SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Ukrajina Rusko Online: Chcete sa baviť o otvorení prístavov? Najskôr sa porozprávajme o sankciách, vraví Moskva

Vojna na Ukrajine pokračuje 85. deň.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 19/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

19. 5. 2022
|
23:55
|
Svet

Ukrajinská armáda oslavuje úspechy v okolí Charkova, Rusi posilňujú kontrolu na Donbase a stále majú k dispozícii značnú časť síl nazhromaždených pred inváziou. Takto zhodnotil vývoj vojny vysokopostavený činiteľ Pentogónu.

Varoval tiež, že konflikt môže trvať ešte dlho. "Naďalej máme za to, že tento konflikt sa potiahne," citovala agentúra AFP z pravidelného brífingu.

Nemenovaný pracovník amerického ministerstva obrany povedal, že Rusi majú stále rovnaké problémy, aké sprevádza ich ťaženie od začiatku, a že ich sily nateraz nie sú dostatočné na to "aby vyhrali vojnu".

Moskva však má "stále k dispozícii významnú časť prostriedkov, ktoré hromadili od jesene" pozdĺž ukrajinských hraníc. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
23:46
|
Svet

Europoslanci podporili pozastavenie dovozných ciel EÚ na všetok tovar dovezený z Ukrajiny, a to na obdobie jedného roka. Cieľom opatrenia je podporiť hospodárstvo krajiny.

Za dočasnú liberalizáciu obchodu sa vyslovilo 515 poslancov, 32 boli proti a 11 sa zdržalo hlasovania.

Opatrenia boli prijaté v zrýchlenom konaní, aby sa umožnilo ich prijatie v pléne EP. V praxi uplatnenie týchto opatrení bude znamenať, že na obdobie jedného roka sa úplne odstránia dovozné clá na priemyselné výrobky, vstupné clá na ovocie a zeleninu, ako aj antidumpingové clá a ochranné opatrenia na dovoz ocele.

Lotyšská europoslankyňa a stála spravodajkyňa pre Ukrajinu Sandra Kalniete vo vyhlásení pre médiá uviedla, že zoči-voči ruskej agresii Ukrajina nebojuje len za vlastnú slobodu a bezpečnosť, ale za slobodu a bezpečnosť celej Európy.

"Preto musíme podporovať Ukrajinu na všetkých úrovniach všetkými nástrojmi, ktoré máme k dispozícii: nielen zbraňami a sankciami, ale aj našou obchodnou silou. Náš boj sa nekončí poskytnutím potrebnej podpory Ukrajine, aby sa mohla brániť. Musíme sa tiež uistiť, že ukrajinské hospodárstvo zostane odolné a konkurencieschopné," opísala situáciu.

Europoslanci tiež vo svojom uznesení vyzvali EÚ, aby prijala všetky opatrenia potrebné v medzinárodných konaniach a súdoch na podporu stíhania ruského a bieloruského vládneho režimu za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a agresiu, ku ktorým došlo počas ruskej invázie na Ukrajine.

Európski zákonodarcovia žiadajú, aby sa tieto vyšetrovania a následné trestné stíhania vzťahovali aj na všetkých zamestnancov ruských ozbrojených síl a vládnych úradníkov zapojených do vojnových zločinov. (TASR)

19. 5. 2022
|
23:01
|
Svet

OSN vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby nadviazali na kontakty i spoluprácu, vďaka ktorým prebehla evakuácia  z oceliarní Azovstaľ v obliehanom meste Mariupoľ, a obnovili mierové rokovania. 

"Tieto (evakuačné) operácie by sa neuskutočnili, nebyť spolupráce medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou," povedal novinárom koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.

Skutočnosť, že spolupráca medzi oboma krajinami fungovala v tomto prípade lepšie ako v predchádzajúcich týždňoch podľa jeho slov naznačuje, že medzi krajinami "je na čom stavať".

Griffiths vyzval Moskvu a Kyjev na obnovenie mierových rokovaní, ktoré sa konali v Turecku. "Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu," dodal v tejto súvislosti.

Griffiths tiež zdôraznil naliehavú potrebu obnoviť dodávky ukrajinského obilia do sveta. Vojna totiž podľa jeho slov zhoršuje globálnu potravinovú krízu, ktorá by mohla viesť k dlhoročnému hladomoru vo svete. (SME)

19. 5. 2022
|
21:48
|
Svet

Je nepravdepodobné, že Rusko zaútočí na členskú krajinu NATO, myslí si to poľský prezident . "Ak by došlo k útoku na krajinu NATO, vrátane Poľska, odozva Aliancie by bola okamžitá a rozhodná," je presvedčený Duda.

Na otázku, či je Poľsko v bezpečí vzhľadom na ruskú ofenzívu na Ukrajine, Andrzej Duda podľa agentúry PAP poznamenal, že hoci je hrozba zo strany Ruska stále prítomná, "pravdepodobnosť, že ktokoľvek - vrátane Ruska - sa odváži napadnúť členskú krajinu NATO, riskujúc stret s... americkou armádou, je veľmi nízka".

Poľský prezident pripomenul, že v jeho krajine je rozmiestnených vyše 10-tisíc vojakov "najväčšej, najsilnejšej, najskúsenejšej a najlepšie vybavenej" armády na svete.

"Takisto máme americkú infraštruktúru, ťažké zbrane, protiraketovú obranu, vďaka čomu je časť Poľska už teraz chránená americkým systémom (protivzdušnej obrany) Patriot," dodal. (TASR)

19. 5. 2022
|
21:17
|
Svet

Kuleba diskutoval so šéfkou britského rezortu diplomacie o možnostiach "odblokovania" vývozu potravín z Ukrajiny. Obaja ministri taktiež hovorili o tom, ako má Rusko niesť zodpovednosť za svoju agresiu voči Ukrajine.

"Rusko nesie plnú zodpovednosť nielen za zabíjanie, mučenie a znásilňovanie Ukrajincov, ale aj za hladovanie ľudí na celom svete vrátane Afriky," uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí. (TASR)

19. 5. 2022
|
21:14
|
Svet

Bielorusko kúpilo od Ruska rakety Iskander a systémy protivzdušnej obrany S-400, oznámil bieloruský vodca. Lukašenko tiež vyjadril nádej, že sa im do konca roka podarí vyvinúť vlastnú obdobu rakety Iskander.

"Dohodli sme sa s Putinom. Kúpili sme u vás potrebné množstvoIskanderov a S-400, vyzbrojili sme našu armádu. S týmito zbraňami je to už úplne iná armáda. Tieto zbrane prinajmenšom môžu spôsobiť (nepriateľovi) neprijateľne vysoké škody, "vyhlásil Lukašenko počas stretnutia s gubernátorom ruskej Nižegorodskej oblasti Glebom Nikitínom.

Lukašenko zdôraznil, že krajina si zachovala priemyselnú základňu a vyrába početné druhy zbraní. (ČTK)

19. 5. 2022
|
20:32
|
Svet

Predseda Zboru náčelníkov štábov armády USA telefonoval  so svojím ruským náprotivkom, náčelníkom generálneho štábu ruských ozbrojených síl. Išlo o ich prvý rozhovor, od začiatku ruskej invázie.

Milley a Gerasimov diskutovali "o niekoľkých otázkach súvisiacich s bezpečnosťou", ktoré vyvolávajú obavy, uviedol bez ďalších podrobností hovorca zboru Sean Riordan.

Podľa portálu Zvezda, ktorý spravuje ruská armáda, sa telefonát uskutočnil na žiadosť Milleyho. 

Milley a Gerasimov boli v kontakte ostatný raz 11. februára, teda v čase, keď Washington upozorňoval na hroziacu inváziu ruskej armády na Ukrajinu. (TASR)

19. 5. 2022
|
20:04
|
Svet

Švédska premiérka ocenila "hlboké a dlhotrvajúce priateľstvo" svojej krajiny s USA a uistila, že členstvo Švédska a Fínska by bolo pre NATO prínosom a dúfa v rýchle prijatie.

Švédsko podľa Magdaleny Anderssonovej vlastní sofistikované vojenské technológie a má tiež tradíciu vojenskej spolupráce s NATO.

Ruská agresia voči Ukrajine jej pripomína "najtemnejšie časy európskych dejín." (TASR)

19. 5. 2022
|
19:30
|
Svet

Červený kríž zaregistroval stovky vojnových zajatcov z Azovstaľa, ale nešpecifikoval, kde sa nachádzajú. Ruskí okupanti naďalej útočia na východe Ukrajiny.

Pozornosť upierajú najmä na Doneckú oblasť, tvrdí velenie ukrajinských ozbrojených síl, podľa ktorého invázne sily nedosiahli výrazný pokrok.

Vypočujte si prehľad správ z frontovej línie a súhrn ďalších informácií súvisiacich s ruskou agresiou na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 19/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
19. 5. 2022
|
19:29
|
Svet

Debatovať o vojne na Ukrajine zatiaľ zakázané nie je. A práve táto téma rozdelila spoločnosť na dva nezmieriteľné tábory, viac ľudí je však na strane Kremľa. Píše bývalá korešpondentka BBC Russia Anora Sarkorova. (SME)

19. 5. 2022
|
19:26
|
Svet

Americký Senát jasnou väčšinou schválil balík vojenskej a humanitárnej podpory pre Ukrajinu a poslal tak návrh na vyčlenenie 40 miliárd dolárov na podpis prezidentovi Joeu Bidenovi.

Očakáva sa, že šéf Bieleho domu, ktorý pôvodne navrhoval o sedem miliárd nižší balík, pomoc podpíše. Podľa denníka The New York Times opatrenie prijaté Kongresom predstavuje najväčší balík americkej zahraničnej pomoci za posledných 20 rokov.

Za návrh hlasovalo 86 senátorov, proti bolo len jedenásť. Snemovňa reprezentantov ho minulý týždeň schválila pomerom 368 hlasov k 57, pričom proti hlasovali výhradne republikáni. (ČTK)

19. 5. 2022
|
19:21
|
Svet

Britský premiér telefonoval so Zelenským o vojenskej podpore a o globálnej potravinovej bezpečnosti. Diskutovali aj o pokroku v rokovaniach, pričom sa dohodli na zintenzívnení spolupráce so spojencami, vrátane USA, Francúzska a Nemecka.

Britský premiér v telefonáte so Zelenským vyjadril svoje obavy z narastajúcich globálnych dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu a bezohľadnej blokády ukrajinských čiernomorských prístavov Moskvou a tiež narastajúcich cien potravín v rozvojových krajinách.

Generálny riaditeľ Svetového potravinového programu David Beasley povedal, že "neotvorenie (ukrajinských) prístavov bude vyhlásením vojny potravinovej bezpečnosti na celom svete" a milióny ľudí privedie na pokraj hladomoru.

Británia schválila začiatkom mája poskytnutie ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu, a to vo výške 1,53 miliardy eur. Johnson na Twitteri napísal, že súčasťou tejto pomoci budú delostrelecké zbrane, protilodné strely aj bezpilotné lietadlá. (TASR)

19. 5. 2022
|
18:24
|
Svet

Rozsudok môže ovplyvniť stíhanie zločinov na Ukrajine. 21-ročnému ruskému tankistovi hrozí za zabitie neozbrojeného muža doživotie. Bezprecedentné je aj to, že vojnové zločiny sa vyšetrujú ešte v čase, kým konflikt prebieha. (SME)

19. 5. 2022
|
18:14
|
Svet

Pri ostreľovaní Sjevjerodonecka zahynulo najmenej 12 ľudí a viac ako 40 sa zranilo, napísal gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj, podľa ktorého strieľali ruské jednotky na mesto bez zjavne určeného cieľa.

Podľa jeho slov môže byť počet obetí ešte vyšší. Oblasť však pre pretrvávajúce ostreľovanie nie je možné skontrolovať, dodal.

Sjevjerodoneck a neďaleké mesto Lysyčansk sú poslednými ohniskami ukrajinského odporu v Luhanskej oblasti. (TASR)

19. 5. 2022
|
18:11
|
Svet

Ukrajinský súd udelil povolenie na zatknutie exprezidenta Viktora Janukovyča, ktorý je podozrivý z organizovania nelegálneho prevádzania ľudí cez hranice. K skutku malo dôjsť v roku 2014, keď utiekol do Ruska.

"(Dňa) 23. februára 2014 Janukovyč spoločne so zamestnancami (ruskej) štátnej bezpečnostnej služby a predstaviteľmi Ruskej federácie s pomocou troch vrtuľníkov ozbrojených síl Ruskej federácie nelegálne prekročil štátnu hranicu na predmestí Urzufu v Doneckej oblasti a prešli do (mesta) Anapa v Rusku, pričom so sebou previezli najmenej 20 osôb," uvádza sa vo vyhlásení Pečerského okresného súdu v Kyjeve.

Proruského exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča, zvrhli prozápadní demonštranti počas protestov na Majdane v roku 2014.

Janukovyča v rodnej krajine odsúdili v neprítomnosti na 13 rokov väzenia za vlastizradu. Momentálne nie je zrejmé, kde tento ukrajinský exprezident žije.

CNN v tejto súvislosti pripomína, že v marci ukrajinská tlačová agentúra Ukrinform citovala miestne médiá, podľa ktorých bol v tom čase Janukovyč v bieloruskom Minsku. (SME)

19. 5. 2022
|
17:51
|
Svet

Fínska vláda je pripravená konštruktívne a otvorene rokovať s Tureckom o všetkých výhradách voči členstvu Fínska v NATO, povedal prezident tejto severskej krajiny Sauli Niinistö počas návštevy Spojených štátov.

"Odsudzujeme terorizmus vo všetkých jeho formách a aktívne sa zapájame do boja proti nemu," povedal Niinistö na tlačovej konferencii po boku amerického prezidenta Joea Bidena a švédskej premiérky Magdaleny Anderssonovej.

"Sme ochotní diskutovať otvoreným a konštruktívnym spôsobom o všetkých obavách v súvislosti s naším členstvom (v NATO)," povedal Niinistö v reakcii na obvinenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Švédsko a Fínsko poskytujú útočisko terori (SME)

19. 5. 2022
|
17:34
|
Svet

Rusko požiadalo Slovinsko o zníženie počtu zamestnancov na ambasáde v Moskve, a to z desiatich na štyroch ľudí. Ide o reakciu na "nepriateľské kroky Ľubľany v súvislosti so znížením počtu zamestnancov ruskej diplomatickej misie".

Slovinské ministerstvo zahraničných vecí si ešte začiatkom apríla predvolalo ruského veľvyslanca Timura Ejvazova, ktorému oznámilo rozhodnutie o znížení počtu zamestnancov v ruskej ambasáde v Ľubľane z 41 na osem. Na rozdiel od iných európskych štátov Slovinsko ruských diplomatov oficiálne nevyhostilo, píše STA.

Ľubľana sa namiesto toho odvolala na článok 11 Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch, ktorý umožňuje prijímajúcej krajine požadovať, aby vysielajúca krajina mala počet diplomatov v misii obmedzený na primeranú úroveň, okrem iného s ohľadom na podmienky prijímajúceho štátu a tiež potreby konkrétnej misie.

Slovinské ministerstvo vtedy zdôraznilo, že toto obmedzenie počtu zamestnancov sa neuskutočňuje podľa článku 9 dohovoru o označení konkrétnych diplomatov za nežiaduce osoby. (TASR)

19. 5. 2022
|
17:20
|
Svet

Zaoberáme sa výhradami Turecka k členstvu Švédska a Fínska v NATO, povedal Stoltenberg. Generálny tajomník aliancie tak reagoval na rozhodnutie Ankary zablokovať začiatok prístupového procesu týchto dvoch krajín. 

"Samozrejme, zaoberáme sa obavami, ktoré vyjadrilo Turecko, aby sme dospeli k dohode, ako ísť ďalej," povedal Stoltenberg. Poukázal pritom na "dlhodobé skúsenosti Aliancie v schopnosti prekonávať rozdiely a dohodnúť sa".

Šéf NATO tak naďalej verí, že Aliancia dosiahne rýchle rozhodnutie o prijatí oboch severských krajín. (TASR)

19. 5. 2022
|
17:07
|
Svet

Biden vyjadril „silnú podporu“ Fínsku a Švédsku pri ich snahách vstúpiť do NATO. Stretnutie so švédskou premiérkou a fínskym prezidentom označil sa významný deň. 

 "Dnes som hrdý na to, že môžem privítať a ponúknuť silnú podporu Spojených štátov pre žiadosti dvoch veľkých demokracií a dvoch blízkych, vysoko schopných partnerov, aby sa pripojili k najsilnejšej a najmocnejšej obrannej aliancii v histórii sveta,“ povedal Biden v Ružovej záhrade, kde ho sprevádzali Magdalena Anderssonová a Sauli Niinistö. (CNN)

Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
16:35
|
Svet

Ukrajina bude chcieť od Ruska kompenzácie za ekologické škody spôsobené inváziou. Ukrajinský minister životného prostredia vyhlásil, že ide o vojenský konflikt, pri ktorom boli spôsobené ekologické škody veľkých rozmerov.

Ruslan Strilec pokračoval, že vojna začatá ruským agresorom zničila celé ekosystémy, pripravila divokú prírodu o jej prirodzené prostredie a kontaminovala pôdu v krajine, ktorá patrí k hlavným svetovým producentom obilia.

Ukrajinské úrady podľa neho zaznamenali 1500 prípadov zničenia ekosystémov alebo kontaminácie pôdy. (ČTK)

19. 5. 2022
|
16:22
|
Svet

Nemecký Bundestag odobral bývalému kancelárovi Schröderovi výsady preto, že odmietol prerušiť svoje väzby na ruské energetické spoločnosti. 

"Parlamentné koaličné skupiny vyvodili dôsledky zo správania bývalého kancelára a lobistu Gerharda Schrödera vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu," rozhodol nemecký parlament.

"Činnosť kancelárie bývalého kancelára bude pozastavená," dodal Bundestag vo vyhlásení.

Exkancelár si bude môcť nechať dôchodok a osobnú ochranku. (TASR)

19. 5. 2022
|
15:55
|
Svet

Evakuácia Azovstaľu pokračuje, tvrdí ukrajinský vojenský predstaviteľ. Uviedol, že opatrenia na evakuáciu ukrajinskej armády z Mariupoľa pokračujú. Brigádny generál Gromov dodal, že v smere na mesto sa intenzita nepriateľských akcií znížila. (CNN)

19. 5. 2022
|
15:46
|
Svet

Prokurátor žiada doživotie pre ruského vojaka obžalovaného zo zabitia civilistu. Súd má podľa CNN pokračovať 20. mája. Dvadsaťjedenročný Vadim Šišimarin priznal vinu a vypovedal, že konal na priamy rozkaz. (ČTK)

19. 5. 2022
|
15:07
|
Svet

Europarlament a členské štáty súhlasia s povinnosťou naplniť zásobníky plynu pred zimou. Nové pravidlá majú zaistiť bezpečnosť zásobovania energiou v Únii počas každej zimy. (TASR)

19. 5. 2022
|
14:54
|
Svet

McDonald's sa dohodol na predaji svojich reštaurácií v Rusku súčasnému držiteľovi licencie Alexandrovi Govorovi. Prevádzky budú fungovať pod novou značkou. (TASR)

19. 5. 2022
|
14:44
|
Svet

Budúcnosť Rusmi okupovaných regiónov na Ukrajine závisí od „vôle“ ľudí, ktorí tam žijú, hovorí Kremeľ. "Všetky činy majú svojho predchodcu, predchodcom každého konania môže byť len prejav vôle obyvateľov týchto regiónov," povedal hovorca Kremľa Peskov. (CNN)

19. 5. 2022
|
14:40
|
Svet

 Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie hovoril s Lavrovom o angažovanosti Ruska a situácii na Ukrajine. Ghebreyesus konštatoval, že spolu telefonovali aj o o úlohe Ruska v súvislosti s globálnymi záležitostiach v zdravotníctve.

"Požiadal som o bezpečný prístup k Mariupolu, Chersonu, k juhu Záporožia a k ostatným obliehaným oblastiam, aby sa tam mohla doručiť pomoc," dodal šéf organizácie s tým, že civilisti musia byť chránení. (TASR)

19. 5. 2022
|
14:33
|
Svet

Rusko nedúfa v spustenie plynovodu Nord Stream 2. Je však presvedčené, že Európa bude tento plynovod jedného dňa potrebovať bez ohľadu na to, čo teraz hovorí. Vyhlásil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Nemecko zastavilo projekt plynovodu, ktorý vedie po dne Baltického mora a mal zdvojnásobiť tok ruského plynu priamo do Nemecka, keďže Moskva formálne uznala dva odtrhnuté regióny na východe Ukrajiny za nezávislé, niekoľko dní pred tým, ako vyslala svojich vojakov na Ukrajinu.

"Infraštruktúra projektu je pripravená, nejaký čas bude v prevádzkovom stave ležať na dne mora. Toto bude práve ten projekt, ktorý bude Európa potrebovať bez ohľadu na to, čo hovorí," povedal Peskov a dodal, že v súčasnosti "nie je žiadna nádej" na jeho spustenie.

Rusko presmeruje energetické zdroje, ktoré Európa odmietla, do iných regiónov vrátane Ázie, uviedol zase vo štvrtok vicepremiér Alexander Novak a dodal, že dodávky z iných regiónov ako z Ruska budú pre kupcov na Západe drahšie. (TASR)

19. 5. 2022
|
14:06
|
Svet

Kvôli otvoreniu ukrajinských prístavov treba podľa Moskvy hovoriť o konci sankcií. Svetový potravinový program opakovane vyzýva, aby ukrajinské čiernomorské prístavy obnovili činnosť, čo by umožnilo export obilia a znížilo riziko hroziaceho nedostatku potravín v chudobnejších krajinách.

 Ak má Rusko vypočuť výzvu OSN a jej Svetového potravinového programu na otvorenie ukrajinských prístavov, potom je potrebné zvážiť ukončenie protiruských sankcií, oznámilo ministerstvo zahraničných vecí v Moskve. (ČTK)

19. 5. 2022
|
13:38
|
Svet

Švajčiarsko znovu otvára veľvyslanectvo v Kyjeve. Päť zamestnancov sa vráti do mesta v priebehu najbližších dní.

Vo vyhlásení švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že rozhodnutie bolo prijaté spoločne prezidentom Švajčiarskej konfederácie Ignaziom Cassisom a šéfom federálneho ministerstva zahraničných vecí a je založené na "hĺbkovej analýze bezpečnostnej situácie" v Kyjeve. (CNN)

19. 5. 2022
|
13:26
|
Svet

Oblasť lesných požiarov v Rusku sa za štyri dni zdvojnásobila. Podľa oficiálnych údajov horí 42-tisíc hektárov lesov. Odborníci nevylučujú, že tento rok nebude mať „kto hasiť lesy“, pretože takmer všetko vybavenie je zapojené do ruskej invázie na Ukrajine. (NEXTA)

19. 5. 2022
|
13:08
|
Ekonomika

Európsky parlament schválil pozastavenie ciel EÚ na všetok ukrajinský vývoz. Cieľom opatrenia je podporiť hospodárstvo krajiny. (SITA)

19. 5. 2022
|
13:03
|
Svet

Vytvorenie európskeho geopolitického spoločenstva by pomohlo urýchliť integračný proces krajín mimo EÚ, ktoré túžia stať sa jej súčasťou, uviedol predseda Európskej rady Charles Michel.

Vytvorením európskeho geopolitického spoločenstva by EÚ prebrala väčšie politické vedenie v rámci integračného procesu a hlavnou oblasťou spolupráce v rámci tohto spoločenstva by bola zahraničná politika.

"Cieľom je dosiahnuť konvergenciu a prehĺbiť operačnú spoluprácu v snahe riešiť spoločné výzvy, mier, stabilitu a bezpečnosť na našom kontinente," konštatoval Michel. (TASR)

19. 5. 2022
|
12:39
|
Svet

Ruský vojak Vadim Šišimarin požiadal o odpustenie, keď podrobne na súde popísal, ako zabil civilistu na začiatku ruskej invázie. (AFP)

19. 5. 2022
|
12:35
|
Svet
Dôležité

Turecko povie „nie“ členstvu Švédska a Fínska v NATO, uviedol turecký prezident Recep Erdogan. Povedal tiež, že Turecko nemôže odmietnuť ruský plyn. (NEXTA)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
12:24
|
Svet

Taliansky premiér Draghi navštívi v júli Turecko, bude rokovať aj o Ukrajine.  "Pôjde o prvé takého stretnutie za uplynulých desať rokov," konštatoval Draghi. (TASR)

19. 5. 2022
|
12:18
|
Svet

Nové ruské útoky na Doneckú oblasť zasiahli civilnú infraštruktúru, tvrdí Ukrajina. Mesto Bachmut v oblasti sa podľa ukrajinských predstaviteľov dostáva pod čoraz väčší útok ruských rakiet a delostrelectva.

Gubernátor Pavlo Kyrylenko uviedol, že došlo k ďalšiemu náletu na mesto, kde stále žije približne 20-tisíc ľudí.

Kyrylenko konštatoval, že zasiahnutá bola päťposchodová obytná budova a administratívna budova a že zatiaľ bolo z trosiek zachránených šesť ľudí.

"Rusi pokračujú v streľbe na civilistov, ale včasná evakuácia nám umožňuje zachrániť stovky životov," povedal. (CNN)

19. 5. 2022
|
12:06
|
Svet

Pojednávanie o vojnových zločinoch ruského vojaka pokračuje. Vadim Šišimarin sa opäť postavil pred súd po tom, ako bolo pojednávanie prerušené, pretože súdna sieň bola príliš malá na to, aby sa do nej zmestilo 150 novinárov. Súd sa dnes odohráva vo väčšej miestnosti. (CNN)

Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
11:55
|
Svet

Rusko vyhostilo piatich portugalských diplomatov. Podľa ruského ministerstva zahraničia ide o reakciu na podobný krok Lisabonu, ktorý začiatkom apríla nariadil desiatim pracovníkom ruského zastúpenia opustiť Portugalsko. (ČTK)

19. 5. 2022
|
11:53
|
Svet

Poľsko Švédsku a Fínsku pomôže, ak by boli tieto krajiny ešte pred získaním svojho členstva v NATO napadnuté, vyhlási poľský premiér Mateusz Morawiecki.

"Vstup Švédska a Fínska do NATO považujem za dôležitý signál posilnenia bezpečnosti v Európe," povedal Morawiecki. Zároveň uviedol, že v prípade napadnutia oboch krajín ešte počas prístupového procesu "im Poľsko príde na pomoc". (TASR)

19. 5. 2022
|
11:48
|
Svet

Veľká Británia zmrazila aktíva ruských leteckých spoločností Aeroflot, Rossiya a Ural Airlines.

Aerolínie nebudú môcť predať svoje nevyužívané sloty, vyhradené časové pásma rezervované na britských letiskách, a prídu tak až o 50 miliónov libier. (NEXTA, ČTK)

19. 5. 2022
|
11:42
|
Svet

Google premiestňuje z Ruska väčšinu svojich zamestnancov. Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje uvádza, že väčšina zamestnancov spoločnosti sa presťahovala do Dubaja. Tí, ktorí sa rozhodli zostať v Rusku, korporáciu opustia. (NEXTA)

19. 5. 2022
|
11:39
|
Svet

 Fínsko nechce na svojom území jadrové zbrane ani základne NATO, uviedla fínska premiérka Sanna Marinová. Podľa nej spomínané záležitosti neboli súčasťou rokovaní o členstve medzi Helsinkami a Alianciou.

"Nemyslím si ani, že existuje záujem v súvislosti s rozmiestnením jadrových zbraní alebo otvorením základne NATO vo Fínsku," konštatovala Marinová.

Podobne sa pritom vyjadrila aj švédska premiérka Magdalena Anderssonová, ktorej krajina rovnako ako Fínsko požiadala o vstup do NATO. Anderssonová uviedla, že ani Švédsko nechce, aby na jeho území bola stála základňa NATO alebo jadrové zbrane.

Marinová počas návštevy Ríma, kde sa stretla s talianskym premiérom Mariom Draghim, uviedla, že verí, že problém týkajúci sa tureckých výhrad bude rýchlo vyriešený. "Myslím, že v tomto štádiu je dôležité zostať pokojný, diskutovať s Tureckom a so všetkými ostatnými členskými krajinami, odpovedať na otázky a vysvetliť si všetky nedorozumenia," vyhlásila Marinová. (TASR)

19. 5. 2022
|
11:30
|
Svet

Japonsko zdvojnásobilo svoju finančnú pomoc Ukrajine na 600 miliónov dolárov. Premiér Fumio Kishida uviedol, že rozhodnutie bolo prijaté po tom, čo Ukrajina vyjadrila potrebu pomoci v dôsledku zhoršujúcej sa finančnej situácie spôsobenej inváziou. (CNN)

19. 5. 2022
|
11:26
|
Svet

Ropu, ktorú Európania nechcú, pošle Rusko do Ázie, povedal  podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Dodal, že Európania si budú musieť nájsť iných, drahších dodávateľov. (ČTK)

19. 5. 2022
|
11:09
|
Svet

Polovica zákazníkov Gazpromu si otvorila účty v Gazprombank, tvrdí ruský vicepremiér Alexander Novak. Moskva totiž požaduje takúto schému platieb za plyn, v rámci ktorej sa platby konvertujú na ruble.

Novak uviedol, že niektoré veľké firmy už zaplatili za ruský plyn v súlade s novou schémou a že Moskva čoskoro bude vedieť, ktoré firmy takto zaplatili a ktoré to odmietli.

"Aktuálne sú splatné úhrady za plyn v rámci veľkých kontraktov," konštatoval Novak. "Máme informácie, že niektoré veľké spoločnosti si už otvorili účty a zaplatili a sú pripravené platiť načas. V najbližších dňoch budeme mať k dispozícii konečný zoznam tých, ktorí zaplatili v rubľoch a ktorí to odmietli." (TASR)

19. 5. 2022
|
11:07
|
Svet

Za posledných 24 hodín sa v oceliarni Azovstaľ vzdalo 771 ukrajinských vojakov, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo pokračovalo, že 80 z nich bolo zranených a všetci, ktorí potrebujú akúkoľvek lekársku pomoc, sú liečení v nemocniciach v Novoazovsku a Donecku. CNN zatiaľ nevie potvrdiť pravdivosť informácií.
Ukrajinská strana neinformovala o počte tých, ktorí opustili Azovstaľ, ani o stave rokovaní o ich výmene za ruských zajatcov. (CNN)

Evakuačné autobusy, ktoré majú odviezť ukrajinských bojovníkov z mariupoľských oceliarní Azovstaľ.
Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
11:00
|
Svet

Ukrajinci svojím obdivuhodným bojom za obranu svojej suverenity a hodnoty, ktoré máme spoločné, dokazujú, že sú súčasťou európskej rodiny. Píše francúzsky veľvyslanec na Slovensku Pascal Le Deunff. (SME)

19. 5. 2022
|
10:59
|
Svet

Kyjev víta potvrdenie Bridget Brinkovej ako novej veľvyslankyne na Ukrajine. Post americkej ambasádorky bol neobsadený od mája 2019, keď bola počas vlády vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa predčasne odvolaná Marie Yovanovitchová. (TASR)

19. 5. 2022
|
10:47
|
Svet

Červený kríž zaregistroval stovky vojnových zajatcov z Mariupoľa. Medzinárodný výbor Červeného kríža však zajatcov netransportuje na miesta, kde ich zadržiavajú, teda územia ovládané proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

Registračný proces vojnových zajatcov, vrátane zranených bojovníkov, sa podľa Červeného kríža začal v 17. mája na základe dohody s Ruskom.

„Registračný proces, ktorý sprostredkúva výbor, zahŕňa vyplnenie formulára s osobnými údajmi, ako sú meno, dátum narodenia a najbližší príbuzný,“ vysvetlil Červený kríž a dodal, že tieto informácie následne pomáhajú organizácii sledovať tých, ktorí sú zajatí, a pomôcť im zostať v kontakte s rodinami.

Zatiaľ čo Ukrajina dúfa, že bojovníkov dostane naspäť v rámci výmeny väzňov s Ruskom, Moskva sa vyhráža, že niektorých z nich postaví pred súd pre vojnové zločiny. (SITA)

19. 5. 2022
|
10:41
|
Svet

Neponúkajte nám prímerie, vyhlásil poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Pokračoval, že jeho krajina neprijme žiadne prímerie, kým sa všetci ruskí vojaci nestiahnu.

"Neponúkajte nám prímerie – to nie je možné bez úplného stiahnutia ruských vojakov," napísal Podoľak na Twitteri. "Ukrajina nemá záujem o nový ’Minsk’ a obnovenie vojny o niekoľko rokov," dodal a narážal tým na mierovú dohodu z roku 2015 pre východnú Ukrajinu, ktorú sprostredkovali Francúzsko a Nemecko a ktorá bola podpísaná v bieloruskom hlavnom meste Minsk. (TASR)

19. 5. 2022
|
10:13
|
Svet

USA odmietajú dodať na Ukrajinu viaceré raketové systémy. Podľa magazínu Politico sa Biely dom obáva, že takéto zbrane budú použité na útoky na ruské územie, čo len rozšíri a predĺži konflikt. (NEXTA)

19. 5. 2022
|
10:02
|
Svet

Rusko nesmie vojnu vyhrať, EÚ pomôže Ukrajine s obnovou krajiny, uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz. Povedal, že Nemecko bude Ukrajinu naďalej podporovať, ale zatiahnutie NATO do vojny je neprijateľné.

V prejave, v ktorom hovoril o témach nadchádzajúceho mimoriadneho summitu Európskej únie, zdôraznil, že únijná krajina sa už teraz musí pripravovať na pomoc s rekonštrukciou Ukrajiny, ktorá bude stáť miliardy eur.

"Rusko nesmie vojnu vyhrať a Ukrajina ju musí prestáť," povedal Scholz s tým, že tiež preto Nemecko spolu s ostatnými západnými krajinami Kyjevu pomáha humanitárne, finančne aj dodávkami zbrojného materiálu vrátane ťažkých zbraní.

"Pomôcť brániť sa krajine, ktorá je brutálne napadnutá, neznamená žiadnu eskaláciu konfliktu. Je to naopak pomoc s odrazením útoku a s čo najrýchlejším zastavením násilia, "povedal. (ČTK)

19. 5. 2022
|
09:45
|
Svet

 Estónsky parlament schválil dodatočný rozpočet na obranu 250 miliónov eur. Podobné sumy pôjdu na posilnenie energetickej bezpečnosti a na podporu utečencov z Ukrajiny. (TASR)

19. 5. 2022
|
09:43
|
Svet

Bývalý americký prezident Bush omylom spojil inváziu do Iraku s ruskou vojnou na Ukrajine. Exprezident označil inváziu do Iraku za "brutálnu a neoprávnenú". Potom sa však opravil. Bush chybu zvalil na svoj vysoký vek. (TASR)

19. 5. 2022
|
09:41
|
Svet

 Pri útoku na obec pri ukrajinských hraniciach zahynul jeden človek, tvrdí Rusko. "Ďalší útok na  Ťotkino, ku ktorému došlo na svitaní, sa nanešťastie skončil tragédiou. V súčasnosti vieme o najmenej jednej obeti," oznámil gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt.

Zároveň naznačil, že útok bol vykonaný z územia Ukrajiny. Dodal, že podľa predbežných informácií sa obeťou útoku stal vodič nákladného auta, ktorý v čase incidentu doručoval tovar do miestneho liehovaru. Podnik bol podľa Starovojta zasiahnutý niekoľkokrát.

Podľa gubernátora utrpelo pri útoku zranenia niekoľko ľudí, pričom v súčasnosti prebehajú práce zamerané na uhasenie požiarov v obci, ktorá má asi 4-tisíc obyvateľov.

"Niekoľko domov bolo zničených. Máme tiež správy o nevybuchnutých granátoch," uviedol Starovojt.

Úrady ruských administratívnych oblastí ležiacich pri hraniciach s Ukrajinou opakovane obviňujú ukrajinskú armádu z vykonávania útokov na ich území. (TASR)

19. 5. 2022
|
09:21
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Посольство Словаччини у Києві відновило свою роботу. Уряд затвердив новий податок для компанії Slovnaft. Братиславський палац закриється влітку.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

19. 5. 2022
|
09:19
|
Domov

V stredu prišlo z Ukrajiny na Slovensko 3174 osôb. Z toho bolo 756 mužov, 1 909 žien a 509 detí. O dočasné útočisko požiadalo 266 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 053 osôb.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie Slovenska 436 498 osôb. Dočasné útočisko získalo od marca 76 814 žiadateľov. Celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je 177 271.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 68 policajtov, 67 hasičov, 98 colníkov, 150 vojakov, 120 dobrovoľníkov, 34 príslušníkov zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu. "Zároveň bolo vypravených 13 autobusov, ktoré prepravili 258 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 37 osôb," spresnila Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu vnútra. (TASR)

19. 5. 2022
|
09:03
|
Svet

Ruská armáda prišla za deň o ďalších zhruba 200 vojakov. Ukrajinská armáda tvrdí, že od začiatku vojny ich okupanti stratili 28 500. Hlási aj tri ďalšie zničené tanky, celkovo 1254 a 20 zasiahnutých obrnených vozidiel - dokopy 3 063.

Ruská armáda ďalej stratila deväť delostreleckých systémov (dokopy 595) , jedno lietadlo (203), 167 helikoptér a 14 bezpilotných lietadiel (455). (Ukrinform)

19. 5. 2022
|
09:00
|
Svet

Ukrajina musí do konca júna vyviezť 40 miliónov ton obilia, inak hrozí celosvetový hlad. A to je jeden z cieľov, ktorý vojnou sleduje Rusko. Blokádu prístavov uvoľniť neplánuje. (SME)

19. 5. 2022
|
08:50
|
Ekonomika
Dôležité

Slovensko postupuje podľa platnej zmluvy s Gazpromom, májovú faktúru za ruský plyn zaplatilo v eurách. Vypnutie dodávok nateraz nehrozí, plynu prichádzajú nadpriemerné objemy. (Index)

19. 5. 2022
|
08:21
|
Svet

Z oceliarní Azovstaľ evakuovali v stredu neskoro večer ďalších ukrajinských vojakov. Z komplexu odchádzalo niekoľko autobusov a ruské vojenské vozidlá. Nie je jasné, koľkí ešte v priemyselnom areáli v Mariupoli zostávajú. (TASR)

19. 5. 2022
|
08:16
|
Svet

Ruskí vojaci zabili na Ukrajine od začiatku invázie 231 detí. Najmenej 427 detí utrpelo zranenia, informovala generálna prokuratúra Ukrajiny.

V Doneckej oblasti zahynulo 144 detí, v Kyjevskej 116, v Charkovskej 100, v Černihivskej 68, v Chersonskej 48, v Luhanskej 47, v Mykolajivskej 44, v Záporožskej 28, v Sumskej 17, v Kyjevskej 16 a Žytomyrskej 15.

Bombardovanie a ostreľovanie miest a dedín ruskou armádou poškodilo 1 828 vzdelávacích inštitúcií. Z 171 je úplne zničených. (Ukrinform)

19. 5. 2022
|
08:04
|
Svet

Brutalita okupantov v Mariupoli znepokojuje aj ich nadriadených. Obávajú sa, že zneužívanie moci ešte viac podnieti obyvateľov k odporu proti okupácii a protirečí to tvrdeniu Moskvy, že oslobodila po rusky hovoriacu populáciu.  

Podľa spravodajských informácií USA ruskí vojaci zneužívajúci svoju moc bijú predstaviteľov mesta, popravujú ich elektrickým prúdom a rabujú domy. (SITA)

19. 5. 2022
|
08:00
|
Svet

V ruskej armáde sa hľadajú vinníci za neúspechy z úvodnej fázy invázie. Generálporučík Sergej Kisel, ktorý velil elitnej 1. gardovej tankovej armáde, bol suspendovaný za to, že nedokázal dobyť Charkov, uvádza sa v správe britského ministerstva obrany.

O svoju funkciu pravdepodobne prišiel aj viceadmirál a veliteľ Čiernomorskej flotily Igor Osipov. Dôvodom má byť strata krížnika Moskva.

Náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov si zrejme post udržal, otázna je ale dôvera prezidenta Putina v jeho schopnosti.

Pod tlakom zodpovednosti je mnoho ďalších dôstojníkov. To pravdepodobne spôsobí ďalší tlak na ruský centralizovaný model velenia a kontroly, pretože dôstojníci sa stále viac snažia odkladať kľúčové rozhodnutia. V týchto podmienok bude pre Rusko čoraz ťažšie uspieť, dodal britský rezort obrany na základe spravodajských informácií. (SME, SITA)

19. 5. 2022
|
07:03
|
Svet

Ukrajinské letectvo zostrelilo ruský stíhací bombardér Su-34. "Údaje ukazujú, že motor ruského lietadla začal horieť a piloti sa katapultovali," uviedlo velenie vzdušných síl k útoku pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti.

Pri útokoch v Dnepropetrovskej oblasti letectvo zasiahlo aj 20 bojových vozidiel pechoty a zničilo muníciu. (Unian)

19. 5. 2022
|
06:44
|
Svet

Rusko bráni vývozu obilia z Ukrajiny a využíva hlad ako prostriedok vedenia vojny. Rozpútalo obilnú vojnu a spustilo tým svetovú potravinovú krízu, vyhlásila na pôde OSN  nemecká ministerka zahraničia Baerbocková.

Annalena Baerbocková zdôraznila, že Kremeľ robí tieto nebezpečné a nezodpovedné kroky v situácii, keď sú milióny ľudí hlavne na Blízkom východe a v Afrike už aj bez toho ohrozené hladom v dôsledku klimatickej krízy, pandémie covidu či ozbrojených konfliktov.

Podľa nemeckej vlády Rusko aktuálne blokuje vývoz približne 20 miliónov ton ukrajinského obilia, ktoré by malo byť dodané najmä do krajín severnej Afriky a Ázie. Veľká časť z tohto obilia je zablokovaná v prístave Odesa. (TASR)

19. 5. 2022
|
06:32
|
Svet

Veľvyslankyňou USA na Ukrajine sa stala Bridget Brinková. Americká diplomatka predtým pôsobila na Slovensku. Senát jednomyseľne schválil jej nomináciu.

Post americkej ambasádorky v Kyjeve bol neobsadený od mája 2019, keď bola počas vlády prezidenta Donalda Trumpa predčasne odvolaná Marie Yovanovitchová.

Senátori posudzovali Brinkovej nomináciu v zrýchlenom konaní a potvrdili ju jednohlasne aklamáciou. Už v stredu ju jednomyseľne schválil senátny výbor pre zahraničné vzťahy, ktorý odporučil jej potvrdenie v pléne Senátu. Následne Brinkovej vyjadrilo podporu všetkých 100 členov senátorov.

Podľa servera Politico sa senátori z oboch hlavných politických strán - demokrati i republikáni - zhodli na tom, že je urgentne potrebné, aby mali Spojené štáty opäť svojho veľvyslanca na Ukrajine, ktorá sa už 85. deň bráni ruskej vojenskej agresii. Kedy sa Bridget Brinková ujme vedenia ambasády v Kyjeve, nebolo bezprostredne jasné.

Vypočutie Brinkovej pred Senátnym výborom pre zahraničné vzťahy sa konalo 10. mája, teda dva týždne po tom, ako ju na pozíciu americkej veľvyslankyne na Ukrajine navrhol americký prezident Joe Biden.

Brinková pôsobí ako veľvyslankyňa USA na Slovensku od júla 2019. Predtým bola činná v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu (NSC) a na zastupiteľských úradoch v Srbsku, Uzbekistane, Gruzínsku a ďalších krajinách.

Americké veľvyslanectvo v Kyjeve v stredu znova otvorili po trojmesačnej uzávere, ktorá súvisela s ruským vpádom na Ukrajinu. (TASR)

Diplomatka Bridget Brinková.
Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
06:26
|
Svet

Počet obetí po zásahu ruskej rakety do obytnej budovy v Bachmute sa zvýšil. Pri útoku na obec v Doneckej oblasti zahynulo päť civilistov, vrátane 2-ročného dieťaťa. (NEXTA)

19. 5. 2022
|
06:16
|
Svet

Rusko nasadilo laserové zbrane, ktoré sa používajú na likvidáciu dronov. Podľa ukrajinského prezidenta takéto vyhlásenia svedčia o úplnom krachu invázie, ktorý núti Moskvu k tvrdeniam o nasadení nových zbraní.

"Vidíme, že v treťom mesiaci totálnej vojny sa Rusko snaží nájsť svoju 'zázračnú zbraň'. Vraj laser. To jasne naznačuje úplný krach invázie," povedal Zelenskyj v noci na štvrtok vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore k národu.

Prirovnal pritom počínanie Kremľa k propagande hitlerovského Nemecka, ktorá v posledných rokoch druhej svetovej vojny sľubovala tzv. "wunderwaffe". Malo ísť o zázračnú superzbraň, ktorá by náhle zvrátila nepriaznivý vývoj vojny v prospech nacistov.

O údajnom nasadení vysokovýkonných laserových zbraňových systémov na Ukrajine hovoril ruský vicepremiér Jurij Borisov, ktorý má na starosti ruský vojensko-priemyselný komplex.

Podľa jeho slov sa počas bojov na Ukrajine využívajú aj "prvé prototypy" novej generácie laserových zbraní s označením Zadira, ktoré sú schopné spáliť a zneškodniť nepriateľské drony. Agentúra Reuters uvádza, že o tomto type zbrane nie sú verejne známe takmer nijaké informácie.

Zelenskyj vo svojom príhovore dal ruské tvrdenia o nasadení laserov do súvisu s tým, že Moskva už na Ukrajine vystrieľala väčšinu svojho arzenálu rakiet, ktoré jej už začínajú dochádzať. (TASR)

19. 5. 2022
|
06:10
|
Svet

Vyše 900 ukrajinských vojakov z Azovstaľu sa nachádza vo väzenskej kolónii. Ruský rezort zahraničia oznámil, že od utorka sa v Mariupoli vzdalo už 959 ukrajinských vojakov, z ktorých 51 sa aktuálne lieči zo zranení.

Zvyšok bol podľa hovorkyne poslaný do bývalej trestaneckej kolónie v meste Olenivka nachádzajúcom sa v časti Doneckej oblasti, ktorú ovláda Rusko.

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že zranení príslušníci ukrajinských síl boli prevezení do nemocnice v meste Novoazovsk na území separatistickej proruskej "republiky" vyhlásenej v Doneckej oblasti. (TASR)

18. 5. 2022
|
23:24
|
Svet

Pri stredajších ruských útokoch prišlo v Doneckej oblasti o život najmenej desať civilistov vrátane dvoch detí, uviedol regionálny gubernátor v príspevku na telegrame. BBC nebola schopná tieto tvrdenia nezávisle overiť.

Gubernátor Pavlo Kyrylenko dodal, že ďalších sedem ľudí utrpelo zranenia. (BBC)

18. 5. 2022
|
22:28
|
Svet

Oceňovaný ruský režisér Kirill Serebrennikov na filmovom festivale v Cannes odsúdil vojnu na Ukrajine. "Nie vojne," povedal 52-ročný filmár, ktorý aktuálne žije v exile v Nemecku.

Vo Francúzsku sa uskutočnila svetová premiéra jeho filmu Žena Čajkovskogo (Čajkovského manželka). Serebrennikov zdôraznil, že kultúra zohráva svoju rolu pri ukončení konfliktu.

"Som absolútne presvedčený, že kultúra a ľudia podieľajúci sa na nej môžu pomôcť zaistiť, že táto vojna sa skončí," vyhlásil. "Musíme si povedať, že (invázia na Ukrajinu) sa jedného dňa skončí a budeme schopní žiť v mieri."

Vlani sa Serebrennikov na festivale v Cannes zúčastniť nemohol vzhľadom na zákaz vycestovania z Ruska po tom, čo bol v júni 2020 podmienečne odsúdený na tri roky väzenia a pokutu v sume rovnajúcej sa približne 10-tisíc eurám za spreneveru finančných prostriedkov v moskovskom divadle Gogoľ-centr, kde bol umeleckým riaditeľom.

Rusko smel opustiť len pred troma týždňami po tom, ako mu v apríli súd v Moskve trest zrušil a nariadil aj jeho vymazanie z registra trestov. V súčasnosti žije v Berlíne. Jeho stúpenci tvrdia, že bol potrestaný za kritiku autoritárstva a homofóbie počas pôsobenia ruského prezidenta Vladimira Putina. (TASR)

Ruský režisér Kirill Serebrennikov na filmovom festivale v Cannes.
Zdroj TASR
18. 5. 2022
|
22:15
|
Svet

Prezident Zelenskyj podpísal dekréty, ktorými predĺžil stanné právo a všeobecnú mobilizáciu o ďalších 90 dní. Dekréty nadobudnú účinnosť 25. mája. Schváliť ich ešte musí parlament nadpolovičnou väčšinou.

Zelenskyj prvýkrát vyhlásil stanné právo 24. februára po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Počiatočná doba jeho platnosti, tridsať dní, bola odvtedy dvakrát predĺžená. Počas platnosti stanného práva nemôžu krajinu dočasne opustiť muži vo veku 18 až 60 rokov.

Zelenskyj vyhlásil v deň ruskej invázie aj všeobecnú mobilizáciu, ktorá má platnosť 90 dní a týka sa celej Ukrajiny. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 34 806
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 483
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 615
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 274
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 538
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 096
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 739
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predvolebných bilbordov vrátane jedného wallboardu má Hlas v Bratislave 18

Hlas stiahol Dolinkovú z boja o primátora Bratislavy


8 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


13 h
Peter Schutz.

Rozdielov proti Mečiarovi je oveľa viac než podobností.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Aké zmeny v dokumentoch navrhujú generálna prokuratúra a ministerstvo práce.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 7 h

V benátskych kanáloch sa nesmie plávať.


ČTK 8 h
Hadi Matar na súde.

Hadi Matar obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu.


TASR 9 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu