KYJEV, BRATISLAVA. V nedeľu sa začal tretí mesiac ruskej ofenzívy na Ukrajine. Zomreli pri nej tisíce ľudí, zničené sú mestá ako Charkov či Mariupoľ, domovy muselo opustiť dvanásť miliónov ľudí, pričom asi 5,2 milióna z nich utieklo do zahraničia.
Ruská armáda sa v prvých dňoch ofenzívy snažila dobyť aj Kyjev, no odtiaľ sa už stiahla a v súčasnosti sa sústreďuje na Donbas, osobitne zničený je prístavný Mariuopoľ, kde pokračovali boje aj cez víkend.
Rusko útoky nezastavilo napriek tomu, že pravoslávni kresťania – teda väčšina Ukrajincov aj Rusov – oslavovali Veľkú noc. Ruský prezident bol na polnočnej omši v Moskve, ten ukrajinský z Kyjeva hovoril o ďalších dôkazoch, že ruskí vojaci po sebe zahladzujú stopy masakrov.
Ukrajinci si veľa sľubovali od nedeľňajšej návštevy amerických ministrov zahraničných vecí a obrany v Kyjeve, ale v čase uzávierky neboli jasné žiadne konkrétne informácie. Podľa medializovaných informácií ich chceli požiadať o dodávky ťažkých zbraní.
Pozrite si prehľad hlavných správ z víkendového diania na Ukrajine.
- Rakety dopadli na Odesu
- Veľká noc v tieni vojny
- Ukrajinci odrážajú ruské útoky
- Veľkú ofenzívu nečakajú
- Zadržali pozorovateľov OBSE
- Zelenskyj: Rusi maskujú masaker
- Verbujú okupanti miestnych?
- Ukrajina chce slovenské húfnice
- Slovenskí odborníci sú už na Ukrajine
- Rusko chystá vývozný plán B
Rakety dopadli na Odesu
Ruské rakety Kalibr v sobotu zasiahli prístavné mesto Odesa, miestne veliteľstvo ukrajinskej armády hovorí o najmenej štyroch výbuchoch, pričom jeden zasiahol obytný blok. Pri útoku zomrelo osem ľudí.
Takmer miliónové mesto leží na čiernomorskom pobreží a pre Rusko je jednou z hlavných prekážok pri ovládnutí juhu Ukrajiny v snahe prepojiť po zemi ruské územie so separatistickým moldavským regiónom Podnestersko. V meste sa od začiatku ruskej invázie pripravujú, že môžu byť ďalším terčom.

Ruská armáda potvrdila, že podnikla útok neďaleko Odesy, no cieľom mal byť sklad so zbraňami, ktoré ukrajinským silám dodali Spojené štáty a ich európski spojenci.
Veľká noc v tieni vojny
Pravoslávni kresťania tento víkend oslavujú Veľkú noc a Ukrajina znovu navrhla Rusku veľkonočné prímerie pre obliehaný Mariupoľ. Rusko však boje nezastavilo. Na okamžité zastavenie bojov v meste, aby mohli evakuovať civilistov, vyzvala aj OSN.
"Ide o životy desaťtisícov obyvateľov Mariupoľa vrátane žien, detí a starších ľudí," napísal koordinátor OSN pre ukrajinskú krízu Amin Awad vo vyhlásení. "Čím dlhšie čakáme, tým viac životov je ohrozených. Musia umožniť bezpečnú evakuáciu už teraz, dnes. Zajtra môže byť príliš neskoro," dodal predstaviteľ OSN na adresu ruských inváznych síl.
Zdevastované mesto z veľkej časti ovládajú ruské jednotky. Ukrajinskí vojaci sa zabarikádovali v areáli tamojších oceliarní Azovstaľ, kde sa nachádzajú stovky miestnych civilistov. Ruské sily oceliarne obkľúčili a ostreľujú ich. Na areál už priamo neútočia, no blokujú doň prístup a obrancov sa snažia vyhladovať.
Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na polnočnej veľkonočnej bohoslužbe v pravoslávnom Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Po Putinovom boku stál moskovský starosta Sergej Sobianin.
Bohoslužbu slúžil patriarcha Kirill, najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorý už skôr podporil napadnutie Ukrajiny.
Ukrajinci odrážajú ruské útoky
Prímerie sa teda nekonalo, no Rusko nedosiahlo v posledných dňoch ani výraznejšie úspechy. Britská rozviedka napríklad v nedeľu uviedla, že Ukrajinci tento týždeň odrazili početné ruské útoky na frontovej línii v Donbase.