Washington 4. februára (TASR) - Americká vláda varovala svojich občanov pred možným rizikom únosov ako aj pred tým, že by na cestách v zahraničí mohli byť cieľmi pre teroristov.
V "celosvetovom varovaní" datovanom z piatku, no zverejnenom až dnes, americké ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na prípad Daniela Pearla, reportéra novín Wall Street Journal, ktorého pred mesiacom uniesli v Pakistane. Miestna polícia v nedeľu potvrdila reportérovu smrť, jeho telo bolo pohodené pred väznicou.
Reportér Wall Street Journal sa 23. januára odobral do Karáčí na stretnutie s radikálnymi islamistami údajne napojenými na teroristickú sieť al-Káida. K jeho únosu sa prihlásilo Národné hnutie za obnovenie pakistanskej suverenity, ktoré požaduje prepustenie pakistanských väzňov zadržaných počas vojenskej kampane v Afganistane.
Únoscovia vo štvrtok o deň predĺžili termín, do ktorého mali USA splniť ich požiadavky, pokiaľ chceli zabrániť reportérovej poprave. V piatok dostal Washington ďalších 36 hodín, počas ktorých mal zaplatiť výkupné vo výške dvoch miliónov dolárov.
Ministerstvo zahraničných vecí má údajne "nepotvrdené informácie, že americkí občania môžu byť cieľmi únosov a iných teroristických útokov" skupín blízkych sieti al-Káida najhľadanejšieho teroristu na svete Usámu bin Ládina.