SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ukrajina Rusko Online: Ukrajina žiada zbrane s väčším dosahom

Zelenskyj sa NRSR prihovorí v utorok.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 5/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
5. 5. 2022
|
22:01
|
Svet

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková navštívi Kyjev, oznámil Olaf Scholz po tom, ako si nemecký prezident so Zelenským počas telefonátu vyjasnili predchádzajúce problémy. 

Zelenskyj pozval do Kyjeva aj nemeckého prezidenta a kancelára. Steinmeier počas telefonátu vyjadril Ukrajine "solidaritu, rešpekt a podporu".

Baerbocková navštívila Ukrajinu vo februári pár dní pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Nemecká ministerka vtedy strávila približne trištvrte hodiny v takzvanej kontaktnej línii neďaleko mesta Mariupol na východe Ukrajiny.

Nemecký prezident chcel pôvodne absolvovať cestu na Ukrajinu už v apríli spoločne so svojimi kolegami z Poľska a pobaltských štátov.

Jeho cestu však Kyjev odmietol pre predchádzajúcu politiku jeho sociálnych demokratov (SPD) voči Rusku. Toto rozhodnutie viedlo k zvýšeniu napätia medzi Nemeckom a Ukrajinou. Berlín tento krok Kyjeva totiž interpretoval ako urážku hlavy štátu. (TASR)

5. 5. 2022
|
21:46
|
Svet

Turecký a francúzsky prezident spolu telefonovali ohľadom Ukrajiny. Erdogan Macronovi tiež zagratuloval k nedávnemu volebnému víťazstvu.

"Prezident Erdogan, ktorý uviedol, že Turecko robí všetko pre to, aby cestou diplomacie ukončilo vojnu na Ukrajine, vyhlásil, že je dôležité podporovať proces rokovaní (medzi Moskvou a Kyjevom)," uviedla turecká prezidentská kancelária.

Išlo o prvý kontakt medzi Macronom a Erdoganom od výhry Macrona v prezidentských voľbách. Erdogan označil minulý týždeň porážku Le Penovej za "víťazstvo".

Vzťahy Ankary s jej spojencami v NATO sú napäté pre viacero sporných záležitostí, akými sú napríklad nákup ruského protiraketového systému S-400 Tureckom či odlišný postoj ku konfliktom v Sýrii, Líbyi či v Náhornom Karabachu, konštatuje Reuters.

Napätie medzi Erdoganom a Macronom eskalovalo v roku 2020, keď líder Turecka obvinil šéfa Elyzejského paláca z antiislamskej agendy po tom, čo Paríž tvrdo zakročil voči islamskému extrémizmu po sérii útokov na svojom území.

V posledných mesiacoch sa však napätie medzi Erdoganom a Macronom zmiernilo po tom, čo sa dohodli, že budú pracovať na zlepšení vzájomných vzťahov. (TASR)

5. 5. 2022
|
21:26
|
Svet

Začala sa druhá fáza evakuácie civilistov z obliehaných železiarní Azovstaľ v ukrajinskom Mariupoli, povedal gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Nabádal na opatrnosť.

"Radšej by som o tom verejnosť informoval až po ukončení evakuácie, keď táto špeciálna operácia prinesie výsledky," zdôraznil. Dodal, že Rusi "občas konajú tak, že to vedie k zmenám dohôd".

Ako ďalej informoval, ruské jednotky od stredajšieho večera systematicky ostreľovali železiarne ťažkým delostrelectvom, pričom "došlo k prieniku do podzemia Azovstaľu".

Podľa Kyrylenka sa v podzemných chodbách komplexu nachádza spolu s ukrajinskými obrancami približne 200 civilistov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v stredu bolo z Mariupola a priľahlých oblastí evakuovaných 344 ľudí. (TASR)

5. 5. 2022
|
21:09
|
Svet

Orbán v liste pre predsedníčku eurokomisie kritizuje nový návrh sankcií voči Rusku. Podľa neho by spôsobili ďalšie zaťaženie ekonomicky najslabších vrstiev obyvateľstva bez toho, bez úsilia Únie to zmierniť. 

"Maďarsko, ale ani celá EÚ nie je pripravená na to, aby prijala a vykonala opatrenia, ktoré navrhla eurokomisia. Sankcie je možné prijať, ak sú splnené všetky potrebné predpoklady vo všetkých členských krajinách," uvádza.

Orbán v liste zdôraznil, že schválenie ropného embarga si vyžaduje mohutný rozvoj alternatívnej energetickej infraštruktúry a ucelenú reorganizáciu rafinérskych kapacít.

Orbán tiež uviedol, že ceny energií sú na 40-ročnom maxime, pričom navrhované sankcie by spôsobili ich ďalší rast. To by podľa neho ešte viac zaťažilo ekonomicky slabšie vrstvy ľudí bez toho, že by EÚ vyvinula vecné úsilie na zmiernenie vplyvov týchto sankcií.

Maďarský premiér vyjadril názor, že pri prijímaní odvetných krokov voči Rusku bola doposiaľ najdôležitejšia jednota EÚ.

Posledný, šiesty balík sankcií túto jednotu podľa jeho názoru podkopáva. "Komisia nesmie vytvoriť situáciu, v ktorej sankcie spôsobia väčšiu škodu Maďarsku než Rusku," píše v liste Orbán. (TASR)

5. 5. 2022
|
20:48
|
Svet

OSN nevie, koľko civilistov sa nachádza v Azovstali. Podľa generálneho tajomníka OSN je získavanie informácií z tejto oblasti "mimoriadne náročné". "Prebiehajú tam aktívne boje, ľudia tam žijú v tuneloch," vysvetlil Dujarric. (CNN)

5. 5. 2022
|
20:12
|
Svet

Nemecko pomôže Českej republike nahradiť vojenskú techniku, ktorú poskytne Ukrajine, uviedol Olaf Scholz na tlačovke s Petrom Fialom. Hoci Scholz nespresnil, o akú techniku pôjde, podľa Fialu je podoba budúcej dohody konkrétna.

Fiala so Scholzom sa zhodli na nutnosti obrannej spolupráce medzi ČR a Nemeckom.

"Musíme Ukrajinu podporovať zo všetkých síl. Dohoda obsahuje i dodávky zbraní. Zhodli sme sa na tom, že v Európskej únii musíme Ukrajine poskytnúť pomoc rýchlo a angažovane," uviedol Scholz po rokovaní s Fialom.

"Česko môže poskytnúť Ukrajine zbrane, ktoré sú sovietskej výroby, ale teraz budú pomáhať na Ukrajine," dodal.

Česká republika dodala na Ukrajinu zbrane – vrátane tankov – za stovky miliónov českých korún, pripomína server Novinky.cz. (TASR)

5. 5. 2022
|
20:02
|
Svet

Rusko je pripravené zabezpečiť bezpečný odchod civilistom ukrývajúcim sa v oceliarňach Azovstaľ v Mariupoli, pričom Kyjev by mal ukrajinským vojakom v továrni nariadiť, aby zložili zbrane. Uviedol Putin v telefonáte s Bennettom.

"Ruská armáda je stále pripravená zaistiť bezpečný odchod civilistov (z Azovstaľu)," povedal Putin v telefonáte s Bennetom.

"Pokiaľ ide o vojakov, ktorí zostávajú v Azovstali, kyjevské úrady im musia dať rozkaz, aby zložili zbrane," pokračoval šéf Kremľa. (SME)

5. 5. 2022
|
19:59
|
Svet

Biden telefonoval so Scholzom o ďalšom postupe voči Rusku. Zdôraznili, že neuznajú žiadne kroky, ktoré sú namierené proti územnej celistvosti Ukrajiny.

Takisto ostro odsúdili vyjadrenia ruského vedenia zamerané na diskreditáciu demokraticky a zákonne zvolených predstaviteľov Ukrajiny.

Šéf Bieleho domu a predseda nemeckej vlády apelovali na Rusko, aby okamžite ukončilo boje na Ukrajine, stiahlo odtiaľ svoje jednotky a obnovilo jej územnú celistvosť a suverenitu. Zhodli sa tiež na potrebe podpory pre Ukrajinu v jej legitímnom práve brániť sa proti útokom ruských invazívnych síl. (SME)

5. 5. 2022
|
19:32
|
Svet

Japonsko zavádza nové sankcie voči Rusku. Ako počas návštevy Londýna povedal japonský premiér Fumio Kišida, Tokio zmrazí aktíva ďalším 140 ruským občanom a takisto rozšíri zákaz vývozu aj na ruské vojenské firmy. 

Kišida po stretnutí s britským premiérom Borisom Johnsonom novinárom povedal, že Moskva musí niesť následky za násilie, ktoré páchajú ruské sily na Ukrajine. Agresia Ruska nepredstavuje problém len pre Európu, varoval.

"Ukrajinou môže byť zajtra aj východná Ázia," odpovedal na otázku, či vidí paralely medzi ruskou agresiou v Európe a presadzovaním dominancie Číny v regióne Indo-Pacifiku.

Obzvlášť apeloval na zachovanie mieru a stability v Taiwanskom prielive, ktorý sa nachádza vo Východočínskom mori medzi Čínou a ostrovom Taiwan. Podľa neho to má kľúčový význam pre regionálnu aj globálnu bezpečnosť. (TASR)

5. 5. 2022
|
19:14
|
Svet

Európsky parlament vyzval Rusko, aby vrátilo "ukradnuté" lietadlá prenajaté od zahraničných spoločností, ktoré prinútili, aby sa znova zaregistrovali v ruskom národnom registri lietadiel.

"Takúto krádež nemožno tolerovať," uvádza sa v uznesení, ktoré požaduje okamžité vrátenie týchto lietadiel ich zákonným vlastníkom.

Prijatý dokument vyzýva EÚ, aby ďalej sprísňovala sankcie voči ruskému námornému sektoru a odmietla povoliť lodiam, ktoré zakotvili v Rusku na ceste do Únie, vstúpiť do prístavov EÚ. A odporučili, aby všetky lode, ktoré chcú zastaviť v prístavoch EÚ, mali zakázané dopĺňať palivo v ruských prístavoch. (TASR)

5. 5. 2022
|
19:04
|
Svet

Zelenskyj v telefonáte s Johnsonom žiadal o zbrane s väčším dosahom, ktoré by zabránili ruskému bombardovaniu civilistov na Ukrajine. Lídri oboch krajín sa dohodli, že o pár dní si opäť zavolajú. (TASR)

5. 5. 2022
|
18:55
|
Svet

Ruská armáda sa snaží dobyť posledné časti zničeného Mariupoľa pred blížiacim sa výročím konca druhej svetovej vojny. Ak by Ukrajina chcela začať s výraznejšou protiofenzívou, potrebuje dodávky zbraní zo zahraničia.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 5/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.


(SME)

5. 5. 2022
|
18:44
|
Svet
Dôležité

Putin sa v telefonáte s izraelským premiérom Naftalim Bennettom ospravedlnil za nedávny výrok ministra zahraničia Sergeja Lavrova o židovskom pôvode Adolfa Hitlera, oznámila kancelária izraelského predsedu vlády.

Bennett ospravedlnenie prijal. Šéf ruskej diplomacie cez víkend okrem iného vyhlásil, že vodca nacistického Nemecka bol židovského pôvodu, čo Bennett v pondelok označil za klamstvo. Agentúra Reuters poznamenala, že vyhlásenie Kremľa po rozhovore oboch štátnikov diplomatickú roztržku, ktorú slová Lavrova vyvolali, priamo nespomenulo. (ČTK)

5. 5. 2022
|
18:22
|
Svet

Do železiarní Azovstaľ v Mariupoli vyrazil nový konvoj OSN s cieľom evakuovať civilistov, oznámil koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths. Prísť by mal zajtra ráno. (AFP)

5. 5. 2022
|
18:11
|
Svet

Európsky parlament žiada dôsledne chránenie žien utekajúcich z Ukrajiny pred násilím a obchodovaním s ľuďmi a zaistenie prístupu k základným zdravotným službám.

Nelegislatívne uznesenia, ktoré podporilo 462 poslancov, 19 bolo proti a 89 sa zdržalo hlasovania, dôrazne odsudzuje využívanie sexuálneho a rodovo motivovaného násilia ako vojnovej zbrane.

Podľa uznesenia osobitné potreby žien a dievčat by mali byť riešené v záchytných centrách a mechanizmy podávania sťažností by pre nich mali byť okamžite k dispozícii, a to v jazykoch a formátoch prístupných všetkým.

Okrem toho poslanci vyzvali EÚ a všetky krajiny, ktoré utečencov prichýlili alebo cez ktorých územie prechádzajú, aby im zaistili prístup k službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv.

Týka sa to prístupu k núdzovej antikoncepcii, k bezpečnému prerušeniu tehotenstva (napríklad pre obete znásilnenia), ale aj k pôrodníckej starostlivosti.

Uznesenie tiež vyzýva na čo najrýchlejšie sprístupnenie trhu práce pre utečenkyne z Ukrajiny s cieľom uľahčiť ich integráciu v hostiteľských krajinách. Poslanci v tejto súvislosti požadujú osobitné programy a jazykové kurzy, ako aj prístup k službám starostlivosti o deti. (TASR)

5. 5. 2022
|
17:48
|
Svet

Ak Švédsko požiada o prijatie do NATO, aliancia zvýši svoju prítomnosť v Baltskom mori, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Prístupový proces sa začne hneď po podaní žiadosti.

Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová uviedla, že Spojené štáty dali Švédsku bezpečnostné prísľuby na prechodné obdobie, avšak poznamenala, že "nešlo o konkrétne bezpečnostné záruky".

Obdobie, počas ktorého by Aliancia prípadnú žiadosť Švédska o členstvo posudzovala, by mohlo trvať aj rok, Stoltenberg však prisľúbil bezpečnostné záruky.

Moskva varovala Švédsko aj Fínsko pred "vážnymi následkami" v prípade vstupu do NATO. Pohrozila, že v ruskej enkláve Kaliningrad, ležiacej na pobreží Baltského mora medzi Poľskom a Litvou, by mohla nasadiť jadrové zbrane a hypersonické rakety.

Rusko v stredu oznámilo, že jeho armáda nacvičovala v Kaliningrade simulovaný útok raketovými strelami, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice. (TASR)

5. 5. 2022
|
17:19
|
Svet

Viacerí vojenskí experti hodnotia prítomnosť najvyšších ruských dôstojníkov priamo na bojisku ako neštandardnú. Z ruských generálov robí pomerne ľahký terč na fronte ich vlastná vojenská taktika. (SME)

5. 5. 2022
|
17:11
|
Svet

 Maďarsko ponúkne Ukrajine pomoc v celkovej hodnote 37 miliónov eur, vyhlásil na darcovskej konferencii pre Ukrajinu vo Varšave maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. 

"Maďarsko nechce vojnu na Ukrajine, práve naopak, jeho záujmom je, aby sa do regiónu čo najskôr vrátil mier. Maďarsko stojí na strane Ukrajiny a podporuje jej suverenitu," zdôraznil šéf maďarskej diplomacie.

"Odsudzujeme vojenskú agresiu zo strany Ruska, ako aj vážne porušovanie ľudských práv. Ďalej trváme na tom, aby boli spáchané vojnové zločiny okamžite vyšetrené," cituje MTI Szijjártóa. (TASR)

5. 5. 2022
|
16:53
|
Svet

Putin sa chystá vytvoriť ruskú obdobu Wikipédie, pretože nie je spokojný s tým, že píšu objektívne informácie o invázii na Ukrajinu.

(NEXTA)
5. 5. 2022
|
16:51
|
Svet

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva varovala spoločnosti, že lietadlá sa môžu stať náhodným cieľom útokov v súvislosti s konfliktom na Ukrajine alebo aj úmyselným cieľom kybernetických útokov.

"Ako sa ukázalo v predchádzajúcich vojnových konfliktoch, zúčastnené strany sa ľahko môžu pomýliť pri identifikácii lietadiel," uviedla agentúra.

Ďalším problémom môže byť narušenie či preťaženie elektroniky lietadiel, ktorá zabezpečuje navigáciu a ich identifikáciu. Civilné lietadlo tak môžu zachytiť vojenské radary ako nepriateľský objekt. (TASR)

5. 5. 2022
|
16:49
|
Svet

Ukrajinské jednotky prešli pri Charkove a Izjume do protiútoku, uviedol náčelník ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. Spojené štáty požiadal, aby Ukrajine dodali moderné raketomety HIMARS a MLRS. (ČTK)

5. 5. 2022
|
16:49
|
Domov

Pri prerušení dodávok plynu sú prioritou domácnosti i zdravotníctvo, uviedol Sulík. Priblížil, že podzemné zásobníky má aktuálne Slovensko naplnené na zhruba 20 percent.

"V prípade prerušenia dodávok je ministerstvo hospodárstva pripravené vykonať všetky kroky na to, aby bolo plynu dostatok nielen pre domácnosti, ale aj pre priemysel," ubezpečil vo svojej odpovedi počas Hodiny otázok v Národnej rade minister hospodárstva Richard Sulík.

Medzi základné alternatívne zdroje plynu podľa neho patrí predovšetkým plyn dostupný na vnútornom trhu EÚ, ktorý môže pochádzať z viacerých krajín, ako sú Nórsko či Alžírsko. Ďalej to môže byť aj skvapalnený plyn, ktorý je prepravený komerčnými spoločnosťami do plynárenských centier, plynárenských hubov.

Alternatívnym zdrojom je podľa ministra aj nákup skvapalneného plynu priamo od obchodníkov a jeho preprava do terminálov na Slovensku. "Práve nákupom takéhoto plynu diverzifikuje dodávky spoločnosť SPP, pričom ďalší tanker s plynom je už na ceste na Slovensko," dodal Sulík. Zdôraznil, že Slovensko má vybudované prepojenia so všetkými susednými krajinami, pričom výstavba prepojenia s Poľskom sa ukončí ešte tento rok. (TASR)

5. 5. 2022
|
16:29
|
Svet

Zelenskyj pozval na návštevu Kyjeva nemeckého kancelára aj prezidenta. Zelenskyj ich pozval počas telefonátu so Steinmeierom, vďaka ktorému si vyjasnili predchádzajúce problémy.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z prezidentského úradu v Berlíne."Líderská pozícia Nemecka je dôležitá v boji proti agresii Ruskej federácie," zdôraznil Zelenskyj.

Prezidentovi Nemecka sa poďakoval za podporu Ukrajiny s tým, že očakáva jej ďalšie zintenzívnenie. (TASR)

5. 5. 2022
|
16:05
|
Svet

"Myslím si, že obrancovia Mariupoľa už melú z posledného. Ukrajinské sily sa ich síce snažili zásobovať, no bolo veľmi slabé. Obrancom nedochádza iba munícia, ale podľa všetkého aj potraviny a voda,"  hovorí historik Tomáš Řepa. (SME)

5. 5. 2022
|
15:51
|
Domov

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala slovenských expertov po návrate z Ukrajiny. Pomáhajú dokumentovať podozrenia zo spáchania vojnových trestných činov a trestných činov proti ľudskosti.

"Bola to prvá misia tohto druhu v novodobej histórii SR. Boli sme po Francúzsku druhá krajina, ktorá bilaterálne pomohla Ukrajine mapovať zločiny, ktoré sa tam stali a ktoré sa tam stále dejú," zdôraznila Čaputová. Členom osemčlennej expertnej skupiny odovzdala ďakovné medaily.

"Pracovali sme na tom, aby sme zaznamenali všetko, čo bolo možné vidieť. Od predmetov, ktoré sa nachádzali pri telách, až po známky násilia," priblížil súdny lekár Norbert Moravanský.

Ukrajinskej generálnej prokuratúre odovzdali popísaných 72 prípadov.

"To, čo sme nastavili ako štandard, si osvojila ukrajinská strana, ktorá sa dovtedy spoliehala iba na odoberanie vzoriek," doplnil forenzný antropológ Radoslav Beňuš. Situáciu mapovali v oblasti Kyjeva a Černihiva.

"Boli tam dediny rozbité aj na 80 percent," dodal s tým, že videl zbombardované mnohé civilné objekty.

Prezidentka SR ponúkla túto pomoc ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému po zverejnení záberov z Buče a ďalších ukrajinských miest. Vyslanie policajných špecialistov, rovnako tak súdnych lekárov na Ukrajinu odobril slovenský vládny kabinet 20. apríla. Na územie Ukrajiny majú byť vysielaní podľa potreby a na nevyhnutný čas vrátane možnej rotácie. (TASR)

5. 5. 2022
|
15:43
|
Svet
Dôležité

Slovensko na darcovskej konferencii pre Ukrajinu vo Varšave prispelo sumou 540-tisíc eur. Na podujatí, ktoré spoločne organizovali Poľsko a Švédsko, sa zúčastnil premiér Eduard Heger. (TASR)

Premiér Heger na konferencii.
Zdroj Úrad vlády
5. 5. 2022
|
15:42
|
Svet

Úrady na Fidži zabavili jachtu ruského oligarchu Kerimova. Jachta je v cene 300 miliónov dolárov. Urobili tak po tom, čo ich o to požiadali Spojené štáty.

S odvolaním sa na americké ministerstvo spravodlivosti to uviedla agentúra Reuters. Súd na Fidži rozhodol, že Spojené štáty môžu zabaviť superjachtu vlastnenú ruským miliardárom, ktorého rodina kontroluje ťažobnú firmu Poljus.

Luxusná loď Amadea priplávala na Fidži minulý mesiac po 18-dňovej plavbe cez Pacifik z Mexika. Potom ju zadržala polícia. (ČTK)

5. 5. 2022
|
15:30
|
Svet

Zelenskyj telefonoval s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Podľa lídra Ukrajiny sa dohodli, že nechajú minulosť za sebou, aby sa mohli sústrediť na budúcu spoluprácu. (NEXTA)

5. 5. 2022
|
15:28
|
Svet

Von der Leyenová na darcovskej konferencii prisľúbila dvesto miliónov eur pre Ukrajinu. Pripomenula, že počas už desať týždňov trvajúcej "brutálnej ruskej invázie" Únia pevne stojí pri Ukrajine a potvrdila to aj príspevkom na konferencii.

Poznamenala, že v apríli sa eurokomisii spolu s Kanadou podarilo získať 9,1 miliardy eur pre utečencov z Ukrajiny.

"Vieme, že bude treba viac. A budeme aj naďalej stáť za Ukrajinou," odkázala. (TASR)

5. 5. 2022
|
14:58
|
Svet
Dôležité

Rusko porušilo prímerie, ktoré prisľúbilo v oceliarni Azovstaľ v Mariupoli, uviedol ukrajinský veliteľ a prosil o pomoc pre "umierajúcich" vojakov a evakuáciu civilistov.

(AFP)
5. 5. 2022
|
14:44
|
Svet

Ešte v roku 2013 označil Vladimir Solovjov Krym za právoplatnú súčasť Ukrajiny. Keď o rok neskôr Rusko polostrov anektovalo, v televízii už hovoril o návrate k Rusku. Zo Solovjova sa za tie roky stal dvorný propagandista Kremľa. (SME)

5. 5. 2022
|
14:43
|
Svet

Rusko tvrdí, že nie je možné usporiadať prehliadku Dňa víťazstva v Donecku a Luhansku. Uviedol to podľa ruskej agentúry Ria zástupca náčelníka generálneho štábu Vladimira Putina Sergej Kirijenko. (The Guardian)

5. 5. 2022
|
14:41
|
Svet

Kvôli bojom sa zastavila prevádzka v jednej z najväčších tepelných elektrární na Ukrajine. V Záporožskej elektrárni došlo uhlie a kvôli ruskej blokáde Enerhodaru a zničenej infraštruktúre v okolí ho nemožno na miesto dopraviť. (ČTK)

5. 5. 2022
|
14:40
|
Svet
Dôležité

Na darcovskej konferencii pre Ukrajinu sa vyzbieralo 6,5 miliardy dolárov. Oznámil to poľský premiér Mateusz Morawiecki. (TASR)

5. 5. 2022
|
14:36
|
Svet

Ukrajina, ktorá čelí ruskej agresii, potrebuje pomoc a našou úlohou je pokračovať v jednotnom úsilí, až kým nezastavíme vojenské ťaženie prezidenta Vladimira Putina. Vyhlásil premiér Eduard Heger.

"Toto nie je len kríza. Toto je brutálna vojna," povedal Heger na medzinárodnej darcovskej konferencii pre Ukrajinu, ktorú vo Varšave zorganizovali vlády Poľska a Švédska v spolupráci s Európskou komisiou. Dodal, že "neprestaneme pomáhať Ukrajine".

Podľa slovenského premiéra si európske krajiny uvedomujú, že Ukrajinci nebojujú len za svoju slobodu, ale aj za európske hodnoty.

"Demokratický svet chápe, ako je dôležité, aby ste dostali všetko, čo (v boji proti Rusku) potrebujete," dodal Heger. Podľa predsedu slovenskej vlády sa na Ukrajine píše história.

"Potrebujeme ukázať každému diktátorovi, že vojna nie je riešením a že bude okamžite izolovaný. Preto je naša reakcia (na ukrajinskú krízu) taká dôležitá. Preto musíme byť jednotní a silní a pokračovať (v našom úsilí), až kým nezastavíme Vladimira Putina," uviedol Heger. (TASR)

5. 5. 2022
|
14:14
|
Svet
Dôležité

Azovstaľ bol ostreľovaný z lodného delostrelectva. Situácia v závode je takmer kritická. (NEXTA)

5. 5. 2022
|
14:11
|
Svet

EÚ by mala skonfiškovať ruský majetok a zisk použiť na obnovu Ukrajiny, konštatuje Michel. 

"Ja osobne som úplne presvedčený, že je veľmi dôležité nielen zmraziť tento majetok, ale tiež umožniť to, aby bol skonfiškovaný a mohol sa použiť na obnovenie Ukrajiny," uviedol predseda Európskej rady Charles Michel v rozhovore pre ukrajinskú tlačovú agentúru Interfax-Ukrajina.

AFP pritom upozorňuje na to, že Michel je vôbec prvým vysokopostaveným európskym predstaviteľom, ktorý sa za takýto postup vyslovil.

Šéf Európskej rady však zároveň upozornil na to, konfiškácia majetku sankciovaných jednotlivcov nie je jednoduchá a ide o zložitý a dlhý proces, ktorý môžu sprevádzať legislatívne problémy. Michel však uviedol, že poveril právnu službu Európskej rady, aby navrhla, ako by niečo také mohlo fungovať v súlade so zákonom. (TASR)

5. 5. 2022
|
14:07
|
Svet

Rusi utekajú pred dopadmi západných sankcií aj do Dubaja, nakupujú nehnuteľnosti. Nápor zo strany ruských podnikateľov hlásia aj agentúry, ktoré pomáhajú s presunom firiem.

Napísal o tom web BBC, podľa ktorého za prvé tri mesiace tohto roku stúpol predaj realít ruským kupcom o 67 percent.

Odhaduje sa, že po vpáde na Ukrajinu opustili Rusko stovky tisíc ľudí, presné údaje však nie sú k dispozícii. Jedným z miest, kam bohatší Rusi mieria, sú aj Spojené arabské emiráty, ktoré sa nepridali k sankciám kvôli invázii a nevystupujú kriticky voči Moskve. (ČTK)

5. 5. 2022
|
13:27
|
Domov

Bilbordy s ukrajinskou vlajkou pod Strečnom niekto posprejoval písmenom Z. Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu ohrozenia mieru. (My Regióny)

Zdroj Polícia SR
5. 5. 2022
|
13:22
|
Svet

Rusko vyhostilo sedem dánskych diplomatov. Ide pritom o reakciu na aprílové vyhostenie 15 ruských diplomatov z Dánska. Moskva tiež protestuje proti dánskemu poskytovaniu vojenskej pomoci Ukrajine. Informácie priniesla agentúra Reuters. (TASR)

5. 5. 2022
|
13:20
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj spustil globálnu crowdfundingovú platformu, ktorá má pomôcť Kyjevu vyhrať vojnu s Ruskom a obnoviť infraštruktúru krajiny. (AFP)

5. 5. 2022
|
13:10
|
Svet

Predsedníčka nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basová mieri do ukrajinskej metropoly Kyjev s cieľom vyjadriť podporu Ukrajine v boji proti ruskej vojenskej agresii. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. (TASR)

5. 5. 2022
|
13:08
|
Svet

Západ dodávkami zbraní bráni "rýchlemu" koncu operácie na Ukrajine, obvinil Kremeľ Západ.

"V spojení s tokom zbraní, ktoré tieto krajiny posielajú na Ukrajinu, sú to všetko akcie, ktoré neprispievajú k rýchlemu ukončeniu operácie," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Kremeľ tiež vyhlásil, že humanitárne koridory, určené na bezpečný odchod civilistov z areálu oceliarní Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom prístave Mariupoľ fungujú. Ruská armáda v oblasti oceliarní vyhlásila trojdňové prímerie, pripomína agentúra AFP. (TASR)

5. 5. 2022
|
12:51
|
Domov
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa slovenským poslancom prihovorí v utorok 10. mája o 12.00 hod. Úvodné slovo by mal mať Kollár, následne by sa mal cez videokonferenciu poslancom prihovoriť Zelenskyj. (TASR)

5. 5. 2022
|
12:41
|
Svet

Kremeľ poprel správy, že vtrhol do oceliarní Azovstaľ v Mariupoli a odmietol aj tvrdenia, že ruské jednotky úspešne prenikli do závodu.

O vtrhnutí ruských síl už skôr informovali ukrajinskí obrancovia mesta. Putin minulý mesiac oficiálne zrušil plány na útok na oceliarne, zopakoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov (SME)

5. 5. 2022
|
11:45
|
Domov

Pre ukončenie vojny na Ukrajine robíme všetko, povedal Lukašenko. Snahu o mier ale podľa jeho slov hatí Kyjev svojim nezáujmom o mierové rokovania.

Uviedol to pre agentúru AP. Bieloruská hlava štátu, ktorá je dôležitým spojencom Ruska a v prvých fázach konfliktu umožnila rozsiahlu inváziu ruských jednotiek na Ukrajinu zo svojho územia, tiež znovu odmietla, že by vojenské cvičenie, ktoré bieloruská armáda začala, bolo akoukoľvek hrozbou pre susedné krajiny.

"Akúkoľvek vojnu kategoricky považujeme za neprijateľnú. Urobili sme a ďalej robíme všetko pre to, aby vojna nebola. Práve vďaka mojej maličkosti sa začali rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou," povedal Lukašenko.

"Ale prečo Ukrajina, na ktorej území de facto vojna prebieha, máme tam vojenskú operáciu, umierajú ľudia - prečo Ukrajina na týchto rokovaniach nemá záujem?," dodal. (ČTK)

5. 5. 2022
|
11:34
|
Svet

Rusko obvinilo Ukrajinu z ostreľovania ruských dedín v Belgorodskej oblasti.  

"Dediny Žuravľovka a Nechotejevka sú obstreľované zo strany Ukrajiny... Medzi obyvateľmi nie sú hlásené obete. Ostreľovanie pokračuje," uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov na sociálnej sieti Telegram.

Belgorodská oblasť sa nachádza na západe Ruska pri hraniciach s Ukrajinou. Obec Žuravľovka pritom leží len dva kilometre od hranice s Ukrajinou. (TASR)

5. 5. 2022
|
11:31
|
Domov

Najväčším problémom časti utečencov na Slovensku je nedostatok kvalifikovanej práce. Napríklad inžinierka u nás pracuje ako upratovačka. Na polovičný úväzok, hovorí Ukrajinka žijúca na Slovensku. (My Regióny)

5. 5. 2022
|
11:14
|
Svet

Ropné embargo EÚ proti Rusku má podporu aj kritiku slovenských europoslancov. Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali o riešení hospodárskych a sociálnych dôsledkov vojny Ruska proti Ukrajine. (TASR)

5. 5. 2022
|
11:12
|
Svet

Poľsko dostáva ruský plyn z iných krajín, tvrdí Gazprom. Podľa hovoru koncernu Sergeja Kuprijanova ho dostáva od spojencov. Plyn, ktorý si objednávajú v Taliansku a Francúzsku, sa transportuje plynovodmi vedúcimi cez poľské územie. (TASR)

5. 5. 2022
|
10:49
|
Svet

Masívne ruské ostreľovanie niekoľkých ukrajinských miest v Donbase si vyžiadalo mnoho mŕtvych a zranených civilistov.

"Po raketovom útoku na mesto Kramatorsk je 25 ranených, poškodených je deväť obytných domov, škola i objekty civilnej infraštruktúry," oznámil šéf Doneckej vojenskej správy a gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Podľa Kyrylenka boli ostreľované aj mestá Časiv Jar, kde zahynul najmenej jeden človek, ako aj Marjinka a Avdijivka.

Serhij Hajdaj, gubernátor Luhanskej oblasti, ktorá je tiež mohutne ostreľovaná, oznámil, že najmenej päť ľudí bolo zabitých pri útokoch na mestá Severodoneck, Lysyčansk, Hirske a Popasna.

Neposkytol žiadne informácie o počte zranených. Aj v Luhanskej oblasti boli vážne poškodené obytné budovy a infraštruktúra, dodal Hajdaj.

Ťažké ostreľovanie zažil v noci aj Mykolajiv, gubernátor oblasti Vitaly Kim potvrdil materiálne škody, ale žiadne obete.  (TASR)

5. 5. 2022
|
09:50
|
Svet

Rusko nacvičovalo útok raketami Iskander v Kaliningradskej oblasti. Rakety sú schopné niesť jadrové hlavice. Do cvičenia sa zapojila viac ako stovka vojakov, ktorí trénovali zameriavanie rakiet na najrôznejšie ciele.

Cvičili aj rýchle zmeny polohy odpaľovacích vozidiel v reakcii na odvetné útoky.

Podľa ruského ministerstva obrany trénovali "elektronické odpaly" rakiet Iskander a útoky na pomyselné ciele v podobe nepriateľských odpaľovacích zariadení, letísk, chránenej infraštruktúry, vojenského vybavenia a veliteľských stanovíšť.

Jednotky trénovali aj úder "v podmienkach radiácie a chemickej kontaminácie", uviedol úrad. (ČTK)

5. 5. 2022
|
09:22
|
Svet

Prezident Zelenskyj hovoril s izraelským premiérom Bennettom. Témou telefonického rozhovoru boli aj výroky šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že nacistický vodca Adolf Hitler mal židovskú krv. (TASR)

5. 5. 2022
|
09:18
|
Svet

Ruské tanky majú vývojovú chybu. Západ o nej dlho vie a hovorí o "efekte čertíka v škatuľke". Dokazujú to mnohé zábery odtrhnutých horných častí. Británia odhadla, že Rusko prišlo až 580 strojov. Ukrajina tvrdí, že ich zničila 1 077. (ČTK)

5. 5. 2022
|
09:01
|
Svet

Rusko bude zveličovať hrozbu prebiehajúcich cvičení bieloruskej armády. Tým chce dosiahnuť rozdelenie ukrajinskej  sily, napísalo britské ministerstvo obrany.

"Bolo spozorované, že bieloruské pozemné sily sa presúvajú z posádok do terénu, na cvičenie. Toto je v súlade so sezónnymi pravidlami, keď Bielorusi v mesiaci máj vstupujú do vrcholu svojho zimného výcvikového cyklu," tvrdí ministerstvo. 

Dodalo, že Rusko bude "pravdepodobne nafukovať hrozbu, ktorú tieto manévre predstavujú pre Ukrajinu, aby pripútalo ukrajinské sily k severu". (TASR)

5. 5. 2022
|
08:40
|
Svet

Prezident Putin stále ide za svojím neprijateľným a pomýleným cieľom. Povedal to nemecký kancelár Olaf Scholz s tým, že bude ďalej viesť rozhovory s lídrom Ruska.

Podľa Scholza je správne, že sa mnohokrát rozprával s Putinom i s Volodymyrom Zelenským a že rozhovory budú pokračovať. "Situácia je však taká, aká je. Nemali by sme mať o tom žiadne ilúzie," povedal.

Scholz ďalej uviedol, že mier bude možný iba vtedy, ak bude Rusko súhlasiť s uzatvorením takej dohody, ktorú bude podporovať aj samotná Ukrajina. "Diktátorský mier nebude fungovať. Rusko by malo okamžite umlčať zbrane," zdôraznil Scholz. (TASR)

5. 5. 2022
|
08:36
|
Svet

Ukrajine sa podarilo dobyť späť niekoľko obcí pri Mykolajive a Chersone. Oznámil to ukrajinský generálny štáb. Mestá ležia na južnom pobreží, ktoré je pod tlakom ruskej ofenzívy. (TASR)

5. 5. 2022
|
08:19
|
Domov

Blokovanie škodlivého obsahu v súvislosti s vojnou by mohlo trvať dlhšie. Parlament sa bude zaoberať opatreniami proti hybridným hrozbám. Návrh ráta s predĺžením blokovania hoaxov do 30. septembra.

Navrhujú to vládni poslanci v novele zákona o kybernetickej bezpečnosti.  Teraz platí, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) môže rozhodnúť o zablokovaní webov do konca júna.

„Prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine má aj rozmer informačnej vojny, ktorá prekračuje územie zasiahnuté vojnou a negatívne ovplyvňuje celý svet. Masívna ruská propaganda a podsúvanie dezinformácií majú za cieľ spochybniť, kto je vo vojnovom konflikte agresor a kto obeť a ospravedlňovať agresiu nasmerovanú aj voči civilnému obyvateľstvu a civilnej infraštruktúre Ukrajiny,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe. (SITA)

5. 5. 2022
|
07:55
|
Svet

Rusko tvrdí, že otvorí evakuačné koridory pre civilistov z oceliarní Azovstaľ. Mali by fungovať desať hodín denne od štvrtka do soboty, oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

(SITA)
5. 5. 2022
|
07:32
|
Svet

Mesto Kramatorsk v noci zasiahol delostrelecký útok ruskej armády. Explózie poškodili centrum a obytnú štvrť mesta v Doneckej oblasti, informuje novinár Denis Kazanskyj.

(NEXTA)
5. 5. 2022
|
07:26
|
Domov

Hostpot pre utečencov z Ukrajiny na košickom kúpalisku Červená hviezda môže skončiť. Prebiehajú tam totiž prípravy na letnú sezónu. Do úvahy prichádza jeho presťahovanie na iné miesto. (Korzár)

5. 5. 2022
|
07:24
|
Domov

V druhom mesiaci vojny odišlo zo Slovenska na Ukrajinu 700 ton humanitárnej pomoci. Od začiatku vojny pôsobí Platforma rozvojových organizácií - Ambrela, zastrešujúca 29 humanitárnych, rozvojových a vzdelávacích organizácií.

Distribúcia pomoci je stále možná vďaka solidarite obyvateľstva, informovala Boba Markovič Baluchová, manažérka platformy.

Organizácie Ambrely spolu s miestnymi partnermi pomáhajú nielen utečencom z Ukrajiny na slovenskej strane hraníc, ale adresne distribuujú humanitárnu pomoc aj priamo na území nášho východného suseda. V marci prepravili slovenské mimovládne organizácie na územie Ukrajiny 709 ton humanitárnej pomoci. Za mesiac apríl ide o podobne vysoké číslo.

"V mesiaci apríl prepravili slovenské mimovládne organizácie na územie Ukrajiny ďalších 712 ton humanitárnej pomoci," uviedol výkonný tajomník Ambrely Daniel Kaba.

Podľa dát platformy Ambrela sa hodnota materiálnej pomoci za mesiac apríl pohybovala vo výške 1,5 milióna eur a obsahovala primárne potraviny, zdravotnícky materiál a lieky, hygienické potreby, ale aj príslušenstvo do ubytovacích jednotiek. (TASR)

5. 5. 2022
|
07:17
|
Svet

Putin by sa všeobecnou mobilizáciou oficiálne prihlásil k vojne. Tak by napríklad v Rusku stratil zmysel zákon stanovujúci drakonické tresty už len za to, že vojnu na Ukrajine nazvete vojnou, upozorňuje v rozhovore historik. (SME)

5. 5. 2022
|
07:10
|
Svet

V USA dražia bejzbalovú loptičku s podpisom Volodymyra Zelenského. Časť výťažku by mala ísť na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Suma už presiahla 15 000 dolárov. Dražba sa končí 11. mája.

Loptičku vložil do aukcie renomovaný zberateľ Randy Kaplan, ktorý má vo svojej zbierke vyše 500 kusov podpísaných rôznymi svetovými vodcami.

Kaplan, ktorý je jedným z vládnych poradcov, získava podpísané loptičky vďaka svojim kontaktom v politických kruhoch v USA alebo OSN.

Jeho zbierku už vystavovali v rade múzeí alebo prezidentských knižniciach.

"Vzhľadom na to, čo sa teraz vo svete deje, má zmysel loptičku vydražiť. Výťažok by potom mal pomôcť ľuďom na Ukrajine," povedal Kaplan .

"To, čo sa tam deje, je hanba. Láme mi to srdce, keď vidím, ako tam ľudia umierajú. Je to katastrofa," doplnil Kaplan, ktorý získal prvú loptičku roku 1996 od vtedajšieho prezidenta Billa Clintona. (ČTK)

5. 5. 2022
|
07:01
|
Svet

Indický premiér neodsúdil Rusko z rozpútania vojny ani po stretnutí s Macronom. Naréndra Módí sa ale pripojil k výzve na okamžité ukončenie nepriateľských akcií na Ukrajine.

"Francúzsko a India vyjadrili hlboké znepokojenie nad humanitárnou krízou a pretrvávajúcim konfliktom na Ukrajine," uviedol Módí v spoločnom vyhlásení s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré táto dvojica zverejnila po rozhovoroch a spoločnej pracovnej večeri v Paríži.

"Obe krajiny jednoznačne odsúdili skutočnosť, že na Ukrajine boli zabití civilisti a vyzvali na okamžité zastavenie nepriateľských akcií s cieľom, aby obe strany našli spoločnú reč v presadzovaní dialógu i diplomacie, a aby sa okamžite ukončilo utrpenie ľudí," uvádza sa ďalej v spoločnom vyhlásení dvojice politikov.

Len Francúzsko však odsúdilo "nezákonnú a neoprávnenú agresiu ruských síl na Ukrajine", všíma si AFP.

Francúzsko a India spoločne ďalej uviedli, že budú "koordinovane a multilaterálne reagovať" na riziko, že vojna na Ukrajine ešte zintenzívni globálnu potravinovú krízu, čo hrozí, keďže Ukrajina patrí k najväčším svetovým producentom pšenice.

India sa stále vyhýba otvorenému odsúdeniu ruskej invázie na Ukrajinu, pričom sa snaží nájsť rovnováhu medzi svojimi vzťahmi s EÚ a Západom a vzťahmi s Ruskom, z ktorého dováža veľkú časť svojej vojenskej techniky, pripomína AFP.

Macronova kancelária ešte pred stretnutím dvojice informovala, že francúzsky prezident chce Módímu zdôrazniť, aké dôsledky - siahajúce ďaleko za hranice EÚ aj Ázie - má vojna na Ukrajine pre medzinárodný poriadok. Zároveň uviedla, že Francúzsko chce pomôcť Indii diverzifikovať jej dodávky zbraní i energetických surovín z Ruska a ponúknuť jej iné východiská.

Elyzejský palác uviedol, že Macron má s Módím "mimoriadne vrúcny vzťah". Indický premiér od roku 2017 navštívil Francúzsko už trikrát. Macron do Indie zavítal v roku 2018, pričom v stredu ho Módí pozval na opätovnú návštevu s cieľom prehĺbiť spoluprácu ich krajín v oblasti obranných technológií, ako aj prechodu na tzv. čistú energiu.

Indický premiér v týchto dňoch cestuje po európskych krajinách, pričom v pondelok sa v Berlíne stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Dvojica podpísala sériu bilaterálnych zmlúv zameraných najmä na udržateľný rozvoj. Nemecko sa zaviazalo poskytnúť Indii pomoc vo výške 10 miliárd eur určenú na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie. (TASR)

5. 5. 2022
|
06:43
|
Svet

Rusko chce plne kontrolovať prístup k Čiernemu moru. Dokazuje to podľa britského ministerstva obrany cielenie na mestá Cherson, Odesa i Mariupoľ. Ukrajinu by tak odrezali od mora a malo by to negatívny dopad na ekonomiku krajiny. (SME)

5. 5. 2022
|
06:40
|
Svet

V Charkovskej oblasti zahynul známy novinár Oleksandr Machov. Mal 36 rokov. Zomrel v bojoch pri Izjume. Volodymyr Zelenskyj vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným a priateľom.

"Dajte vedieť jeho synovi Vladyslavovi: Rusko ponesie zodpovednosť za túto smrť. Určite zvíťazíme. Určite to bol Oleksandrov sen. A my to splníme," povedal Zelenskyj vo videu. (SME)

5. 5. 2022
|
06:33
|
Ekonomika

Maďarsko bude vetovať návrh zákazu na dovoz ropy z Ruska. "Brusel vie, že je v rozpore s maďarskými záujmami. Nie je realizovateľný. Ak ho schválime, zničíme maďarské hospodárstvo," vyhlásil hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Kovács povedal, že v navrhovanom zákaze nevidí záruku energetickej bezpečnosti Maďarska. "Nevidíme nijaké plány ani záruky na to, ako by sa na základe súčasných návrhov dal zvládnuť prechod, a nevidíme ani to, ako by bolo možné zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska," dodal. (TASR)

5. 5. 2022
|
06:27
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj sa prihovoril Dánom. Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia ich krajiny spod nacistickej okupácie sa im poďakoval za podporu Ukrajiny a požiadal ich, aby mali na pamäti deti, ktoré vinou Ruska zahynuli.

"Prosím, pamätajte na ukrajinské deti, 220 detí, ktoré prišli o životy v tejto vojne. Majte na pamäti, že Európa je schopná zastaviť ďalšie takéto dianie," dodal.

elenskyj vyjadril vieru v to, že Ukrajina sa napriek ruskej invázii už čoskoro dočká mieru. "Rusko nie je pripravené zastaviť vojnu. Snívajú o dobytí Ukrajiny a ďalších európskych krajín. Stále snívajú o tom, že sloboda sa v Európe vytratí. Ich sny sa však nenaplnia. Splní sa ale sen o mieri. Tak, ako sa to stalo pred 77 rokmi," povedal.

Jeho prejav sa v stredu večer v Dánsku vysielal na veľkoplošných obrazovkách na námestiach, kde ho sledovali davy ľudí.

Zelenskyj v prejave varoval pred ruskou agresiou, ktorá by sa podľa jeho slov mohla rozšíriť aj do ďalších európskych krajín.

"Teraz sa na Ukrajine rozhoduje o budúcnosti nášho svetadielu. O tom či nie len my, ale aj naši susedia, budú mať mier... Nikto nevie povedať, koľko dní ešte táto vojna potrvá. Verím však, že deň oslobodenia (od okupantov) sa blíži," povedal. (TASR)

5. 5. 2022
|
06:21
|
Svet

Ukrajinská armáda údajne doteraz zabila 12 ruských generálov. USA priznali, že poskytujú Ukrajine spravodajské informácie, ktoré pomáhajú identifikovať dôstojníkov a ich polohu , ale počet úmrtí odmietli potvrdiť. (Kyiv Independent)

5. 5. 2022
|
06:14
|
Svet

Z Mariupoľa sa podarilo v stredu evakuovať ďalších 344 ľudí. "Prebehla druhá evakuačná operácia z Mariupoľa. Z mesta a predmestí odišlo do Záporožia 344 ľudí. Chystáme sa s nimi stretnúť," uviedol prezident Zelenskyj.

Povedal tiež, že všetkým evakuovaným poskytujú v Záporoží ukrajinské úrady potrebnú pomoc a čo najlepšiu starostlivosť.

Zelenskyj v prejave dodal, že pokračujú rokovania o evakuácii ďalších ľudí z mariupolských oceliarní Azovstaľ. "Sú tam ešte stále civilisti. Ženy, deti," uviedol. (TASR)

5. 5. 2022
|
00:04
|
Svet

Ukrajinské sily zvádzajú v oceliarňach Azovstaľ ťažké boje. V areáli oceliarní vedú podľa agentúry Reuters proti ruským jednotkám "krvavé bitky".

"Som hrdý na svojich vojakov, ktorí vynakladajú nadľudské úsilie, aby odolali tlaku nepriateľa... situácia je mimoriadne zložitá," uviedol vo videu na sociálnej sieti Telegram Denis Prokopenko, veliteľ pluku Azov. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko sa vyhráža ničením dodávok z krajín NATO na Ukrajinu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 496
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 672
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 906
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 902
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 824
 6. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 3 345
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 714
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Perfekcionizmus je často vyčerpávajúci.

Človek svoje nastavenie dokáže zmeniť, tvrdí psychologička.


21. jún
Logo Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

Správu priniesol taliansky denník Il Giornale.


3 h
Draft NHL v Buffale.

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj hráčov.


Samuel Grega 24. jún

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Zasiahnutý obytný dom v Kyjeve.

Podľa ukrajinských médií si útok vyžiadal najmenej jednu obeť.


ČTK a 1 ďalší 5 h
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ochorenie potvrdili už takmer v 50 krajinách sveta.


TASR 8 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h
Väčšinu fontán v Miláne odstavia.

Priľahlý región Lombardsko vyhlásil výnimočný stav.


TASR 16 h
SkryťZatvoriť reklamu