SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Rusom vzdorovali 82 dní. Pluk Azov plní rozkaz na záchranu životov, oznámil veliteľ (SME minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje 82. deň.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 16/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

16. 5. 2022
|
23:38
|
Svet
Dôležité

Z Azovstaľu previezli viac ako dvesto ukrajinských vojakov na územie kontrolované Ruskom, 53 ťažko zranených previezli do nemocnice, potvrdil prezident Zelenskyj. Vojakov majú vymeniť za ruských zajatcov. (SME)

Zdroj Twitter
16. 5. 2022
|
22:40
|
Svet

Oceliarne Azovstaľ malo opustiť asi desať autobusov s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa ukrývali v komplexe obliehanom ruskými silami, píše agentúra Reuters. K situácii v mariupoľských oceliarňach by sa mal vyjadriť aj prezident Zelenskyj. (ČTK)

16. 5. 2022
|
21:50
|
Svet

Víťazi súťaže Eurovízia 2022 sa vrátili na Ukrajinu. Hudobnú skupinu Kalush Orchestra privítali na hraniciach s Poľskom.

Frontman skupiny Oleh Psiuk dostal od pohraničnej stráže kyticu zo žltých a modrých kvetov, a teda farieb ukrajinskej vlajky. Na hranice ho prišla privítať aj jeho priateľka.

Skupina zhromaždeným predviedla aj improvizovanú verziu skladby Stefania, s ktorou na súťaži Eurovízie v Turíne zvíťazila, čím dodala morálnu podporu svojim bojujúcim krajanom.

Z víťazstva skupiny sa tešili aj ukrajinskí vojaci pozerajúci súťaž v televízii, píše Reuters. Psiuk na konci živého vystúpenia žiadal o pomoc pre obliehané mesto Mariupoľ a tamojšie oceliarne Azovstaľ, v ktorom sa skrývajú poslední z ukrajinských vojakov brániacich toto mesto pred ruskou agresiou.

"Eurovízia je veľmi dôležitá, obzvlášť v tomto roku. Životy tak mnohých ľudí sú však oveľa dôležitejšie," povedal v pondelok Psiuk na stretnutí s pohraničníkmi.

Reuters uvádza, že Kalush Orchestra plánuje víťaznú trofej z finále Eurovízie, ktorou je ikonická sklenená soška v tvare mikrofónu, predať a získanými peniazmi podporiť obranu Ukrajiny proti ruskej agresii.

Psiuk dúfa, že za trofej dostane státisíce dolárov. "Sú ľudia, ktorí sú jednoducho pripravení dávať takéto dary. Toto ich má jednoducho trochu motivovať - môžu vlastniť túto trofej. Pre niekoho môže byť cool mať doma sošku od víťaza ceny Eurovízie 2022," povedal.

Skupine sa bezprostredne po víťazstve poďakoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nadšenie vyjadrovali aj občania mesta Kaluš, po ktorom je táto formácia pomenovaná, keďže ide o Psiukovo rodné mesto.

"Milujem mojich Kalush. S manželkou sme pozerali do jednej v noci, a tešili sme sa z víťazstva. Skákal som (od radosti). Bol som v siedmom nebi... Chcem však tiež, aby sme čo najrýchlejšie skončili vojnu, to by bolo ešte väčšie víťazstvo," povedal 74-ročný obyvateľ tohto mesta, ktoré je od poľsko-ukrajinských hraníc vzdialené zhruba tri hodiny cesty autom. (TASR)

16. 5. 2022
|
21:41
|
Svet

Rusku nezostáva veľa zdrojov na pokračovanie vojny. Agresor už nasadil 80 percent svojich práporových taktických skupín, tvrdí Pentagón.

Je známe, že na území Ukrajiny v súčasnosti bojuje 106 ruských práporových taktických skupín. Velenie plánovalo do invázie zapojiť až 140.

Pentagón tiež uviedol, že Rusku sa míňajú zdroje na pokračovanie vojny, oznámil na Twitteri novinár Jack Detsch s kontaktami na ministerstvo obrany USA. 

Britská tajná služba zase tvrdí, že Rusko stratilo tretinu pozemných síl, ktoré zhromaždilo pred útokom. Straty nedokáže nahradiť a nie je pravdepodobné, že by v priebehu nasledujúcich 30 dní dokázalo výrazne zintenzívniť ofenzívu na Donbase. (Unian)

16. 5. 2022
|
21:22
|
Svet

Nemecký kancelár Scholz navštívi Kyjev, až keď bude dôvod na konkrétne rokovania. Nemieni sa pridať k ľuďom, ktorí sa na Ukrajinu chodia iba odfotiť.

Šéfka nemeckého rezortu diplomacie Annalena Baerbocková navštívila minulý týždeň Kyjev ako prvá členka nemeckej vlády od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Krátko predtým tam bola aj predsedníčka Spolkového snemu Bärbel Basová.

V apríli odmietol Kyjev prijať nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera pre jeho údajnú ústretovú politiku voči Rusku ešte v čase, keď bol ministrom zahraničných vecí. Následne preto odmietal ísť do Kyjeva aj kancelár Scholz. Začiatkom mája si však obe strany predchádzajúce nezhody údajne vysvetlili a Volodymyr Zelenskyj pozval oboch nemeckých predstaviteľov na návštevu. (TASR)

16. 5. 2022
|
21:17
|
Svet

Alexej Navaľnyj pochválil britských lídrov za razantný postoj voči ruskej invázii. Väznený ruský opozičný líder spomenul konkrétne premiéra Johnsona a ministerku zahraničia Trussovú.

Navaľnyj na Twitteri zároveň vyslovil podporu najnovšiemu balíku britských sankcií zameraných proti šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, informuje spravodajská stanica Sky News.

"Sankcie voči jednotlivcom, zmrazovanie účtov a konfiškácia, zákaz vydávania víz a zhabanie jácht a účtov činiteľov sú medzi ruskými občanmi veľmi populárne. Dokonca aj ten najletargickejší ruský volič je v tejto otázke solidárny (so Západom), alebo ešte radikálnejší ako Západ," tvrdí Navaľnyj. (TASR)

16. 5. 2022
|
21:07
|
Svet
Dôležité

Obrancovia Mariupoľa vykonali rozkaz na záchranu životov, oznámil bez podrobností veliteľ pluku Azov. Rozkaz podľa neho prišiel z vrchného velenia.

Predtým ruské ministerstvo obrany informovalo, že dosiahlo dohodu o odsune zranených ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ do okupovaného Novoazovska.

„Obrancovia Mariupoľa napriek všetkým ťažkostiam splnili rozkaz, keď 82 dní odrážali nepriateľa a umožnili ukrajinskej armáde preskupiť sa, vycvičiť viac personálu a prijať veľké množstvo zbraní. Žiadna zbraň nebude fungovať bez profesionálne vyškolených vojakov, čo z nich robí najcennejšiu zložku armády. V záujme záchrany životov celá posádka v Mariupoli vykonáva schválené rozhodnutie Najvyššieho vojenského velenia a dúfa v podporu ukrajinského ľudu,“ povedal veliteľ Denys Prokopenko. (SME, Radio Sloboda)

16. 5. 2022
|
20:57
|
Svet

Ukrajinský súd zadržal majetok ruského miliardára Michaila Fridmana v hodnote 420 miliónov dolárov.

Na facebooku ukrajinská žalobkyňa Iryna Venediktová napísala, že Fridmanovi zabavili cenné papiere cyperských spoločností, ktoré boli držané na Ukrajine. Európska únia uvalila na Fridmana sankcie po ruskej invázii na Ukrajinu, pripomína agentúra Reuters.

Fridman patrí medzi najbohatších občanov Ruska. Pod kontrolou má súkromnú investičnú firmu LetterOne a je zakladateľom najväčšej ruskej súkromnej banky Alfa Bank. (ČTK)

16. 5. 2022
|
20:41
|
Svet

Rusko rozpútaním vojny spôsobilo podľa Zelenského poradcu rast cien vo svete, tie začnú podľa neho klesať, keď Ukrajinci oslobodia svoju krajinu. Mychajlo Podoľak však pripomenul, že na to potrebujú zbrane. (SME)

16. 5. 2022
|
20:28
|
Svet

Rozbúrené more vyplavilo na pobrežie pri Odese mínu. Pyrotechnici ju zneškodnili. V oblasti platí zákaz približovania sa k moru, plávania aj používania lodí a člnov.

„Hrozby raketových útokov a mín sú naďalej relevantné. Obranné sily podnikli protiopatrenia po tom, čo nepriateľ rozptýlil morské míny v našich pobrežných vodách," oznámilo armádne veliteľstvo pre južnú Ukrajinu. (SME)

16. 5. 2022
|
20:18
|
Svet

Rusi ponúkajú obyvateľom Mariupoľa kompenzácie za falošné svedectvá. Majú sa týkať zabíjania civilistov a ničenia majetku ukrajinskou armádou, tvrdí starosta mesta Petro Andrjuščenko.

Okupanti ponúkajú zhruba 6 000 dolárov za zničený dom a 33 000 dolárov za zabitého príbuzného. (Kyiv Independent)

16. 5. 2022
|
19:45
|
Svet

Macron žiadal Európanov, aby nepodľahli lákadlu poníženia a pomsty. Táto výzva iba narobila zlú krv. Ukrajina totiž spoznala svoju cenu a nemieni sa riadiť želaniami lídrov. Píše komentátorka Zuzana Kepplová. (SME)

16. 5. 2022
|
19:30
|
Svet

Rusi sústreďujú sily najmä v Doneckej oblasti, snažia sa zničiť ukrajinské opevnené pozície. Ruská agresia voči Ukrajine postrčila Fínsko a Švédsko smerom k NATO. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 16/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
16. 5. 2022
|
19:26
|
Svet

Ostreľovanie Severodonecka neprežilo najmenej desať ľudí. Mesto v Luhanskej oblasti je takmer obkľúčené ruskými vojakmi.

"Rusi ostreľujú Severodoneck bez prestávky," uviedol gubernátor oblasti Serhij Hajdaj. "Najmenej desať ľudí zahynulo. V súčasnosti je oblasť extrémne náročné skontrolovať," dodal gubernátor. (TASR)

16. 5. 2022
|
18:16
|
Domov

Ruským silám sa pravdepodobne minuli zálohy pripravené na boj. Ruské velenie je nútené spájať vojakov z rôznych zložiek, vrátane súkromných vojenských spoločností a milícií, píše sa v situačnej správe slovenskej armády.

Ruská armáda sa zrejme vzdá cieľa dokončiť rozsiahle obkľúčenie ukrajinských jednotiek od mesta Doneck po Izjum v prospech dokončenia dobytia Luhanskej oblasti.

Ruské velenie bude v budúcnosti pravdepodobne uprednostňovať bitku o Severodoneck, pričom určité úsilie vynaloží na prerušenie ukrajinských pozemných komunikačných liniek vo východnej Doneckej oblasti.

Ruské sily pokračujú v koordinovanom úsilí o dobytie Severodonecka zo severu a juhu, čo by malo za následok neúplné obkľúčenie ukrajinských jednotiek, ako sa pôvodne očakávalo.

Neúspešné ruské pokusy o prekročenie rieky Siverskyj Donec neďaleko Kreminy môžu posunúť ruské obkľučovacie operácie ďalej na východ, bližšie k Severodonecku cez Rubižne, namiesto toho, aby viedli širšie obkľúčenie pozdĺž viacerých osí.

Ruské sily tiež pravdepodobne zmenšovali postup na Slovjansk z Izyumu, pravdepodobne kvôli pomalému tempu tamojšej útočnej operácie. (SITA)

16. 5. 2022
|
18:05
|
Svet

Prezident Zelenskyj ocenil vojakov za dosiahnutie hraníc s Ruskom.  Ukrajinskí vojaci zverejnili zábery dokazujúce, že dosiahli hranicu s Ruskom v oblasti Charkova.

„227. prápor 127. brigády územnej obrany Ukrajiny! Ďakujem pekne!“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na Instagrame.

„Od všetkých Ukrajincov, od každého, odo mňa a od mojej rodiny. Moja vďačnosť nemá hraníc. Všetkým prajem zdravie a dávajte na seba pozor. Sláva Ukrajine!“ dodal Zelenskyj. (SITA)

16. 5. 2022
|
17:06
|
Svet

Nórsko, Dánsko a Island prisľúbili pomoc Fínsku a Švédsku v prípade útoku. Krajiny to uviedli v spoločnom vyhlásení.

"Nórsko je spoločne s Dánskom a Islandom pripravené všetkými potrebnými prostriedkami pomôcť svojim severským susedom v prípade, že by sa stali obeťou agresie na svojom území pred získaním členstva v NATO," povedal nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Nórsko, Dánsko aj Island sú členskými štátmi NATO. (TASR)

16. 5. 2022
|
17:06
|
Svet

Fínsko a Švédsko už oznámili, že chcú do NATO. Turecko bude za svoj súhlas žiadať ústupky, Chorvátsko je proti, lebo sa mu nepáči volebný zákon v Bosne a dostalo páku, ako tlačiť na Západ. (SME)

16. 5. 2022
|
16:58
|
Svet

Rusko oznámilo dohodu o liečbe zranených vojakov z oceliarne Azovstaľ. Ukrajinská strana toto tvrdenie bezprostredne nepotvrdila. Nie je jasné, koľko zranených Ukrajincov by mohlo opustiť Azovstaľ a či tak niektorí doteraz urobili.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že existuje dohoda, aby zranení ukrajinskí vojaci v obliehanej oceliarni v rámci miestneho prímeria opustili závod na lekárske ošetrenie.

Rezort po rokovaniach s ukrajinskými zástupcami na mieste, že zorganizujú humanitárny koridor na prepravu zranených vojakov do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré je pod kontrolou proruských separatistov.

O tom, či budú zranených považovať za vojnových zajatcov, sa ministerstvo nevyjadrilo. (SITA)

16. 5. 2022
|
16:24
|
Svet

Hadí ostrov bude v blízkej budúcnosti oslobodený, uviedol hovorca regionálnej vojenskej správy v Odese, Bratčuk. Kontrola nad týmto územím je strategicky dôležitá pre udalosti v Čiernom mori. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
16:13
|
Svet

Olympijské hry 2026 a 2028 sa nebudú vysielať v Rusku a Bielorusku. Krajiny sa nesmeli uchádzať o práva na vysielanie. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
16:05
|
Svet

Ruské vojská sa zameriavajú na Luhansk. Ukrajinská armáda im v tom bráni a vo veľkom rozsahu ničí techniku a vozidlá.  (SME)

16. 5. 2022
|
15:51
|
Svet

EÚ má telefónnu linku pomoci pre utečencov z Ukrajiny, v ukrajinčine a ruštine. Cieľom linky pomoci je pomáhať ľuďom na úteku z Ukrajiny zodpovedaním ich otázok a poskytovaním širokého spektra praktických a užitočných informácií.

Ide napríklad o informácie ako podmienky vstupu a cestovania v priestore EÚ až po prístup k právam a príležitostiam, akými sú vzdelanie, zamestnanie alebo zdravotná starostlivosť. (TASR)

16. 5. 2022
|
15:43
|
Svet

Západ chce čo najdlhšiu vojnu na Ukrajine, aby sa Rusko oslabilo, vyhlásil bieloruský prezident Lukašenko. Na summite členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti vyzval ostatných členov, aby vystupovali jednotne.

Lukašenko dodal, že k súčasným "pekelným sankciám" voči jeho krajine a Rusku nemuselo dôjsť, ak by členovia CSTO vystupovali jednotne.

"Ak nevytvoríme jednotný front, Západ bude kolektívne stupňovať tlak na postsovietsky priestor," povedal.

Britské ministerstvo obrany hlásilo zvýšenú aktivitu bieloruských ozbrojených síl pozdĺž ukrajinských hraníc.

Rezort britskej obrany poznamenal, že napriek predchádzajúcim špekuláciám sa bieloruské sily priamo nezapojili do vojnového konfliktu, pretože Lukašenko pravdepodobne balansuje medzi podporou ruskej invázie na Ukrajine a želaním vyhnúť sa priamej vojenskej účasti, aby jeho krajinu nepostihli západné sankcie, odveta Ukrajiny či prípadná nespokojnosť v radoch bieloruskej armády. (TASR)

16. 5. 2022
|
15:35
|
Svet

Švédsko by malo vstúpiť do NATO spolu s Fínskom, aby „zaistilo bezpečnosť švédskeho ľudu“, hovorí švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

 Počas spoločnej tlačovej konferencie so švédskym opozičným lídrom Ulfom Kristerssonom v Štokholme premiérka zdôraznila, že súčasná situácia si „vyžaduje“ od Švédska vstup do aliancie. (CNN)

16. 5. 2022
|
15:23
|
Svet
Dôležité

Moskva hlási evakuáciu ranených Ukrajincov z oceliarní Azovstaľ do mesta pod kontrolou Rusov. Kyjev informáciu o evakuáciách podľa dostupných informácií zatiaľ nekomentoval.

Plánom je podľa ruského ministerstva obrany prepraviť ranených "koridorom" vedúcim na východ do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré okupujú ruské sily. (ČTK)

16. 5. 2022
|
15:19
|
Svet

Čerpacie stanice Shell v Rusku úplne prestali predávať pohonné hmoty. Obchody a kaviarne fungujú ďalej, od 20. mája prestáva fungovať vernostný program. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
15:16
|
Svet
Dôležité

Švédsko oficiálne požiada o vstup do NATO, oznámila švédska premiérka Magdalena Anderssonová. (TASR, ČTK)

Zdroj TASR/AP
16. 5. 2022
|
15:14
|
Svet

Európska komisia objasnila, ako môžu európske firmy platiť za ruský plyn bez porušenia sankcií EÚ proti Moskve.

V aktualizovanom usmernení týkajúcom sa spôsobov platby za ruský plyn potvrdila, že európski odberatelia môžu platiť bez toho, aby porušovali sankcie. Dôvodom sporu je požiadavka Moskvy, aby zahraniční odberatelia platili za dodávky v rubľoch.

Sankcie nebránia odberateľom, aby si otvorili účet v určenej banke. Firmy môžu platiť za ruský plyn, pokiaľ sa platby uskutočnia v menách uvedených v existujúcich kontraktoch a deklarujú dokončenie transakcie v momente úhrady v tejto mene.

Takmer všetky dodávateľské kontrakty, ktoré majú uzavreté firmy z EÚ s ruským koncernom Gazprom, počítajú s platbami v eurách alebo dolároch. (TASR)

16. 5. 2022
|
15:02
|
Svet
Dôležité

Vstup Švédska do NATO podporila väčšina parlamentných strán. Ako informovala agentúra APA, samotné hlasovanie sa konať nebude a v priebehu dňa má svoje rozhodnutie ohľadne vstupu krajiny do NATO oznámiť premiérka Magdalena Anderssonová. (TASR)

16. 5. 2022
|
14:41
|
Svet

Prezident Zelenskyj vymenil veliteľa územných obranných síl. Urobil tak po takmer troch mesiacoch vojny proti Rusku a bez uvedenia dôvodu.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že Zelenskyj za veliteľa síl územnej obrany vymenoval generálmajora Ihora Tancjuru, ktorý na tomto poste vystrieda Jurija Haluškina.

Ministerstvo obrany označilo Tancjuru za skúseného dôstojníka, ktorý bol predtým náčelníkom štábu ukrajinských pozemných síl. Zároveň uviedlo, že územné obranné sily sa od svojho vzniku krátko po začiatku ruskej invázie rýchlo rozrástli a zohrávajú dôležitú úlohu v konflikte s Ruskom.

"Explozívne zväčšenie celej štruktúry, predovšetkým v podmienkach intenzívneho boja, je obrovskou skúsenosťou, s chybami a úspechmi. Sú zaznamenané úspechy a, žiaľ, aj straty," napísal rezort obrany vo vyhlásení. (TASR)

16. 5. 2022
|
14:40
|
Svet

Rusko nemá s Fínskom a Švédskom problémy, tvrdí Putin. Rozšírenie vojenskej infraštruktúry na ich území si však podľa neho bude vyžadovať reakciu zo strany Moskvy.

Putin na summite členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti povedal, že rozširovanie NATO predstavuje pre Rusko problém, píše National Post. Rusko si podľa Putina musí dávať pozor na plány tejto vojenskej aliancie pod vedením USA, ktoré majú za cieľ zvýšiť jej globálny vplyv.

Rusko vníma snahu oboch týchto krajín o vstup do Aliancie s veľkou nevôľou a hrozí, že podnikne zodpovedajúce protiopatrenia. (TASR)

16. 5. 2022
|
14:21
|
Svet
Dôležité

Vstup Fínska a Švédska do NATO neohrozí Rusko, môže však vyvolať reakciu, povedal Putin. (TASR)

16. 5. 2022
|
14:12
|
Svet

Aktivisti Greenpeace zabránili tankeru s ruským nákladom zakotviť v Británii. Organizácia oznámila, že 12 aktivistov obsadilo mólo v prístave na rozvoz paliva v grófstve Essex.

Grécka loď s názvom Andromeda prepravujúca palivo tam mala vyložiť svoj náklad. Aktivisti vnikli na palubu a tento tanker prevážajúci 33-tisíc ton nákladu ruskej motorovej nafty bol nútený zmeniť smer plavby, uvádza Greenpeace na svojej oficiálnej webovej stránke.

Grécka spoločnosť, ktorá loď Andromeda prevádzkuje, na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala, píše Reuters.

"Zatiaľ sme zatkli osem ľudí na základe podozrení z nedovoleného vstupu s priťažujúcimi okolnosťami," uviedla polícia. Tá podľa svojich slov musí zasiahnuť v takýchto prípadoch, keď existuje podozrenie na porušenie zákonov.

Viacero lodí prevážajúcich ruský náklad v posledných týždňoch zmenilo svoj kurz v reakcii na protesty v prístavoch v Spojenom kráľovstve a EÚ.

Británia i Európska únia prijali každá svoje vlastné opatrenia, ktoré zakazujú lodiam plaviacim sa pod ruskou vlajkou zakotviť v ich prístavoch. (TASR)

16. 5. 2022
|
14:01
|
Svet

Švédska vláda oficiálne informovala kráľa a korunnú princeznú o procese prihlášky do NATO. Ministerka zahraničia Ann Lindeová zopakovala, že zámerom vlády je usilovať sa o členstvo v NATO. 

 "Dnes sa v Kráľovskom paláci zišiel Výbor pre zahraničné veci, kde vláda informovala o aktuálnych otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky," uviedla Lindeová. (CNN)

16. 5. 2022
|
13:55
|
Svet

Fínsko-švédska drevárska spoločnosť Stora Enso predáva svoj ruský biznis s obalmi z vlnitej lepenky. Zástupcovia spoločnosti svoje rozhodnutie vysvetlili „nestabilitou na ruskom trhu“. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
13:40
|
Svet

Žiadosť Fínska o vstup do NATO ratifikujú USA možno ešte pred augustom, uviedol McConnell. Líder republikánov v americkom Senáte to konštatoval po stretnutí s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm v Helsinkách.

"Pravdaže dúfame, že sa nám to podarí ešte pred augustovou prestávkou, keď Kongres zvyčajne nezasadá," uviedol McConnell.

Zároveň dodal, že americkí zákonodarcovia podporujú vstup Fínska do NATO, a očakáva, že žiadosť Helsínk o vstup do Aliancie bude z veľkej časti podporená, aj keď zrejme nepôjde o jednohlasné rozhodnutie.

McConnell zároveň zdôraznil, že Republikánska strana je rozhodne za to, aby Spojené štáty zotrvali v Severoatlantickej aliancii. "Jednoznačne. Nejde o väčšinový pohľad v Republikánskej strane alebo republikánov v Senáte alebo v Snemovni," reagoval McConnell na otázku o názore bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o vystúpení USA z NATO. (TASR)

16. 5. 2022
|
13:35
|
Svet

Čo asi spraví režim žmýkania s helikoptérou? Fotografia torza práčky v troskách ruského vrtuľníka zostreleného na Ukrajine vyvolala polemiky na sociálnych sieťach. (ČTK)

16. 5. 2022
|
13:12
|
Svet
Dôležité

Parlamenty vo Fínsku a Švédsku začali diskutovať o vstupe do NATO. Predpokladá sa, že zákonodarné zbory oboch krajín, ktoré prehodnocujú svoju dlhoročnú neutralitu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, podanie žiadosti o vstup do NATO schvália.

Fínski poslanci začali o možnom členstve krajiny v Severoatlantickej aliancii diskutovať ráno, pričom hlasovanie sa očakáva najskôr v utorok, uviedla agentúra AFP. Podľa posledných správ fínskych médií je minimálne 85 percent z 200 členov Eduskunty pripravené členstvo podporiť.

Debatu vo švédskom parlamente začala dopoludnia svojím prejavom premiérka Magdaléna Anderssonová. "Švédsko potrebuje formálne bezpečnostné záruky, ktoré poskytuje členstvo v NATO," povedala ministerská predsedníčka. "Žiaľ, nemáme dôvod veriť, že smerovanie (akcií Ruska) sa v dohľadnej budúcnosti zmení," dodala. (ČTK)

Fínska premiérka Sanna Marinová počas prejavu v parlamente, ktorý diskutuje o vstupe do NATO.
Zdroj TASR/AP
16. 5. 2022
|
13:06
|
Svet

Nemecký kancelár Scholz chce pokračovať v rozhovoroch s Putinom. V tejto fáze konfliktu je podľa Berlína dôležité "pokúsiť sa znova začať hovoriť o tom, ako bude možné ukončiť zabíjanie".

Scholz podľa nemeckej agentúry DPA prerušil týždne "rádiového ticha" po tom, ako minulý týždeň zavolal ukrajinskému prezidentovi Zelenskému aj šéfovi Kremľa Putinovi.

Scholz Putina počas piatkového telefonátu požiadal, aby čo najskôr uzavrel prímerie. Vyzval ho tiež na zlepšenie humanitárnej situácie a na dosiahnutie pokroku pri hľadaní diplomatického riešenia konfliktu. Nemecký kancelár na druhej strane Zelenskému prisľúbil ďalšiu podporu vrátane dodávok zbraní. (TASR)

16. 5. 2022
|
13:05
|
Domov
Dôležité

 Vojna na Ukrajine spomalí aj hospodársky rast Slovenska. Vyhliadky slovenskej ekonomiky na najbližšie dva roky sú zahmlené vplyvom ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

 To predstavuje závažný šok pre dodávateľské reťazce, prudký nárast cien energií, čo môže zvýšiť ceny tovarov a výrobných nákladov a znížiť kúpnu silu domácností. Vyplýva to z jarných ekonomických prognóz, ktoré v Bruseli predstavila Európska komisia. (TASR)

16. 5. 2022
|
13:03
|
Svet

Rusi dávajú ľuďom podpisovať papiere s tvrdením, že mesto Mariupoľ si zničili sami Ukrajinci. Upozornil na to poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko.

Ruskí okupanti podľa neho oznámili začiatok registrácie na vyplácanie kompenzácií za zničené bývanie 500-tisíc rubľov (asi 4260 eur) alebo tri milióny rubľov (zhruba 25 600 eur) za stratu člena rodiny.

„Obyvatelia Mariupoľa však musia pri predložení písomného vyhlásenia uviesť, že majetok zničila a príbuzných zabila ukrajinská armáda. V prípade absencie alebo odmietnutia takejto poznámky neposkytnú žiadnu kompenzáciu,“ poznamenal Andriuščenko.

Rusko podľa neho chce získať desaťtisíce podpísaných svedectiev o tom, že zverstvá ruskej armády spáchali Ukrajinci, aby to následne mohlo ďalej šíriť cez propagandistické kanály.

Andriuščenko poznamenal, že uvedenú kompenzáciu si Rusko v skutočnosti nemôže dovoliť a je to iba snaha oklamať Ukrajincov. (SITA)

16. 5. 2022
|
12:52
|
Svet
Dôležité

Gazprom si na jún nerezervoval kapacitu na prepravu plynu cez Slovensko a Poľsko. Vyplýva to z výsledkov energetických aukcií. Gazprom už skôr oznámil, že nebude prepravovať plyn cez Jamal, ktoré vedie do Nemecka. (ČTK)

16. 5. 2022
|
12:21
|
Svet

McDonald's opúšťa Rusko, ide tak o konečné rozhodnutie. Biznis spoločnosti v Rusku bude predaný. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
12:15
|
Svet

Export elektriny z Ruska do Fínska klesol na nulu. Ukázali to údaje o tokoch po tom, ako ruská energetická spoločnosť Inter RAO oznámila, že ho zastaví, pretože nedostala zaplatené. (TASR)

16. 5. 2022
|
12:07
|
Svet

Korčok v Bruseli neočakáva prelom v rokovaniach o šiestom balíku sankcií EÚ. Tieto rokovania podľa jeho slov naďalej prebiehajú a dodal, že slovenský postoj voči týmto sankciám a embargu na ruskú ropu je stále rovnaký. (TASR)

16. 5. 2022
|
12:03
|
Svet

Bombardovanie mesta Severodoneck zasiahlo nemocnicu, dvaja ľudia zomreli. Ďalší deviati vrátane jedného dieťaťa utrpeli zranenia. Informoval o tom guvernér Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Dodal, že ukrajinské špeciálne sily vyhodili do vzduchu Rusmi kontrolované železničné mosty medzi mestami Rubižne a Severodoneck v rámci snahy o spomalenie ruskej ofenzívy.

Ruské sily sa už týždne usilujú obsadiť mesto Severodoneck, ktoré je kľúčovým sídlom v Donbase mimo teritória už niekoľko rokov ovládaného proruskými separatistami. (SITA)

16. 5. 2022
|
11:49
|
Svet

Ruskí „sabotéri“ sa pokúsili prekročiť hranicu mesta Sumy, tvrdí Ukrajina. Ukrajinská štátna pohraničná služba uviedla, že "pohraničníci bojovali s nepriateľskými diverzantmi", ktorí sa pokúšali dostať na ukrajinské územie z dediny Lokot.

Sumská oblasť na severovýchode Ukrajiny leží 48 kilometrov od hraníc s Ruskom. Sumy patrilo k jedným z prvých miest, ktoré bolo napadnuté ruskou inváziou.

Štátna pohraničná služba tvrdila, že Rusi "strieľali z mínometov, granátometov, guľometov a automatických pušiek. Pohraničníci bojovali so sabotérmi a prinútili ich ustúpiť za štátnu hranicu." (CNN)

16. 5. 2022
|
11:43
|
Svet

Produkcia ropy v Rusku v prvej polovici mája vzrástla, ale jej vývoz klesol.  Dôvodom sú sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu. (TASR)

16. 5. 2022
|
11:32
|
Svet

Ukrajina plánuje vydať špeciálnu poštovú známku na počesť víťazstva v Eurovízii. Skupina Kalush Orchestra zvíťazila nad ďalšími 24 súťažiacimi vďaka hlasom televíznych divákov z celej Európy.

O podobe známky rozhodne umelecká komisia, uviedol šéf ukrajinského poštového úradu Ihor Smilianskyj. Dodal, že dúfa v zrýchlený proces. (TASR)

16. 5. 2022
|
11:12
|
Svet

Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä pre dopady ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej prognóze to uviedla Európska komisia.

Tá teraz očakáva rast hrubého domáceho produktu o 2,7 percenta, zatiaľ čo krátko pred začiatkom vojny vo februári predpovedala štyri percentá. (ČTK)

16. 5. 2022
|
11:00
|
Svet

Švédsko vyšle do Turecka diplomatov pre výhrady týkajúce sa jeho vstupu do NATO. "Vyšleme skupinu diplomatov, aby rokovali a začali dialóg s Tureckom, aby sme zistili, ako to vyriešiť a o čom problém skutočne je," uviedol švédsky minister obrany Hultqvist. (TASR)

16. 5. 2022
|
10:57
|
Svet

Kanada podporuje rýchly vstup Fínska a Švédska do NATO. Uviedla to šéfka kanadskej diplomacie Melanie Jolyová po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. 

"Kanada je za rýchly vstup pre obe krajiny. Naším cieľom je byť medzi prvými krajinami, ktoré budú môcť ratifikovať pristúpenie Švédska a Fínska," povedala Jolyová. (TASR)

16. 5. 2022
|
10:47
|
Svet

Ostreľovanie oceliarní Azovstaľ v Mariupoli stále pokračuje. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
10:39
|
Svet

Rusko hnevajú plány Fínska a Švédska vstúpiť do NATO.  Naznačil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

"Nikto by nemal mať mylné predstavy, že Rusko jednoducho prijme členstvo Švédska a Fínska v NATO," vyhlásil Riabkov a dodal, že bezpečnosť v oboch krajinách "sa týmto krokom neposilní".

Vstup oboch severských štátov do NATO označil Riabkov za "chybu, ktorá bude mať ďalekosiahle následky". (TASR)

16. 5. 2022
|
09:49
|
Svet

Ukrajinské sily zničil železničné mosty v kľúčovej spojnici medzi Rubižne a Severodoneckom v Luhanskej oblasti, ktorých sa zmocnili Rusi. Urobili tak s cieľom zastaviť ofenzívu Ruska v smere na Severodoneck a Lysyčansk. (NEXTA)

16. 5. 2022
|
09:48
|
Svet

Ruskí vojaci zviazali Mykolovi Kuličenkovi a jeho dvom bratom ruky a nohy a strelili ich do hlavy. Telá potom zahádzali zeminou. Guľka určená Mykolovi však poškodila len mäkké tkanivá a podarilo sa mu dostať z vlastného hrobu. (ČTK)

16. 5. 2022
|
09:38
|
Domov

Na Slovensko prišlo 2 833 ľudí z Ukrajiny, a to 725 mužov, 1 580 žien a 528 detí. O dočasné útočisko požiadalo 153 žiadateľov. Smerom späť na Ukrajinu prešlo 3 244 osôb. Celkovo prešlo hranicami 428 240 ľudí a dočasné útočisko získalo 76 039 z nich. (TASR)

16. 5. 2022
|
09:15
|
Svet
Dôležité

Ukrajinská jednotka severne od Charkova oznámila, že sa dostala až k ruským hraniciam. Ministerstvo obrany zverejnilo video vojakov pri hraničnom kolíku ako hovoria: "Zvládli sme to, pán prezident".

Posledné dni postupovali jednotky k hraniciam severne a východne od Charkova, druhého najväčšieho mesta krajiny, keďže sa z neho ruské jednotky stiahli. Ukrajinskí predstavitelia minulý týždeň uviedli, že oslobodzujú dediny na okraji mesta. (CNN)

16. 5. 2022
|
08:05
|
Domov
Dôležité

Prezidentka chýbala v utorok v parlamente, keď sa Zelenskyj cez telemost prihováral slovenským poslancom. Pripravovala sa vraj na stretnutie s poľským prezidentom. Čaputová sa teraz za ukrajinským prezidentom chystá osobne. (SME)

16. 5. 2022
|
07:59
|
Svet

Bielorusko rozmiestnilo na hranici s Ukrajinou špeciálne jednotky, tvrdí Británia. Ministerstvo obrany hlási zvýšenú aktivitu bieloruským síl, čo je podľa neho súčasťou taktiky, ktoré má zabrániť vyslaniu ukrajinských podporných jednotiek.

Napriek špekuláciám sa však bieloruské jednotky nezapojili priamo do boja. Spojenec ruského prezidenta Putin, bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, pravdepodobne balansuje medzi podporou ruskej armády a snahou vyhnúť sa západným sankciám či ukrajinskej odvete.  (SME)

16. 5. 2022
|
07:35
|
Svet

Ruskí hekeri zrejme zaútočili na systémy samosprávy v západoukrajinskom Ľvove, oznámil zástupca starostu Andrij Moskalenko. Útočníci tiež ukradli interné informácie samosprávy, ktoré zverejnili na platforme Telegram. (TASR)

16. 5. 2022
|
07:07
|
Svet

Ukrajinský prezident chce žiadať o pomoc aj v Afrike a Ázii. Plánuje vystúpiť pred parlamentami ďalších krajín a o týždeň sa chce obrátiť aj na Svetové ekonomické fórum v Davose, kde bude hovoriť aj o obnove Ukrajiny po vojne.

Cieľom je aj sprísnenie sankcií proti Rusku, zdôraznil ukrajinský líder. "Okupanti musia pociťovať, že cena vojny pre nich neustále rastie," vyhlásil v najnovšom odkaze. Prioritou je podľa neho ropné embargo. "Bez ohľadu na to, ako veľmi sa Moskva snaží tomuto rozhodnutiu zabrániť, čas závislosti Európy od ruských energetických zdrojov sa blíži ku koncu. A to sa nezmení," citovala Zelenského DPA.

Ukrajinský prezident doplnil, že ruské vojská ostreľovali Ľvovskú oblasť, Severodoneck a ďalšie obce Doneckej oblasti. (TASR, SME)

16. 5. 2022
|
06:38
|
Ekonomika

Západné sankcie zablokovali prakticky všetok bieloruský vývoz do Európskej únie a Severnej Ameriky. Ročné straty tým dosahujú 16 až 18 miliárd dolárov (15,3 až 17,3 miliárd eur), uviedol bieloruský premiér Raman Haloučanka.

"Prirodzene nemôžeme stratiť tento objem vývozu. Musíme ho preorientovať na iné trhy, a to vrátane ázijského, afrického, blízkovýchodného a trhu Perzského zálivu. Na tom teraz pracujeme," povedal predseda vlády v televíznom rozhovore podľa štátnej agentúry BelTA.

"Jednoznačne pokladáme sankcie za nástroj nie nátlaku, ale hybridnej agresie. Určite je to posledné štádium, ktoré predchádza klasickej ozbrojenej agresii. Cieľom terajších sankcií, na rozdiel od ich klasického chápania, je zraziť krajinu na kolená, ekonomicky ju udusiť a násilne dosiahnuť splnenie určitých požiadaviek či podmienok," dodal Haloučanka. (SME)

16. 5. 2022
|
06:32
|
Svet

Ukrajinská armáda naďalej kontroluje približne desať percent územia Luhanskej oblasti, oznámil jej najvyšší predstaviteľ Serhij Hajdaj s tým, že sa to armáde darí aj napriek ťažkým ruským útokom.

Ruským jednotkám sa dosiaľ nepodarilo dobyť okraje miest Rubižne, Severodoneck a Lysyčansk, dodal gubernátor. Moskva pritom minulý týždeň vyhlásila, že proruskí separatisti sa s pomocou ruskej armády dostali až na administratívnu hranicu Luhanskej oblasti. Hajdaj to teraz označil za "výmysel".

V susediacej Doneckej oblasti pri nedeľňajších ruských útokoch zahynuli traja civilisti a ďalších 13 utrpelo zranenia, vyplýva z údajov regionálnej správy. (TASR)

Vojna na Ukrajine: Ľudia v Lysyčansku v Luhanskej oblasti prechádzajú po ulici okolo spadnutej ruskej rakety.
Zdroj TASR/AP
15. 5. 2022
|
23:21
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval Nemecko, aby prevzalo vedúcu úlohu v procese vedúcom k členstvu Ukrajiny v Európskej únii. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 118
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 19 811
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 589
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 185
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 854
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 205
 7. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 460
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pôrodnosť v Číne je jedna z najnižších na svete.


TASR 1 h
Podcast Všesvet

Ostrovný štát je ako India pre začiatočníkov.


3 h

Ukrajinská strana udalosti nekomentovala.


ČTK 3 h
Záchranári zasahujú pri nehode pri Römersteine neďaleko Stuttgartu.

Nateraz nie je jasné, či autonómne vozidlo riadil v čase nehody počítač alebo vodič.


SITA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu