SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ukrajina Rusko Online: Český senát parlamentu označil dianie na Ukrajine za genocídu

Vojna na Ukrajine pokračuje 77. deň.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 11/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
11. 5. 2022
|
23:27
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie bolo zabitých 561 príslušníkov ukrajinskej Národnej gardy a ďalších 1697 zranených. Uviedol to najvyšší predstaviteľ tohto bezpečnostného orgánu, ktorý priamo spadá pod ukrajinské ministerstvo vnútra.

Išlo o vôbec prvú oficiálnu bilanciu obetí, keďže ukrajinské úrady, podobne ako tie ruské, o svojich stratách na bojisku takmer nehovoria.

Šéf operačného oddelenia hlavnej správy Národnej gardy Oleksij Nadtočyj informácie o počte zabitých a zranených príslušníkov zverejnil počas online brífingu. Bilancia zahŕňa aj členov nacionalistického pluku Azov, keďže ide o jednotku spadajúcu pod Národnú gardu. Kyjev ešte v utorok uviedol, že v oceliarňach Azovstaľ je stále tisíc mužov z pluku Azov, ktorí čelia ruským jednotkám.

Podľa agentúry Reuters zverejňujú ukrajinskí predstavitelia len veľmi zriedkavo údaje o vojakoch zabitých v boji, pričom ministerstvo obrany v Kyjeve ešte neponúklo žiadne konkrétne informácie o svojich vojenských stratách. V polovici apríla však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že v boji s ruskými agresormi prišlo o život zhruba 2500 až 3500 vojakov a že počet zranených sa pohybuje okolo hranice desaťtisíc. Tieto údajne však nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

11. 5. 2022
|
22:10
|
Svet

Prezident Ukrajiny hovoril s nemeckým kancelárom o obrannej pomoci. Témami rozhovoru boli aj spolupráca v energetickom sektore a  rastúci počet sankcií voči Rusku.

"Absolvoval som pravidelný rozhovor s kancelárom Olafom Scholzom. Hovorili sme o obrannej pomoci, spolupráci v energetickom sektore a pribúdajúcich sankciách uvaľovaných na ruského agresora. Ceníme si dialóg na vysokej úrovni a podporu v našom boji," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Twitter.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit uviedol, že Scholz počas telefonátu zdôraznil, že ozbrojený konflikt na Ukrajine musí ukončiť Rusko.

"Kancelár a ukrajinský prezident si tiež vymenili názory týkajúce sa veľmi konkrétnych a praktických spôsobov, ako pokračovať v pomoci Ukrajine, a súhlasili, že ostanú v blízkom kontakte," povedal Hebestreit. (TASR)

11. 5. 2022
|
21:59
|
Svet

V ruskej obci Solochi zomrel pri ostreľovaní jeden človek. "Najťažšia situácia od začiatku ostreľovania. Jeden človek zomrel v sanitke a traja sú zranení," oznámil Vjačeslav Gladkov, gubernátor Belgorodskej oblasti.

Predtým Gladkov informoval o jednom ranenom pri ukrajinskom útoku v tejto dedine ležiacej len asi 11 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. V dedine Solochi bol čiastočne zničený obytný dom a že za dedinou bol hlásený požiar.

Z ostreľovania dvoch dedín v Belgorodskej oblasti Gladkov obvinil ukrajinské sily aj minulý týždeň. Tento predchádzajúci útok si podľa neho nevyžiadal obete na životoch ani zranenia. (ČTK)

11. 5. 2022
|
21:41
|
Svet

Proruská skupina hackerov Killnet napadla stránky talianskych úradov. Útok sa týkal napríklad Senátu aj zdravotníckeho úradu. Spôsobil spomalenie a výpadky v prístupe k portálom.

Pod útokom sa ocitol aj portál piesňovej súťaže Eurovízia, ktorá sa v týchto dňoch vysiela z Turína. Podľa verejnoprávnej televízie RAI ale stránky súťaže problémy vo fungovaní nezaznamenali.

Hackerská skupina Killnet ohlásila svoj "útok na Taliansko" na sociálnej sieti Telegram. Medzi stránkami, o ktorých hackeri tvrdia, že ich napadli, sú aj portály univerzít, úradov či súkromných firiem.

Pôvodne talianske médiá informovali o tom, že útok vyradil z prevádzky aj portál ministerstva obrany. To však vyhlásilo, že stránky nefungujú kvôli dlhodobo plánovanej údržbe, uviedol denník Corriere della Sera. (ČTK)

11. 5. 2022
|
21:36
|
Svet

Ruská platforma na zdieľanie videí RuTube je po troch dňoch výpadku opäť prístupná. Portál v pondelok vyradil masívny kybernetický útok. 

Majiteľ portálu uviedol, že prizval niekoľko rôznych expertov, aby vyšetrili kybernetický útok a napravili škody napáchané hackermi. Vyše 99 percent videotéky RuTube je vraj už opäť k dispozícii, avšak funkcie vyhľadávania a pridávania komentárov v stredu večer ešte nefungovali plnohodnotne.

Ku kybernetickému útoku došlo len niekoľko hodín pred plánovaným vysielaním pondelňajšej ruskej vojenskej prehliadky, ktorá sa v Deň víťazstva konala na Červenom námestí v centre Moskvy. Server RuTube v príspevku zverejnenom na platforme Telegram priznal, že išlo o najväčší kybernetický útok počas jeho existencie a že obnova prístupu zaberie viac času, ako si technici pôvodne mysleli. (TASR)

11. 5. 2022
|
20:52
|
Svet

Poľské veľvyslanectvo v Moskve postriekali červenou farbou. Veľvyslanec v Moskve Krzysztof Krajewski zavolal políciu a čakal na ňu na ambasáde.

Predtým bol na sociálnych sieťach zverejnený videomateriál, ktorý zachytáva neznámych ľudí, ako sprejujú červenú farbu na budovu poľského veľvyslanectva. Ministerstvo zahraničia bude verejnosť informovať o vývoji situácie.

Tento prípad nasledoval po incidente z pondelka 9. mája vo Varšave, kde na ruského veľvyslanca v Poľsku Sergeja Andrejeva vyliali proukrajinskí aktivisti červenú farbu, keď chcel položiť veniec k sovietskemu vojnovému pamätníku pri príležitosti 77. výročia víťazstva sovietskej armády nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz povedal, že Poľsko čaká od Ruska vysvetlenie incidentu okolo veľvyslanectva v Moskve a aj to, že nájde páchateľov.

V stredu si však aj ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo poľského veľvyslanca Krajewského pre "neslýchaný" pondelkový útok na Andrejeva vo Varšave a žiadalo "oficiálne ospravedlnenie" od vedenia krajiny, uviedla agentúra AFP.

Oslavy víťazstva nad nacistickým Nemeckom sa tento rok konajú na pozadí agresie Ruska na Ukrajine, ktorá trvá už tretí mesiac. (TASR)

11. 5. 2022
|
20:48
|
Svet

Ukrajina navrhne Rusku výmenu zajatcov. Návrh sa týka desiatok ukrajinských vojakov, ktorí sú stále uväznení v závode Azovstaľ v Mariupoli.

Ukrajina požiadala Rusko, aby zvážilo výmenu ťažko zranených obrancov v závod za ruských zajatcov. Podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková povedala, že "zatiaľ neexistuje žiadna dohoda a rokovania pokračujú."

Vereščuková dodala, že vláda pracuje na viacerých plánoch na zastavenie útokov na oceliarne. (Sky News)

11. 5. 2022
|
20:30
|
Svet

Senát českého parlamentu považuje zločiny ruskej armády za genocídu. Horná komora o uznesení rozhodla na návrh svojho výboru pre zahraničie, obranu a bezpečnosť. (TASR)

11. 5. 2022
|
20:25
|
Svet

Británia uzavrela bezpečnostnú dohodu aj s Fínskom. Krajiny sa tak môžu spoľahnúť na vzájomnú pomoc, ak to bude potrebné.

Britský premiér Johnson v Helsinkách povedal, že NATO „nepredstavuje pre nikoho žiadnu hrozbu a je tu na účely vzájomnej obrany."

„Ruská invázia na Ukrajinu zmenila rovnicu európskej bezpečnosti a prepísala našu realitu a pretvorila našu budúcnosť. Videli sme koniec obdobia po studenej vojne a invázia na Ukrajinu bohužiaľ otvorila novú kapitolu," povedal Johnson, ktorý dohodu podpísal s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm.

Na otázku, či Fínsko vstupom do NATO nebude provokovať Rusko, ktoré vyjadrilo nesúhlas so vstupom svojej susednej krajiny do Aliancie, Niinistö odpovedal, že jediný, koho možno viniť z toho, že Fínsko by sa pre tento krok rozhodlo, je Vladimir Putin. "Odpovedal by som, že vy ste to spôsobili. Pozrite sa do zrkadla," vyhlásil fínsky prezident.

Johnson upozornil, že NATO nepredstavuje hrozbu. "NATO je obranná aliancia. NATO nepredstavuje pre nikoho hrozbu. Existuje na účely spoločnej obrany." (Sky News)

11. 5. 2022
|
20:03
|
Svet

Proruskí separatisti v Donecku oslavovali ôsme výročie svojvoľnej nezávislosti. Námestie ústavy v centre premenovali podľa ruského dôstojníka, ktorý bol medzi prvými ruskými príslušníkmi zabitými počas vojny.

Šéf samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin a Engels Gadžimagomedov, otec zabitého dôstojníka Nurmagomeda Gadžimagomedova, spoločne pripevnili novú tabuľku so zmeneným názvom. Miestni obyvatelia, ktorí podporujú proruských separatistov, prišli na miesto položiť kvety.

"Deň Doneckej ľudovej republiky" sa tento rok z bezpečnostných dôvodov oslavoval bez obvyklých hromadných podujatí. (TASR)

11. 5. 2022
|
19:57
|
Svet

Ukrajinci sa učia narábať s húfnicami Panzerhaubitze 2000. Výcvik 18 posádok vedie nemecká armáda. Tieto delostrelecké systémy plánujú na Ukrajinu poslať Nemecko a Holandsko.
(SITA)

11. 5. 2022
|
19:44
|
Svet

Pentagon nepredpokladá, že Rusko napadne krajiny NATO. "Putin kalkuluje a má na situáciu svoj názor. Môj je takým, že  Rusko nechce zaútočiť na NATO," povedal americký minister obrany Lloyd Austin. (BBC)

11. 5. 2022
|
19:26
|
Svet

V Doneckej a Luhanskej oblasti zablokovali prístup na Facebook a Instagram. Okupované územia sa tak pripojili k politike Ruska, ktoré tieto americké sociálne siete zakázalo.

"Prístup k informačným zdrojom americkej spoločnosti Meta, ktorá na svojich sociálnych sieťach povoľuje vyzývanie na násilie voči rusky hovoriacim užívateľom, bol zablokovaný. V súvislosti s týmto je na území republiky zablokovaný prístup k Facebooku a Instagramu," uviedlo ministerstvo pre komunikáciu samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

V samostatnom vyhlásení informovalo o podobnom opatrení aj ministerstvo pre komunikáciu samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. (TASR)

11. 5. 2022
|
19:09
|
Svet

Železničná stanica v Prahe už kapacitne nezvláda nápor utečencov.  Pripravuje sa pre nich náhradné ubytovanie. "Situácia na stanici sa rieši. Ľudí nenecháme spať na chodbách," oznámil minister vnútra Vít Rakušan.

Hasičský zbor dostal pokyn zriadiť stanový tábor pre približne 150 ľudí v mestskej časti Troja, keďže všetky ostatné ubytovacie jednotky sú podľa Rakušana plné. Plánuje sa aj zapojenie mimovládnych organizácií.

Od začiatku vojny utieklo do Českej republiky a povolenie na pobyt dostalo viac ako 337-tisíc Ukrajincov.

Vláda aktuálne plánuje zaviesť prísnejšie kontroly tých, ktorí žiadajú o dočasnú ochranu, pričom napríklad občania s dvojakým ukrajinsko-maďarským občianstvom už nebudú môcť poberať sociálne dávky. (SME)

11. 5. 2022
|
19:02
|
Svet

Oslobodenie obrancov Azovstaľu by stálo veľa ďalších životov. Ukrajinská armáda sa nachádza od Mariupoľa 150 až 200 kilometrov. Ruská armáda sa už stihla opevniť, tvrdí ukrajinský armádny štáb.

"Takáto operácia by si vyžadovala značný počet vojakov, pretože ukrajinské sily sú 150 až 200 kilometrov od Mariupola," uviedol zástupca náčelníka generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl. Olexij Hromov.

Podľa neho už ruské jednotky opevnili svoje pozície a takáto operácia by si vyžiadala mnoho obetí.

Podľa podpredsedníčky ukrajinskej vlády Iryny Vereščukovovej je v komplexe stále okolo 1000 ozbrojených mužov, z ktorých polovica je však zranená. Podľa Ruska sa má v oceliarňach skrývať 2500 ukrajinských bojovníkov ale aj zahraničných žoldnierov. (TASR)

11. 5. 2022
|
18:51
|
Svet

Tri správy z vývoja vojny na Ukrajine jasne ukazujú, že Rusom sa nedarí ani druhá fáza. Ustupujú pri Charkove, prichádzajú o extrémne množstvo techniky a v Rusku sa potichu dejú personálne výmeny. Viac v Ukrajinskom spravodaji. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 11/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
11. 5. 2022
|
18:46
|
Svet

Ukrajina bude pociťovať dôsledky ruskej vojny 100 rokov. Problémom bude najmä nevybuchnutá munícia. "V Nemecku stále často nachádzame bomby z čias druhej svetovej vojny," vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz.

"Ukrajina by sa mala pripraviť na boj s dôsledkami tejto vojny v priebehu najbližších 100 rokov. Toto je tiež dôvod, pre ktorý musíme spolupracovať na jej obnove," dodal Scholz.

Nemecký kancelár na tlačovej konferencii s argentínskym prezidentom Albertom Fernándezom v Berlíne okrem toho varoval pred globálnymi dôsledkami vojny na Ukrajine. Upozornil pritom najmä na rastúce ceny energií a riziko spojené s ohrozením potravinovej bezpečnosti.

"Latinská Amerika tiež cíti dôsledky vojny (na Ukrajine)... Už nejde iba o problém medzi NATO a Ruskom alebo medzi Ruskom a Ukrajinou, je to problém celého sveta," uviedol Fernández. (TASR)

11. 5. 2022
|
18:31
|
Svet

Rusko obvinilo USA zo šírenia propagandy na ruskej sociálnej sieti Telegram. Chcú "diskreditovať" a "dehumanizovať politikov a vedenie  armády v očiach občanov", vyhlásil šéf ruskej špionážnej služby Sergej Naryškin

"Ich konanie má veľa spoločného s tradíciami ministerstva pre ľudovú osvetu a propagandu tretej ríše a s jeho šéfom Josephom Goebbelsom," uviedol Naryškin.

Naryškin svoje vyhlásenia týkajúce sa informačnej kampane podporovanej Spojenými štátmi nepodložil dôkazmi. Rusko navyše podľa Reuters pravidelne obviňuje Západ z financovania a podporovania protikremeľského hnutia, pričom ruské orgány označili za "zahraničných agentov" desiatky ľudskoprávnych organizácii a tlačových médií. Toto označenie udeľujú ruské úrady na základe zákona z roku 2012, podľa ktorého sa používa pri každej mimovládnej organizácii prijímajúcej peniaze zo zahraničia. (TASR)

11. 5. 2022
|
18:17
|
Svet

Oceliarne Azovstaľ v Mariupoli čelili ďalšiemu ostreľovaniu ruskej armády. V priemyselnom komplexe sa stále zdržiavajú ukrajinskí vojaci aj civilisti. (SME)

11. 5. 2022
|
17:48
|
Svet

NATO sa zrejme rozšíri - kým Helsinki sú si vstupom isté, Štokholm ešte váha. V každom prípade, Putin spôsobil, že hranica Ruska a NATO sa predĺži o viac než 1300 kilometrov. (SME)

11. 5. 2022
|
17:47
|
Domov

Slovensko dostane od OSN viac financií na utečeneckú krízu. Suma bola stanovená na 91,9 milióna dolárov. 

Cieľom plánu je podporiť hostiteľské krajiny tak, aby utečenci z Ukrajiny mali prístup k bezpečiu a medzinárodnej ochrane. Plán tiež slúži na zabezpečenie koordinácie na úrovni regiónu a jednotlivých krajín. (TASR)

11. 5. 2022
|
17:33
|
Svet

Členka ruskej protestnej skupiny Pussy Riot utiekla z Ruska po tom, ako jej moskovský súd v apríli zmenil zvyšok ročného podmienečného trestu na reálne väzenie s tým, že porušila podmienky trestu. Marija Aľochinová porušila protipandemické opatrenia.

Rozhodnutie súdu znamenalo, že Aľochinová si bude musieť zvyšných 21 dní trestu odpykať v trestaneckej kolónii.

Aľochinová v rozhovore pre americký denník The New York Times uviedla, že utiekla tak, že sa prezliekla za kuriéra rozvážajúceho jedlo a zahodila mobilný telefón, aby ju polícia nemohla vystopovať.

Po dvoch neúspešných pokusoch prejsť do susednej Litvy, ktorá je členom EÚ, sa jej podarilo dostať do Bieloruska. Stala sa tak jedným z tisícov ruských občanov, ktorí utiekli z Ruska po tom, ako Moskva 24. februára začala vojenský vpád na Ukrajinu.

Aľochinová a ďalší členovia Pussy Riot boli v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát odsúdení na 15 dní väzenia za účasť na protestných akciách a nepovolených zhromaždeniach.

Pussy Riot sa dostali do povedomia pred desiatimi rokmi po tom, ako tri z ich členiek odsúdili za "chuligánstvo motivované náboženskou nenávisťou" za vtrhnutie do moskovského Chrámu Krista Spasiteľa a "punkovú modlitbu" proti Vladimirovi Putinovi, ktorý bol v tom čase premiérom a viedol kampaň za svoj návrat do Kremľa.

Aľochinová a jej kolegyňa Nadežda Tolokonnikovová si takmer dokončili dvojročný trest odňatia slobody, keď ich v decembri 2013 prepustili na základe amnestie.

Obe tento krok odmietli ako propagandistický ťah Putina, ktorý si chcel zlepšiť imidž pred zimnými olympijskými hrami v roku 2014, ktoré sa konali v ruskom letovisku Soči. (TASR)

11. 5. 2022
|
17:22
|
Svet

Vnútropolitická situácia v Rusku je stabilná, vyhlásil Kremeľ. Peskov poprel tvrdenia, že by sa ruský prezident chystal vyhlásiť stanné právo.

Riaditeľka tajných služieb USA Avril Hainesová sa vyjadrila, že súčasný trend na Ukrajine zvyšuje šance, že by sa Putin mohol obrátiť aj k „drastickejším prostriedkom“.

Tie by mohli zahŕňať „zavedenie stanného práva, preorientovanie priemyselnej výroby alebo potenciálne eskalujúce vojenské akcie na uvoľnenie zdrojov potrebných na dosiahnutie jeho cieľov“. (CNN)

11. 5. 2022
|
17:01
|
Svet

Dve manželky zostávajúcich ukrajinských obrancov ukrytých v oceliarňach Azovstaľ požiadali pápeža, aby pomohol dostať vojakov do tretej krajiny. „Prosím, nenechajte ich zomrieť“, povedala Františkovi jedna z nich.

Kateryna Prokopenková a Yuliya Fedosiuková hovorili s pápežom asi päť minút na konci generálnej audiencie na Námestí svätého Petra. Požiadali ho, aby požiadal priamo ruského prezidenta, aby nechal mužov odísť.

„Si naša posledná nádej, dúfam, že im môžeš zachrániť životy, nenechaj ich zomrieť," povedala Prokopenková pápežovi.

So svojimi manželmi sa naposledy rozprávali v utorok sú členmi pluku Azov. "Naši vojaci čakajú na evakuáciu do tretej krajiny, aby v prípade evakuácie zložili zbrane," povedala Fedosiuková. (The Guardian)

Pápež prijal manželky bojovníkov Azova.
Zdroj TASR/AP
11. 5. 2022
|
16:28
|
Svet

Hrozí riziko nedostatku potravín v dôsledku vojny na Ukrajine, varoval Šéf OSN, ktorý vyzval na väčšie zameranie sa na globálny vplyv, pričom argumentoval tým, že neexistujú "bezprostredné šance na mierovú dohodu". 

"Musím povedať, že som hlboko znepokojený najmä rizikami rozšírenia hladu v rôznych častiach sveta pre dramatickú situáciu v oblasti potravinovej bezpečnosti, ktorej čelíme pre vojnu na Ukrajine," povedal António Guterres.

Podľa neho je dôležité, aby ukrajinské poľnohospodárske produkty, ale aj ruské potraviny a hnojivá prúdili na svetové trhy.

"Musíme nájsť spôsob, ako priviesť ukrajinské potraviny a ruské hnojivá na svetové trhy napriek vojne," povedal Guterres vo Viedni.

Po boku rakúskeho kancelára Karla Nehammera šéf OSN tiež uviedol, že v súčasnosti prebiehajú rozhovory o evakuácii ďalších civilistov zo zón konfliktu na Ukrajine. (TASR)

Vojna na Ukrajine: Dym stúpa nad Kyjevom po ruskom bombardovaní.
Zdroj TASR/AP
11. 5. 2022
|
16:11
|
Svet

Ukrajina by predišla vojne, keby bola členom NATO, uviedol Zelenskyj. Varoval, že Kyjevu dochádza trpezlivosť viesť rozhovory s Ruskom vzhľadom na pribúdajúce dôkazy o zverstvách spáchaných ruskými silami v jeho krajine.

Putin opakovane vyhlásil, že riziko, že sa Ukrajina stane členom Aliancie, viedlo k invázii v susednej krajine, ktorá sa začala pred viac ako dvoma mesiacmi.

"S každou novou Bučou, s každým novým Mariupolom, s každým novým mestom, kde sú desiatky mŕtvych ľudí, prípady znásilnení, s každým novým zverstvom sa vytráca chuť a možnosť vyjednávať, ako aj možnosť riešiť túto otázku diplomatickým spôsobom," povedal.

Zelenskyj tiež povedal, že chce obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny skôr, ako skončí vojna s Ruskom. "Keď získame späť všetko, čo nám patrí, ukončíme to," dodal. (TASR)

11. 5. 2022
|
15:59
|
Svet

Moskva očakáva oficiálne ospravedlnenie od Poľska za poliatie diplomata červenou farbou. Ruské ministerstvo zahraničia si kvôli tomu predvolalo poľského veľvyslanca.

"Ruská strana očakáva v súvislosti s touto udalosťou oficiálnu ospravedlnenie od poľského vedenia a vyžaduje zabezpečenie bezpečnosti ruského veľvyslanca a všetkých pracovníkov ruských zastupiteľských úradov v Poľsku," uviedla ruská diplomacia.

Zdôraznila, že Moskva rozhodne o ďalších krokoch podľa toho, ako Varšava na ruskú požiadavku zareaguje.

Poľský minister zahraničia Zbigniew Rau označil poliatie veľvyslancov farbou za poľutovaniahodný incident, ktorý sa nemal stať.

Avšak premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že ruské zločiny na Ukrajine sú pre mnohých ľudí takým hrozným zážitkom, že príchod ruského veľvyslanca na cintorín sovietskych vojakov bol jasnou provokáciou. Premiér zdôraznil, že veľvyslanec sa mal riadiť výstrahou poľského ministerstva zahraničia, ktoré ho od tohto kroku odrádzalo. (ČTK)

11. 5. 2022
|
15:35
|
Svet
Dôležité

Prvý ruský vojak sa postaví pred ukrajinský súd za vojnový zločin, zabil neozbrojeného civilistu v Sumskej oblasti. Len 21-ročný vojak sa nachádza vo väzbe.

Minulý mesiac generálna prokuratúra informovala o množstve prípadov zabitia ukrajinských civilistov. Potvrdila, že jej tím pracuje na takmer 8 000 prípadoch vojnových zločinov z celej krajiny.

Neskôr identifikovala 10 ruských vojakov obvinených zo zverstiev v Buči, kde boli odhalené dôkazy o masovom zabíjaní. (Sky News)

11. 5. 2022
|
14:34
|
Svet

Mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou v blízkom čase zrejme nebudú, hovorí šéf OSN. António Guterres zároveň vyhlásil, že vojna na Ukrajine nebude trvať navždy.

"Táto vojna nepotrvá večne. Nastane čas, keď sa budú konať mierové rokovania," povedal šéf OSN. "Nevyzerá to však na blízku budúcnosť. Môžem však povedať jednu vec. Nikdy sa nevzdáme," uviedol vo Viedni na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

"Táto nezmyselná vojna sa musí skončiť," apeloval Guterres, ktorého citovala agentúra APA. "Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila v krajine obrovské pustošenie, ničenie a utrpenie," povedal. (TASR)

11. 5. 2022
|
14:29
|
Domov

Prezidentka Čaputová podporuje Ukrajinu na ceste do Únie. S poľským prezidentom Dudom, chce navštíviť lídrov krajín, ktoré váhajú nad tým, aby bol Ukrajine udelený status kandidátskej krajiny. (SITA)

Poľský prezident Duda po rokovaní so slovenskou prezidentkou Čaputovou na tlačovej konferencii.
Zdroj TASR
11. 5. 2022
|
14:08
|
Ekonomika

Rusko je naďalej odhodlané plniť dohody o dodávkach plynu, uviedol hovorca Kremľa. Toky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu klesli o štvrtinu.

Ruský energetický gigant Gazprom napriek tomu tvrdí, že si splní všetky svoje záväzky voči európskym zákazníkom.

Podľa DPA sa ruský plyn dostáva do Európy najmä cez plynovod Nord Stream 1, ktorý vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v separátnej správe uviedol, že Moskva má dostatok kupcov na svoje energie mimo západných krajín.

„Nech Západ platí viac, ako platil Ruskej federácii, a nech vysvetlí svojim obyvateľom, prečo by mali schudobnieť,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii v Ománe po rokovaniach so svojím ománskym náprotivkom. (TASR)

11. 5. 2022
|
14:04
|
Svet

Británia podpísala dohodu o bezpečnostných zárukách so Švédskom, plánuje aj dohodu s Fínskom. Dohoda zahŕňa urýchlenie vojenského výcviku, cvičenia, nasadenia a posilnenie bezpečnosti.

Umožnia tiež Spojenému kráľovstvu spolupracovať so severskými partnermi a ich ozbrojenými silami vo všetkých oblastiach vrátane kybernetického priestoru.

"Toto nie je krátkodobá medzera, ale dlhodobý záväzok posilniť vojenské väzby a globálnu stabilitu a posilniť obranu Európy pre budúce generácie," uviedol britský premiér. (Sky News)

11. 5. 2022
|
13:28
|
Svet

Okupovaná Chersonská oblasť chce požiadať o začlenenie do Ruskej federácie, uviedla nová oblastná správa regiónu na juhu Ukrajiny.

"Mesto Cherson je Rusko. Na území Chersonskej oblasti nevznikne žiadna CHĽR (Chersonská ľudová republika), nebudú ani žiadne referendá. Bude dekrét založený na žiadosti chersonského oblastného vedenia adresovaný prezidentovi Ruskej federácie a bude tam žiadosť o zahrnutie oblasti medzi plnohodnotné regióny Ruskej federácie," povedal v stredu novinárom Kyrylo Stremousov, zástupca šéfa proruskej vojenskej a civilnej správy oblasti a predseda tzv. výboru na záchranu Chersonskej oblasti.

Rusi tvrdia, že ovládajú celú Chersonskú oblasť. Boje v regióne však zrejme ešte stále prebiehajú a ukrajinská armáda v posledných týždňoch hlásila dobytie niektorých tamojších dedín.

Ukrajinský prezident naopak tvrdí, že Ukrajinci opäť získajú späť všetky územia a mestá okupované Ruskom vrátane Chersonu, kde už Kremeľ začal zavádzať ruský rubeľ a ovládol tamojší internet aj mediálny priestor.

Ukrajina sa obáva, že v Chersone môže dôjsť k vyhláseniu bábkovej odštiepeneckej republiky na základe zinscenovaného referenda, ako sa to v predchádzajúcich rokoch stalo v Doneckej a Luhanskej oblasti v Donbase. (TASR)

11. 5. 2022
|
13:19
|
Svet

Rusko považuje vyhlásenie Litvy za provokatívne a extrémistické. Litovský parlament schválil rezolúciu, v ktorej vyhlásil ruskú inváziu na Ukrajinu za genocídu a Rusko za páchateľa terorizmu.

„V krajinách, ktoré prijímajú takéto dokumenty, deklarácie a vyhlásenia, robia takéto extrémistické kroky, sa to inak ani nedá nazvať. Všetky tieto krajiny sú členmi NATO. V ostatných desaťročiach sme opakovane videli nezákonné a agresívne akcie NATO, čo viedlo k veľkým stratám na životoch. To by sa malo považovať za prvok provokácie, extrémizmu a politického pokrytectva,“ vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Seimas v rezolúcii uznáva „rozsiahlu ozbrojenú agresiu - vojnu - proti Ukrajine zo strany ozbrojených síl Ruskej federácie a jej politického a vojenského vedenia ... ako genocídu proti ukrajinskému ľudu“.

Tiež obviňuje ruské ozbrojené sily z toho, že „úmyselne a systematicky útočia na civilné ciele“. Rusko je podľa uznesenia „štát, ktorý podporuje a pácha terorizmus“. Parlament tiež vyzval na zriadenie medzinárodného tribunálu na vyšetrenie vojnových zločinov na Ukrajine. (SITA, CNN)

11. 5. 2022
|
12:50
|
Svet

Nemecko nie je schopné brániť sa voči Rusku bez svojich spojencov, povedal to šéf úradu nemeckého kancelára Olafa Scholza. Spojenectvo USA, Nemecka a Európy je podľa neho pre Nemecko rozhodujúce.

Pre Nemecko, ako aj pre Európu a Severoatlantickú alianciu sú Spojené štáty v oblasti obrany mimoriadne dôležité, zdôraznil Schmidt podľa denníka Die Welt.

"Preto sme spoločne v NATO... A preto aj tak úzko spolupracujeme, pretože len ako Aliancia, ako spojenectvo silných partnerov môžeme existovať v tomto svete," konštatoval.

Na otázku, či Nemecko môže prevziať vedúcu pozíciu v globálnom meradle, Schmidt odpovedal, že Berlín koná "predovšetkým prostredníctvom Európskej únie".

Dodal, že tento postoj sa pokúšali ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ešte pred začiatkom jeho ofenzívy na Ukrajine tlmočiť francúzsky prezident Emmanuel Macron, ako aj nemecký kancelár Scholz.

"Časy, keď si jednotlivé mocnosti rozdeľovali svet medzi sebou a uvažovali v intenciách sfér vplyvu, sú minulosťou," poznamenal Schmidt. " Nemyslíme si, že svet bude unipolárny alebo bipolárny, ale bude existovať mnoho mocenských centier," dodal. (TASR)

11. 5. 2022
|
12:45
|
Svet

Ukrajinský prezident poďakoval Nancy Pelosiovej, predsedníčke Snemovne reprezentantov USA, a jej členom za schválenie pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd dolárov.

Snemovňa pod vedením demokratov v utorok večer hlasovala 368:57 za schválenie zákona, pričom všetkých 57 hlasov bolo proti od republikánskych členov. Opatrenie bude musieť schváliť Senát, kým sa dostane k prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby ho podpísal. (The Guardian)

11. 5. 2022
|
12:30
|
Domov

Lex Ukrajina 3 podporí starostlivosť o deti aj odídencov s postihnutím. Vyplýva to z návrhu zákona z dielne Ministerstva práce, ktorý schválil vládny kabinet.

Podľa rezortu práce ide o riešenia problematických oblastí, ktoré sa usadením utečencov na území Slovenska vyskytli a nedali sa predvídať. Postavenie ľudí so zdravotným postihnutím z Ukrajiny na Slovensku sa podľa ministerstva zlepší tým, že získajú možnosť užívať vrátené kompenzačné pomôcky.

Cieľom legislatívy je zabezpečiť formalizovanú starostlivosť o deti aj v oblastiach s nedostatočným počtom kapacít zariadení, alebo ak rodič preferuje menší kolektív detí v domácom prostredí. Starostlivosť poskytovaná v detskej skupine v domácom prostredí predstavuje formu starostlivosti o dieťa, ktorá flexibilnejšie reaguje na potreby rodičov a je pre nich dostupnejšou. (TASR)

11. 5. 2022
|
12:18
|
Domov

Študenti z Ukrajiny budú môcť na Slovensku študovať i vďaka štipendiám, vznikol nový fond. Štipendijný fond Pipi Dlhej Pančuchy podporí ukrajinských študentov stredných a vysokých škôl.

Fond pomôže študentom finančne, ale aj materiálne napríklad darovaním notebooku nevyhnutného na štúdium. Prví 15 študenti z Ukrajiny dostali štipendium koncom apríla, ich počet sa bude postupne rozrastať.

"Naším cieľom je pomôcť a podporiť študentov, ktorí k nám prišli po vypuknutí vojny s jednou taškou v ruke. Chýba im základná výbava, ako je napríklad notebook, bez ktorého sa dnes už nezaobídu ani deti na stredných školách. Sme radi, že vďaka materiálnej a finančnej pomoci anonymných darcov im vieme tieto základné veci zadovážiť," priblížil situáciu manažér pobočky Úsmev ako dar v Košiciach Radoslav Dráb. (TASR)

11. 5. 2022
|
11:52
|
Svet

Ruskí vojaci zanechali v Charkovskej oblasti „smrteľné pasce“, tvrdí gubernátor oblasti Oleh Synjehubov, ktorý vyzval obyvateľov, aby radšej zostali v krytoch a neponáhľali sa naspäť do oslobodených dedín.

„Nepriateľ je zákerný a robí všetko pre to, aby zranil čo najviac ukrajinských civilistov,“ poznamenal Synjehubov. Podľa neho v regióne naďalej trvajú „zúrivé boje“, aj napriek tomu, že ukrajinská armáda zatlačila okupantov k ruskej hranici. (BBC)

11. 5. 2022
|
11:28
|
Svet

Od začiatku vojny prišlo na Ukrajine oficiálne o život 3 459 civilistov a 3 713 utrpelo zranenia. Tvrdí to Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, domnieva sa, že skutočné počty sú podstatne vyššie.

Väčšina obetí bola zasiahnutá použitím výbušných zbraní a ostreľovaním pomocou ťažkého delostrelectva a raketových systémov. (SITA)

11. 5. 2022
|
11:05
|
Domov

Poučte sa z našich chýb, nebuďte na Rusku závislí, znel odkaz Volodymyra Zelenského slovenským poslancom. Prečítajte si jeho prejav v plnom znení. (SME)

11. 5. 2022
|
10:52
|
Svet

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda stratila už približne 26 350 vojakov. Ukrajina zároveň tvrdí, že v bojoch bolo zničených 1 187 ruských tankov, 2 856 obrnených transportérov a 528 delostreleckých systémov.

Ruská armáda podľa Kyjeva stratila aj osem systémov protivzdušnej obrany, 199 lietadiel, 160 vrtuľníkov a dvanásť lodí a člnov. Tieto údaje neboli nezávisle overené. (BBC)

11. 5. 2022
|
10:45
|
Svet

Návrh EÚ na ropné sankcie voči Rusku by zničil maďarskú ekonomiku, varoval minister zahraničia krajiny. Podľa Petra Szijjarta sankcie neponúkajú riešenie následne vzniknutých problémov. 

Pokračoval, že jedinou realistickou cestou k ropnému embargu voči Rusku by bolo, keby sa vzťahovalo na námorné zásielky ropy, pričom preprava ruskej ropy ropovodom by bola úplne vyňatá. Maďarská vláda bude preto aj naďalej trvať na výnimke. (SITA)

11. 5. 2022
|
10:39
|
Svet

Ukrajinské zacielenie na Hadí ostrov pomáha narúšať pokusy ruskej armády rozšíriť svoj vplyv v Čiernom mori, tvrdí britské ministerstvo obrany.

„Rusko sa opakovane snaží posilniť svoju vysunutú posádku, ktorá sa tam nachádza. Ukrajina úspešne zasiahla ruskú protivzdušnú obranu a zásobovacie plavidlá bezpilotnými lietadlami Bayraktar.

Ruské zásobovacie plavidlá majú minimálnu ochranu v západnej časti Čierneho mora po tom, ako ruské námorníctvo ustúpilo na Krym po strate krížnika Moskva,“ uvádza britské ministerstvo obrany.

Agentúra AP dodáva, že toto tvrdenie zodpovedá jej tohtotýždňovej analýze založenej na skúmaní satelitných snímok. Britská armáda však zároveň varuje: „Ak Rusko upevní svoju pozíciu na ostrove pomocou strategickej protivzdušnej obrany a pobrežných obranných rakiet, mohlo by ovládnuť severozápad Čierneho mora.“ (SITA)

11. 5. 2022
|
10:26
|
Svet

Poľský premiér označil Putina za nebezpečnejšieho, než bol Hitler či Stalin. Putin má podľa neho oproti Hitlerovi a Stalinovi k dispozícii ničivejšie zbrane a tiež sociálne siete.

Podľa šéfa poľského kabinetu je preto "jedinou šancou pre Rusko a civilizovaný svet deputinizácia – podobne ako kedysi v Nemecku denacifikácia".

"Putinova ideológia 'ruského sveta' je dnešným ekvivalentom komunizmu a nacizmu v 20. storočí," napísal Mateusz Morawiecki. Táto ideológia podľa poľského premiéra vedie k tomu, že Rusko si pre seba vymýšľa osobitné práva, a tým predstavuje hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre celú Európu.

Morawiecki je preto presvedčený, že túto ideológiu je potrebné "úplne vykoreniť".

"Ak Európa Putina nezastaví, pošle svoje vojská ďalej do Európy," varoval Morawiecki. (TASR)

11. 5. 2022
|
09:49
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Росія може вторгнутися у вашу країну, застерігає словаків Зеленський. скільки українських учнів навчається у словацьких школах.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

11. 5. 2022
|
09:49
|
Svet

Ruské hranice prekročilo viac ako 1,2 milióna utečencov z Donbasu a Ukrajiny, tvrdí ruská agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z bezpečnostných zložiek. OSN uvádza, že do Ruska zamierilo zhruba 740-tisíc utečencov z Ukrajiny.

Ukrajinské úrady sa sťažujú, že ruské sily vyvážajú z okupovaných miest ukrajinských občanov často na druhý koniec Ruska.

Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že od začiatku invázie ruských vojsk svoje domovy na Ukrajine doteraz opustilo celkovo 13,7 milióna ľudí. Väčšina z nich (vyše osem miliónov) si našla dočasný domov na Ukrajine, a sú teda považovaní za vnútorne vysídlených.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov utieklo 5,9 milióna ľudí za hranice Ukrajiny. Najviac ich zamierilo do Poľska, kam k 9. máju prišlo vyše 3,2 milióna ľudí. Nasleduje Rumunsko (883-tisíc ľudí), Rusko (739-tisíc), Maďarsko (573-tisíc), Moldavsko (457-tisíc) a Slovensko (404-tisíc). Mnoho utečencov sa z týchto krajín vydalo ďalej do Európy.

Podľa OSN je odchod Ukrajincov z krajiny najrýchlejšie rastúcou utečeneckou krízou na území Európy od konca druhej svetovej vojny. (ČTK)

11. 5. 2022
|
09:28
|
Domov

Na Slovensko prišlo z Ukrajiny 2 437 ľudí. Z toho bolo 640 mužov, 1 422 žien a 375 detí. O dočasné útočisko požiadalo 232 žiadateľov. Späť na Ukrajinu odišlo 2 805 ľudí.

Od vypuknutia vojny vstúpilo na územie Slovenska 412 988 utečencov. Dočasné útočisko na území Slovenskej republiky získalo od marca 75 083 žiadateľov. (TASR)

11. 5. 2022
|
09:00
|
Svet

Maďarsko postavilo otázku ruskej ropy na hranu, keď sa požalovalo, že pripojenie sa k embargu by bolo "atómovkou na ekonomiku". Čo je pokračovaním naratívu o zaťahovaní Maďarska do vojny, keby malo poslať zbrane. Píše Zuzana Kepplová. (SME)

11. 5. 2022
|
09:00
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prevádzkovateľ prerušil tranzit ruského plynu do Európy cez meraciu stanicu Sochranovka. (ČT24)

11. 5. 2022
|
08:44
|
Svet

Ruské rakety zasiahli mesto Sloviansk na východe Ukrajiny, informoval starosta Vadym Liakh. Úrady odhadujú výsledné škody, zatiaľ nebolo nájdené žiadne obete. (CNN)

11. 5. 2022
|
08:36
|
Svet

Petíciu za vyslobodenie ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ podpísalo vyše milión ľudí. Metalurgický kombinát je poslednou baštou odporu ukrajinských síl v Mariupoli a už týždne zažíva neúprosné ruské ostreľovanie. (TASR)

Zranený ukrajinský bojovník v oceliarňach Azovstaľ v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP
11. 5. 2022
|
08:00
|
Svet
Dôležité

V ich poňatí je fašistom každý, kto odporuje ich propagande. Inými slovami ten, kto vidí, že Ukrajina chce brániť svoju vlasť, hovorí o Putinovom režime Martin Laryš z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. (SME)

11. 5. 2022
|
07:00
|
Domov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa včera prihovoril cez telemost slovenským poslancom a poslankyniam. Niektoré parlamentné lavice však boli prázdne. Smer, Republika či kotlebovci si Zelenského prejav nevypočuli.

Čo nám ukrajinský prezident odkázal? (SME)

Načítavam... Na Zelenského prejave chýbala prezidentka aj Sulík (11. 5. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
11. 5. 2022
|
06:29
|
Svet

Ruské ostreľovanie ukrajinského Záporožia si vyžiadalo najmenej jednu obeť a osem zranených. Terčom útokov boli podľa miestnych úradov predovšetkým obytné budovy v obci Orichiv, napísal denník Ukrajinska pravda.

V dôsledku intenzity ostreľovania do oblasti dočasne prerušili dodávky humanitárnej pomoci. Správy nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

11. 5. 2022
|
06:23
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil silu ukrajinských vojakov v boji krajiny proti ruskej armáde. Dodal, že bojujú proti niečomu, čo "kedysi bývalo druhou najsilnejšou armádou na svete".

Ukrajinský prezident zostáva zdržanlivý v akýchkoľvek náznakoch eufórie alebo "prehnaných emócií". "Nie je potrebné vytvárať atmosféru určitého morálneho nátlaku, keď sa isté víťazstvá očakávajú na týždennej i dokonca dennej báze," podotkol Zelenskyj. Okupanti sú "postupne" vyháňaní z regiónu, dodal. 

V príhovore hovoril aj o pláne energetických sankcií, ktoré navrhla medzinárodná skupina odborníkov. Predsedali jej Michael McFaul a Andriy Yermak. Podľa Zelenského ide o podrobný dokument, ktorý popisuje, čo je potrebné urobiť, aby bolo pre Rusko skutočne ťažké financovať vojnu, a aby globálna ekonomika neutrpela straty pre obmedzenie ruských energetických zdrojov. 

"Ide o racionálne koncipovaný dokument a na jeho implementácii sa začalo pracovať," povedal Zelenskyj.  (SME, TASR)

11. 5. 2022
|
06:08
|
Svet

Snemovňa USA schválila balík pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd dolárov. Očakáva sa, že ho v prebiehu budúceho týždňa schváli aj Senát. 

Prijatie balíka Snemovňou prišlo po upozornení zo strany amerického prezidenta Joea Bidena, že finančná pomoc Kyjevu určená na odrazenie ruskej invázie sa pravdepodobne v priebehu niekoľkých dní minie. (TASR)

10. 5. 2022
|
22:27
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila z rúk ruských okupačných vojsk ďalšie obce v Charkovskej oblasti - Rubižne, Bajrak, Čerkaski Tyšky a Ruski Tyšky. V pravidelnom hlásení to oznámil generálny štáb.

Podľa agentúry Reuters by ukrajinská protiofenzíva v oblasti mohla znamenať posun vo vývoji vojny a ohroziť ruský postup.

Generálny štáb tiež uviedol, že kvôli stratám sa niektoré ruské jednotky z Charkovskej oblasti sťahujú do Ruska. To je údajne prípad 138. mechanizovanej brigády. Značná časť ruských zmluvných vojakov podľa ukrajinského štábu podáva výpovede. Tieto informácie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 333
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 865
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 276
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 451
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 6 696
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 652
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 542
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 934
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu