CHERSON, BRATISLAVA. V malom ukrajinskom meste Zelenodolsk sa v posledných týždňoch hromadia stovky bicyklov, viaceré z nich s uviazanou bielou stužkou. Práve bicykle sa stali jedným z mála spôsobov, ako utiecť z Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti smerom na sever.
Stovky ľudí kráčali pešo cez polia alebo bicyklovali práve do Zelenodolska, aby sa odtiaľ autobusmi odviezli do väčších miest ako Kryvyj Rih či Záporožie.
Cherson, kedysi 280-tisícové mesto pri ústí Dnepra do Čierneho mora, sa stalo jedným z prvých veľkých miest, ktoré obsadila ruská armáda. Dnes už zavádza v meste platby rubľami a okupantmi dosadené úrady hovoria už nielen o referende o samostatnosti, ale aj o pripojení sa k Rusku. Rozhodnúť môže Kremeľ, ale aj noví obyvatelia, ktorí nahrádzajú Ukrajincov v ich meste.
Lenin aj ruskí učitelia
Keď ruská armáda obsadila Cherson, starostu Ihora Kolychajeva z jeho postu vyhodili, pretože odmietal spolupracovať s Ruskom. Do vedenia mesta aj celej oblasti sa tak dostali proruskí politici, ktorí začali okamžite meniť celý región. Od začiatku mája zablokovali úrady prísun ukrajinských hrivien do bánk a postupne vymieňajú platidlo za ruský rubeľ – v ňom už ľudia dostávajú aj prvé sociálne dávky.