Nadžaf 8. júla (TASR) - Iracký prezident Džalál Talabání vo štvrtok odmietol akýkoľvek dialóg s teroristami a vyhlásil, že proti islamským radikálnym skupinám v jeho krajine by sa mala viesť "vyhladzovacia vojna".
Podľa Talabáního možno militantov v Iraku rozdeliť na dva hlavné tábory - extrémistov a tých, čo sú nútení pridať sa k povstaleckému odporu.
Pre Irackú odnož teroristickej siete al-Káida a ďalšie ozbrojené skupiny, ako Ansar as-Sunna a Ansar al-Islam, niet miesta v rokovaniach s vládou, vyhlásil Talabání pred novinármi v posvätnom šiitskom meste Nadžaf, 160 kilometrov južne od Bagdadu.
Povstalci v Iraku už pripravili o život viac ako 1400 ľudí, odkedy bol 28. apríla ohlásený vznik novej vlády premiéra Ibrahíma al-Džafárího.
"Vyhlásili vyhladzovaciu vojnu Iračanom, šiitom a Kurdom, ako aj sunnitom, ktorý nesúhlasia s ich aktivitami. Vyhlásme teda my vyhladzovaciu vojnu zločincom prichádzajúcim zo zahraničia bojovať proti irackému obyvateľstvu," povedal Talabání.
Prezident ďalej varoval krajiny podporujúce radikálov, že "ak je dnes terorizmus v Iraku, zajtra bude vo všetkých arabských krajinách".