Peking 10. júla (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová informovala, že na dnešných stretnutiach požiadala čínskych lídrov, aby sa skontaktovali s dalajlámom, pretože podľa nej tibetský duchovný vodca žijúci v exile nie je hrozba.
Šéfka amerického štátneho departmentu po rozhovoroch s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom a ďalšími politickými činiteľmi krajiny na tlačovej konferencii v Pekingu uviedla, že ich požiadala, aby "dalajlámovi podali ruku", pričom im zdôraznila, že "nie je pre Čínu žiadnou hrozbou".
Riceová navštívila Peking na rokovania v úsilí presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich nukleárnych ambícií. Ministerka uviedla, že s čínskymi predstaviteľmi hovorila tiež o ľudských právach a náboženskej slobode.
Z Číny odcestuje Riceová do Japonska, Južnej Kórey a Thajska, kde navštívi ostrov Phuket s cieľom oboznámiť sa so stavom rekonštrukčných prác pol roka po tom, ako obľúbené letovisko zničila vlna cunami.
Oficiálny Peking obviňuje dalajlámu, že sa usiluje o nezávislosť Tibetu. Najvyšší láma však uznáva, že jeho krajina je súčasťou Číny, chce len dosiahnuť preň autonómiu v snahe ochrániť jedinečnú tibetskú buddhistickú komunitu. Peking sa však na jeho názory pozerá s podozrením.
Vyslanci oboch strán - čínskej i tibetskej - sa už niekoľkokrát stretli na rokovaniach o autonómii Tibetu a dalajlámovom možnom návrate, avšak podľa dostupných správ nedospeli k väčšiemu pokroku. Posledné stretnutie sa konalo 30. júna a 1. júla vo Švajčiarsku.
Čínske komunistické vojská vtiahli do Tibetu v roku 1950. Peking tvrdí, že toto himalájske územie je súčasťou Číny už celé stáročia, avšak mnoho Tibeťanov hovorí, že väčšinu toho času boli de facto nezávislí.
Dalajláma žije v Indii od roku 1959, keď odišiel do exilu po nevydarenom povstaní proti čínskej nadvláde. V roku 1989 dostal Nobelovu cenu mieru.
2 dem