SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Ukrajina Rusko Online: Európska únia nepoľaví v dodávkach zbraní pre Ukrajinu

Rusko vyhostí dvoch fínskych diplomatov.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 17/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu
17. 5. 2022
|
22:25
|
Svet

Ostreľovanie hlásili aj v dvoch ruských pohraničných oblastiach, ruské médiá píšu o útokoch z ukrajinského územia. V dedine Bezymeno v Belgorodskej oblasti sa podľa gubernátora Viačeslava Gladkova ľahko zranila jedna osoba.

Gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt informoval, že ostreľovaný bol aj hraničný priechod v Tetkine. Podľa prvotných zistení pri tomto útoku nikto neutrpel zranenia. Tento hraničný priechod bol terčom útoku už štvrtýkrát od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, dodal Starovojt. (TASR)

17. 5. 2022
|
22:21
|
Svet

Najmenej sedem civilistov bolo zabitých a šesť utrpelo zranenia pri ruských raketových útokoch v Doneckom regióne. Informoval o tom regionálny gubernátor Pavlo Kyrylenko.

V príspevku na telegrame uviedol, že dvaja ľudia zomreli v dedine Bachmutske, dvaja v Bachmute, jeden v Avdijivke, jeden v Drobyševe a jeden v Soledare. Počet obetí v Mariupoli a Volnovache zostáva podľa jeho slov neznámy. BBC nebola schopná tieto tvrdenia nezávisle overiť. (BBC)

17. 5. 2022
|
21:47
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vystúpil na otváracom ceremoniáli filmového festivalu v Cannes prostredníctvom videoprenosu z Kyjeva. Filmový svet požiadal o solidaritu s jeho ľudom, ktorý čelí tvárou v tvár ruskej invázii. (AFP)

17. 5. 2022
|
21:20
|
Svet

Vojakov z Azovstaľu údajne previezli do obcí v Donecku ovládaných Ruskom. Sedem autobusov s ukrajinskými vojakmi malo doraziť do obce Olenivka.

S odvolaním sa na vyjadrenie svedka o tom informuje agentúra Reuters. Ruský vyšetrovací výbor zároveň avizoval, že plánuje v rámci vyšetrovania "zločinov ukrajinského režimu" vypočuť týchto vojakov, z ktorých mnohí sú príslušníkmi ukrajinského pluku Azov.

Okrem Olenivky ich mali odviezť aj do mesta Novoazovsk, ležiaceho taktiež v Doneckej oblasti a ovládanom Ruskom. (TASR)

Ukrajinskí vojaci sedia v autobuse po ich evakuácii z obliehaného mariupoľského oceliarskeho závodu Azovstaľ.
Zdroj TASR/AP
17. 5. 2022
|
21:03
|
Svet

Macron prisľúbil Zelenskému dodávku ďalších zbraní. Francúzsky prezident hovoril o dodávke zbraní v najbližších dňoch. 

Macron potvrdil, že dodávky zbraní z Francúzska budú "pokračovať a zintenzívňovať sa v najbližších dňoch a týždňoch, rovnako ako dodávky humanitárnej pomoci," napísal v stanovisku Elyzejský palác.

Francúzsky prezident svojmu ukrajinského kolegovi taktiež povedal, že ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ preskúma Európska rada na svojom júnovom zasadnutí. Do úvahy podľa Macrona zoberie názor Európskej komisie a bude sa riadiť "duchom vyjadreným na summite vo Versailles všetkými členskými štátmi, ktoré vyhlásili, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny". (TASR)

17. 5. 2022
|
20:20
|
Svet

Súd v Rusku bude rozhodovať o označení pluku Azov za teroristickú organizáciu. Ruské ministerstvo spravodlivosti o to požiadalo najvyšší súd. Súdny proces sa má začať 26. mája. (TASR)

17. 5. 2022
|
20:05
|
Svet

Rádiu Sloboda udelilo Rusko pokutu za neodstránenie zakázaného obsahu. Ide o pokutu vo výške desať miliónov rubľov. 

Celková výška pokút voči Rádiu Sloboda uložených ruským súdom za neodstránenie "zakázaného obsahu" sa už vyšplhala na 55,8 milióna rubľov. Predmetný obsah sa má týkať aj príspevkov o ruskej invázii na Ukrajinu, ktorú Moskva nazýva "špeciálnou vojenskou operáciou". (TASR)

17. 5. 2022
|
19:31
|
Svet

 LGBTI ľudí treba chrániť aj počas vojen, tvrdia Borrell a Mijatovičová. Európska únia je pevne odhodlaná rešpektovať, chrániť a presadzovať plné a rovnaké ľudské práva a základné slobody LGBTI osôb.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pripomenul, že na celom svete žijú viac ako dve miliardy ľudí v krajinách, v ktorých je homosexualita nezákonná, a v 11 právnych jurisdikciách je za konsenzuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia podľa zákona ešte stále trest smrti.

Počas ozbrojených konfliktov a v núdzových humanitárnych situáciách sú LGBTI osoby vystavené osobitnému riziku. Deje sa tak aj počas neopodstatnenej agresie Ruska voči Ukrajine, keď už boli nahlásené prípady násilia voči ľuďom z tejto skupiny, ako aj prípady transrodových ľudí, ktorým bolo zabránené opustiť krajinu.

"Treba urobiť viac na ich podporu, ochranu a vytvorenie bezpečného priestoru. Sú to najmä mladí ľudia, ktorí na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity čelia odmietaniu zo strany svojich rodín, bezdomovectvu a obťažovaniu online aj offline," uviedol Borrell. 

V rovnakom duchu sa vyjadrila aj komisárka Rady Európy  pre ľudské práva Dunja Mijatovičová, keď vyzvala všetky členské štáty tejto organizácie, aby venovali pozornosť situácii LGBTI ľudí, ktorí zostali na Ukrajine alebo utekajú pred vojnou.

Upozornila, že v čase vojny a vysídľovania pred vojnou sú LGBTI ľudia ešte zraniteľnejší ako počas mieru.

Konštatovala, že mimovládne organizácie na ochranu práv LGBTI osôb na Ukrajine zriadili vyhradené prístrešky pre vnútorne vysídlených ľudí z tejto komunity, aby im pomohli chrániť sa pred diskrimináciou, predsudkami a násilím na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity. (TASR)

17. 5. 2022
|
19:22
|
Svet

Rusko môže čoskoro zastaviť plyn do Fínska, ktoré odmieta platiť v rubľoch. Fínska štátna spoločnosť Gasum tiež informovala, že spor o platby s Gazprom predloží na arbitráž.

Tento krok by mohol ešte viac rozhnevať susedné Rusko, keďže Helsinki sa v stredu  pripravujú na predloženie oficiálnej žiadosti o členstvo v NATO.

"Spoločnosť Gasum sa domnieva, že existuje zvýšené riziko zastavenia dodávok zemného plynu a následného ukončenia dovozu zemného plynu z Ruska do Fínska," uvádza sa vo vyhlásení. (TASR)

17. 5. 2022
|
19:07
|
Svet

Za bombové hrozby v Belehrade môžu väzby na Rusko , povedala srbská premiérka. Takmer stovka bombových hrozieb je podľa nej súčasťou zahraničného tlaku na Srbsko, ktoré odmietlo prijať protiruské sankcie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Úrady v Srbsku 16. mája kvôli e-mailovým vyhrážkam evakuovali takmer 100 základných škôl, niekoľko reštaurácií, nákupných centier, mosty, zoologickú záhradu, letisko, železničnú stanicu a vodárenskú spoločnosť. Kvôli policajnej prehliadke usporiadatelia odložili futbalový zápas.

Polícia oznámila, že  žiadne výbušniny nenašla. (ČTK)

17. 5. 2022
|
19:04
|
Svet

Zelenskyj mal dlhý a obsažný rozhovor s Macronom . Telefonický rozhovor mal so svojím francúzskym náprotivkom o vývoji vojny na Ukrajine, či o možnosti záchrany ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ v Mariupole.  

Okrem toho sa zhovárali aj o perspektívach rozhovorov s Ruskom a o dodávkach pohonných hmôt, ktorých nedostatkom Ukrajina trpí aj kvôli ruským náletom na sklady palív a rafinérie.

"Hovorili sme aj o obrannej podpore od Francúzska, o príprave šiesteho balíka sankcií či o možných cestách vývozu ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie," uviedol Zelenskyj na twitteri.

Dodal, že s francúzskym prezidentom vecne rokoval aj o ukrajinskej žiadosti o postavenie kandidáta členstva v EÚ. (ČTK)

17. 5. 2022
|
18:58
|
Svet

EÚ nepoľaví v dodávkach zbraní Ukrajine, vojna je v bode zlomu, povedal po rokovaní ministrov obrany členských krajín šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Podľa neho európsky blok nedopustí, aby Ukrajine došli zbrane. Pokračoval, že EÚ tiež plne podporí Švédsko a Fínsko, ktoré sa kvôli invázii rozhodli požiadať o členstvo v NATO. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
17. 5. 2022
|
18:51
|
Svet

Ruský plukovník v zálohe v televízii varoval pred nepriaznivým priebehom vojny. Situácia bude podľa Michaila Chodarionokova pre Rusko čoraz horšia.

"Šíria sa tu informácie o nejakom morálnom či psychickom zrútení sa jednotiek ukrajinskej armády... Nič z toho sa však nepribližuje realite," povedal Chodarionok v pondelkovej relácii "60 minút" televízie Rossija-1.

Podľa ruského plukovníka musí Moskva počítať s tým, že sa do bojov môže zapojiť až milión ukrajinských vojakov. Onedlho sa navyše začne prejavovať pomoc z Európy. "Situácia sa pre nás bude zhoršovať," skonštatoval Chodarionok aj napriek odporu moderátora relácie.

Ruský plukovník vo výslužbe sa vyjadril aj k izolácii Ruska. "Neotáčajme rakety na Fínsko – vyzerá to smiešne. Najväčším problémom našej armády a politickej situácie je, že sme v úplnej geopolitickej izolácii. A celý svet je proti nám, aj keď si to nechceme priznať," povedal Chodarionok.

Chodarionok pred začiatkom ruskej "špeciálnej vojenskej operácie" varoval, že viesť vojnu na Ukrajine bude oveľa ťažšie, než si myslia mnohí odborníci. (TASR)

17. 5. 2022
|
18:24
|
Svet

Fínska plynárenská spoločnosť Gasum odmietla platiť za ruský plyn v rubľoch. (NEXTA)

17. 5. 2022
|
18:22
|
Svet

Biden sa v Bielom dome stretne so švédskou premiérkou a fínskym prezidentom. Okrem žiadostí o členstvo v NATO je naplánovaná diskusia o európskych bezpečnostných otázkach, užšom partnerstve medzi krajinami a podpore Ukrajiny. (NEXTA)

17. 5. 2022
|
18:19
|
Svet

Americkí kongresmani žiadajú od Meta reakciu na proruské dezinformácie na Slovensku. Výbor uvádza, že nevidí od siete facebook "zodpovedajúce kroky", hoci slovenská aj americká vláda na problém opakovane upozorňujú.

Facebook údajne sľúbil, že v najbližších dňoch bude kongresmanov o veci informovať. Na šéfa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga sa v liste obracia predseda parlamentného výboru Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia Demokratickej strany. Poukazujú na masívnu popularitu facebooku, ktorý podľa nich na viac ako päťmiliónovom Slovensku má 2,7 milióna aktívnych užívateľov.

Upozorňujú zároveň, že na "slovenskom facebooku" roky šíri dezinformácie skupina "identifikovateľných proruských aktérov", ktorí v týchto dňoch propagujú "obrovské množstvo" nepravdivého a zavádzajúceho obsahu o vojne na Ukrajine. Konkrétne príklady tohto javu členovia snemovne v liste neuvádzajú.

"Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom facebooku a vyzýva facebook, aby okamžite zabezpečil rýchle zhodnotenie, preverenie a označenie, zníženie viditeľnosti alebo odstránenie všetkých proruských dezinformácií v súlade s verejnými deklaráciami facebooku a platnými pravidlami," napísala pätica kongresmanov. (ČTK)

17. 5. 2022
|
18:17
|
Svet

Doposiaľ najkrvavejšia časť vojny na Ukrajine, vyše 80 dní dlhé obliehanie prístavného mesta Mariupoľ, sa skončilo. Ukrajina odkázala, že vojaci skrytí v oceliarniach Azovstaľ už nebudú bojovať. Rusko sľúbilo, že umožní ich evakuáciu.

Rokovania medzi Kyjevom a Moskvou sa medzitým takmer úplne zastavili, Rusko podľa Ukrajiny nevníma svoj postoj ako agresiu. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 17/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
17. 5. 2022
|
18:06
|
Svet

Taliansky Eni si otvára účty v eurách a rubľoch, aby mohol platiť za ruský plyn. Zatiaľ nie je jasné, či nebude krok energetického gigantu v rozpore so sankciami EÚ, hoci podľa talianskeho koncernu s nimi "nie je nezlučiteľný."

V starostlivo formulovanom vyhlásení Eni uviedol, že otvorenie dvoch účtov v Gazprom Bank má "preventívny základ, keďže termíny na zaplatenie dodávok plynu vypršia v najbližších dňoch". (TASR)

17. 5. 2022
|
18:02
|
Svet

V Rusku pribúda učiteliek stíhaných za výroky proti vojne na Ukrajine . S pokutou 40-tisíc rubľov za "diskreditáciu ruskej armády" vyviazla učiteľka angličtiny v Burjatsku. Žena pred svojimi žiakmi hovorila proti vojne vedenej Ruskom na Ukrajine.

 Učiteľka Jelena Bagajevová je tehotná, a tak ju nemohli zo školy vyhodiť, pretože ju chránia zákony. "Snažila som sa vysvetliť, že akékoľvek valcovanie je zlé, že nemožno priať smrť Ukrajincom a nenávidieť ich, pretože sú to ľudia ako my," vysvetľovala učiteľka.

Zdôraznila, že rozhovorom o vojne nestrácala čas venovaný výučbe, pretože trieda je v angličtine napred. "Nakoniec deti so mnou súhlasili, že treba žiť v mieri a pokoji," dodala.

Nejde o prvý prípad svojho druhu. Rozhlasová stanica Mel na svojom webe pripomenula prípad z minulého týždňa, keď učiteľka Alexandra Korotajevová zo dediny pri Smolensku dostala pokutu 30-tisíc rubľov za protivojnový symbol na sociálnej sieti.

Policajti jej "pre nedostatok papiera" neodovzdali ani kópiu protokolu. Iné dve učiteľky čelia rovno trestnému stíhaniu a hrozbe väzenia: Nadežda Česnokovová z hudobnej školy v Archangelsku, ktorá minulý mesiac pohovorila so svojimi žiakmi o udavačstve a o informovaní ruských médií o vojne proti Ukrajine, a učiteľka Irina Genová z Penzy v Povolží, ktorá sa tiež podelila o svoj názor na vojnu so svojimi žiakmi, a tí ju udali. (ČTK)

17. 5. 2022
|
18:00
|
Svet

Miestni rybári, z ktorých sa v posledných týždňoch stali znalci balistiky a ich odhady sú pokladané za takmer bezchybné, naznačujú hlavou, že „toto“ sem nedoletí. Chcem im uveriť. Píše v komentári Petra Procházková. (SME)

17. 5. 2022
|
17:40
|
Svet

Fínsky minister zahraničných vecí podpísal žiadosť o členstvo v NATO. V rovnaká deň aj parlament veľkou väčšinou hlasov odobril podanie prihlášky.

Šéfka švédskeho rezortu diplomacie Ann Lindeová podpísala žiadosť Švédska o členstvo v Aliancii ráno.

Vstup Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie bude musieť schváliť všetkých 30 členských štátov NATO. Voči ich členstvu namieta Turecko. (TASR)

17. 5. 2022
|
17:21
|
Svet

Ukrajinská rozviedka zachytila rozhovor ruského vojaka, v ktorom hovoril o mučení. Rus opisoval svojmu otcovi týranie ukrajinských vojakov a ostreľovanie osád v Charkovskej oblasti.

Okupant povedal, že jednému zo zajatcov odrezali ucho, pretože nechcel spolupracovať pri výsluchu. Rozviedka zverejnila aj zvukový záznam, v ktorom sa vojak priznáva k streľbe na vojnového zajatca.

Rozviedka poznamenala, že neľudské činy jeho otca nijak nevyviedli z miery. "Asi je rád, že vychoval kata, ktorý ale môže onedlho získať miesto v chladničke," komentovala (Ukrinform)

17. 5. 2022
|
17:00
|
Svet

Veliteľa ruskej čiernomorskej flotily Igora Osipova zadržali a suspendovali. Má ísť o trest za stratu krížnika Moskva, tvrdí ukrajinská rozviedka. Od 14. apríla sa Osipov neobjavil na žiadnych verejných podujatiach. (NEXTA)

17. 5. 2022
|
16:57
|
Svet

Obnova prístavu v Mariupoli by Moskve mohla pomôcť v ďalšej ofenzíve na juhu Ukrajiny. Ani dobytie mesta však pre stotisíc zostávajúcich obyvateľov veľkú úľavu neprinesie. (SME)

17. 5. 2022
|
16:48
|
Svet
Dôležité

Fínsko a Švédsko spoločne podajú žiadosť o členstvo v NATO v stredu. Potvrdila to švédska premiérka Magdalena Anderssonová. (TASR)

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová a fínsky prezident Sauli Niinistö pred rokovaním o bezpečnostných otázkach v Štokholme.
Zdroj SITA/AP
17. 5. 2022
|
16:45
|
Svet

Ukrajina potvrdila stagnáciu vyjednávania o mieri s Ruskom. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak ako jeden z dôvodov uviedol stereotypné zmýšľanie oponentov.

Od marcového stretnutia delegácií Ukrajiny a Ruska v Istanbule nenastali "žiadne významné zmeny, žiaden pokrok". "Objektívne povedané, proces rokovaní je pozastavený," povedal Podoľak.

Rusko podľa neho nerozumie procesom v súčasnom svete a svojej negatívnej úlohe. Moskva nechápe, že vojna na Ukrajine "už neprebieha podľa jej pravidiel, jej plánov a jej harmonogramu".

Podoľak tiež poukázal na to, že odpor zo strany Ukrajiny narastá a "Rusko v žiadnom prípade nedosiahne svoje ciele".

Podoľak takisto odmietol akékoľvek územné ústupky voči Rusku. "Vojna sa neskončí, ak sa vzdáme niektorých našich území. Pre Ukrajinu je to je neprijateľné a neakceptovala by to ani ukrajinská spoločnosť," zdôraznil.

Narážajúc na Minské dohovory týkajúce sa urovnania konfliktu na východnej Ukrajine dodal, že dohodu "Minsk 2" prezident Volodymyr Zelenskyj nepodpíše, pretože by išlo o "odklad vojny", ktorá by mohla vypuknúť o rok či dva a bola by ešte ničivejšia.

Politická elita v Rusku sa podľa Podoľaka obáva povedať pravdu a namiesto toho sa rozhodla "pokračovať v rokovaniach ako súčasť svojej propagandy" adresovanej len domácemu obyvateľstvu. "Podľa môjho názoru je to strategickým cieľom Rusov: Všetko alebo nič." (TASR)

17. 5. 2022
|
16:39
|
Svet

Medzinárodný trestný súd vyslal na Ukrajinu 42-členný tím. Bude tam vyšetrovať údajné páchanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti počas ruskej invázie.

Tím pozostáva z vyšetrovateľov, forenzných expertov a podporného personálu, priblížil  hlavný prokurátor súdu Karim Khan s tým, že ide o vôbec najpočetnejší vyšetrovací tím vyslaný súdom od jeho založenia.

Podľa jeho slov bude tím pokračovať vo vyšetrovaní zločinov spadajúcich pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu a bude tiež pomáhať ukrajinským orgánom. Vyšetrovatelia budú hľadať dôkazy a vypočujú svedkov, priblížil.

Khan sa zároveň poďakoval Holandsku, kde Medzinárodný trestný súd sídli, že do tejto misie vyslalo "značný počet" svojich expertov.

Khan v apríli navštívil ukrajinské mesto Buča ležiace neďaleko Kyjeva, kde boli počas niekoľko týždňov trvajúcej ruskej okupácie usmrtené stovky civilistov. Už vtedy zdôraznil, že udalosti v Buči musí objasniť "nezávislé, nestranné vyšetrovanie", na ktorom sa bude podieľať aj tím forenzných vyšetrovateľov z Medzinárodného trestného súdu. (TASR)

17. 5. 2022
|
16:32
|
Domov

V ruských radoch pribúdajú skeptické prognózy ohľadom diania na Ukrajine. Jeden z ruských vojenských blogerov, Igor Strelkov tvrdil, že snaha o dobytie Donbasu zlyháva, píše sa v situačnej správe slovenskej armády.

 Strelkov napísal, že„nebol oslobodený ani jeden veľký mestský územný celok.“ Poznamenal, že dobytie Rubižne je relatívne bezvýznamné, pretože sa tak stalo pred začiatkom novej ofenzívy v Donbase.

Strelkov uviedol, že je nepravdepodobné, že by ruské sily obsadili Donbas do leta a že ukrajinské jednotky budú držať svoje pozície v okolí mesta Doneck.

Strelkov najmä tvrdil, že ruské neúspechy ho doteraz neprekvapili, pretože zámer ruského velenia bol počas operácie taký evidentný, že ukrajinské jednotky presne vedia, ako najlepšie reagovať, a varuje, že ruské jednotky bojujú až do vyčerpania.

Pokračujúce rozčarovanie proruských milbloggerov z ruského vojnového úsilia môže podnietiť nespokojnosť aj v samotnom Rusku. (SITA)

17. 5. 2022
|
16:23
|
Svet

Ivan Mikloš bude v poradnom výbore Národnej rady pre obnovu Ukrajiny. "Oslovila ma kancelária prezidenta a tajomník tejto komisie, predseda finančného výboru parlamentu Danylo Hetmancev," uviedol bývalý minister financií.

Priblížil, že úlohou zboru je radiť pri obnove vojnou zničenej ekonomiky a infraštruktúry Ukrajiny. Cieľom bude čo najlepšie využitie zahraničných aj domácich, verejných aj súkromných zdrojov, pôžičiek, grantov, ale aj vojnových reparácií.

"Okrem toho budú však dôležité aj reformy, ktoré musia priniesť stabilitu a predvídateľnosť, aby mohla po skončení vojny Ukrajina pre svoju obnovu a modernizáciu prilákať aj čo najviac priamych zahraničných investícií," doplnil Mikloš.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina sú okrem Mikloša členmi poradného výboru známi ekonomickí experti, ktorí pôsobia napríklad na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Stanfordovej univerzite či v Svetovej banke.

Mikloš bol v minulosti hlavným ekonomickým poradcom vtedajšieho ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana a tiež predsedom Strategickej poradnej skupiny pre podporu ukrajinských reforiem. (TASR)

17. 5. 2022
|
16:18
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery z evakuácie obrancov Mariupoľa. Vzdalo sa 265 ukrajinských bojovníkov, 51 z nich previezli do zdravotníckych zariadení v okupovanom Novoazovsku v Doneckom regióne. (SME)

17. 5. 2022
|
16:00
|
Svet

Prezident USA príjme vo štvrtok lídrov Fínska a Švédska. Témami rokovaní budú vstup škandinávskych krajín do NATO a európska bezpečnosť. Joe Biden po tomto stretnutí odcestuje na návštevu Južnej Kórey a Japonska. (TASR)

17. 5. 2022
|
15:54
|
Svet

Okupanti si vynucujú otvorenie sezóny na pobreží Azovského mora. Na Kryme sú totiž kapacity obsadené ranenými vojakmi. Zamerali sa tak na známe stredisko Arabatská strelka v Chersonskej oblasti.

„Sanatóriá a rekreačné strediská na Kryme sú preplnené zranenými ruskými vojakmi, ktorí sú transportovaní z pevniny Ukrajiny. Preto sa útočníci rozhodli odpočívať v strediskách dočasne okupovaného Chersonského regiónu “ uvádza sa v správe ukrajinskej komisárky pre ľudské práva Ľudmily Denisovej.

Podľa nej sú miestni podnikatelia nútení otvárať rekreačné strediská, kaviarne, obchody a vytvárať pohodlné podmienky pre dovolenkárov.

Arabatská strelka sa nachádza v tesnej blízkosti Krymu, ktorý agresor využíva ako vojenskú základňu na útoky. "Nad hlavami dovolenkárov budú lietať stíhačky, helikoptéry aj rakety," povedala komisárka.

Zároveň upozornila, že ekologická situácia vo vodách Azovského mora je vážna a pokračujúcou vojnou sa zhoršuje.

Podpredseda Chersonskej regionálnej rady Jurij Sobolevskij informoval, že Rusi zavádzajú systém povolení, aby obmedzili možnosti opustiť región.

Na dočasne obsadenom území sa míňajú zdroje, podnikanie sa zastavilo. V Chersone sa ruská armáda zmocnila humanitárneho centra organizovaného na pomoc obyvateľom Chersonu a zdravotníckym inštitúciám.

Myšlienka „referenda“ v regióne Cherson zlyhala a útočníci zvažujú rôzne možnosti vrátane vytvorenia takzvaného „krymského federálneho okresu“ (Ukrinform)

17. 5. 2022
|
15:21
|
Svet

Okupanti opäť strieľali na most cez ústie rieky Dnester v Odeskej oblasti. V priebehu noci padli v blízkosti mosta dve riadené strely. Rusko celkovo vypálilo na cieľ už päť rakiet. Most je poškodený a vyžaduje si opravy.

"Most je tak poškodený. Opravy si vyžadujú dlhý čas a vysoké náklady, čo znemožňuje rýchlu opravu," uvádza sa vo vyhlásení. Tri raketové údery na most zaznamenali 26. a 27. apríl a 2. mája. (Unian)

17. 5. 2022
|
15:01
|
Ekonomika

Slovensko bude za plyn platiť tak, že bude tiecť aj naďalej. Minister hospodárstva Sulík vyhlásil, že Slovenský plynárenský priemysel zaplatí v eurách do Gazprombanky, kde to bude prekonvertované na ruble. (TASR)

17. 5. 2022
|
14:49
|
Svet

Rusko po sankciách znižuje  bezpečnostné štandardy pri výrobe áut. Upustilo napríklad od požiadavky na airbagy, keďže pre sankcie Západu za jeho inváziu na Ukrajinu čelí nedostatku elektronických komponentov a autodielov. (TASR)

17. 5. 2022
|
14:45
|
Svet
Dôležité

Fínsky parlament veľkou väčšinou hlasov schválil podanie žiadosti Fínska o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Krajina si prihlášku do NATO podá zrejme v najbližších dňoch spolu so susedným Švédskom. (TASR)

Zdroj TASR/AP
17. 5. 2022
|
14:43
|
Svet

Rusko vystupuje z Rady štátov Baltského mora. V reakcii na "nepriateľské kroky" minister zahraničných vecí Lavrov poslal odkaz ministrom členských krajín rady, vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, ako aj sekretariátu Rady.

"Federálne zhromaždenie Ruskej federácie zároveň rozhodlo o vystúpení z Parlamentnej konferencie pre Baltské more," uviedol ruský rezort diplomacie.

Moskva tvrdí, že západné krajiny "monopolizovali Radu pre svoje vlastné účely" na úkor ruských záujmov. Rusko zároveň varovalo, že pokusy o vytlačenie krajiny z Pobaltia sú odsúdené na neúspech. (TASR)

17. 5. 2022
|
14:40
|
Svet

 NATO musí brať do úvahy výhrady Turecka voči Fínsku a Švédsku, domnieva sa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. 

Stoltenberg napísal, že Turecko je "váženým spojencom" v rámci NATO a dodal, že treba brať do úvahy akékoľvek obavy Turecka o bezpečnosť. "V tomto historickom momente musíme byť jednotní," spresnil.

Šéf Alancie to vyhlásil po stretnutí s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom. (TASR)

17. 5. 2022
|
14:35
|
Svet

Vstup Fínska a Švédska do NATO podporia všetky krajiny EÚ. Vyhlásil to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, podľa ktorého vstup dvoch severských krajín do NATO posilní Európsku úniu. 

 

"Som si istý, že všetky členské štáty preukážu silnú podporu (Fínsku a Švédsku), pretože nás to posilní a upevní našu jednotu," povedal Borrell.

Vstup týchto dvoch severských krajín do NATO podľa šéfa diplomacie EÚ tiež zvýši schopnosť eurobloku reagovať na hrozby nachádzajúce sa pri jeho hraniciach.

Borrell zároveň pred začiatkom stretnutia ministrov obrany EÚ v Bruseli pripomenul, že potenciálne rozšírenie NATO je presným opakom toho, čo chcel ruský prezident Putin dosiahnuť inváziou na Ukrajinu, keďže šéf Kremľa sa snažil zastaviť rozširovanie Aliancie pri ruských hraniciach. (TASR)

17. 5. 2022
|
14:30
|
Svet

Rusko útočilo na prihraničnú Sumskú oblasť. Z územia severne od Charkova hlásili 76 výbuchov. Guvernér Dmytro Žyvytskyj uviedol, že ruské sily sa pokúsili prelomiť ukrajinskú hranicu a ostreľovanie spôsobilo požiare. (Kyiv Independent)

17. 5. 2022
|
14:22
|
Svet

Ruský parlament rokuje o zákaze výmeny ukrajinských vojakov z pluku Azov. Predseda Dumy Volodin vyjadril nesúhlas so zapojením zranených obrancov Mariupoľa do výmeny zajatcov.

Ruský zákonodarca a vyjednávač s Ukrajinou Leonid Sluckyj dokonca vyhlásil, že Rusko by v prípade členov pluku Azov malo uvažovať nad trestom smrti.

"Nezaslúžia si žiť po tých obludných zločinoch proti ľudskosti, ktoré spáchali a ktoré sa ďalej páchajú proti našim zajatcom," vyhlásil Sluckyj. (TASR)

Na videosnímke ukrajinskí vojaci počas ich evakuácie z obliehanej oceliarne Azovstaľ.
Zdroj TASR/AP
17. 5. 2022
|
14:12
|
Svet

Protiútoky ukrajinskej armády v Charkovskej oblasti sa stupňujú. Postupuje na sever a severovýchod od Charkova. Bojuje sa smerom k mestu Vovčansk pozdĺž hranice, oznámil šéf regionálnej vojenskej správy Oleh Synjehubov.

Vovčansk sa stal zásobovacím uzlom pre ruské sily, ktoré sa snažia udržať ofenzívu ďalej na juh do Doneckej a Luhanskej oblasti. Prerušenie tejto zásobovacej trasy by mohlo ohroziť schopnosť Rusov posilniť ofenzívu na Slovjansk a Kramatorsk.

Podľa Synjehubova ukrajinský postup pomohol znížiť, no nie úplne eliminovať, útoky ruského delostrelectva na Charkov. „Ostatné dva týždne bolo relatívne ticho. Nepriateľ však niekedy zasiahne delostrelectvom,“ poznamenal a dodal, že pokračuje ostreľovanie ďalších lokalít v Charkovskej oblasti. (SITA)

17. 5. 2022
|
14:07
|
Svet

Osem ľudí zahynulo a 12 utrpelo zranenia pri ruskom nálete na obec Desna. "V regióne už nie sú žiadni okupanti, ale neignorujte varovania pred náletmi," varoval Vjačeslav Chaus, guvernér Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny. (Sky News)

17. 5. 2022
|
13:50
|
Svet

Vojna na Ukrajine prehĺbi problémy s podvýživou detí. Náklady na život zachraňujúcu liečbu pre deti trpiace najzávažnejšou formou podvýživy majú v dôsledku vojny a pandémie stúpnuť až o 16 percent, varoval UNICEF.

Ceny surovín na výrobu terapeutickej stravy určenej na domácu liečbu podvýživy (Ready to Use Therapeutic Food - RUTF) stúpli v čase globálnej potravinovej krízy vyvolanej vojnou a pandémiou, upozornil UNICEF.

Bez ďalšieho financovania v nasledujúcich šiestich mesiacoch môže 600.000 detí vynechať základnú liečbu, ktorou je táto vysokoenergetická pasta (RUTF) vyrobená z ingrediencií ako sú arašidy, olej, cukor a pridané živiny.

UNICEF uvádza, že jeden kartón tejto špeciálnej výživy obsahuje 150 balení, ktoré postačia na šesť až osem týždňov potrebných na obnovenie zdravia závažne podvyživeného dieťaťa.

Priemerná cena jedného kartóna pred nárastom sa pohybovala okolo 41 dolárov. Na pokrytie dodatočných nákladov bude potrebných približne 25 miliónov dolárov, uviedla agentúra OSN.

Popri rozsiahlejšom tlaku na potravinovú bezpečnosť vrátane klimatických zmien môže zvýšenie cien viesť ku "katastrofickej" úrovni ťažkej podvýživy, varoval UNICEF vo vyhlásení.

Závažné chradnutie, keď sú deti vzhľadom na svoju výšku príliš chudé, postihuje v súčasnosti 13,6 milióna detí vo veku do päť rokov a má za následok jedno z piatich úmrtí v tejto vekovej kategórii, píše Reuters.

Dokonca ani pred vojnou a pandémiou nemali dve z troch detí prístup k terapeutickej strave potrebnej pre záchranu života, upozornil UNICEF. (TASR)

17. 5. 2022
|
13:33
|
Domov

Ministerstvo obrany eviduje 35 oficiálnych žiadostí o povolenie bojovať v cudzej armáde, informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. K prezidentke Čaputovej sa zatiaľ žiadna žiadosť nedostala.

"Ministerstvo obrany predložené žiadosti konzultuje s ministerstvom vnútra a ministerstvom zahraničných vecí a až následne ich predkladá prezidentke na rozhodnutie," vysvetlila hovorkyňa rezortu obrany.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval "všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta", aby prišli bojovať po boku Ukrajincov. Cudzinci môžu podľa ukrajinskej legislatívy vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády, pričom vzniká samostatná divízia nazvaná "medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny". (TASR)

17. 5. 2022
|
13:29
|
Svet

Ukrajinci sú mierumilovní ľudia spriaznení Ruskom ale dlhý čas čelili klamstvám. Vyhlásil to hovorca Kremľa Peskov s tým, že zásah Ruska je efektívny a vyvíja sa podľa plánu.

"Prezident dobre vie, kam vedie Rusko. Sme presvedčení, že vyhráme. Každá vojna sa skončí mierom a hlas Ruska bude vypočutý. Rusko sa snažilo kričať na Západ a dohodnúť sa na nových bezpečnostných princípoch, ale nebolo to príliš vypočuté. Najmä Spojené štáty americké sa stali nepriateľským štátom voči Rusku," povedal Peskov na vzdelávacom fóre New Horizons hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Je načase nazvať nepriateľské štáty nepriateľskými, pretože to, čo robia, je vojna. Proti Rusku nie je len informačná vojna, ale aj diplomatická, politická a ekonomická vojna. Ale Rusko nemožno izolovať politicky, ekonomicky ani informačne," povedal Peskov. (Unian)

17. 5. 2022
|
12:55
|
Svet

Rusko vyhostí dvoch zamestnancov fínskeho veľvyslanectva v Moskve. Ide o reakciu na obdobný krok Fínska a na posielanie zbraní na Ukrajinu.

Ruský rezort diplomacie uvádza, že si predvolal fínskeho veľvyslanca v Rusku Anttiho Helanterä a vyjadril mu protest v súvislosti s vyhostením dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Helsinkách, ku ktorému Fínsko podľa ministerstva pristúpilo v rámci "protiruskej sankčnej kampane" EÚ.

Helanterä si okrem toho vypočul aj protest v súvislosti s "konfrontačnou" politikou Fínska vo vzťahu k Rusku, ktorej súčasťou je aj posielanie zbraní na Ukrajinu a zakrývanie zločinov, ktoré páchajú ukrajinskí nacionalisti proti obyvateľom Donbasu a Ukrajiny, uvádza ruský rezort diplomacie vo vyhlásení.

"Veľvyslanec bol upovedomený o tom, že v reakcii na toto konanie fínskej vlády ruská strana rozhodla, že ďalšie prebývanie dvoch pracovníkov fínskeho veľvyslanectva v Moskve je neprijateľné," uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa agentúry Reuters pritom ruský rezort pri "konfrontačnej politike Fínska" zrejme odkazuje aj na vstup tejto severskej krajiny do NATO.

Fínsko vyhostilo pre vojnu na Ukrajine dvoch ruských diplomatov ešte začiatkom apríla. Kancelária fínskej premiérky Sanny Marinovej vtedy uviedla, že vyhostenie korešponduje s obdobnými krokmi, aké už prijali iné členské štáty EÚ. (TASR)

17. 5. 2022
|
12:49
|
Svet

Ukrajinská vláda sa usiluje oslobodiť zranených obrancov Mariupoľa. Chce dosiahnuť výmenu zajatcov v čase, keď sa stav 52 evakuovaných mužov z Azovstaľu stabilizuje. Rusko plán o výmene zajatcov nekomentovalo. (Kyiv Independent)

17. 5. 2022
|
12:39
|
Svet

Neutralita je v krvi Rakúšanov aj v ich ústave.  Neutrálny štatút tak obhajovala ministerka obrany Klaudia Tannerová s tým, že z tohto dôvodu môže dodať Ukrajine len zbrane, ktoré nie sú smrtiace.

Ukrajine už Rakúsko dodalo ochranné vybavenie a v súčasnosti sa rokuje o dodávke zdravotníckych zásob. Parlament sa venuje aj bezpečnostnej doktríne krajiny. "Je o tom potrebné hovoriť a rokovať, čo sa deje práve teraz," povedala Tannerová. (TASR)

Rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová.
Zdroj TASR/Ministerstvo obrany SR
17. 5. 2022
|
12:23
|
Svet

Vstup Fínska a Švédska do NATO neprinesie veľkú zmenu. Obe krajiny sa dlhodobo zúčastňujú na vojenských cvičeniach Aliancie, vyhlásil šéf ruskej diplomacie Lavrov.

"NATO pri plánovaní svojho vojenského postupu na východ berie do úvahy aj ich územie. Takže v tomto zmysle zrejme žiadna zmena nenastane. Uvidíme ako Severoatlantická aliancia využije ich územie v praxi," povedal Sergej Lavrov. (TASR)

17. 5. 2022
|
12:18
|
Svet

Obrancovia Mariupoľa majú zásluhy na zastavení ruskej ofenzívy v iných častiach Ukrajiny. Ich odpor pomohol odraziť útoky na Kyjev a zastaviť postup v Záporožskej a Doneckej oblasti, vyhlásil ukrajinský minister obrany.

"Vďaka hrdinstvu mariupoľskej posádky sa ruskí okupanti rozhodli stiahnuť jednotky z Kyjeva. Splnili rozkaz zadržať skupinu 20-tisíc nepriateľov a zabrániť im vo vstupe do Záporožia a Donecka. Všetci sú hrdinovia. Ich nový rozkaz je, aby si zachránili životy,“ povedal minister Oleksyj Reznikov.

V oceliarňach Azovstaľ bojovala námorná pechota, územná obrana, policajti, pohraničníci, národná garda a samostatný pluk Azov.

"S účasťou Červeného kríža prebiehajú náročné procesy a rokovania o evakuácii ranených. Naším plánom je zachrániť ich životy a zaručiť im slobodu," povedal Reznikov.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že za uplynulých 24 hodín zložilo zbrane 265 obrancov, vrátane 51 vážne zranených, ktorých previezli do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk na okupovanom území Doneckej oblasti. (Ukrinform, TASR)

17. 5. 2022
|
11:57
|
Svet

Nemecko víta použitie ruských štátnych aktív na financovanie rekonštrukcie Ukrajiny. "Som politicky otvorený myšlienke zabavenia zahraničných aktív ruskej centrálnej banky," povedal minister financií Christian Lindner.

Dodal, že o podobných návrhoch sa už diskutuje v rámci skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 aj v rámci EÚ.

"V prípade súkromných aktív musíme počkať na to, čo je právne možné. Aj keď ide o ruských oligarchov, musíme rešpektovať platnú legislatívu," dodal  Lindner. (TASR)

17. 5. 2022
|
11:54
|
Svet

Rusko tvrdí, že raketový útok vo Ľvovskej oblasti mieril na zásielku zbraní. Ukrajinské úrady oznámili, že rakety poškodili železničnú infraštruktúru. 

Šéf ľvovskej vojenskej samosprávy Maksym Kozyckyj uviedol, že zasiahnuté miesto je blízko mesta Javoriv, kde sa nachádza aj veľká vojenská základňa. Z oblasti podľa jeho slov nehlásia obete. Systémy protivzdušnej obrany zostrelili tri rakety, dodal.

Starosta Ľviva Andrij Sadovyj informoval, že mesto nočné útoky nezasiahli. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že v regióne boli cez noc dve raketové salvy a protivzdušná obrana fungovala dobre. (Sky News)

17. 5. 2022
|
11:36
|
Svet

Mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nepokračujú, Kyjev vraj nereagoval na ruský návrh. "Ukrajina sa z vyjednávacieho procesu fakticky stiahla," oznámil námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko. (ČTK)

17. 5. 2022
|
11:25
|
Svet

Prezident Zelenskyj rokoval s nemeckým kancelárom Scholzom. Hovorili o vývoji bojov a možnosti zvýšenia tlaku na Moskvu prostredníctvom ďalších sankcií.

"S kancelárom (Scholzom) sme diskutovali o situácii na frontovej línii, o ďalšom tlaku voči Rusku, o sprísnení sankcií a o vyhliadkach na mier. Oceňujeme nemeckú podporu, vrátane vojenskej. Počítame s ďalšou pomocou Nemecka na ceste Ukrajiny k plnému členstvu v EÚ," napísal ukrajinský prezident na sociálnej sieti Twitter.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit uviedol, že Scholz chce pokračovať v snahe stať sa sprostredkovateľom v rokovaniach o ukončení ruskej invázie na Ukrajinu. Spolkový kancelár chce z tohto dôvodu byť v kontakte aj s ruským prezidentom. (TASR)

17. 5. 2022
|
11:18
|
Domov

Turecko absolvuje bilaterálne rozhovory s Fínskom a Švédskom o vstupe do NATO. Severské krajiny bude žiadať, aby sa správali k predstaviteľom kurdských strán ako k teroristom, oznámil minister Korčok.

Korčok ďalej povedal, že zo strany Turecka ide o legitímny dôvod, keďže sa EÚ zaviazala považovať kurdské strany a hnutia za teroristické organizácie.

"Vstup Švédska a Fínska je priamym dôsledkom ruskej agresie na Ukrajine. NATO škandinávske krajiny nevyzvalo na vstup, takže nejde o expanziu Aliancie na sever Európy. Tým padá mýtus, že sa NATO z vlastnej vôle približuje k hraniciam Ruska. Preto prosím občanov, aby si všímali podsúvané dezinformácie o plánovanej eskalácii zo strany NATO. Nie je to pravda, ďalšie dva štáty sa slobodne rozhodli," upozornil minister Korčok. (SME)

17. 5. 2022
|
11:02
|
Svet

Straty ruskej armády vzrástli. Ukrajina tvrdí, že po 83 dňoch bojov zneškodnila 27 900 vojakov, 201 lietadiel, 167 helikoptér, 1 235 tankov, 13 lodí, 578 delostreleckých a 90 protivzdušných systémov. (SME)

17. 5. 2022
|
10:40
|
Svet
Dôležité

Švédska šéfka diplomacie Ann Lindeová podpísala žiadosť svojej krajiny o vstup do Severoatlantickej aliancie. Dokument má byť odovzdaný spolu s obdobnou fínskou žiadosťou do centrály NATO v Bruseli tento týždeň. (ČTK)

Švédska šéfka diplomacie Ann Lindeová
Zdroj TASR/AP
17. 5. 2022
|
10:39
|
Svet

Ruská armáda stavila na bezhlavú delostreleckú paľbu. Má len obmedzené možnosti cielených útokov a vyhýba sa riziku nasadiť bojové lietadlá nad územiami ovládanými Ukrajinou, uviedlo britské ministerstvo obrany. 

"V nasledujúcich týždňoch sa bude Rusko pravdepodobne opäť spoliehať na masívne delostrelecké útoky, keď sa pokúsi o zosilnenie svojej ofenzívy v Donbase," uvádza sa vo vyhlásení britského rezortu obrany, ktorý sa odvoláva na tamojšie tajné služby.

Počas neúspešných útokov ruských jednotiek na ukrajinskú metropolu Kyjev bolo v severoukajinskej Černihivskej oblasti zničených zhruba 3 500 budov, pričom približne 80 percent z nich tvorili civilné objekty, dodáva ministerstvo v Londýne.

"Rozsah týchto škôd potvrdzuje pripravenosť Ruska nasadiť delostrelectvo proti obytným oblastiam" a na proporcionalitu bude pritom vsádzať len minimálne, uvádza sa vo vyhlásení britského rezortu obrany. (TASR)

17. 5. 2022
|
10:31
|
Svet

Rusko musí prehrať, uznať chybu a prevziať za svoje činy plnú zodpovednosť. Lotyšský minister obrany Artis Pabriks tak reagoval na niektorých západných lídrov, ktorí uvažujú o ústupkoch voči Putinovi.

Francúzky prezident Macron načrtol, že ak by porážka Rusov príliš neponížila, mohli by skôr ukončiť konflikt.  (Sky News)

17. 5. 2022
|
10:30
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Українці на автівках утворили затори біля пункту пропуску Убля. Президентка Зузана Чапутова зустрінеться зі своїм українським колегою.

Поліція затримала колишнього голову Верховного суду. В Австрії більше не потрібно показувати негативний результат тесту. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

17. 5. 2022
|
10:08
|
Svet

Ukrajinské sily vytlačili okupantov z obcí Gornoje a Sirotine v Luhanskej oblasti. Rusi utrpeli straty a z územia sa stiahli, oznámil šéf luhanskej regionálnej vojensko-civilnej správy Sergej Hajdaj.

"Delostrelectvo nepriateľa poškodilo deväť domov v meste Gornoje a šesť v meste Zoloty. Pri protiútoku boli Rusi donútení stiahnuť sa, keď utrpeli ťažké straty," informoval Hajdaj o bojoch pri Severodonecku.

Ukrajinskí vojaci podľa neho počas 16. mája odrazili v Luhanskej oblasti 11 útokov, zničili protilietadlový raketový systém Tor, päť tankov, šesť delostreleckých systémov, 12 obrnených bojových vozidiel a jedno auto. Ukrajinské jednotky protivzdušnej obrany tiež zostrelili bojové lietadlo Su-25 a tri bezpilotné lietadlá Orlan-10. (Unian)

17. 5. 2022
|
09:44
|
Svet

Starosta Mariupoľa vyzval obyvateľov, aby sa do mesta nevracali a neverili sľubom okupantov. Vadym Bojčenko tak varoval pred správami o odškodnení za zničené bývanie zo strany Ruska.

"Je veľmi ťažké vstúpiť do mesta. Museli by ste prejsť filtračnými centrami, získať nové doklady. Žiaľ, je to veľmi smutné. A nie každý, kto príde do Mariupoľa, dostane možnosť voľného odchodu, "povedal Bojčenko.

Starosta potvrdil, že ruskí okupanti lákajú obyvateľov do mesta prísľubmi kompenzácie za zdevastované domy. "Reči o náhrade za poškodený majetok sú lož, pretože mesto je takmer zničené. Poškodených je 90 percent bytov, z toho 70 percent dostalo priamy zásah a 50 percent bytov Rusi obrátil na popol, “povedal starosta.

Podľa Bojčenka je avizovaná výška odškodného pre obyvateľov za miliardy dolárov len propagandou, aby okupanti prilákali do mesta viac ľudí. "A potom, ako teroristická organizácia, budú vyjednávať o evakuáciách. Je to pasca, musíme to pochopiť," povedal Bojčenko. (Unian)

17. 5. 2022
|
09:32
|
Domov

Na Slovensko prišlo z Ukrajiny 2 437 ľudí, z toho 695 mužov, 1 362 žien a 380 detí. O dočasné útočisko požiadalo 300 žiadateľov, spolu je to 76 339. Smerom späť na Ukrajinu prešlo 2 769 ľudí. Na Slovensko prišlo dokopy 430 677 utečencov. (TASR)

17. 5. 2022
|
09:09
|
Svet

Putin je osobne zapojený do plánovania vojenských operácií. A to až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

"Ruský prezident pomáha určovať pohyb síl v Donbase, kde minulý týždeň (ruskí) útočníci utrpeli krvavú porážku, keď sa pri viacerých príležitostiach pokúšali prekročiť strategickú rieku Severský Donec na východe Ukrajiny," uviedol The Guardian s odkazom na nemenované zdroje.

Západní vojenskí predstavitelia dodali, že Putin stále úzko spolupracuje s náčelníkom generálneho štábu ruskej armády Valerijom Gerasimovom, aj keď ukrajinskí predstavitelia minulý týždeň tvrdili, že Gerasimov bol odsunutý na vedľajšiu koľaj.

Najvyššie postavený britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin, verí, že Ukrajina teraz vojnu vyhráva, pretože Putin si chcel "podmaniť celú Ukrajinu" a "vnútiť tejto krajine svoju vlastnú vládu". Jeho plán však zlyhal, dodal admirál. (TASR)

17. 5. 2022
|
08:00
|
Svet
17. 5. 2022
|
07:41
|
Svet
Dôležité

V jednom z hrobov pri Kyjeve našli telo českého občana. Vodič kamiónu prišiel na Ukrajinu po začiatku ruskej invázie a pomáhal tam ako dobrovoľník, uviedla na sociálnych sieťach polícia Kyjevskej oblasti. (ČTK, Voxpot)

17. 5. 2022
|
06:39
|
Svet

Obrancovia z Mariupoľa sú na území okupovanom Ruskom. Operácia na ich záchranu však bude pokračovať, povedal ukrajinský prezident. Cieľom je ich návrat domov. (TASR)

17. 5. 2022
|
06:23
|
Ekonomika

Európska únia nedospela k dohode pri zákaze dodávok ropy z Ruska, uviedol to šéf diplomacie Josep Borrell. Nepodarilo sa teda dosiahnuť ani dohodu na šiestom balíku sankcií, čo sa však podľa jeho slov ani neočakávalo. (TASR)

17. 5. 2022
|
06:09
|
Svet

Ukrajinskí vojaci v Mariupoli splnili bojovú misiu, uviedol generálny štáb ozbrojených síl. "Vrchné vojenské velenie nariadilo veliteľom jednotiek umiestnených v Azovstali, aby chránili životy personálu," oznámil generálny štáb.

Operácia na záchranu ukrajinských obrancov pokračuje a bojovníkov označili za hrdinov.

"Tým, že držali pozície pri Azovstali, nedovolili nepriateľovi presunúť až 17 práporových taktických skupín (okolo 20-tisíc ľudí) na iné smery. Narušili tým realizáciu plánu na rýchle dobytie Záporožia, dosiahnutie administratívnej hranice Doneckej a Záporožskej oblasti a vytvorenie podmienok pre obkľúčenie síl OOS, "dodal štáb s odvolaním sa na ukrajinské sily zapojené do operácie na východe krajiny. (ČTK)

17. 5. 2022
|
06:07
|
Svet

V ukrajinskom Ľvove boli v noci počuť výbuchy. Podľa šéfa vojenskej správy Maxyma Kozyckého zaútočili ruské jednotky na vojenskú infraštruktúru v okrese Javoriv. Informácie o prípadných obetiach zatiaľ nie sú známe.

Podľa niektorých správ bolo počuť v rýchlom slede osem až desať explózií za sebou. Krátko pred výbuchmi zazneli v meste varovné sirény a následne, asi 45 minút po polnoci, bolo počuť explózie. Podľa ruského webu stanice BBC bol v meste vyhlásený letecký poplach a úrady vyzvali obyvateľov, aby sa schovali v krytoch.

Neskôr ľvovský primátor Andrij Sadovyj uviedol, že nateraz nemá potvrdené informácie o tom, že by Ľvov zasiahla niektorá z rakiet. Predpkiladá, že rakety boli zneškodnené protivzdušnou obranou.

Vojenský objekt Javoriv je od Ľvova vzdialený asi 40 kilometrov. (ČTK)

16. 5. 2022
|
23:38
|
Svet
Dôležité

Z Azovstaľu previezli viac ako dvesto ukrajinských vojakov na územie kontrolované Ruskom, 53 ťažko zranených previezli do nemocnice, potvrdil prezident Zelenskyj. Vojakov majú vymeniť za ruských zajatcov. (SME)

Zdroj Twitter

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina tvrdí, že naďalej kontroluje desatinu Luhanskej oblasti Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 34 806
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 483
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 615
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 274
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 538
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 096
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 739
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predvolebných bilbordov vrátane jedného wallboardu má Hlas v Bratislave 18

Hlas stiahol Dolinkovú z boja o primátora Bratislavy


8 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


13 h
Peter Schutz.

Rozdielov proti Mečiarovi je oveľa viac než podobností.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Aké zmeny v dokumentoch navrhujú generálna prokuratúra a ministerstvo práce.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 7 h

V benátskych kanáloch sa nesmie plávať.


ČTK 8 h
Hadi Matar na súde.

Hadi Matar obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu.


TASR 9 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu