SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ukrajina Rusko Online: Rusko dúfa v dosiahnutie mieru diplomatickou cestou, povedal Putin po stretnutí so šéfom OSN

Z Podnesterska hlásia viaceré incidenty.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 26/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
26. 4. 2022
|
23:30
|
Svet

Švajčiarsko vetovalo vývoz munície pre protilietadlové systémy typu Gepard, ktoré Nemecko posiela na Ukrajinu. Oznámila to švajčiarska vláda.

Nemecko v utorok oznámilo, že umožní dodávku 50 samohybných protilietadlových systémov typu Gepard na Ukrajinu.

Švajčiarsky Štátny sekretariát pre hospodárstvo (SECO) dostal od Berlína dve žiadosti o povolenie na prevoz munície z Nemecka na Ukrajinu, pretože Nemecko túto muníciu predtým dostalo od Švajčiarska. Jedna žiadosť sa vzťahovala na strelivo s kalibrom 35 milimetrov pre spomínaný systém Gepard.

SECO podľa svojich vyjadrení na obe žiadosti reagoval negatívne s odvolaním sa na švajčiarsku legislatívu. Tá nepovoľuje vývoz vojenského materiálu v prípade, ak je cieľová krajina zapojená do vnútorného alebo medzinárodného konfliktu.

To, akú muníciu teraz Nemecko pošle na Ukrajinu, nie je známe, uviedla švajčiarska verejnoprávna stanica SRF. (TASR)

26. 4. 2022
|
22:59
|
Domov

Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám ako Poľsko. Platby za nakúpený plyn bude ruskému plynárenskému koncernu Gazprom realizovať naďalej v eurách. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Eduard Heger. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:47
|
Svet

Francúzsko oznámilo, že plne podporuje Moldavsko, ktorému hrozí "destabilizácia". Francúzsko je znepokojené správami o výbuchoch z posledných dvoch dní v regióne Podnestersko.

"(Le Drian) znovu potvrdil, že Francúzsko plne podporuje stabilitu, suverenitu a územnú celistvosť Moldavska, ktoré čelí riziku, že bude destabilizované," dodalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová varovala, že incidenty v odštiepeneckom regióne Podnestersko boli pokusom o eskaláciu napätia v regióne. Uviedla to počas tlačovej konferencie po skončení mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady štátu. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:45
|
Svet
Dôležité

Ruský Gazprom zastaví po Poľsku dodávky plynu aj Bulharsku. Informovalo o tom bulharské ministerstvo energetiky.

Ministerstvo spresnilo, že spolu so štátnymi plynárenskými spoločnosťami podniklo kroky na nájdenie alternatívnych riešení s cieľom vyriešiť vzniknutú situáciu.

Podľa bulharského rezortu energetiky nateraz nie sú potrebné žiadne obmedzenia v spotrebe plynu v tejto balkánskej krajine, ktorá pokrýva viac ako 90 percent svojich potrieb dovozom z Ruska.

Poľská plynárenská firma PGNiG upozornila, že Gazprom porušil zmluvu o dlhodobých dodávkach plynu. Jej platnosť mala vypršať s koncom tohto roka. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:33
|
Svet

Ukrajina vyjadrila obavy z napätia moldavskom Podnestersku. Rusko oznámilo, že chce ovládnuť juh Ukrajiny a vybudovať tadiaľ pozemný koridor do Podnesterska.

Ukrajinské ministerstvo v oznámení napísalo, že Ukrajina "rozhodne podporuje územnú celistvosť Moldavska v jeho medzinárodne uznaných hraniciach, odsudzuje pokusy vtiahnuť región Moldavska Podnestersko do plne rozvinutej vojny rozpútanej Ruskom proti Ukrajine a vyzýva na deeskaláciu napätia". (TASR)

26. 4. 2022
|
21:20
|
Svet

Rusko zastavením plynu Poľsku vyhrocuje situáciu a porušuje platné zmluvy, tvrdí český premiér. "Je to ďalší dôkaz toho, že sa musíme postupne zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív," oznámil Fiala.

Ruský Gazprom informoval, že od stredy 27. apríla zastavuje dodávky zemného plynu do Poľska cez plynovod Jamal. Uviedla to poľská plynárenská spoločnosť PGNiG.

Premiér dodal, že poslanecká snemovňa Parlamentu schválila zníženie spotrebnej dane na pohonné hmoty, ako to navrhla česká vláda. "Tento zákon pomôže všetkým občanom a dopravcom, aby za palivá platili menej v období, keď ich ceny výrazne rastú," napísal. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:11
|
Svet

V Kyjeve začali odstraňovať sochu pripomínajúcu priateľstvo s Ruskom. Odstránenie sochy je reakcia na ruskú inváziu Ukrajiny.

"Odstraňujeme bronzovú sochu dvoch robotníkov, ktorá bola v centre hlavného miesta umiestnená v roku 1982 s cieľom pripomenúť si znovuzjednotenie Ukrajiny s Ruskom," uviedol starosta Kyjeva Vitalij Kličko. 

Keď sa sochu pokúsili pomocou žeriava zdvihnúť, odpadla hlava ruského robotníka. Kličko to označil za "symbolické".

Druhú časť sochy podľa Klička odstránia neskôr a obrovský oblúk nad "robotníkmi" bude premenovaný a rozsvietený vo farbách Ukrajiny.

Miestne úrady podľa starostu pracujú na plánoch zdemolovať približne 60 pamätníkov v Kyjeve, ktoré sú spojené s Ruskom a bývalým Sovietskym zväzom. Takisto plánujú premenovať približne 460 ulíc a objektov v meste. (TASR)

26. 4. 2022
|
21:03
|
Svet

Putin v princípe súhlasil s evakuáciou civilistov z mariupoľského Azovstaľu. Do evakuácie sa majú zapojiť Červený kríž a OSN.

Po stretnutí generálneho tajomníka OSN s ruským prezidentom to vyhlásil Guterresov hovorca.

"Generálny tajomník zopakoval postoj OSN k Ukrajine a s (Vladimirom Putinom) prerokoval návrhy na humanitárnu pomoc a evakuáciu civilistov z konfliktných zón, najmä v súvislosti so situáciou v Mariupole," uviedol Guterresov hovorca Dujarric.

O tejto téme bude s ruským ministerstvom obrany ďalej diskutovať Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. (TASR)

26. 4. 2022
|
20:25
|
Svet

Holandsko dodá Ukrajine samohybné húfnice. Po konzultáciách na americkej základni Ramstein v Nemecku to oznámila holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová.

Húfnice typu Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), označované ako jedny z najlepších vo výzbroji holandskej armády, majú byť dodané na Ukrajinu v spolupráci s Nemeckom. Berlín zabezpečí výcvik ukrajinských vojakov a taktiež im dodá potrebnú muníciu. O húfnice požiadala Ukrajina.

Plány na dodanie húfnic sa stretli s odporom holandských ozbrojených síl. Podľa Nielsa van Woensela, predsedu Asociácie holandských dôstojníkov, by odovzdanie húfnic mohlo mať dôsledky týkajúce sa nasaditeľnosti a efektivity holandskej armády. (TASR)

26. 4. 2022
|
20:14
|
Svet

Predstaviteľ Kremľa predpokladá rozpad Ukrajiny na niekoľko štátov. Patrušev vyhlásil, že "politiky Západu a režimu v Kyjeve, ktorý má Západ pod kontrolou, budú viesť jedine k rozpadu Ukrajiny na niekoľko štátov".

Výroky Patruševa, tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie sa objavili práve v čase, keď Rusko tvrdí, že sa vo svojej "špeciálnej vojenskej operácii" na Ukrajine zameriava na rozšírenie svojej kontroly nad východným priemyselným regiónom Donbas.

Vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády minulý týždeň povedal, že okrem ovládnutia Donbasu chce Rusko dobyť tiež južnú Ukrajinu, a dodal, že takýto krok umožní aj vytvorenie pozemného koridoru medzi Ruskom a separatistickým regiónom Podnestersko v Moldavsku. (TASR)

26. 4. 2022
|
20:02
|
Svet

 

Prezidentka vyzvala ruských vojakov a veliteľov, aby ukončili vojnu na Ukrajine. Pri každom jednom zmarenom civilnom živote podľa Čaputovej porušujú vojenskú disciplínu a strácajú dôstojnícku česť. 

"Ruskí vojaci, velitelia, všetci, ktorých sa to týka, ak ešte cítite v sebe zvyšky ľudskosti, preberte ju k životu a skončite túto strašnú vojnu. Každým ďalším dňom len zväčšujete armádu zranených duší a tiel žien, detí a nevinných ľudí. Ubližovať bezbranným je prejavom tej najväčšej slabosti," napísala.

Vojenskú agresiu hlava štátu odsúdila. "Vidím už len tváre desiatok žien, detí, civilistov, ktoré prechádzajú obrovskou bolesťou. Vidím pred sebou duše ľudí navždy zjazvené utrpením," dodala. (TASR)

26. 4. 2022
|
19:58
|
Svet

Rusko dúfa v dosiahnutie mieru diplomatickou cestou, oznámil ruský prezident Putin. Rusko podľa neho mierové rozhovory neodmieta.

Po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Putin poznamenal, že ruskí a ukrajinskí vyjednávači počas marcových rokovaní v tureckom Istanbule dosiahli „vážny prelom“, ale ukrajinská strana neskôr od niektorých predbežných dohôd odstúpila. Konkrétne ruský prezident spomenul, že ukrajinskí vyjednávači zmenili svoj postoj k otázke štatútu Krymu a separatistických území na východe Ukrajiny a ponúkli, že to nechajú na diskusiu prezidentom krajín. Posun v postoji Ukrajiny podľa Putina sťažuje rokovania o budúcej dohode.

Guterres počas utorkového stretnutia v Kremli skritizoval ruskú vojenskú akciu na Ukrajine ako očividné porušenie územnej celistvosti krajiny. (TASR)

26. 4. 2022
|
19:53
|
Ekonomika
Dôležité

Gazprom od zajtra ukončuje dodávky plynu do Poľska. Oznámila to poľská plynárenská firma PGNiG.

Potvrdila tak v podstate skoršie informácie médií. PGNiG upozornila, že Gazprom porušil zmluvu o dlhodobých dodávkach plynu. Jej platnosť mala vypršať s koncom tohto roka. (ČTK)

26. 4. 2022
|
19:37
|
Svet

Putin podľa Blinkena nejaví vážny záujem o diplomatické riešenie na Ukrajine. USA by podľa amerického ministra zahraničných vecí podporili úsilie Ukrajiny o ukončenie vojny diplomatickými prostriedkami.

"Našim cieľom je uistiť sa, že majú (Ukrajinci) vo svojich rukách schopnosť odraziť ruskú agresiu a naozaj viac právomocí za prípadným rokovacím stolom," povedal Blinken.

Šéf americkej diplomacie takisto odpovedal na otázku republikánskeho senátora Randa Paula, ktorý amerického prezidenta Joea Bidena obvinil, že prispel k Putinovmu rozhodnutiu napadnúť Ukrajinu, keď podporoval prijatie Ukrajiny do NATO. Blinken povedal, že už počas rokovaní s Ruskom pred začiatkom invázie bolo jasné, že Putinove sťažnosti o vstupe Ukrajiny do NATO sú len zámienkou. (TASR)

26. 4. 2022
|
19:14
|
Ekonomika

Rusko údajne zastavilo Poľsku dodávky zemného plynu cez Jamal. Rusko tak pravdepodobne reagovalo na odmietnutie Poľska prispôsobiť sa požiadavkám Moskvy a zaplatiť za dodávky plynu v rubľoch.

Poliaci mali zaplatiť za plyn v ruskej mene najneskôr v piatok.

Ruská strana zatiaľ nepotvrdila, že by zastavenie dodávok plynu cez Jamal do Poľska malo súvis s nezaplatením dodávok v rubľoch. Dodal však, že situáciu začali riešiť na poľskom ministerstve klímy a životného prostredia. (TASR)

26. 4. 2022
|
19:12
|
Svet

Hrozba jadrovej vojny so Západom je podľa Lavrova reálna. Konflikt sa začína presúvať do moldavského Podnesterska.

Rusko pred dvoma mesiacmi vyvolalo útokom na Ukrajinu najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej. Moskva potom na príkaz prezidenta Putina dala do pohotovosti svoj jadrový arzenál. Šéf ruskej diplomacie teraz naznačuje, že hrozba jadrovej vojny so Západom je reálna. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 26/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
26. 4. 2022
|
18:53
|
Ekonomika

Nemecko chce nájsť alternatívu k ruskej rope v najbližších dňoch, tvrdí Habeck. Potom by si podľa nemeckého ministra hospodárstva už krajina dokázala poradiť s embargom Európskej únie na dovoz ruskej ropy.

Nemecká vláda pôvodne uvádzala, že dovoz ruskej ropy by mohla zastaviť do konca roka. Myšlienku okamžitého zastavenia dovozov do EÚ však odmietala.

"Dnes už môžem povedať, že ropné embargo je pre Nemecko zvládnuteľné," povedal Habeck novinárom vo Varšave, kde rokoval o energetickej bezpečnosti.

Pred vojnou na Ukrajine sa Rusko podieľalo na celkových dodávkach ropy do Nemecka zhruba tretinou. Habeck oznámil, tento objem je už len 12 percent. (TASR)

26. 4. 2022
|
18:44
|
Svet

Japonsko poskytne Ukrajine potraviny a lieky. Oznámil to japonský premiér Kišida po telefonáte s ukrajinským prezidentom Zelenským.

Japonsko tiež zintenzívni svoje diplomatické úsilie na podporu Ukrajiny a bude konať spoločne s ostatnými krajinami skupiny G7, uviedol Kišida. Dodal, že Zelenskyj sa mu za podporu poďakoval.

Obaja lídri diskutovali o situácii na Ukrajine, o ďalších sankciách proti Rusku a pomoci pre Ukrajinu. Kišida doplnil, že to bol tento rok už jeho štvrtý telefonát so Zelenským. (TASR)

26. 4. 2022
|
18:25
|
Svet

Nemecko posiela na Ukrajinu 50 protilietadlových systémov Gepard. Oznámila to nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Zbrojná firma Krauss-Maffei Wegmann podľa Lambrechtovej slov "dostane zelenú", aby dodala tieto systémy zo zásob nemeckých ozbrojených síl.

Protilietadlové tanky typu Gepard sú vybavené dvoma 35-milimetrovými kanónmi a radarom a okrem vzdušných cieľov dokážu bojovať aj proti cieľom na zemi.

Rozhodnutie o dodaní Gepardov je obrat v dlhodobej politike Nemecka, ktorá je proti vývozu zbraní do oblastí konfliktov,. Rozhodnutie Nemecka privítal aj americký minister obrany Lloyd Austin. (TASR)

26. 4. 2022
|
18:14
|
Svet

Ruská armáda sa vyhráža útokmi v Kyjeve. Vojakov údajne nezastaví ani prípadná prítomnosť západných poradcov v ukrajinskej metropole.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Britániu zo zverejňovania vyhlásení povzbudzujúcich Ukrajinu, aby podnikala útoky na ruskom území, a varovalo, že ak k nim dôjde, ruská armáda sa za to odplatí útokmi na vládne budovy v Kyjeve.

Ruské ministerstvo poukázalo priamo na štátneho tajomníka britského ministerstva obrany Jamesa Heappeyho, ktorý pre britskú stanicu Times Radio povedal, že "to nemusí byť problém", ak Ukrajina použije zbrane darované Britániou na útoky na lokality na ruskom území. (TASR)

Ruské okupačné vojská na Ukrajine.
Zdroj TASR/AP
26. 4. 2022
|
17:05
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine je hlásených vyše 16-tisíc nezvestných. Informovala o tom komisárka ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová. 

Medzi nezvestnými je približne dvetisíc vojakov. Z civilistov približne štvrtina pochádza z juhovýchodného ukrajinského prístavného mesta Mariupol, ktoré je obkľúčené ruskými vojakmi od začiatku marca. "Po bombardovaní a zničení miesta je prvou prioritou pátranie po nezvestných ľuďoch," uviedla Denisovová v televíznom rozhovore. (TASR)

26. 4. 2022
|
16:43
|
Svet

Ruská armáda zasiahla strategický most spájajúci Odeskú oblasť s Rumunskom. Šéf ukrajinských železníc Oleksandr Kamyšin uviedol, že útok ruských síl poškodil most ponad ústie rieky Dnester a prerušil železničné spojenia. (SITA)

26. 4. 2022
|
16:41
|
Domov

V parlamente otvorili výstavu s fotografiami z vojny na Ukrajine. Výstavu otvoril ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška spolu s predsedom Národnej rady Borisom Kollárom. (TASR)

26. 4. 2022
|
16:24
|
Svet

Útoky v Podnestersku boli pokusom o eskaláciu napätia, povedala moldavská prezidentka Maia Sanduová na tlačovej konferencii po skončení mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady štátu.

Prezident samozvanej republiky Podnestersko Vadim Krasnoselskij vyhlásil, že "stopy teroristických útokov" zrejme vedú na Ukrajinu. Kyjev naopak tvrdí, že dianie v Podnestersku je výsledkom ruského ťaženia. Moskva sa podľa ukrajinských predstaviteľov snaží destabilizovať situáciu v odštiepeneckom regióne. (TASR)

26. 4. 2022
|
15:54
|
Svet

Mariupoľ je oslobodený, povedal Vladimir Putin svojmu tureckému prezidentovi Erdoganovi. Ruský prezident mu v rozhovore tiež povedal, že ukrajinskí vojaci v oceliarňach Azovstaľ by sa mali vzdať. (ČTK)

26. 4. 2022
|
15:10
|
Svet

Gazprom pracuje na platbách za plyn v rubľoch, informoval o tom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Žiadne ďalšie podrobnosti však neposkytol. Gazprom situáciu odmietol komentovať. (TASR)

26. 4. 2022
|
14:42
|
Domov

Rusko ohrozuje jadrovú bezpečnosť, uviedla Eurokomisia. Pri príležitosti výročia havárie v Černobyle komisia vyzvala Moskvu, aby vrátila kontrolu nad elektrárňou v Záporoží Ukrajine a zdržala sa ďalších podobných útokov. (TASR)

26. 4. 2022
|
14:20
|
Svet

Bielorusko ohlásilo začiatok vzdušných cvičení s Ruskom. Trvať majú do piatka. Do tohto cvičenia bieloruských síl sa majú zapojiť aj jednotky z ruského Západného vojenského okruhu. 

DPA približuje, že počas veliteľsko-štábnych cvičení velitelia simulujú určité bojové situácie, avšak zvyčajne nedochádza k presunom vojenských jednotiek.

Po tom, čo sa Moskve nepodarilo ovládnuť severnú Ukrajinu a svoju ofenzívu zamerala na východ krajiny, sa mnohé ruské sily presúvajú do Bieloruska s cieľom preskupiť sa, analyzuje DPA. Kyjev aj jeho západní spojenci preto pozorne sledujú vývoj vzhľadom na obavy, že by sa Minsk mohol zapojiť do vojny proti Ukrajine. (TASR)

26. 4. 2022
|
14:12
|
Svet

Ruské jednotky nútia mužov v Mariupoli pracovať výmenou za jedlo. Podľa poradcu mariupoľského starostu Petra Andriuščenka sa majú podieľať sa na odstraňovaní sutín a kopaní masových hrobov. (SITA)

26. 4. 2022
|
14:07
|
Svet

Poľsko zaviedlo sankcie voči 50 ruským oligarchom a spoločnostiam, ktorých súčasťou je zmrazenie majetku a zákaz vstupu na územie Poľska.

Medzi osobami, na ktoré Poľsko uvalilo sankcie, figurujú okrem iných spoluzakladateľ najväčšej súkromnej ruskej banky Alfa-Bank Michail Fridman, miliardár Oleg Deripaska či Jevgenij Kasperskij, zakladateľ ruskej firmy Kaspersky, zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou. 

Rusko zas oznámilo, že vypovedalo troch švédskych diplomatov. Ide o odvetný krok za nedávne vyhostenie troch ruských diplomatov zo Švédska, ktoré týmto spôsobom reagovalo na vojenskú agresiu Moskvy voči Ukrajine. (TASR)

26. 4. 2022
|
14:01
|
Svet

Konflikt na Ukrajine je nebezpečným budíčkom pre OSN, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po rokovaní so šéfom OSN Antoniom Guterresom. Lavrov OSN obvinil zo snahy obísť základné pravidlá organizácie.

Dvojica diskutovala o možných krokoch na posilnenie spolupráce v humanitárnej oblasti. Guterres povedal, že OSN je pripravená zasiahnuť, aby pomohla civilistom uväzneným v Mariupoli. Situáciu v meste opísal šéf organizácie ako krízu v kríze. Guterres na stretnutí navrhol, aby OSN spolu s Ruskom, Ukrajinou a Červeným krížom spolupracovali a umožnili ľuďom odísť "akýmkoľvek smerom, ktorý si zvolia".

Diskusia sa postupne vyostrila. Lavrov začal hovoril o "ukrajinských zločinoch" v Luhanskej a Doneckej oblasti Ukrajiny. Do toho zasiahol Guterres, ktorý povedal, že Rusko má "veľa sťažností", existuje však veľké množstvo mechanizmov, ktorými sa tieto sťažnosti dajú riešiť.

Guterres potom dodal, že je jedna vec, ktorú žiadne argumenty nezmenia. "Nemáme žiadne ukrajinské jednotky na území Ruskej federácie, máme však ruské jednotky na území Ukrajiny," povedal. (SME, Sky News)

26. 4. 2022
|
13:49
|
Svet

Humanitárne koridory pomohli na Ukrajine zachrániť asi milión ľudí. „Len autobusmi, ktoré sme zorganizovali, odišlo koridormi 350-tisíc ľudí. Ostatní išli osobnými autami,“ informovala vicepremiérka Vereščuková.

Vďaka výmene bolo z ruského zajatia prepustených 250 vojakov a civilistov.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov očakáva, že z Ukrajiny by tento rok mohlo utiecť osem miliónov ľudí. Pôvodne odhady hovorili o štyroch miliónoch. Za dva mesiace ruskej invázie už muselo územie Ukrajiny opustiť vyše 5,2 milióna ľudí a ďalšie milióny sú vnútorne vysídlené.

Na podporu utečencov v štátoch susediacich s Ukrajinou bude podľa UNHCR potrebných 1,85 miliardy dolárov. (SITA)

26. 4. 2022
|
13:48
|
Ekonomika

Slovensko chce čo najskôr dosiahnuť nezávislosť od ruského plynu a ropy. Minister hospodárstva Richard Sulík potvrdil, že SPP bude za plyn platiť v eurách, tie Rusko premení a následne pôjdu Gazpromu. (SITA)

26. 4. 2022
|
12:41
|
Svet

USA veria, že Ukrajina je schopná poraziť Rusko, uviedol americký minister obrany Lloyd Austin. "Ukrajina jednoznačne verí, že môže vyhrať, rovnako ako my všetci," vyhlásil Austin.

"Odpor (Ukrajiny voči ruskej armáde) je inšpiráciou pre celý slobodný svet," pokračoval šéf amerického rezortu obrany. Podľa vyjadrení šéfa Pentagónu Spojené štáty chcú, aby boli vojenské kapacity Ruska oslabené natoľko, že nebude schopné napadnúť ďalšiu krajinu. (TASR)

Na snímke uprostred v pozadí americký minister obrany Lloyd Austin počas stretnutia s európskymi partnermi na nemeckej leteckej základni Ramstein.
Zdroj TASR/AP
26. 4. 2022
|
12:39
|
Svet

Nemecko umožní dodávky protilietadlových diel na Ukrajinu, informovala o tom nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Lambrechtová zopakovala plány, na základe ktorých by východoeurópski spojenci Nemecka poslali Ukrajine vojenský materiál zo sovietskej éry a nahradili by ich dodávky z Nemecka. Ministerka dodala, že Nemecko spolupracuje s USA na tom, aby sa na nemeckej pôde uskutočnil výcvik ukrajinských vojakov pre používanie delostreleckých systémov.

Nemecký kancelár Olaf Scholz čelí silnejúcemu tlaku, a to aj tlaku vnútri jeho vládnej koalície, aby schválil dodávky ťažkých zbraní Ukrajine, napríklad tankov a obrnených vozidiel. Iné vojenské vybavenie už Nemecko Ukrajine dodalo. (SITA)

26. 4. 2022
|
12:36
|
Svet
Dôležité

Šéf OSN sa stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. António Guterres vyhlásil, že vojna na Ukrajine sa musí skončiť čo najskôr. OSN chce vytvoriť podmienky na efektívny dialóg. (TASR)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres.
Zdroj TASR/AP
26. 4. 2022
|
12:25
|
Domov

Ústredný krízový štáb sa venoval integrácii utečencov z Ukrajiny na Slovensku, informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec.

Prioritou štábu je udržateľnosť a zabezpečenie humanitárnej pomoci. Štáb sa podľa Mikulca venoval aj dlhodobému ubytovaniu utečencovi či príspevkom v hmotnej núdzi pre Ukrajincov aj Slovákov. Konkrétne riešeniach minister vnútra nepredstavil. (SME)

26. 4. 2022
|
12:02
|
Svet

Ukrajina odrazila v Donbase šesť útokov. Vojakom sa podľa generálneho štábu podarilo zničiť štyri ruské tanky, päť delostreleckých systémov, 13 obrnených vozidiel, 15 motorových vozidiel, dva tankery a jedno protilietadlové delo.

Podľa generálneho štábu ruské sily pokračujú v ofenzívnych operáciách na východe krajiny v snahe prevziať plnú kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou a vytvoriť pozemný koridor na Krym. Ruské sily tiež pokračujú v ostreľovaní Charkova a v blokovaní ukrajinských jednotiek v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ. (SITA)

26. 4. 2022
|
11:33
|
Svet

OSN žiada medzinárodných darcov o vyše 2,25 miliardy dolárov, ktoré potrebuje na pomoc Ukrajine. Úrad pôvodne žiadal 1,1 miliardy dolárov, potrebná suma sa tak zdvojnásobila. (TASR)

26. 4. 2022
|
11:18
|
Svet

Británia si nemyslí, že hrozí eskalácia vojny na Ukrajine. Uviedla to v reakcii na slová šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova o možnom vypuknutí tretej svetovej vojny. Jeho vyjadrenia označila za "silácke reči". (TASR)

26. 4. 2022
|
11:12
|
Svet
Dôležité

Explózie vyradili z prevádzky dvojicu rozhlasových vysielačov v Podnestersku. Separatistický región v Moldavsku informoval, že vysielače slúžili na vysielanie ruských rozhlasových staníc.

Výbuchy boli zaznamenané ráno o 06.40 h a 07.05 h a nebol pri nich nikto zranený. Lokalita, kde došlo k výbuchom, je od metropoly regiónu – mesta Tiraspol – vzdialená asi 50 kilometrov. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo sériu výbuchov za "plánovanú provokáciu" ruských tajných služieb.

Prezidentka Moldavska Maia Sanduová zvolala kvôli týmto a ďalším podobným incidentom bezpečnostnú radu štátu. (TASR, ČTK)

26. 4. 2022
|
10:55
|
Svet

Ruské sily ostreľovali civilistov v Doneckej a Luhanskej oblasti. O život prišli štyria ľudia, z toho dve deti, a ďalších deväť utrpelo zranenia. Informoval o tom gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko. (SITA)

26. 4. 2022
|
10:49
|
Domov

Správy pre ľudí u Ukrajiny. Словаччина одна з перших, хто найбільше допомогає Україні. Посол США Брінк переїжджає зі Словаччини в Україну. Головний прокурор ЄС відвідав Словаччину. А також що насправді потрібно школам?

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

26. 4. 2022
|
10:41
|
Svet

Nemecko chce dodať Ukrajine protilietadlové systémy typu Gepard zo zásob zbrojného priemyslu. Podľa informácií denníka Süddeutsche Zeitung to má na leteckej základni Rammstein oznámiť ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Protilietadlové tanky typu Gepard sú vybavené dvoma 35-milimetrovými kanónmi a radarom a okrem vzdušných cieľov dokážu bojovať aj proti cieľom na zemi. Celkovo 50 uvedených systémov pochádzajúcich pôvodne zo zásob nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) má Ukrajine dodať zbrojná firma Krauss-Maffei Wegmann.

Na základni Spojených štátov Rammstein – nachádzajúcej sa v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko –, kde sa stretnú zástupcovia 40 štátov vrátane ministra obrany USA Lloyda Austina, sa má hovoriť o bezpečnosti a suverenite Ukrajiny brániacej sa pred ruskou vojenskou ofenzívou. (TASR)

26. 4. 2022
|
10:20
|
Domov

Cez slovensko-ukrajinskú hranicu prešlo včera 1125 žien, 438 detí a 488 mužov. O dočasné útočisko požiadalo 453 osôb.

Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca dosiahol počet 71 250. Informovala o tom Lucia Kirinovičová z tlačového odboru ministerstva vnútra s tým, že na výstupe zo Slovenska smerom na Ukrajinu prešlo 1 552 osôb. Celkový počet utečencov od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára je 362 549. Výsledný počet ľudí, ktorí odišli cez hranicu na Ukrajinu, je od 24. februára 110 357. (TASR)

26. 4. 2022
|
10:16
|
Svet

Ukrajina preveruje tvrdenia o koncentračnom tábore vo Vovčansku. Mesto na severovýchode Charkovskej oblasti obsadili ruské jednotky krátko po svojej invázii na Ukrajinu.

Tábor mal byť zriadený v priestoroch miestnej továrne a civilisti tu majú byť vystavení fyzickému i psychickému násiliu. Oleh Synehubov, šéf charkovskej oblastnej vojenskej správy, podľa Sky News uviedol, že útočníci továreň vyrabovali a zariadenie z nej odviezli do Ruska. Podľa jeho slov ruské jednotky zriadili vo Vovčansku "naozajstný koncentračný tábor, kde sú ľudia vystavovaní mučeniu, nútení spolupracovať alebo aj vstúpiť do ozbrojených síl Ruskej federácie". (TASR)

26. 4. 2022
|
09:40
|
Svet

Severne od ukrajinského Mariupoľa objavili ďalší masový hrob. Starosta Vadym Bojčenko uviedol, že úrady sa snažia odhadnúť počet pochovaných obetí. (SITA)

26. 4. 2022
|
09:06
|
Svet

Nemecko poskytne Ukrajine samohybný protilietadlový systém Gepard, ponuku predloží nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová na medzinárodnej konferencii na americkej základni Ramstein.

Gepard je založený na podvozku tanku Leopard, ktorý je v službe od polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia. Je vybavený dvoma 35-milimetrovými kanónmi a radiolokátorom. V deväťdesiatych rokoch systém prešiel modernizáciou. Gepard je schopný likvidovať nielen vzdušné, ale aj pozemné ciele. (ČTK)

26. 4. 2022
|
08:58
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí nalieha na šéfa OSN Antónia Guterresa, aby zariadil v Moskve evakuáciu ľudí z obliehaného Mariupoľa. Podľa Kulebu je to niečo, čo je OSN schopná dosiahnuť.

Odhaduje sa, že v prímorskom meste je uväznených asi 100-tisíc ľudí. V miestnej oceliarni Azovstaľ sa nachádza zhruba dvetisíc ukrajinských bojovníkov a spolu s nimi asi tisícka civilistov. (SITA)

26. 4. 2022
|
08:32
|
Svet

Ukrajinská pošta plánuje vydať novú známku na počesť najväčšieho lietadla na svete, Antonov An-225 s označením Mrija, ktoré zničili ruské sily koncom februára na letisku Hostomeľ. (The Guardian)

26. 4. 2022
|
08:30
|
Svet

Slovensko znižuje závislosť od ruských energií pomaly. Pozreli sme sa bližšie, ako je na tom Európa a ktoré krajiny odmietajú embargo na ruský plyn. (SME)

26. 4. 2022
|
07:55
|
Svet

Rusko sa zrejme snaží o obkľúčenie ukrajinských pozícií na východe Ukrajiny. Tvrdo sa bojuje južne od Izjumu, kde sa ruské sily snažia preraziť k mestám Slovjansk a Kramatorsk, oznámilo britské ministerstvo obrany.

Podľa ukrajinského generálneho štábu ruskí vojaci ďalej ostreľujú oceliarne Azovstaľ, poslednú baštu ukrajinského odporu v Mariupoli.

"Ukrajinské sily pripravujú obranu v Záporoží," uviedla v hodnotení britská vojenská rozviedka. Podľa správy Záporožskej oblasti ruské jednotky mesto ráno ostreľovali. Tamojšia mestská rada obyvateľov vyzvala, aby sa išli schovať do krytov, bližšie detaily zatiaľ nie sú k dispozícii, napísala agentúra Unian. (ČTK)

26. 4. 2022
|
07:14
|
Svet

Tridsaťdva ukrajinských utečencov sa nasťahovalo do zámku 't Oude Loo pri holandskom meste Apeldoorn, ktorý obvykle využíva holandská kráľovská rodina. Novými obyvateľmi kaštieľa z 15. storočia je 15 žien, päť mužov a 12 detí. (ČTK)

26. 4. 2022
|
07:00
|
Svet

Rusko obvinilo Chorvátsko z protiruskej politiky a ničenia bilaterálnych vzťahov, pretože nepovolilo "humanitárny" let pre 24 ruských diplomatov, ktorí boli začiatkom apríla z Chorvátska vyhostení.

"Hovoríme pritom o ľuďoch, ktorým sama chorvátska vláda bezdôvodne prikázala opustiť krajinu," uviedla hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Zacharovová.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič označil vyjadrenie Zacharovovej za ruskú propagandu, pričom uviedol, že vyhostení Rusi už krajinu opustili a spravili tak pravdepodobne cez Srbsko. (TASR)

26. 4. 2022
|
06:49
|
Svet

Rusko so svojou útočnou vojnou na Ukrajine nebude mať žiaden úspech, vyhlásil vo videoposolstve ukrajinský prezident. Ruské jednotky použili proti Ukrajine viac než 1100 rakiet, množstvo leteckých bômb i delostrelectvo.

Niektoré ukrajinské mestá a obce boli od základov zničené. "Nič však nedosiahli. A nič nedosiahnu," vyhlásil Zelenskyj.

Na východe Ukrajiny sa ruské jednotky nedočkali "ani omrvinky" podpory, s ktorou tak veľmi počítali, podotkol ďalej ukrajinský prezident. V mestách Cherson, Kachovka, Melitopol, Enerhodar i ďalších, ktoré boli obsadené ruskými jednotkami, sa ľudia ozbrojeným silám Ruska neklaňajú, uviedol Zelenskyj.

Kyjev medzitým uvádza, že vojna si vyžiadala už životy najmenej 3 818 civilistov a zranenia utrpelo vyše štyritisíc ľudí. Medzi obeťami je aj 215 detí. Tieto štatistiky nie sú úplné, pretože úrady nie sú schopné preskúmať mnoho oblastí krajiny. (TASR)

26. 4. 2022
|
06:28
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany označilo explózie v odštiepeneckom regióne Podnestersko v Moldavsku, za "plánovanú provokáciu" ruských tajných služieb. (TASR)

26. 4. 2022
|
06:10
|
Svet

Ruský minister zahraničných vecí obvinil Zelenského z "predstierania" na mierových rokovaniach medzi Moskvou a Kyjevom. "Je dobrý herec," povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu.

"Keď pozorne sledujete a pozorne čítate, čo (Zelenskyj) hovorí, nájdete tisíc protirečení," dodal.

Lavrov vyjadril presvedčenie, že sa "všetko samozrejme skončí podpísaním dohody". "Ale parametre tejto dohody budú definované stavom bojov, ktoré budú prebiehať v momente, keď sa dohoda stane skutočnosťou," dodal. (AFP)

25. 4. 2022
|
23:55
|
Svet

Česká republika opätovne otvorila generálny konzulát v Ľvove na západe Ukrajiny. Úrad po dvojmesačnej prestávke zatiaľ funguje v obmedzenom rozsahu, informovalo na twitteri české ministerstvo zahraničných vecí.

"Po Kyjeve naša vlajka opäť veje aj v Ľvove. Presne dva mesiace od evakuácie sme znovu otvorili Generálny konzulát v Ľvove," uvádza sa v príspevku českého rezortu diplomacie s tým, že konzulát zatiaľ funguje bez poskytovania vízových služieb. "Hlavnými úlohami nášho tímu bude teraz konzulárna pomoc občanom ČR a monitorovanie situácie na mieste," spresnilo ministerstvo. (TASR)

25. 4. 2022
|
22:59
|
Svet

Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov obvinil Ukrajinu z bombardovania jednej z tamojších dedín, čo si podľa neho vyžiadalo dvoch zranených civilistov a poškodenie niekoľkých domov.

"Terčom striel sa stala dedina... Už je jasné, že sú tu aj zranení civilisti," napísal Gladkov na platforme telegram. Pri incidente v dedine Žuravljovka utrpel jeden muž zranenia ruky a jedna žena zranenia krku, spresnil. "Na miesto už prišli sanitky. Sú tu domy, ktoré sú čiastočne zničené," dodal Gladkov. (TASR)

25. 4. 2022
|
22:37
|
Svet

Ruskí vojaci obsadili budovu radnice v meste Cherson na juhu Ukrajiny, napísal na facebooku starosta Ihor Kolychajev. Prístavné mesto je pod kontrolou ruských síl už od začiatku marca.

"Dnes večer do budovy chersonskej mestskej rady dorazili ozbrojení Rusi, zobrali kľúče a vymenili našu ochranku za svoju," uviedol starosta. (ČTK)

25. 4. 2022
|
22:33
|
Svet

Sergej Lavrov varoval pred "reálnou" hrozbou tretej svetovej vojny. Ruský minister zahraničných vecí však dodal, že Moskva bude pokračovať v mierových rokovaniach s Kyjevom.

Lavrov sa vyjadril pre ruské tlačové agentúry, pričom kritizoval prístup Ukrajiny k mierovým rokovaniam. "Dobrá vôľa má svoje hranice. Ak však nie je obojstranná, rokovaciemu procesu to nepomáha," uviedol Lavrov.

K možnému riziku tretej svetovej vojny povedal: "Nebezpečenstvo je reálne, nemožno ho podceňovať." (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Švédsko a Fínsko požiadajú o vstup do NATO spolu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 629
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 050
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 826
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 166
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 690
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 023
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 972
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá zomrela 16. októbra 2017 pri výbuchu svojho auta.

Muž čoskoro plánuje uviesť aj mená ďalších zapojených do plánovania vraždy.


TASR 16m
Britský premiér Boris Johnson.

Na referendum nie je podľa britského premiéra vhodný čas.


TASR 20m
Robert E. Crimo III.

Crimo zastrelil počas osláv Dňa nezávislosti sedem ľudí.


TASR 25m
Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu