SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Autor bestselleru Ľudskosť pre SME: Ľudia ako Hitler a Putin robia stále rovnaké chyby

Ak ľudia zabíjajú vo vojne druhých, zabijú aj niečo vnútri seba, hovorí Bregman.

Holandský historik a spisovateľ Rutger Bregman. (Zdroj: Maartje ter Horst)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Označujú ho za jedného z najvýznamnejších mladých európskych mysliteľov. Viac ako dva roky presviedča celý svet svojím bestsellerom Ľudskosť, že ľudia sú dobrí, evolučne nastavení na spoluprácu a priateľské správanie, pričom zlo je akási odchýlka od našej skutočnej podstaty.

S holandským historikom a autorom RUTGEROM BREGMANOM sme sa exkluzívne porozprávali o tom, čo si myslí o vojne na Ukrajine, prečo nám empatia a aj rozprávanie príbehov niekedy môžu škodiť, či ako budovať slušnú spoločnosť, keď v nej kolujú dezinformácie.

Predpokladám, že mnohí, ktorí čítali vašu knihu, sa vás teraz pýtajú, ako je možné, že na Ukrajine prebieha vojna. Čo odpovedáte?

S otázkou vojen som mal problém, aj keď som ju písal. Vojna nie je novým fenoménom, len sme si zvykli na niečo, čo historici nazývajú "obdobie dlhého mieru" od konca 2. svetovej vojny.

Hoci len prednedávnom, v 90. rokoch 20. storočia, bola vojna na Balkáne, tá na Ukrajine je pre mnohých Európanov veľmi šokujúca. Bojoval som s tým aj počas písania – ako možno argumentovať, že ľudia sú nastavení na priateľskosť a väčšina z nich je celkom slušná, keď sú zároveň mnohí schopní takýchto krutostí?

Ako ste tento svoj boj zvládli?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu