SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj nevidí rýchly koniec vojny na Ukrajine

Rusi ďalej útočia na Donbase.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 6/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
6. 5. 2022
|
23:43
|
Svet

Tisícky detí na Ukrajine naliehavo potrebujú psychologickú pomoc v dôsledku tráum z prebiehajúcej vojny. Uviedol to expert z Detského fondu OSN. 

Aaron Greenberg z UNICEF-u novinárom povedal, že je potrebné spraviť všetko pre to, aby mali títo odborníci dostatočnú podporu i zabezpečený plat a mohli tak pokračovať vo vykonávaní svojej dôležitej práce. Greenberg sa médiám v Ženeve prihováral prostredníctvom videospojenia z mesta Ľvov na západe Ukrajiny.

Osobitnú pozornosť si podľa jeho slov vyžaduje 91 000 detí a mladých ľudí, ktorí už pred ruskou inváziou boli umiestnení v rôznych zariadeniach a dostávali tam psychologickú starostlivosť.

Mnohé z týchto detí žijú v detských a mládežníckych domovoch pre ľudí s postihnutím. Približne 35.000 z nich sa však po začiatku ruskej invázie vrátilo k svojim rodinám, pomoc však stále potrebujú.

"Deti sú odolné a zotavia sa, potrebujú však pomoc," povedal Greenberg. Dodal, že po celej Ukrajine cestuje 56 mobilných tímov odborníkov poskytujúcich starostlivosť deťom a ich rodinám, ktoré vo vojne zažili rôzne traumy vrátane sexuálneho násilia.

Od začiatku vojny pomohol UNICEF sprostredkovať psychologickú pomoc pre 145 000 detí a mladistvých, vrátane 34 000 maloletých so špeciálnymi potrebami. (TASR)

6. 5. 2022
|
22:24
|
Svet

Jill Bidenová navštívila amerických vojakov pôsobiacich na základni v Rumunsku. Začala tak štvordňovú cestu do Európy, v rámci ktorej navštívi aj Slovensko.

Bidenová priletela z Washingtonu na leteckú základňu na juhovýchode Rumunska, kde pôsobí približne 1600 príslušníkov armády USA. Boli tam vyslaní, podobne ako ďalšie tisíce amerických vojakov do iných krajín strednej a východnej Európy, v súvislosti s ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine.

Manželka prezidenta USA Joea Bidena podľa AP priletela na základňu, nachádzajúcu sa zhruba 100 kilometrov od rumunských hraníc s Ukrajinou, práve včas, aby mohla spoločne s kuchynským personálom servírovať vojakom večeru pozostávajúcu z cestovín so syrovou omáčkou, opekaných zemiakov a šalátu.

Jill Bidenová sa potom v jedálni rozprávala so skupinkami vojakov a fotila sa s nimi. Na základňu tiež z USA doručila zásoby kečupu, ktorého tam bol nedostatok, čo vojaci privítali nadšenými výkrikmi.

Bidenová využila svoj pobyt na základni aj na to, aby poďakovala americkým vojakom za ich službu, ktorú vykonávajú ďaleko od svojich rodín. Následne odletela do rumunskej metropoly Bukurešť. (TASR)

Jill Bidenová na základni v Rumunsku.
Zdroj TASR/AP
6. 5. 2022
|
21:33
|
Svet

Starosta Kyjeva Kličko zintenzívnil pred Dňom víťazstva opatrenia. Občanov vyzval, aby zostali od nedele do pondelku vo vnútri a v hlavnom meste Ukrajiny zaviedol zákaz vychádzania. V meste tiež plánuje posilniť hliadkovanie.

Západní predstavitelia predtým varovali, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol práve 9. mája oficiálne vyhlásiť vojnu na Ukrajine, čím by mohol spustiť aj všeobecnú mobilizáciu. (CNN)

6. 5. 2022
|
21:07
|
Svet
Dôležité

Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne prijala prvé vyhlásenie o Ukrajine, odkedy Rusko 24. februára spustilo vojenskú inváziu. Text podporuje snahu šéfa OSN Antónia Guterresa nájsť "mierové riešenie" konfliktu, zahlasovalo zaň aj Rusko.

Krátko po prijatí vyhlásenia Rusko vetovalo rezolúciu odsudzujúcu inváziu na Ukrajinu a vyzývajúcu Moskvu, aby svoju armádu stiahla z územia Ukrajiny. Rusko, ktoré je jedným z piatich stálych členov BR OSN, vetovalo rezolúciu o odsúdení ruskej invázie na Ukrajinu aj 25. februára. Spojené arabské emiráty, Čína a India sa vtedy hlasovania zdržali. (TASR)

6. 5. 2022
|
20:47
|
Svet

Moskovský súd nariadil zatknutie renomovaného ruského novinára Alexandra Nevzorova za šírenie nepravdivých informácií o ruskej "špeciálnej vojenskej operácií" na Ukrajine. Proces sa konal v neprítomnosti Nevzorova.

Nevzorova zaradil ruský súd na zoznam medzinárodne hľadaných osôb a v prípade, že sa do Ruska vráti alebo ho tam vydajú, bude zadržaný na dva mesiace. Manželka novinára v marci na sociálnej sieti Instagram napísala, že sa spolu nachádzajú v Izraeli, kde však neplánujú ostať natrvalo. V tom čase v Rusku začali úrady vyšetrovať novinárove príspevky na sociálnej sieti o tom, že ruská armáda zámerne bombardovala pôrodnicu v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. (TASR)

6. 5. 2022
|
20:38
|
Svet

Z ocielarní Azovstaľ bolo evakuovaných 50 civilistov, informovala vicepremiérka Iryna Vereščuková. Evakuovať sa podarilo ženy, deti aj starších ľudí. (Sky News)

6. 5. 2022
|
20:34
|
Svet

Khaki bunda ukrajinského prezidenta sa v Británii vydražila za 90-tisíc libier. Dražbu viedol britský premiér Boris Johnson. Cieľom bolo vyzbierať peniaze na humanitárnu pomoc. (SME)

Vojna na Ukrajine.
Zdroj TASR/AP
6. 5. 2022
|
20:31
|
Svet

Na Ukrajinu sa cez výmenu zajatcov vrátilo 41 ľudí, informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Z toho 28 bolo príslušníkov armády a 13 civilistov. (TASR)

6. 5. 2022
|
20:02
|
Svet

V zbombardovanom divadle v Mariupoli prebiehajú výkopové práce, ukazujú nové snímky spoločnosti Maxar Technologies. Oblasť je momentálne pod kontrolou ruských síl a vo viacerých častiach mesta prebieha odstraňovanie trosiek z bojov.

Divadlo bolo ruskými jednotkami bombardované 16. marca. Ukrajina sa domnieva, že počas toho zomrelo najmenej tristo ľudí, ktorí sa skrývali v budove. 29. apríla už snímka ukazuje žeriav na boku budovy. Chodníky na severnej a južnej strane, ktoré boli pokryté troskami z bombardovania, boli dovtedy vyčistené. (CNN)

6. 5. 2022
|
19:46
|
Svet

Z Azovstaľu odišiel tretí evakuačný autobus, informuje ruská tlačová agentúra TASS. Rusko plánuje, že pred uzavretím humanitárneho koridoru odíde z Ruskom obliehanej oceliarne ešte jeden autobus.

Prvá dva autobusy už dorazili do mesta Bezimenne, ktoré je ovládané ruskými silami. Podľa ruskej štátnej agentúry RIA Novosti bolo dnes celkovo evakuovaných 48 civilistov, vrátanie niekoľkých detí.

Ukrajinskí predstavitelia evakuácie nekomentujú. Povedali, že nemôžu komentovať evakuáciu, ktorú organizujú OSN a Červený kríž. "Proces pokračuje. Nateraz je ťažké ho komentovať. Keď budú ľudia na území kontrolovanom Ukrajinou, budú v bezpečí a bude im poskytnutá prvá pomoc, môžeme sa baviť o číslach," povedal gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. (BBC, CNN)

6. 5. 2022
|
19:43
|
Svet

Ruské sily sa naďalej pokúšajú dobyť komplex oceliarní Azovstaľ v prístavnom meste Mariupoľ. Ukrajinské médiá zatiaľ informujú, že v Čiernom mori pri Haďom ostrove horí ruská fregata.

Fregata je zvyčajne menšia ako torpédoborec a jej hlavnou úlohou je bojovať proti ponorkám a sprevádzať konvoje, prípadne obojživelné výsadky. Ruská námorná flotila pritom zaznamenala od začiatku vojny viacero strát. Dosiaľ najvýznamnejšou bola vlajková loď Čiernomorskej flotily, krížnik Moskva.

Prinášame piatkový prehľad správ súvisiacich s ruskou agresiou na Ukrajine, ktorá trvá už 72 dní. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 6/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
6. 5. 2022
|
19:03
|
Svet

Do Ruska bolo deportovaných viac ako pol milióna Ukrajincov, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa jeho slov boli donútení odísť a mali im zobrať aj doklady a komunikačné prostriedky. (TASR)

6. 5. 2022
|
19:00
|
Svet

Na pohreboch na Ukrajine vidno, aká veľká tragédia je vojna. Prekvapilo ma, že ľudia chcú o bolestivých veciach hovorí, vraví reportér denníka SME Lukáš Onderčanin. (SME)

6. 5. 2022
|
18:44
|
Domov

Slavín sa môže stať miestom potýčok medzi odporcami a zástancami Ruska. Prví sa naň chystajú pripomenúť si hrôzy vojny na Ukrajine spôsobenej Rusmi, druhí si oficiálne „chcú spomínať na ich víťazstvo v druhej svetovej vojne“. (SME)

6. 5. 2022
|
18:31
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby spravil "silný politický krok" a v pondelok, keď Rusko oslavuje Deň víťazstva v druhej svetovej vojne, navštívil Kyjev.

"Je pozvaný, ide o otvorenú pozvánku, ktorá platí už nejaký čas," povedal Zelenskyj. "Je pozvaný, aby prišiel na Ukrajinu, pričom môže urobiť veľmi silný politický krok a prísť sem, do Kyjeva, 9. mája. Nejdem vysvetľovať význačnosť (takéhoto gesta), myslím, že ste dostatočne vzdelaní, aby ste jej rozumeli," uviedol ukrajinský prezident, ktorý sa s Chatham House rozprával prostredníctvom tlmočníka. (TASR)

6. 5. 2022
|
18:28
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj nevidí rýchly koniec vojny na Ukrajine. Dodal, že nevidí túžbu Ruska vojnu ukončiť. Vyzval pritom svet, aby reagoval rozhodnejšie, pretože škody a straty sa každým dňom zvyšujú. (Kyiv Independent)

6. 5. 2022
|
18:10
|
Svet

Rusko zostane na južnej Ukrajine navždy, vyhlásil ruský poslanec Andrej Turčak počas návštevy juhoukrajinského mesta Cherson, ktoré od začiatku marca okupujú ruské invázne sily. 

"Rusko je tu navždy. O tom nech nikto nepochybuje. Nevrátime sa do minulosti," vyhlásil Turčak, prvý podpredseda Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, a tajomník generálnej rady prokremeľskej strany Jednotné Rusko. "Budeme žiť jeden vedľa druhého, rozvíjať tento región, bohatý na historické dedičstvo, bohatý na ľudí, ktorí tam žijú," uviedol Turčak podľa vyhlásenia zverejneného stranou.

Podľa agentúry AFP ide o vôbec prvé vyjadrenie popredného ruského predstaviteľa o tom, že si Moskva plánuje ponechať obsadené územia Ukrajiny. (TASR)

6. 5. 2022
|
17:27
|
Svet

Dvanásť civilistov vrátane detí evakuovali autobusom zo závodu Azovstaľ v prístavnom meste MariupoL, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA. Informácie získala od korešpondenta, ktorého má na mieste. (Sky News)

6. 5. 2022
|
17:10
|
Svet

Medvedev zaradil Orbána medzi "najrozumnejších lídrov" v EÚ, kvôli tomu, že predseda maďarskej vlády odmietol podporiť embargo EÚ na dovoz energonosičov z Ruska a tiež sankcie voči hodnostárom ruskej pravoslávnej cirkvi.

"Zdá sa, že najrozumnejších lídrov krajín v Európskej únii už unavuje mlčky postupovať k priepasti s celým európskym sterilizovaným stádom, ktoré vedie na porážku americký pastier," napísal podpredseda Rady bezpečnosti Ruska a bývalý prezident Medvedev, jeden z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Uvidíme, čo urobí tento pastier. A, samozrejme, ako sa zachová tá časť stáda, ktorá je pripravená obetovať sa pre to, aby si pastier mohol užívať hojnosť," dodal Medvedev. (TASR)

6. 5. 2022
|
16:45
|
Svet

Kremeľ neplánuje oficiálne oslavy Dňa víťazstva v Mariupoli, oznámil Peskov. "Príde čas, keď sa tam budú konať veľké oslavy," povedal, teraz sa tam však podľa neho oficiálne oslavy neplánujú.

"Určite tam budú Rusi, a bude tam 9. mája veľa Rusov, ale neviem o nijakej oficiálnej (ruskej) delegácii," vyhlásil tlačový tajomník Kremľa.

Rusko každoročne 9. mája oslavuje Deň víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Pred tohtoročným 9. májom sa objavili špekulácie, že by ruský prezident Vladimir Putin mohol v tento deň oficiálne vyhlásiť vojnu Ukrajine a následne zmobilizovať záložníkov.

Niektorí pozorovatelia sa zase domnievajú, že by Putin mohol oznámiť nejaké "víťazstvo" v bojoch na Ukrajine, napríklad úplné dobytie Azovstaľa, čo sa však Rusku napriek opakovaným pokusom stále nedarí.

Pápež František dokonca naznačil, že by Rusko mohlo 9. mája ukončiť vojnu na Ukrajine. Odvolal sa pritom na slová maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorým sa stretol 21. apríla. (AFP)

6. 5. 2022
|
16:32
|
Svet

Ruské protivládne noviny Novaja gazeta vyšli prvý krát mimo Ruska v európskej verzii. Nová verzia sa nazýva Novaja Gazeta Europe a v spolupráci s lotyšským vydavateľstvom ju pripravujú redaktori, ktorí utiekli do zahraničia.

Nové vydanie vyšlo v ruštine i lotyštine, pričom obšírne informuje ruskej vojenskej agresii na Ukrajine. Podľa redakcie malo byť dostupné aj v Estónsku.

Printové vydanie novín zámerne vyšlo krátko pred 9. májom, keď si Rusko vojenskou prehliadkou slávnostne pripomína víťazstvo nad nacistami v druhej svetovej vojne, všíma si DPA.

Nejde však len o jednorazové špeciálne vydanie. "Ak sa našim čitateľom bude páčiť to, čo robíme, a budú nás podporovať, zvážime vydávanie týždennej tlačenej verzie Novej gazety (Europe)," povedal ďalej Martynov.

Redakcia a webová stránka novín sídli v Rige, hlavnom meste Lotyšska. Internetová platforma periodika je v Rusku zablokovaná. (TASR)

6. 5. 2022
|
16:00
|
Domov

Ukrajinskí hasiči si pri Košiciach prevzali humanitárnu pomoc z Talianska, tá obsahovala 41 hasičských cisterien, tri menšie špecializované zásahové vozidlá a jeden príves. Výbava prišla vlakom do medzinárodného centra v Haniske. 

Následne sa budú presúvať na Ukrajinu. V súvislosti s ich odovzdaním slovenská strana poskytla technickú podporu, pomohla s administratívnymi záležitosťami aj s dotankovaním paliva.

Ako pripomenul veliteľ prvého štátneho hasičského a záchranného útvaru v Zakarpatskej oblasti Jurii Chopei, ukrajinskí hasiči nie sú priamo na fronte, ale každý deň absolvujú výjazdy tam, kde sa bojuje.

„Odkedy sa začala vojna s Ruskom, máme zdevastovaných 350 hasičských áut. Pre ukrajinských záchranárov a hasičov je to počas tejto vojny veľmi veľká pomoc,“ uviedol s tým, že pri ostreľovaní vzniká mnoho požiarov.

Andrea Mazo za taliansku civilnú ochranu dodal, že symbolickým aktom odovzdania hasičskej techniky chcú vyjadriť solidaritu všetkých organizácií civilnej ochrany v Európe aj mimo nej.

„Je to aj odkaz ukrajinským občanom a nádej, že mier na Ukrajine sa dosiahne čím skôr,“ uviedol. Od začiatku vojny na Ukrajine ide o druhú intervenciu talianskej civilnej ochrany na Slovenku, prvou bolo poskytnutie technického vybavenia na vybudovanie dočasného núdzového tábora v Michalovciach. (TASR)

hasičská technika, ktorú Taliansko darovalo ukrajinským hasičom v areáli prekladiska Haniska pri Košiciach.
Zdroj TASR/AP
6. 5. 2022
|
15:42
|
Domov

Od začiatku konfliktu na Ukrajine poskytlo Slovensko humanitárnu pomoc vo výške viac ako dva milióny eur veľvyslancov akreditovaných na Slovensku o tom informoval minister Roman Mikulec.

„Prítomní hovorili aj o nedávnom útoku v blízkosti slovenskej hranice, humanitárnej pomoci, integrácii odídencov z Ukrajiny na Slovensku, práci krízového štábu či režime na hraniciach," uviedlo ministerstvo.

Dodalo, že v súčasnosti hľadá rezort riešenia na odľahčenie hraničných regiónov a hlavného mesta a na vytvorenie ubytovacích kapacít pre utečencov v rámci regiónov SR. (TASR)

6. 5. 2022
|
15:37
|
Domov

Premiér Eduard Heger prijal predstaviteľov ukrajinsko-slovenskej skupiny priateľstva, rozprávali sa o aktuálnej forme pomoci Ukrajine i o asistencii pri náprave vojnových škôd. V skupine boli aj ukrajinskí poslanci. 

Ukrajinskí hostia ocenili význam doteraz poskytnutej pomoci zo strany Slovenska, premiér zasa vyzdvihol inšpirujúcu odvahu a neústupnosť Ukrajincov voči ruskej agresii.

Na otázku pomoci po skončení vojny ukrajinskí hostia poukázali na potrebu obnovy dopravnej, ale i školskej či zdravotníckej infraštruktúry.

"Zástupcovia Ukrajiny prichádzajú s návrhom regionálneho rozdelenia pomoci tak, aby materiál či finančné prostriedky smerovali prioritne do oblastí, ktoré ich najviac potrebujú," informoval ÚV.

Členovia ukrajinskej delegácie sa počas návštevy stretli aj s odídencami, ktorí sa momentálne nachádzajú na Slovensku. (TASR)

6. 5. 2022
|
15:29
|
Svet

Na Ukrajine uviazlo kvôli blokáde čiernomorských prístavov a infraštruktúry 25 miliónov ton obilia. Uviedol zástupca OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Blokovanie obilia sa považuje za jednu z príčin vysokých cien potravín.

Ukrajina bola podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny štvrtým najväčším svetovým vývozcom kukurice v minuloročnej sezóne a šiestym vývozcom pšenice.

"Je to takmer groteskná situácia, ktorú v tejto chvíli pozorujeme na Ukrajine s takmer 25 miliónmi ton obilia, ktoré by sa dalo vyviezť, ale ktoré nemôže opustiť krajinu len kvôli nedostatočnej infraštruktúre a blokáde prístavov," povedal zástupca riaditeľa organizácie Josef Schmidhuber.

Dodal, že plná sila by mohla mať za následok nedostatok miesta v skladoch počas budúcej úrody v júli a auguste. Obavy podľa neho vzbudzujú aj správy, že v bojoch na Ukrajine boli niektoré sklady obilia zničené.

Ukrajina je nútená vyvážať obilie už nie cez more, ale vlakom cez západnú hranicu alebo zo svojich malých riečnych prístavov na Dunaji.

"Svetu by skutočne pomohlo, keby sme mohli toto obilie (z Ukrajiny) evakuovať," povedala riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjová-Iwealaová.

"Existuje vážne riziko, že ceny potravín porastú a stanú sa nedostupnými, čo by mohlo spôsobiť väčší hlad," dodala. (ČTK)

6. 5. 2022
|
15:09
|
Domov
Dôležité

Slovensko uvažuje o dodávke bojových vozidiel pechoty či tankov T-72 na Ukrajinu. Štát musí mať podľa ministra obrany Jaroslava Naďa najskôr adekvátnu náhradu. (TASR)

6. 5. 2022
|
14:20
|
Svet

Na ruskej strane padlo už takmer 25-tisíc vojakov, tvrdí generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Počas štvrtka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti miest Lyman a Kurachov v Doneckej oblasti.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1110 tankov, 2686 bojových obrnených vozidiel, 1926 vozidiel a palivových nádrží, 502 delostreleckých systémov, 171 odpaľovacích raketových systémov, 83 systémov protivzdušnej obrany, 155 vrtuľníkov, 199 lietadiel, 324 dronov, 90 striel s plochou dráhou letu, 11 lodí a 38 kusov špeciálnej techniky. (SITA)

6. 5. 2022
|
14:10
|
Svet

Situácia v Azovstali sa „zhoršuje“, povedal jeden z obrancov Mariupoľa Mykajlo Veršynin. "Situácia v oceliarni je teraz kritická, bola kritická už dlho, no teraz sa zhoršuje."

"Ruské jednotky už dva dni aktívne útočia na elektráreň, zatlačili obrancov späť s podporou letectva, delostrelectva a ťažkých zbraní. Boli straty na životoch, zranení sú viacerí ľudia. Hlavné je, že v protileteckých krytoch v závode sú stále civilisti."

"Nedávno, po veľmi silnom bombardovaní Azovstaľa, boli zabití dvaja civilisti a myslím, že desať ich bolo zranených. Momentálne nemáme presné informácie, koľko civilistov bolo zabitých, pretože nemôžeme odísť do bunkrov, kde sa nachádzajú."

BBC nie je schopná nezávisle overiť tieto informácie. Situácia v Mariupoli je komplikovaná, keďže obe strany uvádzajú protichodné informácie. (BBC)

6. 5. 2022
|
13:31
|
Svet

Lídri G7 sa v nedeľu spoja s Vladymyrom Zelenským prostredníctvom videokonferencie, 8. máj je "historický dátum pripomínajúci koniec druhej svetovej vojny v Európe", oznámilo Nemecko, ktoré v súčasnosti skupine G7 predsedá.

"Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz absolvuje tretiu videokonferenciu so svojimi partnermi z G7 od začiatku tohto roka," povedala hovorkyňa Christiane Hoffmannová.

Témami videokonferencie budú podľa jej slov súčasné záležitosti, najmä situácia na Ukrajine. "Na konferencii sa zúčastní aj ukrajinský prezident (Volodymyr) Zelenskyj a bude informovať o aktuálnej situácii vo svojej krajine," povedala. (TASR)

6. 5. 2022
|
13:21
|
Svet

Rusko podľa Kremľa na Ukrajine nepoužije jadrové zbrane. Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexej Zajcev povedal, že použitie jadrových zbraní zo strany Ruska nie je vhodné pre špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. (Sky News)

6. 5. 2022
|
13:16
|
Svet

Ruskí okupanti v Mariupoli obnovujú symboly zo sovietskej éry. Poradca mariupoľského starostu Vadyma Bojčenka zverejnil fotografie. Na miestnej nemocnici Rusi vztýčili ruskú vlajku.

„Okupanti dovolili lekárom pracovať pre Mariupoľčanov. Zdravotnícky personál a lekári bývajú priamo v nemocnici, je tam len ambulantná liečba. Svetlo je nemocnici zabezpečené cez generátory, vodu nosia nosiči,“ poznamenal Andriuščenko a dodal, že Rusi nútia Mariupoľčanov zbierať z trosiek mŕtve telá výmenou za jedlo. (CNN)

6. 5. 2022
|
13:04
|
Domov

Minister obrany Naď hovorí o výsledkoch rokovania s nemeckou ministerkou Christine Lambrechtovou po stretnutí v Sliači.

(SME)
6. 5. 2022
|
12:39
|
Svet

Predstavitelia Lotyšska a Estónska navštívili Kyjev. Diskutovali o vstupe Ukrajiny do EÚ aj obnove krajiny. (SME)

6. 5. 2022
|
12:10
|
Svet

Na sociálnych sieťach sa objavili informácie o tom, že ukrajinské sily poškodili ďalšiu významnú loď ruskej čiernomorskej flotily. Fregatu Admiral Makarov pravdepodobne zasiahli raketou Neptun. Informáciu priniesol poslanec Olexij Hončarenko.

Ukrajinské ani ruské úrady zatiaľ tieto správy nepotvrdili. K výbuchu malo dôjsť na lodi neďaleko Hadieho ostrova, ktorý je známy z úvodných hodín vojny, keď sa ukrajinská posádka odmietla vzdať vlajkovej vojenskej lodi Moskva. Krížnik neskôr potopili ukrajinské sily pred Veľkou nocou.

„Nad touto oblasťou Čierneho mora teraz krúžia nepriateľské lietadlá, fregate prišli na pomoc záchranné lode z dočasne okupovaného Krymu,“ uvádza ukrajinské médium Dumskaja.

Fregata Makarov patrila medzi viacúčelové fregaty projektu 11356R, určené pre bojové operácie proti hladinovým lodiam a ponorkám, pričom sú zároveň schopné odrážať letecké útoky. Ide o moderné plavidlá spustené na vodu iba v rokoch 2015 a 2016. Čiernomorská flotila disponovala troma takýmito loďami.

Zaujímavosťou je, že pohonné jednotky do týchto fregát vyrábala ukrajinská firma Zorja-Mašprojekt, ktorá po ruskej anexii Krymu a vyostrení ukrajinsko-ruských vzťahov odstúpila od zmluvy. Ďalšie tri rozostavané lode preto Rusi nedokončili. (SME)

6. 5. 2022
|
11:40
|
Svet

Do Poľska od začiatku ruskej invázie prišlo 3 187 000 ľudí z Ukrajiny. Včera ich prišlo asi 24 600, čo je pokles o 1,5 percenta oproti predchádzajúcemu dňu. Dnes do 7.00 h prišlo už 6600 ľudí. (TASR)

6. 5. 2022
|
11:25
|
Domov
Dôležité

Ukrajinský prezident vystúpi pred slovenskými poslancami. Zelenskyj sa prihovorí poslancom v utorok cez telemost. Vystúpenie schválil parlament. (TASR)

6. 5. 2022
|
11:11
|
Svet

Rusi raketami zničili veľký muničný sklad v meste Kramatorsk. Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že ich protivzdušná obrana zostrelila v Luhanskej oblasti dve ukrajinské bojové lietadlá. Tvrdenia neboli nezávisle overené. (BBC)

6. 5. 2022
|
10:46
|
Ekonomika
Dôležité

Eurokomisia navrhla pre Slovensko a Maďarsko výnimku z embarga na ruskú ropu do konca roka 2024, pre Česko o pol roka kratšie, píše agentúra Reuters. O upravenom návrhu nových sankcií proti Rusku rokujú veľvyslanci krajín Únie. (Reuters)

6. 5. 2022
|
10:22
|
Svet

Ukrajina sa pokúša o opätovné získanie kontroly nad väčšími územiami neďaleko Charkova. Ukrajinské sily prešli do protiofenzívnych operácií v oblasti Charkova a Izjumu, uviedol hlavný veliteľ Ukrajiny.

Ukrajinskí vojaci v ostatných dňoch zatlačili Rusov asi 40 kilometrov východne od Charkova a ďalšie zahnanie okupantov by mohlo nielen ušetriť mesto od delostreleckých útokov, ale aj prinútiť Moskvu odkloniť viaceré jednotky z iných oblastí frontovej línie. (SITA)

6. 5. 2022
|
10:10
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Частина українських біженців має проблеми з пошуком роботиСпортивні заходи мають стати безпечнішими. Двох депутаток виключили з партії після голосування щодо арешту Фіцо. Дізнайтеся більше у сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

6. 5. 2022
|
09:45
|
Domov

Z Ukrajiny včera prišlo  3406 osôb. Z toho bolo 808 mužov, 2014 žien a 584 detí. O dočasné útočisko požiadalo 258 záujemcov. Zároveň smerom na Ukrajinu odišlo 3005 ľudí. 

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie Slovenska celkovo 397 398 utečencov. Dočasné útočisko získalo 74 024 žiadateľov. Zo Slovenska do Ukrajiny prešlo 140 016 ľudí. (SME)

6. 5. 2022
|
09:38
|
Svet
Dôležité

Rusko chce dobyť Mariupoľ aj oceliareň Azovstaľ pred pondelňajším Dňom víťazstva. V najnovšej správe to tvrdí britská rozviedka. Podľa ukrajinských médií tam pokračujú boje.

(SME)
6. 5. 2022
|
08:40
|
Svet

Od začiatku záchrannej operácie pod vedením OSN evakuovali z Mariupoľa a jeho obliehanej oceliarne takmer 500 civilistov.

Kyjev "urobí všetko pre záchranu všetkých svojich civilistov a armády," povedal šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Ruské sily pokračujú v ofenzíve v Doneckej a Luhanskej oblasti, vyplýva z hlásenia generálneho štábu ukrajinskej armády. Rusi sa snažia získať plnú kontrolu nad obcou Popasna, obnovili útoky na Lyman a Siversk a intenzívne útočia na mariupoľské oceliarne Azovstaľ.

V Doneckej a Luhanskej oblasti ukrajinské sily odrazili 11 útokov a zničili osem tankov a 11 ďalších obrnených vozidiel. Podľa štábu tiež pokračuje ostreľovanie rezidenčných štvrtí a predmestí Charkova. Nepriateľ ostreľoval obce v severnej časti Chersonskej a Mykolajivskej oblasti. (SME)

6. 5. 2022
|
08:30
|
Svet

Ako sa žije za ruskej okupácie. Farmárom berú stroje, veteráni končia v pivnici. Na Západ je ťažké ujsť, do Ruska sa ľudia odísť boja. (SME)

6. 5. 2022
|
08:23
|
Svet

Váš syn sa stratil v šírom mori počas mimoriadnej udalosti. Tak znela oficiálna odpoveď ruskej armády na žiadosť otca mŕtveho branca z krížnika Moskva. V liste sa tvrdí, že krížnik nevstúpil do výsostných vôd Ukrajiny.

(NEXTA)
6. 5. 2022
|
08:18
|
Domov

Nemecko dodá Ukrajine sedem samohybných húfnic. Má ísť o typ Panzerhaubitze 2000, uviedla v Sliači nemecká ministerka obrany Lambrechtová pred rokovaním s ministrom Naďom. (TASR)

Samohybná húfnica typu Panzerhaubitze 2000. Archívna snímka
Zdroj TASR
6. 5. 2022
|
08:14
|
Svet

Rusko zverejnilo zoznam údajných skladov ukrajinskej vojenskej techniky v civilných objektoch. Napríklad delostrelecké systémy a muničný sklad v areáli nemocnice v Charkove. 

V zdravotníckom zariadení v Odese má údajne sídliť veliteľské stanovište. Ďalšie zásoby ťažkej vojenskej techniky majú byť na železničnej stanici v Slavjansku a v Lysyčansku na území detskej nemocnice je údajne vybavená základňa „militantov nacionalistického práporu“. (SME, Unian)

6. 5. 2022
|
07:55
|
Svet

Proruského ukrajinského blogera Anatolija Šarina prepustia. Zatkli ho v stredu v Španielsku pri Tarragone na základe medzinárodného zatykača vydaného Ukrajinou, kde čelí obvineniu z vlastizrady.

V súdnych dokumentoch sa uvádza, že Šarij je obvinený z „vlastizrady a podnecovania nenávisti“. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby šíril dezinformácie s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť Ukrajiny, pričom ho platilo Rusko. Šarij žije v exile od roku 2012. (SITA)

6. 5. 2022
|
07:43
|
Svet

OSN má dôkazy o únosoch 180 osôb na okupovaných územiach. Päť z nich našli mŕtvych. Tieto únosy sa udiali v Charkovskej, Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová povedala, že jej úradu boli hlásené aj prípady žien, ktoré boli znásilnené ruskými vojakmi, ako aj ďalšie obvinenia z páchania sexuálneho násilia zo strany Rusov aj Ukrajincov.

Od začiatku ruskej invázie bolo potvrdených 6 731 civilných obetí, uviedla Bacheletová s tým, že "skutočné čísla sú podstatne vyššie." (TASR)

6. 5. 2022
|
07:34
|
Svet

Pozemný ruský útok na oceliareň Azovstaľ pokračuje už druhý deň. Ide o rozpor s vyhláseniami Kremľa o vyčkávacej taktike, tvrdí britské ministerstvo obrany s tým, že Rusi chcú celý Mariupoľ ovládnuť do 9. mája.

Dobývanie Mariupoľa donútilo ruskú armádu nasadiť veľa vojakov, vybavenia a munície. Obrancovia Azovstaľu ešte dokážu odolávať útokom. Intenzívne boje sa odohrávajú o južný Donbas. (SME)

6. 5. 2022
|
07:17
|
Svet

Google vyčlenil 10 miliónov dolárov na boj proti dezinformáciám o vojne. Zabránenie šíreniu nepresných informácií o vojne je otázkou „života a smrti“, povedal Matthew Brittin, prezident EMEA Business & Operations. (Ukrinform)

6. 5. 2022
|
07:04
|
Svet

S prezidentom Zelenským sa spojil exprezident USA George Bush. „Poďakoval som prezidentovi za jeho vedenie, jeho príklad a jeho oddanosť slobode. Vzdal som hold odvahe ukrajinského ľudu,“ uviedol Bush.

Zelenskyj uistil Busha, že ukrajinskí obrancovia budú naďalej bojovať proti Putinovmu barbarstvu a ruským násilníkom. Bush vo svojom príspevku označil Zelenského za „Winstona Churchilla dnešných čias“. (SITA)

6. 5. 2022
|
06:54
|
Svet

Ruské jednotky pokračovali v neúspešných útočných operáciách v južných oblastiach Charkova, Donecka a Luhanska. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny za posledných 24 hodín nezískali žiadne významné územné zisky.

Ukrajinci „kladú veľmi tvrdý odpor“, informoval hovorca Pentagónu John Kirby. Podľa jeho hlásenia urobili ruské sily „určitý malý pokrok v severnej časti Donbasu.“

Kirby na otázku o spravodajských informáciách poskytovaných Ukrajincom povedal, že americké ministerstvo obrany "nebude hovoriť o podrobnostiach". Pripustil však, že USA odovzdávajú Ukrajine informácie, ktoré môžu Ukrajinci "použiť na svoju obranu". (SME)

6. 5. 2022
|
06:53
|
Svet

V oblastiach pod ruskou kontrolu chýba zdravotná starostlivosť.  Volodymyr Zelenskyj povedal, že je tam je ťažké zohnať inzulín pre diabetikov a nie je dostupná takmer žiadna onkologická liečba.

Dodal, že v týchto oblastiach je tiež nedostatok antibiotík. Ruské sily dosiaľ podľa Zelenského zničili takmer 400 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. (SITA)

6. 5. 2022
|
06:45
|
Svet

V Mariupoli zostalo približne 2 000 vojakov. Väčšina ruských síl zamierila na sever. Rusi naďalej sústredia na oblasť Donbasu, tvrdí to americké ministerstvo obrany.

S blížiacim sa Dňom víťazstva v Rusku nezaznamenali žiadnu zmenu v správaní ruských vojakov. Hovorca Pentagonu však povedal, že Rusko zaostáva za plánom a nedosahuje v Donbase taký pokrok, aký očakávalo. (SITA)

6. 5. 2022
|
06:36
|
Svet

OSN mala ráznejšie reagovať po útoku na Kyjev počas návštevy generálneho tajomníka Guterresa. "Nečinnosť Bezpečnostnej rady a len vyjadrenie hlbokého znepokojenia je sklamaním," povedal ukrajinský predstaviteľ OSN Serhij Kyslytsja.

(Hromadske)
6. 5. 2022
|
06:21
|
Svet

USA poskytli ukrajinskej armáde spravodajské informácie, ktoré jej pomohli zasiahnuť ruský krížnik Moskva, uviedli podľa amerických médií nemenované zdroje. Nie je jasné, či Washington vedel, že ukrajinská armáda na loď zaútočí. (TASR)

Krížnik Moskva pred potopením
Zdroj SITA/AP
6. 5. 2022
|
06:06
|
Svet

Rusko môže plánovať vylodenie pri Odese. Nad pobrežnou oblasťou čoraz častejšie lietajú ruské prieskumné drony. V okolitých vodách sa pohybuje značný počet ruských lodí, oznámila ukrajinská armáda.

Armáda vyzvala obyvateľov Odesy a okolitých oblastí, aby sa nepribližovali k plážam a zriadeným bezpečnostným zónam. Majú sa tiež vyhnúť plaveniu sa na malých lodiach a nahlásiť prípadné podozrivé aktivity. (TASR)

6. 5. 2022
|
01:30
|
Domov

Neprídu do dediny obsadiť pozíciu, nedržia žiadnu líniu. Vyrabujú, najedia sa, znásilnia ženy, len tak si zastrieľajú a hlavne, poriadne sa opijú, hovorí o ruských vojakoch Ukrajinec, ktorý pred ruskou inváziou pracoval na Považí. (SME)

6. 5. 2022
|
00:45
|
Svet

Z Mariupoľa sa pokúsia evakuovať ďalších ľudí. Kyjev sa snaží o záchranu civilistov aj z oceliarní Azovstaľ, kde ich podľa ukrajinskej armády zostáva uväznených asi dvesto. (SME)

6. 5. 2022
|
00:10
|
Ekonomika

Britská vláda zmrazila aktíva oceliarskeho a ťažobného gigantu Evraz. Firma má totiž podľa britskej vlády strategický význam pre vojenské ťaženie ruskej armády na Ukrajine a jej hlavným akcionárom je oligarcha Roman Abramovič.

Britská vláda pridala Abramoviča na svoj sankčný zoznam v reakcii na vojnu na Ukrajine, pripomína AFP. Spoločnosť Evraz síce sídli v Británii, jej hlavné priemyselné podniky sú však v Rusku.

Takmer všetky železničné trate v Rusku dodala spoločnosť Evraz, ako aj štvrtinu všetkých vlakových kolies, priblížila britská vláda.

"Rusko používa železničné trate na presun kľúčových zásob a vojakov na Ukrajinu," zdôraznila britská vláda vo vyhlásení. Zároveň dodala, že od začiatku ruskej invázie uvalila sankcie na viac ako 1000 jednotlivcov a 100 spoločností. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 484
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 653
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 837
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 897
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 818
 6. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 3 459
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 707
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Logo Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

Správu priniesol taliansky denník Il Giornale.


2 h
Draft NHL v Buffale.

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj hráčov.


Samuel Grega 24. jún
Herečka Zuzana Porubjaková.

Som dieťa starej doby, hovorí herečka.


23. jún

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Zasiahnutý obytný dom v Kyjeve.

Podľa ukrajinských médií si útok vyžiadal najmenej jednu obeť.


ČTK a 1 ďalší 4 h
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ochorenie potvrdili už takmer v 50 krajinách sveta.


TASR 7 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 13 h
Väčšinu fontán v Miláne odstavia.

Priľahlý región Lombardsko vyhlásil výnimočný stav.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu