SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ukrajina Rusko Online: Z ocielarní Azovstaľ v Mariupoli evakuovali všetky ženy, deti a seniorov

Výbuchy hlásili aj z Podnesterska.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
7. 5. 2022
|
22:47
|
Svet

Vyše tristo civilistov bolo v prvej fáze evakuácií zachránených z oceliarní Azovstaľ v Mariupoli, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nasledujúcou fázou bude evakuácia ranených a zdravotníkov.

Zelenskyj dodal, že úrady to už pripravujú.

Ešte v piatok neskoro večer prezident informoval, že prebieha diplomatické úsilie, aby sa zabezpečilo aj prepustenie ukrajinských bojovníkov, ktorí sú stále v oceliarňach a bránia ruským silám v obsadení Azovstaľu. Prezident však tento diplomatický proces označil za "extrémne ťažký". (TASR)

7. 5. 2022
|
19:43
|
Svet

Putin verí, že musí zdvojnásobiť svoje vojnové úsilie na Ukrajine, aby dosiahol pokrok. Na konferencii organizovanej denníkom Financial Times to uviedol riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

"(Putin) je v rozpoložení, kedy neverí, že si môže dovoliť prehrať. Myslím, že práve teraz je presvedčený, že vystupňovanie operácií mu stále umožní dosiahnuť pokrok," povedal Burns, ktorý v rokoch 2005 až 2008 pôsobil ako veľvyslanec USA v Rusku.

CIA podľa neho ale nezaznamenala žiadne známky toho, že sa Rusko chystá použiť na Ukrajine taktické jadrové zbrane.

"Vzhľadom na vojnové výroky, ktoré sme počuli od ruského vedenia, nemôžeme brať tieto možnosti na ľahkú váhu," povedal a dodal, že CIA sa na túto problematiku bude naďalej sústredovať. (ČTK)

7. 5. 2022
|
19:25
|
Svet

V mestách a dedinách na Ukrajine, ktoré vo februári a marci okupovali Rusi, teraz prevládla atmosféra podozrievania a obavy zo sprisahania. Občania potichu hovoria o ľuďoch, ktorí podľa nich predali svojich susedov. (Washington Post, SME)

7. 5. 2022
|
18:49
|
Svet

 Putin sa snaží prekrútiť históriu, aby ospravedlnil vojnu na Ukrajine, tvrdí americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. 

"V čase, keď v Európe opäť zúri vojna, musíme zvýšiť svoje odhodlanie vzdorovať tým, ktorí sa teraz snažia manipulovať s historickou pamäťou s cieľom presadzovať svoje vlastné ambície," uviedol Blinken, ktorého cituje tlačová agentúra DPA.

Viacerí americkí a západní predstavitelia sa začali prikláňať ku scenáru, že Putin by mohol 9. mája oficiálne vyhlásiť vojnu Ukrajine, čo by mu umožnilo plnú mobilizáciu ruských záložných síl. Kremeľ však tieto špekulácie poprel. (TASR)

7. 5. 2022
|
18:47
|
Svet

V Kyjeve stojí nová socha Vladimira Putina, v ústach má pištoľ, ktorú sám drží. Dielo nesie názov "Zastrel sa" a na doske vedľa sochy sa píše: "História má pre vojnových zločincov dva osudy: Súd, alebo.. 2000. Putler, chápeš tú správu?"

O novej inštalácii informovala ukrajinská novinárka BBC Myroslava Petsaová. Socha má farbu hrdzavého železa a tvoria ju tri časti a podstavec. Vyobrazuje hlavu ruského prezidenta s pištoľou v ústach, ktorú drží jeho vlastná ruka. Autor sochu umiestnil len niekoľko metrov od miesta, kde do roku 2013 bola socha Vladimira Iljiča Lenina. (ČTK)

7. 5. 2022
|
18:38
|
Svet
Dôležité

Z Azovstaľu už boli evakuovaní všetci seniori, ženy a deti, uviedol Kyjev. Na sieti Telegram to dnes oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. (ČTK)

7. 5. 2022
|
17:38
|
Svet
Dôležité

Rusko pokračuje v útoku na Azovstaľ, uviedlo ukrajinské vojenské velenie. Rusko má útočiť pomocou tankovej a delostreleckej paľby, informuje agentúra Reuters. (Reuters)

7. 5. 2022
|
17:38
|
Svet

 Odesu a Sumskú oblasť zasiahlo niekoľko rakiet, tvrdia tamojšie úrady. Hovorkyňa veliteľstva ukrajinských južných vojenských síl Natalija Humeňuková uviedla, že Odesu zasiahlo v sobotu šesť raketových striel.

Podľa Humeňukovej zasiahli štyri rakety odeskú továreň na nábytok, ktorá sa nachádza v obytnej štvrti. Ďalšie dve rakety potom zasiahli už skôr zničenú pristávaciu dráhu. V súčasnosti sa pritom úrady snažia zistiť, či si útoky vyžiadali nejaké obete.

Gubernátor Sumskej oblasti Dmytro Žyvyckyj zase informoval, že ruské rakety zasiahli v sobotu dve oblasti nachádzajúce sa v blízkosti ruských hraníc. Podľa Žyvyckého utrpel pri útokoch zranenia príslušník ukrajinskej pohraničnej stráže.

Sumská oblasť sa nachádza pri ruských hraniciach a mesto Sumy tak bolo medzi prvými, ktoré bolo na začiatku ruskej vojenskej invázie napadnuté.

Agentúra Reuters upozorňuje, že informácie o útokoch nedokázala nezávisle overiť. (TASR)

7. 5. 2022
|
16:27
|
Svet

Z oceliarne v Mariupoli evakuovali 50 civilistov. Uviedli to ukrajinská vláda aj samozvaná Donecká ľudová republika.

Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na komunikačnej platforme Telegram napísal, že „evakuácia ľudí z oceliarne Azovstaľ bola veľmi náročná. Rusi neustále provokovali, nezastavili streľbu a pokračovali v bojoch".

„Podarilo sa nám však dostať preč 50 civilistov. Ide ženy, deti a starých ľudí," konštatoval. „Naša evakuačná operácia bude pokračovať, nezastavíme sa," dodal Jermak.

Samozvaná Donecká ľudová republika tiež potvrdila, že v sobotu z oceliarne Azovstaľ evakuovali 50 ľudí. (SITA)

7. 5. 2022
|
16:25
|
Svet

Gazprom sa snaží uistiť európskych klientov, že stále môžu nakupovať plyn. Gazprom napísal list svojim európskym klientom v snahe ubezpečiť ich, že môžu naďalej platiť za plyn bez porušenia sankcií.

To je ďalší signál, že Rusko nemá záujem o prerušenie dodávok do Európy. Okrem hroziaceho výpadku príjmov by tiež malo problém, čo urobí s prebytočným plynom, keďže v dohľadnom čase nedokáže presmerovať jeho dodávky na iné trhy.

V liste Gazpromu, ktorý mala k dispozícii agentúra Bloomberg, sa uvádza, že nariadenie Kremľa zo 4. mája "objasňuje platobnú procedúru", ktorú požaduje pôvodný dekrét prezidenta Vladimira Putina týkajúci sa platieb v rubľoch.

Nie je jasné, či nové nariadenie bude stačiť na upokojenie obáv EÚ, podľa ktorého by zriadenie rubľového účtu a transakcie s ruskou centrálnou bankou znamenali porušenie sankcií. (TASR)

7. 5. 2022
|
16:16
|
Svet

USA sa koordináciou operácií na Ukrajine zapájajú do bojov proti Rusku, konštatoval šéf dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. 

Na sociálnej sieti Telegram napísal, že Washington koordinuje vojenské operácie na Ukrajine, čo sa rovná priamemu zapojeniu do vojenských operácií proti Rusku. 

USA a európski členovia NATO Ukrajine pomáhajú v boji proti Rusku dodávkami zbraní, ale USA aj NATO opakujú, že do bojov nebudú zasahovať a nestanú sa účastníkmi vojny, uvádza agentúra Reuters.

"Washington v zásade koordinuje a rozvíja vojenské operácie, takže sa priamo zúčastňuje na vojenských akciách proti našej krajine," komentoval Volodin. (ČTK)

7. 5. 2022
|
15:17
|
Svet
Dôležité

Ukrajinská vláda uviedla, že zničila ďalšiu ruskú loď. Ministerstvo obrany tvrdilo, že ukrajinský Bayraktar TB2 zasiahol vyloďovacie plavidlo projektu Serna.

„Tradičná prehliadka ruskej čiernomorskej flotily 9. mája tohto roku sa bude konať neďaleko Hadieho ostrova – na dne mora. “ konštatovalo ministerstvo obrany. (The Guardian)

7. 5. 2022
|
15:14
|
Svet

 V Moskve sa konala skúška vojenskej prehliadky pred Dňom víťazstva.

Počas skúšky Červeným námestím pochodovali vojenské jednotky zoradené do formácií, za nimi nasledovali samohybné delá. Rusi predviedli aj balistickú strelu typu RS-24 Jars, pričom nad hlavami účastníkov prelietavali bojové lietadlá a helikoptéry. (TASR)

7. 5. 2022
|
14:52
|
Svet
Dôležité

Rusko sa nezastaví, kým nedosiahne poľskú hranicu, povedal podpredseda ruskej Štátnej dumy Piotr Tolstoj. V rozhovore pre talianske noviny La Repubblica označil ruských vojakov na hraniciach s Poľskom za podmienku dokončenia "operácie" na Ukrajine. (NEXTA)

7. 5. 2022
|
14:22
|
Svet

Rusko počas prvých troch mesiacov roka 2022 opustili takmer štyri milióny obyvateľov. Vyplýva to z oficiálnych štatistík, ktoré zverejnila ruská Federálna bezpečnostná služba.

Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu zaznamenali zvýšený prílev prichádzajúcich obyvateľov Ruska najmä po 24. februári, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu.

K Rusom, ktorí svoju vlasť opustili, lebo nesúhlasili s vojnou, sa pripojili tí, ktorí sa obávali uzavretia hraníc, vyhlásenia stanného práva či všeobecnej mobilizácie. To sa však doposiaľ nezrealizovalo. (TASR)

7. 5. 2022
|
13:42
|
Svet

Na Odesu boli vypálené štyri ruské riadené strely, tvrdí ukrajinská armáda. "Nepriateľ pokračuje nielen vo fyzickom ničení infraštruktúry regiónu, ale aj v psychickom nátlaku na civilné obyvateľstvo,“ uviedlo Operačné veliteľstvo armády. (CNN)

7. 5. 2022
|
13:17
|
Svet

V berlínskom dome, kde žijú novinári ruskej agentúry, bolo zápalné zariadenie. Podozrivé zariadenie, ktoré nemecká polícia našla v dome bolo zápalné, no nevznietilo sa.

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na políciu. Či išlo o pokus útok, podľa nej nie je jasné. V budove sú aj kancelárie ďalších firiem. (ČTK)

7. 5. 2022
|
13:14
|
Svet

V Moskve otvorili výstavu venovanú NATO, návštevníci hovoria o propagande. Výstava nesie názov NATO Kronika krutosti.

Agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia zamestnancov múzea pokračovala, že výstava návštevníkom ukazuje, ako aktivita NATO a jej spolupráca s Ukrajinou údajne viedli až k invázii na Ukrajinu.

Výstava je venovaná dejinám NATO a začína bombardovaním japonských miest Hirošimy a Nagasaki Spojenými štátmi v roku 1945, napriek tomu, že NATO bolo založené až o štyri roky neskôr.

Vymenúva tiež bombardovania Juhoslávie v roku 1999, vojny v Iraku, Vietname a Afganistane a takisto vzťah NATO s Ukrajinou, ktorý podľa múzea "viedol až k terajšiemu konfliktu".

Výstavu navštívilo doposiaľ 14-tisíc ľudí, pričom je obzvlášť populárna pred blížiacim sa 9. májom, kedy Rusi oslavujú Deň víťazstva. Vstupné je zadarmo, čo podľa AFP v Moskve nie je bežné.

Podľa AFP Kremeľ považuje NATO za existenčnú hrozbu, pričom ruský prezident Putin obviňuje Spojené štáty, že používajú Ukrajinu ako nástroj na zatiahnutie Ruska do konfliktu.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Kremeľ rovnako zakázal alebo pozastavil činnosť nezávislých spravodajských služieb, pričom ruské štátne médiá v zvýšenej miere vysielajú protizápadnú a protiukrajinskú propagandu. (TASR)

7. 5. 2022
|
13:00
|
Domov

Prezidentka Zuzana Čaputová dostala pozvanie od ukrajinského prezidenta Zelenského. Na Ukrajinu sa síce chystá, no zvažuje termín. Ten chce dohodnúť s ukrajinskou stranou. Uviedla to v relácii Sobotné dialógy.

Pokračovala, že na Ukrajinu chce ísť s konkrétnym cieľom. "Nechcem z toho urobiť vojnovú turistiku. Perspektívne tam však rada pôjdem,“ konštatovala Čaputová . Podľa nej by takáto návšteva bola vyjadrením podpory susednej krajiny. (SME, RTVS)

7. 5. 2022
|
12:19
|
Svet
Dôležité

Z moldavského separatistického regiónu Podnesterska hlásia štyri výbuchy. Územie podľa všetkého zasiahla munícia vypálená z bezpilotných lietadiel.

Oznámili to miestne úrady, ktoré citovala agentúra Reuters.

Podobné incidenty sú z tejto oblasti ovládanej separatistami s väzbami na Rusko hlásené už dva týždne a vyvolávajú obavy, že sa boje z Ukrajiny môžu rozšíriť cez hranicu.

Ministerstvo vnútra Podnesterska dnes zverejnilo fotografie kráterov, ktoré zostali po nočných zásahoch v Rybníckej oblasti. Tamojšiu vojenskú základu strážia ruskí vojaci.

Z informácie ministerstva nevyplýva, kto je za nočnými útokmi. K tým z minulosti sa nehlásila ukrajinská ani ruská armáda. (ČTK)

7. 5. 2022
|
11:49
|
Svet
Dôležité

Inštitút pre štúdium vojny tvrdí, že ukrajinské sily by mohli čoskoro oslobodiť Charkov od hrozby ruského delostrelectva. Tým by mohli zabezpečiť strategicky kľúčové mesto v boji o Donbas.

Podľa hodnotenia tímu vojenských expertov v USA by bitka o Charkov mohla byť v rozhodujúcej fáze.

Ďalej na východe moskovské sily podnikli malé, ale nákladné pokroky okolo mesta Severodoneck. Šéf miestnej ukrajinskej vojenskej administratívy povedal, že jeho jednotky sú takmer obkľúčené.

Charkov je od začiatku vojny neustále pod paľbou. Nikto nevie, koľko ľudí zahynulo v boji o mesto, či už zo strany civilistov alebo vojakov, uvádza BBC. (BBC)

7. 5. 2022
|
11:40
|
Svet

Rusko tvrdí, že na Ukrajine zničilo zásoby zbraní zo Západu. Rusko uvádza, že zničilo veľkú "koncentráciu vojenskej techniky z USA a európskych krajín" v blízkosti železničnej stanice v Charkovskej oblasti.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že zásoby boli zasiahnuté "v blízkosti železničnej stanice Bogodukhov", ktorá je severozápadne od mesta Charkov.

CNN zároveň nevie nezávisle tieto informácie overiť. Ukrajinská strana útok neohlásila. (CNN)

7. 5. 2022
|
11:31
|
Svet

Pri požiaroch v ruskej Krasnojarskej oblasti zahynulo päť ľudí. S odvolaním sa na ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie o tom informovala agentúra TASS. (ČTK)

7. 5. 2022
|
11:10
|
Svet

Rumunský čiernomorský prístav sa stáva ukrajinským exportným centrom. Invázia ruskej armády na Ukrajinu premenila prístav Konstanca na životne dôležité námorné exportné centrum na vývoz ukrajinských plodín. (TASR)

7. 5. 2022
|
11:08
|
Svet

Kyjev tvrdí, že Rusi ničia mosty v snahe zabrániť protiútokom. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojom hodnotení uviedol, že "okupanti vyhodili do vzduchu tri cestné mosty" v oblastiach východne od mesta Charkov.

TASR informáciu v sobotu prevzala od spravodajskej stanice CNN, ktorá upozornila, že správu nedokáže nezávisle overiť.

 CNN dodala, že ukrajinskej armáde sa za posledné dva týždne podarilo získať späť kontrolu nad niekoľkými obcami severne a východne od Charkova, čím sťažili Rusku raketové a delostrelecké útoky na mesto. (TASR)

7. 5. 2022
|
11:06
|
Domov

Hraničnými priechodmi na slovensko-ukrajinskej hranici 6. mája prešlo 3385 osôb. Z toho bolo 775 mužov, 1967 žien a 643 detí. O dočasné útočisko požiadalo 254 záujemcov. Zároveň na výstupe zo SR smerom na Ukrajinu prešlo 2741 ľudí.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. "Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 184 policajtov, 81 hasičov, 96 colníkov, 145 vojakov, 93 dobrovoľníkov, traja duchovní, 54 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu," priblížila.

Zároveň bolo vypravených 20 autobusov, ktoré prepravili 374 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakmi prepravili 352 osôb.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie Slovenska celkovo 400 783 utečencov. Dočasné útočisko získalo 74.279 žiadateľov. Zo Slovenska na územie Ukrajiny prešlo 142 757 ľudí. (TASR)

7. 5. 2022
|
09:11
|
Svet

Vojna na Ukrajine si vyberá veľkú daň na niektorých najschopnejších ruských jednotkách, uviedlo britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej spravodajskej správe.

V bojoch bol zničený najmenej jeden T-90M, najpokročilejší ruský tank. T-90M predstavili v roku 2016.

Má vylepšené pancierovanie, delo a satelitné navigačné systémy. Pancierovanie však zostáva zraniteľné, ak nie je podporované inými silovými prvkami. (The Guardian)

7. 5. 2022
|
08:52
|
Svet

Britská vláda sľúbila, že Ukrajine pošle 287 mobilných generátorov na výrobu elektriny nad rámec 569, ktoré už krajine darovala.

Nové generátory, ktoré dokážu dodávať elektrinu pre takmer 8-tisíc domov, budú slúžiť nemocniciam, útulkom a ďalším nevyhnutným zariadeniam, uviedlo britské ministerstvo pre podnikanie, energetiku a priemyselnú stratégiu. (SITA)

7. 5. 2022
|
06:44
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson vyzval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby zabránil vyjednávaniu s Kremľom spôsobom, ktorý nahráva ruskej interpretácii konfliktu na Ukrajine.

S odvolaním sa na vyhlásenie britskej vlády to uviedla agentúra Reuters.

"Johnson zdôraznil, že je proti akýmkoľvek vyjednávaniam s Ruskom o podmienkach, ktoré dodávajú na dôveryhodnosti nepravdivým tvrdeniam Kremľa o invázii. Súčasne však zdôraznil, že je to na rozhodnutí ukrajinskej vlády," cituje agentúra z vyhlásenia britskej vlády.

Johnson a Macron majú trvalo napätý vzťah kvôli rozdielnemu pohľadu na mnohé otázky. V snahe zlepšiť "anglo-francúzske vzťahy", Johnson zablahoželal Macronovi k jeho víťazstvu vo voľbách.

Obaja lídri sa zhodli, že vojenské mocnosti by mali užšie koordinovať dlhodobú bezpečnostnú a ekonomickú podporu pre Ukrajinu, ako aj snahy o izoláciu Ruska. (TASR)

7. 5. 2022
|
06:35
|
Svet

Talianske úrady zabavili luxusnú jachtu Scheherazade (Šeherezáda), o ktorej sa špekulovalo, že patrí ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Spomínaná jachta, ktorá kotví v Taliansku, je dlhá 140 metrov a má hodnotu až 700 miliónov dolárov (636 miliónov eur). Jej vlastnícke pozadie sa stalo predmetom vyšetrovania talianskej finančnej polície.

Vyšetrovanie talianskych úradov odhalilo "významné ekonomické a obchodné väzby medzi osobou, ktorá oficiálne vlastní Scheherazade a prominentnými predstaviteľmi ruskej vlády", sankcionovanými Západom v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, uviedlo talianske ministerstvo hospodárstva a financií vo svojom vyhlásení.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že minister hospodárstva a financií Daniele Franco po uzavretí vyšetrovania podpísal dekrét o zabavení jachty.

Jachta kvôli údržbe kotvila niekoľko mesiacov v Marina di Carrara – prístave na západnom pobreží Talianska. Podľa AFP však už jachtu tento týždeň presunuli z takzvaného suchého doku späť na vodu a bola schopná odplávať. Čakala ju už len skúška prevádzky.

Jachta je okrem iného vybavená heliportom, bazénom, súkromným kinom a dokonca aj bezpečnostným systémom schopným zostreliť drony. Plavidlo postavila nemecká lodiarenská spoločnosť Lürssen v roku 2020.

Spolupracovníci väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného zverejnili v marci video, v ktorom tvrdia, že vlastníkom superjachty je Putin.

Tvrdia, že sa im podarilo získať prístup k zoznamu členov posádky plavidla a pomocou telefónnych čísel a údajov o kreditných kartách zistili, že niektorí z nich sú ruskí štátni príslušníci údajne zamestnaní vo Federálnej ochrannej službe. (TASR)

7. 5. 2022
|
06:21
|
Svet

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov. "Oznamujem nový balík vojenskej pomoci, ktorým dodáme Ukrajine ďalšiu delostreleckú muníciu, radary a inú výzbroj," povedal americký prezident Biden.

Zároveň varoval, že financie sa rýchlo míňajú a apeloval na Kongres, aby povolil viac.

Nová zásielka zbraní má obsahovať 25 000 kusov delostreleckej munície, delostrelecké radary používané na detekciu zdroja nepriateľskej paľby, elektronické rušičky a náhradné diely.

Delostrelecká munícia je zjavne určená pre nedávno dodané americké húfnice.

Bidenova administratíva doteraz poslala Ukrajine zbrane v hodnote viac ako 3,4 miliardy dolárov, od ťažkého delostrelectva až po protilietadlové rakety Stinger odpaľované z ramena a drony.

Biden tlačí na Kongres, aby schválil veľký balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 33 miliárd dolárov, ktorý by zahŕňal vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd dolárov a trval päť mesiacov.

Biden a zvyšok lídrov krajín G7 sa v nedeľu prostredníctvom videokonferencie stretnú s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby prediskutovali podporu Západu krajine v jej boji proti ruskej invázii. (TASR)

7. 5. 2022
|
01:45
|
Svet

Taliansko zabavilo luxusnú jachtu Scheherazade, o ktorej sa špekulovalo, že patrí Putinovi. Vyše 140 metrov dlhé plavidlo sa bolo v údržbe v Toskánsku. Podľa úradov má majiteľ väzby na prominentného predstaviteľa ruskej vlády. (ČTK)

6. 5. 2022
|
23:43
|
Svet

Tisícky detí na Ukrajine naliehavo potrebujú psychologickú pomoc v dôsledku tráum z prebiehajúcej vojny. Uviedol to expert z Detského fondu OSN. 

Aaron Greenberg z UNICEF-u novinárom povedal, že je potrebné spraviť všetko pre to, aby mali títo odborníci dostatočnú podporu i zabezpečený plat a mohli tak pokračovať vo vykonávaní svojej dôležitej práce. Greenberg sa médiám v Ženeve prihováral prostredníctvom videospojenia z mesta Ľvov na západe Ukrajiny.

Osobitnú pozornosť si podľa jeho slov vyžaduje 91 000 detí a mladých ľudí, ktorí už pred ruskou inváziou boli umiestnení v rôznych zariadeniach a dostávali tam psychologickú starostlivosť.

Mnohé z týchto detí žijú v detských a mládežníckych domovoch pre ľudí s postihnutím. Približne 35.000 z nich sa však po začiatku ruskej invázie vrátilo k svojim rodinám, pomoc však stále potrebujú.

"Deti sú odolné a zotavia sa, potrebujú však pomoc," povedal Greenberg. Dodal, že po celej Ukrajine cestuje 56 mobilných tímov odborníkov poskytujúcich starostlivosť deťom a ich rodinám, ktoré vo vojne zažili rôzne traumy vrátane sexuálneho násilia.

Od začiatku vojny pomohol UNICEF sprostredkovať psychologickú pomoc pre 145 000 detí a mladistvých, vrátane 34 000 maloletých so špeciálnymi potrebami. (TASR)

6. 5. 2022
|
22:24
|
Svet

Jill Bidenová navštívila amerických vojakov pôsobiacich na základni v Rumunsku. Začala tak štvordňovú cestu do Európy, v rámci ktorej navštívi aj Slovensko.

Bidenová priletela z Washingtonu na leteckú základňu na juhovýchode Rumunska, kde pôsobí približne 1600 príslušníkov armády USA. Boli tam vyslaní, podobne ako ďalšie tisíce amerických vojakov do iných krajín strednej a východnej Európy, v súvislosti s ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine.

Manželka prezidenta USA Joea Bidena podľa AP priletela na základňu, nachádzajúcu sa zhruba 100 kilometrov od rumunských hraníc s Ukrajinou, práve včas, aby mohla spoločne s kuchynským personálom servírovať vojakom večeru pozostávajúcu z cestovín so syrovou omáčkou, opekaných zemiakov a šalátu.

Jill Bidenová sa potom v jedálni rozprávala so skupinkami vojakov a fotila sa s nimi. Na základňu tiež z USA doručila zásoby kečupu, ktorého tam bol nedostatok, čo vojaci privítali nadšenými výkrikmi.

Bidenová využila svoj pobyt na základni aj na to, aby poďakovala americkým vojakom za ich službu, ktorú vykonávajú ďaleko od svojich rodín. Následne odletela do rumunskej metropoly Bukurešť. (TASR)

Jill Bidenová na základni v Rumunsku.
Zdroj TASR/AP
6. 5. 2022
|
21:33
|
Svet

Starosta Kyjeva Kličko zintenzívnil pred Dňom víťazstva opatrenia. Občanov vyzval, aby zostali od nedele do pondelku vo vnútri a v hlavnom meste Ukrajiny zaviedol zákaz vychádzania. V meste tiež plánuje posilniť hliadkovanie.

Západní predstavitelia predtým varovali, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol práve 9. mája oficiálne vyhlásiť vojnu na Ukrajine, čím by mohol spustiť aj všeobecnú mobilizáciu. (CNN)

6. 5. 2022
|
21:07
|
Svet
Dôležité

Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne prijala prvé vyhlásenie o Ukrajine, odkedy Rusko 24. februára spustilo vojenskú inváziu. Text podporuje snahu šéfa OSN Antónia Guterresa nájsť "mierové riešenie" konfliktu, zahlasovalo zaň aj Rusko.

Krátko po prijatí vyhlásenia Rusko vetovalo rezolúciu odsudzujúcu inváziu na Ukrajinu a vyzývajúcu Moskvu, aby svoju armádu stiahla z územia Ukrajiny. Rusko, ktoré je jedným z piatich stálych členov BR OSN, vetovalo rezolúciu o odsúdení ruskej invázie na Ukrajinu aj 25. februára. Spojené arabské emiráty, Čína a India sa vtedy hlasovania zdržali. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 6. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 7. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 8. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 466
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 14 111
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 8 718
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 488
 5. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 6 202
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 632
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 962
 8. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 4 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potenciálni lídri sa nechcú zašpiniť slovenskou politikou.


a 1 ďalší 42m
Dušana Kováčika odvádzajú v putách z Najvyššieho súdu.

Finančný trest stotisíc eur zatiaľ neplatil.


18 h
Starosta Valalík Petrík očakáva, že závod automobilky Volvo zvýši záujem ľudí o bývanie v obci a tým pádom aj o výstavbu rodinných domov.

V budúcej najbohatšej obci už riešia školy.


15 h
Evakuácia civilistov v Slavjansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Britský premiér Boris Johnson.

V utorok rezignovali dvaja ministri.


TASR 25m
Český premiér Petr Fiala v Európskom parlamente.

Česko má päť priorít.


TASR 43m
Mohammad Barkindo.

Barkindo zomrel nečakane vo veku 63 rokov.


TASR 2 h
Ilustračná fotografia.

Databáza šanghajskej polície bola nezabezpečená viac ako rok.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu