SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ukrajina Rusko Online: Fíni požiadajú o vstup do NATO, Slovensko ich rozhodnutie podporuje

Vojna na Ukrajine pokračuje 81. deň.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
15. 5. 2022
|
23:21
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval Nemecko, aby prevzalo vedúcu úlohu v procese vedúcom k členstvu Ukrajiny v Európskej únii. (TASR)

15. 5. 2022
|
23:19
|
Svet

Ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorá narušila vysielanie hlavných správ ruskej štátnej televízie protestným plagátom proti vojne, tvrdí, že exmanžel ju žaluje, vďaka čomu jej hrozí odobratie starostlivosti o ich dve deti.

Ovsiannikovovej exmanžel je zamestnancom ruskej štátnej televízie RT.

Samotná Ovsiannikovová je podľa Rothrocka momentálne v Berlíne a tvrdí, že sa do Ruska vráti až vtedy, keď padne režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jej expartner zatiaľ v Rusku vychováva ich dve spoločné deti, vo veku 11 a 17 rokov, a odmieta im dovoliť opustiť krajinu, uvádza ďalej Rothrock. Dodáva, že syn Ovsiannikovovej je zjavne naladený proputinovsky a svoju matku momentálne považuje za zradkyňu, zatiaľ čo dcéra chce naopak byť zase s ňou.

Ovsiannikovová upútala celosvetovú pozornosť, keď do vysielania večerných správ najsledovanejšej ruskej televízie Pervyj kanal vstúpila pred kamery s protivojnovým transparentom, na ktorom bolo napísané: "Nie vojne, zastavte vojnu, neverte propagande, tu vám klamú. Rusi sú proti vojne".

Za svoj nezvyčajne odvážny čin v krajine, kde sú médiá pod prísnou kontrolou Kremľa, bola na noc vzatá do väzby a následne dostala pokutu 30.000 rubľov (približne 250 eur) za organizovanie nepovoleného činu a za jej výzvu na demonštrácie proti vojne. Z televízie ju okrem toho prepustili.

Mediálny koncern Axel Springer neskôr v apríli oznámil, že ju zamestnal ako spravodajkyňu nemeckých novín Die Welt, ktoré vydáva. (TASR)

15. 5. 2022
|
20:17
|
Svet

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že zámer vstúpiť do NATO nie je namierený voči Rusku. Podľa nej ide o najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť v zmenenej situácii, ktorú vyvolala ruská invázia. (TASR)

15. 5. 2022
|
18:10
|
Svet

Z bojiska cez víkend prichádzali správy, že ruská armáda sa sťahuje z okolia Charkova a druhé najväčšie mesto sa ubránilo, v talianskom Turíne vyhrala ukrajinská kapela Kalusha Eurovíziu. Rusko poslalo chemický pozdrav. (SME)

15. 5. 2022
|
17:26
|
Svet
Dôležité

Švédska vládnuca strana podporila podanie žiadosti o vstup do NATO. Je takmer isté, že v priebehu niekoľkých dní Švédsko podá formálnu žiadosť. (Reuters)

15. 5. 2022
|
16:59
|
Svet

Ukrajina na frontových líniách nasadila viacero húfníc M-777 po tom, ako USA krajine dodali 89 z 90 týchto sľúbených delostreleckých systémov. Húfnice sú súčasťou nedávneho amerického balíčka v hodnote 800 miliónov dolárov.

(Sky News)
15. 5. 2022
|
16:09
|
Svet

Slovensko jednoznačne podporí vstup Fínska a Švédska do NATO v prípade, že sa pre takýto krok rozhodnú obe tieto krajiny, uviedol po stretnutí šéfov diplomacií NATO minister zahraničných vecí Ivan Korčok. (TASR)

15. 5. 2022
|
15:59
|
Svet

„Ďalšie zbrane a iná pomoc sú na ceste na Ukrajinu," uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí po stretnutí so šéfom americkej diplomacie. Kuleba a Blinken sa stretli v Berlíne, kde sa na neformálnej schôdzke zišli členovia NATO.

„Dohodli sme sa na úzkej spolupráci pri zabezpečení, že ukrajinský export potravín sa dostane k spotrebiteľom v Afrike a Ázii. Veľká vďaka ministrovi Blinkenovi a USA pre ich líderstvo a neochvejnú podporu," napísal Kuleba na Twitteri.  (CNN, SITA)

15. 5. 2022
|
15:47
|
Domov

Turecko nemieni zablokovať rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko, uviedol šéf aliancie Jens Stoltenberg. Ak obe škandinávske krajiny žiadosť podajú, bude ich chcieť schváliť vo výrazne kratšom čase než v minulosti.

V prechodnom období by NATO mohlo Fínsku a Švédsku poskytnúť bezpečnostné záruky. Za zrýchlené schválenie sa vyjadrila aj šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková.

"Verím, že budeme schopní vyriešiť obavy, ktoré vznieslo Turecko, tak aby sa prístupový proces nezdržal," uviedol Stoltenberg. Ankara sa tento týždeň vyjadrila odmietavo k vstupu oboch škandinávskych krajín do NATO.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavusoglu uviedol, že Ankara žiada bezpečnostné záruky. Chce, aby Helsinki a Štokholm prestali podporovať organizácie, ktoré Ankara považuje za teroristické, a aby zrušili obmedzenia vývozu do Turecka. Podľa Çavusoglua sa Švédsko nespráva konštruktívne, zatiaľ čo Fínsko pristupuje s rešpektom k výhradám Ankary. (ČTK)

15. 5. 2022
|
15:12
|
Svet
Dôležité

Rusko vo vojne nedosiahlo svoje strategické ciele a konflikt nepokračuje podľa plánov Moskvy. Ruská armáda nedobyla Kyjev ani Charkov, vyhlásil generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Po rokovaní ministrov zahraničia členských krajín NATO tiež povedal, že vstup Fínska a Švédska do NATO by považoval za historický moment a dôkaz, že agresia sa nevypláca.

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková uviedla, že oba severské štáty už spolupracujú s alianciou a ich armády sú vo veľkej miere prepojené so štruktúrami aliancie.

"Už sú takmer členmi," uviedla po rokovaní s ostatnými ministrami NATO. Podľa nej bude aliancia Ukrajinu v boji proti Rusku podporovať tak dlho, ako to bude potrebné. (ČTK)

15. 5. 2022
|
15:05
|
Svet

Rusko tvrdí, že Ukrajina opäť ostreľovala dedinu v Belgorodskej oblasti, jeden civilista utrpel zranenia, napísal naTelegrame tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov. 

Belgorodská oblasť na susedí s Ukrajinou. Od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy opakovane dochádzalo v pohraničnej oblasti k incidentom.

Gladkov minulý týždeň uviedol, že jeden človek prišiel o živor a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri ostreľovaní ďalšej dediny v Belgorodskej oblasti, pripomína DPA.

Ukrajina zvyčajne popiera tvrdenia, že na ruskom území ostreľovala terče ako munícia alebo sklady paliva. Moskva pohrozila útokmi na veliteľstvá v ukrajinskej metropole Kyjev v prípade, ak sa ostreľovanie neskončí. (TASR)

15. 5. 2022
|
12:27
|
Svet
Dôležité

Fínsko v nasledujúcich dňoch podá prihlášku do NATO, oznámil fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová na spoločnej tlačovej konferencii v Helsinkách. (TASR)

15. 5. 2022
|
12:07
|
Svet

Ruská letecká spoločnosť Aeroflot kúpila osem lietadiel Airbus A330 od zahraničných lízingových firiem. Ako uviedla, "je to súčasť plnenia kontraktačných záväzkov".

Podľa analytikov sa tým však ruský národný letecký prepravca pravdepodobne usiluje udržať si dobré vzťahy s lízingovými spoločnosťami. 

Rusko malo pred februárovým napadnutím Ukrajiny od lízingových spoločností prenajatých približne 400 lietadiel v hodnote zhruba 10 miliárd USD (9,63 miliardy eur).

Od začiatku vojny na Ukrajine zostali tieto lietadlá v Rusku zablokované, keď lízingové firmy museli v dôsledku sankcií kontrakty s ruskými aerolíniami zrušiť a, naopak, Rusko zakázalo firmám lietadlá vrátiť.

Aeroflot nešpecifikoval, od ktorých firiem si lietadlá prenajal. Zdá sa však, že nákupom strojov sa usiluje o udržanie dobrých vzťahov s lízingovými spoločnosťami. Využíva na to výnimku zo sankcií Európskej únie voči Rusku, ktorá sa týka firiem poskytujúcich lízing lietadiel. Výnimka umožňuje v prípade ukončenia lízingu nákup strojov.

Potom, ako Rusko po uvalení sankcií odmietlo lietadlá lízingovým spoločnostiam vrátiť a presunulo ich do svojho registra, spoločnosti sa obrátili na poisťovne, aby získali aspoň časť z hodnoty lietadiel zadržaných v Rusku. (SME)

15. 5. 2022
|
11:56
|
Svet

Rusko zhodilo fosforov bomby na oceliarne Azovstaľ. Poradca starosta Mariupoľazverejnil aj fotografie znázorňujúce nápisy na bombách, ktoré naznačujú, že boli zhodené v reakcii na víťazstvo Ukrajiny na Eurovízii.

Zdroj fotografií nebol známy, na munícii však bolo v ruštine napísané: "Kaluša, ako bolo požadované! Do Azovstaľu". A po anglicky: "Pomôžte Mariupoľu - Pomôžte Azovstaľu hneď teraz", s dátumom 14. mája.

Boli to slová, ktoré vyslovil spevák ukrajinskej skupiny Kalush Orchestra počas výzvy z pódia po víťazstve v súťaži v talianskom Turíne.

"Na zem prišlo peklo. Do Azovstaľu," napísal Petro Andriuščenko. Zdieľal tiež video, na ktorom bol spomínaný útok zachytený. Na zázname, ktorý podľa AFP nebolo možné nezávisle overiť, bolo vidieť aj delostreleckú paľbu.

Fosforové bomby sú zápalnou muníciou, ktorá sa pri kontakte s kyslíkom vznieti a spôsobí ničivé škody. Ich použitie v obývaných oblastiach je na základe medzinárodného práva zakázané.

Rusko bolo z pesničkovej súťaže Eurovízia kvôli vojne na Ukrajine vylúčené, pripomína AFP. V obliehaných oceliarňach v Mariupoli sa na základe tvrdení Ukrajiny nachádza približne 1000 ľudí. Pokusy o ich záchranu sa ukázali ako komplikované, odmietajú sa však podriadiť ruským výzvam, aby sa vzdali. (TASR)

15. 5. 2022
|
10:33
|
Svet

Štyri ruské rakety zasiahli región mesta Ľvov na západe Ukrajiny. Guvernér Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj uviedol, že rakety dopadli na objekt vojenskej infraštruktúry a jeden človek bol zranený.

„Objekt je úplne zničený. Podľa predbežných informácií nie sú obete na životoch," dodal. Veliteľstvo Západ ukrajinských vzdušných síl uviedlo, že niekoľko rakiet ruská armáda vypálila na Ľvovskú oblasť z Čierneho mora.

Dve rakety ukrajinské vzdušné sily zničili predtým, ako mohli zasiahnuť cieľ, dodalo veliteľstvo. (Sky News)

15. 5. 2022
|
10:10
|
Svet

Do Záporožia dorazili civilisti evakuovaní z Mariupoľa. Civilisti sa vydali na vlastnú päsť do Berďanska. Odtiaľ boli prevezení do Záporožia, ktoré je pod kontrolou ukrajinskej armády.

Poradca starostu Mariupoľa uviedol, že v konvoji bolo 500 - 1000 vozidiel. Išlo tak o najväčšiu evakuačnú operáciu v tomto meste na pobreží Azovského mora od začiatku vojny. (TASR, Reuters)

15. 5. 2022
|
09:43
|
Svet

Cez ukrajinské hranice na Slovensko včera prišlo 3 583 ľudí. Z toho bolo 826 mužov, 2 096 žien a 661 detí. O dočasné útočisko požiadalo 97 žiadateľov. Späť na Ukrajinu prešlo včera slovenskými hraničnými priechodmi 3 530 ľudí. (SME)

15. 5. 2022
|
09:30
|
Svet

Sovietsko-fínska vojna, známa ako zimná vojna na prelome rokov 1939 – 1940, sa stala príkladom zlyhania sovietskej vojnovej mašinérie a na druhej strane dôkazom, že aj malý národ sa môže úspešne brániť voči veľkému agresorovi.

Načítavam... Sovietska agresia proti Fínsku: Aj Stalina zaskočilo fínske odhodlanie"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
15. 5. 2022
|
08:26
|
Svet

Je nepravdepodobné, že by Rusko v najbližších 30 dňoch výrazne urýchlilo svoj postup na Ukrajine. Uviedlo to britské ministerstvo obrany vo svojom každodennom hodnotení vývoja vojny.

"Za súčasných podmienok nie je pravdepodobné, že by Rusko dramaticky urýchlilo svoj postup počas najbližších 30 dní," konštatujú britskí vojenskí spravodajcovia. Ruská ofenzíva na Donbase podľa nich stratila na sile a výrazne sa mešká za plánom.

Okrem toho Rusko doteraz pravdepodobne prišlo o tretinu pozemných vojenských síl, ktoré do ofenzívy zapojilo vo februári. V poslednom mesiaci sa ruskej armáde nepodarilo dosiahnuť výrazné územné zisky a naopak sa potýka s vysokou mierou opotrebovania. (ČTK)

15. 5. 2022
|
06:01
|
Svet

Ukrajinský prezident poďakoval hiphopovej skupine Kalush Orchestra, ktorá v noci na nedeľu vybojovala v Turíne pre Ukrajinu prvenstvo v súťaži Eurovízia. "Naša odvaha ohromuje svet, naša hudba dobýva Európu!" napísal Zelenskyj.

Frontman tejto päťčlennej skupiny Oleh Psiuk po vystúpení vyzval z pódia v angličtine: "Prosím, pomôžte Ukrajine a Mariupolu! Pomôžte Azovstaľu hneď teraz!"

Psiuk neskôr poďakoval každému, kto na súťaži hlasoval za jeho Rusmi okupovanú vlasť. "Toto víťazstvo je pre Ukrajinu veľmi dôležité, najmä v tomto roku. Ďakujeme vám z celého srdca. Sláva Ukrajine!" povedal Psiuk novinárom.

Členovia skupiny Kalush Orchestra dostali od ukrajinskej vlády špeciálne povolenie vycestovať a zúčastniť sa na Eurovízii, keďže muži v bojovom veku majú zakázané opustiť krajinu. Ich povolenie vyprší už o dva dni.

Psiuk si podľa vlastných slov nie je celkom istý, čo jeho kapelu čaká, keďže na Ukrajine zúri vojna. "Ako všetci Ukrajinci aj my sme pripravení bojovať až do konca," uviedol. (TASR)

15. 5. 2022
|
03:00
|
Svet

Zelenskyj podpísal zákon o zákaze proruských strán v krajine. Vo svojom pravidelnom večernom prejave ukrajinský prezident varoval, že na bojisku je situácia veľmi zložitá predovšetkým na Donbase. (ČTK)

14. 5. 2022
|
23:12
|
Svet

Moskva pripravuje referendum o pripojení Mariupoľa k Rusku. Zdroje nachádzajúce sa v meste vyjadrili presvedčenie, že referendum o pripojení k Rusku sa už - napriek alarmujúcej situácii tamojšieho obyvateľstva - pripravuje. (SME)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 838
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 796
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 293
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 3 835
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 421
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 691
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 529
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Orbán je piatykrát maďarským premiérom.

Vojnou na Ukrajine Orbán zdôvodňuje vyššie zdanenie firiem a bánk.


3m
Ilustračné foto.

V Líbyi nastražili bombu aj do plyšového medvedíka.


TASR 1 h
Ilustračné foto

Podľa dostupných informácií nedošlo pri búrkach k žiadnym zraneniam.


TASR 1 h
Ruskí vojaci kráčajú zničenou časťou hutníckeho závodu Illich Iron & Steel Works v Mariupoli.

V Rusku dostal odškodné. V prepočte dosiahlo 2 355 eur.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu