SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ukrajina Rusko Online: Rusko sa pokúsi spôsobiť na východe čo najväčšiu bolesť, varoval ukrajinský minister

Ukrajina priznala stratu niekoľkých miest.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 27/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
27. 4. 2022
|
22:03
|
Svet

Približne polovica z troch miliónov utečencov z Ukrajiny plánuje v Poľsku ostať, uviedol komisár poľskej vlády pre utečencov Pawel Szefernaker. V súčasnosti sa tam nachádzajú asi dva milióny utečencov.

Približne 100-tisíc ukrajinských utečencov si v Poľsku našlo prácu a asi 600-tisíc utečencov žije v domácnostiach spolu s obyvateľmi Poľska, ktorí im ponúkli prístrešie.

"Sú tu však aj ľudia, pre ktorých je Poľsko iba tranzitnou krajinou na ceste do iných krajín ako Spojené štáty, Kanada, či Británia," uviedol Szefernaker.

Podľa komisára je tiež Poľsko pripravené aj na prípadný nával nových utečencov z Ukrajiny v prípade, ak by sa vojna na Ukrajine zintenzívnila. (TASR)

27. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Ukrajina má pred sebou mimoriadne náročné týždne, varoval ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. "Rusko už zhromaždilo sily na rozsiahlu ofenzívu na východe krajiny," doplnil.

Moskva sa podľa neho "pokúsi spôsobiť čo najväčšiu bolesť", pričom varoval pred "skazou a bolestivými obeťami".

"V najbližších dňoch budeme potrebovať všetku našu odolnosť a mimoriadnu jednotu," prihovoril sa Reznikov Ukrajincom. Nadchádzajúce udalosti podľa ministra "určia budúcnosť krajiny". (TASR)

27. 4. 2022
|
21:14
|
Svet

Sankcie Európskej únie mierené proti Rusku musia zahŕňať aj ropné embargo, uviedol Zelenskyj počas telefonátu s von der Leyenovu. Hovorili aj o ďalšej pomoci Ukrajine, ako i o šiestom balíku sankcií EÚ zameraných proti Rusku.

"Hovoril som s Ursulou von der Leyenovu. Poďakoval som Európskej komisii za rozhodnutie upustiť od ciel a kvót pre ukrajinský priemyselný tovar a potraviny. Hovorili sme o ďalšej pomoci... Predsedníčka Európskej komisie hovorila o šiestom balíku sankcií, ktorý musí zahŕňať ropné embargo," uviedol Zelenskyj. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
20:16
|
Domov

Slovenskí policajti, kriminalistickí technici a súdni lekári sú už na Ukrajine, budú pomáhať s dokumentovaním podozrení zo spáchania vojnových zločinov.

" Ide o historický okamih, keď poskytujeme takúto pomoc inej krajine," uviedla polícia.

"Chcel by som sa poďakovať všetkým policajtom, ktorí prejavili odvahu a odhodlanie ísť do vojnou zmietanej krajiny. Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli objasniť veci, ktoré sa tam stali," zdôraznil prvý policajný viceprezident Branko Kišš. (TASR)

27. 4. 2022
|
20:06
|
Svet

Ruskí vojaci zasiahli proti demonštrantom v okupovanom Chersone slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi. Zranenia utrpeli najmenej štyria ľudia. 

Úrady v Chersone uviedli, že Rusko v tomto meste v utorok vymenovalo vlastného starostu po tom, čo jeho vojaci obsadili tamojšiu radnicu. Metropola Chersonskej oblasti bola prvým veľkým mestským centrom, ktoré po začatí vojenskej ofenzívy na Ukrajinu ovládli ruské jednotky.

Niektorí obyvatelia Chersonu odvtedy organizujú protestné zhromaždenia proti okupácii a davy sa opätovne zhromaždili v centre mesta v stredu. Kyjev tvrdil, že Rusko na tento deň plánovalo zorganizovať referendum o vytvorení odštiepeneckého regiónu podľa vzoru samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, píše Reuters.

"Počas mierumilovného proukrajinského zhromaždenia na Námestí slobody v meste Cherson vojaci ruských ozbrojených síl nasadili slzotvorný plyn a omračujúce granáty proti civilnému obyvateľstvu," uviedla vo vyhlásení ukrajinská generálna prokuratúra s tým, že incident vyšetruje.

Rusko záležitosť bezprostredne nekomentovalo. Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že ruské sily úplne ovládli Chersonskú oblasť, ktorá je pre Rusko strategicky významná – ide totiž o časť pozemného spojenia medzi Moskvou anektovaným polostrovom Krym a separatistickými oblasťami na východe Ukrajiny, ktoré podporuje Rusko. (TASR)

27. 4. 2022
|
19:10
|
Svet

Generálny tajomník OSN António Guterres pricestoval na Ukrajinu po tom, ako v utorok navštívil Rusko, kde sa stretol s Putinom a ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Guterres sa vo štvrtok stretne v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. 

Zelenskyj cez víkend kritizoval generálneho tajomníka OSN, že sa rozhodol navštíviť Moskvu skôr než Kyjev. Zdôraznil pritom, že vojnový konflikt neprebieha v Rusku, ale na Ukrajine. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
19:00
|
Svet

Z Ruska aj z moldavského Podnesterska prichádzajú nové správy o údajných útokoch, za ktorými miestne úrady vidia ukrajinskú armádu. Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, prehľad toho najdôležitejšie z vojny na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 27/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
27. 4. 2022
|
18:53
|
Svet

Svetová organizácia cestovného ruchu dočasne pozastavila členstvo Ruska, oznámil generálny tajomník organizácie Zurab Pololikašvili na Twitteri.

„Putinova vojenská ofenzíva je útokom na zakladajúce princípy Organizácie Spojených národov a na hodnoty, ktoré turizmus predstavuje, ako je mier, prosperita a univerzálny rešpekt a dodržiavanie ľudských práv," uviedla vo vyhlásení španielska ministerka priemyslu, obchodu a turizmus Reyes Marotová.

Rozhodnutie organizácie obsahuje klauzulu, podľa ktorej pozastavenie členstva Ruska by sa mohlo zrušiť, ak nastane zmena politiky Ruskej federácie. (SITA)

27. 4. 2022
|
18:20
|
Svet

Humanitárne koridory nefungujú, sú príliš komplikované a úzke - jedna trasa a len pár hodín, uviedla Nórska rada pre utečencov. Pozastavenie bojov je najlepší spôsob, ako umožniť uviaznutým Ukrajincom utiecť.

"Dve armády, ktoré si navzájom neveria, sa musia dohodnúť na tom, kde sa koridor začína, akou bezpečnou trasou by mal ísť a kde by mal končiť," povedal generálny tajomník rady Jan Egeland po návrate z Ukrajiny.

Egeland, ktorý dohliadal na rokovania o vytvorení takýchto koridorov v Sýrii, trvá na tom, že je oveľa lepšie pokúsiť sa vyjednať "pre určitú oblasť všeobecné humanitárne prestávky", ktoré by trvali aspoň 48 až 72 hodín. To by podľa neho ľuďom umožnilo "odísť ktorýmkoľvek smerom na značnom území". (TASR)

27. 4. 2022
|
18:02
|
Svet

Rím plne podporuje Ukrajinu a je pripravený prispieť k nájdeniu trvalého riešenia krízy na Ukrajine, taliansky premiér Mario Draghi telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

"Pokračuje dialóg s talianskym premiérom Mariom Draghim. Informoval som ho o pokroku pri odrážaní ruskej agresie. Som vďačný za to, že sa Taliansko zapojilo do vyšetrovania ruských zločinov proti ľudskosti. Oceňujem aj principiálnu podporu sprísnenia sankcií proti agresorovi," uviedol na sociálnej sieti Twitter po telefonáte Zelenskyj.

Zároveň poďakoval Taliansku za to, že poskytlo útočisko viac ako 100-tisíc Ukrajincom, ktorí pre vojnu museli opustiť svoje domovy. Ukrajinský prezident dodal, že s Draghim hovoril aj o zaangažovanosti Talianska v budúcich ukrajinských bezpečnostných zmluvách.

Kancelária talianskeho premiéra informovala, že Draghi sa 10. mája vo Washingtone stretne s americkým prezidentom Joeom Bidenom, s ktorým bude okrem iného rokovať aj o vojne na Ukrajine. (TASR)

27. 4. 2022
|
17:37
|
Svet

Putin varoval iné krajiny pred zasahovaním do situácie na Ukrajine. "Máme na to všetky prostriedky, a to také, akými sa nemôže v súčasnosti pochváliť nikto. Nebudeme sa vychvaľovať, no použijeme ich, ak to bude potrebné," vyhlásil ruský prezident.

Podľa šéfa Kremľa chcel Západ rozkúskovať Rusko, pričom ho obvinil aj z toho, že Ukrajinu dotlačil do konfliktu s Ruskom. Putin pritom znova prisľúbil, že ciele vojenskej operácie na Ukrajine budú naplnené.

"Chcem zdôrazniť, že všetky úlohy špeciálnej vojenskej operácie, ktorú podnikáme v Donbase a na Ukrajine od 24. februára, budú bezpodmienečne vyplnené," cituje Putina agentúra AP. (TASR)

27. 4. 2022
|
17:27
|
Svet

Ostreľovanie nemocnice v Severodonecku si vyžiadalo jednu obeť. Informoval o tom gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Rusko obvinenia Hajdaja bezprostredne nekomentovalo.

Moskva popiera, že zámerne cieli na civilistov alebo nemocnice.

Nemocnica bola jednou z dvoch zdravotníckych zariadení, ktoré v oblasti ešte fungovali, povedal Hajdaj. Ďalšia nemocnica sa nachádza v neďalekom meste Lysyčansk.

"Rusi vedeli, že nemocnica nie je prázdna, boli tam pacienti v rôznom stave spolu s lekármi - a nezastavilo ich to," uviedol gubernátor Luhanskej oblasti na platforme Telegram.

Súčasne zverejnil aj videozáznam, na ktorom bolo vidieť prepadnuté tehlové steny, zničené nemocničné lôžka, lekárske prístroje a sklo a suť vnútri budovy. Zdravotná sestra odnášala podložky a prikrývky z miesta, čo vyzeralo ako zničené nemocničné oddelenie.

"Zničenie budovy je značné. Bolo poškodených niekoľko poschodí naraz," uviedol Hajdaj. Agentúra Reuters uvádza, že jeho vyjadrenia nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť. (TASR)

27. 4. 2022
|
17:00
|
Svet

V mariupoľskej oceliarni Azovstaľ je viac ako 600 zranených bez liekov, tvrdí ukrajinský veliteľ.

Ukrajinský veliteľ v obkľúčenom Mariupoli vo videu na Facebooku naliehavo žiadal o evakuáciu s tým, že v oceliarni Azovstaľ sú stovky zranených civilistov a bojovníkov.

Serhiy Volyna uviedol, že pre zranených nemajú lieky ani podmienky na ošetrenie. Veliteľ dodal, že stovky civilistov, vrátane detí, žijú v nehygienických podmienkach a dochádzajú im jedlo a voda.

Volyna vydal naliehavú výzvu na evakuáciu vojakov a civilistov z Mariupoľu. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
16:39
|
Svet

V Kyjeve rozobrali sochu, ktorá symbolizovala priateľstvo medzi Ruskom a Ukrajinou. Demontovanie sochy bolo reakciou na ruskú inváziu Ukrajiny, povedal starosta mesta.

Osemmetrová bronzová socha, postavená v roku 1982 na pripomenutie 60. výročia Sovietskeho zväzu, znázorňovala ukrajinského a ruského robotníka na podstavci ako drží sovietsky rád priateľstva. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
16:17
|
Svet

Rusko vyhostilo osem japonských diplomatov. Išlo o odvetný krok za vyhostenie ruských diplomatov z Tokia.

Rezort ruskej diplomacie uviedol, že si predvolali japonského veľvyslanca v Moskve a oznámili mu, že osem diplomatov musí opustiť krajinu do 10. mája. Moskva Tokio kritizovala za "otvorene nepriateľský protiruský kurz". (TASR)

27. 4. 2022
|
16:14
|
Domov

Pomoc Ukrajincom budú vyplácať namiesto štát medzinárodné organizácie, informoval minister Milan Krajniak za účasti zástupcov medzinárodných organizácií.

Podľa ministra práce je medzinárodná pomoc od UNHCR, UNICEF, Medzinárodnej organizácie pre migráciu a Slovenského Červeného kríža "veľkou pomocou pre SR aj pre odídencov".

"Okrem finančného objemu je to v tom, že zatiaľ čo v našom systéme, ak požiada občan SR alebo odídenec o pomoc štátu, tak mu je vyplatená až ďalší mesiac. V tomto prípade, keď príde nový odídenec, vďaka pomoci našich partnerov mu budeme pomoc môcť vyplatiť už o niekoľko dní," priblížil Krajniak.

Konkrétna výška finančnej podpory na jeden mesiac predstavuje podľa rezortu práce pre dospelého 80 eur, pre dieťa vo veku 3 až 18 rokov sumu 60 eur a pre dieťa do 3 rokov je to suma 160 eur. Maximálna výška podpory pre jednu domácnosť je ohraničená na 380 eur mesačne. Rezort tak ušetrí 2,16 milióna eur mesačne. (TASR)

27. 4. 2022
|
16:13
|
Svet

Situácia v Moldavsku je podľa Baerbockovej extrémne kritická. V tejto chvíli nie je jasné, kto stál za útokmi, ku ktorým došlo v separatistickom Podnestersku. Uviedla to nemecká ministerka zahraničných vecí.

"Situácia v Moldavsku je extrémne kritická," uviedla Baerbocková s tým, že zatiaľ nie je možné určiť, či boli viaceré incidenty v Podnestersku operáciami pod falošnou vlajkou.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v utorok varovala, že incidenty v odštiepeneckom regióne Podnestersko sú pokusom o eskaláciu napätia v regióne. Ukrajina vyjadrila obavy z toho, že za "provokáciami" môžu stáť ruské tajné služby. USA vyzvali na zmiernenie napätia v oblasti. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
15:59
|
Ekonomika

Európska únia navrhuje na rok pozastaviť všetky clá na dovoz z Ukrajiny. Európska komisia tiež navrhla zrušenie všetkých antidumpingových a ochranných opatrení EÚ na vývoz ukrajinskej ocele.

"Tento ďalekosiahly krok je navrhnutý tak, aby pomohol podporiť export z Ukrajiny do EÚ. Pomôže to zmierniť zložitú situáciu ukrajinských výrobcov a exportérov tvárou v tvár ruskej vojenskej invázii," uviedla Komisia vo vyhlásení.

Návrh na nulové clá pre Ukrajinu a jej prístup na trh EÚ bude musieť schváliť Európsky parlament a vlády bloku, aby mohol začať platiť. (TASR)

27. 4. 2022
|
15:29
|
Svet

Rusko vyhosťuje troch nórskych diplomatov. Oslo predtým vyhostilo rovnaký počet ruských diplomatov v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

"Ruská strana nemá dôvod nórskych diplomatov obviniť z ničoho iného než bežnej diplomatickej práce," uviedlo ministerstvo pre Reuters prostredníctvom e-mailu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo nórskeho veľvyslanca, aby mu oznámilo, že trojica diplomatov bola na základe princípu vzájomnosti vyhlásená za nežiaduce osoby. (TASR)

27. 4. 2022
|
15:15
|
Domov

Čaputová a nemecký prezident sa zhodli o pomoci Ukrajine. Steinmeier aj Čaputová súhlasili, že Ukrajine treba pomáhať humanitárne aj vojensky.

Steinmeier skonštatoval, že Európska únia stojí za Ukrajinou a bude ju naďalej podporovať. Dôležitý je podľa neho aj signál pre Rusko, že EÚ je zomknutá a európska demokracia je silná.

Obe krajiny čelia následkom vojny na Ukrajine, a tým je utečenecká kríza. Cez Slovensko prešlo približne 300-tisíc odídencov z Ukrajiny a 70-tisíc z nich sa tu usídlilo.

„Som veľmi hrdá na prístup občanov Slovenskej republiky pokiaľ ide o ich veľkorysosť a prijatie ľudí, ktorí sú v núdzi a potrebovali pomoc pri odchode zo svojho domova,“ povedala slovenská prezidentka. Slovenskej republike poďakoval za pomoc utečencom aj nemecký prezident. Spolu so Zuzanou Čaputovou sa dnes stretnú aj s občianskymi organizáciami, ktoré pomáhajú Ukrajincom.

Hlavy oboch štátov sa v Košiciach rozprávali aj o potenciálnom kandidátskom statuse Ukrajiny v Európskej únii. Prezidentka pripomenula, že Slovensko Ukrajinu v tomto smere podporuje. (TASR)

27. 4. 2022
|
15:04
|
Svet

Zeman vyjadril Poľsku plnú podporu v otázke vojny aj dodávok ruského plynu. Český prezident to vyhlásil na stretnutí s poľským náprotivkom Dudom.

"Keď Brusel kritizoval Poľsko, označil som túto kritiku za miešanie sa do poľských vnútorných záležitostí. A teraz vidíme, že práve Poľsko sa stalo hlavným obrancom európskych hodnôt v odpore proti ruskej agresii na Ukrajine," vyjadril uznanie český prezident.

"Naše vzájomné vzťahy sú skvelé a keď prekonáme túto krízu, tak si oddýchneme a povieme si, že svet je iný, ako bol pred vojnou – no chcem veriť, že bude lepší. Spoločným úsilím totiž dosiahneme, aby agresia nebola úspešná," uviedol Zeman.

Duda sa českému prezidentovi poďakoval za humanitárnu pomoc Ukrajine a odsudzujúci postoj voči ruskej invázii. (TASR)

27. 4. 2022
|
14:54
|
Svet

Ukrajina priznala stratu niekoľkých miest a dedín vo východných regiónoch. Podľa hovorcu ukrajinskej armády trvajú ťažké boje na troch frontoch, pričom ruské sily sú posilňované a zásobované zo základní v Rusku.

Napriek strate územia ukrajinské sily uviedli, že len v Doneckej a Luhanskej oblasti odrazili deväť nepriateľských útokov, pričom bolo zničené ruské vybavenie vrátane deviatich tankov a 11 delostreleckých systémov.

Ukrajinské jednotky momentálne bojujú v troch smeroch, aby zabránili ruským silám ovládnuť celú Doneckú a Luhanskú oblasť, čo bol deklarovaný cieľ Kremľa. (CNN)

27. 4. 2022
|
14:50
|
Ekonomika

Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na skutočnosť, že Rusko zastavilo dodávky do týchto krajín.

Moskva ako dôvod uviedla, že odberatelia v týchto krajinách nezaplatili za dodávky rubľami, ako požaduje Moskva. (TASR)

27. 4. 2022
|
14:04
|
Svet
Dôležité

Rusko varuje, že môže obmedziť dodávky plynu aj do iných krajín Európskej únie. K odstaveniu podľa hovorcu Kremľa Peskova dôjde pri odmietnutí platby za plyn v rubľoch.

Peskov odmietol obvinenia, že sa Rusko snaží dodávkami plynu vydierať krajiny Európskej únie.

"Rusko bolo a zostáva spoľahlivým dodávateľom energetických zdrojov pre svojich spotrebiteľov a zostáva odhodlané plniť svoje zmluvné záväzky," vyhlásil hovorca Kremľu.

Peskov vyhlásil, že Rusko je pripravené na rozpočtové straty, ktoré by mohlo utrpieť, ak by ďalšie európske krajiny odmietli platiť za plyn v rubľoch. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
13:41
|
Svet
Dôležité

Situácia s plynom je napätá, ale pre Slovensko nie je dramatická, oznámil minister hospodárstva Sulík. Slovensko má uhradené záväzky voči Gazpromu.

Sulík nemá obavu, že by zo dňa na deň prestal tiecť plyn na Slovensko. Líder SaS chce analyzovať, ako platia za ruský plyn iné krajiny a komunikovať s Gazpromom, aby sa Slovensko vyhlo zastaveniu dodávok. Najbližšia platba je 20. mája. Sulík vyhlásil, že urobí všetko pre zabezpečenie dodávok plynu.

Riaditeľ SPP Prokypčák oznámil, že na prípadný výpadok dodávok je Slovensko pripravené.

Domácnosti majú ceny plynu zastropované, tento rok sa pre ne nič nemení. Cena plynu však bude budúci rok vysoká, oznámil Sulík. Líder SaS si vie predstaviť nulovú DPH na plyn, aby znížil ceny pre domácnosti. O možnostiach bude rokovať na koaličnej rade aj s ministerstvom financií.

Sulík poukázal na možnosť Slovenska ťažiť desať percent plynu, aby sme sa zbavili závislosti na ruských energiách. Sulík zdôraznil, že krajiny ako Poľsko a Bulharsko mali lepšie podmienky a boli na výpadok pripravené. (SME)

27. 4. 2022
|
13:24
|
Svet

Turecko pokračuje v rokovaní o dodávkach ruského systému protiraketovej obrany S-400. Prvú sériu rakiet zem-vzduch ruskej výroby prevzalo Turecko v roku 2019.

Riaditeľ tureckej agentúry pre vojenské obstarávanie Demir včera vyhlásil, že zmluva uzavretá medzi Ankarou a Moskvou v roku 2017 vždy predpokladala, že Turecko dostane dve batérie ruského zbraňového systému.

"Vždy išlo o jeden projekt. Nehovoríme o druhom projekte," spresnil Demir. 

USA predtým v reakcii na nákup ruského protiraketového systému S-400 Tureckom uvalil na Demira a ním vedený úrad sankcie. Turecko sa snaží modernizovať svoje letecké sily po tom, ako bolo pre nákup ruského systému S-400 vyradené z programu vývoja "neviditeľnej" stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu.

Systém protiraketovej obrany S-400 je nekompatibilný s vojenským vybavením NATO, ktorého je Turecko členom. (SME)

27. 4. 2022
|
13:09
|
Svet

Rusko zmenilo dodávky plynu na zbraň, vyhlásil šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku. Rozhodnutie Ruska podľa neho dáva jasne najavo, že "Európa musí konať rýchlo, aby zredukovala svoju závislosť od ruských energií“.

„Krok Gazpromu úplne zastaviť dodávky plynu do Poľska je ďalším znakom, že Rusko politizuje existujúce dohody a len to zrýchli európsku snahu odpojiť sa od ruských dodávok energií,“ napísal Birol na Twitter. Šéf IEA dodal, že

Po tom, ako ruský plynárenský podnik Gazprom oznámil, že prerušuje dodávky plynu Poľsku a Bulharsku, pretože od 1. apríla od nich nedostal platby, ceny plynu na trhu Európskej únie ráno stúpli o  24 percent na 125 eur za megawatthodinu. (TASR)

27. 4. 2022
|
12:50
|
Svet

Rusko uvalí sankcie na 287 britských poslancov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že rozhodnutie je reakciou na rozhodnutie sankcionovať 386 členov Dumy, dolnej komory ruského parlamentu.

Poslanci na sankčnom zozname nemôžu vstúpiť do Ruska. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
12:32
|
Svet

Český prezident Zeman sa stretol s poľským náprotivkom Dudom, rokovať budú aj o Ukrajine. S Dudom sa pred zasadnutím vlády stretne aj český premiér Fiala.

Podľa úradu vlády budú témou ich rozhovoru perspektívy rozvoja česko-poľských vzťahov, ale aj vojna na Ukrajine a jej dopady na Európsku úniu. (SME)

27. 4. 2022
|
12:13
|
Svet

Morawiecki označil zastavenie dodávok ruského plynu za „priamy útok“ na krajinu. „Rusko opäť o niečo ďalej posunulo hranicu svojho imperializmu, plynového imperializmu,“ vyhlásil poľský premiér.

Morawiecki tvrdí, že tento krok bol pomstou za nové sankcie, ktoré Varšava tento týždeň uvalila na Rusko. Spomenuté sankcie, ktoré oznámili včera, sa zamerali na 50 ruských oligarchov a spoločností vrátane Gazpromu. O niekoľko hodín neskôr Poľsko informovalo, že dostalo oznámenie, že Gazprom prerušil dodávky do Poľska, pretože nesplnilo nové požiadavky týkajúce sa platby v ruských rubľoch.

Morawiecki v poľskom parlamente prisľúbil, že Poľsko sa nenechá zastrašovať prerušením dodávok plynu. Povedal, že Poľsko je v bezpečí vďaka dlhoročnému úsiliu zameranému na zabezpečenie plynu z iných krajín. Od zákonodarcov za to zožal potlesk.

Poľsko už skôr oznámilo, že do konca roka chce skončiť s dovozom ruského plynu a plánuje získavať dodávky z iných krajín vrátane Nórska. (TASR, BBC)

27. 4. 2022
|
11:48
|
Svet

Podnestersko hlási drony a streľbu v blízkosti ruského skladu zbraní a munície. Ministerstvo vnútra Podnesterskej republiky tvrdí, že v noci bol nad obcou Cobasna pozorovaný prelet niekoľkých dronov, ktoré odštartovali z územia Ukrajiny.

Okolo 08:45 podľa ministerstva zazneli výstrely z ukrajinskej strany smerom na obec Cobasna. Informácie o prípadných obetiach alebo zranených zatiaľ nie sú k dispozícii.

Začiatkom týždňa boli z Podnesterska hlásené výbuchy, ktoré zasiahli ministerstvo bezpečnosti, vojenskú jednotku a rozhlasové antény vo vlastníctve Ruska.

V reakcii na to moldavská vláda vyzvala občanov, aby zachovali pokoj a posilnilo bezpečnostné opatrenia.

V sklade pri Cobasne sú uložené zbrane a munícia bývalej 14. sovietskej armády, ako aj zbrane a strelivo vyvezené z NDR a ČSSR po stiahnutí sovietskych vojsk. (TASR)

27. 4. 2022
|
11:29
|
Ekonomika

Eustream zatiaľ neeviduje problémy s dodávkami plynu z Ruska. Preprava cez Ukrajinu na Slovensko je posledné týždne nižšia oproti obvyklým hodnotám, podľa slovenského prepravcu je to však v súlade s požiadavkami zákazníkov. (TASR)

27. 4. 2022
|
11:23
|
Ekonomika

Zastavenie ruského plynu je ďalším nástrojom vydierania, tvrdí von der Leyenová. Predsedníčka EK označila krok Gazpromu ako „neopodstatnený a neprijateľný“.

Podľa nej to zdôrazňuje „nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa plynu“. Vzhľadom na situáciu sa koná mimoriadne zasadnutie koordinačnej skupiny pre plyn. Európska únia je podľa von der Leyenovej na odstavenie od ruského plynu pripravená.

„Členské štáty zaviedli pohotovostné plány práve pre takýto scenár a my sme s nimi spolupracovali v koordinácii a solidarite. ... Mapujeme našu koordinovanú reakciu EÚ. Budeme tiež pokračovať v spolupráci s medzinárodnými partnermi na zabezpečení alternatívnych tokov,“ doplnila.

Podľa britského vicepremiéra sa Rusko prerušením dodávok plynu samo izoluje. „Bude to mať veľmi škodlivý vplyv aj na Rusko, pretože sa stáva čoraz viac a viac nielen politickým, ale aj ekonomickým vyvrheľom,“ povedal Raab. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
10:26
|
Svet

Oceliareň Azovstaľ v Mariupoli je opäť pod útokom. V komplexe sa ukrývajú aj civilisti. 

V Mariupoli nebudú otvorené žiadne koridory pre evakuáciu civilistov.

Pred týždňom Rusko zmenilo taktiku. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby bol komplex zablokovaný Azovstaľ , „aby sa cez neho nemohla dostať mucha“, namiesto toho, aby ruskí vojaci zaútočili. (The Guardian)

27. 4. 2022
|
09:55
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Термін дії вакцин від Covid-19 для мільйонів людей закінчується. Спеціальний детектор із Словаччини може захистити людей від хімічної зброї. Крик Фіцо про допомогу залишився без відповіді Європи.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

27. 4. 2022
|
09:55
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo včera 2 960 obyvateľov Ukrajiny. Z toho 732 mužov, 1 699 žien a 529 detí. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo 281 osôb.

Zároveň na výstupe zo Slovenska smerom na Ukrajinu prešlo 2 208 osôb. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva vnútra.

"Zároveň bolo vypravených 39 autobusov, ktoré prepravili 380 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 212 osôb," priblížil rezort vnútra.

Celkovo Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny na Ukrajine 365 509 utečencov. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je 71 528 osôb. (TASR)

27. 4. 2022
|
09:31
|
Svet

Austrália posiela na Ukrajinu šesť húfnic a muníciu. Okrem toho Austrália posiela humanitárnu pomoc v hodnote 65 miliónov dolárov a najmenej 70-tisíc ton energetického uhlia. (NEXTA)

27. 4. 2022
|
09:26
|
Ekonomika
Dôležité

Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG označila prerušenie dodávok plynu za porušenie zmluvy a vyhradila si právo požadovať odškodné. Zákazníci naďalej dostávajú plyn podľa svojich potrieb. (ČTK)

27. 4. 2022
|
09:17
|
Svet
Dôležité

Poľsko už nemá v úmysel nakupovať plyn od Ruska. Oznámil to predstaviteľ poľskej vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski. (NEXTA)

27. 4. 2022
|
09:14
|
Svet

Európske ceny plynu po zastavení dodávok Poľsku a Bulharsku vyskočili o 24 percent. Ceny zemného plynu v Európe prudko vyskočili po tom, ako Rusko zastavilo jeho dodávky do Poľska a Bulharska. (TASR)

27. 4. 2022
|
09:10
|
Svet

Rusko vypálilo projektily, ktoré preleteli cez tri jadrové zariadenia na Ukrajine. Uviedol to prezident Zelenskyj. (Sky News)

27. 4. 2022
|
09:01
|
Svet

Poradca ukrajinského prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak oznámil rozšírenie sortimentu zbraní pre Ukrajinu.  (NEXTA)

27. 4. 2022
|
08:43
|
Svet

 Ukrajinské utečenky čelia najmä sexuálnemu násiliu a obchodovaniu s ľuďmi. O hrozbe rodovo podmieneného násilia informovala Colleen Robertsová z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v Moldavsku.

Podľa Robertsovej čelia ukrajinské utečenky najmä sexuálnemu násiliu a obchodovaniu s ľuďmi. Upozorňuje, že hoci sa rodovo podmienené násilie môže vyskytnúť všade, ohrozenejšie sú ženy, ktoré sa nachádzajú v cudzej krajine.

"Pokiaľ ide o obchodovanie s ľuďmi, existujú tiež online riziká. Na sociálnych sieťach ako Facebook alebo Tinder sme zaznamenali viacero mužov, ktorí ponúkali Ukrajinkám, aby s nimi začali bývať," konštatovala Robertsová. (TASR)

27. 4. 2022
|
08:30
|
Svet
Dôležité

Gazprom zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Stalo sa tak kvôli tomu, že tamojšie plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. (ČTK)

27. 4. 2022
|
08:26
|
Svet

Dodávky ruského plynu do Poľska boli nakrátko zastavené, ukazujú údaje od prevádzkovateľov prepravy plynu z Európskej únie. Podľa agentúry Reuters to vyvoláva obavy, že Rusko môže uzavrieť plynové kohútiky spojencom Ukrajiny. (Reuters)

27. 4. 2022
|
08:22
|
Svet

Systém protivzdušnej obrany zostrelil malé prieskumné bezpilotné lietadlo pri Voroneži. Oznámili to úrady tohto ruského regiónu. (NEXTA)

27. 4. 2022
|
08:09
|
Svet

Za útokmi v Podnestersku je Rusko, povedal Zelenskyj.  Za výbuchmi v moldavskom odštiepeneckom regióne sú podľa neho ruské špeciálne služby. Ide o takzvané operácie pod falošnou vlajkou zamerané na destabilizáciu regiónu a rozšírenie konfliktu. (SITA)

27. 4. 2022
|
08:06
|
Svet

Rusi ďalej útočia na východe krajiny, uviedlo vedenie ukrajinskej armády. Cieľom ruských síl je podľa Ukrajiny ovládnuť celý Donbas a udržať pozemný prístup na Krym.

 

Ukrajinský generálny štáb pripustil dobytie niekoľko obcí ruskými silami. Ukrajina si drží kontrolu nad väčšinou svojho vzdušného priestoru, ruské sily neuspeli v snahe zničiť ukrajinské letectvo či potlačiť protivzdušnú obranu krajiny, upozornila britská vojenská rozviedka. (ČTK)

27. 4. 2022
|
07:59
|
Svet

Operačné veliteľstvo južne od ukrajinských pozemných síl oznámilo, že Ukrajina udrela na Haďom ostrove. Ostrov je okupovaný ruskými jednotkami od prvého dňa invázie. (NEXTA)

27. 4. 2022
|
07:41
|
Ekonomika
Dôležité

Do Poľska sa obnovili dodávky ruského plynu. Dodávky plynu cez Jamal mierne vzrástli po tom, čo predtým klesli na nulu, ukázali údaje siete prevádzkovateľov prepravy plynu v Európskej únii. (Reuters)

27. 4. 2022
|
07:30
|
Svet

Mŕtvych ruských oligarchov od začiatku vojny na Ukrajine pribúda. Nachádzajú ich obesených či zastrelených s pištoľou v ruke, pri mŕtvole býva list na rozlúčku. Vyšetrovatelia potom rozhodnú, že muselo ísť o samovraždu. (SME)

27. 4. 2022
|
07:24
|
Svet

 Spojené kráľovstvo nechce, aby vojna eskalovala za hranice Ukrajiny. Britský premiér Boris Johnson odmietol obvinenie Moskvy, že Západ vedie zástupný konflikt s Ruskom.

Ukrajinci sú napadnutí z ruského územia a majú právo brániť sa útokmi v Rusku, povedal Johnson v Talk TV. (SITA)

27. 4. 2022
|
06:35
|
Svet

V ruskej Belgorodskej oblasti boli hlásené výbuchy, horel tam muničný sklad. Podľa  tamojšieho gubernátora Vjačeslava Gladkova nedošlo k civilným obetiam ani poškodeniu obytných domov.

Belgorodská oblasť hraničí s časťou Ukrajiny, kde od začiatku ruskej invázie prebiehajú ťažké boje. Rusko už skôr tento mesiac obvinilo Ukrajinu z útoku na sklad paliva v Belgorode a paľby na niekoľko dedín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hranice. Kyjev útoky odmietol.

Aj v Kurskej oblasti, ktorá tiež hraničí s Ukrajinou, bolo ráno počuť výbuchy, povedal gubernátor Roman Starovojtov. S najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho išlo o zvuky protivzdušnej obrany. (ČTK)

27. 4. 2022
|
06:25
|
Svet

Ruska okupácia Černobyľu priviedla svet na pokraj katastrofy, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj pri príležitosti 36. výročia černobyľskej jadrovej havárie.

"Svet bol opäť na pokraji katastrofy", pretože Rusko zaobchádzalo s černobyľskou zónou "ako s obyčajným bojiskom, s územím, kde sa ani nesnažili dbať na jadrovú bezpečnosť", povedal Zelenskyj počas tlačovej konferencie s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafaelom Grossim. (TASR)

27. 4. 2022
|
06:22
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson neočakáva, že Putin použije na Ukrajine taktické jadrové zbrane v prípade viacerých neúspechov Ruska na bojisku. 

 

Johnson v rozhovore pre televíznu stanicu Talk TV povedal aj to, že si myslí, že Putin má v Rusku dostatok politického priestoru a podpory na to, aby mohol ustúpiť a stiahnuť ruské vojská z Ukrajiny. (TASR)

26. 4. 2022
|
23:30
|
Svet

Švajčiarsko vetovalo vývoz munície pre protilietadlové systémy typu Gepard, ktoré Nemecko posiela na Ukrajinu. Oznámila to švajčiarska vláda.

Nemecko v utorok oznámilo, že umožní dodávku 50 samohybných protilietadlových systémov typu Gepard na Ukrajinu.

Švajčiarsky Štátny sekretariát pre hospodárstvo (SECO) dostal od Berlína dve žiadosti o povolenie na prevoz munície z Nemecka na Ukrajinu, pretože Nemecko túto muníciu predtým dostalo od Švajčiarska. Jedna žiadosť sa vzťahovala na strelivo s kalibrom 35 milimetrov pre spomínaný systém Gepard.

SECO podľa svojich vyjadrení na obe žiadosti reagoval negatívne s odvolaním sa na švajčiarsku legislatívu. Tá nepovoľuje vývoz vojenského materiálu v prípade, ak je cieľová krajina zapojená do vnútorného alebo medzinárodného konfliktu.

To, akú muníciu teraz Nemecko pošle na Ukrajinu, nie je známe, uviedla švajčiarska verejnoprávna stanica SRF. (TASR)

26. 4. 2022
|
22:59
|
Domov

Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám ako Poľsko. Platby za nakúpený plyn bude ruskému plynárenskému koncernu Gazprom realizovať naďalej v eurách. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Eduard Heger. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:47
|
Svet

Francúzsko oznámilo, že plne podporuje Moldavsko, ktorému hrozí "destabilizácia". Francúzsko je znepokojené správami o výbuchoch z posledných dvoch dní v regióne Podnestersko.

"(Le Drian) znovu potvrdil, že Francúzsko plne podporuje stabilitu, suverenitu a územnú celistvosť Moldavska, ktoré čelí riziku, že bude destabilizované," dodalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová varovala, že incidenty v odštiepeneckom regióne Podnestersko boli pokusom o eskaláciu napätia v regióne. Uviedla to počas tlačovej konferencie po skončení mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady štátu. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:45
|
Svet
Dôležité

Ruský Gazprom zastaví po Poľsku dodávky plynu aj Bulharsku. Informovalo o tom bulharské ministerstvo energetiky.

Ministerstvo spresnilo, že spolu so štátnymi plynárenskými spoločnosťami podniklo kroky na nájdenie alternatívnych riešení s cieľom vyriešiť vzniknutú situáciu.

Podľa bulharského rezortu energetiky nateraz nie sú potrebné žiadne obmedzenia v spotrebe plynu v tejto balkánskej krajine, ktorá pokrýva viac ako 90 percent svojich potrieb dovozom z Ruska.

Poľská plynárenská firma PGNiG upozornila, že Gazprom porušil zmluvu o dlhodobých dodávkach plynu. Jej platnosť mala vypršať s koncom tohto roka. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko dúfa v dosiahnutie mieru diplomatickou cestou, povedal Putin po stretnutí so šéfom OSN Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 070
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 127
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


5 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu