Belehrad 4. februára (TASR) - Srbský parlament dnes tesnou väčšinou hlasov schválil zákon o vrátení právomocí Vojvodine, ktorý koncom minulého roka predložil regionálny parlament.
Za zákon hlasovalo 118 poslancov, proti 72, 42 sa hlasovania zdržalo a jeden zákonodarca nehlasoval. Proti boli zástupcovia opozičnej Socialistickej strany Srbska (SPS), Srbskej radikálnej strany (SRS) a Strany srbskej jednoty (SSJ). Poslanci Demokratickej strany Srbska (DSS) juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu sa hlasovania zdržali.
Zákon dáva vojvodinským úradom konkrétne právomoci vo viac ako 20 oblastiach sociálneho života - od kultúry, cez vzdelávanie, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, po turistiku, šport a súdnictvo. Predkladatelia zákona vyjadrili presvedčenie, že legislatíva pred prijatím novej srbskej ústavy umožní Vojvodine čo najrýchlejšie prevzatie právomocí, ktoré jej patria podľa existujúcej ústavy.
K plnému obnoveniu vojvodinskej autonómie má dôjsť na základe pripravovanej novej ústavy Srbska.
Prijatý zákon tiež predpokladá vytvorenie postu provinčného ombudsmana, verejného ochrancu ľudských práv.
Do prijatej právnej normy poslanci začlenili 29 pozmeňovacích návrhov predložených srbskou vládou, na základe ktorých si belehradské úrady ponechávajú určité právomoci, hlavne v oblastiach vzdelávania, zdravotníctva a vodného hospodárstva.
Zákon vstúpi do platnosti osem dní po zverejnení v zbierke zákonov.
Parlamentná debata trvala osem dní a poslancov rozdelila na stúpencov zákona, ktorí ho označili za prvý krok k demokratizácii a decentralizácii spoločnosti a odporcov, podľa ktorých právna norma povedie k nezávislosti Vojvodiny a vytvoreniu novej federálnej jednotky v rámci Juhoslávie, momentálne tvorenej Srbskom a Čiernou Horou.
Autonómiu Vojvodiny a Kosova, vyhlásenú v roku 1974, zrušil ústavou z roku 1990 režim vtedajšieho srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Miloševičov režim pokračoval v redukcii právomocí regionálnych úradov a za týmto účelom prijal asi 100 zákonov.
Vojvodina je etnicky zmiešaným územím na severe Srbka s výrazným zastúpením maďarskej menšiny. Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh rozhodnutie srbského parlamentu v mene budapeštianskej vlády privítal, nielen ako krok k demokratizácii Srbska a Juhoslávie, ale aj ako príspevok k stabilizácii situácie na juhovýchode Európy.