SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Ukrajina Rusko Online: NATO plánuje vojenské cvičenia na odstrašenie Ruska

Rusi opäť ostreľovali Kyjev.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 29/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

29. 4. 2022
|
22:09
|
Svet

Už sa nedá pristupovať k Vladimirovi Putinovi tak ako predtým. Tak reagovali USA na to, že Indonézia pozvala Putina na novembrový summit skupiny krajín G20. Bude sa konať na ostrove Bali.

Joe Biden "verejne vyjadril nesúhlas s účasťou prezidenta Putina na summite G20. Privítali sme účasť Ukrajincov," oznámila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

"Dali sme najavo svoj postoj, že podľa nášho názoru by (Rusi) nemali byť prítomní verejne ani súkromne," dodala Psakiová.

Naznačila, že Spojené štáty sú v kontakte s Indonézanmi a že pozvanie Rusku prišlo ešte pred jeho inváziou na Ukrajinu. (TASR)

29. 4. 2022
|
22:03
|
Svet

Riziko zrušenia mierových rozhovorov s Ruskom je vysoké. Podľa Volodymyra Zelenského za to môže hnev Ukrajincov spôsobený ruskými zverstvami.

 Zelenskyj uviedol, že mnoho Ukrajincov chce po tom, čo sa stalo v Buči alebo Mariupoli, ruských vojakov jednoducho zabíjať. "Keď existujú také postoje, je ťažké hovoriť o čomkoľvek," poznamenal.

Zároveň dal opäť najavo pripravenosť rokovať s Vladimirom Putinom, ktorý podľa neho na ruskej strane o všetkom rozhoduje. (ČTK)

29. 4. 2022
|
21:55
|
Svet
Dôležité

V Kyjevskej oblasti objavili ďalší masový hrob s telami 900 civilistov. Oznámil to Volodymyr Zelenskyj s tým, že ruské sily pálili telá v mobilných krematóriách, čo sťaží vyšetrovanie zločinov.

Podľa odhadov ukrajinských úradov Rusi nezákonne deportovali pol milióna Ukrajincov do Ruska. Zelenskyj povedal, že je potrebné tieto zločiny potrestať. "Ľudia budú zatýkaní, prídu rozsudky. Je to otázka času," povedal.

Podotkol tiež, že túto prácu môže sťažiť mnoho faktorov, napríklad pomalá práca medzinárodných inštitúcií, nedostatok dôkazov, ktoré teraz pomáhajú zhromažďovať aj forenzní experti z niekoľkých európskych krajín, alebo absencia tiel. (ČTK)

29. 4. 2022
|
21:46
|
Svet

Odvaha a schopnosti ukrajinskej armády sa zapíšu do vojenskej histórie. Uviedol to americký minister obrany Lloyd Austin.

"Ukrajinské nemocnice boli bombardované. Občania (Ukrajiny) boli popravení. Ich deti sú traumatizované. A napriek tomu všetkému (Ukrajinci) odviedli skvelú prácu pri obrane svojej suverenity. Odvaha a schopnosti Ukrajiny sa zapíšu do vojenskej histórie," napísal šéf Pentagónu. (TASR)

29. 4. 2022
|
21:42
|
Svet

Rusko zatiaľ nepovažuje vojnu na Ukrajine za súboj s NATO. V opačnom prípade by sa zvýšilo riziko jadrovej vojny, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Zdá sa však, že NATO sa domnieva, že je vo vojne proti Rusku. Lídri NATO a Európskej únie bez okolkov a verejne vyhlasujú, že prezident Putin musí zlyhať, že Rusko musí byť porazené. Keď použijete takúto terminológiu, verím, že si myslíte, že ste vo vojne," pokračoval Lavrov.

Dodal, že zo zastavenia mierových rozhovorov je vinná Ukrajina, pretože zmenila vyjednávacie pozície pokynov z Washingtonu a Londýna. (Sky News)

29. 4. 2022
|
21:15
|
Svet

Stovky ľudí prišli do Charkova z oslobodenej dediny Ruská Lozova. "Schovávali sme sa v pivnici. Triasla sa od výbuchov, kričali sme, plakali, modlili sa," opísala situáciu počas ruskej okupácie Ľudmyla Bocharniková.

Ďalší civilisti uviedli, že sa ukrývali bez jedla a elektriny a len s malým množstvom pitnej vody.

Takmer polovica obyvateľov dediny utiekla na autobusoch, poškodených autách či pešo po tom, čo odtiaľ ukrajinské sily v prudkých bojoch úplne vytlačili ruských vojakov, uviedol gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.

Ukrajinský pluk Azov zverejnil video, ktoré zachytáva, ako jeho bojovníci vztyčujú ukrajinskú vlajku nad miestnou vládnou budovou, i keď na okrajoch obce stále prebiehajú boje.

Gubernátor Charkovskej oblasti predtým oznámil, že "naše jednotky vyhnali ruských vojakov z obcí Bezruky, Slatyne a Pruďanka", pričom dodal, že ukrajinské sily "zaistili svoje pozície". Dediny ležia severne od druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov a blízko územia Ruska. (TASR)

29. 4. 2022
|
20:40
|
Svet

Na 1 187 stúpol oficiálny počet mŕtvych v okolí Kyjeva. Ide o bilanciu z území, ktoré okupovala ruská armáda, oznámil policajný riaditeľ Kyjevskej oblasti Andrij Njebytov. Zhruba 200 ľudí je nezvestných.

Ruské jednotky okupovali oblasti severne od Kyjeva viac než mesiac. Po ich stiahnutí našli stovky zabitých civilistov, mnohí z nich v mestečku Buča. (TASR)

29. 4. 2022
|
20:14
|
Svet

Šéf OSN neberie osobne ruské raketové údery na Kyjev počas svojej návštevy. "Antonio Guterres to neberie ako znak straty rešpektu voči nemu, ale voči ľuďom v Kyjeve," uviedol hovorca OSN Farhan Haq.

OSN vyjadrila úprimnú sústrasť v súvislosti s obeťou štvrtkových raketových útokov na centrum Kyjeva. O život pri nich prišla novinárka a producentka stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda Vera Hyryčová. Podľa OSN musia útoky takéhoto druhu skončiť. (TASR)

29. 4. 2022
|
19:58
|
Svet

Švédsko a Fínsko sú v úzkom kontakte pri rozhodovaní o vstupe do NATO. Mnohé nasvedčuje tomu, že sa rozhodnú v prospech kandidatúry na členstvo v NATO. Najbližšie týždne sa ukážu ako kľúčové.

"Bude veľmi dôležité, aby Fínsko a Švédsko mohli prijímať rozhodnutia rovnakým smerom a v rovnakom časovom rámci, samozrejme plne rešpektujúc nezávislosť nášho rozhodovania," povedal šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto po stretnutí so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Lindeovou.

Švédsky parlament v súčasnosti prehodnocuje švédsku bezpečnostnú politiku, pričom by podľa očakávaní mal poskytnúť k tejto veci správu 13. mája. Nasledujúci deň plánujú predstaviť svoj postoj k tejto záležitosti fínski sociálni demokrati premiérky Sanny Marinovej.

Fínsky prezident Sauli Niinistö plánuje 17. a 18. mája navštíviť Štokholm a stretnúť sa so švédskym kráľom Karolom XVI. Gustávom, dodáva DPA. (TASR)

29. 4. 2022
|
19:48
|
Svet

Pomoc Ukrajine v sume 33 miliárd dolárov má byť Kongresom schválený čo najskôr. Vyhlásila to šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. 

Balík zahŕňa viac ako 20 miliárd dolárov na vojenskú pomoc a 8,5 miliardy na ekonomickú pomoc. Je viac ako dvojnásobne väčší v porovnaní s úvodnou vojenskou a humanitárnou pomocou v sume 13,6 miliardy dolárov, ktorú americký Kongres schválil minulý mesiac. (SITA)

29. 4. 2022
|
19:47
|
Domov

Bitka o Donbas je zásadná, no nie rozhodujúca. Aj keby sa Rusom podarilo obsadiť celú Luhanskú a Doneckú oblasť, na silu ukrajinského odporu to vplyv mať nebude, hovorí analytik Milan Mikulecký v rozhovore pre SME. (SME)

29. 4. 2022
|
19:37
|
Svet

Rusku nevychádza dodržanie plánu ofenzívy na východe Ukrajiny. "Sme presvedčení, že Rusi zaostávajú za svojím časovým plánom toho, čo sa pokúšajú dosiahnuť v Donbase," povedal predstaviteľ ministerstva obrany USA.

Predstaviteľ uviedol, že Moskva dúfala, že v tomto čase už bude oveľa ďalej v pláne na obkľúčenie ukrajinských síl na východe, ale že ruskí vojaci tam narážajú na tvrdý odpor. (TASR)

29. 4. 2022
|
19:31
|
Svet

Vojenská prehliadka v Moskve sa 9. mája uskutoční bez zahraničných hostí Oslavy Dňa víťazstva sa konajú každoročne na pripomenutie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Na tohtoročnom podujatí sa však neočakáva dokonca ani účasť dlhoročného Putinovho spojenca, bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Pokiaľ viem, (účasť) neplánuje," odpovedal na otázku o Lukašenkovi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ako ďalej dodal, pre Moskvu nie je nezvyčajné pozvánky vynechať, keďže tohtoročné 77. výročie nie je jubilejným.

"Vec sa má tak, že to nie je jubilejný deň. Je to náš sviatok, posvätný deň pre Rusko a celý ruský ľud. Nepozvali sme žiadnych zahraničných lídrov," spresnil podľa agentúry TASS. (TASR)

29. 4. 2022
|
19:09
|
Svet

Poľsko dodá Ukrajine vyše 200 tankov sovietskej výroby typu T-72.  Väčšina týchto tankov už prešla poľsko-ukrajinské hranice a nachádza sa na území Ukrajiny

Poľský prezident Adrzej Duda začiatkom týždňa vyhlásil, že Poľsko od začiatku ruskej vojenskej invázie už poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 1,5 miliardy eur. (TASR)

29. 4. 2022
|
19:00
|
Svet

Maďarsko by malo odsúdiť Rusko za napadnutie Ukrajiny. Spoločne to vyhlásili český premiér Petr Fiala a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki po stretnutí vo Varšave.

Štátnici dostali otázku o ďalšom fungovaní Vyšehradskej štvorky (V4), do ktorej patria Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko.

Morawiecki uviedol, že formát V4 stále existuje, ale "musíme si veľmi dôkladne objasniť otázky súvisiace s ruskou agresiou voči Ukrajine". (TASR)

29. 4. 2022
|
18:55
|
Svet

Vojna Volodymyra Zelenského nezmenila, iba odhalila jeho vlastnosti. Povedala to jeho manželka Olena Zelenská a dodala svet vidí jeho odhodlanie zvíťaziť a tiež fakt, že je to muž, na ktorého sa možno spoľahnúť. 

Zelenská v rozhovore v poľskom denníku Rzeczpospolita takisto uviedla, že svojho manžela nevidela od začiatku invázie Ruska na Ukrajine.

Keď sa Zelenská zobudila ráno 24. februára, v deň začatia vojny, jej manžel bol už hore a oblečený. Povedal jej len "Začalo sa to" a odišiel do úradu v Kyjeve, spomína si prvá dáma. Povedala, že ich dve deti sú s ňou, ale miesto pobytu neuviedla. (TASR)

29. 4. 2022
|
18:34
|
Svet

Svetová zdravotnícka organizácia sa musí zaoberať situáciou na Ukrajine. Organizácia zaznamenala približne 177 útokov na zdravotnícke zariadenia.

Napadnutá krajina žiada, aby sa "nie neskôr než 9. mája"  uskutočnila schôdzku v súvislosti s útokmi na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine, prerušenou očkovacou kampaňou a obavami z hrozieb rádiologických alebo chemických udalostí.

WHO sa k záležitosti doposiaľ bezprostredne nevyjadrila. (TASR)

29. 4. 2022
|
18:23
|
Domov

Rusi nedávno v rámci svojej vojenskej agresie na Ukrajine nasadili dva delfíny v zálive pri Sevastopoli, odhaľujú satelitné zábery. Ich úlohou je zrejme strážiť zariadenia pred sabotážou. Je správne posielať zvieratá do vojny? (SME)

29. 4. 2022
|
18:22
|
Svet

Rusko použilo vo vojne na Ukrajine rakety v hodnote 7,5 miliardy dolárov. Tvrdí to vydanie Forbes Ukrajina. (Kyiv Independent)

29. 4. 2022
|
18:08
|
Domov

Odkedy vypukla vojna, tá žena nemôže spať. Vždy sa nadránom zobudí a potom si spomenie, čo všetko strašné sa deje, a už sa nedokáže upokojiť. Je neuveriteľné, do koľkých postelí sa Putin dostal a čo tam zažíva. Píše Eva Borušovičová. (SME)

29. 4. 2022
|
18:08
|
Svet

Nórsko zakázalo vstup ruským nákladným vozidlám. Taktiež neumožní ruským lodiam vplávať do prístavov. Pripojilo sa k rovnakým sankciám, ktoré prijala EÚ. 

Výnimku však budú mať ruské rybárske lode, ktoré pravidelne vykladajú svoje úlovky v prístavoch na severe Nórska. Výnimka bude platiť aj pre prístavy na arktickom súostroví Špicbergy, do ktorých je voľnejší prístup zahraničných plavidiel na základe dohody z 20. rokov minulého storočia. (SITA)

29. 4. 2022
|
18:03
|
Ekonomika

Rusko uhradilo v dolároch dve platby zo svojich dlhopisov. To by mu umožnilo vyhnúť sa hrozbe štátneho bankrotu, ak by v termíne nevyrovnalo svoje zahraničné dlhy v príslušnej mene.

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že uskutočnilo kupónové platby v celkovej výške približne 650 miliónov USD  za dva dlhopisy so splatnosťou v rokoch 2022 a 2042 denominované v amerických dolároch.

Začiatkom apríla sa totiž Moskva pokúsila zaplatiť za tieto dlhopisy v rubľoch potom, čo boli jej devízové rezervy v amerických bankách zablokované v rámci sankcií proti Moskve za inváziu na Ukrajinu. (SITA)

29. 4. 2022
|
17:56
|
Svet

Do Poľska dorazili zbrane pre Ukrajinu zo Španielska. V prístave Gdyňa zakotvila španielska loď Ysabel, ktorá priviezla dosiaľ najväčšiu dodávku vojenského materiálu pre Ukrajinu.

Príchod 149-metrov dlhého plavidla s 200-tonovým nákladom do Poľska v piatok potvrdilo španielske ministerstvo obrany. Po vyložení náklad prevezú na logistickú základňu na Ukrajine.

Španielsko podľa premiéra Pedra Sáncheza dodalo aj 30 nákladných áut, niekoľko špeciálnych ťažkých transportných vozidiel a 10 menších vozidiel, ktoré použijú na prepravu vojenského materiálu na Ukrajinu.

Ešte pred touto zásielkou Španielsko dodalo Ukrajine 1 370 protitankových granátometov, 700-tisíc nábojov do guľometov, obrnenú sanitku a zdravotnícky materiál. (SITA)

29. 4. 2022
|
17:54
|
Svet

Ruská armáda použila vo vojne na Ukrajine prvýkrát ponorku. Z ponorky s dieselovým pohonom vystrelila na ukrajinské vojenské ciele riadené strely „Kalibr“. (NEXTA)

29. 4. 2022
|
17:44
|
Svet

Kyjev bol včera večer opäť ostreľovaný, Išlo o prvé bombardovanie ukrajinskej metropoly tohto druhu od polovice apríla. Na juh Ukrajiny už dorazil náš protivzdušný systém S-300 a Poľsko na Ukrajinu posiela svoje tanky.

Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, súhrn najdôležitejších informácii z diania na Ukrajine. Načítala Jana Maťková, text pripravila Nina Sobotovičová. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 29/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
29. 4. 2022
|
17:29
|
Svet

Ukrajinskí vojaci úmyselne poškodili miestnu priehradu a zaplavili časť dediny Demydiv s okolitými poľami. Vďaka tomu ruské tanky uviazli v postupe zo severu na Kyjev a ukrajinská armáda dostala priestor na prípravu obrany. (SME)

29. 4. 2022
|
16:57
|
Ekonomika

Putin diskutuje o myšlienke naviazania rubľa na zlato a iný tovar, uviedol  to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podľa agentúry Reutersby tento krok znamenal, že ruská mena by bola po prvý raz za viac ako storočie priamo naviazaná na drahé kovy. (TASR)

29. 4. 2022
|
16:55
|
Svet

Ruskí vojaci použili fosforovú muníciu v dedine Solovjove na východe Ukrajiny. Informoval o tom gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Fosfor nie je podľa dohovoru o chemických zbraniach klasifikovaný ako chemická zbraň, no jeho používanie ako zápalnej zbrane v blízkosti civilistov je nezákonné. Kyrylenko na Telegrame dodal, že ruské sily tiež ostreľovali dedinu Lastočkyne, pričom poškodili obytný dom a obchod. V noci sa Rusi zamerali na obec Avdijivka, keď použili raketomety Grad. Ráno nasledoval ďalší nálet a ostreľovanie, ktoré poškodili obytné domy i civilnú infraštruktúru. (SITA)

29. 4. 2022
|
16:51
|
Svet

Reportér magazínu Time strávil so Zelenským v jeho sídle na Bankovej ulici dva týždne. V rozsiahlom texte približuje, ako vyzerali Zelenského prvé hodiny od vypuknutia vojny na Ukrajine a aký je jeho denný režim. (SME)

29. 4. 2022
|
16:33
|
Svet

Z Ukrajiny bolo evakuovaných 78 preživších holokaustu. Útočisko hľadajú v Nemecku.

Medzi zachránenými je aj 90-ročná Galina Ploschenko, ktorá cestovala tri dni zo svojho rodného mesta Dnipro do centra starostlivosti pre seniorov v nemeckom Hannoveri. V rozhovore pre The New York Times opísala, ako bola uväznená vo svojej posteli v dôchodcovskom centre, keď delostrelecké útoky zasiahli mesto na juhohovýchode Ukrajiny.

"Prvýkrát som bola dieťa a moja mama bola moja ochrankyňa. Teraz som sa cítila taká sama. Je to hrozná skúsenosť, bolestivá," povedala Ploschenko. (Sky News)

29. 4. 2022
|
16:25
|
Domov

Fotograf Denníka SME Jozef Jakubčo vo videu opisuje svoje zážitky z Ukrajiny. V Kyjeve a jeho okolí fotil pohreby, zničené dediny i Veľkú noc. Hovorí aj o svojich pocitoch, o tom, aké to je fotiť pohreb a či sa cítil bezpečne. (SME)

29. 4. 2022
|
16:01
|
Regióny

Na hraničnom priechode vo Veľkých Slemenciach sa zmení režim. Od pondelka bude fungovať denne od 8.00 do 20.00 h, ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

"Zároveň upozorňujeme, že ak osoba prekročí hranice cez hraničný priechod mimo jeho otváracích hodín, dopúšťa sa priestupku na úseku kontroly hraníc," doplnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (TASR)

29. 4. 2022
|
15:58
|
Svet

Ruský gigant Rosnefť znižuje vývoz nafty cez kľúčový prístav na nulu. Baltský prístav Primorsk nemá na máj naplánovanú žiadnu nakládku. Jeho hlavný odberateľ, svetový obchodník s komoditami Trafigura, totiž oznámil výrazné zredukovanie nákupov ruských produktov. (TASR)

29. 4. 2022
|
15:56
|
Svet

NATO plánuje vojenské cvičenia na odstrašenie Ruska. Desaťtisíce vojakov sa v najbližších týždňoch zúčastnia na sérii cvičení po celej Európe.

Cvičenia za podpory lietadiel, tankov, delostrelectva a obrnených útočných vozidiel sa uskutočnia vo Fínsku, Poľsku, Severnom Macedónsku a pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice. Budú zahŕňať vojakov z NATO i spoločných expedičných síl z Fínska a Švédska, ktoré zatiaľ nie sú členmi NATO.

Podľa generálporučíka Ralpha Wooddissea, veliteľa poľnej armády Spojeného kráľovstva, budú mať cvičenia taký rozsah, aký v Európe v tomto storočí ešte nebol. Už tento týždeň sa približne 4 500 vojakov zúčastní na cvičení Swift Response, ktoré bude zahŕňať výsadky z lietadiel a útoky z helikoptér v Severnom Macedónsku. Operácia bude zahŕňať sily z USA, Británie, Albánska, Francúzska a Talianska.

Na budúci mesiac sa 18-tisíc vojakov NATO, vrátane síl z Británie, Francúzska a Dánska, zúčastní na cvičení Hedgehog pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice. Koncom mája sa zasa približne 1000 britských vojakov pripojí k jednotkám z 11 ďalších krajín na cvičení Defender v Poľsku. (SITA)

29. 4. 2022
|
15:46
|
Svet

Ostreľovanie oceliarní Azovstaľ v Mariupoli neustále pokračuje. Pozrite si aktuálnu mapu útokov. (SME)

Explózie
29. 4. 2022
|
15:17
|
Svet

Viac ako 600 ľudí utrpelo zranenia pri ruskom bombardovaní provizórnej nemocnice pri mariupoľskom Azovstale. Informoval o tom starosta obliehaného mesta Vadym Bojčenko.

Podľa viacerých správ boli oceliarne v stredu večer silno bombardované. Bojčenko tiež povedal, že ruskí vojaci zriadili "filtračné centrá", kde preverujú tých, ktorí chcú byť evakuovaní.

"Ak niekto odíde z mesta a je tak či onak spojený so štátnou službou či komunálnymi službami, dostane smutnú správu, že ide do väzenia. Takýto ľudí tam držia a mučia," tvrdí.

CNN pripomína, že slová starostu nie je možné nezávisle overiť. (CNN)

29. 4. 2022
|
15:11
|
Svet

Elon Musk daroval Ukrajine solárne panely. Miliardár daroval panely od svojej spoločnosti Tesla na zabezpečenie napájania zdravotníckych zariadení v Kyjeve a okolí. Používať sa budú v Irpini a Boroďanke. (Sky News)

29. 4. 2022
|
14:32
|
Svet

Bratislava by mohla byť miestom stretnutia pápeža s ruským patriarchom. Pápež František sa mal s Kirillom pôvodne stretnúť v júni v Jeruzaleme, ale už to nie je reálne, napísala Catholic News Agency. (TASR)

29. 4. 2022
|
14:29
|
Svet

Nórsko uzavrelo hranice pre tovar z Ruska. Pre kamióny bude uzavretý jediný kontrolný bod Storskog a lodiam bude zakázaný vstup do prístavov.  (NEXTA)

29. 4. 2022
|
14:26
|
Svet

Ruské jednotky ostreľovali dôležitý železničný uzol a zásobovacie vedenie pre ukrajinské jednotky na východe krajiny. Video ukazuje horiace železničné vagóny v meste Lyman v Doneckej oblasti.

„Rusi sa snažili postúpiť zo susedného Charkivského regiónu smerom na Lyman, a urobiť všetko pre to, aby získali priamu cestu smerom na Slovjansk a Kramatorsk, aby dosiahli svoje strategické ciele v Doneckej oblasti,“ povedal gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Trval na tom, že „nepriateľ nemôže preraziť a mesto Lyman je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl“.

Kyrylenko povedal, že Rusi používajú delostrelectvo a nálety, aby zničili osady a zabránili ukrajinským obrancom opevniť svoje pozície. (SITA)

29. 4. 2022
|
13:22
|
Svet

Ruská armáda zajala dvoch britských dobrovoľníkov, ktorí na Ukrajine poskytovali humanitárnu pomoc. Podľa britskej rozhlasovej stanice BBC o tom informovala nezisková organizácia Presidium Network.

BBC v piatok uviedla, že k zajatiu došlo zrejme v pondelok na juhovýchode Ukrajiny, na kontrolnom stanovišti ležiacom južne od mesta Záporožie. Predpokladá sa, že dvojica dobrovoľníkov pracovala v oblasti "na vlastnú päsť", ale bola v kontakte s organizáciou Presidium Network. (TASR)

29. 4. 2022
|
12:55
|
Svet

"Rusom sa na Donbase postupne darí napĺňať lokálne taktické ciele, hoci určite nie tak, ako si predstavovali, nie je to zásadný postup ani prelomenie frontu. Zatiaľ sa im nedarí ani obkľučovanie ukrajinských jednotiek," hovorí analytik Milan Mikulecký.  (SME)

29. 4. 2022
|
12:54
|
Svet
Dôležité

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 dorazil na juh Ukrajiny. S odvolaním na ukrajinské vzdušné sily o tom napísala Ukrajinská pravda. Systém je podľa portálu už nasadený v bojových misiách. 

"Systém protivzdušnej obrany S-300 od partnerských krajín výrazne posilnil protivzdušnú obranu juhu krajiny," uviedlo velenie vzdušných síl, podľa ktorého systém "efektívne plní svoju prácu proti veľkej časti zariadení ruských okupantov". (SME)

29. 4. 2022
|
12:37
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastní na summite skupiny G20, na ktorý bol pozvaný aj jeho náprotivok Volodymyr Zelenskyj. Oznámil to prezident Indonézie Joko Widodo. (TASR)

29. 4. 2022
|
12:09
|
Svet

Británia pošle na Ukrajinu špecializovaný tím na pomoc pri zhromažďovaní dôkazov a stíhaní páchateľov údajných vojnových zločinov. V tíme budú aj odborníci na sexuálne násilie. (TASR)

29. 4. 2022
|
12:04
|
Svet

Ukrajinskú hraničnú oblasť Sumy ostreľovali z územia Ruska, informovala o tom štátna pohraničná stráž. K ostreľovaniu mínometmi došlo približne tridsaťkrát. Zatiaľ nie sú hlásené obete. (Kyiv Independent)

29. 4. 2022
|
11:48
|
Svet

Stanovište v ruskej dedine Krupec malo zasiahnuť ostreľovanie, tvrdí gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt. Dodal, že nie sú hlásené žiadne obete ani škody.

„Dnešné ráno v Rylskom okrese pri hraniciach nebolo pokojné. Okolo 8:00 bolo mínometnou paľbou ostreľované kontrolné stanovište v obci Krupec,“ napísal s tým, že Rusi paľbu opätovali. Kurská oblasť, ktorá hraničí s Ukrajinou, bola podľa Starovojta v ostatných dňoch miestom niekoľkých útokov. Tvrdí, že v Kursku v stredu zaznamenali paľbu a v pondelok nad obcou Borovskoje zostrelili dva ukrajinské drony. (SITA)

29. 4. 2022
|
11:37
|
Svet
Dôležité

Ruská raketa, ktorá zasiahla Kyjev, zabila novinárku rádia Slobodná Európa Veru Hyryčovú. Jej telo našli pod troskami zničeného bytového domu. (Kyiv Independent)

29. 4. 2022
|
10:42
|
Svet

Na Ukrajine prišlo o život približne 23-tisíc ruských vojakov, informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Štatistiky zatiaľ nie je možné nezávisle overiť.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 986 tankov, 2418 bojových obrnených vozidiel, 1695 vozidiel, 435 delostreleckých systémov, 151 odpaľovacích raketových systémov, 73 systémov protivzdušnej obrany, 155 vrtuľníkov, 189 lietadiel, 76 palivových nádrží, 229 dronov a osem lodí. (SITA)

29. 4. 2022
|
10:22
|
Svet
Dôležité

Ruský útok na Kyjev si vyžiadal jednu obeť, informoval primátor Vitalij Kličko. Záchranári našli telo pri prehľadávaní trosiek obytnej budovy v kyjevskej štvrti Ševčenkivsky. Rusko útok na Kyjev potvrdilo. (BBC)

29. 4. 2022
|
10:20
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Росія може припинити постачання газу до Словаччини. Адвокат зізнається у дачі хабара колишньому начальнику шпигунської служби. Військові технології Словаччини застаріли. Словацький тенісист увійшов до рейтингу 50 найкращих.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete  prečítať tu . (SME)

29. 4. 2022
|
09:53
|
Domov

Na Slovensko prišlo od začiatku vojny na Ukrajine viac ako 373-tisíc ľudí, úrady udelili viac ako 72-tisíc dočasných útočísk. Zo Slovenska prešlo späť na Ukrajinu viac ako 118-tisíc osôb.

Hraničnými priechodmi prešlo vo štvrtok 869 mužov, 2 342 žien a 837 detí. O dočasné útočisko požiadalo 306 osôb. Smerom na Ukrajinu prešlo 3 089 osôb. (SITA)

29. 4. 2022
|
09:39
|
Svet

Nemecko nebude blokovať embargo EÚ na ruskú ropu, oznámil Habeck. Nemecký minister hospodárstva je však skeptický, či je to efektívny spôsob zvýšenia tlaku na Rusko, ktoré naďalej vedie vojnu na Ukrajine. (SME)

29. 4. 2022
|
08:34
|
Svet

Ukrajina dúfa, že sa podarí evakuovať civilistov z areálu oceliarní Azovstaľ v Mariupoli. "Dnes je naplánovaná operácia s cieľom dostať civilistov z komplexu," informovala kancelária prezidenta Zelenského bez podrobností. (Reuters)

29. 4. 2022
|
08:30
|
Svet
Dôležité

Buča a Irpiň sa spamätávajú z masakrov. Exhumácie z provizórnych hrobov a následné pohreby sa stali každodennou a intenzívnou aktivitou. Z ulíc už trosky odpratali, v ľuďoch však trauma zostane. Prečítajte si reportáž Lukáša Onderčanina. (SME)

Zdroj SME/Jozef Jakubčo
29. 4. 2022
|
07:36
|
Svet

Ukrajina identifikovala desať Rusov obvinených zo zverstiev v Buči. Informovala generálna ukrajinská prokurátorka Iryna Venediktovová.

Do mučenia a zabíjania civilistov sa zapojilo desať vojakov zo 64. samostatnej motorizovanej pešej brigády, ktorí okupovali Buču. Ruský prezident Putin nedávno ocenil prácu brigády a Venediktovová uviedla, že ako ich vrchný veliteľ nesie zodpovednosť za činy týchto vojakov. Zároveň vyzvala verejnosť, aby pomohla pri zbieraní dôkazov. (TASR)

29. 4. 2022
|
07:30
|
Svet

Rusko mení Chersonskú oblasť na obraz separatistických republík v Donbase. Jedným z prvých krokov je snaha rozšíriť rubeľ ako platidlo. Ukrajinské úrady varujú, že Rusi v Chersone pripravujú referendum, aké urobili pred anexiou Krymu. (SME)

29. 4. 2022
|
07:29
|
Svet

Bitka o Donbas zostáva hlavným strategickým cieľom Ruska, aby dosiahlo deklarovaný cieľ zaistiť si kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou. V správe o situácii na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ťažké boje sa odohrávajú najmä okolo miest Lysyčansk a Severodoneck. Vzhľadom na silný ukrajinský odpor sú ruské územné zisky obmedzené a invázne jednotky ich dosiahli za cenu značných strát, tvrdia Briti. (SME)

29. 4. 2022
|
07:05
|
Ekonomika

Od prvého dňa invázie na Ukrajinu vieme, že ruský plyn je jedným z nástrojov tejto vojny. Od toho istého dňa hrozilo, že Gazprom zavrie tok smerom do Európy a v stredu sa tak aj naozaj stalo.

Ruský prezident Vladimir Putin sa snaží rozoštvať Európu. Či sa mu to darí a či máme na obzore plynovú krízu veľkých rozmerov, sa dozviete v podcaste Dobré ráno. (SME)

Načítavam... Putin rozohral hru s plynom. Rozoštve Európu? (29. 4. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
29. 4. 2022
|
06:52
|
Svet

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe po ôsmich rokoch oficiálne končí monitorovaciu misiu na Ukrajine. Rusko vetovalo predĺženie mandátu misie OBSE.

"Postoj Ruska nám nedáva inú možnosť," uviedol poľský minister zahraničia Zbigniew Rau ako zástupca krajiny predsedajúcej OBSE. Všetky rozhodnutia organizácie sa prijímajú konsenzom a Moskva pred necelým mesiacom prvýkrát zablokovala predĺženie mandátu misie, podotkla agentúra AFP. (ČTK)

29. 4. 2022
|
06:46
|
Svet

Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny pokračovali v taktických pozemných útokoch a ostreľovaní pozdĺž celej kontaktnej línie na východe Ukrajiny, ale nezískali žiadny väčší pokrok.

Ruská armáda podnikla aj niekoľko úspešných lokálnych útokov smerom k Mykolajivu, je však nepravdepodobné, že by v blízkej dobe obnovila útok na samotné mesto. Rusi zintenzívnili aj ostreľovanie komplexu Azovstaľ v Mariupoli. (SME)

29. 4. 2022
|
06:37
|
Svet

OSN bude 11. mája hlasovať o nástupcovi Ruska v Rade OSN pre ľudské práva. Hovorkyňa predsedu Valného zhromaždenia OSN Paulina Kubiaková oznámila, že jedinou kandidátskou krajinou je Česká republika.

Kreslá v tejto rade sú rozdelené podľa regiónov OSN a náhradou Ruska musí byť východoeurópska krajina.

Valné zhromaždenie OSN začiatkom apríla schválilo rezolúciu, ktorou pozastavilo Rusku členstvo v Rade OSN pre ľudské práva. Návrh rezolúcie bol vypracovaný po obvineniach, že ruskí vojaci zámerne a brutálne vraždili civilistov v ukrajinskej Buči.

Rusko sa z rad stiahlo ešte pred hlasovaním, čím sa vyhlo tomu, aby prišlo o štatút pozorovateľskej krajiny. (TASR)

29. 4. 2022
|
06:21
|
Svet

Zelenskyj rokoval s bulharským premiérom Petkovom o energetike a obrane. Ukrajinský prezident a Petkov sa dohodli, že poškodené ukrajinské vojenské vybavenie môže byt opravené v bulharských zariadeniach a zaslané späť na Ukrajinu.

Ďalšia záležitosť, na ktorej sa lídri dohodli, boli dodávky ukrajinskej elektrickej energie do Bulharska a spoločné využívanie plynovodu Trans-Balcan s cieľom diverzifikovať dodávky energie v oblasti, oznámil Zelenskyj. (TASR)

29. 4. 2022
|
06:04
|
Svet

Moskovská spravodajkyňa britskej stanice Sky News zdieľala na sociálnej sieti fotografiu balistickej rakety, ktorú prevážali ulicami ruského hlavného mesta a zaparkovali priamo pred ukrajinskou reštauráciou.

Tieto scény sa podľa Diany Magnayovej odohrali počas nácviku ruskej vojenskej prehliadky ku Dňu víťazstva 9. mája. Prehliadka ruských ozbrojených síl sa koná každý rok v spomínaný deň na moskovskom Červenom námestí počas osláv víťazstva vtedajšieho Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne.

"Obzvlášť odporný na mojej fotografii je fakt, že je zaparkovaná vedľa ukrajinskej reštaurácie Odessa Mama," napísala novinárka k snímke balistickej rakety zverejnenej na Twitteri.

Obyvatelia Odesy pomenovaním Odessa Mama označujú svoje mesto. (TASR)

28. 4. 2022
|
23:52
|
Svet

Prezident Zelenskyj označil útoky na obytnú oblasť Kyjeva v čase návštevy šéfa OSN Antónia Guterresa za pokus o "poníženie" Organizácie Spojených národov.

"Ruské rakety zasiahli mesto bezprostredne po ukončení našich rozhovorov," povedal Zelenskyj a dodal, že išlo o päť rakiet.

To podľa jeho slov veľa napovedá o úsilí ruského vedenia ponížiť OSN a všetko, čo táto organizácia predstavuje. Tento krok Ruska si podľa ukrajinského prezidenta vyžaduje adekvátne ráznu reakciu. (TASR)

28. 4. 2022
|
23:36
|
Svet

Úroveň radiácie v Černobyle nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí v jej okolí, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu po posúdení situácie v bývalej jadrovej elektrárni.

Správu agentúra zverejnila po tom, čo jej inšpektori vycestovali do Černobyľu, aby tam po stiahnutí ruských jednotiek poskytli technickú podporu.

Rusko okupovalo oblasť Černobyľu počas piatich týždňov, podľa mediálnych informácií mohli byť ruskí vojaci vystavení žiareniu počas bojov v tejto oblasti.

Inšpektori MAAE objavili vyššie úrovne radiácie vo vnútri i v okolí zákopov, ktoré vykopali ruskí vojaci, nedosahovali však nebezpečnú úroveň, spresnil šéf agentúry Rafael Grossi. "Je celkom jasné, že to nie je miesto na piknik alebo vykopávky," podotkol s tým, že ročná úroveň radiácie v zákopoch predstavovala 6,5 milisieverta. Pre porovnanie, personálu v ukrajinských jadrových zariadeniach bolo povolené byť vystavený maximálnej úrovni 20 milisievertov za jeden rok, dodal Grossi.

Najväčšie starosti podľa neho v súčasnosti vyvoláva jadrová elektráreň v Záporoží na juhovýchode Ukrajiny, ktorá je pod kontrolou Ruska. Ruské jednotky využívajú letisko Melitopoľ v Záporožskej oblasti pre svoje stíhačky a helikoptéry, tvrdí generálny štáb ukrajinskej armády.

Akýkoľvek nesprávne nasmerovaný projektil alebo podobná nehoda by mohli mať vážne následky, dodal Grossi. (TASR)

Ukrajinskí vojaci v bývalej jadrovej elektrárni Černobyľ.
Zdroj TASR/AP
28. 4. 2022
|
22:34
|
Svet

Generálny tajomník OSN a jeho tím sú "šokovaní" blízkosťou ruských útokov na centrum Kyjeva v čase ich oficiálnej návštevy. Všetci sú však "v bezpečí".

V centre Kyjeva bolo počuť po stretnutí Guterresa s prezidentom Zelenským dva mohutné výbuchy. Išlo o prvé bombardovanie ukrajinskej metropoly tohto druhu od polovice apríla.

"Je to vojnová zóna, ale je šokujúce, že sa to stalo blízko nás," povedal hovorca humanitárneho úradu OSN Saviano Abreu, ktorý však nešpecifikoval, ako blízko bola delegácia OSN k bodu dopadu.

Jedna strela zasiahla obytnú budovu v centre Kyjeva a tri osoby utrpeli zranenia. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na platforme Telegram uviedol, že došlo "k dvom úderom na štvrť Ševčenkivskyj" na severozápade Kyjeva a v najmenej dvoch výškových budovách následne vypukol požiar. (TASR)

Vojna na Ukrajine
Zdroj TASR/AP
28. 4. 2022
|
22:04
|
Svet

Rusko zakázalo vstup do krajiny takmer 600 Kanaďanom vrátane premiéra Trudeaua pre "nepriateľské kroky" kanadskej vlády voči Rusku. 

Medzi 592 Kanaďanmi, ktorí nesmú vstúpiť do Ruska, je aj kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová.

"Zdôrazňujeme, že tento typ sankcií zavádza ruská strana z nevyhnutnosti, pričom ide výlučne o reakciu na nepriateľské kroky kanadského vedenia," uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. (TASR)

Súvisiaci článok Ruské jednotky opäť ostreľovali Kyjev, šéf OSN tam rokoval so Zelenským Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 2. Agrokomplex 2022
 3. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 4. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 5. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 33 305
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 267
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 017
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 5 937
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 5 761
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 024
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 551
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia už Toyotu RAV4 skúšala v roku 2020, teraz ju podľa zadaných kritérií môže získať už s novým českým polepom.

Polícia nakupuje 607 plug-in hybridných SUV.


16. aug

Poznáme mená, ktoré by mohli nahradiť ministrov SaS.


16. aug
Andre (vľavo) a Victor, sa prehrabávajú troskami bytu po ruskom útoku na Nikopol.

Zamestnanci sú v neustálom nebezpečenstve.


a 3 ďalší 16. aug
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 21 h

Neprehliadnite tiež

Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


3 h
Izraelský premiér Jair Lapid.

Oznámil to úrad izraelského premiéra.


TASR 8 h
Ilustračná fotografia.

Podobné cvičenia sa konali a v minulých rokoch.


TASR 8 h
Liz Cheneyová.

Prehru označila za začiatok novej kapitoly vo svojej politickej kariére.


TASR 14 h
SkryťZatvoriť reklamu