SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ukrajina Rusko Online: Švédsko a Fínsko požiadajú o vstup do NATO spolu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 25/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v utorok.

Najnovšie | Najstaršie
25. 4. 2022
|
23:55
|
Svet

Česká republika opätovne otvorila generálny konzulát v Ľvove na západe Ukrajiny. Úrad po dvojmesačnej prestávke zatiaľ funguje v obmedzenom rozsahu, informovalo na twitteri české ministerstvo zahraničných vecí.

"Po Kyjeve naša vlajka opäť veje aj v Ľvove. Presne dva mesiace od evakuácie sme znovu otvorili Generálny konzulát v Ľvove," uvádza sa v príspevku českého rezortu diplomacie s tým, že konzulát zatiaľ funguje bez poskytovania vízových služieb. "Hlavnými úlohami nášho tímu bude teraz konzulárna pomoc občanom ČR a monitorovanie situácie na mieste," spresnilo ministerstvo. (TASR)

25. 4. 2022
|
22:59
|
Svet

Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov obvinil Ukrajinu z bombardovania jednej z tamojších dedín, čo si podľa neho vyžiadalo dvoch zranených civilistov a poškodenie niekoľkých domov.

"Terčom striel sa stala dedina... Už je jasné, že sú tu aj zranení civilisti," napísal Gladkov na platforme telegram. Pri incidente v dedine Žuravljovka utrpel jeden muž zranenia ruky a jedna žena zranenia krku, spresnil. "Na miesto už prišli sanitky. Sú tu domy, ktoré sú čiastočne zničené," dodal Gladkov. (TASR)

25. 4. 2022
|
22:37
|
Svet

Ruskí vojaci obsadili budovu radnice v meste Cherson na juhu Ukrajiny, napísal na facebooku starosta Ihor Kolychajev. Prístavné mesto je pod kontrolou ruských síl už od začiatku marca.

"Dnes večer do budovy chersonskej mestskej rady dorazili ozbrojení Rusi, zobrali kľúče a vymenili našu ochranku za svoju," uviedol starosta. (ČTK)

25. 4. 2022
|
22:33
|
Svet

Sergej Lavrov varoval pred "reálnou" hrozbou tretej svetovej vojny. Ruský minister zahraničných vecí však dodal, že Moskva bude pokračovať v mierových rokovaniach s Kyjevom.

Lavrov sa vyjadril pre ruské tlačové agentúry, pričom kritizoval prístup Ukrajiny k mierovým rokovaniam. "Dobrá vôľa má svoje hranice. Ak však nie je obojstranná, rokovaciemu procesu to nepomáha," uviedol Lavrov.

K možnému riziku tretej svetovej vojny povedal: "Nebezpečenstvo je reálne, nemožno ho podceňovať." (TASR)

25. 4. 2022
|
20:05
|
Svet

Správy popierajúce udalosti v Buči boli populárnejšie ako pravda, tvrdí štúdia britského Inštitútu pre strategický dialóg. Tá skúmala obsah na sociálnej sieti Facebook v 20 krajinách.

Spomedzi 200 analyzovaných príspevkov až 44 vykazovalo prokremeľskú zaujatosť a šesť bolo uverejnených na stránkach spojených s ruskými štátnymi médiami alebo ruskými veľvyslanectvami. Dovedna 55 z analyzovaných príspevkov (27,5 percenta) spochybňuje legitímnosť obrázkov z Buče, ktoré použili západné mainstreamové médiá.

Tých 55 príspevkov, ktoré spochybňujú mainstreamové rozprávanie o zverstvách v Buči, si získalo na internete výrazne väčšiu pozornosť než tie, ktoré mainstreamový príbeh nespochybňujú. Spomenutých 55 príspevkov malo spolu 208 416 zdieľaní, zatiaľ čo zvyšných 145 príspevkov malo dohromady 172 063 zdieľaní.

Medzi krajinami, v ktorých ISD analyzoval príspevky na Facebooku, bolo aj Slovensko. Štúdia zistila, že na Slovensku až sedem z desiatich najzdieľanejších príspevkov o Buči obsahovalo prokremeľské naratívy, čo bolo najviac spomedzi skúmaných krajín. (SITA)

25. 4. 2022
|
19:33
|
Svet

Za posledné týždeň vypuklo v Rusku viacero požiarov vojenských objektov. Aj keď sa na sociálnych sieťach objavujú zábery z incidentov, oficiálnych informácií je málo a sú pod kontrolou ruských orgánov. (SME)

25. 4. 2022
|
18:55
|
Svet

Spojené štáty schválili predaj „neštandardnej munície“ Ukrajine. Jej hodnota má byť 165 miliónov dolárov. Predaj prišiel na žiadosť ukrajinskej vlády a zahŕňa náboje do mínometov, automatické granátomety a húfnice. (SITA)

25. 4. 2022
|
18:36
|
Svet

Británia pošle Ukrajine malý počet obrnených vozidiel typu Stormer vybavených odpaľovacími zariadeniami pre protilietadlové rakety. Oznámil to britský minister obrany Ben Wallace.

Wallace dodal, že podľa britských odhadov bolo v konflikte zabitých približne 15-tisíc ruských príslušníkov a zničených 2000 obrnených vozidiel vrátane približne 530 tankov, ako aj 60 vrtuľníkov a stíhačiek.

Britský minister zároveň označil nasledujúce tri týždne na Ukrajine za "kritické" a povedal, že ukrajinská armáda potrebuje viac systémov delostrelectva s dlhým doletom a príslušnú muníciu, píše spravodajská stanica Sky News. Britský premiér Boris Johnson nedávno povedal, že Británia pošle na Ukrajinu 120 obrnených vozidiel, ako aj protilodné strely, pripomenula AFP. (TASR)

25. 4. 2022
|
18:30
|
Svet

Požiar skladu ropy v ruskom meste Brjansk sa zatiaľ nepodarilo uhasiť. (NEXTA)

25. 4. 2022
|
18:27
|
Svet

Hoci Kremeľ niekoľkokrát tvrdil, že ruské jednotky majú Mariupoľ pod kontrolou, nie je to tak. Boje pokračujú a obrancovia prístavného mesta na seba stále viažu významnú časť ruských síl.

Ukrajinský generálny štáb v pondelok informoval, že Rusko za dva mesiace invázie stratilo takmer 22-tisíc vojakov. V nedeľu zaznamenali Rusi najväčšie straty v oblasti Severodonecka. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 25/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
25. 4. 2022
|
17:38
|
Svet
Dôležité

Švédsko a Fínsko požiadajú o vstup do NATO spolu. Podľa miestnych médií sa vlády oboch štátov dohodli, že žiadosti predložia v polovici mája.

Podľa fínskych bulvárnych novín Iltalehti švédska vláda požiadala Fínsko, aby obe krajiny vyjadrili svoj úmysel spoločne v týždni od 16. do 22. mája. Túto informáciu švédske vládne zdroje potvrdili aj švédskemu bulvárnemu denníku Expressen.

Podpora verejnosti vo Švédsku i v susednom Fínsku pre vstup do NATO po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu stúpla. Hoci obe severské krajiny nie sú členmi NATO, s Alianciou úzko spolupracujú, čo okrem iného umožňuje jednotkám NATO usporiadať cvičenia na ich pôde. Helsinki a Štokholm tiež v posledných rokoch výrazne zintenzívnili svoju bilaterálnu obrannú spoluprácu, píše AP. (TASR)

25. 4. 2022
|
17:30
|
Svet

Nemecko označilo vyhostenie svojich diplomatov z Ruska za neoprávnený krok

"Očakávali sme dnešný krok, ten však nie je v žiadnom prípade oprávnený," uviedla vo vyhlásení nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Zároveň dodala, že 40 ruských diplomatických zamestnancov vyhostených z Nemecka "neslúžilo diplomacii ani jeden deň", zatiaľ čo nemeckí diplomati vyhostení Ruskom sa podľa nej "nedopustili ničoho zlého". (TASR)

25. 4. 2022
|
17:29
|
Svet


Moskva  nevidí zmysel vo vyhlasovaní prímeria na Ukrajine, povedal zástupca Ruska v OSN. 

Obáva sa totiž, že by prímerie zneužil Kyjev na provokáciám podobných udalostí ako v Buči, povedal dnes podľa agentúry RIA Novosti zástupca veľvyslanca Ruska pri OSN Dmitrij Poljanskij. Reagoval tým na opakované volanie ukrajinského vedenia po vyhlásení veľkonočného prímeria, ku ktorému sa pridal aj generálny tajomník OSN António Guterres.

"Ukrajina podrýva naše snahy otvoriť humanitárne koridory. Nemyslíme si preto, že by bolo prímerie v tejto chvíli dobrou voľbou, pretože by umožnilo ukrajinským silám zoskupiť sa a zorganizovať viac provokácií podobných tej v Buči," pokračoval Poljanskij.

"Pre prímerie teraz nevidím žiadny dôvod," dodal. (ČTK)

25. 4. 2022
|
17:13
|
Svet

EÚ chce posilniť Eurojust, aby uchoval dôkazy o vojnových zločinoch na Ukrajine. Európska komisia navrhla upraviť nariadenie o agentúre pre justičnú spoluprácu aby mohla zhromažďovať, uchovávať a zdieľať dôkazy.

Komisia upozornila, že pre pretrvávajúci konflikt na Ukrajine je ťažké bezpečne uchovávať dôkazy o vojnových zločinoch. Preto je nevyhnutné zaistiť bezpečné uchovávanie takýchto dôkazov mimo územia Ukrajiny, ako aj podporiť vyšetrovanie a trestné stíhanie zo strany rôznych európskych a medzinárodných súdnych orgánov.

Návrh komisie ešte musí byť prerokovaný a prijatý Európskym parlamentom a Radou. (TASR)

25. 4. 2022
|
16:48
|
Svet
Dôležité

Ruské útoky na železnici si podľa Kyjeva vyžiadali päť mŕtvych. Ďalších 18 ľudí utrpelo zranenia.

Šéf štátnej železničnej spoločnosti Oleksandr Kamyšyn na sociálnej sieti Telegram predtým uviedol, že ruské sily ráno ostreľovali päť železničných staníc.

"Ruské jednotky pokračujú v systematickom ničení železničnej infraštruktúry. Dnes ráno sa počas hodiny dostalo pod paľbu päť železničných staníc v centrálnej a západnej časti Ukrajiny," napísal Kamyšyn. (ČTK)

25. 4. 2022
|
16:44
|
Svet

Európska komisia pomohla koordinovať evakuáciu takmer 200 ukrajinských pacientov z krajín, ktoré prijímajú najviac utečencov pred vojnou na Ukrajine, do nemocníc v iných európskych štátoch. 

Komisia spresnila, že prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany Poľsko, Slovensko, ale aj Moldavsko a samotná Ukrajina požiadali ostatné štáty EÚ o pomoc pri evakuácii pacientov, ktorí potrebujú lekársku pomoc.

Vojna na Ukrajine pokračuje a ďalší utečenci z krajiny poznačenej vojnou stále prichádzajú do Európy. Zdravotné systémy v krajinách susediacich s Ukrajinou kvôli tomu čelia značnému tlaku aj na svoje zdravotné systémy.

V reakcii na to EÚ pomohla skoordinovať evakuáciu takmer 200 ukrajinských pacientov do ďalších 11 európskych krajín: Belgicko, Dánsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. (TASR)

25. 4. 2022
|
16:35
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine bolo vyhostených približne 400 zamestnancov ruských diplomatických misií z 28 krajín. (NEXTA)

25. 4. 2022
|
16:23
|
Svet

USA pripravili sériu sankcií proti Aline Kabajevovej, ale neuvaľujú ich kvôli obavám, že takéto opatrenia by boli pre Putina osobnou ranou a mohol by "zareagovať agresívne".

Vláda USA verí, že Kabajevová je priateľkou Putina a matkou najmenej troch z jeho detí. Ide o bývalú olympijskú víťazka v rytmickej gymnastike. Kabajevová je podozrivá z toho, že zohrala úlohu pri skrývaní osobného Putinovho bohatstva v zámorí, a zostáva potenciálnym cieľom sankcií. (The Wall Street Journal)

25. 4. 2022
|
16:04
|
Svet

Putinova obhajoba vojny na Ukrajine je zlomyseľným cynizmom. Konštatoval to nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Steinmeier počas stretnutia s ukrajinskými preživšími holokaustu v Berlíne uviedol: "Nič viac ako osud týchto preživších holokaustu nedokazuje to, aký zlomyseľný je cynizmus, ktorým Putin obhajuje vojnu na (Ukrajine)."

Ruský prezident totiž na začiatku ruskej vojenskej invázie argumentoval tým, že Rusko sa týmto krokom snaží zastaviť fašizmus a "denacifikovať" Ukrajinu. (TASR)

25. 4. 2022
|
15:59
|
Svet

Niektoré ženy z hrobov v okolí Kyjeva boli pred zabitím znásilnené. Konštatujú to forenzní experti, ktorí skúmajú telá obetí z masových hrobov nájdených severne od Kyjeva.

 

"Zaznamenali sme niekoľko prípadov, ktoré potvrdzujú, že tieto ženy boli pred zastrelením znásilnené," uviedol ukrajinský súdny lekár Vladyslav Pirovskij zo skupiny lekárov, ktorá vykonala už niekoľko desiatok pitiev obyvateľov Buče, Irpiňa a Boroďanky. (TASR)

25. 4. 2022
|
15:56
|
Domov

Situáciou na hraniciach s Ukrajinou sa bude zaoberať ústredný krízový štáb.

"Témou bude aktuálna situácia na ukrajinsko-slovenských hraniciach a naša participácia pri pomoci osobám z Ukrajiny, ktoré prichádzajú na územie SR z dôvodu pretrvávajúceho vojenského konfliktu," priblížil tlačový odbor Ministerstva vnútra. (TASR)

25. 4. 2022
|
15:39
|
Svet

Moskva označila za nežiaduce osoby 40 nemeckých diplomatických pracovníkov. Rusko tak urobilo v reakcii na obdobný krok Berlína.

Ministerstvo to uviedlo na svojom webe a spresnilo, že o tom bol informovaný nemecký veľvyslanec v Moskve, ktorý bol na úrad predvolaný.

Nemecko na začiatku apríla rozhodlo o vypovedaní 40 ruských diplomatov. (ČTK)

25. 4. 2022
|
15:36
|
Svet

Rusko bude vyšetrovať príčinu veľkého požiaru, ktorý vypukol v skorých ranných hodinách v sklade ropy v meste Brjansk, približne 155 kilometrov od ukrajinských hraníc. (Reuters)

25. 4. 2022
|
15:27
|
Svet

"Z centra Kyjeva bude odstránených osem metrov kovu takzvaného priateľstva dvoch národov," konštatoval starosta Kyjeva Kličko o bronzovej soche robotníkov na Oblúku priateľstva národov v hlavnom meste Ukrajiny. (NEXTA)

25. 4. 2022
|
15:17
|
Domov

Slovensko s EÚ intenzívne rokuje o náhrade za materiál darovaný Ukrajine. Rokovania sa týkajú aj refundácie systému protivzdušnej obrany S-300.

"Slovensko nateraz pomohlo Ukrajine vojenským materiálom v hodnote okolo 62 miliónov eur a poskytlo tiež protiraketový a protilietadlový systém S-300 v hodnote približne 68 miliónov eur," pripomenula hovorkyňa Ministerstva obrany  Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že diskusia o možnostiach podpory pokračuje.

Doplnila, že vyhodnocovanie žiadostí o refundáciu v rámci Európskej únie prebieha vo viacerých fázach. Konečná výška a termín preplatenia nákladov budú podľa hovorkyne závisieť aj od počtu doručených žiadostí od členských štátov a výšky ich požiadaviek. (TASR)

25. 4. 2022
|
15:08
|
Domov

Cez humanitárny hub prešlo spolu viac ako 500 ton pomoci, tvrdí Mikulec. (SME)

25. 4. 2022
|
15:04
|
Domov

Šéfovia parlamentných eurovýborov V4 sa na rokovaní o Ukrajine zhodli vo viacerých oblastiach.

Na rokovaní, ktoré viedla predsedníčka Výboru Národnej rady pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková, sa za V4 zúčastnili predsedovia výborov pre európske záležitosti - z Českej republiky Ondřej Benešík, z Maďarska Richárd Hörcsik a za Poľsko Anita Czerwinska.

Všetky zastúpené krajiny vrátane Slovenska sa podľa Marcinkovej zhodli na tom, že Rusko na území Ukrajiny pácha ohavné vojenské zločiny, trestné činy proti ľudskosti, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom verejným aj Chartou OSN.

„Tak, ako pri všetkých zločinoch, aj pri týchto musí byť zločinec potrestaný, tým je Rusko,“ dodala s tým, že je dôležité, aby sa dôkladne vyšetrili.

Všetci zúčastnení podľa nej zastávajú názor, že je potrebné dôsledne vymáhať už uvalené sankcie voči Rusku zo strany Európskej únie. Zhodli sa i na potrebe pomáhať Ukrajine materiálne i finančne. Vynímajúc Maďarsko sa zhodujú aj na potrebe vojenskej pomoci na obranu Ukrajiny či uvalení prísnejších sankcií. (TASR)

25. 4. 2022
|
14:55
|
Svet

Ruské sily pripravujú útok na mesto Kryvyj Rih, rodisko prezidenta Volodymyra Zelenského. Uviedol to najvyšší vojenský predstaviteľ v Kryvom Rihu Olexandr Vilkul.

Dodal, že očakávajú ofenzívu v najbližších dňoch, ale mesto je „plne pripravené“.

„Nepriateľ vytvára útočnú údernú formáciu naším smerom v Chersonskej oblasti. V najbližších dňoch čakáme na ich prípadný prechod do ofenzívy. Vieme však o nich viac, ako si myslia. Rozumieme všetkým ich plánom a sme plne pripravení na akýkoľvek vývoj situácie,“ povedal Vilkul. (SITA)

25. 4. 2022
|
14:49
|
Svet

Ukrajina sa s Ruskom nedohodla na evakuačnom koridore z Azovstaľu. Uviedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Vereščuková sa takto vyjadrila krátko po tom, ako Rusko ohlásilo prímerie v okolí mariupolských oceliarní Azovstaľ, aby tak umožnilo evakuáciu civilistov ukrývajúcich sa v tomto komplexe. "Je nevyhnutné pochopiť, že humanitárny koridor sa otvára na základe dohody oboch strán. Jednostranne ohlásený koridor totiž neposkytuje bezpečnosť, takže to nie je humanitárny koridor," konštatovala. 

Vereščuková dodala, že Ukrajina požiadala generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Antónia Guterresa, aby na seba prevzal úlohu "iniciátora a garanta" akejkoľvek prípadnej evakuácie z Azovstaľu. (TASR)

25. 4. 2022
|
14:47
|
Domov

Rokovania o predaji húfnic Zuzana 2 na Ukrajinu sa posunuli. Uviedol to minister obrany Naď po výbore pre obranu a bezpečnosť k navýšeniu vojakov NATO na Slovensku.

"Dohoda medzi ukrajinskou spoločnosťou, ktorá má na starosti obranný export a import a slovenskou spoločnosťou bude definitívne podpísaná a budeme môcť realizovať predaj húfnic Zuzana 2 na Ukrajinu," povedal Naď. 

Zároveň očakáva, že k samotnému procesu dodania techniky, ktorá bude novo vyrobená príde v najbližších mesiacoch. (SME)

25. 4. 2022
|
14:16
|
Domov

Minister Naď po výbore pre obranu a bezpečnosť k navýšeniu vojakov NATO na Slovensku. (SME)

25. 4. 2022
|
14:16
|
Ekonomika

Európska komisia zvažuje určitú formu ropného embarga voči Rusku. Uviedol to výkonný podpredseda komisie Valdis Dombrovskis.

Nový balík sankcií proti ruskému prezidentovi by podľa Dombrovskisa mal obsahovať určitú formu embarga na ruskú ropu, ktoré by Moskvu pripravilo o lukratívne príjmy z exportu energií.

„Pracujeme na šiestom balíku sankcií a jednou z otázok, ktoré zvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ povedal Dombrovskis. (SITA)

25. 4. 2022
|
14:09
|
Svet

Putin obvinil Kyjev a Západ z prípravy atentátu na prokremelského novinára. Ruská tajná služba podľa neho zmarila pokus o vraždu známeho televízneho moderátora. Putin však žiadne dôkazy na podporu svojho tvrdenia neuviedol. 

"Orgány FSB dnes ráno ukončili činnosť teroristickej skupiny, ktorá chystala útok a vraždu jedného zo známych ruských televíznych novinárov," povedal Putin. Malo ísť o moderátora Vladimira Solovjova. Putin tvrdil, že západné tajné služby, vrátane CIA, mali radiť Kyjevu pri pokuse o vraždu moderátora. (ČTK)

25. 4. 2022
|
13:54
|
Svet

V regióne Charkov zostrelili ozbrojené sily Ukrajiny ruské lietadlo. Podľa predbežných informácií sa dvom pilotom podarilo katapultovať. (SME, NEXTA)

25. 4. 2022
|
13:51
|
Svet
Dôležité

Rusko plánuje v ukrajinskom Chersone zinscenované referendum.  Uviedlo to britské ministerstvo obrany.

Podľa britskej spravodajskej služby je cieľom tohto ruského kroku „ospravedlnenie okupácie“ mesta.

„Toto mesto je kľúčové pre cieľ Ruska vytvoriť si pozemný most k polostrovu Krym a dominovať juhu Ukrajiny. Avšak niektoré oblasti v okolí Chersonu opäť získala ukrajinská armáda,“ konštatuje ministerstvo. (SITA)

25. 4. 2022
|
13:48
|
Svet

 Rusko za dva mesiace invázie stratilo takmer 22-tisíc vojakov, tvrdia Ukrajinci. Počas nedele zaznamenali Rusi najväčšie straty v oblasti Severodonecka.

Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Rusko doteraz prišlo aj o 884 tankov, 2258 bojových obrnených vozidiel, 1566 vozidiel, 411 delostreleckých systémov, 149 odpaľovacích raketových systémov, 69 systémov protivzdušnej obrany, 154 vrtuľníkov, 181 lietadiel, 76 palivových nádrží, 201 dronov a osem lodí. (SITA)

25. 4. 2022
|
13:19
|
Svet

Gubernátor západoukrajinskej Vinnyckej oblasti Serhij Borzov uviedol, že po útokoch na stanice v mestách Žmerynka a Kozjatin evidujú mŕtvych a zranených, píše stanica BBC.

Borzov nespresnil počet obetí, avšak poznamenal, že Rusi sa usilujú zasiahnuť "kritickú infraštruktúru". (TASR)

25. 4. 2022
|
12:29
|
Svet

 Rusko vytvorilo v Charkivskej oblasti koncentračný tábor, v ktorom mučilo civilistov. Uviedla to ukrajinská verejná ochrankyňa ľudských práv Ľudmyla Denisovová.

Ruské jednotky podľa nej vytvorili koncentračný tábor v budove továrne vo Vovčansku, severovýchodne od Charkiva, takmer na hraniciach s Ruskom.

„Obyvatelia Charkivskej oblasti sú mučení a nútení spolupracovať,“ povedala Denisovová a dodala, že podobné akcie Rusi vykonávajú aj v okupovanom Izjume. (SITA)

25. 4. 2022
|
12:27
|
Svet
Dôležité

Rusko vyhlásilo prímerie pre civilistov, ktorí sa ukrývali v oceliarni Azovstaľ v ukrajinskom Mariupoli. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jednotky zastavia nepriateľské akcie, aby umožnili civilistom opustiť továreň. 

Ruské jednotky by mali od 14.00 hodiny moskovského času 25. apríla 2022 jednostranne zastaviť akékoľvek nepriateľské akcie a stiahnuť jednotky do bezpečnej vzdialenosti. (The Guardian)

25. 4. 2022
|
12:21
|
Domov

Ministerstvo obrany poprelo, že by boli slovenské tanky T-72 zapojené v bojoch na Ukrajine. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Na sociálnych sieťach sa objavili príspevky o tom, že slovenské tanky T-72 majú byť zapojené napríklad v bojoch v Luhansku. (SITA)

25. 4. 2022
|
12:18
|
Svet

Rusko varovalo Spojené štáty pred posielaním ďalších zbraní na Ukrajinu, povedal ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov pre ruskú štátnu televíziu.

"Zdôraznili sme neprijateľnosť tejto situácie, keď Spojené štáty americké posielajú  zbrane na Ukrajinu, a požadovali sme ukončenie tejto aktivity," konštatoval Antonov v rozhovore pre televízny kanál Rossiya 24. (Reuters)

25. 4. 2022
|
11:39
|
Domov

Celá Luhanská oblasť zostala bez elektriny. Ruská armáda odpojila rozvodňu Kreminna. Uviedol to šéf regionálnej správy Serhiy Haidai. (NEXTA)

25. 4. 2022
|
11:23
|
Svet

Útok na železničné stanice na Ukrajine viedol k meškaniu najmenej 16 vlakov. Uviedol to šéf Ukrajinských železníc Alexander Kamyshyn.   (SME, NEXTA)

25. 4. 2022
|
10:56
|
Svet

Nemecká obranná spoločnosť Rheinmetall sa snaží vyvážať ťažké zbrane na Ukrajinu. Spoločnosť požiadala o súhlas s vývozom 100 starých bojových vozidiel. Malo by tak ísť o prvú zásielku ťažkých zbraní z Nemecka na Ukrajinu.  (Reuters)

25. 4. 2022
|
10:31
|
Domov

Košický samosprávny kraj  zrušil partnerstvo s ruským Krasnojarským krajom. Odstúpenie od rámcovej dohody o spolupráci s regiónom Ruskej federácie schválilo krajské zastupiteľstvo.

Uznesenie je reakciou na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. „Odstúpenie Košického samosprávneho kraja od tejto rámcovej dohody vnímame ako dôležitý symbol solidarity a porozumenia s našimi ukrajinskými partnermi, zároveň tým vyjadrujeme postoj Košického samosprávneho kraja k aktuálnej situácii na Ukrajine,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. (TASR)

25. 4. 2022
|
10:25
|
Svet

Ukrajina by mohla s vhodným vojenským vybavením vyhrať vojnu, tvrdí americký minister obrany. "Prvým krokom k víťazstvu je viera v to, že môžete vyhrať," uviedol Austin. USA chce vojensky oslabiť Rusko.

"My veríme, že (Ukrajinci) môžu zvíťaziť, ak budú mať správne vybavenie, správnu podporu a my spravíme všetko, čo dokážeme..., aby sme zaistili, že sa k nim (vybavenie) dostane," povedal šéf Pentagónu.

USA chcú, aby boli vojenské kapacity Ruska oslabené natoľko, že nebude schopné uskutočniť ďalšiu inváziu, povedal Austin. "Chceme vidieť Rusko oslabené do takej miery, že nebude schopné robiť také veci, aké spravilo pri vpáde na Ukrajinu," uviedol. Moskva už podľa neho prišla o veľké množstvo vojenských kapacít vrátane vojakov a techniky a je potrebné zaistiť, aby nedokázala tieto svoje straty rýchlo obnoviť.

Zelenskyj sa poďakoval za "bezprecedentnú pomoc Spojených štátov pre Ukrajinu". (TASR)

25. 4. 2022
|
09:46
|
Svet

Rusko malo v pohraničnej oblasti zostreliť dva ukrajinské drony. Tie prenikli na územie západoruskej Kurskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou. Uviedol to gubernátor Kurskej oblasti.

"Dnes o 04:15 h zostrelili príslušníci ruskej protivzdušnej obrany dva ukrajinské drony," napísal na sociálnej sieti Telegram kurský gubernátor Roman Starovojt.

K zostreleniu bezpilotných strojov došlo podľa neho v Ryľskom okrese pri hraniciach s Ukrajinou. "Nedošlo k obetiam, zraneniam ani k materiálnym škodám. Situácia je plne pod kontrolou," uviedol gubernátor podľa agentúry AFP. (TASR)

25. 4. 2022
|
09:45
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Прокурор очікує дозвіл на арешт Фіцо. Більше громадських садів у Братиславі, Словаччина відзначає День Землі, а вуличний фестиваль Good Market – це не лише про їжу чи музику.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

25. 4. 2022
|
09:42
|
Domov

Slovensko-ukrajinskú hranicu v smere na Ukrajinu v nedeľu prekročilo viac ako tisíc osôb. Na Slovensko prešlo spolu 355 mužov, 641 žien a 333 detí. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo 125 osôb. 

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 237 policajtov, 71 hasičov, 127 colníkov, 303 vojakov, 137 dobrovoľníkov, 50 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 23 autobusov, ktoré prepravili 156 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 136 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR prekročilo viac ako 360-tisíc osôb. Udelených bolo celkovo takmer 71-tisíc dočasných útočísk. (SITA)

25. 4. 2022
|
09:36
|
Svet

Rusko zlyháva vo svojich vojnových cieľoch, Ukrajina je úspešná, vyhlásil americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý s americkým ministrom obrany navštívil Kyjev.

"Rusko sa snažilo v rámci svojho cieľa odobrať (Ukrajine) suverenitu, vziať jej nezávislosť. To sa nepodarilo," povedal dnes Blinken na tlačovej konferencii blízko poľsko-ukrajinských hraníc. Rusko sa podľa neho snažilo presadiť silu svojej armády a ekonomiky, čo sa mu podľa šéfa americkej diplomacie taktiež nepodarilo.

"Nevieme, ako sa bude táto vojna ďalej vyvíjať, ale vieme, že nezávislá Ukrajina bude existovať oveľa dlhšie, než bude na scéne (ruský prezident) Vladimír Putin," vyhlásil ďalej Blinken a Kyjevu prisľúbil ďalšiu americkú podporu.

Minister obrany Austin podľa Reuters povedal, že Ukrajine sa vyvinula tak, že táto krajina teraz potrebuje zbrane dlhého dosahu.

"Zdôrazňujú potrebu tankov. A my robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme im poskytli taký typ podpory, typ delostrelectva a munície, ktoré budú v tejto fáze boja účinné," citovala CNN Austina. (ČTK)

25. 4. 2022
|
09:31
|
Svet

V ruskom ropnom sklade v Brjansku, neďaleko hraníc s Ukrajinou, vypukol požiar. Nádrže na skladovanie ropy začali horieť okolo 2:00h ráno, príčina požiaru zatiaľ nie je jasná.

Satelity NASA, ktoré sledujú takéto incidenty, ukazujú požiar na súradniciach, ktoré zodpovedajú zariadeniu Rosneft, asi 113 kilometrov severne od ukrajinských hraníc.

Anton Geraščenko, poradca šéfa ruského ministerstva vnútra, uviedol, že ľudí, ktorí žijú v blízkosti horiaceho skladu ropy, evakuujú.

Moskva už skôr obvinila Ukrajinu z útokov na ruský región Brjansk. (Sky News)

25. 4. 2022
|
09:21
|
Svet

Päť železničných staníc na strednej a západnej Ukrajine sa ocitlo pod paľbou, potvrdil šéf ukrajinských železníc. Hlásené sú aj obete, no bližšie informácie nie sú bezprostredne k dispozícii.

Alexander Kamyšin uviedol, že všetky útoky nastali do jednej hodiny, v dôsledku čoho meškalo 16 osobných vlakov. (Sky News)

25. 4. 2022
|
08:33
|
Svet

Ruská armáda pokračuje v ťažení na obce Slobožanske a Izjum, uviedol ukrajinský generálny štáb. Bombardovanie mariupoľskej oceliarne Azovstaľ neustáva.

Pokus o útok v smere z Izjumu na Barvenkove a Slovjansk ukrajinské sily odrazili, útok na obec Popasna v Luhanskej oblasti pokračuje. Velenie ukrajinských ozbrojených síl tiež hlási, že nekončí ani ruské ostreľovanie Charkova.

"Ukrajinské obranné sily spôsobujú nepriateľovi značné straty. Len v Doneckej a Luhanskej oblasti bolo za posledných 24 hodín odrazených sedem nepriateľských útokov," uvádza generálny štáb a dodáva, že ukrajinské sily okrem iného zničili 13 ruských tankov, tri delostrelecké systémy, vozidlá alebo bezpilotné lietadlá. Informácie nie je možné nezávisle overiť. (ČTK)

25. 4. 2022
|
07:45
|
Svet

Bridget Brinková je novou americkou veľvyslankyňou na Ukrajine. Diplomatka je v súčasnosti veľvyslankyňou na Slovensku. Brinková obsadí miesto, ktoré bolo od začiatku roka 2020 neobsadené.

Americký prezident Biden veľvyslankyňu nominuje v priebehu dňa.

USA uviedli, že prehodnocujú bezpečnostné podmienky v Kyjeve a znovu otvoria veľvyslanectvo hneď, ako to situácia dovolí.

Veľvyslanectvo zatiaľ zostáva zatvorené s dočasným úradom, ktorý bol premiestnený do susedného Poľska. Zamestnanci veľvyslanectva začnú v najbližších dňoch podnikať jednodňové výlety do Ľvova na západe Ukrajiny. (BBC)

25. 4. 2022
|
07:16
|
Svet

Ukrajinu sme mali podporiť skôr, tvrdí nemecký minister hospodárstva. Nemecko urobilo podľa Habecka chybu.

"Ukrajinu sme určite mali vojensky podporovať oveľa skôr, a to nehovorím len o dňoch či týždňoch, ale rokoch," vyhlásil Habeck.

Predchádzajúca vláda pod vedením Angely Merkelovej bola kritizovaná za svoje väzby s Ruskom, najmä za závislosť od ruskej energie.

Habeck hovorí, že Nemecko teraz pomáha Ukrajine dodávkami ťažkých zbraní po tom, čo sa vláda zaviazala zvýšiť výdavky na obranu, aby splnila cieľ NATO vo výške 2 percent HDP. Pozastavila aj plynovod Nord Stream 2 z Ruska. (BBC)

25. 4. 2022
|
07:00
|
Svet

Prišli k nám nepozvaní hostia a priniesli nám veľkú biedu, hovorí Ukrajinka Naďa Michajlivna. "Ďakujeme Bohu, že sme všetci živí. Niektorých ľudí vzali a už ich nenašli," opisuje mesiac trvajúcu okupáciu ruskou armádou. (SME)

25. 4. 2022
|
06:37
|
Svet

Washington oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine. V priebehu týždňa sa na Ukrajinu začnú vracať americkí diplomati. Biden zároveň čoskoro nominuje veľvyslanca na Ukrajine.

Budova americkej ambasády v Kyjeve zatiaľ zostane zatvorená.

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému to na stretnutí v Kyjeve povedali americký minister zahraničných vecí Blinken a minister obrany USA Austin.

Americkí ministri oznámili, že na vojenskú podporu Ukrajiny a 15 ďalších spojeneckých krajín Washington vyčlení 713 miliónov dolárov, pričom 322 z nich priamo pre Kyjev. Zvyšok financií bude rozdelený medzi členské štáty NATO a iné krajiny, ktoré Ukrajine poskytli vojenskú pomoc. (The Guardian)

25. 4. 2022
|
00:06
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa stretol americkými ministrami. V Kyjeve rokoval s ministrom zahraničia Antonym Blinkenom a ministrom obrany Lloydom Austinom. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 379
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 475
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 310
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 112
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 843
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 989
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 587
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 953
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Za pokuty mali zaplatiť milión eur, poslanci im ich chcú odpustiť.


3. júl

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl
Juraj Slafkovský počas MS v hokeji.

Slafkovský sa od olympiády vyšvihol na najvážnejšieho konkurenta Shanea Wrighta v boji o post jednotky draftu.


Šimon Čop 13 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu