrodení legendy letectva, ktorá je držiteľom rekordu veľkosti prepraveného nákladu, počas online rozhovoru so študentmi koncom minulého týždňa.

„Je to otázka imidžu našej krajiny a pocty pre pilotov, ktorí v tejto vojne zahynuli. Bola by to pripomienka ich obetavosti pri záchrane našich ľudí a krajiny," povedal ukrajinský prezident. (Sky News)

Antonov A 225 - Mrija.
Zdroj TASR
21. 5. 2022
|
14:48
|
Svet

EÚ by mala navýšiť pomoc pre Poľsko v súvislosti s utečencami z Ukrajiny. "Som znepokojený, pretože neviem, kde sú hranice pohostinnosti Poliakov," uviedol dôvod apelu na EÚ ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Andrij Deščycia.

Veľvyslanec sa v mene svojej krajiny poďakoval Poľsku za prijatie miliónov ukrajinských utečencov. Takisto vyjadril presvedčenie, že EÚ čoskoro uvoľní miliardy eur pre Poľsko, aby náklady za pomoc Ukrajine neniesol poľský ľud. 

Počas troch mesiacov, odkedy Ukrajinci začali prichádzať do Poľska, podľa neho v tejto krajine nenastali žiadne prejavy napätia v spoločnosti. Vyjadril však obavy, že v budúcnosti sa vzhľadom na rozsah pomoci, ktorú Poľsko poskytuje, môžu objaviť.

Poľská vláda Ukrajincom poskytuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a ďalšie služby, píše AP. Viac ako 80 percent z nich žije v domovoch Poliakov. Veľvyslanec pripomenul snahy Ruska šíriť dezinformácie, podľa ktorých je Ukrajincom v Poľsku poskytovaná lepšia starostlivosť než Poliakom.

Riešením by Deščyciu mohlo byť uvoľnenie miliárd eur z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie koronavírusu. To by podľa jeho slov takisto pomohlo predísť frustrácii Ukrajincov v Poľsku a ich následnému odchodu do ďalších krajín EÚ.

EÚ zablokovala uvoľnenie prostriedkov z fondu na zotavenie sa z pandémie určených pre Poľsko z dôvodu sporu o zmeny v súdnictve v tejto krajine, pripomína AP. Ide o sporné justičné reformy, ktoré podľa EÚ oslabujú nezávislosť tamojšieho súdnictva.

Deščycia podľa svojich slov chce, aby sa obe strany usilovali o kompromis. Zároveň vyzval Poľsko a EÚ, aby vyvíjali úsilie na jeho dosiahnutie.

Veľvyslanec odhaduje, že v Poľsku sú v súčasnosti tri až štyri milióny Ukrajincov. Približne 1,5 milióna z nich v tejto krajine pracovalo, študovalo alebo sa zdržiavalo už predtým, ako Rusko 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu.

Poľská pohraničná stráž uvádza, že do krajiny od začiatku invázie prišlo z Ukrajiny približne 3,5 milióna ľudí, veľká časť ktorých v Poľsku zostáva. (TASR)

21. 5. 2022
|
14:42
|
Ekonomika

Nemecko by mohlo ukončiť závislosť na ruskom plyne do troch rokov. Predpokladá spoločnosť RWE, najväčší producent elektrickej energie v krajine.

"Ak budeme postupovať rýchlo, mohli by sme to zvládnuť do jari 2025," povedal šéf RWE Markus Krebber.

Minister hospodárstva Robert Habeck predtým uviedol, že Nemecko by mohlo byť od ruských dodávok plynu nezávislé do polovice roka 2024.

Šéf RWE tak potvrdil odhad vedenia energetickej spoločnosti E.ON ešte z konca marca. Ako vtedy povedal generálny riaditeľ E.ON Leonhard Birnbaum, Nemecko bude potrebovať približne tri roky na zabezpečenie alternatívnych dodávok, ktoré mu umožnia získať nezávislosť od ruského zemného plynu.

Krebber dodal, že okrem výstavby potrebnej infraštruktúry na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) bude potrebné vybudovať aj nové plynovody na prepravu suroviny naprieč európskymi krajinami.

Čo sa týka pokračovania dodávok ruského plynu v súvislosti s novým mechanizmom platieb, Krebber uviedol, že očakáva ďalšie komplikácie s dodávkami, nie však úplné zatvorenie kohútikov. (TASR)

21. 5. 2022
|
14:32
|
Svet
Dôležité

Rusko zakázalo vstup do krajiny prezidentovi Bidenovi i ďalšej takmer tisícke Američanov. (ČTK)

21. 5. 2022
|
14:11
|
Svet

Britská kráľovská rodina údajne poskytuje ubytovanie rodinám z Ukrajiny. Zaviazala, že "prispeje svojím dielom" a poskytne ubytovanie utečencom. Neželá si však, aby sa o tom verejne hovorilo.

"Pomáhame niekoľkými spôsobmi, ale nebudeme to ďalej komentovať," uviedol hovorca Buckinghamského paláca.

Nie je známe, ktorí členovia britskej kráľovskej rodiny ubytovanie poskytujú, ani to, kde sú títo Ukrajinci ubytovaní.

Do Spojeného kráľovstva dorazilo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu na základe vízového programu zhruba 53.800 ukrajinských utečencov, spresňuje DPA.

Počas druhej svetovej vojny slúžil Buckinghamský palác ako dočasné sídlo pre členov kráľovských rodín z iných štátov. Sídlila v ňom napríklad holandská kráľovná Vilhelmína či nórsky kráľ Haakon VII. a jeho syn princ Olaf. (TASR)

21. 5. 2022
|
14:07
|
Svet

Branec z Donecka prirovnal službu v ruskej armáde k otroctvu. Ukrajinská spravodajská služba uverejnila rozhovor, v ktorom sa branec chce obrátiť na ľudskoprávne organizácie v snahe uniknúť vojne.

Mobilizovaný obyvateľ samozvanej „Doneckej republiky“ v odpočúvanom rozhovore prirovnáva službu v ruskej armáde k otroctvu. Hovorí o porušovaní ľudských práv a zvažuje dezerciu. "Ach jaj, som v zajatí alebo v otroctve? Nerozumiem tomu," posťažoval sa manželke, od ktorej žiada, aby zistila, na koho by sa mohol obrátiť v súvislosti s pomermi v armáde.

„Nebudeš sa sťažovať Rusku, lebo si to Rusko vynútilo, nebudeš sa sťažovať kohútovi (vodca Doneckej republiky Denis Pušilin), pretože nás dal Rusku. Ak sa budeš sťažovať Ukrajine, staneš sa zradcom," povedal v telefonáte.

Ukrajinská rozviedka pripomína, že kto sa chce v ruskej armáde vzdať, môže zavolať na číslo 2402. Táto linka je špeciálne vytvorená pre takéto prípady a funguje pre ruské aj ukrajinské čísla.

Rozviedka pripomína, že v ďalších odpočutých rozhovoroch sa objavili svedectvá vojakov o zámernom spôsobovaní si zranení, aby sa dostali z bojovej zóny. (Ukrinform)

21. 5. 2022
|
13:43
|
Svet

Do vojnou zničeného mesta Irpiň prišiel portugalský premiér Antonio Costa. Mesto v Kyjevskej oblasti bolo miestom útokov ruských okupantov voči civilnému obyvateľstvu. (SME)

Portugalský premiér Antonio Costa počas návštevy mesta Irpiň pri Kyjeve.
21. 5. 2022
|
13:24
|
Svet

Ruské sily zintenzívnili svoje úsilie v regiónoch Donbas a Luhansk za cenu ťažkých strát. Britská spravodajská stanica Sky news sprevádzala ukrajinských vojakov pri prehľadávaní zničených ruských cieľov. (Sky News)

21. 5. 2022
|
13:19
|
Svet

Ruské jednotky odstránili trosky zničeného mariupoľského divadla. Zatajili tak skutočný počet obetí, ktoré zahynuli pri bombardovaní budovy,   uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko.

„Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov tam bolo skutočne zabitých,“ povedal.

Pri útoku na divadlo zo 16. marca zahynulo podľa vyšetrovania agentúry AP približne 600 ľudí, no mnohí preživší uvádzajú ešte vyšší počet mŕtvych.

Podľa viacerých zahraničných pozorovateľov bol útok na divadlo cielený, čo by znamenalo, že to bol vojnový zločin. Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo „deti“. (SITA)

Zničené divadlo v Mariupole
Zdroj SITA/AP
21. 5. 2022
|
13:13
|
Svet
Dôležité

Američania poskytnú Ukrajine obrovskú finančnú pomoc. Prezident Biden podpísal zákon o poskytnutí pomoci v objeme takmer 40 miliárd dolárov. (ČTK)

21. 5. 2022
|
13:10
|
Svet

Vojenská agresia Ruska nezmenila postoj Rakúšanov k členstvu v NATO. Vyplýva to z nového prieskumu, podľa ktorého je za zachovanie neutrality 70 percent Rakúšanov.

V prieskume pre aktuálne vydanie spravodajského týždenníka Profil len 16 percent opýtaných vyjadrilo názor, že Rakúsko by malo rovnako ako Švédsko a Fínsko vstúpiť do NATO. Štrnásť percent respondentov sa k otázke nevyjadrilo.

Aj Švajčiarsko, známe neutrálnym statusom, vďaka ktorému sa vyhlo aj účasti v oboch svetových vojnách, sa tiež začína viac prikláňať k Aliancii, uviedla šéfka bezpečnostnej politiky na švajčiarskom ministerstve obrany Pälvi Pulliová. (TASR)

21. 5. 2022
|
13:02
|
Svet

Ruská armáda narušila dôležitú ukrajinskú zásobovaciu trasu. Zaútočila na cestu medzi mestami Lysyčansk a Bachmut v Luhanskej oblasti. Okupanti tak sťažili evakuáciu obyvateľov a doručovanie zásob armáde a civilistom. (Hromadske)

21. 5. 2022
|
12:51
|
Svet

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila ruskú raketu vo Vinnyckej oblasti. Podľa regionálneho guvernéra Serhija Borzova raketu zostrelili pri meste Nemyriv. (Kyiv Independent)

21. 5. 2022
|
12:45
|
Svet

EÚ sa zasadí potrestanie osôb zodpovedných za páchanie vojnových zločinov na Ukrajine. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders oznámil, že vyšetrovanie vedie 11 členských štátov a identifikovali viac než 600 podozrivých.

Vyšetrovania prebiehajú na Ukrajine, no tiež v rôznych iných európskych krajinách pomocou výpovedí ľudí, ktorí utiekli pred násilím a bojmi, uviedol Reynders.

Eurokomisár tiež upozornil, že dôkazy o vojnových zločinoch sa musia zhromažďovať správne, pretože by bolo "pohromou", ak by sa medzi ne dostali falošné informácie. (TASR)

21. 5. 2022
|
12:16
|
Svet

Z Ruska sa šíria dezinformácie o tom, že Poľsko napadne Ukrajinu. Výber falošných dokumentov, ktoré hovoria, že sa Poľsko postaví na stranu Ruska, zverejnilo Centrum pre boj proti dezinformáciám pri Rade národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Ruská propaganda šíri fejk, že Poľsko sa zákerne mieni postaviť na stranu Ruska a zmocniť sa západnej časti Ukrajiny. Video s takýmto odkazom šíri prokremeľský bloger Jurij Podoľak, píše sa v správe.

Správa, že Poľsko sa pripravuje na anexiu západnej časti Ukrajiny, zostáva jedným z hlavných príbehov o hybridnej vojne Ruska proti Ukrajine, ktorej cieľom je rozdeliť vzťahy medzi Poľskom a Ukrajinou.

Všetky správy s takýmto posolstvom vychádzajú len z osobného názoru autora a sú vopred potvrdené sfalšovanými „faktami“.

Poľský prezident Andrzej Duda 20. mája vyhlásil, že víťazstvo Ukrajiny s úplnou obnovou územnej celistvosti bude považovať za najlepší koniec vojny. To potvrdzuje dobré susedské vzťahy medzi Poľskom a Ukrajinou, uvádza agentúra Ukrinform zo správy Centra pre boj proti dezinformáciám. (Ukrinform)

21. 5. 2022
|
12:00
|
Svet

USA v dohľadnej budúcnosti ponechajú v Európe 100-tisíc vojakov. Ide o opatrenia, pokiaľ Rusko neprestane eskalovať bezpečnostnú situáciu na kontinente, a bude ohrozovať Fínsko a Švédsko a iných členov NATO.

Uvedený počet vojakov by sa dočasne mohol ešte zvýšiť v čase vojenských cvičení NATO. USA by zároveň mohli zriadiť v Európe ďalšie vojenské základne v prípade, že sa zmení bezpečnostná situácia, dodali spomenutí americkí predstavitelia.

O týchto plánoch sa uvažuje po štvrtkovom stretnutí vojenských lídrov NATO v Bruseli. Pred ruskou inváziou na Ukrajinu mali Spojené štáty v Európe približne 60-tisíc vojakov. (SITA)

21. 5. 2022
|
11:52
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny. У Словаччині запустили перший у світі потяг на водні. Братислава готується до сезону комарів, сьогодні ювілей Яна Чіерногауса, який спроектував скелет Ейфелевої вежі.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

21. 5. 2022
|
11:40
|
Svet

Rusko oznámilo, že zničilo veľkú dodávku zbraní zo Západu. Strely dlhého doletu Kalibr dopadli pri železničnej stanici v meste Malyn v Žytomyrskej oblasti.

Podľa ruského ministerstva obrany boli tieto zbrane určené pre ukrajinské sily v regióne Donbas na východe krajiny, ktorého časť od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti a ktorý je v súčasnosti miestom ťažkých bojov.

Ruské sily podľa najnovšej situačnej správy tiež útočili na výcvikovú základňu ukrajinských špeciálnych jednotiek, ako aj sklady paliva neďaleko juhoukrajinského prístavného mesta Odesa, informuje BBC s pripomenutím, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

21. 5. 2022
|
11:26
|
Svet

Vojnu ukončí podľa Zelenského len diplomacia. "Bude krvavá, bude sa bojovať, ale definitívne sa skončí len prostredníctvom diplomacie", povedal ukrajinský prezident.

"Sú veci, ktoré možno dosiahnuť iba za rokovacím stolom," zdôraznil prezident. v ukrajinskej televízii. "Chceme, aby sa všetko vrátilo (tam, ako to bolo predtým)... ale Rusko to nechce," dodal.

Hlavný vyjednávač Kyjeva Mychajlo Podoľak v utorok uviedol, že rozhovory s Moskvou sú "pozastavené". Hovorca Kremľa deň na to obvinil predstaviteľov v Kyjeve, že nechcú v rozhovoroch o ukončení bojov pokračovať.

V predošlých fázach vojny rokovali predstavitelia oboch strán pravidelne, no bez zásadných výsledkov, pripomína AFP. Posledné rozhovory sa podľa ruských tlačových agentúr konali 22. apríla. (TASR)

21. 5. 2022
|
10:58
|
Domov

Z Ukrajiny na Slovensko prišlo v piatok 3 266 osôb. Z nich bolo 737 mužov, 2 049 žien a 480 detí. O dočasné útočisko požiadalo 209 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 828 osôb. 

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu prekročilo viac ako 442-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 77-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 185-tisíc osôb, uviedol rezort vnútra

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 12 autobusov, ktoré prepravili 184 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 27 osôb. (SITA)

21. 5. 2022
|
10:54
|
Ekonomika

O posledné hamburgery z McDonald's bol v Moskve veľký záujem. Po viac ako 30 rokoch americký reťazec rýchleho občerstvenia odchádza z Ruska.

Pred pobočkou reštaurácie na moskovskej železničnej stanici sa tento týždeň tvorili dlhé rady. Išlo totiž o jednu z posledných mála reštaurácií americkej siete, ktoré zostali otvorené. Ruskí klienti si tak chceli pred odchodom McDonald's z tamojšieho trhu dopriať posledné obľúbené jedlá.

Americký reťazec rýchleho občerstvenia sa medzitým 19. mája dohodol na predaji svojej ruskej siete jednému z držiteľov licencie Alexandrovi Govorovi. Ten prostredníctvom svojej firmy GiD LLC v rámci franšízy prevádzkuje 25 reštaurácií.

Reťazec už začiatkom marca oznámil, že dočasne zatvorí všetkých približne 850 reštaurácií na ruskom trhu vrátane ikonickej reštaurácie na Puškinovom námestí. Tú otvoril 31. januára 1990 a hneď si pripísal rekord, keďže do radu na Big Mac sa vtedy postavilo viac ako 30 000 ľudí.

Noví majitelia nebudú môcť používať meno, logo, značku a menu McDonald's. Mnohí Rusi sa tak ponáhľali, aby som si kúpili svoj obľúbený cheeseburger, mliečny kokteil či hranolky ešte predtým, ako sa reštaurácie americkej siete zatvoria.

Franšízové ​​reštaurácie po oznámení plánov na odchod reťazca v uplynulých týždňoch zaznamenali oživenie.

"V dostupných lokalitách v centre Moskvy a Petrohradu bol zaznamenaný zvýšený dopyt," uviedol v utorok ďalší držiteľ franšízy Rosinter Restaurants.

McDonald's si však aj po predaji svojej siete ponechal ochrannú známku v Rusku, čo podľa analytikov znamená, že si nechal otvorené dvere pre návrat.

Reštaurácie sa začnú znovu otvárať v júni, ale pod novým vlastníkom a značkou, uviedol zdroj blízky spoločnosti. (TASR)

21. 5. 2022
|
10:47
|
Svet

Ruská armáda stratila v priebehu dňa ďalších 150 vojakov. Celkovo štatistiky ukrajinského velenia evidujú 28 850 zneškodnených vojakov, 1 278 tankov, 204 lietadiel, 169 helikoptér, 13 lodí aj 462 dronov.

Rusko údajne prišlo aj o 596 delostreleckých a 93 protivzdušných systémov, 104 riadených striel, 3 116 obrnených vozidiel a ďalších 2 178 armádnych zásobovacích áut, vrátane cisterien. (SME)

21. 5. 2022
|
10:36
|
Svet

Británia chce posilniť obranyschopnosť Moldavska. Ministerka  Trussová tvrdí, že armáda krajiny by mala byť vybavená na úrovni štátov NATO, aby sa mohla účinne brániť pred Ruskom.  

Moldavsko nemá hranicu s Ruskom, nachádza sa však blízko oblastí, ktoré ruské sily okupujú na juhu Ukrajiny. Panujú obavy, že bývalá sovietska republika by sa po Ukrajine mohla stať ďalším vojenským cieľom Ruska, ktoré má svojich vojakov umiestnených aj na území moldavského separatistického regiónu Podnestersko.

Trussová v rozhovore pre denník The Telegraph povedala, že Londýn vedie so spojencami rozhovory o posilnení ukrajinskej obrany, ktoré sa týkajú aj "iných zraniteľných štátov, ako je Moldavsko".

"Chcela by som, aby bolo Moldavsko vybavené podľa štandardu NATO," uviedla šéfka britskej diplomacie. Potvrdila, že dôvodom je možná hrozba pre bezpečnosť tejto krajiny zo strany Ruska. Vladimir Putin sa podľa Trussovej "jasne vyjadril o svojich ambíciách vytvoriť veľké Rusko".

"A len preto, že jeho pokusy dobyť Kyjev neboli úspešné, to neznamená, že sa týchto ambícií vzdal," uzavrela ministerka.

Británia, USA, Francúzsko a Nemecko rokovali o tom, či podpíšu určitú formu bezpečnostnej záruky pre Ukrajinu, na základe ktorej by jej dlhodobo poskytovali zbrane a ďalšiu podporu, pripomenul The Guardian. (TASR)

21. 5. 2022
|
10:22
|
Svet

Ukrajinské jednotky zničili za posledný deň tri tanky. Ruská armáda prišla aj o tri bojové vozidlá pechoty a dve výsadkové bojové vozidlá, tvrdí ukrajinské velenie. (SME)

21. 5. 2022
|
10:05
|
Domov

Remišová žiada eurokomisiu o zmeny pri čerpaní fondov na riešenie vlny utečencov z Ukrajiny. Ministerka chce pružnejšie využívanie peňazí.

Veronika Remišová chce z eurofondov dočasne financovať sociálne dávky a zdravotné poistenie pre utečencov z Ukrajiny.

Na financovanie dôsledkov migračnej krízy navrhuje využiť aj Kohézny fond, ako aj možnosť presúvať alokácie medzi jednotlivými operačnými programami.

„Ďalej sme za to, aby sa formou grantov umožnilo financovať prevádzkový kapitál pre podniky, vrátane veľkých podnikov a podnikov v ťažkostiach,“ uviedla Remišová v tlačovej správe z odboru komunikácie ministerstva investícií.

Vicepremiérka v liste tiež žiadala o nový balík legislatívnych zmien, ktoré by pomohli využívať voľné zdroje z eurofondov na kompenzáciu inflačného rastu cien tovarov a služieb.

List Remišovej nadväzuje na iniciatívu 10 krajín Európskej únie, ktoré sú najviac zasiahnuté utečeneckou krízou vyvolanou vojnou na Ukrajine (Slovensko, Česko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Chorvátsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko). (TASR)

21. 5. 2022
|
09:53
|
Svet

Rusi zrejme nemajú dostatok vhodných prieskumných bezpilotných lietadiel. Tie sú potrebné na určovanie cieľov pre letecké a delostrelecké údery, hodnotí britský rezort obrany.

Nedostatok dronov je podľa Londýna výsledkom výsledkom uvalených sankcií, ktoré komplikujú ruským zbrojárom dopĺňať drony do výbavy armády.

"Ak bude Rusko aj naďalej strácať bezpilotné lietadlá súčasným tempom, ruské spravodajské služby a prieskumná schopnosť sa budú ďalej zhoršovať, čo negatívne ovplyvní operačnú efektivitu," citovala agentúra Reuters zo správy britského ministerstva obrany. (ČTK)

21. 5. 2022
|
09:44
|
Svet

Ruská armáda pripravuje nový útok cez rieku Severný Donec v smere na mestá Jampil a Siversk, tvrdí ukrajinská armáda.

Predchádzajúci pokus o postavenie pontónového mosta, s cieľom prejsť Severný Donec pri obci Bilohorivka, sa skončil drvivým neúspechom. Ukrajinská armáda intenzívnou paľbou zničila nielen premostenie, ale podľa odhadov z leteckých snímok aj 70 ruských bojových vozidiel, prevažne obrnených.

O tom, že ruské invázne sily budujú cez rovnaký vodný tok ďalší pontónový most, ukrajinské velenie informovalo už v piatok večer. Tentokrát sa o to Rusi snažia pri dedine Jaremivka, približne 20 kilometrov juhovýchodne od mesta Izjum.

Generálny štáb uviedol, že nepriateľ vo východnej operačnej zóne pokračuje v útočných akciách s cieľom získať úplnú kontrolu nad celým územím Doneckej a Luhanskej oblasti a udržať si pozemný koridor s okupovaným Krymom.

"Ostreľovanie pokračuje po celej frontovej línii a v hĺbke obrany našich jednotiek v doneckom operačnom priestore a v smere na Slavjansk," konštatovalo velenie ukrajinských síl.

Obranné pozície agresor ostreľoval v priestore ukrajinských pohraničných obcí v Sumskej a Černihivskej oblasti. Naďalej hrozí nebezpečenstvo leteckých a raketových úderov vedených z územia Bieloruska. (ČTK)

21. 5. 2022
|
07:48
|
Regióny

Prekladiská zažívajú nápor surovín z Ukrajiny. Časť prechádza Slovenskom, ale na súčasný dopyt nemáme kapacity. (Korzár)

21. 5. 2022
|
06:51
|
Svet
21. 5. 2022
|
06:50
|
Svet

Polonahá žena protestovala na festivale v Cannes proti sexuálnemu násiliu vo vojne na Ukrajine.

Neznáma žena vbehla podľa agentúry Reuters na červený koberec, kde si následne strhla oblečenie a začala kričať. Prsia a brucho mala pomaľované modrou a žltou - farbami ukrajinskej zástavy - sprevádzaných nápisom "PRESTAŇTE NÁS ZNÁSILŇOVAŤ". V nižších partiách vrátane zadku mala vyobrazené otlačky červených, akoby krvavých, rúk.

Rýchlo na seba strhla pozornosť príslušníkov bezpečnostnej stráže, ktorí ju zakryli bundou a z červeného koberca vyviedli.

Prominentní festivaloví hostia sa tvárili zmätene, pričom v pozadí naďalej hrala hudba. Táto krátka protestná akcia sa konala pred svetovou premiérou filmu Tritisíc rokov túžby (Three Thousand Years of Longing) s hviezdnym hereckým obsadením - Tildou Swintonovou a Idrisom Elbom v hlavných úlohách. (TASR)

21. 5. 2022
|
06:40
|
Svet

Rusko by malo zaplatiť za škody, ktoré spôsobuje na Ukrajine, uviedol v prejave k národu prezident Zelenskyj.

Len za predchádzajúci deň Rusi odpálenou raketou zničili kultúrne centrum v meste Lozova na severovýchode Charkovskej oblasti. Ďalšie raketové útoky zaznamenali aj v mestách Odesa, Poltava a Žytomyr.

Na východe Donbasu podľa prezidenta ruské jednotky premenili mestá Rubižne a Volnovacha na ruiny, a o to isté sa pokúšajú aj v Severodonecku.

Zelenskyj povedal, že Rusko by malo zaplatiť za každý dom, školu, nemocnicu a podnik, ktorý zničí. Vyjadril presvedčenie, že by sa mal vytvoriť právny mechanizmus, prostredníctvom ktorého by každý, kto utrpel škody v dôsledku ruských akcií, mohol byť odškodnený. (TASR)

21. 5. 2022
|
00:14
|
Svet

Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo na zoznam tzv. zahraničných agentov prominentnú dvojicu kritikov Kremľa - šachového veľmajstra Garriho Kasparova a bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského.

Ministerstvo na svojej webstránke uvádza, že finančné prostriedky Chodorkovského aj Kasparova pochádzajú z Ukrajiny.

Pri Kasparovovi sa ako zdroj jeho financií spomína aj nezisková Nadácia pre ľudské práva, ktorej v súčasnosti predsedá. (TASR)

20. 5. 2022
|
22:39
|
Svet

Ruské jednotky odpratali trosky divadla v Mariupoli, uvádza ukrajinská správa tohto mesta na juhovýchode Ukrajiny. Budovu v polovici marca zničil nálet ruského letectva.

Vojaci spolu so sutinami odviezli aj telá mŕtvych, uviedol podľa agentúry Unian poradca mariupolského starostu Petro Andrjuščenko, podľa ktorého už teraz nebude možné zistiť, koľko civilistov pri nálete zahynulo.

"Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov z Mariupoľa v divadle ruská bomba naozaj zabila," povedal Andrjuščenko, podľa ktorého boli mŕtvi pochovaní bez mien, iba s číslami v hromadnom hrobe. (ČTK)

20. 5. 2022
|
22:12
|
Svet

Zelenskyj odsúdil ruský raketový útok na budovu kultúrneho centra v meste Lozova v Charkovskej oblasti. Pri útoku sa zranilo sedem ľudí vrátane 11-ročného dieťaťa.

Zelenskyj útok na nedávno zrekonštruovaný dom kultúry v Lozove opísal ako "absolútne zlo a absolútnu hlúposť".

"Okupanti určili za svojich nepriateľov kultúru, vzdelanie a ľudskosť," napísal ukrajinský prezident. "Čo je v hlavách ľudí, ktorí si vyberajú takéto ciele?" dodal. (TASR)

20. 5. 2022
|
21:13
|
Svet
Dôležité

Rusko oznámilo, že prevzalo kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ v Mariupoli. Stalo sa tak potom, čo sa poslední obrancovia vzdali, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že v piatok sa "vzdala" posledná skupina ukrajinských vojakov, ktorá sa v Azovstali ešte ukrývala. Podľa rezortu má ísť o 531 príslušníkov pluku Azov. (The Guardian, TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko oznámilo, že prevzalo kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ v Mariupoli Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 657
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 786
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 913
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 763
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 713
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 044
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 017
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rushdieho napadol útočník počas prednášky.

Irán sa prvýkrát vyjadril k útoku na spisovateľa.


TASR 4m
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 3 h
Mladé dievčatá sa v Afganistane môžu vzdelávať len v tajných školách.

Fiasko po stiahnutí vojsk Američania dodnes prešetrujú.


4 h
Salman Rushdie

Otec je podľa syna stále v kritickom stave.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu