SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Ukrajina Rusko Online: Putin sa pripravuje na dlhodobý konflikt, myslia si americkí tajní

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, pokračovanie môžete sledovať tu

Najnovšie | Najstaršie
10. 5. 2022
|
22:27
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila z rúk ruských okupačných vojsk ďalšie obce v Charkovskej oblasti - Rubižne, Bajrak, Čerkaski Tyšky a Ruski Tyšky. V pravidelnom hlásení to oznámil generálny štáb.

Podľa agentúry Reuters by ukrajinská protiofenzíva v oblasti mohla znamenať posun vo vývoji vojny a ohroziť ruský postup.

Generálny štáb tiež uviedol, že kvôli stratám sa niektoré ruské jednotky z Charkovskej oblasti sťahujú do Ruska. To je údajne prípad 138. mechanizovanej brigády. Značná časť ruských zmluvných vojakov podľa ukrajinského štábu podáva výpovede. Tieto informácie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

10. 5. 2022
|
21:53
|
Svet

Pri ostreľovaní dediny Ševčenkovo v Kyjevskej oblasti zomrela novinárka Oksana Hajdarová, ktorá bola známa kritikou ruského vedenia. Novinárka zomrela 11. alebo 12. marca spolu s matkou, správa o jej úmrtí sa objavila až teraz. (ČTK)

10. 5. 2022
|
21:09
|
Svet

Zelenskyj vystúpil v maltskom parlamente. Zákonodarcom vytkol, že Ukrajina napriek prosbám nedostala také množstvo zbraní, aké by potrebovala na odblokovanie obkľúčenia Mariupoľa.

"Obrancovia stále kladú odpor v oceliarňach Azovstaľ. Využívame všetky možné diplomatické nástroje na ich záchranu, ale Rusko nepripúšťa žiadne navrhované možnosti. Požiadali sme našich partnerov o poskytnutie zbraní, aby sme odblokovali Mariupoľ a zachránili civilistov a vojakov," povedal Zelenskyj, ktorý sa s maltskými zákonodarcami spojil prostredníctvom videokonferencie.

Ukrajinský prezident dodal, že potrebné množstvo zbraní Ukrajine nebolo dodané.

Zelenskyj tiež informoval, že ukrajinské veľké a malé mestá boli počas dva a pol-mesačnej invázie zasiahnuté 2250 raketami. "Bombardovanie neprestáva, ani počas dňa, ani počas noci," povedal.

Prezident ďalej povedal, že ruská blokáda prístavov na pobreží Čierneho a Azovského mora znamená, že Ukrajina nemôže vyvážať obilie a slnečnice, čo vyvolá krízu na svetovom trhu s potravinami.

"Ak nebudeme môcť vyvážať pšenicu, jačmeň, slnečnice, slnečnicový olej, potom to znamená, že ľudia v severnej Afrike a v Ázii budú mať nedostatok potravín a ceny pôjdu hore," uviedol Zelenskyj.

"Neskôr bude nasledovať nový chaos a nová migračná kríza a myslím si, že vy už pociťujete takúto krízu z oblastí susediacich s Maltou," upozornil ukrajinský prezident. (TASR)

10. 5. 2022
|
20:37
|
Svet

Štyria gubernátori ruských regiónov odstúpili, práve v období, keď krajina začína pociťovať dôsledky západných ekonomických sankcií. 

Šéfovia Tomskej, Saratovskej a Kirovskej oblasti a Marijskej republiky oznámili svoj okamžitý odchod z úradu, pričom šéf Riazanskej oblasti uviedol, že sa nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Voľby sú vo všetkých týchto piatich regiónoch naplánované na september.

Hoci sú gubernátori ruských oblastí volení, politicky podliehajú Kremľu. Niekoľkí z odchádzajúcich gubernátorov zastupujú regióny, kde vládnuca strana Jednotné Rusko dosiahla vo vlaňajších parlamentných voľbách slabé výsledky.

Nepopulárnych gubernátorov bežne z úradu odvolávajú, pričom často podávajú demisiu hromadne v jarných mesiacoch.

Ilia Graščenkov, šéf expertnej organizácie Centrum rozvoja regionálnej politiky v Moskve, povedal, že Kremeľ odvoláva slabých gubernátorov v čase zhoršujúcej sa ekonomickej perspektívy krajiny, ktorú oslabujú aj západné sankcie.

"Je potrebné ekonomiku reštrukturalizovať, predovšetkým v tých regiónoch, kde je výrazný západný ekonomický vplyv. Týchto gubernátorov treba nahradiť mladšími alternatívami," uviedol Graščenkov.

Ekonomika Ruska sa má v roku 2022 zmenšiť o 8,8 percenta, uviedlo ministerstvo hospodárstva. (TASR)

10. 5. 2022
|
20:25
|
Ekonomika

Dá sa špekulovať, za čo asi Putin drží Orbána. Či je vydieraný, alebo ide „iba“ o sympatie k diktátorovi, hlavnou nebude motivácia, že maďarský štát sa nechce vzdať „extramarží“ skupiny MOL, ktoré plynú z lacnejšej ruskej ropy. Píše Peter Schutz. (SME)

10. 5. 2022
|
19:48
|
Domov

Ukrajine budeme naďalej pomáhať, či už humanitárne, vojenskou pomocou, ako aj podporou jej členstva v Európskej únii, vyhlásila prezidentka Čaputová. 

"Som rada, že našu podporu a solidaritu na Ukrajine cítiť a vážia si ju. Ako povedal prezident Zelenskyj, práve táto solidarita zabezpečí, že Rusko nebude schopné zopakovať rok 1968," napísala na Facebooku. Tyrania podľa jej slov nemôže poraziť slobodu a demokraciu.

Ako ďalej podotkla, Ukrajina v boji proti ničím nevyprovokovanej ruskej agresii nemôže zostať sama. "Ani my totiž nebudeme v bezpečí, pokiaľ sa presadí brutálna sila a agresia namiesto rešpektu voči suverenite a práva krajín vybrať si, kam chcú patriť," dodala. (TASR)

10. 5. 2022
|
19:46
|
Svet

Viac ako 60 ukrajinských vojakov prišlo do Nemecka na výcvik v zaobchádzaní s ťažkými húfnicami typu Panzerhaubitze 2000. Kurz má trvať okolo 40 dní, každú húfnicu obsluhuje päť vojakov.

Samohybné obrnené húfnice PzH 2000 nemeckej výroby sa vyznačujú kanónom namontovaným na pásovom vozidle, takže stroj nápadne pripomína tank. So štandardnou muníciou má Panzerhaubitze 2000 dostrel až 30 kilometrov.

S muníciou so zvýšeným dosahom je podľa nemeckého Bundeswehru možné zasiahnuť cieľ vzdialený až 40 kilometrov. Vojenskí experti tvrdia, že ukrajinskí delostrelci by mohli húfnice použiť na podnikanie útokov na väčšie vzdialenosti.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová minulý týždeň oznámila, že Ukrajine bude dodaných celkovo sedem húfnic tohto typu. Podobné zbraňové systémy posiela Kyjevu aj Holandsko. (TASR)

10. 5. 2022
|
19:30
|
Svet

Ruská ofenzíva na východe Ukrajiny pokračuje, naďalej však zostáva bez vojenských úspechov. V ocieliarni Azovstaľ sa ešte stále nachádzajú desiatky ľudí a v Izjume okupovanom Rusmi sa našli mŕtve telá civilistov.

Ukrajinský spravodaj prináša prehľad najdôležitejších správ z diania na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 10/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
10. 5. 2022
|
19:16
|
Svet

Kyjev plánuje premenovať niekoľko staníc tamojšieho metra, chce takto „odrusifikovať“ svoju dopravnú sieť. Do hlasovania o nových názvoch sa zapojilo približne 170-tisíc ľudí. 

Kyjevčania rozhodli, že stanica Námestie Leva Tolského by sa mala volať po ukrajinskom spisovateľovi Vasylovi Stusovi, stanicu Minská by mali premenovať na Varšavská či stanicu Hrdinov Dnepra na Hrdinov Ukrajiny.

Občania Kyjeva taktiež uvítali, že mesto odstránilo sochu zo sovietskej éry pripomínajúcu „priateľstvo“ medzi Ukrajincami a Rusmi. (SITA)

Sochu, ktorá symbolizovala historické vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou, odstranili z centra Kyjeva koncom apríla.
Zdroj TASR/AP
10. 5. 2022
|
18:35
|
Svet

Počas vojny na Ukrajine už bolo zabitých osem až desať ruských generálov. Tvrdí to popredný predstaviteľ amerických tajných služieb.

Generálporučík Scott Berrier povedal, že vzhľadom na absentujúci poddôstojnícky zbor v Rusku musia generáli ruskej armády ísť do predných častí bojových zón a vystavujú sa tým riziku smrti. (SITA)

10. 5. 2022
|
18:28
|
Šport

Oleksandr Zinčenko pozval mladého ukrajinského futbalistu na tréning anglického veľkoklubu Manchester City. "Toto je Andrij. Má 10 rokov a dnes je už v bezpečí," uviedol Zinčenko na Instagrame. Chlapec nedávno utiekol z Ukrajiny. (Sportnet)

10. 5. 2022
|
18:15
|
Svet

Nielen dievčatá a ženy sú na Ukrajine vystavené bezprecedentnému znásilňovaniu. Hlásia aj znásilnenia mužov a chlapcov. Svet musí poznať pravdu, tvrdia Ukrajinci. (SME)

10. 5. 2022
|
17:25
|
Domov
Dôležité

Národná rada prijala uznesenie, ktorým odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta Vladimira Putina a ozbrojených síl voči Ukrajine, ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.

Za prijatie uznesenia hlasovalo 98 poslancov zo 124 prítomných. Národná rada na návrh vládnych poslancov doplnila do uznesenia text, že sa pozastavuje činnosť Skupiny priateľstva s Ruskou federáciou a Skupiny priateľstva s Bieloruskou republikou v rámci Slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie, a to až do skončenia vojenskej prítomnosti Ruska na území Ukrajiny. (SITA)

10. 5. 2022
|
17:18
|
Ekonomika

Ukrajinské obilie ukradnuté ruskými silami je už v Stredozemnom mori, informuje ukrajinské ministerstvo obrany. Jeho najpravdepodobnejšou destináciou je Sýria. Obilie sa odtiaľ môže pašovať do iných krajín na Blízkom východe. (SITA)

10. 5. 2022
|
17:15
|
Domov

Nikdy sme nepočuli z úst Roberta Fica, že Vladimir Putin klame. Ani potom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu a Putin zakázal používať slovo vojna. Šéf Smeru Zelenského prejav odignoroval. Píše šéfredaktorka Beata Balogová. (SME)

10. 5. 2022
|
17:13
|
Svet

Bielorusko presúva k hraniciam s Ukrajinou ďalšie jednotky. Štátom kontrolovaná tlačová agentúra Belta uviedla, že krajina reaguje na hrozby zo strany ukrajinskej armády. (Kyiv Independent)

10. 5. 2022
|
17:04
|
Svet

Českú republiku oficiálne zvolili do Rady OSN pre ľudské práva, nahradí tak Rusko. (ČT24)

10. 5. 2022
|
16:49
|
Svet

Oprava budov v Kyjeve bude stáť  70 miliónov eur, povedal starosta ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko. V dôsledku ruskej agresie bolo podľa neho poškodených 390 budov, z nich 222 sú bytové budovy. (TASR)

10. 5. 2022
|
16:32
|
Svet

Putin sa pripravuje na dlhodobý konflikt, myslia si americké tajné služby. Ani ruské víťazstvo na Donbase by nemuselo vojnu ukončiť.

Putin podľa riaditeľky úradu tajných služieb Avril Hainesovej počíta s tým, že odhodlanie Západu dodávať napadnutej Ukrajine zbrane postupne zoslabne. USA tiež odhadujú, že ruský prezident nepoužije jadrové zbrane, pokiaľ nebude jeho krajina v bezprostrednom ohrození. (ČTK)

10. 5. 2022
|
16:22
|
Svet

Rusi hodinu pred inváziou na Ukrajinu kyberneticky napadli satelitnú sieť Viasat, tvrdí Európska únia. Cieľom malo byť pripravenie pôdy pre inváziu. 

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell upozornil, že ide o prvý prípad, keď Únia oficiálne obvinila ruské orgány z kybernetického útoku. Spresnil, že euroblok doteraz iba tvrdil, že kybernetické útoky prišli z Ruska, ale Únia už má dostatok dôkazov na to, aby tento hekerský útok pripísala ruskému štátu.

Európski operátori už v marci uviedli, že zacielenie kybernetického útoku na amerického satelitného operátora Viasat vyradilo z prevádzky tisíce používateľov internetu v Nemecku, Francúzsku, Maďarsku, Grécku, Taliansku a Poľsku. (TASR)

10. 5. 2022
|
16:12
|
Ekonomika

Nemecko sa chce v budúcnosti zaobísť bez dodávok energie z Ruska, povedala nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková.

Krajina je v súčasnosti závislá predovšetkým od ruských dodávok zemného plynu, pripomína DPA. Baerbocková Rusko označila za "agresora", ktorý nerešpektuje žiadne pravidlá a dopúšťa sa vojnových zločinov.

Baerbocková je prvým členom nemeckého vládneho kabinetu, ktorý navštívil Kyjev od začiatku ruskej invázie 24. februára, pripomína DPA. (TASR)

10. 5. 2022
|
15:54
|
Svet

Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev mal počúvať varovania, povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Mohol by sa vyhnúť obliatiu červenou farbou počas slávnosti pri sovietskom vojenskom pamätníku vo Varšave, dodal.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí, mu radilo, aby na podujatie nešiel. (TASR)

10. 5. 2022
|
15:49
|
Ekonomika

IBM nevie, dokedy bude môcť platiť ruských zamestnancovAmerická spoločnosť v marci ukončila všetky svoje aktivity v Rusku, kde mala viac ako tisíc zamestnancov.
(TASR)

10. 5. 2022
|
15:48
|
Svet

Američania idú pomôcť Ukrajine rovnako ako pomohli Sovietskemu zväzu v druhej svetovej vojne. Umožní to zákon Lend&Lease, cez ktorý pred 80 rokmi Washington posielal zbrane Moskve. (SME)

10. 5. 2022
|
15:35
|
Domov

Keď ukrajinský prezident Zelenskyj pri prejave v slovenskom parlamente pozdravil aj novinárov a povedal, že ich vidí na balkóne, dal najavo, že rovnako vidí aj tie prázdne miesta v laviciach pod nimi. Píše Nataša Holinová. (SME)

10. 5. 2022
|
15:14
|
Domov

Reakcie slovenských politikov na prejav ukrajinského prezidenta v Národnej rade. Premiér sa pýta, ako je možné ďalej schvaľovať ruskú agresiu a Pellegrini dúfa v koniec blúznenia.
(SME)

10. 5. 2022
|
15:06
|
Domov

Koalícia chce pozastaviť činnosť skupiny priateľstva s Bieloruskom a Ruskom. Skupiny by nemali fungovať, kým sa neskončí vojenská prítomnosť Ruska na území Ukrajiny.

Koalícia to navrhla v rámci doplnenia návrhu uznesenia Národnej rady, ktorým chce odsúdiť činy Ruskej federácie. Súčasťou uznesenia je aj odsúdenie činov prezidenta Ruska Vladimira Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina "ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov". (TASR)

10. 5. 2022
|
14:32
|
Svet

Do ukrajinského Kyjeva sa vrátili už dve tretiny obyvateľov, uviedol starosta Vitalij Kličko. Do mesta sa po stiahnutí sa ruských vojsk začali postupne vracať aj diplomati. (TASR)

10. 5. 2022
|
14:27
|
Svet

Na Ukrajine od začiatku vojny preukázateľne zahynulo 3 381 civilistov. Približne tisíc z nich zahynulo v obliehanom Mariupoli, informovala OSN.

Unesených bolo 204 ľudí, z toho 169 mužov, 34 žien a jeden chlapec. Páchateľmi boli takmer vždy ruskí vojaci a k nim pridružené ozbrojené skupiny. (TASR)

10. 5. 2022
|
14:22
|
Domov

Premiér Eduard Heger poďakoval ukrajinskému prezidentovi. Slovensko bude podľa neho aj naďalej robiť všetko, čo je v jeho silách, aby Ukrajina vyšla z vojny ako víťaz a Rusko bolo porazené.

Heger si stále kladie otázku, ako je možné, že niektorí ľudia schvaľujú ruskú agresiu. "Zatvárajú si oči i uši, aby nepočuli tie strašné príbehy o zverstvách ruských vojakov," napísal na sociálnej sieti.  (SME)

10. 5. 2022
|
14:12
|
Domov

Hlas zahlasuje za uznesenie, ktoré odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu. Na tlačovej konferencii to povedal šéf strany Peter Pellegrini. Dodal však, že dúfa, že je to posledné takéto uznesenie, keďže parlament už jedno prijal.

Slovensko by podľa jeho slov malo plne podporovať integráciu Ukrajiny do Európskej únie, lebo to v konečnom dôsledku zlepší situáciu na našej východnej hranici. Dôležitejšie ale podľa neho je, aby politici riešili aj pomoc pre ľudí na Slovensku. Jednorazovú pomoc vo forme stoeurového príspevku považuje strana za nedostatočnú, pretože obchádza veľké skupiny ľudí. (SME)

10. 5. 2022
|
14:00
|
Ekonomika

Akcie padajú závratným tempom. Technologický index Nasdaq od začiatku roka stratil 26 percent. Index S&P 500 od začiatku roka odpísal 17 percent, čo je najhlbší prepad od roku 1939. (Index)

10. 5. 2022
|
13:57
|
Svet

Pre vojnu na Ukrajine bolo vysídlených osem miliónov ľudí, uviedla OSN. (Sky News)

10. 5. 2022
|
13:47
|
Domov

Poslanci OĽANO ocenili príhovor ukrajinského prezidenta v parlamente. Vyzvali kolegov, aby podporili uznesenie, ktorým má parlament odsúdiť vojnové zločiny páchané Ruskou federáciou a jej lídrom Vladimirom Putinom na Ukrajine. (TASR)

10. 5. 2022
|
13:46
|
Svet

Holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny. Ide o prvú návštevu holandského ministra od ruskej invázie na Ukrajinu.

Hoekstra sa má stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, svojím rezortným kolegom Dmytrom Kulebom, ako aj s poslancami ukrajinského parlamentu.

Prvým bodom návštevy bolo mesto Irpiň v Kyjevskej oblasti, kde sa po odsune ruských jednotiek našlo mnoho tiel zastrelených civilistov so známkami mučenia.

Hoekstra vyhlásil: "To nemôže zostať nepotrestané" a uistil Ukrajinu o podpore svojej krajiny pri vyšetrovaní a stíhanie vojnových zločinov. Informoval, že Holandsko pomáhalo finančnými príspevkami na vyšetrovania Medzinárodného trestného súdu a vyšetrovacej komisie OSN i vyslaním tímu forenzných expertov na Ukrajinu.

Holandského ministra počas návštevy v meste Irpiň sprevádzal šéf Kyjevskej regionálnej vojenskej správy Oleksandr Pavľuk.

Na margo návštevy na Telegrame vyjadril vďaku európskym partnerom, že neignorujú problémy Ukrajiny a "nezatvárajú oči pred dôsledkami ruskej invázie".

"Naopak, prichádzajú do Kyjeva a ponúkajú svoju podporu. Som presvedčený, že s ich pomocou čoskoro obnovíme a prebudujeme naše mestá a ľudia sa konečne vrátia domov," povedal Pavľuk.

Počas svojej návštevy na Ukrajine Hoekstra ešte "oficiálne" znovuotvorí holandskú ambasádu v Kyjeve, uviedol hovorca jeho rezortu.

Ako Hoekstra oznámil na sieti Twitter, do Kyjeva pricestoval spolu so svojou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou, ktorá na úvod navštívila kyjevské predmestie Buča, kde sa po stiahnutí ruských síl našlo viac ako 400 tiel zabitých civilistov.

V zničenom meste sa ministerka, ktorú sprevádzala ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová, stretla a zhovárala s miestnymi obyvateľmi.

Baerbocková je vôbec prvým predstaviteľom nemeckého vládneho kabinetu, ktorý od začiatku ruskej invázie navštívil Ukrajinu. (TASR)

10. 5. 2022
|
13:44
|
Svet
Dôležité

Výbor fínskeho parlamentu pre obranu v utorok odporučil, aby Fínsko požiadalo o prijatie do Severoatlantickej aliancie. (TASR)

10. 5. 2022
|
13:42
|
Domov

Slovensko vníma volanie Ukrajiny po odstrihnutí sa od energetických zdrojov z Ruska, reagovala na Zelenského prejav Anna Zemanová z SaS. Jeho prejav bol podľa SaS silným momentom pre spolupatričnosť Slovenska s Ukrajinou. (TASR)

10. 5. 2022
|
13:38
|
Svet

Zelenského poradca Oleksij Arestovyč nateraz vylúčil, že by Ukrajina dokázala získať späť mestá Cherson a Mariupoľ. "Potrebovali by sme na to veľa ťažkých zbraní," uviedol pre Denník N. Zo straty Donbasu však obavy nemá. (Denník N)

10. 5. 2022
|
13:34
|
Domov

"Sloboda bez sily je márna. Mali by sa to viaceré štáty učiť od vás," ďakoval prezident Zelenskyj v príhovore poslancom za poskytnutú pomoc. Zhrnuli sme päť najdôležitejších výrokov, ktoré v jeho príhovore zazneli. (SME)

10. 5. 2022
|
13:20
|
Domov

V parlamente sa bude hlasovať o uznesení, ktoré odsudzuje činy Ruska, prezidenta Putina aj ruskej armády na Ukrajine, informovalo OĽaNO na tlačovke. (SME)

10. 5. 2022
|
13:17
|
Svet

Ruská verzia YouTube, platforma RuTube, je už druhý deň offline. Z prevádzky ju vyradil počítačový útok, ku ktorému došlo len pár hodín pred plánovaným vysielaním vojenskej prehliadky Dňa víťazstva z centra Moskvy.

Ruská videoplatforma RuTube. Ruská videoplatforma RuTube.
(SME)
10. 5. 2022
|
13:09
|
Svet

Rada Európy bude pomáhať Ukrajine pri vyšetrovaní vojnových zločinov spáchaných príslušníkmi ruských inváznych síl. Uviedla to generálna tajomníčka Marija Pejčinovičová Buričová. (TASR)

10. 5. 2022
|
12:50
|
Svet

Ak Ukrajina nezíska kandidátsky status do EÚ, znamená to, že sa nás snaží oklamať. Povedal to ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Dodal, že získanie tohto štatútu je pre Ukrajinu momentálne najdôležitejšou vecou. (Kyiv Independent)

10. 5. 2022
|
12:49
|
Domov

Ivan Korčok považuje za zbabelé, že si prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Národnej rade SR nevypočula časť poslancov strany Smer a „fašistov“, ktorí z rokovacej sály odišli. (SME)

10. 5. 2022
|
12:49
|
Svet
Dôležité

Litovský parlament označil Rusko za teroristický štát. Poslanci schválili rezolúciu jednomyseľne.

Kremeľský režim sa snaží zničiť ukrajinský národ, a preto by takéto počínanie malo byť uznané za genocídu, píše sa podľa spravodajského servera Delfi v rezolúcii.

V rezolúcii sa tiež uvádza, že Rusko je štátom, ktorý podporuje a uskutočňuje terorizmus. (ČTK)

10. 5. 2022
|
12:43
|
Svet

Rusko stratilo na Ukrajine už 26-tisíc vojakov, informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Do tohto čísla sú zahrnutí zabití vojaci, zranení, nezvestní či zajatí.

Rusko tiež podľa ukrajinskej armády prišlo doteraz aj o 1 170 tankov, 2 808 bojových obrnených vozidiel, 519 delostreleckých systémov, 185 odpaľovacích raketových systémov, 87 systémov protivzdušnej obrany, 158 vrtuľníkov, 199 lietadiel, 1980 vozidiel a palivových nádrží, 380 dronov, 94 striel s plochou dráhou letu, 12 lodí a 41 kusov špeciálnej techniky. (SITA)

10. 5. 2022
|
12:41
|
Domov

Rokovania o húfniciach Zuzana sú v záverečnej fázy, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Rozhodnutie podľa neho padne v blízkej dobe. (SME)

10. 5. 2022
|
12:34
|
Domov

Počas Zelenského príhovoru bol v pléne aj premiér Eduard Heger a väčšina jeho kabinetu. Na balkóne rokovacej sály bol prítomný i ukrajinský veľvyslanec Jurij Muška.

Na príhovore sa nezúčastnili nezaradení poslanci z mimoparlamentného hnutia Republika ani poslanci z ĽSNS. (SME, TASR)

Poslanci na konci prejavu tlieskali ukrajinskému prezidentovi v stoji.
Zdroj SME/Jozef Jakubčo
10. 5. 2022
|
12:22
|
Domov

Zelenskyj tiež povedal, že Ukrajina chce napredovať do Európskej únie a ako každá krajina chce žiť slobodne a samostatne rozhodovať o svojej budúcnosti.

Poprosil Slovensko, aby bolo v Únii ukrajinským hlasom. "Priatelia Ukrajiny prejavili solidárnosť a pomohli k tomu, že Rusko nebude môcť zopakovať rok 1968," povedal ukrajinský prezident. (SME)

10. 5. 2022
|
12:17
|
Svet

"Ak nezastavíme ruské vojská, prídu všade tam, kam môžu, aj na územie Slovenska. Prvým nástrojom, ktorý pomáha, sú zbrane," povedal ukrajinský prezident.

Pokračoval, že druhým dôležitým nástrojom sú sankcie. Dôležité sú podľa neho aj energetické sankcie. Dodal, že Ukrajina si uvedomuje, že práve tieto sankcie sú pre Slovensko ťažké. (SME)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára poslancom Národnej rady.
Zdroj FOTO SME - JOZEF JAKUBČO
10. 5. 2022
|
12:14
|
Domov

"Chcem sa vám poďakovať za všetku pomoc, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine," povedal ukrajinský prezident v príhovore v Národnej rade. Dodal, že si veľmi váži vojenskú pomoc aj solidaritu Slovenska s Ukrajinou, ktorú prejavovalo už pred 24. februárom.

Zelenskyj tiež spomenul návštevu premiéra Eduarda Hegera v Kyjeve. (SME)

10. 5. 2022
|
12:02
|
Domov
Dôležité

Príhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Národnej rade Slovenskej republiky. (SME)

10. 5. 2022
|
11:48
|
Svet

Nemecká ministerka zahraničia pricestovala do Kyjeva. Baerbocková je prvým členom nemeckej vlády, ktorý od začiatku ruskej invázie navštívil Ukrajinu. (BBC)

10. 5. 2022
|
11:39
|
Regióny

Na Spišskom hrade vzniká kresba jachty, spájanej s Putinom. Dielo Matúša Lányiho porovnáva dva kultúrne kontexty - civilizovaný európsky priestor a druhý, poznačený korupciou. (Korzár)

10. 5. 2022
|
11:27
|
Domov

Podobne "diaľkovo", ako vystúpi dnes v Národnej rade, vystúpil prezident Zelenskyj vo viacerých parlamentoch, vrátane Knesetu v Izraeli, Európskeho parlamentu v Bruseli, či parlamentov v Japonsku, Francúzsku a Nemecku.

Vystúpiť ukrajinskému prezidentovi neumožnili v rakúskom parlamente, keď prejav zablokovala krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPO).

Zelenského vystúpenie v slovenskom parlamente umožnili poslanci ešte minulý týždeň, keď za hlasovalo až 101 zo 115 prítomných poslancov, vrátane poslancov koalície a tiež viacerých zástupcov opozície z Hlasu a Smeru, vrátane Roberta Fica.

Predseda Smeru však neskôr vyhlásil, že zo sály pred prejavom odíde. "Určite tam nebudem,“ vyhlásil Fico s tým, že nebude počúvať človeka, ktorý "klame na dennej báze". (SME)

10. 5. 2022
|
11:08
|
Svet

WHO overila dvesto útokov na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine. Uviedol to šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus a vyzval Rusko, aby zastavilo túto vojnu. (CNN)

10. 5. 2022
|
11:00
|
Svet

Za niekoľko dní od ruského vpádu na Ukrajinu sa v politike Európskej únie odohralo toľko, čo inokedy za desaťročie. V téme Únie vo svete absolútne chýbala energetika, ktorá sa teraz ukazuje kľúčová. Píše analytik Martin Ehl. (SME)

10. 5. 2022
|
10:59
|
Ekonomika

Únia by už tento týždeň mohla dospieť k dohode o ruskej rope, povedal francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune.

Embargo na ruskú ropu je súčasťou šiesteho balíka sankcií Únie, o ktorom sa aktuálne rokuje. Niektoré členské štáty, ktoré sú vysoko závislé od ruskej ropy, sa však proti nemu postavili a požadujú garancie zabezpečenia alternatívnych zdrojov.

Eurokomisia už koncom minulého týždňa ponúkla Maďarsku, Slovensku a Česku výnimky, podľa ktorých by mohli dovážať ruskú ropu do konca roka 2024, keďže sú od nej vysoko závislé. (TASR)

10. 5. 2022
|
10:53
|
Domov

V slovenských školách sa vzdeláva 9 732 žiakov z Ukrajiny. Najviac z nich navštevuje základné školy v Bratislavskom a najmenej v Banskobystrickom kraji.

Z vyše 9700 žiakov z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú na Slovensku, je 1581 v materských školách, 7287 na základných školách a na stredných školách sa vzdeláva 864 žiakov. "Najviac z nich chodí do škôl v Bratislavskom kraji, a to 1846 žiakov, najmenej je ich v Banskobystrickom kraji, kde sa vzdeláva 573 ukrajinských žiakov," uviedol rezort školstva.

V priemere na každej základnej škole pribudlo na celom Slovensku 800 žiakov, na každý ročník v každom kraji to vychádza na 60 – 100 žiakov z Ukrajiny. Výnimkou je podľa ministerstva školstva Bratislavský kraj, kde je to 200 žiakov na ročník.

V školách sa zamestnalo 230 zamestnancov, z toho 117 začalo pracovať hneď po začatí vojenského konfliktu. "Najčastejšie pracujú ako prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci. Z nich 57 najčastejšie našlo prácu v školstve v Bratislavskom kraji," spresnili z ministerstva školstva. (TASR)

10. 5. 2022
|
10:37
|
Svet

Požiare v ukrajinskej Odese sa podarilo uhasiť, oznámila pohotovostná služba. Požiare spôsobil ruský raketový útok na mesto. (CNN)

Hasič pri zničenej budove v ukrajinskej Odese.
Zdroj TASR/AP
10. 5. 2022
|
10:29
|
Ekonomika

Japonsko rozšírilo sankcie voči Rusku, pričom zmrazilo aktíva viac ako 130 osobám vrátane ruského premiéra Michaila Mišustina. Nové sankcie sú zamerané na osem ruských občanov a 133 predstaviteľov samozvaných ľudových republík na východe Ukrajiny.

Na sankčnom zozname sa nachádzajú okrem predsedu vlády Ruskej federácie aj oligarcha Vladimir Bogdanov a rodinní príslušníci oligarchu Gennadija Timčenka, uvádza rezort diplomacie v Tokiu. Nie je pritom známe, či majú tieto osoby majetok v Japonsku, konštatuje CNN. (SITA)

10. 5. 2022
|
10:27
|
Svet

Ruské sily odrazili niekoľko pokusov Ukrajiny získať späť Hadí ostrov, informuje ruské ministerstvo obrany. Hovorca rezortu Igor Konašenkov uviedol, že Ukrajina podnikla „niekoľko zúfalých pokusov“ o útoky.

Podľa jeho vyjadrenia bolo počas týchto pokusov zabitých viac ako 50 ukrajinských vojakov. Konašenkov ďalej vyhlásil, že ruské sily zostrelili štyri ukrajinské vojenské lietadlá, vrátane troch strojov Su-24 a jedného lietadla Su-27, tri vrtuľníky Mi-8 s výsadkármi na palube a jeden vrtuľník Mi-24.

„Mŕtve telá 24 ukrajinských vojakov zostali na pobreží Hadieho ostrova,“ napísal Konašenkov na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že tieto informácie nedokáže nezávisle overiť. (SITA)

10. 5. 2022
|
10:27
|
Domov

Volodymyr Zelenskyj sa na poludnie prihovorí poslancom Národnej rady. Kým ukrajinský prezident začne svoj niekoľkominútový prejav, jeho vystúpenie uvedie predseda parlamentu Boris Kollár.

Zelenskyj sa plénu prihovorí prostredníctvom telemostu. "Mikrofóny budú zapnuté na oboch stranách, pán prezident bude počuť, čo sa deje v sále rovnako, ako poslanci budú počúvať jeho prejav," hovorí Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová.

Prejav bude simultánne tlmočený a vysielaný cez živý prenos na webe Národnej rady alebo na kanáli parlamentu na platforme youtube.

Poslanci následne nebudú môcť na ukrajinského prezidenta priamo reagovať otázkami, prenos sa ukončí krátko po tom, ako svoj prejav dokončí. (SME)

10. 5. 2022
|
10:16
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: частина словаків не пішла б захищати Словаччину. Президентка Зузана Чапутова засудила вторгнення Росії у День перемоги у Європі. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

10. 5. 2022
|
10:13
|
Svet

V mariupoľskej oceliarni Azovstaľ je najmenej sto civilistov, naďalej na ňu útočí ruská armáda. Informoval o tom starosta Mariupoľa Peter Andriuščenko na sociálnej sieti Telegram.

"Ťažké delostrelectvo celý deň pokračovalo v ostreľovaní závodu. Pokusy o pozemný útok sú však naďalej neúspešné. V meste sa preto znovu ozýva kanonáda," napísal Andriuščenko. (TASR)

10. 5. 2022
|
10:02
|
Regióny

Pred vojnou na Ukrajine utiekla tesne pred pôrodom. Anastasia Rohová utiekla s mamou a štvorročnou dcérou z mesta Vinnycia, ktoré Rusi bombardovali. Dieťa sa jej narodilo v Prešove. (Korzár)

10. 5. 2022
|
09:53
|
Svet
Dôležité

V troskách budovy v ukrajinskom meste Izjum našli telá 44 civilistov. Na päťposchodovú budovu útočilo ruské vojsko v marci, informoval šéf vojenskej správy Charkova Oleg Sinegubov. Tvrdenia nie je možné nezávisle overiť. (BBC)

10. 5. 2022
|
09:41
|
Domov

Na Slovensko prišlo v pondelok z Ukrajiny 2 192 ľudí. Z toho bolo 698 mužov, 1 165 žien a 329 detí. O dočasné útočisko požiadalo 327 ľudí. Späť na Ukrajinu prešlo 2 085 osôb.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie SR 410 551 utečencov. Dočasné útočisko na Slovensku získalo od marca 74 851 žiadateľov. (TASR)

10. 5. 2022
|
09:30
|
Svet

Potrebujem muníciu, nie odvoz, je legendárna veta, ktorá sa už stihla zapísať do histórie. Čo by sa však stalo, keby bol ukrajinský prezident s odvozom súhlasil? Píše právnik Peter Zmeko. (SME)

10. 5. 2022
|
09:26
|
Domov

Návšteva prvej dámy USA je prejavom uznania prístupu k Ukrajine i dôkazom výborných vzťahov medzi Slovenskom a USA, tvrdí štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus.

„Teší ma, že Slovensku sa dostalo takej významnej cti a pochvaly od prvej dámy USA, ktorá vyzdvihla ,otvorenú náruč, otvorené domovy a otvorené srdcia’ Slovákov. Ďakujeme za tieto slová a verím, že urobíme všetko pre to, aby sme nepoľavili v ďalšej pomoci Ukrajine,“ povedal Klus. (TASR)

10. 5. 2022
|
09:15
|
Svet

Písmená Z a V zmiznú z ukrajinských registračných značiek pre autá. "Chceme zamedziť šíreniu symbolov používaných neonacistickým Ruskom  vo vojne proti Ukrajine," uviedol námestník ministra vnútra Bohdan Drapjatyj.

Majitelia vozidiel so zakázanými symbolmi si podľa námestníka budú môcť značky vymeniť.

Opatrenie sa týka iba áut na elektrický pohon. Registračné značky zvyšných áut totiž používajú iba písmená spoločné pre ukrajinskú abecedu a latinku, teda A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T a X.

Písmená Z a V nahradí na elektromobiloch latinské písmeno Y , ktoré sa v azbuke číta ako U. Opatrenie začalo platiť v pondelok 9. mája.

Ruské úrady písmeno Z, ktoré v tejto podobe ruská abeceda nepozná, vysvetľujú ako zástupný symbol znamenajúci "za víťazstvo" a "za mier".

Znak sa miestami zamieňa s latinským písmenom V, ktoré je tradičným symbolom pre víťazstvo. V Rusku je v rámci podpory invázie zobrazovanie týchto symbolov všadeprítomné. Na Ukrajine aj v niektorých ďalších krajinách je ich používanie zakázané. (ČTK)

10. 5. 2022
|
08:55
|
Svet

Ruská armáda prišla na Ukrajine o 26-tisíc vojakov. Ukrajinská armáda uviedla, že v zozname ruských strát je aj 1 170 tankov, 199 lietadiel, 158 helikoptér, 12 lodí a 87 protivzdušných systémov.

(SME)
10. 5. 2022
|
08:26
|
Svet

Odobratie moci Putinovi je nutné pre ochranu Západu. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis si myslí, je to jediný spôsob, ako sa ochrániť pred budúcimi hrozbami zo strany Moskvy.

Landsbergis hodnotil Putinov prejav ku Dňu víťazstva ako "neveľmi nadšený" a poukázal aj na zachmúrené tváre prítomných generálov a ďalšie znaky, ktoré možno považovať za dôsledky zlyhania tzv. špeciálnej operácie na Ukrajine.

Napriek tomu si Landsbergis myslí, že takto frustrovaný Putin môže byť ešte nebezpečnejší a že jediným spôsobom, ako eliminovať jeho hrozbu, je odstrániť od moci Putina i súčasný režim v Rusku.

Landsbergis vysvetlil, že kým bude pri moci v Rusku režim, ktorý má v úmysle viesť vojny mimo ruského územia, štáty v jeho okolí budú v nebezpečenstve. Keďže namiesto súčasného Putina môže povstať "iný Putin", treba, aby došlo k zmene celého režimu, tvrdil litovský minister.

Litva je jedným z troch pobaltských štátov, ktoré sa spomedzi spojencov NATO zrejme najviac obávajú možného zámeru Ruska dostať ich znova pod vládu Moskvy.

Podľa Landsbergisa sa Litva teší podpore, ktorú jej a ďalším krajinám na východnom krídle aliancie poskytli spojenci z NATO. Povedal však, že Litva spolu s ďalšími pobaltskými krajinami - Estónskom a Lotyšskom - budú na stretnutí lídrov aliancie, ktoré sa uskutoční koncom júna v Madride, naliehať na alianciu NATO, aby posilnila vzdušnú a námornú obranu, ako aj trvalé rozmiestnenie jednotiek aliancie na území pobaltských krajín. (TASR)

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.
Zdroj SITA/AP
10. 5. 2022
|
08:12
|
Svet

Rusko neplánuje zatvárať veľvyslanectvá v Európe. "Zatváranie ambasád nemáme vo zvyku. Činnosť diplomatických zastúpení je dôležitá," povedal námestník ruského ministra zahraničia Alexandr Gruško. (TASR)

10. 5. 2022
|
08:00
|
Svet

Fínsko pravdepodobne požiada o členstvo v NATO. Rozhodnuté ešte nie je, ale išlo by o prirodzenú odpoveď na ruskú vojnu na Ukrajine, povedala  ministerka pre európske záležitosti.

Vyjadrila pritom nádej, že ak Fínsko naozaj požiada o prijatie do NATO, „ratifikačný proces bude taký krátky, ako je to možné".

„Samozrejme by sme uprednostnili susedstvo založené na priateľstve a kooperácii," povedala Tytti Tuppurainenová.

„Ale je to Rusko, kto sa vzdialil od bezpečnostného poriadku, a je to Rusko, kto začal vojnu na Ukrajine. Je to Rusko, kto napadol Ukrajinu. Teraz ľudia vidia túto novú realitu a nastal čas vstúpiť do NATO," poznamenala. (SITA)

10. 5. 2022
|
07:56
|
Svet

Putin prekrúca dejiny a šíri dezinformácie, tvrdí Biely dom, ktorý odmieta tvrdenia, že vojnu na Ukrajine vyvolala agresia Západu.

"Putin revidoval dejiny. Jeho prejav nadobudol formu dezinformácie," uviedla hovorkyňa Jen Psakiová.

Zdôraznila, že 9. máj, by mal byť v prvom rade o oslave mieru a európskej jednoty a zároveň o pripomínaní si porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Putin podľa nej namiesto toho vo svojom prejave "prekrucoval dejiny", aby odôvodnil svoj ničím neoprávnený útok voči Ukrajine.

"Tvrdenie, že táto vojna bola vyvolaná agresiou alebo plánmi Západu, je očividne nepravdivé a absurdné," dodala hovorkyňa Bieleho domu. (TASR)

10. 5. 2022
|
07:42
|
Svet

Rusko dopláca na svoje zlyhanie. Moskva sa spoliehala na scenár bez odporu a následné ťažkosti zabránili Putinovi ohlásiť úspech na Ukrajine počas Dňa víťazstva, hodnotí britské ministerstvo obrany.

Ruský plán invázie sa s vysokou pravdepodobnosťou zakladal na mylnom predpoklade, že armáda narazí iba na obmedzený odpor a bude schopná rýchlo obkľúčiť mestá.

Tento predpoklad viedol ruské sily k pokusu dosiahnuť rýchle víťazstvo s minimálnymi nákladmi. Tento nesprávny výpočet viedol k neudržateľným stratám, uviedol v dennej správe britský rezort obrany. (SME)

10. 5. 2022
|
07:40
|
Ekonomika

V otázke zbavovania sa závislosti od ruského plynu má Slovensko veľký potenciál, ktorý nevyužíva. Teplo zeme by mohlo v otázke vykurovania poskytnúť alternatívu k plynu, má to však háčik. (Index)

10. 5. 2022
|
07:31
|
Svet

Ukrajine sa podarilo zneškodniť ďalších 327 výbušnín na 15 hektároch pôdy. Od začiatku vojny zneškodnili 98 864 výbušnín. (Kyiv Independent)

10. 5. 2022
|
07:13
|
Svet

Poľsko je pripravené zvýšiť energetickú pomoc Ukrajine. Ministerka životného prostredia Anna Moskwa vyhlásila, že v pohybe je nepretržité úsilie na „zaručenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny".

Poľsko dodáva Ukrajine určité energie a palivá odvtedy, ako sa 24. februára začala ruská invázia na Ukrajinu. Úroveň podpory však má stúpnuť. Námestníčka ukrajinského ministra hospodárstva Julija Sviridenková uviedla, že jej krajina naliehavo potrebuje naftu a benzín, pretože ruská armáda ničí jej palivovú infraštruktúru vrátane rafinérií. (SITA)

10. 5. 2022
|
07:03
|
Svet

Ukrajincov násilne odvážajú do Ruska, tvrdí ministerstvo obrany USA. Správanie Rusov považuje za hanebné.

"Máme náznaky, že Ukrajinci sú odvádzaní proti svojej vôli," povedal hovorca John Kirby.

O podozreniach súvisiacich s násilným odvádzaním civilného obyvateľstva Ukrajiny z obsadených území do Ruska predtým informoval aj samotný Kyjev.

Podľa ukrajinskej ombudsmanky Ľudmyly Denisovovej bolo do Ruska doposiaľ odvedených z Ukrajiny už takmer 1,2 milióna ľudí vrátane asi 200-tisíc detí.

Odvádzanie Ukrajincov do Ruska, a to často do izolovaných oblastí krajiny s nepriaznivou ekonomickou situáciou, je podľa Kyjeva ďalšou známkou toho, že Vladimir Putin odmieta akceptovať ukrajinskú zvrchovanosť.

Kirby odmietol označiť odvádzanie Ukrajincov do Ruska za etnické čistky, pričom zdôraznil, že Pentagónu neprináleží robiť takéto závery. (TASR)

10. 5. 2022
|
07:00
|
Svet

O Putinovom prejave sa špekulovalo dlho, napokon obhajoval inváziu. Čo vlastne ruský prezident na oslavách konca druhej svetovej vojny povedal a čo to znamená pre konflikt na Ukrajine.

Načítavam... Putin nepovedal nič. Čo to znamená pre vojnu? (10. 5. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
10. 5. 2022
|
06:50
|
Svet

Raketový útok na Odesu si vyžiadal obeť. Ruská armáda vypálila zo vzduchu sedem rakiet, ktoré zasiahli nákupné centrum a sklad. Zranenia utrpelo päť ľudí.

„Zastarané rakety, hoci mali na mierené na strategické ciele, zasiahli nákupné centrum a sklad spotrebiteľských tovarov," uviedla hovorkyňa ukrajinskej armády Natalia Gumenjuková. (SITA)

10. 5. 2022
|
06:42
|
Svet

Z Chersonského regiónu odišla takmer polovica obyvateľov. "Okupanti rabujú, zabíjajú, znásilňujú, takže civilisti sa veľmi boja a sú nútení opustiť domovy," povedal šéf regionálnej správy Hennady Lahuta.

(NEXTA)
10. 5. 2022
|
06:35
|
Svet

V mariupoľských oceliarňach Azovstaľ je asi 600 zranených ukrajinských vojakov, tvrdí kapitán pluku Azov Svjatoslav Palamar.

(NEXTA)
10. 5. 2022
|
06:21
|
Svet

Prezident USA sa obáva, že Putin nemá plán na riešenie vojny. Ruský prezident sa podľa Bidena mylne domnieval, že invázia na Ukrajinu rozdelí NATO a Únie.

"Som presvedčený, že Putin veril, že dokáže zlomiť NATO, že veril, že rozbije Európsku úniu," uviedol Biden, podľa ktorého sa Západ namiesto toho spoločne postavil na stranu Ukrajiny.

Šéf Bieleho domu zároveň uviedol, že si o Putinovi myslí, že je vypočítavý, pričom vyjadril obavy, že Putin nemá v súčasnosti riešenie pre vojnu na Ukrajine. "Snažím sa prísť na to, čo s tým urobíme," uviedol Biden. (TASR)

10. 5. 2022
|
06:13
|
Svet

Moskva predviedla pochod porazených, zhodnotil oslavy konca druhej svetovej vojny ukrajinský exprezident Porošenko. "Toto je ďalší dôkaz, že Putin sa zbláznil," povedal.

"On žije v absolútne paralelnom svete, v inom vesmíre," povedal Porošenko v súvislosti s Putinom.

Ukrajinský exprezident sa následne priamo obrátil na Putina so slovami: "Toto je ukrajinské územie a nemá to s vami nič spoločné, nenávidíme vás".

"Povedal, že v skutočnosti je proti NATO. Pán Putin, NATO je pre bezpečnosť členských štátov a nie je proti vám, to vy sa pokúšate zaútočiť na každého vrátane štátov NATO," dodal Porošenko, ktorý funkciu ukrajinskej hlavy štátu zastával v období rokov 2014 - 2019. (TASR)

9. 5. 2022
|
23:33
|
Svet

Pri raketovom útoku na Odesu utrpeli zranenia dvaja ľudia, informoval regionálny vojenský veliteľ Serhij Bratčuk na telegrame. Podľa jeho slov prístavné mesto zasiahli tri rakety. Oboch zranených previezli do nemocnice.

Zničených bolo päť budov, dodal Bratčuk. (BBC)

9. 5. 2022
|
23:30
|
Svet

Pulitzerovu cenu dostali aj novinári pôsobiaci na Ukrajine. Za informovanie o vývoji ruskej invázie im udelili osobitné uznanie.

(SME)
9. 5. 2022
|
23:03
|
Svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevidí pokrok v úsilí ukončiť vojnu na Ukrajine. "To, čo chceme dosiahnuť, je prímerie, a to hneď, ako to je možné," povedal Macron v Berlíne.

Prezident sa stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Vyhlásil, že prímerie je jediný spôsob, ako dosiahnuť pokrok v rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom a následne aj stiahnutie ruských vojsk.

Zdôraznil tiež, že Ukrajinu by ďalšie krajiny mali podporiť v mierových rokovaniach. O podmienkach týchto rokovaní by pritom mala podľa Macrona rozhodnúť samotná Ukrajina. "Stojíme na strane zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, nič viac, nič menej," dodal.

Scholz povedal, že je dôležité pokračovať aj naďalej v úsilí k deeskalácii napätia. (TASR)

9. 5. 2022
|
22:27
|
Svet

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý umožní urýchliť a zjednodušiť dodávky zbraní Ukrajine. Biden tak obnovil program z druhej svetovej vojny na pomoc spojencom známy ako lend-lease act (zákon o pôžičke a prenájme).

Zákon posilňuje Bidenovu právomoc uzatvárať dohody s Ukrajinou a ďalšími východoeurópskymi krajinami, napísal The Washington Post. Normu už skôr výraznou väčšinou podporila Snemovňa reprezentantov aj Senát. (ČTK)

Joe Biden podpisuje zákon známy ako lend-lease act, ktorý okrem iného umožní urýchliť dodávky zbraní Ukrajine.
Zdroj TASR/AP

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 171
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 088
 3. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 7 322
 4. Nechcete prísť o vozidlo do pár sekúnd? Vyhnite sa tejto chybe. 5 028
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 780
 6. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 4 208
 7. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 153
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 682
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hasiči zasahujú po ostreľovaní v ukrajinskom meste Mykolajiv.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 6 h
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (hore uprostred).

Snemovňa návrh prijala pomerom hlasov 234 k 193.


TASR 8 h
Ľudia sa zhromaždili na proteste o interrupciách pred budovou Najvyššieho súdu USA vo Washingtone.

Pelosiová verdikt odsúdila, Pence ho privítal.


TASR 11 h
SkryťZatvoriť reklamu