Brusel 4. februára (TASR) - Najstaršia belgická univerzita v mestečku Leuven udelila dnes čestný doktorát belgickému korunnému princovi Philippovi, a to i napriek vlne protestov zo strany profesorov, študentov a odporcov monarchie.
Počas slávnostného ceremoniálu sa pred aulou Katolíckej univerzity v Leuvene, ktorá práve slávi svoje 575. výročie, zhromaždilo asi 150 demonštrantov a dokonca museli zasahovať poriadkové sily.
Rozhodnutie univerzity udeliť doktorát 41-ročnému Philippovi vyvolalo rozporuplné reakcie už pred niekoľkými týždňami, keď ho oficiálne oznámili. Oficiálnym dôvodom je princov "aktívny príspevok k svetovému mieru" a podpora Belgicka na "ekonomickej, sociálnej, politickej a kultúrnej úrovni" vo svete.
Asi 250 profesorov prestížnej univerzity však podpísalo list, v ktorom tvrdia, že princ si takýto titul zatiaľ nezaslúžil a obvinili vedenie školy, že chce len vyhovieť kráľovskému palácu.
"Tvrdenie, že princ aktívne prispieva k svetovému mieru, vyvolalo veľké pobavenie. Ak chce univerzita byť akademickou inštitúciou, nesmie dovoliť podporovať veci, ktoré nie sú veľmi dôveryhodné," uviedli nespokojní profesori v protestnom liste.
Rektor André Oosterlinck priznal, že doktorát princovi má byť celkovým vyjadrením dôležitosti monarchie v očiach leuvenskej univerzity. Odôvodnenie doktorátu príspevkom k svetovému mieru nepovažuje za najšťastnejšie, ale rozhodnutie obhajuje. "Je tradíciou našej univerzity udeľovať takéto uznanie vládcom alebo budúcim vládcom," povedal v rozhovore pre belgické médiá.
V uliciach Leuvenu protestujúci počas slávnostného ceremoniálu rozdávali falošné certifikáty o doktoráte a dokonca sa po meste premávali so somárom, ktorý mal na sebe pripnutú fotografiu princa Philippa a falošný doktorát.
Čestný doktorát od univerzity v Leuvene dostala dnes okrem iných aj hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla Del Ponte.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed